Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ouklej obecná (Alburnus alburmus) - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Ouklej obecná (Alburnus alburmus) - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 15:58 Rufr Re: scorpionns075
tak paráda :) Myslím, že těch 200 litrů taky stačí, takže teď už jen chytit ty ouklejky.. Ale zas... U nás jsou do června hájené... Prý proto, abychom na ně nechytali dravce :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 15:02 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Rufr
Myslim, že výška bude o.k.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 14:22 Rufr Re: scorpionns075
No dobře, to by až tak nevadilo :)
našel jsem si hezkou nádrž, okolo 190 litrů, ale... Jen jen 44 centimetrů vysoká.. mimo to 80cm dlouhá, a 58cm široká.. Myslíš, že je ta výška dostačující, nebo mám hledat ještě něco většího? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2012 07:37 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Rufr
Tak v tomhle se radit neodvážim :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 22:06 Rufr Re: scorpionns075
a teda ještě něco. Myslíš, že by tyto dvě rybičky zvládly hospodařit spolu v jedné nádrži? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 16:32 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Rufr
Opět hejnová studenovodní rybka, ale polovičních rozměrů. Proto by jsem i akva volil poloviční ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 16:26 Rufr Re: scorpionns075
dobře :-) podívám se :-) a kolik prostoru by teda podle tebe potřeboval slunky obecné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 16:22 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Rufr
Poměr počtu ryb a litráže je můj odhad a jistě nebude do puntíku přesný. Obecně, ale platí, že vytvořit vhodné podmínky v akvariu rybkám našich vod, bývá mnohdy náročnější, nežli různým exotickým rybkám. Studenovodní ryby jsou náročné na obsah kyslíku ve vodě, proto potřebují i větší litráž na jednu rybku.
Akva 250l či podobná litráž, se za rozumné peníze sehnat dá celkem bez problému. Stačí projít různé inzeráty či portály tipu Aukro a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 16:12 Rufr Re: scorpionns075
10 ryb, 250l? no... dá se něco takového sehnat za rozumnou cenu?.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 16:09 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Rufr
Je to rychle plavající hejnová rybka dorůstající asi 20cm, tak bych to viděl na poměrně velké akvárko. Hejno o 10ks do akva 250l + nějaké doplňkové rybky. Vzhledem k tomu, že se jedná o studenovodní rybu by pro ni bylo ideální jezírko. Ovšem ne každý má tu možnost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 15:56 Rufr
Zdravím, jak moc velkou nádrž potřebuju na odchov ouklejek??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 10:27 sysa Re: Standa
Komu není rady tomu není pomoci :) /...aneb rozum obvykle přichází s léty, ale jsou případy kdy léta přišla sama.... :)
Milý Stando, žasnu nad počtem lidí kteří se Ti snaží pomoci a ty je nevnímáš, ouklej opravdu není dravec jediný na světě kdo to tvrdí jsi ty sám - uznej aspoň tohle, ovšem to, co Ti plave v akvárku nemusí být ouklej
spíš bych se přiklonil podle postavení očí, nosních otvorů a nasazení úst, stavbě - šířky hlavy, nasazení ploutví k tomu, že jsi zbídačil potěr bolena spíše však tlouště a ne ouklej - i proto bych byl za, aby nesmysl s dravou ouklejí a tvé foto z popisu tohoto portálu zmizelo.
(ke křížení kaprovitých ryb u nás opravdu v přírodě dochází, ale je to tak velká vzácnost, že pokud se chytí na udici mezidruhový kříženec (krom karase stříbřitého) a ouklej s bolenem by byla jó vzácnost proběhne to celou rybářskou veřejností... :) ) - kříženci totiž mají mnoho handicapů a většinou ve volné přírodě nepřežijí druhý rok stáří...
mj. jak ouklej tak bolen jsou původně ryby tzv. parmového a cejnového pásma a ve stojaté vodě "nežádoucí" a oba druhy ve svém přirozeném prostředí si stanoviště vybírají v proudící vodě.. takže už výběr druhu pro AQ ať tak či tak nebyl šťastný...
Ke krmení: existuje cosi čemu se říká optimální nebo minimální nebo záchovná krmná dávka. (Pokud budeš s láskou krmit psa bramborem, a krávu biftekem taky to sežerou ovšem budou mít nulový příjem živin )Ty tvoje exemláře se s ničím takovým ještě nepotkaly a přitom bys to mohl mít tak jednoduché : chov kaprovitých ryb má v čechách někde minimálně osmi set letou tradici (odbornou) a už v předminulém století se rybníkáři domluvili na složení živin v optimální krmné dávce a představ si ,že pro ně už tenkrát vyrobili "granule" v kterých je vše co potřebují v optimálním složení a ty bez problému lze koupit i v dnešním internetovém věku. A víš proč to udělali ? No přece chtěli mít víc ryb - počítá se to na hektar vodní plochy - v rybníku a nechtěli dopadnout jako Ty.
Pokud nechceš krmit "živé" navštiv nejbližší prodejnu se zemědělskými potřebami a kup jim to.
(nebo mi napiš svoji adresu na jirkasysa@centrum.cz pytlík ti pošlu - vnadíme s nimi na Jesenici kapry )
Jelikož už něco pamatuji :-P , tak pamatuji i akvaristické knížky kde byla studenovodní akvavaristika poměrně slušně popsána - "chovali" se slunky, hrouzci, piskoři, střevle, ježdíci, koljušky a nebyla v takovém ústraní jako dnes - pokud se proběhneš po antikvariátech určitě na něco narazíš - bohužel ty moje tam skončily též (mám šikovného mladšího bratra hmm ) když jsem se odstěhoval od rodičů - a pokud si z nich vezmeš "obecné pravdy" někam tě to posune

hodně zdaru

P.S. Nedalo mi to a podíval jsem se na pár kreseb a fotek - abychom Standovy exempláře mohli uznat za ouklej
měly by mít především kýl dobře je vidět na : www.hununpa.cz/…
- přeměřením z posledních Standových fotek mi vychází největší jedici přes 20cm což si myslím, že by při péči která je jim věnována po "4roky" oklejka mít neměla - spíše tomu odpovídají ten tloušť s bolenemm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2007 08:25 djgnůyjdgn Re: Standa
vadi ti co jsem predtim napsal??? projdi si me reakce za celou dobu co tu jsem a uvidis, ze nikomu neradim, protoze chovam akva ryby cca 1,5 roku, ale u tebe jsem nemohl jinak, protoze ryby chytam nejakych 21let, coz neni malo a za tu dobu jsem takovou ouklej nevidel!!! mysly si co chces, ale muj nazor znas a ten pokud budou oukleje v takovam stavu nezmenim!!!!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 22:34 :-) Re: Standa
Ty ryby jsou v naprosto nevyhovujícím prostředí, Především malé akvárium a teplá voda. Když nemůžeš rybám zabezpečit vhodné životní podmínky, tak je trápíš a to ti tady asi všichni chtějí říci. Nic na tom nezmění, že to děláš s láskou.
Další věc, o které jsem přesvědčen, je to, že nás tady taháš za nos. Ty ryby nemáš doma 4 roky. Akvárko je čerstvě založené a předpokládám, že si ty ryby nachytal před měsícem v Labi. Podle jejich kondice se tam do měsíce kanalizací zase vrátí. Studenovodní akvaristika je trochu náročnější než ta běžná. Bez zkušeností se do ní nepouštěj. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 22:32 All001 Re: Standa
No máš pravdu že žijou ale jak!!Nech si poradit tyhle ty křížence prostě dej do pryč,a když je chceš chovat tak si vem čeřeň jdi k řece nachytej si nové vyber si jenom ty čisté a vyvaruj se chyb. Stačí když k nim dáš nějakou živorodku a oni se naučí podle ni přijímat normální krmivo.No a pak si je jenom užívej. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 22:17 Standa Re: All001
To je zajmavy ze podle ty kraviny co sme tam napsla mi prezili a zijou uz 4 roky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 22:09 All001 Re: Standa
Se nediv že jsou tak podvyživené.Když jsem je měl tak mi žraly od suchého vločkového krmiva až po patentky a vypadaly úplně jinak.A jak jsi přišel na ten odchov? :-D To co jsi napsal a i přepsal do toho atlasu ryb o tom odchovu jsou samé kraviny.A jinak Ouklej není dravá hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:48 Standa Re: filipsi
Já vim ze to mylsite dobre ale ja zandou chyu neudelal! nebyly ANI JENDOU NEMOCNY ani sem je nikdy netrapil hlady! opravdu neeeeee a ja je nemuzu rozdelit to je jako kdyby ste meli 7 brachu nebo seger a taky by se vam od nich nechtelo(jako vite jak to mylsim) a dyt je to 125 litrovy akvarko a je jich tam 8 to je pribl 15,5 litru na jednu rybu! a doporucena je 8 litru!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:44 Muž filipsi [1295] Re: Standa
Myslim, ze jsi udelal kus docela dobre prace, kdyz si je odmalicka vypiplal do tehle velikosti. Zamysli se nad tim, jestli jich neni na velikost akvarka moc, a jestli si nejak nechyboval ve vyzive, nebo jestli treba neprodelali nejakou nemoc, ze jsou pohuble. Proste vesele pokracuj dal, cti o rybach, a snaz se je chovat.
Chybam se tady nevyhnul nikdo, kdo vydrzel, delaji mu ryby dal radost a je chytrejsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:40 Žena Dinamit [68] Re: Standa
No, jestli je máš už takhle dlouho, tak to by asi fakt nepřežily návrat do Labe. Můžeš ještě zkusit navrhnout rodičům, že založíš druhé akvárko třeba v obýváku a rozdělit je tak. A jeslti tvrdíš, že je to hejnová ryba, tak to bude mít teďkon asi smůlu. Podle mě je pak lepší mít 4 a 4, tak aby měly svojí normální váhu, než 8 "podviživených"...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:29 Standa Re: Dinamit
Ale to nejde jen tak rict, ze si tam dam polovinu, a co udelam s tim zbytkem? ja uz ty ryby mam 4 roky! A mam k nim vztah.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:26 Muž Onďa [32] Re: Standa
Když jim budeš sypat krmení až budou mít "požadovanou velikost břicha", tak budeš muset každý druhý den měnit třetinu vody za čerstvou. Já osobně bych tam nechal 4 a ty zbylé bych vrátil do rodného Labe. Mohl bys je krmit o trochu víc při stejné kvalitě vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:21 Žena Dinamit [68] Re: Standa
Vklidu Stando. Každá kritika je něčím užitečná a z každý se dá vytěžit maximum.
Zkus mít těch Labun třeba polovinu. Možná pak přiberou a budou úplně v pohodě. Fakt mi příde, že jich je tam moc. A možná proto nechtěj ani přibrat. A jestli máš problém, že ti žerou kytky, tak osázej nádrž co nejvíc to jde. Něco sežerou a zbytek zůstane. Nebo je dokrmuj rostlinýma tabletama... Máš výhodu v tom, že můžeš pro kytky do řeky, kde jsou zadarmo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:18 Standa Re: Štěpán
Nitenkama, moucnejma cervama, braziljskema cervama, garamusema, langustama. Ty dve psoledni jsou suseny a davam jim opravdu hodne. A nekdy jim dam i suchy krmivo. Bohužel nemůžu mít větší akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 21:06 Štěpán Re: Standa
Že ty ryby jsou nějaké vyhublé jsem poznal i já. Takže Sidonius není drbna ale vidí to samé jako spousta lidí tady. Kdyby si Kubišové ukázal svého vyhublého psa a řekl jí, že všichni psi nemusejí být tlustí, tak tě zadupe do země.

Čím je krmíš?

Kromě toho jsou na tak malé akvárium dost veliké a je jich tam moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 20:46 Standa Re: Sid
sidonius: ty si byl u me doma ze vis jak se o ne staram?! tomudle se rika drbna vis! hlasis dal nepravdivy informace! ja vo tobe taky nerikam nejaky nepravdivy veci!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2007 20:00 Sidonius Re: sysa
Nevypadá to, že by se staral dobře... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2007 23:45 sysa
Zdravím, nevím Stando jestli to ode mne vezmeš, ale možná ano, jsem spíš rybář než akvarista :-P a jako takový (muškařím od 12 let) jsem pár ouklejek už viděl a i chytil. Věř tomu co ti teď napíšu: pokud bys chtěl studenovodní akvárko měl bys ho taky tak zařídit - biotop - lakušník, bublinatka - především aj. původní rosliny a stejně tak krmit jeho obyvatele - přirozenou potravou, když mě bylo tolik co Tobě pár takových "akvárek" jsem viděl - ovšem byly to nádrže od 300l výše a většinou je měli ti co se profesionálně zabývali chovem a rozmnožováním ryb: líhňaři - prosklená bývala jen přední , čelní strana. V těch rybách které tak hrdě hájíš a fotíš jsem opravdu ouklej nepoznal - říká se tomu morfologie - je to nauka mj. o proporcích a stavbě těla - po shlédnutí Tvých ryb jsem si jistý, že se ti nikdy nerozmnoží - jsou těžce podviživené o čemž vypovídá zejména poměr a velikost hlavy k tělu a především propadlé břicho - v případě podvýživy se totiž vůbec nemusí dostavit pohlavní dospělost (ani dismorfismus u druhů kde je zřejmý). Prostě vidím koncentrační tábor (váhově odhaduji 30-50% toho jak by měly vypadat) ne ryby a obávám se, že všechna dopořučení budou marná - ty rybky, pokud je máš od potěru už nemají šanci se nejen rozmnožit, ale ani se dožít přirozeného "stáří" - jsou takzvaně "podtržené" :-O
Podívej se do atlasu nebo na nějaký rybářský portál (již dříve zmíněný www.mrk.cz/… ) jak vypadá ouklej a pochopíš o čem tady píšu.
Pokud se chceš věnovat "studenovodním" rybám přečti si něco o chovu kaprovitých ryb kam ouklej patří - chyť si do čeřenu v dubnu pár dospělých oklejek, když je budeš dostatečně krmit živou potravou do měsíce se Ti vytřou, pak je pust a zkus odchovat plůdek tak jak by měl růst - pokud to nezvládneš - radši ho vypust....
sysa

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2416x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4083-ouklej-obecna-alburnus-alburmus