Pancéřníček kropenatý - rozmnožování, odchov
Na sbírání jiker je ideální jávský mech, normálně se na něj jikry přilepí a hodíš ho i s jikrama do porodničky. Jinak úplně netuším, čím vším samec pomáhá, jestli hnízdo jenom brání nebo nějakým dalším způsobem zajišťuje životaschopnost jiker. Já mám druhy pancéřníčků, kteří se vytřou a na jikry zapomenou a u nich je bez porodničky úspěšnost odchovu čistá nula.
Děkuji za odpověď, ještě se ale zeptám polopaticky a jako úplnej tupoun. Jikry jsou nalepeny na skle a chráněny pěnovým hnízdem, které samec neustále hlídá a upravuje. Když tedy jikry třeba pomocí žiletky co nejopatrněji odstraním ze skla a přemístím nějak do porodničky, budou ve stejné vodě, což je asi důležité, ale bez pomoci samce a jen tak se budou asi válet na dně porodničky. Tohle má šanci na úspěch?
Díky.
Přemístit v rámci nádrže do porodničky.
Zdravím, Pancéřníčci se mi takřka neustále vytírají ve společné nádrži a já bych rád dochoval pár jedinců. Ve společné nádrži nemají skoro šanci prcci přežít i když je velmi hustě zarostlá s množstvím úkrytů. Za cca rok, co se skoro pořád třou a pak se samec neustále stará o jikry, se povedlo odchovat asi 4ks malých.
Otázka zní: jdou jikry nějak přestěhovat do jiné nádrže? Odlovit chovný pár je asi nemožné, protože ryby prostě zmizí v džungli skalek a rostlin a taky nemám dostatečně velké akvárium pro vytírajíci se pár. Je tam nějaká šance na úspěch, nebo to je úplně mimo?
Děkuji za info.
Starší reakce
Žádná prezentace, žádné info, zježené šupiny. Osobně bych ho odlovil a utratil...
0 20.12.2021 20:03 Jurek – Pancernicek ztloustul
Starší reakce
0 26.12.2015 21:55 TRULY [164] Ahojte, chcem sa spýtať, ako čítam je dobre pancierničkov stimulovať živou potravou a menením teploty vody max o 3 stupne, čo by sa dalo robiť aj v spoloč. akva. Chápem aj príprave výteru na nejaku dosku z polystyrenu resp. nejaký umely list.
Zaujíma ma však či je očividne vidno na samici že sa plní ikrami. Teda nemam s tým skusenosť a neviem či je to vidno riadne, teda že je zaguľatená aj do bokov alebo nie. U ancistrusov to je celkom vidno teda ak vylezu na sklo resp. viem to odhanuť v časovom slede 1 mesiaca, ale tuná nemam šajnu
Vdaka.
+ ak sa samičká plní tak či začínaju nejako dávať na javo že su pripravený na trenie teda že su nervoznejšie, alebo viac pri hladine alebo tak. vdaka este raz. pridávam video, jestli mam súcich rodičov
youtu.be/…
Starší reakce
0 30.08.2015 11:50 sendihorak – stavba hnízda
Ahoj všem,
Rád bych se zeptal na chování našeho samečka. Přes noc si vybuduje hnízdo,přes den o něj zase přijde,pořád dokola už týden.
Jak dlouho t chce ještě vydržet?
Starší reakce
Celekm rychle když mu pomůžete kouskem tenkého polystyrenu na hladinu...
Starší reakce
Starší reakce
Moc to řešíš. Včera jsem vznesl dotaz na Libora a on řekl bych jasně odpověděl. Konečné rozhodnutí je ovšem na Tobě.
No tady zase psali, že jim jikry zatvrdnou
A nemít doma tu samičku, asi už bych si tento druh pancéřníčka nepořídila. Chtěla jsem tenkrát jiné pancéřníčky, ale ty ve zverimexu neměli, proto mi navrhli tohodle.
Dobře. Co udělat takový průzkum mezi lidmi, co tady chovají pancéřníčky kropenaté. Komu uhynula nebo měla vážné zdravotní komplikace samice jen proto, že se nevytřela?
U mých ryb k tomu nedošlo zatím nikdy. Chovám je a množím už hezky dlouho.
A co ostatní akvaristé, co je chovají?
PS: Chovné samce na prodej nemám. Momentálně množím jiné ryby a tolik prostoru na pancéřníčky kropenaté doma zase nemám.
Mně o odchov nejde, jde mi jen o vytření samičky, aby ji třeba jikry nezatvrdly
Každopádně vidím asi jako nejlepší řešení dát ji pryč..
Ne, 28 litrů je málo.
Zeptám se jinak, co potom bude s mláďaty? Je jich hodně a alespoň ze začátku potřebují každodenní péči a kvalitní krmení. Když vyrostou potřebují prostor. Co potom s nimi?
Většina lidí, co si pořídí pancéřníčky kopenaté je nemá na cílený chov. Buď se jim z mnoha důvodů netřou nebo se jim třou a jikry nebo potěr sežerou jiné ryby.
Jo a ještě.. Bude páru hodně vadit, když je na vytření přemístím do malé odchovné nádrže cca 28 litrů? Samce bych tam pak nechala a samičku dala zpátky do mého akva. Nechci přerybnit své akvárium, které se právě vzpamatovalo z pohromy, kdy jsem nebyla doma. Plánovala jsem samičkuv budoucnu přemístit do 200 litrového akva, které budu mít ale až na vánoce. Bojím se teď, že by ji do té doby zatvrdly jikry
Jen pro informaci, v jak velkém akváriu ti pancéřníčci budou? Pro dospělý pár, který se tře, to chce akvárium kolem 100 l. Samec je při hlídání jiker dost agresivní, kouše a plive na všechno, co se jen přiblíží k hnízdu.
Děkuji za info
Já jsem tu samičku koupila ve zverimexu, kde už bych ale znovu ryby nekupovala. To jsem začínala a kupovala si ryby jen se základními znalostmi
Kouknu v neděli na burze, stejně tam jedu pro rostlinky.
Pancéřníček kropenatý se dožívá běžně 10-12 let, některý žije i 15 let. Záleží to na mnoha věcech. Malí pancéřníčci Corydoras žijí kolem 4-8 let.
Ten 5 cm sameček roste dost rychle, za pár měsíců se bude chtít třít. V malých zastrčených akvaristikách člověk narazí i na větší kousky než co se běžně prodávají, od 7 cm délky by měl jít už samec poznat.
Aha..
ten pancéřníček žije asi 5 let no.. Podle velikosti vzhledem k rychlosti růstu odhaduju, že má tak rok - rok a půl. Napadlo mě pozorovat na burze všechny ryby v akva. Pokud tam nebudou všechny stejného pohlaví no. Ale nevím jestli jí nebude 5cm velký sameček stejně k ničemu..
Pohlaví se dá rozlišit v 5 cm špatně, obzvlášť když není vidět rybám bříško - leží na dně bez pohybu. Jedině tu rybu chytit a porovnat štítky na břiše. Samci je mají víc u sebe a v dospělosti se dotýkají, samice je mají víc od sebe. V 5 cm se rozlišení samec/samice podle délky prsní ploutve určuje špatně. Jedině porovnáním více stejně starých jedinců.
Ohledně zvětšeného bříška té samičky - to je v pořádku, do tření se dávají samice od 1 roku věku, pokud jsou slušně krmené.
PS: U dlouhovékých sumců (třeba u těch pancéřníčků s délkou života 12-15 let, někdy u více) zatvrnutí jiker a následná deformace těla nehrozí. Jsou lidé, kteří chovají samostatně jen 1 samici sumce 20-30 let a žádné komplikace nenastanou.
U některých krátkověkých druhů ryb (žijících např. jen 2-3 roky) to ale může být problém.
A to bříško ji narostlo asi před dvěma-třemi měsíci. Takové malinké jen lehce vystouplé. To jsou asi jikry že?
No právě že já je krmím kromě granulek i patentkami koretrami apod. A samečka neumím sehnat. Minule na burze jsem poprvé viděla tento druh pancéřníčků (alespoň dřív jsem si jich nevšimla) jenže byli malí (asi 5 cm) a u těch pohlaví nepoznám
Kup jí samečka. Jestli má samička rok a půl, bez problému se vytře.
Aby se samice dobře zaplnila jikrami, potřebuje být alespoň měsíc krmená patentkami (nitěnkami apod.) a měla by dostávat přídavek špenátu nebo něčeho drobně sekaného zeleného.
Ale nene...akvarijní parmičky (Puntius) také...závojnatky úplně běžně, velké tetry...to jsem všechno viděl, ale netroufám si na to.
A k původní otázce...
k výtěru ryby by mělo dojít za normálních podmínek po dosažení pohlavní zralosti. Jinak začínají problémy se zatvrdnutím jiker, pokud se ryba netře. To nastává v akváriu velice často. Proto dochází k tělesným deformacím a změny bývají nevratné. Ta vaše ryba může už být v kategorii problematických.
No to vymačkat se daj tak kapři..
A k mé původní otázce.. Po jak dlouhé době jikry zatvrdnou? Já nevím ani jak je ta ryba stará, když jsem ji kupovala měla tak 5cm, teď má asi 2x tolik. Takže by mohla mít rok a půl???? Vůbec nevím. Ani jak poznám, že ji ty jikry zatvrdly
když byla malinká myslela jsem, že je to samec, ale není no..
Tak nejpodstatnější je ta Tvoje první věta, to je to oč mě šlo.
Někteří méně znalejší jedinci jsou schopni z těch zatrvdnutejch jiker vyrobit neskutečnej problém a rybu léčit na kde jakou chorobu. Takže tímto děkuji za ty méně znalejší a línější.
Neuhyne, bude tlustá, plná a nic nebude dělat. S jikrami si umí poradit samice ancistrusů - ty je jakoby nějak "rozpustí". Ale ostatní ryby si myslím, že si s tím neporadí. Určitě jsi tu viděl na fotkách ta "tlustá" dania, co si s nimi lidé neví rady...to jsou jikry.
Jsou borci, kteří větší ryby dovedou "vymačkat" a znovu rozetřít. Já to nejsem
Libore, tady by možná bylo na místě napsat, co s tou rybkou jíž jikry zatvrdly. Je to naškodu, uhyne, bude normálka žít dále jenom s tím, že se nebude již rozmnožovat? Prostě to více pro informace chtivé účastníky rozvést. Jestli můžu za ostatní.
A po jak dlouhé době? Já mám (3/4 roku) pancéřníčka zatím jednoho a až teď když vyrostl a má cca 10 cm jsem poznala, že je to samička
Měl jsem jen tři druhy, a u těch teda když jsem je přestal třít, tak zatvrdly.
Starší reakce
Bylo v akváriu hnízdo, které by nějaký samec pancéřníčka bránil?
Čím byli krmení než se samec nafoukl?
Jak je na tom ten nemocný samec, pořád se nemůže otočit?
0 28.09.2011 10:36 Tole –
Re: xx Máme tam mečovky, čichavce, neonky, závojnatky, paví očka, a pár krunýřovců ti jsou max. do 15cm. Tak nevim jestli by je něco napadlo a nafouklého bříška jsem si nevšiml. Měli jsme 3 samce a 4 samičky.
Toto nebude způsobené bojem.
Samci jsou útoční jen v okamžiku, když vyrobí hnízdo a hlídají jikry. V jiném období když v akváriu není hnízdo probíhají šarvátky následovně - samci si hlídají každý své teritorium a když se cizí samec přiblíží k jinému, oba se zastaví na místě, zavlní tělem a "zavrčí" na sebe - téměř neslyšitelné pro člověka, ale ostatní sumečci to slyší a okamžitě reagují. Obě ryby se potom vrátí na své teritorium. To je všechno.
Agresivita je zaměřená na kohokoliv, kdo se snaží poškodit hnízdo a sežrat jikry. Útočí na jakékoliv ryby, klidně si troufnou na 40 cm krunýřovce, když je to nutné. Napadají i chovatele - koušou a plivou vodu. Nedovedu si ale představit útok, kdy by jeden pancéřníček poškodil druhému měchýř.
Můj názor je nemoc. Neměl to bříško už předtím nějaké nafouklé?
Samec dokáže být hodně útočný, takže k nějakému zranění dojít může, i když takhle špatně to asi většinou nekončí. Kolik máš těch samců?
No on není pancík jako pancík, čeština zavádí, kropenatý rozhodně není žádný Corydoras
hojky , tak o bojích toho moc nevím ale chovám Corydory více druhu a nikdy se mi nestalo že by bojovali , vždy se krásně zlomí před samici a jde se pak lepit jikdy na sklo , a cca 20 cm čichule/ corydor to není to je tank ?? nemaš to špatně napsano ,
pokud to mněl udělano , tak zjinych přičin , Koukni pořadně jake tam máš ryby a nebo jestli si neublížil sám nějak ,
0 27.09.2011 19:56 Tole – pancéříček kropenatý
Chtěl jsem se zeptat jak drastické jsou boje pancéříčků kropenatých v době tření? ráno jsem našel samce s prokousnutým asi vzduchovým měchýřem protože plaval na zádech a nemohl se otočit? Nevím jestli by mu to mohl udělat vlastní druh případně čichavec pancéříček měl cca 20cm děkuji
Starší reakce
Starší reakce
jsou v novým akvárku, asi se jim nechtělo čekat do rána
Myslím že jim to přez noc sežerou ancistrusi
Ti moji to dělají pravidelně tak kolem čtvrté páté ráno, a než se rozsvítí akvárko, mřenky už jim to stihnou sežrat k snídani.
tak už se začli třít
Zatím agresivní moc nejsou, ale je pěkné je pozorovat jak samice nosí jikry do hnízda
uvidíme snad to bude v pohodě. Samička už má docela buclaté bříško, ale o mladé moc nestojím. Pokud by byly problémy tak si asi nechám jen samičku a samce někomu daruji
nádrž je 85 litříků....
teď jsou tam jen ti pancíci.... jestli z toho něco bude nevím..... Hnízdo staví celkem často, i 3x do týdne. Ale protože tam s nimi byli ty bojovnice, tak asi nic mladého tam není. Teď mají klid a .....
Samec hlídá jen bezprostřední okolí hnízda, takže ve čtyřstovce bych se ničeho nebál.
tak to mě moc nepotěšilo
A jak je ta nádrž velká? Je tam na něj 10 teter císařských a 4 akary(které ale ještě nejsou dospělé), zatím většinou všem jikry sezobali. Samec zatím agresivní není, snad se ostatní někde v té 1,5m dlouhé nádrži schovaj. Nejvíc se bojím o ty nové cichlidky (jsou to ty blue electric ze včerejší burzy)
naši kropenáči včera taky nabublali hnízdo, když jsem z nádrže chtěl odstranit utržený listy, aby tam nehnili, tak samec po mě vyjel.... a pak pokaždé, když jsem jen dal ruku k hladině....
a určitě půjde i po ostatních rybkách, pokud jich nebude na něj moc....
dokud u nich bylo asi 15 bojovnic, tak taky bublali, ale nijak agresivní nebyli. nechali jsme u nich jen jednoho samce bojovnice a do dvou dnu bylo po něm....
Chtěla bych se zeptat jestli má někdo z vás zkušenosti s odchovem pancéřníčků kropenatých. Včera jsem koupila páreček ve střední velikosti (asi12cm) a hned dnes ráno samec začal stavět pěnové hnízdo. Bojím se jestli nebude moc agresivní na ostatní ryby. Mám je ve cca400 litrech, s tetrami, akarami hnědými a teď novým párkem cichlidek ramirezovych. Moc nestojím o to aby se mi po nádrži proháněli malí caparti, snad si s tím ostatní rybky poradí
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2941x