Rozmnožování ryb všeobecně
Vyšší teplota je víc samic...
LiborSprysl napsal: I když je to asi jedno, protože to není pro tu debatu, ba možná pro většinu mne čtoucích, podstatné, ale tvrdit, že 66% ryb z akvarijních odchovů jsou samci, to mi připadá hodně za vlasy přitažené. Protože to tvrzení nebylo ničím ani ve snaze dokládané, tak já teda zkusím něco přidat. Tohle pravidlo platí velmi často třeba u divokých živorodek, ale rozhodně to nelze říci u ostatních druhů. V případě přírodních i akvarijních populací jsou samečci přece jen barevnější, tudíž víc na ráně a proto jich musí být víc, aby přežili predátorský tlak. Protože i u těch živorodek, ale třeba i bet, si akvarista umí pomoci úpravou vody. A nepochybně podobné to bude u těch ancistrusů. Tam si většinou akvarista nepomáhá úpravou vody, ale prostě nechá vyrůst nějakou skupinu ryb a pak z toho vytvoří "teoretické poměry" jako se stalo v tomto případě. Protože kdyby vzal jinou skupinu ryb a bylo to omylem opačně, bude tvrdit, že je 66% samic. Co mne vede k tomuto tvrzení? Protože 90% produkce ancistrusů od chovatele odchází ve velikosti v níž pohlaví nelze rozlišit. Co mám vypozorované, velmi často platí, že ty rychle rostoucí potěry jsou nakonec samci. To přikládám tomu, že ty samice musí nějak "připravit" své břicho na ty spousty velikých jiker, které za svůj život vyprodukují.
Takže většina těch trojek, čtyřek (v cm), které prodáváme jako první z výtěru, jsou samci a budeme-li si nechávat ryby na chov z toho zbytku, dostaneme se do mně velmi známé situace, že mám pravidelně přetlak samic a vždycky jásám nad tím, když se objeví nějaký poctivý fousáč.
Mimochodem k té rybě na fotce - myslím si rovněž, že je to samice. S ohledem na stavbu těla. Trochu fousatých samic je mezi populací tak moc překřížených ancistrusů spousta. Sám mám takto fousaté ryby kladoucí jikry, takže soudím, že to budou samice...
Edit: Dneska už mne nebaví dělat v tom šíleném vedru, tak trochu rozvedu tu myšlenku na téma poměr samců a samic u živočichů, potažmo tedy se pokusím vyvrátit tvrzení, že samců je v populaci 66%. Tomu tak není ani u lidí. I to má své specifické důvody. Bab je obecně mnohem více než chlapů. Většina z nich má totiž tu výhodu, že si po mnoho let čistí krev, zatímco toto chlapům biologicky jaksi není umožněno. Tudíž všechen binec v krvi se jen stále hromadí a proto chlapi kapou dřív než baby.
Celkem lehce dohledatelně je známé, že poměr pohlaví v přírodních populacích naprosté většiny živočichů je přímo úměrný. Tuším na nějaké halančíkářské atrakci jsem měl tu čest podebatovat s jedním ze specialistů a ten lál na poměr samců u halanů. Je to údajně podobné, jako u těch divokých živorodek. Samci upoutávají pozornost predátorů a tím snadněji převažují poměr naopak ve prospěch samic. Protože jsou sežráni. Je to logické – poslední jeden samec zajistí přežití druhu, ale poslední samice těžko…Není tomu tak jen u halanů či živorodek, ale shodné to bude tedy i u dalších ryb.
Pohlaví u potěru asi všech ryb ovlivňuje faktorů mnohem více, a proto jsem se tak šprajcnul při Malapově tvrzení o poměru samců v populaci. Jedním z faktorů je třeba stáří ryb, dokonce je rozdíl, zda jeden z partnerů je výrazně věkově odlišen od druhého. O tom, že se na poměru pohlaví podílí také voda a její parametry, to jsem již zmínil – tvrdost, pH, teplota. O poměru samců a samic rodu Xiphophorus tu psal nedávno Roman Slaboch celkem detailně, tak jen zmíním další aspekt a to jsou chromozomy. A konečně vliv na poměr pohlaví má rovněž nepochybně dostatek, či nedostatek kvalitní potravy…Například…..Asi by se na toto téma písmenek dalo poskládat mnohem více, ale nejsem si jistý, jestli by to bylo někomu k užitku.
Je to logické – poslední jeden samec zajistí přežití druhu, ale poslední samice těžko…Není tomu tak jen u halanů či živorodek, ale shodné to bude tedy i u dalších ryb.
Tady je to trochu zkratka...raději rozvedu, aby bylo snadněji pochopeno....samicím živorodek sperma vydrží na víckrát, u jikernatých ryb jeden samec může obšťastnit převeliké množství samic...Takže to stačí pro zachování rodu. Proč by jich tedy mělo být o třetinu více než samic? Příroda narozdíl od mnoha lidí není blbá... Tak Vaše pojednání o poměru samic a samců jsem se zájmem přečet,protože od chvíle kdy se mi začaly množit živorodky jsem si všim velkýho rozdílu mezi počtem samic a samců. Když vezmu dejme tomu posledních pět vrhů u endlerek tak Poměr je 2 samice na jednoho samce a u plat je to doknce 30 samic na 2 samce. Mohl,by jste mi prosím poradit nějaký zdroj kde bych mohl nastudovat něco konkrétního o vlivu podmínek na poměr samic a samců?
Starší reakce
Mám namysli větší akvárko.

25 litrů teda není velikost na množení čichavců perleťových a bett současně v jednom akváriu. Toho bych se spíš bála, až se začnou prohánět tak to může dopadnout blbě
Chladnější vodu a výměna udělá víc

Alespoň u mne to docela zabírá!!!!

Je pravda, že když zvýším teplotu vody v akváriu tak mám větší šanci, že se jeho obyvatelé vymnoží ?

Starší reakce
Zkusil bych samce třít s každou samicí odděleně, nebo vytřené samice dočasně umístit jinam.
Starší reakce
Troufám si tipovat, že to budou paví očka nebo jiné z tebou chovaných živorodek. Přemísti je do nějaké menší nádrže, použij vodu z původního akvária, přidej pár rostlinek a vzduchování. Nemáš-li možnost zřizovat pro ně dočasnou nádržku, vrať je zpátky tam, kde se narodili a zřiď tam pro ně co nejvíce úkrytů! Rostlinky, skalky, ...... ale v kýblu je nenechávej.
mám tam neonky,paví očka,nějaký živorodky,několik druhů,panceřníčky,ancitruse a rajovce dlouhoploutvé...
Pokud nenapíšeš co to je za druh, těžko ti někdo poradí..univerzální návod na odchování plůdku neexistuje. Možná vypsat co chováš za druhy, pak už se dá +- odhadnout, co z toho se ti mohlo otelit

0 23.07.2010 21:30 pavel čaute,potřenuju poradit. Našel jsem v akvariu mladé rybky,asi 10ks,je to poprvé,tak jsem z toho nadšený.ale nevím co je to za druh,je to prťavý a mám v akva hodně druhů...odlovil jsem je do kybla aby je ostatní nepožrali.Nevíte někdo jak se mám o ně postarat aby přežili?jeden už mi zdechl.má tam být vzduchování?čím je krmit,jak často měnit vodu atd.?
Starší reakce


Kdo zvládá množení , třeba jen méně náročných druhů , tak přispívá k jejich zachování i stálé nabídce a kvalitní odchovy žádaných ryb lze zpeněžit i u výkupců na vývoz do zahraničí .
jo dík a dobrý chov jako že nejsou nějací zdegenerovaní nebo z chovu příbuzných jedinců?
tak panceřníčky panda není až takový problém vytřít ale musí být z dobrého chovu.já pandy vytírám takto že dám hejnko 6ks do nadrže 35×30×25 vodu kolem neutrálu teplotu na 24 stupnu a každý den jim odkalim 1/3 vody a doleju co nejvíc ledovou vodovodní vody a teplota jim klesne tak o 2 stupně takhle jich provokuji k výtěru já nevím jak někdo tu bude určo mít jiný názor.
0 31.08.2008 18:32 Bexim když už se to jmenuje rozmnožování ryb tak se chcizeptat jak obtížné je rozmnožit pancéřníčky panda a razbory hengelovi
Starší reakce
ja mam akva asi 1 mesiac a na silvestra sa mi uz narodili od zivorodiek

ale vyrastat budu asi v novej vode lebo ju idem menit ale to tu teraz nerozoberajme
Co se týče parmiček tak dobře poradil chicko no a krunýřovci potřebují ke tření dutiny. Třeba kus novodurky.
u parmiček je nejlepší dát do akva samce a samici a ještě mnoho jemnolistých rostlin(měchýřku atd) a rodiče po tření odebrat(ihned) a hlavně kricí sklo-při tření vyskakují
Starší reakce
Jde o to, aby byly dospělé, nebo alespoň tak staré, aby byly schopny se pářit. Před pářením je nutné nabídnout jim rozmanitou stravu. Je to jako třeba u káňat. Když je hodně myší, tak mají hodně mladých. Chci říct, že když jim dáš něco jiného, než dokola jen třeba vločky, tak bdou mít pocit, že nastalo období většího množství různé potravy a potomstvo nebude strádat. Pak se budou třít ochotněji. Pak už jde jen o to, co chceš třít. Zda živorodky, nebo třeba tetry...
Když dáš rybám vhodný podmínky,tak se ti rozmnoží..když ryba žije v prudkých potocích, tak se ti bez upravení podmínek v akvárku asi nerozmnoží..když úplně napodobíš přírodní podmínky z jejich domoviny,tak na 90% úspěchu dosáhneš.Někdy je to samozřejmě těžký, když je to vázaný na deště,ochlazení vody nebo nějaký éně častý přírodní úkaz.Však ryby si nevybíraj - prostě je to instinkt - žrát,rozmnožovat a přežít
Třeba sardinky nalezou do konzervy a to je pak grupáč.
Jinak bych řekl, že pokud se o rybky dobře staráš a mají přírodní podmínky, myšleno: vodu, PH vody,tvrdost, salinitu, teplotu atd., tak jim nemusíš nic chystat a oni na to hupsnou sami. Já například dal ráno rybky do nádrže a ony už teďka po sobě "skáčou".
No nejlepší je, mít zarostlou nádrž - samec si totiž aspoň může vybrat vhodnou kytku, kterou věnuje své budoucí družce. Vhodná by byla samozřejmě také bonboňéra, ale to by nedělalo dobrotu s vodou, takže postačí třeba patentky. Je lepší zvýšit teplotu - myslí si že mají dovolenou a že jsou u moře v tropech. Na to ženský taky berou. Samozřejmě čím má samec větší ploutve, tak je u samiček oblíbenější. V přírodě by ho něco sice hned sežralo, ale tady se to tak nebere, že? Pak jim musíš prostě připravit intimčo - svíčky ke sklu akvária, cvrnknout jim tam trochu vína (samozřejmě kvalitní ročník - žádný krabičák), náročnější rybky potřebují i trochu toho šampaňského. Samozřejmostí je řádná večeře - nejlepší živé krmivo - třeba grindal. NO a pak už to záleží na tom, zda si padnou do oka, jestli on není nudný, jestli ona není na prachy a tak. Znáš to, ne?
sak to ti hovorime, "o ake ryby ide"?- podla toho ti to povedia.
ale ze ci treba nejako specialne ich pripravit,alebo co???
Je to různé u různých druhů. Záleží na druzích ryb, které chceš rozmnožovat. Třeba živorodky to tak dělají.

Víš jak to dělají lidi? Tak takhle to většina ryb nedělá...

O jaké ryby se ve tvém případě jedná?
0 09.11.2007 19:34 Laurellin – Rozmnozovanie
ahoj chcela by som sa spýtať ako sa vlastne rozmnožuju ryby treba to nejako špeciálne pripraviť,alebo len tak je samec sami ca a už toto robia?????

Starší reakce
Docela spolehlivě funguje preventin (4-5 kapek do 10-ti litrů vody). Ale důležitá je kvalita vody - jikry některých druhů ke zdárnému vývoji potřebují třeba měkkou a kyselejší vodu. A také je důležitý přísun kyslíku - čili zapnuté vzduchování. A samozřejmě teplota vody...
No parkarat se mi to stalo u skalar a u akar mod.
Ale v knihach pišou, že se o to potomstvo postarají. Ale malo kdy se dočkam mimi
I tak děkuji.

Záleží na druhu ryby. Jestli zbělali všechny tak je to blbé znamení, ale určitě to zatím nelikviduj, mohlo by to být v pořádku.
Jake ryby? Obecne hned jak nejaka jikra bela, je treba ji odsat, aby "nenakazila" ostatni. Nektere ryby se o to staraji samy. Pouzival jsem metylenovou modr (preventin).
0 02.07.2007 11:54 gamel – jikry, co stím ?
Ahoj

Když se mi vytřou rybičky, tak jikry oddělím do jineho akvárka. Za den až 2dny mi jikry zbělají.

Oplodněné si myslim že jsou protože samec v klidu spolupracuje, odchovničku mam zařizenou o vzduchu a topitku.
Použivate nějaky připravek proti plisni vyjiček nebo něco takovyho? Prosim poradte děkuji

Starší reakce
Je tam plno nepřesností, navíc některé druhy se dříve či později rozmnožit podaří. Dle mého názoru by běžný akvarista (co má akvárium hlavně pro okrasu) měl mít běžně se rozmnožující druhy. Ty importované jsou spíš pro ty, kteří to s chovem myslí vážně a třeba se jim i ten odchov jednou podaří.
Jinak smajliku ty dánia co máš naopak s volnou přírodou nic společného nemají. Jsou geneticky modifikovaní, přidali jim geny z nějaké medůzy či co.
A nebo jsou rozmnoženy uměle pomocí hormonální stimulace - tak jak se klasicky množí kapři a jiné ryby v rybníkářství.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3]
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 5734x