Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Karanténa - léčebná nádrž

 

NápovědaFórum » Nemoci » Léčení a léčiva 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Karanténa - léčebná nádrž
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2010 11:30 Tom – Léčebná nádrž
Jak má vypadat léčebná nádrž...nikde to nemůžu najít..
díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2010 11:03 Muž Sm@tts [7] - Cichlidy – Re: RadioactiWe
ja vzdy jako karantenu pouzil mensi treba 20 -30 l akva ..s biofiltrem topitkem a stolni lampickou....na dno sem nedaval nic.... pouze keramickou jeskynku....a. vodu 1/2 vody z akvaria 1/2 vodovodni odstatou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2010 11:00 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky
O zakladaní akvária sa toho dá nájsť všade kopa, ale o založení karantény sa mi okrem tohoto vlákna nepodarilo nájsť nič. Ako to teda s karanténou je? Mala by byť bez dna? Musí sa zabiehať?
Ale ak sa zabehne tak by mala byť nepretržite v prevádzke hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 00:18 Muž ampik [2] - Rostliny – Re: Danila
co stim delas? ja bych krmil skalary...
jinak mel jsem jako karantenu 5l odmerku a silne vzduchovani+topitko+par kytek ale to byla pruhledna nadrz...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 16:07 Žena Danila [4489] - Sumci – Re: hutch
Kýbl jako karanténa je úplně v pohodě, pokud je tam bublifuk s molitanem... Mám asi 15 litrů kbelík, kde mám odchovy pavích oček už půl roku:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 13:27 Muž voko [9] - Živorodky
Do kýblu to docela jde. Pokud tam bude vzduchování, pár dní to vydrží. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 13:24 Muž frantisek [0] - Živorodky
to já zas viděl rybi v koši
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 12:55 S Muž invalida [3881]
Viděl sem raka v květináči z plastu..naprosto ok ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 12:53 Muž kortezhugo [983] – Re: frantisek
:-) ...karantena je karantena...-ako comu sa tam malo darit??? :)
...vzduchovanie je samozrejme X-) -este sa aj odporuca silne vzduchovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2010 12:13 Muž frantisek [0] - Živorodky
kýbl akva moc nefunguje, já to teda měl a musim uznat že se to moc nedařilo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 12:00 Muž Miras [111] – Re: hutch
no ještě bych tam dal určitě aspoň bublifuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 11:50 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: hutch
Určitě to jde.
Zářivka není potřeba. Kromě toho vzduchování nezapomeň na dobrý kryt a také často měnit vodu, když mám karanténu v kyblíku, měním skoro celý objem každý den.
Také se hodí nějaká ta schovka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 10:54 Muž kortezhugo [983] – Re: hutch
...jasne palec -ja mam napr. z kar.akva "sklenik" pre emersy... X-)
...a kýbl-ov mam doma "dost" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.04.2010 10:47 Muž hutch [3] - Sumci – 10l kýbl jako karanténa
Měl bych jeden hloupější dotaz. Akvárko, co sem měl, jako karanténu se mi rozbilo a říkal sem si, zda by se dal použít pro karanténu obyčejný kýbl, s tím, že by se do něj dalo vzduchování a připevnila zářivka....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2009 20:34 Muž gupka [2] - Chovám tři thorakáty, jednoho peřovce a dva Trnovce Egemanovy
něco jako moje gupko-ancistrusovna-podivej se a okomentuj palec ano smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 14:15 R Muž Silent [5949] – Re: hatreder
Já nechávám tak 10-14 dní. Za tu dobu se projeví případné choroby a je v tom ještě rezerva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 14:08 hatreder
O.K. Díky, už vím co hledat. Snad to seženu někde v kamenném bochodě, abych ušetřil poštovný.

Když pak koupím nové rybky, stačí je nechat týden v karanténě, nebo déle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:42 Muž Yirka [9126] – Re: Haimdol
Teď jsem to taky našel: <a href="http://www.exo-eko.cz/Topeni-do-akvaria/Topitko-Easy-Heater-25W"s rel="nofollow">http://www.exo-eko.cz/Topeni-do-akvaria/Topitko-Easy-Heater-25W
Edit: tím kovovým celopláštěm jsem spíš myslel kompaktní, ale je to ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:41 R Muž Silent [5949] – Re: Yirka
Malá celokovová dělá Aquael, ale až od 150ti Wattů. Nicméně můžu doporučit malé celoplastové, podle mě velmi dobré topítko Easy Heater taky od Aquaelu. Tady je odkaz shop.miga.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:28 hatreder
Snad jo,bylo by to bezva
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:22 Muž Yirka [9126]
Teď to nemohu najít, ale není to tak dlouho co tu byla debata o malých topítkách a dával jsem odkaz na celokovová, trošku dražší ale velikostně vyhovující i pro tak malé nádrže. Třeba si někdo vzpomene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:16 R Muž Silent [5949] – Re: hatreder
Tak ono by to asi teoreticky šlo, jenže při poruše termostatu bys z toho měl rychlovarnou konvici. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:12 hatreder – Re: Haimdol
Psal jsem, že by to asi nešlo...

Díky všem za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:03 R Muž Silent [5949] – Re: hatreder
Topítko s termostatem seženeš až od 25 Wattů. Menší se myslím nedělají. Jen dotaz. To bys chtěl dát do 12ti litrů 300Wattové topítko? To snad není ani fyzicky možný. :-D Tady je levnější varianta s termostatem www.nasezahrady.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 12:58 hatreder
problém je, že jsem nikde nenašel topíko 5w s regulací... Mám doma ještě navíc jedno 300w, ale to bych musel dát do karanténího akva naležato a to ani nevím, zda by bylo celé ponořené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 12:52 Muž Miras [111] – Re: hatreder
to moje topítko byl jen tip, ale každopádně bych koupil s tou regulací, jinak kamen si dej podle libosti :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 12:41 R Muž Silent [5949] – Re: hatreder
Uvědomuješ si, že to topítko je bez termostatu a tím pádem bez možnosti regulace? Pokud poběží pořád musíš hlídat teplotu. Pokud ho budeš vypínat pozor na teplotní výkyvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 12:33 hatreder
Našel jsem tohle topítko, snad bude v pohodě. Přece jen je to pouze karanténí nádrž, takže za vybavení se mi nechce moc utrácet. Když má akva 12l, postačí nějakých 5W topítko.

www.mamejeradi.cz/…

Takže když to shrnu, stačí pouze bublifuk, topítko 5w a nějaký světlo. Dno bez štěrku. Do akva aspoň nejakej kamen na schovávání ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 12:22 Muž Miras [111] – Re: hatreder
jj, ten filtr bohatě stačí, popř. můžeš přidat vzd.kamen, jinak topítek se dělá spousta např: www.megaobchod.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 11:56 hatreder
Takže filtr se vzduchováním stačí tento?

www.mamejeradi.cz/…

A jake to topitko? Dělají se vůbec na tak malá akvária?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 11:37 Muž Miras [111] – Re: hatreder
no dal bych tam vše co píšeš a klidně bublifuk, bez dna, víc bych neřešil. Výměna vody dle potřeby ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 11:03 hatreder
Nebo stačí místo filtrace měnit 1/3 vody za cca 3 dny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 09:27 hatreder – Vybavení akvária na karanténu, poř. porodničku
Pořídil sem 12l akva pouze na karanténu, nebo na porodničku. Chtěl bych se zeptat, čím vším musí být vybaveno. Dám tam vzduchování, topítko, nějaké dno. Musí být i filtrace?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2009 22:29 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Morath
Mě jako karanténí a léčebná nádrž slouží akva vybavené topítkem, bublifukem a vzduchovací kamínek, v provozu by měla být pořád aby jsi měl kdykoliv možnost do ní umístit ryby, bublifuk je normálně zajetý a po léčbě a řádném vydesinfikování se zajíždí znovu ;-) Zkoušel jsem to také bez zajetého fitru a i při výměnách vody jsem si přiotrávil citlivější ryby, takže již nikdy více, akva je normálně v provozu i prázdné X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2009 14:24 Muž Morath [29] – Re: vena
Jasny, to chapu ze Karantena muze fungovat i jako vytirka, v tom pripade ale nebudu kupovat nove rybky kdyz vim ze je nemam kde ubytovat :) bral jsem to tak jako teoretickou moznost, takze do Karanteny dam normalni filtrik s aktivnim uhlim a vsim ostatnim, do lecebny jen bublinky z kaminku.

Jinak kolega se ptal ( rybicky.net/forum/11793… ) jak desinfikovat lecenu po nemoci, zajima me to same, nejake nazory?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2009 11:18 Muž vena [52]
Teoreticky ano, z praktického hlediska blbost, nevím jak moc seš do akvaristiky zažranej, ale prázný akva dlouho nevydrží za chvíli to použiješ jako vytíračku, porodničku nebo odchovnu, viz. článek murphyho zákony (první čílo časopisu Aquaristik) ;-) samozřejmě netuším jakou máš potřebu nakupovat nové ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2009 11:11 Muž Morath [29] – Re: xx
Takze stejne Karantenu mit bez podkladu a muzu mit nejaky normalni vnitrni filtr s tim ze akvarko bezi da se rict celorocne (i kdyz prakticky prazdne) a udrzuju ho kvuli bakteriim, s tim ze pred vpustenim koupenych ryb vymenim treba 50% vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.08.2009 09:31 xx – Re: Morath
Karanténa - určena k umístění zdravé nově koupené ryby po dobu dejme tomu od 2 týdnů (běžné ryby) až 2 měsíců (extrémní případy - ryby z importů z přírody), zaběhlý filtr, plovoucí rostliny + úkryt pokud ho daný druh vyžaduje, ryby se krmí, v karanténě není léčivo

Léčebná nádrž - pro nemocné ryby - po dobu léčení obvykle 1 týden - ryby se nekrmí, v případě 2 týdnů léčby se ryby po týdnu jednou nakrmí a pak se vymění voda za čistou s novou dávkou léčiva a léčí se dál, vybavení: vzduchovací motorek + kamínek, jinak holá nádrž, v nádrži je léčivo

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2009 09:13 Muž Morath [29] – Re: vena
Aaaha, tzn vykaslat se na filtr do lecebny a nechat tam jen kompresor s bublajici kostkou aby bylo pri leceni co dychat. Ten plevel ktery pak vyhodit je dobry napad. Karantenu muzu zaridit obodbne, jen pridam mechanickou filtraci pres molitan, kterou po kazdem odrybneni akvarka properu. Jde mi o to aby ryba opravdu ten mesic vydrzela, aby napriklad nestouplo nebezpecne NO2. Jinak bude ryba v takovem akvariu normalne prijimat potravu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 09:05 Muž vena [52]
Umělé rostliny bych vypustil, v případě použití jako karantény bych jim tam hodil nějaké plevelné živé (růžkatec, jávský mech atd.) možná ten úkryt.Jako filtr bych použil bublifuk, nějaké baktérie bych neřešil proč? šlo by mi spíš o mechanickou filtraci a provzdušnění a topítko.
U léčebné bublifuk, topítko a opět nějaký ten plevel aby ryby nebyly zbytečně stresované (plevel po ukončeníléčby vyhodit). Bakterie opět neřešit spousta léčiv je stejně zlikviduje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2009 08:53 Muž Morath [29] – Karanténa + léčebná nádrž
Zdravicko,

mam par otazek ohledne karanteny a lecebne nadrze, na internetu jsem bohuzel nemohl najit kloudny clanek, vsude se pojednava jak nakladat s rybickou v karantene, ale ne jak ma karantena vypadat, v jedne knize jsem videl obrazek lecebne nadrze ktera mi prisla logicky vymyslena. Jednalo se o nadrz s filtrem (bez aktivniho uhli), bublatkem, teplomerem prikrytym sitkou (nevim zda je to nutne - ta sitka), nekolik umelych rostlin a nejaky ten ukryt, pokud mozno ktery do sebe nenasava vodu (napriklad keramicke kryty z ochodu se sklovatelym povrchem, nebo novodurove trubky). Nebyl tam tedy podklad, ani zive rostliny a po pouziti bylo doporucene akvarium vycistit a desinfikovat. Vzhledem k tomu ze jsou mi jakž-takž jasne bilogicke postupy bakterii, napadlo me vyresit to lehce a to pridanim vaty z filtru do lecebny, do velkeho akvaria jako obcas filtracni hmoty, tim by se bakterie mely udrzet nazivu a pri potrebe napusteny lecebny ji naplnit 50% vody z akvaria + 50% nove a do filtru dat hmotu s bakteriemi.

Je tato teorie spravna a je neco cim by jste ji doplnili? Druha vec je ze bych rad zalozil karantenku A lecebnu (tzn cca 2x 40l), nedelat to v jednom protoze verim ze ryba muze onemocnet i v dobe karanteny jinych, nebo se muzou obevit dve ruzne nemoci v jednu dobu, atd.

PS: Hacek to ma v tom abych si prenosem filtracni hmoty do filtru velkeho akvaria nezanesl po doleceni nejakou nemoc, napady ocenim + odkaz na nejake clanky o teto problematice take.

Diky za odpovedi
Morath

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 12:37 R Muž Silent [5949] Re: pařa:)
120 litrů je poměrně velkorysá karanténa. Pobyt nových ryb v karanténě by měl trvat tak 3-4 týdny, což je inkubační doba většiny nemocí. Skaláry se spárují i ve společenské nádrži, samozřejmě při vhodných podmínkách. Dodatek: měl bys přehodnotit své chování. Není povinností lidí tady ihned reagovat na jakýkoli dotaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 11:29 Muž pařa:) [2] – Jak velká nádrž na karanténu?
Chtěl bych se zeptat: Když koupím rybky, chtěl bych je pro jistotu dát do karantény. Jak dlouho by tam měli být a jak velká by měla být nádrž? Může být 120l? Chci mít v akvárku páru skalárů a k nim hejna neonek... Mohou se skaláry spárovat i když tam budou neonky nebo samotné? Mám 4 120l nádrže takže místa mám dost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 08:01 Muž Yirka [9126] Re: capretto
Už jsem to myslím někdy dříve psal, že nejlepší karanténou je prověřený zdroj. Pro mne je to obchod kde je akvarista "štamgastem", a který prevetivně ryby sám dává před prodejem do karantény. Bohudíky takové ještě existují. Není totiž vyjímkou, že nevhodnou karanténou si zaděláváme na stejný problém jako nekaranténou.
Ale všechno má svá ale - vždy se může vyskytnout nákup, kde zdroj není prověřitelný a pak karanténu určitě ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 07:58 Muž Crash [1] Re: datura
Já se hlásím! Já to dodržuju! ;-) Já vím jsem magor, ale nechce se mi to zakládat celý znova, to si radši počkám! ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 02:35 Muž Mirek7651 [5] - Mořské rybyRe: metal
když už jednou maj tak stejně riskuješ že se jim to vrátí... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 00:12 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: capretto
Cim dlhsie tym lepsie. Ale zase z mierou. Tie 2 tyzdne by mali postacovat. Sice ja nehavam minimalne mesiac aj nove kupene ale budiz ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 18:03 Žena datura [104] Re: capretto
kdybys chtěl mít opravdu stoprocentní jistotu, tak měsíc. tuším, že některé parazitární onemocnění maj právě tak dlouhou inkubaci. ale neznám nikoho, kdo to dodržuje. možná, kdybych měla v nádrži extra drahé ryby a nechtěla o ně přijít :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 16:35 Muž metal [96] - CichlidyRe: capretto
14.dni minymalne.ja som ras mal rybi v karantene a na 12.den chytili krupicku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 15:52 Muž capretto [32] – Jak dloho karanténa?
Jak dloho čekat jestli se projeví plíseň u ryb které přišli do styku s nakaženýma rybymy,léčilo se to fmc ale ty na kterých se to projevilo bohužel nepřežily.Ostatní jsou v poho ale jak dlouho čekat,než je dát do akva?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 4563x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5025-karantena--lecebna-nadrz?od=101