Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výztuha u akvária

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Výztuha u akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:36 R Muž Silent [5949] Re: PPro
Kant zvenku bych nedával. To už raději udělej kant na straně filtru kratší. Příčný na tuhle délku není nutný (záleží na použité tloušťce skla) ale je to určitá jistota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:32 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: PPro
nestacilo by tu vyztuhu udelat jenom kratsi (v miste kde bude filtr) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 11:17 PPro Re: rriki
Diky, tak jeste jak to tedy nejlepe vyresit? Kant zvenku? Silnější sklo? příčné výztuhy? Kombinace?
Kdeže mají mnozí průtok vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 02:20 Muž rriki [818] - CichlidyRe: PPro
Proč by nešlo? Takových akvárek je a mnozí tam mají ješte trubku pro průtok a v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 23:10 PPro – Jde to bez výztuh?
Budu si nechávat dělat akvárium 150x50x50. Chtěl jsem k zadní stěně udělat vnitřní komorový filtr, ale pokud tam bude podélná výztuha (kant), nešlo by se do filtu snadno dostat zhora. Musí být u takové délky podélné výztuhy? Jak nejužší výztuha by mohla být? Dalo by se případně podélnou výztuhu udělat zvenku akvária? Pokud by byly příčné výztuhy (např. 2), znamenalo by to, že podélné už být nemusí?

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 14:16 Muž Yirka [9126] Re: hf
Já si myslím, že jsem to napsal včetně odkazu vcelku jasně, a Honza to svým příspěvkem potvrdil. Nevím jaký máš vztah k fyzice, ale určitě si umíš představit, že při tom tlaku není problém v šíři spoje, ale v tom že při poddimenzovaném sklu dochází k průhybu a tady tedy vzniká ta větší rezistence. Výrobce věděl proč tam ten kant lepí. Pochopitelně se sichroval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.07.2010 14:07 R Muž Silent [5949] Re: hf
Pomůže to. Pokud by nádrž 120x50x50 byla z 10mm skla tak se příčný kant nemusí vůbec použít. Tatáž nádrž z osmičky je bez kantu riziko. Pouze podélné tomu roztahování silikonu moc nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 14:00 Muž hf [54] Re: Yirka
Já ale primárně neřeším průhyb skla, tedy použití podélných výztuh. Smysl těchto výztuh je předpokládám každému jasný, a sice zabránit prohnutí a následnému prasknutí čelní (dlouhé) stěny akvárka.

Řeším podezřelé šednutí silikonu (bublinky) v horních 10ti cm čelních stěn u akvárka 120x50x50 8mm sklo. Sílu působící na stěny akvárka přenášela mezi oběma čelními stěnami příčná výztuha nalepená zeshora na obě podélné výztuhy. Tuto jsem odstranil protože potřebuju akvárko zeshora otevřené a takováto výztuha mi zcela ničí smysl a vzhled mého akvárka. Otázka zní, pomůže 10mm sklo místo 8mm v tom, že silikonový spoj bude o 20% širší (10 vs 8mm) a udrží tedy čelní stěny u bočních i bez použití příčné výztuhy?

Hm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.07.2010 09:05 Muž Yirka [9126] Re: hf
Aby ta debata nebyla zavádějící je třeba uvést pár věcí na správnou míru:
1/ Ano, podélné vlepené proužky coby podložky krycích skel jsou zároveň velmi účinnými výztuhami.
2/ Průhyb skla neovlivní šířka lepenýách spojů, ale tuhost lepeného materiálu, tedy skla.
3/ Průhyb pak ovlivní také tvar nádrže. Největší vliv má její výška.
4/ Pokud je výška hraničním limitem a nechceme použít silnější sklo (cena), je třeba použít příčnou výztuhu tzv. kant.
5/ Orientační tabulka výpočtu tl. skla je zde: www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 22:26 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
Šlo ale záleží na jak dlouho :) Bez podélných bych to neriskoval, mě když praskla podélná tak prohnutí předního skla bylo cca 2cm a následovalo rychlé upouštění vody X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 22:07 Muž hf [54] Re: Trdej
No podelne výztuhy tam samozřejmě mám taky, ti mi ani nevadí i když bez nich by to bylo lepší, ale ta příčná výztuha (10cm široké sklo) nalepená uprostřed akva zeshora na těch podélných výztuhách prostě v otevřeném akva být nemůže.

Také sem doufal, že 8mm sklo resp. silikon to udrží i bez té výztuhy, tak sem ji oddělal ale ty bílé bublinky mě skutečně vyděsily a představa 300l v kuchyni také. Takže akva nechám udělat znova bez té příčné výztuhy od někoho kdo tomu rozumí a potvrdí že to jde i bez toho.

Bez podélných výztuh by to šlo taky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 22:06 Žena sarkax [6] - CichlidyRe: Trdej
Podélné výztuhy se vlepují kvůli průhybu skla. Já jsem měla i u aq 240 litrů příčnou výztuhu, tak nějak "pro klid".....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   18.07.2010 21:57 Trdej Re: bluedream
:-) aj to je možný,já myslel,že to je jen držák na sklo... no nevim. Ale i tak na takové akva jaké má není poreba výztuha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:49 Žena bluedream [245] Re: Trdej
Pásky skla na uchycení krycího skla, které zároveň fungují jako podélné výstuhy :-).
V místním sklenářství také dělají jen podélné výstuhy, příčné až vyloženě na přání klienta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:32 Trdej Re: jiřík
No ,já si myslím ,že na takové akva výztuha není třeba,a pokud je ještě k tomu z 8mm skla.... Já mam akva taky z 8mm skla (300L) a vyztuhy jako takové tam nejsou,jsou tam jen nalepený pásky skla na uchycení krycího skla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:26 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: jiřík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:24 jiřík Re: hf
Zdravím, já jsem si u nás v akvaristice (Kyjov) objednal skoro stejné 120x45x50výška. Neměl jsem žádné požadavky a přivezli mi komplet z 10mm skla a výztuhy jen podélné. V pohodě stačí. Výrobce Akvaria Farda z Oder, takže jelo skoro přes celou Moravu a vyšlo jen nepatrně dráž než stejná míra z 8mm s 10mm dnem u Zekie (bez dopravy). Tam to mám asi 30km. Farda i rozváží, jen si teď nevspomenu na webovky..., ale někde tady odkaz určitě bude. Hodně štěstí ahoj .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 21:17 Muž Masarowitch [24] - RostlinyRe: hf
ty bílý drobný bublinky by ti po jednom dni zmizly, ale k dobrýmu spánku by ti to nepřidalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 20:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: hf
já mám v akvárku ještě vlepené proužky aby ten spoj byl širší, ale to by ti asi nesedlo do tvé představy krásnýho akvárka, abych pravdu řekla, vypadá to hrozně stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 20:16 Muž hf [54] Re: Yirka
Mno, nejsem si jistý jestli 8mm šířka silikonu nebo 10mm šířka silikonu bude hrát v pevnosti nějaký rozdíl. Doufám ale že ano, přecejen o 20% širší spoj..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 20:09 Muž Yirka [9126] Re: hf
Pokud to chceš bez výztuhy, musíš nádrž naddimenzovat tloušťkou použitého skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 19:52 Muž hf [54] Re: karelpavel
Tak bez výztuhy po napuštění je vidět, jak pod silikonem v horních cca 10ti centimetrech vznikaji bublinky jak se čelní stěna odtrhuje od bočnic. Když za to víc vezmu tak to zbělá víc, když to vypustím, tak to je zase černé. Takže sem výztuhu zase přilepil a akvárko někomu věnuju, pro můj účel potřebuju akvárko bez té příčné výztuhy.

Nevíte kdo mi v Praze nebo okolí takové slepí?

H

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 23:02 Muž karelpavel [18] Re: hf
určitě jí tam nechej ( dojem nedojem ) k těmto rozměrům to odpovídá palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:34 Muž hf [54] Re: Bob66
No nechat ji tam nemůžu, má to být odkryté akvárko bez krytu, to hold rozjedu kolečko reklamací a bude se lepit znova z 10mm. :{
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:23 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
Já bych ji tam nechal, jen tak by ji tam nedávaly X-) Já ji na dvoumetrovém taky neměl a po půl roce prdla podélná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:22 Muž hf [54]
Zdar,

Přišlo mi akvárko 120x50x50 (300l), nemělo mít příčnou výztuhu ale sundal jsem obal a hádejte, je tam... Akva je z 8mm skla, můžu tu výztuhu oddělat nebo ne? Podélné výztuhy to samozřejmě má, s těma jsem smířen, ale ta příčná tam bejt nemůže, úplně to kazí dojem...

Tak jak?

H.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 15:56 sokar Re: Přéma
Sklo 15mm.výztuhy sou symetricky rozdělující akva na třetiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 06:49 Muž Přéma [23] - AmerikaRe: sokar
Díky za info.
Ještě prosím,jak tlusté máš sklo a jak jsou výztuhy daleko od sebe?Respektive od bočních stěn?
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 06:45 sokar Re: Přéma
Mám akvárko 320x60x70 (výška 70).Příčný výztuhy sou 2 široký 10cm.Bohatě to stačí. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 06:13 Muž Přéma [23] - Amerika – Kolik příčných výztuh má mít třímetrové akvárium?
Zdravím všechny.
Může mi někdo zkušenější doporučit,kolik příčných výztuh má mít třímetrové akvárium?
Rozměry akvária 300x60x65 (65 je výška).Sklo 15 mm.
Nádrž bude totiž otevřená,takže výztuhy budou vidět,což samozřejmě není moc hezké.
Sklenář chce dělat 3 ks,což se mi nelíbí.Na druhou stranu rozumím tomu,že on si jistí kvalitu lepení.
Předem díky za názory.
;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 10:38 josiph Re: danny80
Nevím jestli speciální ale hlavne na lepení akvárií.Bud černý nebo prusvitný,zaleží jakým to máš přilepený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 09:15 danny80 Re: Yirka
To by nebyl problém. Jedině nevím co použít za lepidlo, jestli je k tomu nutné nějaké speciální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 09:05 Muž Yirka [9126] Re: danny80
Neměl by to být problém, odřízneš žiletkou či odlamovacím nožem, odstrníš zbytky lepidla, necháš si uříznout novou a nalepíš. Výztuha má u určitých objemů či tlouštěk skla význam zpevnění a dále na ni můžeš položit krycí sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 08:57 danny80 Re: Yirka
jj je to podel obou delsích sten cca 1 cm pod vrchní hranou steny. Zatím to drzí pokupe, ale nevim jak dlouho. Nahradit by to asi šlo, asi bych to musel udelat sam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 08:49 Muž Yirka [9126] Re: danny80
Nevím co myslíš lamelou, ale pokud je to podélná výztuha, má určitě své opodstatnění. V případě poškození však zrovna tuto část nemůže být problém odstranit a nahradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 08:22 danny80 – *
nevím neviděl jsem, spíše mě zajímá jedna věc, uplně mimo toto téma. Koupil jsem akvárko a jedna skleněná lamela u vrchu akvárka má škaredou pavučinu (je to přes net tak jsem asi v dupe). Nevíte k cemu to presne slouzi ty sklene lamely? Obejdu se bez jedne z nich? Diky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2007 23:17 dvin Re: Nobody
pokud vím pružnost a pevnost říká, že každý materiál, deska, tyč, nosník, se prohnou, když je zatížíme. Co se týká akvárek, měl jsem 70x40x42cm/6mm sklo bez výztuh a prohnutí ve vrchní části bylo víc než patrné. Typuju tak 5 mm. Teď mám akva 100x45x50cm/8mm sklo s výztuhami a prohnutí je velmi malé, nepozoruju ho. Ale tvrdit že tam neni je nesmysl no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2007 22:14 Nobody Re: :-)
No mi se bavíme o délce akva 100,nanejvíš 110cm.Vaše jsou poněkud delší. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2007 18:34 Štěpán Re: rolandmynar
Průhyb skla by měl být přece neznatelný a u vrchu skoro žádný. Tam přece nepůsobí skoro žádný tlak. Nejsilnější tlak je přece u dna. Čím vyšší sloupec vody, tím vyšší tlak ale u dna ne na hladině. Rozložení sil je takové, že částečně působí samozřejmě i na hladině, ale velmi slabě. ...
Ach jo. Jistě by se čelní stěna nejvíc prohýbala u dna, kdyby mohla! Jenomže ona skoro nemůže! Takže se průhyb soustřeďuje tam, kde se sklo může prohýbat nejvíc, teda na horní hranu. Rolande, bez urážky, ale někdy se mi zdá, že vůbec nemyslíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2007 17:42 :-) Re: matrix069
Omyl, je to průhyb horní hrany pouze předního skla (měřeno žlutou 2m vodováhou zn.KDS)
V pěstírně sklo nemá průhyb žádný, anžto každá vana má kromě podélných i 2 zbytečné příčné výztuhy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2007 16:49 Muž matrix069 [79] Re: :-)
Len k doplneniu infa:tie miery 4mm sú určite 2 mm predné sklo a 2 mm zadné. Aby si to tu zas niekto nevysvetloval inak. Inak divím sa kam až toto téma zašlo. Toľko príspevkov. :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 22:08 :-) Re: filipsi, Nobody
Tak jsem si dal práci a měřil jsem
Akva v obýváku – přední stěna 160x50 cm, podélné výztuhy 150 cm, tloušťka skla 10 mm (flout) ve střední části průhyb 4 mm

Akva v kanceláři – přední stěna 130x50 cm, bez podélných výztuh, tloušťka skla 8 mm (flout) ve střední části průhyb 9 mm
Asi zmetky ;-)

Ještě zajdu do pěstírny, tam je pár desítek nádrží(s výztuhou) 150x40 tl. 8mm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 21:27 Muž filipsi [1295] Re: Nobody
To si vážně myslíte,že se vždy prohne,když ho zatížíte? ;-)
Nejspíš ovšem půjde o to,jak moc ho zatížíte a při jaké síle skla!

Ano, prohne se vzdy, kdyz ho zatizime. To jak moc ho zatizime, a z jakeho bude skla, bude mit vliv jen na velikost pruhybu (jestli ho vubec normalne zmerime) a na to, jak moc se priblizime k mezi pevnosti. Takhle ten nas svet proste funguje. Sklo neni vyjimka.
Takže u akvárií běžných rozměrů se prohyb neobjevuje.Není dostatečná zátěž. Takze mi prodali uplne nebezny rozmer 50l akvarka. Prohyba se, takrka o 2mm. Ze bych pouzil tezkou vodu a prehnal to se zatezi? Nebo prilis mnoho ryb? Nemam ho jit radsi vratit? (ja se ho ale nebojim)

(edit - a na zaver neco o pruhybu 12-ky skla: www.akvarista.cz/… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 21:20 Nobody Re: filipsi
To si vážně myslíte,že se vždy prohne,když ho zatížíte? ;-)
Nejspíš ovšem půjde o to,jak moc ho zatížíte a při jaké síle skla!
Takže u akvárií běžných rozměrů se prohyb neobjevuje.Není dostatečná zátěž. :)
Já osobně bych taky nepostavil akva 1000l s osmičky skla. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 21:10 Muž filipsi [1295] Re: Nobody
Jezismarja, o cem se to vlastne bavime, o tom, jestli akva vydrzi, nebo jestli se prohne ? To jsou dve uplne odlisne veci. Sklo se prohne VZDY, kdyz ho zatizim. Praskne jen tehdy, kdyz ho zatizim nad mez pevnosti.
Naposledy, stale nabizim sazku, kterou byste mel prijmout, jste li cestny muz a slechtic ;-) , nebo svoje tvrzeni odvolat:

"Nějak jste zapomněl,jak je okenní tabulka slabá! :-D
Zkuste zatlačit na 8mm sklo.Co se stane?Nebo myslíte,že ho prohnete v délce 1 m? ;-)"

To je vase tvrzeni, jedine, na ktere reaguji. Ne na to, jestli akva vydrzi ci ne.

Sklo 4mm a 8 a vim mm se chova uplne stejne. Jen v jinych meritkach. Nebo snad fyzikalni zakony pro 8 a vic neplati?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 21:02 Nobody Re: filipsi
Jo,a prohyb na metru,pokud vůbec je, o 0,5mm je naprosto zanedbatelný a nemá žádný vliv na případné prasknutí akva.
Víte,o kolik se prohnou ocelové mosty,když po nich jezdíte?Tam byste se musel bát.Nejsou to desetiny mm! ;-)
Ono 4mm sklo není 8mm sklo a víc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 21:01 Muž filipsi [1295] Re: Horác
To jo, to samozrejme hajim, te to to sklo vzdryi, stohovani, stani na krajich, vsechno moyne. Jen se proste jako vsechny ostatni materialy prohyba. I vase 400-ka y 10-kz je uplne v poradku. Jen se proste takz prohzba ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 20:59 Muž filipsi [1295] Re: Nobody
Tak, zmerena moje akvarka, obe 4mm sklo. Niban - pruhyb nejvetsi asi ve dvou tretinach, odhadem 0.5mm (presneji nez odhadem ted menam cim). Ma listy na kryci skla, asi 80% delky.
Matzskuv svet pruhzb nejvetsi nahore, odhadem 2mm, nema listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 20:56 Nobody Re: filipsi
"No, a to si ja zas neverim, ze bych dokazal prinutit svoji silou bez kladiva k prasknuti 8mm sklo"

No to není tak moc těžké!Jde docela snadno. :)
"Nepotřebuji"něco studovat,tak jak píši to funguje a prohyby nejsou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2007 20:45 Muž filipsi [1295] Re: Nobody
Jenomže nahoře u akva nemáte žádný prohyb a ani mít nemůžete.
Tak to doporucuju nastudovat zaklady pruznosti a pevnosti, pak se o tom muzeme bavit. To, ze nezmerite na delce metr treba pruhyb 0.5mm, neznamena, ze tam neni.
Docela komická odpověď v souvislosti s tím,o čem je řeč! :-D
Odpoved byla jen a pouze na vasi poznamku, ze sklo neprohnu. Vsadite se, prijedete se sklem a merakem a uchytem (pripadne akva o rozmerech, co jste psal a merak, hodinkovy. Ja ho prohnu, meritelne. Pokud ne, hradim naklady cesty, uslou mzdu + 10000kc. Rozumna nabidka, at netlachame?
Voda také působí jen na malé ploše? smich Nebo na celou plochu skla?
Pokud byste nastudoval ty zaklady, vedel byste, ze pro pocitani deformace je to uplne jedno.
Asi takto:pokud budu působit na horní hranu skla uprostřed o síle 8mm,uchycenou jen ve dvou např.svěrácích,tak prostě praskne!
No, a to si ja zas neverim, ze bych dokazal prinutit svoji silou bez kladiva k prasknuti 8mm sklo

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [4] 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7214x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5036-vyztuha-u-akvaria?od=151