Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přestavba krytu s osvětlením

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Přestavba krytu s osvětlením
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 00:14 Sid Re: Jurasek
Já když mrknu do katalogů, vidím tam u T5 denních bílých a studených bílých třípásmovek (s výjimkou zářivek 28W a 35W) možnost použití i magnetických předřadníků... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 21:19 Muž Norton [109] Re: Jurasek
Zajímavé, výrobci ve svých katalozích uvádějí, že T5 se mají používat právě a výhradně s EP a namám důvod jim nevěřit. Popravdě, také jsem se osobně s takovým svítidlem ještě nesetkal. To ovšem nevylučuje, že nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 21:08 Muž Jurasek [137] Re: Norton
Všechny T5tky jsou konstruovány výhradně pro EP.
Tak to jste mne moc nepotěšil. Leží mi tu original kuchyňské světlo s ulomenou paticí - právě na T5. Je tam klasická tlumivka a startér :-( Asi to budu muset předělat kompletně, včetně výměny předřadníku. A to už vyjde levněji nové světlo... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 18:53 Frigo112 Re: Norton
Este mu nemam, v pondelok bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 18:51 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Tu sylvanii nemám vyzkoušenou, když tak dej fotku jak svírí samotná. Ale i tak, fakt nevím. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 18:45 Frigo112 Re: Norton
v kryte nebola ani kvapka, ok tu trubicu vymenim, a ta silvania grolux(na rastliny) je dobra? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 16:46 Muž Norton [109] Re: Frigo112
To vyzkoušej, osobně se mi víc líbí světlo zepředu, akvárko vypadá přirozeněji.
Koukal jses ráno do krytu jaká je tam vlhkost? Tato svítidla nejsou vůbec konstruována na provoz ve vlhkém prostředí! Takže je používáš na vlastní nebezpečí! Jinak doporučuji vyměnit původní trubici za značkovou 840tku. Ty origo masí podle mne světlo "nic moc pro oko".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 16:26 Frigo112 Re: Norton
Fotka k příspěvku tak nakonec som to vyriesil velmi jednoducho, kupil som svietidlo za 300sk a je tam T5 G5 8W ziarivka, v pohode sa zmesti-netreba nic prerabat, len sa chcem opytat ci ju mam dat dopredu alebo dozadu? bude tam este jedna 14W silvania grolux
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 16:03 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Což o to, ona se rozsvítí... jenže její životnost půjde do, však víš kam. Zkrátka není na tlumivku dělaná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 14:31 Frigo112 Re: Norton
T5 na obycajny nepojde?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 14:24 Muž Norton [109] Re: Frigo112
T5 8W (ostatně všechny T5tky) jsou konstruovány výhradně pro EP. V lepším obchodě Ti jej objednají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 14:19 Frigo112 Re: Norton
ok, tam dam iba 8W, alebo dnes idem aj do ineho obchodu na druhommkonci mesta, aj tam sa popozeram, predradnik asi nebude elektronicky, taky tu nedostat(mozno dostanem dnes)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 19:34 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Určitě to bude lepší než teď. ;-) 11W se dělají jen kompaktní dvoupinové "DZty" a ty nejsou zrovna dělané pro elektronické předřadníky. Svítí sice hodně, bohužel jsou poměrně malé na délku akvárka 50cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 19:03 Frigo112 Re: Norton
no, nevem ci to nebude malo, mam dat iba 8W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 18:50 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Prohledej to třeba tady: www.tyris.cz/…
A proč 11W? Máš 14W původní a přidávat budeš 8W...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 17:55 Frigo112 Re: Norton
ten predradnik pre 11W ma aku dlzku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 19:55 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Tak to Ti držím palce. Ale myslím, že to bude piplačka. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 19:34 Frigo112 Re: Norton
ok, mrken, a chcem to uronit tak ze tu ziarivku(co je teraz v kryte)ocrezem aj s predradnikom a posuniem to o cca 5cm dozadu-tak vznikne vecsi priestor pre dalsiu ziarivku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 19:27 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Jak složit? hmm
Ta jedna T5 8W určitě pomůže a pokud to i tak bude málo, vždy pak můžeš udělat radikální přestavbu krytu. Jako nejlepší volba se u mne osvědčily trubice od NARVY T5 8W 840. U nás v krámu stojí kolem 60 Kč. "Speciálky" se v tomto rozměru dělají také, ale proč je kupovat, když chceš přece svítit víc?
To krycí sklo je dobrý nápad. Ale i přesto mrkni ráno než se rozsvítí jak je zevnitř orosený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:27 Frigo112 Re: Norton
No ja mam medzi vodou a krytom sklo, takze je tam uplne sucho, radsej by som chcem ten kryt prerobyt uplne , ale ak hovoris ze staci 8W dopredu, tak si necham poradit, napis znacku ake su dobre, a dostat aj nejake specialne take male?

Edit: Bol som v elektre a tam mi ponukali prehradnik za 150sk, no ma to jeden hacik, ze si ho musim zlozit. myslite ze by som ho mal kupit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 20:51 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Ve Tvém případě bych asi Tomáši přidal zatím jen jednu T8 8W. Vzadu, za tím "korýtkem" není dost místa pro umístění vodotěsných patic. Midiborec má trochu modernější kryt... Dopředu se však po úpravě krmícího otvoru jedna T5 8W v pohodě vejde. Je zde samozřejmě možnost kryt radikálně "vykuchat". Korýtko odříznout, namontovat komplet nové patice a předřadníky umístit mimo kryt. A to by vyšlo fakt na dost peněz... Každopádně do krytu tohoto typu doporučuji pouze voděodolné patice, po ránu je v něm skutečně hodně zkondenzované vody...

K předřadníkům, ano jsou speciálně pro T5 a T8, navíc je potřeba dodržet předepsaný příkon ve Wattech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 20:25 Frigo112 Re: Norton
wav, ale ja som myslel tak ze terajsiu trubicu vybrat, lebo na este jednu neni mieto, prehradnik 2*14W by som potreboval, zajtra idem po obchodoch popozerat ci neco dostanem, potom sa ozvem ci mam neco co som vydel kupit, tie ceni co si pisal podla mna nesu drahe myslel som ze prehradnik aspon 1000sk, patice 500sk takze cena celkom OK.
Edit: A este jedna otazka tie ziarivky su T8 a T5? a podla toho sa kupuje aj ten prehradnik alebo to jedno ktory druh tam dam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 20:20 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Nooo,docela je, řekl bych že dost... předřadník tak kolem 300 Kč, patice od arcadie T5 380 Kč za pár.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 20:15 Frigo112 Re: Norton
diki moc, som rad ze take exostistuje, dufam ze to neni moc drahe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 20:10 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Existuji i takové. Koukni na www.tyris.cz Patice viz link, který jsem uvedl níže. Tak si vzpomínám, že jsem prodobný problém řešil nedávno s jedním akvaristou tady z rybiček. Podívej se sem: rybicky.net/nadrz.php…. Když tak to můžeš probrat také s ním, jak je spokojen. Klidně mu napiš vzkaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 19:50 Frigo112 Re: Norton
ok, dik, a rozmyslam ze kupim novy prehradnik, a existuje aj taky ze sa nanho daju napojit aj 2 trubice? prehradnik by bol mimo kryt a bolo by tam miesto pre dve? existuje neco take?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 19:46 Muž Norton [109] Re: Frigo112
Tak ta trubice od Sylvanie je přesně ten rozměr, jaký potřebuješ. Jak svítí a jestli je to pravě "ořechové" Ti bohužel neřeknu, páč konkrétně s touto trubicí jsem se ještě "osobně nesetkal". Snad se najdou kolegové, kteří ji znají.
Bez předřadníku, či už indukčního (tlumivky a startéru), nebo elektronického zářivka bohužel svítit nebude. Ty máš v onom krytu tlumivku a pod takovým "kulatým špuntem" na jakési "vaničce" zevnitř krytu je startér. Mimochodem o předřadnících se tady vedly zanícené debaty, zkus použít vyhledávání v diskusi, zadej "předřadník" a můžeš číst a číst... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 19:21 Frigo112 Re: Norton
a ten link co som dal, ta trubica je T8 alebo T5?, a mozete mi prosim vysvetlit co je to vlastne ten prehradnik, a ci sa tie ziarivky nedaju zapojit aj bez neho?

dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 16:01 Muž Norton [109] Re: Anonym
Tu 14ti wattovku co uvádíte Frigo bohužel použít nemůže, je to totiž T5 dlouhá cca 55cm. Mimochodem je to fajn trubice, 14W a svítí jako 18W T8.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 14:15 Anonym Re: Frigo112
tahle je lepší ;-)
www.svitidla-levne.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 13:13 Frigo112 Re: Norton
www.shop.akva.sk/…
je toto dobra ziarivka, lebo ta by sa tam zmestila, stacilo by to pre rastliny, alebo radsej cele prerobit a dat tam 18W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 11:46 Muž Norton [109] Re: isamik
bingo Michale! ;-) www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 11:30 Muž isamik [180] Re: krysikmouse
Rekl bych ze u arcadie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 11:28 Muž krysikmouse [11] Re: Norton
Takže zeshora odlepit ten plast... A kde jsi sehnal T5 IP patice ? v nějakém elektro a nebo v akva ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 11:26 Muž Norton [109] Re: krysikmouse
Ten kryt jde rozlepit, tlumivka ven, starter ven. Nová kabeláž, tři EP, dva páry patic T5 IP67, utěsnit průchody. Cizímu bych to nedělal, ten kryt se vlastně "zničí"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 11:12 Muž krysikmouse [11] Re: Sid
Side tohle jsou všechno katalogové věci co zde popisujete. Já jsem taky netvrdil že jsem měl v akva třípásmovou 840 .... byla tam ta nejobyčejnější prachobyčejná bílá ale ne 840 třípásmová . Lepší barevné podání Ra máte zase z katalogu já jsem o tom mluvil v souvislosti že když na akva svítí ta nejlevnější zářivka kterou tam montují, která se opravdu nemá dávat jinam než na chodby a do skladů - to si také vyčtete z katalogu - tak určite celkové osvětlení akva není tak přirozené jako když tak máte TL-D 83o ... ale to je side zbytečné se tady hádat o nějakých parametrech a pro normálního akvaristu nezměřitelných veličin. Myslím že o tom se cenu přít nemá. Pouze konstatuju že když tam bylo to co tam bylo tak kytka neporostla , když jsem tam dal oceanic - a myslím že by to i ta 83o by byla vhodná a možná hodně stejná jako ta oceanic light. A opravdu je daleko vyšší intenzita v akva než s tím co tam bylo . Samozřejmě pokud budete vytahovat z katalogu teplotu chromatičnosti, barevné podání dle RA , svetelný tok přepočty Lm/W tak tady budeme asi dlouho a neshodneme se protože každý výrobce to má trochu jiné ... ale myslím že to do akvaristiky nepatří ne ? nebo ano ? pokud máte dobré zkušenosti z kombinace 83o A 84o tak proč vám to vyvracet ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 10:09 Frigo112 Re: Norton
a nemohol by som to cele dat prec (celi vnutorny obsah)iba kryt by zostal a do neho namontovat 20W taku ako su tie stolne lampicky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2008 00:17 Sid Re: krysikmouse
Váše myšlenky sledovat, Krysikmousi, to je zážitek. Co výrok, to námět k zamyšlení... :-D
Krysikmouse: já jsem koupil aqua oceanic light...a jsem spokojen. Má vyšší svítivost než tyhle cool white a daleko lepší barevný podání a taky složení spektra pro život v akva...
Že "má daleko lepší barevný podání" by se s výhradou vůči slůvku "daleko" dalo uznat, pokud byste srovnával s cool white zářivkami jiné, než stejné kategorie! Takže vůči širokospektrálním a třípásmovým cool white zářivkám tento výrok platí - přeci jen jde o zářivku plnospektrální s vysokým indexem barevného podání Ra. Ovšem v porovnání s cool white plnospektrálními zářivkami je rozdíl v barevném podání prakticky nezjistitelný. (Tento rozdíl se může pohybovat v hodnotách maximálně několika procent... 2-3%?)

S ostatními výroky to vidím také problematicky...
"Má vyšší svítivost než tyhle cool white" Předpokládám, že nechcete ve skutečnosti srovnávat svítivost, (tedy prostorovou hustotu světelného toku v různých směrech), ale spíš světelný tok, který bývá nejčastěji používán v souvislosti s "poměřováním účinnosti" různých zdrojů světla pro potřeby akvaristiky, zejména pak pro potřeby akvarijních rostlin.
Takže připustíme-li, že srovnáváte "účinnost" Aqua Oceanic Light s cool white zářivkami, vězte, že vaše "zářivka pro život v akva" disponuje světelným tokem 750 lm , zatímco třípásmová cool white ("840") 950 lm ...
(Ano, dalo by se diskutovat o vztahu světelného toku a fotosynteticky účinného záření, ale to bych sem teď netahal...

Ta myšlenka o "spektru pro život v akva" se ve vašich příspěvcích opakuje. Vaše oblíbená?
To by stálo za vysvětlení, proč zrovna Aqua Oceanic Light "má daleko lepší...složení spektra pro život v akva...než tyhle cool white". Podle čeho tak soudíte?
Ze spektrální charakteristiky je patrné, že jde o plnospektrální zářivku s poněkud "ořezaným" modrým spektrem. V čem je lepší, než jiné cool white zářivky?

je to teda docela peknej podvod. Nevím jestli má někdo jiné zkušenosti, ale podle katalogu se delá jenom bílá a teple bílá. Je to speciálka a v odstínech pro akvaristiku to spíš neseženeš. Dělá to snad jen Leuci a jen studená bílá a denní bílá, takže nepoužitelné ...

Mohu si tento váš výrok vysvětlit tak, že podle vás jedině "odstíny pro akvaristiku" jsou ty správné, zatím co teplé a teple bílé, resp. studené bílé a denní bílé jsou nepoužitelné?!
Můžete mi vysvětlit, jak jste k těmto závěrům došel? (A to opomíjím již zmíněnou skutečnost, že ta vaše "speciálka" je taky "cool white"...

Frigovi112 bohužel neporadím... (To udělají jiní.) Ale nemohl jsem na vaše výroky nereagovat.
Těším se na vaše vysvětlení a jsem plný očekávání, co nového se v této problematice dozvím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 22:20 Muž Norton [109] Re: krysikmouse
To je fakt, má chyba. Nečet jsem celou historii důkladně... Asi stárnu. smich
Tak to má uplně stejný kryt jako já v 45tce... hloupá situace. V tomto rozměru se nic jiného než GloGlo snad ani nedělají. Já to řešil přidáním dvou 8W T5 840 a místo původní trubice použil PowerGlo. Ovšem v krytu nezůstal "kámen na kameni". Podobné úpravy jsou fakt jen pro ony "osoby znalé, lépe s vyšší kvalifikací"... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 20:55 Muž krysikmouse [11] Re: Frigo112
kolik máš místa za těma paticema ? vešlo by se tam těch 44O mm ? pak by nezbývalo než se nějak dostat k tlumivce a zjistit její parametry ( co je na ní napsané ) a pokud by to šlo tak vyndat ty patice z toho plastu a posunout ji na rozměr té 15W zářivky pokud by se muselo hýbat jen jednou bylo by to dobré . popřípadě oběma. myslím jestli to není nacvaknuté do plastu , pokud ano vypilovat nové díry pro patici a ty staré zalepit... Zásadní je to jestli se dostaneš k té tlumivce. já nevím mě u mého krytu připaadá že to je zalepené zeshora a že to sundat nejde... Ale počítej s tím že pokud to udeláš takhle že už to to nikdo nevyreklamuje a nemusí se to povést :-) Ale jinak myslím že takovouhle akva zářivku neseženeš... jedině pak počkat jestli s tím někdo nemá jiné zkušenosti a ozve se tady ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 20:55 Frigo112 Re: krysimouse
pozeral som kryty , a nesu, ak na niaky natrafis daj link, inak diki, mozno este :-( volaco vymyslim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 20:28 Muž krysikmouse [11] Re: Frigo112
frigo hooooodne velka speciálka tahle trubka ... je to tak jak říkáš jen se obávám že jí v barvě pro akvarko neseženš. To jsem byl mystifikovan myslel jsem že to je 15W ... ale není . to bych pomalu šel vrátit ...

hele koukal jsem na to a je to teda docela peknej podvod. Nevím jestli má někdo jiné zkušenosti ale podle katalogu se delá jenom bílá a teplebílá . je to speciálka a v odstínech pro akvaristiku to spíš neseženeš. Dělá to snad jen leuci a jen studená bílá a denní bílá . takže nepoužitelné ... takže bych začal hledat na netu nejaký osvětlovací kryt v těchto rozměrech s 2x 15W zářivkou... popřípadě koupil krycí skla a na to světlo ... jinak nevím ale je to docela habaďůra teda. dát tam takovej atyp...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 20:12 Frigo112 Re: krysimouse
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ja ti napisem vsetko co tam je, ta trubica ma bohuzial iba 36cm leuci 4500K 14-16W T8 T(rymska 1)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 20:09 Muž krysikmouse [11] Re: Frigo112
počkej já na to ted dokouknul ? to je Z1 ? tam píšou žářivka 14W . co to je ? to jak jsi psal to onačení sylvania... cool white . nic jiného tam není na trubici ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 20:04 Frigo112 Re: krysimouse
ale ked to 438mM JE DLZKA TAK TO SA TAM ZMESTIT NEBUDE,este poviem babke ci neve neco zohnat(robi v osrame) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 19:54 Muž krysikmouse [11] Re: Frigo112
jdi do tyhle www.shop.akva.sk/…. sylvania nejsou nic moc. obecne nejlepší zářivky jsou PHILPS OSRAM NARVA ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 19:51 Frigo112 Re: krysimouse
www.shop.akva.sk/… ktora to je? A mne sa tam zmesti iba 36cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 19:46 Muž krysikmouse [11] Re: Frigo112
jojo jasne . to seženeš na slovesku v pohodě. a nebo vlítni do nejbližší akvaristiky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 19:44 Frigo112 Re: krysimouse
diki moc, za radi, na nete to uz pozeram ze kde sa to da objednat, z ceska to nechcem lebo minule som si objednal eheim substrat pro za a nevem za co my dali na poste poplatok este 170sk takze ma to namiesto 560sk stalo 730.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 19:38 Muž krysikmouse [11] Re: Frigo112
seženeš na internetu. V obchode spíš ne protože tam maj akorát klasický zářivky s normálním spektrem. Můžeš jí koupit třeba na tom odkaze... délka trubic je u všech stejná 15W všechny stejné 18W všechny stejné . U některých např 36W jsou dva ypy délek ale ty se myslím pro tyhle odstíny bareev nedelají ... takže v akvaristice stačí říct 15 W ... a nechat si poradit . já nevím mě se ten oceanic light líbí vypadá to přirozeně. Nebo zkus koupit PHILIPS TL-D 15W /830 měli by to mít v lepší prodejne elektro a nebo osvětlení , uvidíš bude to určitě lepší než to co tam je

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 6366x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5401-prestavba-krytu-s-osvetlenim?od=101