Rozpouštění CO2
Zatím pro mé potřeby stačí cigaretový filtr - CO2 mám nadbytek, tak mi až tak nezáleží na dokonalejší účinnosti difuze. Pokud někdy začnu místo burčáku používat CO2 bombu, přejdu na lípu.
dyt to nemusi byt nutne lipa ne? jeden cas jsem pouzival i kolicek do nabytku a taky to jelo pekne.
Niekde som to už spomínal, lipa je lámava, po každom vetre sa pod stromom určite nájde niejaký ten konár. Určite nieje až tak chránená že by za kúsok trestali.
U nás práve teraz orezujú jak sadovníci, tak pracovníci elaktrárni kvôli elektr. vedeniu
Cheron, 2-2,5 cm nieje veľa, opracuješ a máš akurát
Co si uříznout suchou větvičku.
A rezať ho v meste/parku ?
A co jít za město? Ale vona tam asi nestaví městská že...a co jít pěšky? Nebo kolo?
Myslím, že i u Vás na Slovensku nastalo období vegetačního klidu a bude probíhat prořez. Odříznutí 2 metry dlouhé větve nikoho snad nevyvede z míry. Anebo musíš být rychlý.
Njn - lipa jak lipa ... to viem aj ja.
Malý kúsok do hadičky problém nie je - to si nik ani nevšimne, ale ... konár hrubý 2,5 - 3 cm ? To už je aj dosť dlhý. A rezať ho v meste/parku ?
To nie je najrozumnejšie riešenie
Olmík sice neznám, ale lípa jako lípa
. Vylezl bych na nějakou tu silnější (hrubá) větev a z ní bude určitě vyrůstat větev (konár) menší. Poté bych vytáhl předem připravený kapesní nožík a tuto větývku oddělil. Nezapomněl bych se vždy jednou rukou přidržovat. Určitě existuje i více návodů na opatření si malé větývky, ale takto bych to provedl já. Vycházím z vlastních akvaristických zkušeností.
Starší reakce
Klidně u této metody zůstaňte, pokud vám vyhovuje výsledek.
Tak to budu muset ještě nějak prostudovat, co bude pro mé AQ přijatělnější a také dobré. Zatím jsem nějak nestudoval, jak CO2 dobře rozpustit, ve filtru mě to přišlo nejlepší.
JJ, to je mi jasné, u mě to dělá 20-30 cm2 dle naplnění (zvon je kónický).
dulezita je stycna plocha voda/plyn, ne objem zvonu
to si nedokazu odhadnout... jakou ma alkalitzu, kolik tam toho pere.... nejak jsme se na vystave o tom bavili a ty procenta me dost vystrasily....
rozdil pH neodhadnem jen na zaklade prutoku, to by jsi mohl vedet.... Sidiku
Díky za tip
Zatím mám 250 ml zvon (kulatá nádoba cca 6,5 cm v průměru) v 90 l vody. Zvon se naplní za 4-5 dnů, uvažoval jsem o zvětšení plochy, ale nechám to být...
...akorat si tim snizujes ucinnost biologicky filtrace....(pokles pH)...
O kolik % byste to snížení tipl?
...nejde ani tak o kyslik jako o pH...
A jaký asi tak bude rozdíl pH v akva a ve filtru, pokud tímto filtrem za hodinu proteče - řekněme - 300 l vody?
nikdo ti neda presnej pomer.... dalsi voditko je trpaslik - 12L stejna voda, mene narocny rostliny, prekrekrevetkovano, zvon je z 10ml strikacky, pH stabilne 6,8
hlavni faktory - teplota, proudeni, koncentrace co2, tlak (cim hloubeji je zvon pod hladinou tim se rychleji rozpousti), alkalita; cereni hladiny a mnozstvi rostlin (podileji se na snizovani obsahu co2)
nejde ani tak o kyslik jako o pH... ideal pro nitrifikacni bakterie je okolo pH 9 a okolo pH 5,5 prestavaji pracovat, ale to je castecne nahrazeno tim ze v kyselem prostredi misto cpavku vznika amonium..... jen se modlit, aby skokove nevylitlo pH nad 7, to pak vznikne cpavek a karambol je na svete (treba pri vymene vody, nebo kdyz dojde co2, nonstop sviceni apod.)
...a ten poměr ?
Edit: ve zvonu se rozpustí vše, ale na to jsem se neptal...
To ještě neznamená, že když dává co2 do sání, že tam není kyslík
akorat si tim snizujes ucinnost biologicky filtrace.... (pokles pH)
jinak v mem antistresu II mam zvon z urizly PET (prum. cca 110mm) a vcelku postacuje, voda prazska - tj. 10-8°dGH, 4-5°dKH, pH z 7,8 na cca 6,8; hodne svetla, hodne rostlin, hnojeni, okolo zvonu pomerne intenzivni proudeni (je hned vedle cerpadla)
chce to otestovat
Já používám bublifuk CO2 a mám ho strčenej na sání CF1200. Naprosto vše se rozpustí, doporučuji.
Starší reakce
Netreba sa nechat zmiast "velkym" objemom.
15 ml predstavuje 6.7 x 10e-4 molu, co v priebehu nejakych 12 hodin a 50 litrov vody je skutocne male zvysenie.
caute
ja som sa pytal na tento jav v inom vlakne ale nedostal som odpoved.
moj stav je takyto. rozpustam co2 v trubke vyrobenej z 20ml striekaciek.
cez den sa nazbera v trubke okolo 15ml (podla rysiek na striekacke) plynu, ktory sa nestihne rozpustit vo vode, ale cez noc tento plyn zmizne napriek tomu, ze davkovanie ostava rovnake ako cez den.
rozdiel teploty den-noc moze byt 2-3 stupne. a v noci teda zmizne 15ml plynu.
Je to zanedbatelne mnozstvo ?
0 02.09.2010 23:01 Acinonyx –
Re: Sid www.elmhurst.edu/…
Pre anglicky hovoriacich - odstavec "Solubility of Gases vs. Temperature".
Zda sa ze zanedbatelny, z grafu je vidiet, ze rozpustnost klesla z 2 na 1.5 g/100 ml v rozpati 20 C. Navyse, take hodnoty CO2 ani zdaleka v akvariu nedosahujeme (teda ak niekto nechova ryby v sodovke), takze je to skutocne zanedbatelne.
Takže když je lepší rozpustnost za nižší teploty, tak by to mělo mít v mém akvárku dobrý účinek, protože i když mám nastavené topítko na 26°C tak mi čidlo teploměru v protějším rohu akvária ukazuje 21°C :(
...Podla mna sa CO2 rozpusta stale rovnako, ci za noci, alebo dna...
Jak už jsem napsal - rozpustnost plynů (včetně CO2) ve vodě záleží na teplotě. (Ale nejen na ní.) Čím nižší teplota, tím lepší rozpouštění.
Otázkou je, jak velký bude rozdíl v rozpouštění CO2, pokud bude rozdíl teploty - řekněme - 2 nebo 3st.C... Předpokládám, že pro naše potřeby nejspíš zanedbatelný.
Som napisal sprostost
Podla mna sa CO2 rozpusta stale rovnako, ci za noci, alebo dna. Ide o koncentraciu v noci, ked CO2 neprimaju rastliny...Rozpustnost, je stale ta ista, aspon si to myslim, prosim opravte ma ak to tak nieje...
...cez noc sa (CO2) lepsie rozpusta z toho dovodu, ze u rastlin bez svetla nefunguje fotosynteza...Cez den zas opacne...
Myslíte, že v noci (resp. za tmy) se CO2 lépe rozpouští proto, poněvadž k jeho produkci přispívají kromě CO2-láhve a živočichů ještě i rostliny?
A ve dne (resp. za světla), kdy rostliny naopak CO2 spotřebovávají, se tento rozpouští hůř?! Nemělo by tomu být právě naopak?
Já bych viděl příčinu v rozdílu teploty, což ale Václav vylučuje.
Pokud je v akva topítko s termostatem, pak je to jasné. Já třeba topítka neprovozuji, zato dost svítím. Takže u mě teplota "za světla" a "za tmy" znatelně kolísá...
Usine napsal:
Myslel jsem si že to bude přesně naopak a rozpouštět se bude lépe přes den kdy ho rostliny spotřebovávají.
A mas to pustene nonstop aj v noci, ze vidis rozdiel v rozpusteni CO2? Ja som zatial v noci mixer vypinal, ale teraz rozmyslam, ze by som ho tiez nechaval cez noc, len sa bojim.
No to se mě moc nezdá, právě při fotosyntéze rostliny spotřebovávají CO2 a vyrábějí kyslík. Je pravda že přes den jsou ryby aktivnější a nějaké to CO2 vyrobí, ale že by to mělo takový vliv?
Ne teplota je stále okolo 25 stupňů.
Ano cez noc sa lepsie rozpusta z toho dovodu, ze u rastlin bez svetla nefunguje fotosynteza.
Cez den zas opacne, preto nieje hladina CO2 pri rovnokam mnozstve aplikovania rovnaka. Na to ma vplyv ako pises doba svietenia.
0 02.09.2010 12:19 Usine Tak jsem si udělal prototyp difuzéru na rozpouštění CO2. K mému úžasu jsem zjistil že se CO2 nejlépe rozpouští přes noc. Z přibývající dobou svícení se rozpouštění zhoršuje. Ke konci je v horní části difuzéru poměrně dost velkých bublin a začíná fungovat zpětná vazba kterou jsem přidal. Bubliny jsou vytlačeny z horní části spět k nasávání čerpadla a rozprášeny na miniaturní bublinky. Část z nich ale unikne do odtoku.
Myslel jsem si že to bude přesně naopak a rozpouštět se bude lépe přes den kdy ho rostliny spotřebovávají. Rozdíl hodnoty pH mezi dnem a nocí je dost nepatrný 0,1 pH.
Starší reakce
Tak kratičké video pro názornost. Trubička by měla mýt větší průměr, u mě odhadem uteče kolem cca 20%. Filtr jsem musel vydolovat ze zajetí Sagittarie a jávského mechu, protože je jinak vzadu a vývod trubičky je co nejníže, cca 1cm nad dnem. Jelikož je tam vyšší tlak, který tlačí na bublinky, tak lépe probíhá difúze a také unikající bublinky jsou lépe vraceny zpět, tedy obtížněji unikají.
photografie.kvalitne.cz/… Tak zdokumentuje
.
No vtip je vtom, že rozmělněné bublinky kolují v té nádobce téměř do zblbnutí (do rozpuštění), něco co uteče stržené proudem, je částečně nasáto zpět do filtru.
No, já to měl jetě hodně zjednodušené. Byl tam jen filtr s přívodem CO2 do dírky původně pro přívod vzduchu.. Velmi drobné bublinky CO2 po celém akva. Některé se ve vodě zdrželi i minutu (když se celé nerozpustili).
Já využívám tuto metodu (viz link) a jsem sní spokojen. Pro distribuci využívám filtr FAN Mini Plus,
v nádobce filtru mám nasypán odstraňovač fosfátů. Do filtru je veden CO2 vrchním přívodem (původně pro vzduch), na vývodu je pak nasazena průhledná nádobka z napáječky pro ptáky. Pokud bude třeba mohu to zdokumentovat.
Filtr:
www.exo-eko.cz/…
Nádobka:
www.exo-eko.cz/…
Princip:
www.youtube.com/… Tiež dávam CO2 do zvonu. Stačí ráno naplnit a ak je zvolená správna veľkosť zvonu,do večera je preč. Komu sa nechce každé ráno plniť,potom už je ideálna CO2 bomba s el.ventilom,ale to je už vyžší level sýtenia CO2(a na ten nemám financie)
ceze ta vnutorna prevratena nadobra s prevratenou hladinou v ktorej je CO2 je v podstate zbytocne
Zbytečný takový systém určitě není! Pokud potřebujete zvyšovat ve vodě koncentraci CO2, je toto jedna z možností. Já takto do jednoho miniakviška CO2 dodávám.
ceze ta vnutorna prevratena nadobra s prevratenou hladinou v ktorej je CO2 je v podstate zbytocne a to rozbitie a rozptilenie velkych bublin na malinke pomocou vrtulky filtra zavedenim hadicky priamo do filtra?
Aby se v akva rozpustilo co nejvíce CO2 tak platí, že bublinky musí být co nejmenší
Na konci hadičky musí být kamínek, bez něj by to bylo asi zbytečný, ten kamínek buď co nejjemnější (já jsem používala obyč. vzduchovací kamínek, který jsem ještě obalila kouskem silonový ponožky
) nebo se ještě používá lipové dřívko, nebo filtr od cigaret ale s tím už já nemám zkušenosti.
0 30.12.2008 15:00 jaa [5] chcel by som sa nieco spitat............ako je najlepsie zavadzat CO2 do akva? bo stretol som sa uz s odporucanym niekolkych variant. Teda co sa tyka asi najjednoduchseho a hlavne najlacnejsieho zdroja co2-kvasnicaku. Niekto tvrdi ze staci ponorit ku dnu vzduchovaciu hadicku napojenu na flasu s kvasnicakom a nech iba bublinky bolne stupaju k hladine. Tiez som sa stretol s nazormi ze na koniec tejto hadicky dat vzduchovaci kamienok alebo lipove drievko aby sa bublinky lepsie rozptili, no unik bublin co2 je tak pomali ze aj tak sa spoja a unikaju ako velka bubulna. Dalsi nazor s karim som sa stretol je zavedenie hadicky do filtra, nech bublinky vrtulka vo filtri "rozbije" na drobne a prud rozptili po akvarku. A asi posledny nazor je zavedenie CO2 do obratenej nadoby vo vnutri akva, cim sa vytvori vnutorna hladina a CO2 sa pomali rozptiluje do akva (no to je podla mna zbytocne, bo CO2 je tahsi ako vzduch, teda ked z akva "vybublava" a hromadi sa nad hladinou, preto ze kedze je tahsi ako vzduch tak najprv cez okraji akva "vytecie" lahsi vzduch a tahsi CO2 sa hromadi nad hladinou a vzhladom na kricie sklo a minimalne az ziadne prudenie vzduchu sa hromadi tym padom CO2 nad hladinou kde sa moze rovnako "vstrebavat" do vody ako z obratenej nadoby s vnutornou hladinou, ale plocha ktorou sa vstrebava je vecia)
Ale som uplny lajk, a toto vsetko je len co som pocul a domyslel si, takze ak sa tu niekto tomu fakt rozumie a vie co je to naj (samozrejme v rozmedzi tych chudobnejsiech akvaristou, to znamena burciak) tak prosim nech sa vyjadri a poradi
Starší reakce
O vytěsňování nic nevím...
To jsem rád.
...nicméně se domnívám, že procentně ke snížení O2 ve filtru dojde - otázka je samozřejmě s jakým dopadem...
O kolik procent byste tak tipnul? 1%? 2%? 5%? Mě by to skutečně hodně zajímalo, o kolik se (pokud vůbec) sníží obsah kyslíku ve filtru, když do jeho sání přivedeme CO2.
Filtraci to asi nezlepší...
S tím souhlasím - filtraci to asi nezlepší. Ale taky asi nezhorší.
Co to ale jistě zlepší je rozpouštění CO2.
0 27.09.2008 18:51 langosh –
Re: Sid O vytěsňování nic nevím
, nicméně se domnívám, že procentně ke snížení O2 ve filtru dojde - otázka je samozřejmě s jakým dopadem. Filtraci to asi nezlepší
.
Roman
na něco takového myslím odpověděl Filipsi tady
rybicky.net/forum/6267…
filipsi napsal: No, ono v podstate bylo receno uz vse na pocatku tohoto tematu. Rozdil v ph vstup do filtru/vystup jsem nenameril (takovy, co by stal za rec, na vystupu sice sonda problikavala o par setinek niz). Mozna u extremne pomalu tekouciho by to bylo znat vic.
Takze ph v akva je vcelku stejne jako ve filtru (hrncovem) do ktereho je pred nim privadeno co2. Ucinnost biologicke filtrace bude tedy dana (kdyz budu brat v uvahu jen co2) jen dosahovanym ph, nikoli tim, jestli co2 poustim zde ci onde.
............. Že bude existovat nějaký rozdíl nevyvracím, ovšem je otázkou, co si mám představit pod pojmem "poměrně vyšší koncentrace ve filtru než v nádrži".
Z hlediska "dostupnosti kyslíku bakteriím" nevidím, v čem by mohl být problém?! To jako ta teze o "vytěsňování" kyslíku kysličníkem uhličitým? O.K. - o kolik mg O2/l se mi sníží jeho koncentrace ze "standardního" stavu, řekněme 8mg O2/l, jestliže uměle zvednu koncentraci CO2 ze "standardních" řekněme 2mg/l na 25mg/l?
Jestli může mít přidávání CO2 do sání filtru vliv na účinnost filtrace, by se dalo (alespoň orientačně) změřit.
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 3776x