Oödinium pilularis, Oödinium limneticum,
Hm ked to mam otvorene v mobile, fotky su v pohode. Skusim to trosku zmensit. Ano na pc je to rozmazane. Rybicky prehliadac obrazku neprisposobi na screen, ale zvacsi ho tak je to rozmazane. Ale ked tak pozeram na dalsie obrazky co su tu, tak tie moje su skoro profi.
proste neklikaj na foto a rovno si to zazumuj.
Problem bude, ze rybicky.net je trosku zastarala stranka a ma problemy v zobrazeni obrazku prisposobit ho na velkost obrazovky, takze ho roztiahne na plnu velkost.
O aky film sa jedna?
No nic lepsie foto uz nedam. Zvysil som teplotu, vylovim nejake ryby do karanteny, zvysim filtraciu, skusim UV a uvidime. Mam pocit, ze je to vzdy horsie po vymene vody a odkaleni a preprani filtra a napusteni studenej vody, co asi ryby vystresuje a rozviri zarodky z dna a filtra. V akvariu mam krevety, slimaky, nechcem to moc praskovat chemiou.
Kdybych měl nohy ve vodě s piraňama, tak bych řekl, že ne. Ale víc po mě nechtěj, s takovýma fotkama.
(Jsem pamětní divák jistého filmu.)
Nejsi, a proto asi ani nikdo nereaguje s odpovědí.
Jsem jediný, komu se po kliknutí na obrázek tento zvětší tak, že je nečitelný (rozmazaný)?!
0 29.11.2023 14:29 RybaRak – Oodinium?
Ahoj,
neviete mi poradit ci toto nie je oodinium? Akvarium 240l, 7 mesiacov od zalozenia, rastliny, drevo, pomerne prerybnene (50 dospelych ryb + hromada mladych zivorodiek).
Teraz som zvysil teplotu na 29C a zvazujem zakupenie UV lampy. Davam prednost prirodzenej liecbe. Rozmyslam o dlhodobom zvyseni teploty a aplikovanie soli (1cj na 10l) + UV po vymene vody.
Dik
Starší reakce
ajajak napsal: Bez hostitele nepřežijí Promiň, ale vedle.
- prvním takovým určujícím znakem, v ranném stadiu, je otěr ryby, kdy rychlým pohybem od hladiny směrem ke dnu, se lehce otřou o nějaký předmět (kámen, dřevo), případně i rostlinu
- k identifikaci je výhodnější použít silnější baterku,
-
Děkuji za komplexní odpověď.
Ryby jsem léčil kombinací esha 2000 a esha exit. Taky jsem zvýšil teplotu na 29 stupňů a vypnul osvětlení. V ranném stádiu se mi nákazu zjistit nepodařilo, protože napadené ryby jsou perlová dania a paraziti jsou na nich vzhledem k jejich zbarvení špatně viditelní. Pro potvrzení diagnosy jsem si pomohl zvýšením světla, které mám běžně snížené přes stmívač, nákaza pak byla patrnější.
- k vaší otázce
- Oödinium pilularis nebo Oödinium limneticum, jsou lehce léčitelné, v některých případech, ale obtížně zjistitelné, zvláště v ranném stadiu výskytu u ryb
- pokud se jedná o parazitárni vliv k bezobratlým, tak skutečně nebyl doposud prokázán
- je to zřejmě způsobeno u "bezobratlých", jejich přirozenou (vrozenou) imunitou buněčných a humorálních mechanismů, které jim zajišťují účinnou obranu proti patogenům (obecně, je to významově složitější)
- proto, pokud byla řádně provedena léčba a ošetření akvária, domnívám se že uvedená doba 14 dnů je dostatečná
- ve svém příspěvku neuvádíte formu léčby a použitého léčiva, dostačující je cokoliv s nižším obsahem mědi, nebo dávkování (eSHa 2000, modrá skalice, atd)
- pokud jde o ty cysty, tak skutečně se mohou vyskytovat ve dně akvária (viz výše, ošetření akvária)
- časová osa od vývoje po úhyn, kdy nebyl nalezen hostitel je 48 hod cca v závislosti na teplotě
Většina léčiv je šnekům neškodné.
Zdravím,
já bych ještě zvážil, zda všechna léčiva jsou již z léčené nádrže pryč. Pokud se nepletu, šnekům nemusí dělat dobře.
Dám tedy rostliny a šneky zpět do akva. Šlo mi i o ty okružáky, jestli je info, že na bezobratlých neparazitují pravdivé, případně jakou má kdo zkušenost ... Díky všem.
Bez hostitele nepřežijí
Také může vytvořit cystu, která je uložená ve dně akvária.
Já bych to pro jistotu vzal do akvária přes roztok hypermanganu...
Rostliny ano, plže nikoliv, těch 8 dní rozhodně nemusí fungovat.
Krupička na rostlinky nejde. Krupička má cyklus kdy z ryky odpadne a hledá dalšího hostitele. Většinou jak zmizí z ryb tak je vyhráno.
Ahoj, léčil jsem v malém 54 l akváriu oodinium a aby léčivo nezničilo ceratophyllum, dal jsem jej do skleněné nádoby. Leží to tam už 14 dní, je možné dát ty rostliny zpět do akva bez rizika nákazy? Na rostlinách jsou i okružáci, ale dle dostupného infa oodinium bezobratlé nenapadá a bez hostitele vydrží tak 8 dní... Asi jsem si odpověděl, ale potřebuju ujistit, že ty rostliny můžu vrátit
Starší reakce
vypadá to, že to oodinium nejspíše nebylo (není)... samopátráním a porovnáváním fotek jsem došla k závěru, že to spíš vypadá na nějakého nálevníka-cizopasníka... pomalu fleky ustupují (jakoby se ztenčovala jejich vrstva) a už prosvítají i šupinky. 6 dní léčby, teplota na >28°, sůl a výměna vody. Léčba mi poněkud rozhodila vodu, takže teď budu měnit co 3 dny, ať se srovnají hodnoty. A příště budu o hodně opatrnější, než někoho strčím do akva.
Pokud je to opravdu oodinium, tak to eshou 2000 a exitem nespravíte. Vlastní drahá zkušenost. Velice dobře na to zabírá entizol, byť se to může zdát nelogické.
Odpověď nedorazila, tedy léčím, na radu z kluků v Nanofish jsem prodloužila léčbu na 6 dní a zvedla teplotu na max, co snesou tetry (28,5°C) ... zatím nepozoruji žádné zlepšení. Jak dlouho trvá, než je pozorovatelný nějaký pokrok?
Starší reakce
Tedy správně mám nasadit esha 2000 + exit? (a dávkování je na čistý objem vody,že? tedy u mě cca 80litrů, když mám 105litr?) Omlouvám se, léčím poprvé.
- řekl bych tedy, po tom doplnění , že vše odpovídá správnému určení onemocnění
Ano,otírají. Nijak brutálně, ale semtam se jakoby mrsknou okolo kamene či kytky. Horní ploutve mají položené a záda trochu ohnutá dolů. Na ploutvích to zatím nepozoruji, hlavně ty hřbety bělají, místy mají naježené šupinky. Žerou, plavou, žebrají, ale vypadají "smutně". A drží se spíš v horním sloupci (dřív šmejdily všude).
- je tam otěr ryb o předměty(rostliny, dno, kameny,) v akváriu?
- dost často je to viditelné i na ploutvích, pod určitým úhlem
-
Starší reakce
je to stejny jako tohle nedavno jsem to probiral s lacewing
rybicky.net/forum/14357-neonka-nemoc…
co teda mysliš? plisen? proč se to ale stěhuje.mam použit sera omnipur jak předtím radil lacewing?to zabiju krevetky a pancíky.
nebo něco jiného? escha2000?
Ne, ne, tohle Oodinium není ani omylem, to vypadá na plísňovýho původu.
Starší reakce
Ja to myslel tak, ze zachranovat filtr ohledne nitrifikacnich bakterii je zbytecne, pokud je lecivo nici, a kdyz se vycisti a necha v akvariu bezet, preleci se taky, ale po tom vycisteni nevyplavi do vody svincik a neomezi funkcnost leciva.
Není jedno, že nevydesinfikuju filtr a rostliny, když mám v akvárku stejně na dně spoustu cyst? Pokud mám desinfikovat, tak celé akvárko, takže později asi přijde na řadu Savo.
Ohledne toho filtru, ale i dalsich veci.
Nejsi si na 100% jista co to je, a vlastne to nebudes vedet ani kdyz to vylecis. V takovem pripade je nutne se ke vsem vecem chovat jako k infekcnimu materialu. Takze jak vyndas rostlinu, abys ji neposkodila, vylecis, vratis ji zpet nedezinfikovanou, muze se to vratit. Vyndas filtr, protoze nechces prijit o nitrifikacni bakterie, pak ho vratis, jiste ze nedezinfikovany, bakterie chces, a prask, zase je to zpet.
Kdyz lecim a vim ze nitrifikaci zlikviduju, vyperu filtr docista docista, at nic neuvolnuje, a lecim akvarium se vsim, plus co v nem pouzivam jde do vany a osetri se Savem.
Skoro bych si troufnul rict, ze vetsina lidi leci v akvariu neco jen s urcitou (a mnohdy ne az tak velkou) pravdepodobnosti, ze leci to spravne. Pak klidne vyleci, i kdyz neco jineho, ale chova se ke vsemu jako by to bylo jasne, a ze prikladem to nemohlo na nicem bez hostitele a jeste v suchu prezit... Jake je pak zklamani, ze je to zpet.
Souhlasíte se mnou, že i ty ostatní ryby jsou napadené obrněnkou? Už po hodině léčby leží všechny ryby u dna a já se bojím, že se nedožijí rána. Tak si říkám, jestli by nebyla lepší ta esha a pak doobjednat ten oidimol.
Je to roztok methylenové modři a toho síranu měďnatého, nebo-li skalice modré. Ano, filtr bych vrátil.
Byla to blbost, já se omlouvám. Jenže na tom přípravku ani není napsané, co to je. Já si nejsem úplně jistá, ale myslím, že na internetu jsem narazila na informaci, že to obsahuje sloučeniny mědi. A co se týče toho oidimolu, tak jsem si ho chtěla koupit, jenže u nás bohužel není na prodej. Takže bych tam měla ten filtr vrátit, že?
Tak ty ryby takto neléč, chtělo by se napsat.
Je třeba si uvědomit, jakou účinnou látku tato léčiva obsahují a co se s těma bakteriema po použití stane, takže tak jako tak jim dáš pěkně pokouřit, já se ti snažím poradit, aby to ty ryby přežily. Upozorním znovu na základní věc a tou je správná diagnóza danýho problému, ale to je stále dokola.
Přesto si nechci ničit nitrifikační bakterie a karanténa je to snad i z jiných důvodů, ne?
Tak pokud jde o tu karanténu, tak tam si můžeš dělat co chceš, fitr nefiltr, od toho je to karanténa. Nakapej to tam podle návodu, měj tam i vzduchování a bude se vidět, jak se to bude vyvíjet.
Edit: Jinak já mám dobrou zkušenost s tímto přípravkem od Dajany.
www.akva-exo.cz/… V návodu právě nic není, dokonce ani na internetu. Akorát se mi povedlo najít, že je to pro rostliny škodlivé, tak bych je vyndala a o filtru není nikde ani slovo, ale když ho vyndám, tak tím vlastně ničemu neublížím, ne? Snad kromě toho, že se to léčivo pomaleji smísí s vodou. Problém je v tom, že ty ryby, u kterých si tou obrněnkou ještě nemůžu být jistá, nemám kam dát. Ale já myslím, že když mám v akvárku obrněnku a na dalších dvou rybách začnu pozorovat na zádech lesklé povlaky, tak je to hodně pravděpodobné, ne?
Však v pohodě, nikoho do ničeho nenutím, jenom jsem vyslovil svůj jiný názor.
Určitě je u toho nějaký návod, toho bych se držel. Léčil bych tím jenom ty ryby, který vykazují jasný příznaky obrněnky. Jenom bych se držel toho, že nesmí být nižší Ph než 7, spíš vyšší je lepší, to kvůli tomu, jakou účinnou látku ten přípravek obsahuje.
Eshou exit a 2000 jsem už léčila celkem 2 týdny, první normální a pak dvojnásobnou dávku a tak chci zkusit radši ten anti-oidin. Co jsem četla, tak esha na obrněnku moc nezabírá. Takže u anti-oidinu musím vyndat filtr? A jak je to se světlem? Nebo nemám ještě eshu tak zatracovat?
Edit: Navíc jen jedna ryba už to má delší dobu, u zbylých dvou to pozoruju teprve od včerejška. Co se týče těch mých problémů, ti vnitřní paraziti vznikli asi z toho, že jsem měla špatný filtr. Dokud byl v akvárku, měla jsem hodnotu dusičnanů 50 mg/l a nešlo s tím hnout, ale jak jsem ho vyndala a několikrát vyměnila vodu, hodnota klesla na 20 mg/l. Bohužel jsem na to přišla moc pozdě. Jinak neříkám, že jsem bezchybná (k tomu mám velice daleko
) nebo že jsem teď lepší nebo že je to určitě ten pravý a jediný důvod. Ale co se týče údržby, tak snad dělám vše, jak mám. Chtěla bych to ještě zkusit, minimálně s těma dvěma rybama. Mám použít eshu nebo anti-oodin? A jak je to tedy s tím filtrem a světlem?
Pouzil bych eSHa EXIT, funguje na to trosku pomaleji, je to tak na 2 tydny, ale funguje a nejsou s nim zadne problemy.
Starší reakce
Toho nač se dotazuješ.
Jinak ty živý rostliny bych určitě nezatracoval, zřídil prezentaci předmětnýho akvária, studoval zdejší vlákna a určitě se rozumného řešení dobereš.
Co konkrétně si mám všímat?
Velmi významně přitlač na výměny vody, tři týdny je dlouhá doba, na akvo bez živých rostlin. Klidně 2x týdně a sleduj chování ryb.
Dobře tak ti to napíšu celé. Měli jsme 55l akva, které jednoho dne prasklo, tak jsme koupili 120l. Je asi půl roku staré a máme v něm umělé rostliny (neboť naši měli jednou problém s plži a od té doby nechtějí o živých rostlinách ani slyšet). Jsou v něm nyní 3x gold molly, 5x mečovka mexická Ada, neonka, dvě tetry černé, 2x mřenka, 2x pancéřníček a 3x ancistrus. Já jsem si to 55l akva opravil a dal jsem do něj potěr (poslední tři) a dva ancistruse z obchodu. Jeden z nich zemřel a dvě male rybky také (nepodařilo se mi zjistit příčinu). No a nyní ve velkém akváriu vidím že se rybičky občas třou o zařízení, a také v malém akváriu se mi zdá že ta malá se občas šustne o list rostliny, ale nedělají to často. Vodu měním v malém akváriu každý týden, ve větším jednou za 3 týdny.
Jak je to akvo starý? Jak je velký? Kolik a jak dlouho je tam ryb? Jak je o něj pečováno, hlavně mě zajímají výměny vody, jak často?
Přidat reakci
[1] 3 4
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 7519x