Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pancéřníček kropenatý - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Pancéřníček kropenatý - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2024 11:04 Muž Lojza007 [1198] Re: jozkablack
Na sbírání jiker je ideální jávský mech, normálně se na něj jikry přilepí a hodíš ho i s jikrama do porodničky. Jinak úplně netuším, čím vším samec pomáhá, jestli hnízdo jenom brání nebo nějakým dalším způsobem zajišťuje životaschopnost jiker. Já mám druhy pancéřníčků, kteří se vytřou a na jikry zapomenou a u nich je bez porodničky úspěšnost odchovu čistá nula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2024 21:10 Muž jozkablack [0] Re: Lojza007
Děkuji za odpověď, ještě se ale zeptám polopaticky a jako úplnej tupoun. Jikry jsou nalepeny na skle a chráněny pěnovým hnízdem, které samec neustále hlídá a upravuje. Když tedy jikry třeba pomocí žiletky co nejopatrněji odstraním ze skla a přemístím nějak do porodničky, budou ve stejné vodě, což je asi důležité, ale bez pomoci samce a jen tak se budou asi válet na dně porodničky. Tohle má šanci na úspěch?
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2024 20:52 Muž Lojza007 [1198] Re: jozkablack
Přemístit v rámci nádrže do porodničky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2024 20:37 Muž jozkablack [0] – Přemístit jikry?
Fotka k příspěvku Zdravím, Pancéřníčci se mi takřka neustále vytírají ve společné nádrži a já bych rád dochoval pár jedinců. Ve společné nádrži nemají skoro šanci prcci přežít i když je velmi hustě zarostlá s množstvím úkrytů. Za cca rok, co se skoro pořád třou a pak se samec neustále stará o jikry, se povedlo odchovat asi 4ks malých.
Otázka zní: jdou jikry nějak přestěhovat do jiné nádrže? Odlovit chovný pár je asi nemožné, protože ryby prostě zmizí v džungli skalek a rostlin a taky nemám dostatečně velké akvárium pro vytírajíci se pár. Je tam nějaká šance na úspěch, nebo to je úplně mimo?
Děkuji za info.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2021 21:26 Muž vlka [3444] Re: Jurek
Žádná prezentace, žádné info, zježené šupiny. Osobně bych ho odlovil a utratil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2021 20:03 Jurek – Pancernicek ztloustul
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nevite nekdo co mu je?najednou brutalne ztloustnul.nevim jak mu pomoct.mam strach ze praskne
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 21:55 Muž TRULY [164]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, chcem sa spýtať, ako čítam je dobre pancierničkov stimulovať živou potravou a menením teploty vody max o 3 stupne, čo by sa dalo robiť aj v spoloč. akva. Chápem aj príprave výteru na nejaku dosku z polystyrenu resp. nejaký umely list.
Zaujíma ma však či je očividne vidno na samici že sa plní ikrami. Teda nemam s tým skusenosť a neviem či je to vidno riadne, teda že je zaguľatená aj do bokov alebo nie. U ancistrusov to je celkom vidno teda ak vylezu na sklo resp. viem to odhanuť v časovom slede 1 mesiaca, ale tuná nemam šajnu :) Vdaka.
+ ak sa samičká plní tak či začínaju nejako dávať na javo že su pripravený na trenie teda že su nervoznejšie, alebo viac pri hladine alebo tak. vdaka este raz. pridávam video, jestli mam súcich rodičov :)

youtu.be/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2015 11:50 sendihorak – stavba hnízda
Ahoj všem,
Rád bych se zeptal na chování našeho samečka. Přes noc si vybuduje hnízdo,přes den o něj zase přijde,pořád dokola už týden.
Jak dlouho t chce ještě vydržet? :-D :-D :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 05:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: Poweres
Celekm rychle když mu pomůžete kouskem tenkého polystyrenu na hladinu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 17:57 Muž Poweres [59] - Živorodky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak krasavec si stavi hnizdo,...to jsem necekal. Jsem zvedavej jak to bude probihat.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2012 23:09 Muž Attta [208] – stavění hnízda - video

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 12:43 R Muž romant [27987] Re: majka93
Moc to řešíš. Včera jsem vznesl dotaz na Libora a on řekl bych jasně odpověděl. Konečné rozhodnutí je ovšem na Tobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 12:42 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: xx
No tady zase psali, že jim jikry zatvrdnou :-( A nemít doma tu samičku, asi už bych si tento druh pancéřníčka nepořídila. Chtěla jsem tenkrát jiné pancéřníčky, ale ty ve zverimexu neměli, proto mi navrhli tohodle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 12:37 xx Re: majka93
Dobře. Co udělat takový průzkum mezi lidmi, co tady chovají pancéřníčky kropenaté. Komu uhynula nebo měla vážné zdravotní komplikace samice jen proto, že se nevytřela?

U mých ryb k tomu nedošlo zatím nikdy. Chovám je a množím už hezky dlouho.

A co ostatní akvaristé, co je chovají?

PS: Chovné samce na prodej nemám. Momentálně množím jiné ryby a tolik prostoru na pancéřníčky kropenaté doma zase nemám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 12:27 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: xx
Mně o odchov nejde, jde mi jen o vytření samičky, aby ji třeba jikry nezatvrdly :-O
Každopádně vidím asi jako nejlepší řešení dát ji pryč..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 12:15 xx Re: majka93
Ne, 28 litrů je málo.

Zeptám se jinak, co potom bude s mláďaty? Je jich hodně a alespoň ze začátku potřebují každodenní péči a kvalitní krmení. Když vyrostou potřebují prostor. Co potom s nimi?

Většina lidí, co si pořídí pancéřníčky kopenaté je nemá na cílený chov. Buď se jim z mnoha důvodů netřou nebo se jim třou a jikry nebo potěr sežerou jiné ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 11:58 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: xx
Jo a ještě.. Bude páru hodně vadit, když je na vytření přemístím do malé odchovné nádrže cca 28 litrů? Samce bych tam pak nechala a samičku dala zpátky do mého akva. Nechci přerybnit své akvárium, které se právě vzpamatovalo z pohromy, kdy jsem nebyla doma. Plánovala jsem samičkuv budoucnu přemístit do 200 litrového akva, které budu mít ale až na vánoce. Bojím se teď, že by ji do té doby zatvrdly jikry :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 11:56 xx Re: majka93
Jen pro informaci, v jak velkém akváriu ti pancéřníčci budou? Pro dospělý pár, který se tře, to chce akvárium kolem 100 l. Samec je při hlídání jiker dost agresivní, kouše a plive na všechno, co se jen přiblíží k hnízdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 11:50 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: xx
Děkuji za info :-) Já jsem tu samičku koupila ve zverimexu, kde už bych ale znovu ryby nekupovala. To jsem začínala a kupovala si ryby jen se základními znalostmi :) Kouknu v neděli na burze, stejně tam jedu pro rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.07.2012 11:45 xx Re: majka93
Pancéřníček kropenatý se dožívá běžně 10-12 let, některý žije i 15 let. Záleží to na mnoha věcech. Malí pancéřníčci Corydoras žijí kolem 4-8 let.

Ten 5 cm sameček roste dost rychle, za pár měsíců se bude chtít třít. V malých zastrčených akvaristikách člověk narazí i na větší kousky než co se běžně prodávají, od 7 cm délky by měl jít už samec poznat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 11:25 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: xx
Aha.. coze ten pancéřníček žije asi 5 let no.. Podle velikosti vzhledem k rychlosti růstu odhaduju, že má tak rok - rok a půl. Napadlo mě pozorovat na burze všechny ryby v akva. Pokud tam nebudou všechny stejného pohlaví no. Ale nevím jestli jí nebude 5cm velký sameček stejně k ničemu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.07.2012 10:31 xx Re: majka93
Pohlaví se dá rozlišit v 5 cm špatně, obzvlášť když není vidět rybám bříško - leží na dně bez pohybu. Jedině tu rybu chytit a porovnat štítky na břiše. Samci je mají víc u sebe a v dospělosti se dotýkají, samice je mají víc od sebe. V 5 cm se rozlišení samec/samice podle délky prsní ploutve určuje špatně. Jedině porovnáním více stejně starých jedinců.

Ohledně zvětšeného bříška té samičky - to je v pořádku, do tření se dávají samice od 1 roku věku, pokud jsou slušně krmené.

PS: U dlouhovékých sumců (třeba u těch pancéřníčků s délkou života 12-15 let, někdy u více) zatvrnutí jiker a následná deformace těla nehrozí. Jsou lidé, kteří chovají samostatně jen 1 samici sumce 20-30 let a žádné komplikace nenastanou.

U některých krátkověkých druhů ryb (žijících např. jen 2-3 roky) to ale může být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 09:46 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
A to bříško ji narostlo asi před dvěma-třemi měsíci. Takové malinké jen lehce vystouplé. To jsou asi jikry že? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 09:43 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: xx
:-( No právě že já je krmím kromě granulek i patentkami koretrami apod. A samečka neumím sehnat. Minule na burze jsem poprvé viděla tento druh pancéřníčků (alespoň dřív jsem si jich nevšimla) jenže byli malí (asi 5 cm) a u těch pohlaví nepoznám :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 07:34 xx Re: majka93
Kup jí samečka. Jestli má samička rok a půl, bez problému se vytře. :-)

Aby se samice dobře zaplnila jikrami, potřebuje být alespoň měsíc krmená patentkami (nitěnkami apod.) a měla by dostávat přídavek špenátu nebo něčeho drobně sekaného zeleného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.07.2012 04:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: majka93
Ale nene...akvarijní parmičky (Puntius) také...závojnatky úplně běžně, velké tetry...to jsem všechno viděl, ale netroufám si na to.

A k původní otázce... smich k výtěru ryby by mělo dojít za normálních podmínek po dosažení pohlavní zralosti. Jinak začínají problémy se zatvrdnutím jiker, pokud se ryba netře. To nastává v akváriu velice často. Proto dochází k tělesným deformacím a změny bývají nevratné. Ta vaše ryba může už být v kategorii problematických.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 17:45 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
No to vymačkat se daj tak kapři..
A k mé původní otázce.. Po jak dlouhé době jikry zatvrdnou? Já nevím ani jak je ta ryba stará, když jsem ji kupovala měla tak 5cm, teď má asi 2x tolik. Takže by mohla mít rok a půl???? Vůbec nevím. Ani jak poznám, že ji ty jikry zatvrdly :-O když byla malinká myslela jsem, že je to samec, ale není no..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 17:10 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Tak nejpodstatnější je ta Tvoje první věta, to je to oč mě šlo. X-) Někteří méně znalejší jedinci jsou schopni z těch zatrvdnutejch jiker vyrobit neskutečnej problém a rybu léčit na kde jakou chorobu. Takže tímto děkuji za ty méně znalejší a línější. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 17:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Neuhyne, bude tlustá, plná a nic nebude dělat. S jikrami si umí poradit samice ancistrusů - ty je jakoby nějak "rozpustí". Ale ostatní ryby si myslím, že si s tím neporadí. Určitě jsi tu viděl na fotkách ta "tlustá" dania, co si s nimi lidé neví rady...to jsou jikry.
Jsou borci, kteří větší ryby dovedou "vymačkat" a znovu rozetřít. Já to nejsem smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 17:01 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Libore, tady by možná bylo na místě napsat, co s tou rybkou jíž jikry zatvrdly. Je to naškodu, uhyne, bude normálka žít dále jenom s tím, že se nebude již rozmnožovat? Prostě to více pro informace chtivé účastníky rozvést. Jestli můžu za ostatní. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 16:56 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
A po jak dlouhé době? Já mám (3/4 roku) pancéřníčka zatím jednoho a až teď když vyrostl a má cca 10 cm jsem poznala, že je to samička :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 16:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: majka93
Měl jsem jen tři druhy, a u těch teda když jsem je přestal třít, tak zatvrdly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 16:26 Žena majka93 [79] - Živorodky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli i pancéřníčkům mohou zatvrdnout jikry.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 10:41 xx Re: Tole
Bylo v akváriu hnízdo, které by nějaký samec pancéřníčka bránil?
Čím byli krmení než se samec nafoukl?
Jak je na tom ten nemocný samec, pořád se nemůže otočit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 10:36 Tole Re: xx
Máme tam mečovky, čichavce, neonky, závojnatky, paví očka, a pár krunýřovců ti jsou max. do 15cm. Tak nevim jestli by je něco napadlo a nafouklého bříška jsem si nevšiml. Měli jsme 3 samce a 4 samičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 10:08 xx pro: Tole
Toto nebude způsobené bojem.

Samci jsou útoční jen v okamžiku, když vyrobí hnízdo a hlídají jikry. V jiném období když v akváriu není hnízdo probíhají šarvátky následovně - samci si hlídají každý své teritorium a když se cizí samec přiblíží k jinému, oba se zastaví na místě, zavlní tělem a "zavrčí" na sebe - téměř neslyšitelné pro člověka, ale ostatní sumečci to slyší a okamžitě reagují. Obě ryby se potom vrátí na své teritorium. To je všechno.

Agresivita je zaměřená na kohokoliv, kdo se snaží poškodit hnízdo a sežrat jikry. Útočí na jakékoliv ryby, klidně si troufnou na 40 cm krunýřovce, když je to nutné. Napadají i chovatele - koušou a plivou vodu. Nedovedu si ale představit útok, kdy by jeden pancéřníček poškodil druhému měchýř.

Můj názor je nemoc. Neměl to bříško už předtím nějaké nafouklé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 23:30 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Tole
Samec dokáže být hodně útočný, takže k nějakému zranění dojít může, i když takhle špatně to asi většinou nekončí. Kolik máš těch samců?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 23:28 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Mates1973
No on není pancík jako pancík, čeština zavádí, kropenatý rozhodně není žádný Corydoras ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 22:29 Mates1973 Re: Tole
hojky , tak o bojích toho moc nevím ale chovám Corydory více druhu a nikdy se mi nestalo že by bojovali , vždy se krásně zlomí před samici a jde se pak lepit jikdy na sklo , a cca 20 cm čichule/ corydor to není to je tank ?? nemaš to špatně napsano ,
pokud to mněl udělano , tak zjinych přičin , Koukni pořadně jake tam máš ryby a nebo jestli si neublížil sám nějak ,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 19:56 Tole – pancéříček kropenatý
Chtěl jsem se zeptat jak drastické jsou boje pancéříčků kropenatých v době tření? ráno jsem našel samce s prokousnutým asi vzduchovým měchýřem protože plaval na zádech a nemohl se otočit? Nevím jestli by mu to mohl udělat vlastní druh případně čichavec pancéříček měl cca 20cm děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:32 Muž Martex42 [20] - Tetry
Zdravím vás rozmnožil jsem pancéřníčky zlatopáse a mám takový dotaz čím mám krmit potěr po artémií. Vím že nejlepší by byly nitěnky, ale ty jsou poměrně drahé. Tak by mě zajímalo co by jste mi doporučili vy? Co třeba Cyklop nebo dafnie? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 19:22 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: PaDa
jsou v novým akvárku, asi se jim nechtělo čekat do rána :-) Myslím že jim to přez noc sežerou ancistrusi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 19:21 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: katterinecka
Ti moji to dělají pravidelně tak kolem čtvrté páté ráno, a než se rozsvítí akvárko, mřenky už jim to stihnou sežrat k snídani. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 18:12 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: katterinecka
tak už se začli třít :-) Zatím agresivní moc nejsou, ale je pěkné je pozorovat jak samice nosí jikry do hnízda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 13:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Semtex
uvidíme snad to bude v pohodě. Samička už má docela buclaté bříško, ale o mladé moc nestojím. Pokud by byly problémy tak si asi nechám jen samičku a samce někomu daruji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 13:00 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: katterinecka
nádrž je 85 litříků....
teď jsou tam jen ti pancíci.... jestli z toho něco bude nevím..... Hnízdo staví celkem často, i 3x do týdne. Ale protože tam s nimi byli ty bojovnice, tak asi nic mladého tam není. Teď mají klid a .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 12:22 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: katterinecka
Samec hlídá jen bezprostřední okolí hnízda, takže ve čtyřstovce bych se ničeho nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.10.2010 10:42 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Semtex
tak to mě moc nepotěšilo :-( A jak je ta nádrž velká? Je tam na něj 10 teter císařských a 4 akary(které ale ještě nejsou dospělé), zatím většinou všem jikry sezobali. Samec zatím agresivní není, snad se ostatní někde v té 1,5m dlouhé nádrži schovaj. Nejvíc se bojím o ty nové cichlidky (jsou to ty blue electric ze včerejší burzy)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 10:07 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: katterinecka
naši kropenáči včera taky nabublali hnízdo, když jsem z nádrže chtěl odstranit utržený listy, aby tam nehnili, tak samec po mě vyjel.... a pak pokaždé, když jsem jen dal ruku k hladině....
a určitě půjde i po ostatních rybkách, pokud jich nebude na něj moc....
dokud u nich bylo asi 15 bojovnic, tak taky bublali, ale nijak agresivní nebyli. nechali jsme u nich jen jednoho samce bojovnice a do dvou dnu bylo po něm....

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 09:57 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – nebude samec příliš agresivní?
Chtěla bych se zeptat jestli má někdo z vás zkušenosti s odchovem pancéřníčků kropenatých. Včera jsem koupila páreček ve střední velikosti (asi12cm) a hned dnes ráno samec začal stavět pěnové hnízdo. Bojím se jestli nebude moc agresivní na ostatní ryby. Mám je ve cca400 litrech, s tetrami, akarami hnědými a teď novým párkem cichlidek ramirezovych. Moc nestojím o to aby se mi po nádrži proháněli malí caparti, snad si s tím ostatní rybky poradí hmm

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2935x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5213-pancernicek-kropenaty-rozmnozovani-odchov