Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přestavba krytu s osvětlením

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přestavba krytu s osvětlením
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2023 19:11 Muž Lojza007 [1180] Re: Medvidas
TC420 funguje i s 24V. Ale samozřejmě nejde kombinovat 12V a 24V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.12.2023 18:28 Muž Medvidas [4] – Úprava tommi led z 24V na 12V napájení
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
nevím kam bych to postnul tak to dávám sem.

Válelo se mi tu starší 60 cm světlo Tommi LED LFL CL 600,
které jsem přestal používat po koupi regulátoru TC-420.
Ten je totiž určen jen pro 12V svítidla.
Protože svítidlo na spoustu věcí postačuje,
tak jsem se rozhodl ho předělat na 12V napájení.

Uvnitř jsou dva pásky po 8 led.
Je třeba najít si na každém pásku místo mezi 4. a 5. diodou
a tam například lámacím nožem či špičatým pilníčkem přerušit spojovací cestičku mezi led.
Že se to povedlo si potvrdíte tak, že připojením na 24 V již světlo nesvítí.

Dále je potřeba proškrábat krycí lak a odhalit měděné cestičky:
průběžnou - napájecí větev (na foto dole)
za 4. LED
před 5. LED
na + průběžné napájecí větvi (na foto nahoře)
tak jak je vidět na foto.

Následně jsem vzal tenký měděný dráteček a z něho a pomocí trocha cínu vytvořil propojovací můstky na + a - napájení jednotlivých podsekcí, jak je vidět na dalším foto. Pájení nejde moc dobře, protože pásek intenzivně odvádí teplo od pájecího hrotu a spoj tak není moc na krásu...
Pak jen otestovat na 12 V, složit a je hotovo. Celkem práce na cca 20 minut.

Nabízí se dokonce ještě brutálnějsí úprava a to zkrácení světla, kdy je možné pásek v půli odříznout, zakrátit hliníkový profil a celkově světlo zkrátit o nějakých 15cm pro menší akvárium...

Tak třeba to někomu pomůže či ponoukne k tomu, že to jde.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.03.2023 09:27 Žena Starka [207] – Hotovo!
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Čaute lidi! :)

Nedávno jsem zde prosila o radu, jak odlepit z krytu původní osvětlení. Tak dneska píšu, jak se mi to podařilo.

Prve jsem se s tím udrbávala pomocí odlamovacího nože. Nejen, že nůž se stále lámal, ale i tak to šlo pomalu.

Nakonec jsem vzala špičkou tenký plocháč a opatrně, ale opravdu pomalinku a slabě jsem začala poklepavat do zapáčeného šroubováku. Radši dávám foto, ať se pochopíme. :-D

Za 5 minut jsem neměla co dělat. Kryt přežil bez újmy a nemusím ani nic brousit. :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2023 21:18 Muž Sha [500] Re: Starka
Když je světlo vhodné k montáži do krytu a zbytky starého osvětlení vám nebudou při montáži překážet ani vadit osvitu akvária, ušetříte si spoustu práce. Jen to nalepení držáků si rozmyslete. Nerezový šroub, vrut nebo obyčejný nýt jsou mnohem spolehlivější prostředky k fixaci do krytu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2023 18:36 Žena Starka [207] Re: Rybar
Nebudu řešit, proč to nejde, nefunguje. Původní majitel krytu si s tím osvětlením zažil svoje a nepodařilo se mu to rozjet. Já to nemíním řešit a navíc nebudu shánět zářivku a předělávat si starosti, když mám doma funkční ledkové světlo které dám do krytu a svítit bude hned a samo, páč to má časovač a je nastavitelný jas. A když by na to přišlo, stačí mi vlastně stihnout kabel, nalepit kousek vedle držáky a nemusím řešit nic. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2023 14:13 Muž Sha [500] Re: Rybar
Pokud byla instalovaná zářivka, bude součástí tlumivka a kondenzátor nebo předřadník. Tudíž další možnost, aby se něco pokazilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2023 12:28 Muž Rybar [-29] Re: Starka
Fotka k příspěvku Tam se nemá co pokazit v jednom krytu mi odešel držák startéru i samotný startér , ale to se dalo opravit bez poškození a tak kryt funguje dál díky vodotěsnosti kryt(enheim) ten má startér uvnitř vedle zářivky asi nevýhoda . A ty trubice svítí hodně dobře s potřeba 6,6w a 60cm jsou i menší .
Edit: Nic s tím nedělej pošly délku té původní trubice ,já tam vyměnil ledkové i se startérem a jde to !
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2023 07:53 Žena Starka [207] Re: afc1886
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem to vyfotila znova a s bleskem. Všimla jsem si, že z jedné strany jde vidět lepidlo, takže opravdu to je prilepene. Jak jste psali, nějak to opatrně odlepit. Tak si s tím můžu hrát, protože nesmím ten kryt zničit. :-D Tak dlouho jsem ho sháněla, to by mě šlak trefil. :-D
Edit: Jinak je to tento kryt konkrétně: www.raj-akvaristiky.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.01.2023 21:28 Muž Papik [617] Re: Starka
Co šlo odšroubovat jsem kdysi odšrouboval a zbytek bez problému vypáčil velkým plochým šroubovákem, lepidlo povolilo. Šlo o set Pacific 60x30x30 cm (Cat-Gato).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2023 21:00 R Muž afc1886 [14655] Re: Starka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vyfoť prosím ještě druhou stranu, ale určitě to půjde sundat bez poničení krytu. Něco podobného jsem odstraňoval.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2023 20:15 Muž Sha [500] Re: Starka
Tyhle díly se lepí kvůli průniku vlhkosti. A odlepit většinou znamená zničit kryt. Doporučuji plátek pilky na železo a odřezat. Zbytek dobrousit modelářskou bruskou nebo šmirglem na kopytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2023 16:30 Žena Starka [207]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím ahoj
Kdo mi poradí, jak dostat z krytu tady tyto pozůstatky z původního osvětlení? Nefunguje to. Budu měnit za ledky a toto potřebuji dát pryč. Ideálně celé ty plasty, kdyby šly dolů.
Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 20:12 Muž vlka [3441] Re: spajk17
...čauky, mám ji ve svém AQ (dlouhou 70cm), ale jen jako doplňkovou při rozednívání a stmívání, na 30cm vysoké AQ bude taktak stačit na nenáročné rostlinky. Jako hlavní mám 18W, mám 1 foto v prezentaci - technika, je to ta zadní, tak mrkni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 08:39 Brodys Re: spajk17
Mám rozměry 10x40x50 a kupoval jsem tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Osvětlení krásné, robustní, svítí hodně,ale opravdu jen tam,kam ke namířeno, takže sem do zadní části přidal ještě jedno barevné. Cca po měsíci se začalo mlžit,tak jsem ho musel vysušit a přetěsnit. Nevím jak moc světla plánuješ a kolik máš v krytu momentálně zářivek, ale pokud tímhle chceš nahradit obě, bojím se, že ti to bude málo :-) Pokud chceš něco sofistikovanějšího a výkonnějšího,koukni na jiná, třeba rovnou se stmívačem. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 08:06 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
Zdravím, mám akvarko 60x30x30 s krytem s normlani žárovku. Chtěl bych tu žarovku nahradit něčím jiným a lepším. Koukal jsem na toto ma nekdo zkusenosti ? www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 20:36 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ladlup
Jistič B6 za 1000 Kč? Já ho vidím za 162 Kč: www.e1.cz/…
Dtto kombinace jistič/chránič: www.e1.cz/…

Zbytek cen možná, ale tyhle dvě položky jsou opravdu extrém...

Edit:Používám chrániče Schneider (jističochrániče nikde, protože separátní jistič + separátní chránič je jednak flexibilnější a také vyjde levněji) už pár let, i v rozvaděči pod akváriem a problémy jsem nezaznamenal. Je fakt, že žebříček tam nemám, správně zkroucený drát je správně zkroucený drát. Když dojde místo, vždy je efektivnější koupit větší rozvaděč nebo přidat ještě jeden, než kupovat nesmyslně drahé moduly.

Také bych nikdy nikam nedal ABB Tango, protože jsou takový humpolácky hnusný.

Naštěstí mě ale tahle přízemní, triviální elektrikařina neživí. :-)

Edit2: Jsou i dvoupólové chrániče, pro tento účel postačující i bez sekání do zdi. Stejně jsi pro ten kryt musel nějaký malý přístrojový rozvaděč použít.

A nemám pocit, že by třeba Schneider Unica neudržel drát, byť se dá koupit i v hypermarketu (což ostatně platí i o ABB Tango)... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 18:45 Muž ladalup [3] Re: _ucx_
Na kolik to vyjde? 1000? potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 21:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ladalup
Jde jen o to, aby se uchladily. Pokud je budeš mít centimetr od sebe, tak by s tím asi neměly být nějaké zásadní problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 21:15 Muž ladalup [3] – Vzdálenost trubic
Ahojte,je nějaká předepsaná vzdálenost trubic?Chci do krytu namontovat zářivky a nevím jak daleko od sebe je můžu dát bojuju trochu s místem v krytu.Chtěl bych tam zachovat jedno led svítidlo a přidat dvě zářivky.Dík moc za podněty a rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 10:30 Muž Jarry [1433] Re: ValaRa
Pokud nejsou v akváriu nějaké vyskakovací ryby, tak u plochy 60x30 asi není problém mít akvárium bez krycích skel. Jinak je krycí sklo takového rozměru celkem zanedbatelná položka i s držáky, ale je potřeba navštívit sklenáře.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 09:23 Muž HeRa [15] Re: pe3czek
Ahoj. Ne, je to prave ten na pantech s vyrezem vzadu vpravo pro kabely atd. Bohuzel uvnitr je misto tak na jednu trubici diky vetavenemu prostoru na tlumivku a starter. Ale v pripade instalace LED by se to asi klidne dalo uriznou a dat tam treba druhou radu LED svetla, kvuli rovnomernejsimu osvetleni cele plochy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 09:18 Muž ValaRa [26] Re: Jarry
aj to je riešenie, síce niekto bude potrebovať vyriešiť krycie sklo a úchyty krycieho skla. Navyše ďalšie náklady na kúpu nového osvetlenia...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2019 09:13 Muž Jarry [1433] Re: HeRa
Co ten kryt vyhodit a postavit světlo na hranu akvária? Bude to bez starostí;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 09:03 Muž ValaRa [26] Re: pe3czek
to už nemá zmysel robiť, radšej šikovnému stolárovi dať spraviť drevený kryt, návodov je veľa :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 06:54 Muž pe3czek [81] Re: janinarozt
Jestli je to kryt od diversy tak vyříznout kolem toho lemu a předělat na panty - každopádně je třeba kovová výztuha protože se to pak kroutí víc než před tím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 14:56 Muž HeRa [15] – Sunglo 45cm
Ahoj. Na svem akva 60x30x30 pouzivam Sunglo 45cm v krytu a chtel bych ho nahradit LED svetlem s automatickym stmivanim , popripade nocnim osvetlenim (je - li to vubec vhodne).

Jak typ by ste prosím poradili pro zabudovani do krytu ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2018 11:13 R Muž ctibum [6867] Re: janinarozt
Přidej typ setu nebo fotku. Jinak ti těžko ti někdo poradí... Osobně i bez toho pochybuju, že to všechno půjde nějak funkčně a esteticky vyřešit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:58 Muž PeCh [77] Re: janinarozt
Zo setového len ťažko (aspoň tie, čo som videl). To jednoduchšie vyjde urobenie nového krytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 02:02 Žena janinarozt [3] – úprava otevírání/sudávání setového krytu
Dobrý den, nepodařilo se mi nikde dohledat, máte někdo zkušenost nebo nápad, jak by šlo vyřešit otevírání obyčejného setového krytu, aby se dal odklopit, tedy abych ho nemusela vždy celý sundávat? Jde z něj odklopit pouze část, kterou se krmí, ale to odklápění celého krytu by bylo fajn jednak při údržbě a jednak budu na kryt přidělávat zářivky navíc a to pak využiju i tu část, která se běžně dá odklopit, takže pak budu muset sundávat kryt pokaždé. Děkuji za podněty :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2013 01:13 Sandra – Doporučení
Taky mám své zkušenosti s elektrikáři a po dlouhém vybírání a zkoušení jsem nakonec objevila jednoho výborného, který levně a rychle zvládne prakticky všechno. www.elektrikarkokes.cz
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2013 07:47 jamajcan Re: marena
2x24W/T5/ mi svítí cca.2.5roku,provoz zatím bezproblémový,svítivost s reflektory perfektní.Co se mi nelíbí,jsou plastové objímky na paticích.Praskají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2013 07:41 Muž marena [10] - AmerikaRe: romant
To není vůbec povzbudivá zpráva, já to zkusím možná budu mít větší úspěch. Ale půjdu do T8, díky za příspěvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2013 11:56 R Muž romant [27981] Re: marena
2x24W mě vydržel 2 roky a 2 měsíce a tudíž dále bez komentáře. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2013 09:02 Muž marena [10] - Amerika – Hagen Osvětlení Glomat T5
A hojte všichni, chci se zeptat jestli někdo má zkušenosti s předřadníkem od firmy Hagen Osvětlení Glomat T5 Controller (2x39W), a má jak píší větší svítivost než T8. Chci si pořídit noví kryt a do něho něco lepšího, má ve svém 2x30W T8 žádná paráda. Tak díky za rady.
im9.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2013 20:32 derb Re: Regrep
Tady to mas vcetne obrazku, ceny a navodu: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 20:07 Muž Regrep [0] – Předělání světelné rampy T8 na T5
Ahoj všichni,

Asi věčně probírané téma, ale potřebuji poradit jak předělat originální rampu T8 na rampu s T5.
Jde to vůbec ?
A kolik mě to bude stát ?
Mám originální set akvária od firmy DIVERSA s jejich rampou.
A ta je T8 2x30W

Díky Ruda

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 22:24 Muž kortezhugo [983] Re: vaclav
jasne...
jedine T5 -ked uz budem prerabat?... :-)
ten odkaz na objimku T8 som nemyslel "konkreetne"...len v tom e-shope su T5 a T8 za rovnaku cenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2011 22:07 Usine Re: kortezhugo
Pokud budete předělávat osvětlení v krytu doporučuji opustit trubice T8 a pořídit si T5. Rozdíl je poměrně značný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 21:12 Muž kortezhugo [983] Re: kaqpo
"srobovacie" patice nechcem a v podstate ani nepotrebujem -navyse su odost drahsie
Glomat -nechcem -to je drahe a na ho..o -aj ked si to viem opravit sam

to Aukro co sem dal Lucky? -tam je 110Kč posta -to uz je celkom zaujimave X-)
no nic napisem tam mail -hadam budem mudrejsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2011 20:02 Muž Lucky005 [197] Re: kortezhugo
a co tohle? mel by to byt stejny prodejce
aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 19:54 Muž kaqpo [7] Re: kortezhugo
Také s káblom som u nás nevidel ale tieto ponúka skoro každý e-shop akurát, že cena je trochu vyššia oproti poľským.

akvaland.sk/…

A našiel som aj také s káblom ale to sú aj s predradníkmi

www.akvaobchod.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 19:43 Muž kortezhugo [983]
no mne ide hlavne o toto...
www.aquario.pl/…
neviete niekto kolko je cca postovne na Slovensko? -co som tu nasiel -tak len udaj kolo 300Kč a kuryr 700Kč

alebo neviete niekto kde sa to da zohnat? -teda u nas?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 11:40 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Každé řešení má svoje výhody a nevýhody, člověk se musí rozhodnout sám. Mít rostlinné akvárium, dám přednost rampě před krytem a naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 11:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
V létě jsem ocenil nový typ osvětlení - dříve s krytem (otevřeným a vybaveným PC ventilátorkem) jsem měl v horkých letních dnech vodu teplou 28-30st.C. (To podle toho, jaká jsem dělal opatření na její snížení, zejména, jak intenzívně jsem akva "ofukoval" velkým stojanovým ventilátorem a kolik vody jsem byl ochoten denně měnit.)
Letošní léto nešla teplota vody přes 28st.C, aniž bych musel cokoli řešit...
Úniky světla mimo akva si tak nějak neuvědomuji = nevnímám je, neruší.
Ostatně - za jisté "umění" v oboru považuji "díla" T. Amana. Pokud si dobře jeho akvária vybavuji, žádné není vybaveno krytem - všechna jsou opatřena závěsnými, resp. malá klipovými osvětleními. (To jen k otázce "estetiky" tohoto druhu osvětlení. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 11:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Lucky005
Prezentaci vlastního akva jsem zrušil zhruba před 2 roky. :-)
Osvětlení na bočních (plastových) podpěrách, bez krycích skel.
Vyskakování rybek je skutečně rizikem, prach nevadí - pomáhá hnojit kytky. :)
(Hladina je díky proudění vody čistá.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 10:20 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Vámi doporučené stránky znám, dávám ovšem přednost krytu (velmi snadná údržba a manipulace, akumulace tepla - nepotřebuji topítko, žádné úniky světla - odrazy mimo akvárium, ryby skákající ven z akva, nachlazení Čichavci..) 300 zlotých také není málo...

Edit: musel bych sehnat krycí sklo a to na akvárku opravdu nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 10:19 Muž Lucky005 [197] Re: Sid
Ve ktere prezentaci, je mozno se podivat na fotky?
mas zaveseno, nebo polozeno na hranach akvaria a pouzivaji se kryci skla, nebo nevadi ze se tam bude prasit, popripade vyskoci nejaka rybka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 10:12 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
...2/ koupil úplně nový kryt (s EP+T5) a přidat 3. zářivku...
A musí to být nezbytně kryt?
Já mám nad akva stejných rozměrů tohle: www.aquario.pl/…
vám by ale mohlo stačit toto: www.aquario.pl/… :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 10:01 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: PepaV
Možností bylo více. Původně jsem chtěl tlumivku vyměnit za EP, jenže kryt je setový, vše je zalité do plastů a nerozebiratelné, takže zbyly jen 3 možnosti:

1/ dát to někomu za nehorázný peníz předělat (s nejistým výsledkem)

2/ koupil úplně nový kryt (s EP+T5) a přidat 3. zářivku

3/ nechat si původní kryt, vyndat zářivky a za 1 200 Kč dokoupit LED pásky s příslušenstvím.

Třetí možnost je finančně nejvýhodnější, navíc ještě mohu využít reflektory jako chladič pro LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 08:18 Muž PepaV [30] Re: Tudy

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 6366x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5401-prestavba-krytu-s-osvetlenim