Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výztuha u akvária

NápovědaFórum » Technika » Akvária a jejich podstavce 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Výztuha u akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.06.2019 01:03 Muž Lesha [1] Re: Northweaf
Nejsem žádný odborník, nejsem sklenář ale elektrikář :) Ale mám několik velkých nádrží a nedokážu si představit 800 litrů nádrž z 10 skla. Jedná nádrž co jsem zrovna nedávno si nechal dělat ma cca 430 litrů 230*31*60 (d*š*v) a je z 14 skla a sklenář mi tam raději udělal dvojté dno a i to příčně ještě spojil výztuhou. Podélné výztuhy nahoře mám taky, sice ne od kraje ke kraji, ale cca 2 cm od krajů a uprostřed je to spojené příčnou výztuhou o šířce 20cm. Tuto nádrž najdeš v mém profilu pod názvem PRACOVNÍ. a před měsícem jsem si nechal dělat další nádrž co má cca 250 litrů 245*31*35 (d*š*v) a je dělané z 10 skla a opět mám podélné výztuhy cca 2cm od krajů a 20cm příčnou výztuhu nahoře i dole a vím že on by takové akva co tobě sklenář udělal asi nikomu domů nepustil. Nevím na kolik tebe přišlo to akvárium, mě obě staly cca po 10,000. není to málo, ale pevností těchto akvárií jsem si docela jist a on také. a jestli zaplatím za akvárium 8000 nebo 9500 už podlě mě nehraje roli a oba máme klid na duši :) )Já i sklenář palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2019 15:13 Muž Northweaf [0] – Vystuhy
Fotka k příspěvku Tak nakoniec dám na vaše rady . Vystuhy som odstránil a kúpil nové 1,5 hrubé a 9 cm široké . Na popud výrobcu akvárií nie toho od ktoreho mám akva ale od iného mi odporučil priam prikázal nedávať vystuhy do vnútra akvária ale nalepiť na vrch akvária čím upevním aj rohy. Zatiaľ som nalepil pozdĺžne vystuhy a večer sa chystám na priecnu cca 10 CM širokú a 1,5 CM hrubú kde mi daný človek povedal že ju mám zalepiť zo spodu na tie vystuhy čo si o Tom myslite splní účel ? Prikladám foto kde som nalepil tie pozdĺžne vystuhy a ten druhý človek tiež povedal že ak nie je výstuha pozdĺž celého akva tak síce spĺňa účel ale nie až na takú silu ako má tak neviem teraz. Pýtal som sa ho aj na ten môj rozmer a najmä na výšku tak povedal že by dal 1,2 CM sklo ale keď že dám tie vystuhy na vrch a aj priecnu tak akva predymenzujem tak že bez problémov môže byť 1cm sklo . Ukazoval mi akvárium cca 2500 litrove na ktorom pracuje a tiež to takto rieši ale samozrejme nie z 1cm skla. Tak píšte sa domna bude to už takto konečne dobre ? Podotýkam ešte dolepim tu priecnu vystuhu. Akva je vypustené a ryby vo vani aj s filtráciou.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.06.2019 20:54 Muž ZDRI [508] Re: Northweaf
Sorry jako, ale tohle vzdávám ne
Půlce toho co píšeš nerozumím, s druhou půlkou nesouhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.06.2019 20:10 Muž Jarry [776] Re: Northweaf
Přiznám se, že mi trochu uniká smysl tvého původního dotazu. Proč se ptáš na něco, co sám víš nejlíp + máš dalšího odborníka, co ti to vyráběl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 19:08 Muž RAP [67] Re: Northweaf
Měl jsem akvária od různých výrobců a nikdy neměly podélné výstuhy až k bočním sklům.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.06.2019 18:33 Muž _ucx_ [9] Re: Northweaf
Hele, prdlo ti to? Prdlo. Pár lidí ti tu řeklo, proč si myslí, že ti to prdlo, protože na to ses jich ptal. Tak se teď nehádej, že to prdnout nemělo a že by to tak mělo být určitě v pořádku, snažíš se obelhat sám sebe . Pokud chceš vědět, proč to prdlo, zkus oprášit středoškolskou fyziku a začít počítat, jaké tam asi působily síly, jaká je pevnost skla ve skrutu a v tahu a ono ti určitě něco zajímavého vyjde. Jinak na debatu o tom, že 130 cm dlouhé 10 mm silné sklo je ještě v pohodě a 140 cm už ne, asi není nikdo reálně zvědavý. Slepit se to dá z jakéhokoli skla, klidně i z třímilimetrového, pravda se ukáže, když se napustí voda -- a přesně to se taky stalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.06.2019 18:25 Muž DavFM [1056] - Corydoras&ApistogrammaRe: Northweaf
smich smich smich sklo řeže laserem a pak na prasklou výztuhu namastí další kousky skla. Nech toho....
Hele, tu fotku s tou nabastlenou opravou si musím uložit.
A když už nic jiného, tak silikon se neořezává z koutů po vytvrdnutí, ale hned, dokud je to měkké se vytáhne stěrkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 18:24 Muž _ucx_ [9] Re: Northweaf
Spodní výztuha? U 130 cm dlouhé nádrže? K čemu? Ono to akvárium nemá dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 17:56 Muž Northweaf [0] Re: ZDRI
Neviem odkiaľ ste vzali že vystuhy 10 CM od okraja si nahovno . Neviem od koho máte akvárium ale odsledujte že ak je väčšie akva tak má 2 priečne vystuhy a to na okrajoch cca 10-15 CM od okraja a nie jednu v strede . Čo sa týka vystuhy tak neviem čo za literatúru čítate ale výstuha je výstuha iba vtedy ak je od okraja po okraj nie 4cm od okraja . Ak je 4 CM od okraja nejedná sa o vystuhu ale len o bezpečnostný prvok ak praskne akvárium aby sa sklo nerozletelo ale len prasklo ! Výstuha od okraja po okraj bráni tomu aby sa sklo prehnalo a silikón strácal na hodnote v spojoch. O tejto téme sa tu už písalo čo je výstuha ! Za ďalšie každé sklo sa rozpína voličom tepla a zmrstuje vplyvom chladu. Výstuha praskla z dôvodu že som razovo napustila akvárium prúdom studenej vody nie extre studenej ale predsa . Praskla jedna výstuha nie oba . Ak by to bolo nekvalitné spracované prasknú oba keď že akva je v rovine na chlp presne ! A voda sa rozpína do oboch strán nie na jednu. Dajte si Google a pozrite si fotky akvárií ako sú umiestnené 2 vystuhy ktoré sú priečne asi ťažko sú oba v strede ale na krajoch ! Za ďalšie mám v e-mailovej komunikácii odpoveď od nemeckého výrobcu akvárií že 1 CM sklo je postačujúce na rozmer 130x50x70 ak je vystužené na vrchu a aj na spode. Ale ak sa rozmer akvária vyšplhá nad 140 je potrebné 1,2 CM sklo to je účinné do šírky 180 CM nad tento rozmer má byť použité sklo 1,5 CM. Hovoríte o podimenzovani ale každé akvárium aj keď ma 1,2 CM sklo a nemá vystuhu od strany po stranu je podymenzovane keďže ťah nejde na vystuhu ale na okraje akvária kde je lepené keď že výstuha nemá spojenie aj so stranou akvária . Výstuha môže prasknúť aj z dôvodu že bola prehriatia pri brúseni alebo rezani zo urobilo mikro kaz. Ten Váš tzv výrobca.ponuka akvária ktoré majú 8mm sklo na akvariach kde nemá čo robiť . A nedáva ani spodné vystuhy kde dochádza k namahaniu spoja kde po uplynutí 5 rokov sa vám akva môže tiež rozletiet. Videl som dnes akvárium u známeho kde má 1cm sklo na akva 800 l objemu a má.ho 12 rokov a nemá žiadny problém . Neviem ako to reze ten vás skvelý výrobca ale ten čo robil akva mne tak to bolo rezané laserom kde je krásne spojenie silikónu . Moje akva pri prasknutí vystuhy sa prehlo o 3mm !!! Čo je bežné u každého akva s vystuhou kde moja bola prasknutá a daný ohyb malo.pri prasknutéj vystuhe. Typujem že.to vaše ak praskne výstuha vo nie je výstuha ale držiak krycieho skla sa rozleti . Môj výrobca je odomna 60 km a je ochotný hneď zajtra prísť dať priečne vystuhy .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 17:08 Muž ZDRI [508] Re: ZDRI
Nedá mi to a ještě napíšu něco k výztuhám :-) Ať nemusím psát romány, úvodem si přečtěte třeba toto:
www.glassrevue.com/…
A teď implementace do akvarijní praxe:
Horní výztuha je fajn věc, která pomáhá - dokud tam je... Nahoře je bohužel namáhána přesně tak, jak jí to nejvíc škodí (tahem) + údery a mikroškrábance od manipulace v akvárku, teplo od světel, naopak studené šoky od vody. Sklo je překvapivě pružné (kdo dělal ve sklenářství, ví o čem mluvím), pokud není namáháno šokově. Ale pokud dojde k prasknutí výztuhy (důvody viz výše), dostanou dlouhá skla akvárka silné rázové zatížení od maximálně napuštěného objemu/váhy vody. Což je pro ně mnohem rizikovější, než postupné plynulé napouštění nádrže bez výztuh. Pokud se to stane v novém akvárku, nejspíš vydrží - viz případ Northweaf). Ale představte si, že ta výztuha praskne po několika letech (sklo v čase křehne, pevnost silikonu se snižuje). To je další důvod, proč rozumní sklenáři a akvaristé materiál dostatečně (pře)dimenzují a výztuhy používají jen jako další rezervní "sichr".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   13.06.2019 14:20 Muž ZDRI [508] Re: Northweaf
Výztuhy 10 cm od kraje - další ukázka, že Tvůj "odborník" vůbec netuší, která bije a jak zde reálně působí síly, tohle je jen hezké šidítko pro dobrý pocit hloupé kavky/zákazníka. Škoda času dále toto komentovat, info jsi dostal, je to Tvoje volba. Jen by mě ještě zajímalo - jaké sklo (prosím konkrétní specifikaci, ne obecnou frázi) zde výrobce použil, že je, cituji: "pevnejšie ako obyčajne 1cm sklo"? Rád se něco přiučím...

Ještě krátké technické:
- při dimenzování síly skla je hlavní parametr výška akvária, ne jeho délka
- stejně důležitá, jaká síla skla, je i plocha lepeného spoje (která logicky roste se sílou skla)
- pevnost lepeného spoje v čase klesá rychleji, než "stárne" samotné sklo, to je jedním z důvodů (ne jediným), proč je předimenzovat sílu skla velice rozumné
- vůbec nekoukejte na akvárka ve velkoodchovnách, v minulosti jsme pro ně také lepili celé komplety nádrží, které byly úmyslně poddimenzované, důvodem je zde ekonomika (co nejnižší vstupní náklady) a pokud praskne nádrž v odchovně, je to obvykle mnohem menší škoda, než když praskne akvárko v zařízeném bytě/domě
- to, že něco vydrží zkoušku při napuštění, ještě neznamená, že to bude držet i za 5-10 let
- v reálném provozu je jen otázkou času, než dojde k nahodilému za(pře)tížení (náraz/úder/otřes), který předimenzované akvárko přežije, zatím to "na hraně dimenzované" rupne a vyteče, vzniklá škoda je vždy násobně vyšší, než peníze ušetřené při jeho zakoupení
- zejména v bytě s malými dětmi (vidím hračky na pozadí fotky) je docela podstatným faktorem i jejich bezpečí, divili byste se, kolik akvárek rozbijí malé děti a jaké úrazy při tom utrpí (manželka je dětská sestra, takže vím, o čem mluvím...)

Tož tak, ale chápu, že někteří z nás ten adrenalin k životu prostě potřebují ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 13:03 Muž Jarry [776] Re: NHKG
Jo, vím o tom, proto jsem níže psal, že patří mezi odvážnější výrobce:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 12:47 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: Jarry
Ot: Sklorex občas taky dává moc tenké sklo nebo málo výztuh. Ono to vydrží, ale je větší šance na pohromu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 12:31 Muž Jarry [776] Re: NHKG
130x50x50 z 8mm by mělo být ok, Sklorex má 120x50x50 z 8mm v ceníku, já mám od nich 130x50x45 taky z 8mm, jsou tam jenom 2 horní podélné výztuhy, začínající cca 10cm od krajů a nemám nejmenší strach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 11:49 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: Jarry
Já mám přesně jak on řešené akvárium 130*50*50 cm z 8mm skla. Výztuhy nahoře po celém obvodu i u dna. Je to nutnost, pokud je poddimenzovaná tloušťka skla. Ale já si toto řešení vybral vzhledem k ceně a myslím, že nemám tak moc poddimenzovanou tloušťku skla. Akvárium drží už 14 roků, ale všechny ostatní už mám dělané klasicky.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.06.2019 11:44 Muž Yirka [7822] Re: Northweaf
Takže na má slova s příčnou výztuhou došlo.....
Ale, nezlob se, to dolepení/vyspravení praské podélné je fakt prasečina a řemeslník by se za takovou práci měl stydět. Normální by bylo prasklou odříznout a nahradit ji novou. Pak by neřešil, podle mě nesmyslně, umístění příční 10 cm od boků. Tam je to fakt, již kvůli krycím sklům, umístěno, slušně řečeno, nešikovně. Veškeré dolepování samozřejmě na prázdné nádrži..
(Mám nádrž vysokou 70 cm, trošku vím o čem mluvím)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 11:28 Muž Northweaf [0] Re: Jarry
Podľa jeho slov mohlo dôjsť k prasknutiu z dôvodu nejakého kazu na danej vystuhe. Mám známeho čo má 800 l akva z 1cm skla už dlhé roky od rovnakého výrobcu a nikdy nemal problém a nemá ani priecnu vystuhu a je dokonca chovateľ afrických cichlud kde má cca 15 akvárií od rovnakého výrobcu . Ja som osobne také veľké akva ešte nemal čo mám teraz tak preto som písal sem . Dokonca pán Fujer čo je uznávaný chovateľ má danú rozmer 130x50x70 taktiež na predaj s rovnako hrubým sklom ale má priecnu vystuhu . Volal som tomu panovy od ktorého mám akva tak príde lepiť ešte 2 priečne vystuhy ktoré ale umiestni cca 10 CM od okraja akva na jednej j druhej strane že do stredu to dať nemôže lebo by bola vysoko kôli dolepenej vystuhe a nedal by som už osvetlenie. Ďakujem aj tak za rady .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 11:11 Muž Jarry [776] Re: Northweaf
Podélná výztuha se obyvkle nedělá přes celou délku, nechává se na krajích pár cm místo. Ano, může sloužit zároveň jako držák krycího skla, ale hlavní funkce je opravdu vyztužení. Spodní výztuhy si myslím, že ve většině případů nejsou nutné, tam je sklo vyztužené dnem, na které je nalepené - ale u větších akvárií se dávají.

Jinak od odborníka, co lepí akvária 10 let (a je úplně jedno jde), bych očekával akvárium, na kterém po napuštění nic nepraskne;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2019 10:48 R Muž Anthrax [2259] Re: Northweaf
Jde o výšku akvária. 10 mm je na 70 cm vysoké akvárko dost bída. Délka zas takovou roli nehraje, když máš výztuhy. www.aqcalc.eu
Edit: Ale samozřejmě nic ti tu nikdo nenutíme. Je to tvoje akva, tvoje věc. Jen se nediv, že když se ptáš, tak dostáváš odpovědi (i takové, které se ti nelíbí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 10:30 Muž Northweaf [0] – Akvárium 130x50x70
Fotka k příspěvku Ak má už drbete že mám len 1cm sklo. Tak pozeral som kvalitného výrobcu akvárií a aha. Rozmer akvária 130x50x70 z 1cm skla len s vrchnou vystuhou . Ja mám aj spodné. Sklo optiwhite. A jedna Priečna výstuha. Mne príde dolepit ešte 2 priečne pri vypustením akva na minimum čo potrebujú ryby na plávanie. Sklo nad 1cm sa dáva pre akvária s dĺžkou nad 140 CM . Čím širšie sklo tým musí byť aj hrubšie. To že mám dĺžku 130 mi dovoľuje mať 1cm sklo ale s tým že musí byť vrchná výstuha a najlepšie aj spodná ale podotýkam VYSTUHA nie držiak skla !

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 10:14 Muž Northweaf [0] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Máte len priecnu vystuhu. To čo je pozdĺž nie je výstuha ale držiak krycieho skla. Výstuha je pozdĺž celého akvária .

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 10:11 Muž Northweaf [0] Re: ZDRI
Vypustil som akva. Dal som zaschnúť tie nalepené nové vystuhy a opäť som dopustil akva a žiadny prehyb už nevznikol. Človek čo to opravoval príde dolepit ešte 2 ks priečnych vystuh . Akva som kontroloval podľa vodovahy a je to úplne rovné. Človek čo mi ho robil tak robí tane akvárium už 10 rok a prevažne v Rakúsku. Sklo je pevnejšie ako obyčajne 1cm sklo. Vystuhy sú z obyčajného skla preto výstuha praskla . Vystuhy sú lepené pozdĺž celého akva a nie ako držiak skla . Výstuha je len vtedy ak je pozdĺž celého akva . Akva nemá už žiadne prehyby.
Edit: Akvárium pri lepenie vystuh bolo stiahnuté na cca 40% vody z dôvodu že nemám kam inam presunúť ryby . Pri lepenie bolo sklo vyrovnané bez prehybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.06.2019 13:39 Muž ZDRI [508] Re: Jarry, Nortweaf
Tohle není na hraně, ale těžce za hranou !!! Nejen síla skla, ale i způsob opravy (flikování, lepení výstuh při napuštěném akvárku). Ten "odborník" absolutně netuší, co dělá, nebo jsi ho k tomu donutil požadavkem na nevypuštění akvárka (což měl ale odmítnout).

Jenomže Ty nechceš kvalifikovanou radu, chceš, abychom Tě uklidnili, že to bude OK.
Podle mě nebude, ale je to Tvoje věc, já jednou nebudu mít 400 l vody na podlaze...

Mmch., konzultoval jsem toto už v minulosti se svým dlouholetým dodavatelem, který většinu své produkce prodává do Rakouska/Německa. Takto poddimenzované nádrže po něm nikdo nechce, naopak, když je to na hraně, VŽDYCKY chtějí pro sichr silnější sklo a výstuhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 13:11 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Northweaf
Fotka k příspěvku Jinak souhlasím z Yikou jedna příčná výztuha by se hodila. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 11:57 Muž Yirka [7822] Re: Northweaf
Já bych to tedy bez příčné výztuhy uprostřed nezprovoznil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 10:55 Muž Northweaf [0] Re: Jarry
Fotka k příspěvku Čo je zle na Tom akva ? Spoje sú krásne len teraz to čo mi nalepil ešte nevytvrdlo tak ak to vytvrde ten prebytočný silikón orezem. Pripájam fotku vypustené ho akva ako mi prišlo.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.06.2019 10:49 Muž Jarry [776] Re: Northweaf
Každá výztuha situaci zlepší, osobně bych příčnou dal, ale doma bych to mít nechtěl, zvlášť při pohledu na "kvalitu" lepení, tohle dělalo s prominutím prase. To, že něco dělají Němci, ještě neznamená, že je to správně. U nás dělají výrobci taková akvária z min. 12mm skla (Sklorex a ty jsou spíše z těch odvážnějších), ovšem celkově akvárium od nich vypadá úplně jinak, než toto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 10:31 Muž Northweaf [0] Re: Jarry
Nemci bežné vyrabaju taký rozmer s takým sklom.
Edit: Zaujíma ma či tá výstuha ktorá bola pridaná ako sendvič bude stačiť alebo bude treba aj priecnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.06.2019 10:12 Muž Jarry [776] Re: Northweaf
Jestli je to akvárium 70cm vysoké, tak bych ho tomu, co to lepil, asi vrátil celé. 10mm sklo mi přijde hodně nahraně (o čemž svědčí i ta prasklá výstuha), 12mm bych bral jako minimum, ale raději bych volil 15mm.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 09:58 Muž Northweaf [0] – Výstuha akvária 455l
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim. Mám taký problém. Kúpil som akva 130x50x70 cca 455 l. Akva je z 1cm skla. Má akva sú spodné a vrchné vystuze tiež z 1cm skla. Problém nastal ten že keď som napustal akva tak jedna vrchná výstuha praskla rovno v strede. Dnes mi to prišiel ten čo mi robil akva opraviť a nalepil ďalšie vystuhy na tie staré a na tú čo praskla. Akva bolo napustené keď to lepil. Preto ma zaujíma môže zase výstuha prasknúť ak vypustim akva ak je výstuha nalepená na tej prasknutéj a na stene akva ? Priečku vystuhu mi nenalepil. Sklo je prehnute cca 3,5-4 MM na oboch stranách. Prikladám fotky prasknutia a potom ako na to nalepil ďalšie vystuhy. Ďakujem za rady.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 13:09 Muž hubipv [13] Re: Cyklohentán
no hej,ja vím... ;-) 80 vs 120...určitě ví co dělají a bez výztuh je údržba jednodušší...proč si zbytečně ztěžovat zivot...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 11:38 Muž Cyklohentán [246] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: hubipv
No hej, 12mm... Ale oni to 4ovia so 6mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 11:33 Muž hubipv [13] Re: Cyklohentán
mam 120x40x50 bez výztuh (12mm sklo) a spí se mi dobře...sklorexu bych věřil-viz Jarry
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 10:13 Muž Cyklohentán [246] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: drvi
Ono to zas nemôže byť o veľa drahšie. Ja sa radšej dobre vyspím :-)

Ďakujem za pomoc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 10:12 Žena drvi [2350] - RostlinyRe: Cyklohentán
Já mám výztuhy i na 60 x 40 x 40 - sichr je sichr ;-) . Mně to přijde šikovný, že mám na co položit krycí skla ;-) , dělali mi to v Bráníku a dělají to prý od 60tek výš automaticky všude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:55 Muž Cyklohentán [246] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Jarry
Len či sa mi bude dobre spať smich Dal som si urobiť cenu pre taký rozmer aj s výstuhami, tak uvidím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:54 Muž Jarry [776] Re: Cyklohentán
Já je u takového rozměru mám, ale Sklorexu bych věřil, určitě to půjde bez nich:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:52 Muž Cyklohentán [246] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – 80x40x40
Ahojky!
Budem objednávať od SkloRex, 80x40x40 cm akvárium. Robia to so 6mm skla, ale bez pozdĺžnych výstuh. Sú pozdĺžne výstuhy potrebné pri tejto veľkosti akvaria a hrúbke skla 6mm?

Bezpečnosť na prvom mieste.

Ďakujem za prípadné odpovede :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.12.2018 17:12 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: hunti
Výztuhy by měly být ze stejného skla jak akvárium. Takže dost tlusté na to, aby jim krycí sklo nevadilo. Běžně pokládám krycí skla na výztuhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2018 17:01 Muž hunti [4] – Lze položit krycí sklo?
Zdravím,

U akva 90x40cm mám podélné výztuhy. Rád bych je využil k položení krycích skel, které bych chtěl udělat dvě, každá tabulka zhruba 42x40cm, počítám asi 4mm tlusté.

A dotaz je, zda je bezpečné mít je volně položené na výztuhách. Jde mi o to, zda ty výztuhy při dlouhodobém zatížení se nebudou nějak prohýbat, nebo zda to prostě není nějak rizikové co do funkce těch výztuh.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 23:14 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: zervan
Mám obě krycí skla stejně velké, každé přesně na půlku akvária. Na jednom mám nalepený držák, aby šlo snadno odsunout. Obě jsou seříznuté v jednom rohu pro kabely a vzduchovací hadičky. Podle toho jak se natočí, je v rohu otvor nebo ten seříznutý roh kryje výztuha.
Já taky nejsem šikovný, ale když správně zadáš zakázku šikovným lidem, vyrobí ti to přesně podle tvých představ. A když to pak nefunguje jak má, tak to zadáš znova (musel jsem si nechat slepit znova externí skleněný filtr, ten první jsem blbě navrhnul).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 22:58 Muž zervan [1089] - RostlinyRe: NHKG
To potom asi musia byť krycie sklá rozdelené inak - ľavé a pravé, však?

No musím sa na to vyspať a zajtra si ešte raz prečítať, čo ste mi tu popísali obaja a že čo vlastne spravím s tým. Je to prvé akvárium v našej rodine, ktoré sa kupovalo - otec si všetky lepil sám, aj stojany zváral sám - potom mal vždy všetko presne tak, ako si želal. Ja žiaľ taký šikovný nie som.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2017 22:47 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: zervan
Mám nádrž 80cm x 30cm x 24cm 30cm (30cm výška) a taky 6mm sklo. Výztuhy mám jen podél delších stěn, ale dávali je tam jen na mou žádost a klasicky končí pár cm od bočních stěn.
Původně tu nádrž chtěli lepit bez výztuh, ale mi ta výztuha přijde praktická na položení krycích skel.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 22:39 Muž zervan [1089] - RostlinyRe: NHKG, Yirka
Aha, takže je to naozaj neobvyklé - ja že som zaspal dobu a dnes sa to tak robí bežne... Rozmery akvária sú 73 cm x 23 cm x 35 cm (23 cm je výška), hrúbka skla 6 mm - tú som chcel ja, lebo hrubšie (ktoré ponúkali tiež) sa mi zdalo zbytočné. Krycie sklo jedno 7 cm široké (že pre odklopenie pre kŕmení), druhé zvyšok - tak som to chcel, nič iné som nespomínal.

Nechal som si ho spraviť u Fuljerovcov (www.akvariumonline.sk/…) - veď oni sú vcelku vychýrení. Lenže také malé asi ani bežne nerobia, mali tam nachystané na odber ozruty, aj paludárium, čosi aj pre ZOO tuším (podľa nápisov na krabiciach). Mne ani nenapadlo, že by tam mohli dať niečo neobvyklé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 22:23 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: zervan
U tak malého skla se ty výztuhy většinou nedávají, pokud to není požadavek zákazníka a i u středně velkých akvárií se dávají jen podél delších stěny. Kdo ti to lepil? rozzureny
Mám jedno akvárium oblepené ze všech 4 stran, ale to je z důvodu použití moc tenkého skla vzhledem k rozměrům akvária. Kabely tahám rohem, kde mám na to seříznutý roh krycího skla. Navíc to mám lepené trochu jinak, příčka podél kratší stěny je nad příčkou podél delší stěny.
Jaké má akvárium rozměry a jakou tloušťku skla? Ty příčky podél kratších stěn by šly možná vyřezat.
Vodu mám tak 1cm pod výztuhy, jak je až po výztuhy nedělá to dobrotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 22:19 Muž Yirka [7822] Re: zervan
1- pro vedení kabelů a hadiček se opravdu nechávají uřízlé rohy.
2- vodu mívám tak 4mm pod výztuhami

Je zvláštní, že tak malá nádrž má výztuhy, není z moc tenkého skla? Když už tam ale jsou, koupil bych vodící lišty a krycí skla zasadil do nich, aby se dala lehce posouvat při napouštění vody či jiných manipulacích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 22:11 Muž zervan [1089] - Rostliny
Fotka k příspěvku Pozdravujem, mám začiatočnícku otázku :-) Neviem síce, či je to výstuha, tak prípadne to presuňte do inej témy...

Totiž dal som si spraviť akvárium, dnes som ho konečne dal na miesto a som z neho trochu nešťastný. Zvyknutý som na staré klasické akváriá (všetky doma majú už pár desaťročí) - 4 steny a dno, na to položím krycie sklo (vonkajších rozmerov akvária), ktoré podvihnem nejakými podložkami a špárou v pohode idú káble. Párkrát som síce zhodil krycie sklo do akvária, ale to neberiem tragicky.

Lenže toto nové akvárium má akési divné priečky / výstuhy alebo ja neviem, čo to vlastne je - kolom dokola. Pritom je to malé akváriu, cca 50 l. A krycie sklá (chcel som na 2 časti - veľká a malá) mi narezali na vnútorný rozmer akvária, čiže ho musím položiť na tieto priečky. Čo sa zdá byť super, lebo mi sklo nepadne do akvária, lenže som z toho zmätený:

1. Kadiaľ mám viesť káble a hadičky? Keby aspoň rohy nechali voľné, lenže nie sú.

2. Pokiaľ mám vlastne napustiť vodu? Aby sa hladina zospodu dotýkala tej priečky? Alebo nižšie? Aj tak bude sklo príliš blízko hladiny, bude celé zaprskané. Či sa nebodaj má voda dotýkať krycieho skla? :-O

Asi to mysleli dobre, možno je to dnes normálne, ale ja mám chuť tie priečky povytŕhať - no to by asi nešlo bez následkov. A musel by som nové krycie sklá kupovať. Tak dúfam, že niekto poradí a uvedené problémy nejako vyriešim... A hádam si zvyknem na to, lebo momentálne som vcelku dosť naštvaný. rozzureny

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2017 23:57 Muž ludvik [1052] Re: UndeR
Nejdůležitější jsou ty podélné. Příčná je spíš k vzteku (sám ji mám, byl jsem asi zbytečně paranoidní). Že je to správně poznáš, že nepoznáš prohnutí skla po napuštění :-)
Ale přidat příčnou je asi to nejjednodušší, ji tam vlep. Ale nejlépe při vypuštěném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2017 13:56 Muž NHKG [3620] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: UndeR
Nemám akvárium ze Sklorexu, ale je to renomovaný výrobce. Tak snad vědí co dělají. Je pravdou, že při tech rozměrech a 8mm skle většina výrobců výztuhu dává. Mi delal sklenář akvárium 130*50*50cm 8mm a mám vyztuhy u dna podél delších stran, nahoře kolem všech 4 stran a jednu napříč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2017 13:18 Muž UndeR [63] – Příčná výztuha
Založil jsem 300l akva (120x50x50) a po zveřejnění profilu se mi začaly množit upozornění na to, že bych měl nechat doplnit příčnou výztuhu. Akvárium je ze skla tloušťky 8mm a objednával jsem jej ve Sklorexu. www.sklorex-akvarium.cz/… Tam tento rozměr standardně dodávají bez této příčné výztuhy. Tak se chci zeptat jestli někdo má zkušenosti s akvárii ze Sklorexu a popřípadě doporučení, jestli tam ta výztuha je skutečně nutná. Nerad bych našel 300l na podlaze... :-O Díky.
Reklama
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 6143x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/5036-vyztuha-u-akvaria