Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozjezd filtrace v novém akváriu

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rozjezd filtrace v novém akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 18:09 Žena toni [68] Re: romant
Asi mas pravdu...nechám to a uvidím,dekuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 17:33 R Muž romant [27977] Re: toni
Už jsem ti to pssal včera jinde, Teď to neřeš, nech akvo zaběhnout, když neporostou, nedá se nic dělat, zkusíš je za půl roku znovu, tak to prostě chodí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 17:27 Žena toni [68] Re: michalt
Fotka k příspěvku No ony právě takhle všechny znedly :-(tedy od pulky:-(jen ta valisneria
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 15:00 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: toni
Ano, asi ano. Na té fotce nevidím jasně, jestli jde o plíseň nebo o řasu. Ale zdá se mi (taky nejasně), že ty listy jsou už na odpis a je potřeba vyčkat, až vyrostou nové. Tyhle bych snad i odstřihl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 11:57 Žena toni [68] Re: michalt
Fotka k příspěvku aha dekuju..takze nechat to ted jak to je a jen menit vodu?.....tohle je jeden z velmi napadených listů. .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2015 11:53 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: toni
Aha, ty mluvíš o plísni na rostlinách a ne na rybách? Pak to není žádná katastrofa. Jestli ta plíseň sama nezmizí, možná si na ní některé ryby rády pochutnají :-). V tom případě bych neváhal a provedl taky pomoc záběhu s odkalením starého akvária, jak jsem psal dřív.

Ano, nějaká část té hnědé hmoty z vyždímaného filtru zůstane na dně, část (snad) skončí ve filtru. Podobně ten kal ze dna jiného akvária. Ale to je taky v pořádku, na dně se taky hojně usazují nitrifikační bakterie a je to další filtr v nádrži, který je potřeba nějak rozběhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 11:06 Žena toni [68] Re: michalt
takze jsem ho hodne promackla(stejne to potreboval) a asi 4l hodne hnede vody jsem nalila primo na filtr(atman201) a ted to bezi...samozrejme ted ale vse lezi i na pisku.....ja pred tremi lety rozjizdela jen 60l denne vymena vody,ryche rostouci rostliny a za 4 tydny rybky pomalu....ale ted...napadeny jsou jen valisnerie ze svagroveho akvarka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 09:58 Žena toni [68] Re: michalt
nn rybk jeste ne....jede to teprve 6 dnu...druhe akvarko jede uz tri roky a bez problemu:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 08:36 Muž Legioix [574] Re: toni
Tak na plísen to asi nepomůže, ale na zajetí ano. Přidal bych tam nějaký šnečky, třeba okružáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 08:35 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: toni
Je v tom druhém akváriu dobře zaběhnutá filtrace a je to akvárium zdravé? Jestli ano, pak bych z něj vypustil trochu vody, vymačkal v ní molitan a ten nepořádek bych nalil do nového akvária přímo na nový molitan. To by mohlo mírně pomoct, ale zázraky se od toho taky čekat nedají.

Kdyby v novém akváriu ještě nebyly ryby, dalo by se to staré a dobře zaběhnuté akvárium pořádně odkalit a ten kal nalít do nového akvária (nejlíp taky na filtr). Ale když je tam plíseň, asi jsou tam taky ryby. A nevím, co by na tuhle metodu záběhu nádrže řekly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 07:36 Žena toni [68] – rozjezd
Ahoj..možná hloupý otázka ale pomohlo by kdybych na rozjezd nového akva kde mám problém s plísní pomohlo vymáčknout trochu houbu z druhého akva?..dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 15:38 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: romant
Díky chlape, to jsem chtěl slyšet. Přeprava jako taková bude trvat asi 4 hodiny, víc si myslím, že ne. Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 15:31 R Muž romant [27977] Re: MartinHorák
Den ne, ale několik hodin ano. Kdyžtak si pomužeš, že filtr necháš běhat třeba v nějakým belíku s vodou, prostě aby měla parta bakterií přísun kyslíku a máš je ošetřený. Bezpečnou hranici počítej tak 6 hodin, kdy se nebudou už množit, ale nebudou ještě do této doby hormadně umírat, potom už by to bylo horší.
Edit: Ta bezpečná doba může bejt klidně i dvojnásobná, ale záměrně jsem uvedl časový údaj spíše nižší, ono ta poučka o originalitě bude platit i zde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 14:30 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy. – Stěhování
Zdravím při pondělku. Za nějakou dobu se budu i s akvama stěhovat a můj dotaz zní: vydrží nitrifikační bakterie živé například den ve vypnutém filtru? Již jsem založil nové akva, ale stěhování musí proběhnout již za 14 dní a to nový filtr ještě nebude ready. Převezl bych tedy i již zaběhnutý filtr z nádrže co budu rušit. Díky za info. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2013 06:25 R Muž romant [27977] Re: Kyd
Taky souhlasím, ale já se nákazy nebál, to kolegyně. Když už do novýho akva něco leju, tak jenom z tzv. bezpečný nádrže. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2013 00:04 Muž Kyd [43] Re: romant
Souhlasím ale vždyť to jde i bez případné nákazy jednoduše např. levným přípravkem Sera bio Nitrivec. levnaakvaristika.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2013 20:55 R Muž romant [27977] Re: vendy
Nalejt do akva taky můžeš, ale lepší bude v tom co zbyde ten filtr vymáchat, nebo tím prolejt filtrační hmoty v tom filru novým. Jinak to nalití do akva praktikuji u nově zakládaných nádrží, kdy tímto bordýlkem proleju písek, štěrk ještě před napouštěním vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 20:51 Žena vendy [27] - CichlidyRe: romant
Takže bude stačit když to co zbyde z vymáchání mého filtru naleju jemu do akva? jsme od sebe 5 min jízdy autem... raději ,abych si tam něco neprovedla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 15:45 R Muž romant [27977] Re: vendy
Novou je dobrý vymáchat v tom bordelu z té staré, nebo třeba odkalit dno a v tom proprat a dát běhat do akva. Nitrifikační bakterie potřebují ke svému životu kyslík, takže bez něho se přestávají množit a za několik hodin zažnou odumírat, takže to chce zajistit. Pokud bude v akváriu jenom novej, byť naočkovanej filtr, tak bych byl obezřetný a několik dní vůbec nekrmil a častěji měnil vodu. Před, ani bezprostředně po výměně neodkalovat dno, neb to bude záložní filtr a pokud je dno funkční, tak pomůže s kritickým obdobím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 15:35 Žena vendy [27] - Cichlidy – filtrační hmota a jeho výměna
Ahoj kamarád bude zařizovat akva a dala bych mu tam starou filtracni hmotu. A já bych potřebovala poradit jak u mě. Když koupím novou mám ji hned nasadit a starou zatím nechat ležet v akva? (hmotu koupim tento vykend a nove se bude napoustet az za tyden)nebo nechat ležet v akva novou aby ji obsadily mikroorganismy a pak starou rovnou vyprat v cerstvem akva? Nerada bych si to tam narušila.
Stalo se mi právě v malém akva, že po výměně filtrační hmoty (a starou jsem vyhodila) se mi udělala zelená voda. Nebo to bude tím že je akva malé a je tam malá rovnováha mezi organismy?? dík za rady ahoj
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 10:34 lap Re: romant
Ok, udělám jak jsem psal ráno. Vynechám pár dní krmení, pro klid duše vyměním něco vody a vyčkám času. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 10:31 R Muž romant [27977] Re: lap
Tak jak to popisuješ a odvozuješ souvislosti mě příjde, že se Tvoje úvahy ubírají správným směrem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 10:26 lap Re: romant
K čeření hladiny dochází kvalitněji než s předchozím filtrem. Nyní jede externí e901 cca na 75% výkonu do rozstřikovací rampy po celé zadní stěně. Zároveň došlo k mírnému posílení osvětlení (z 0,3 w/l T8 na 0,4 w/l T5). Ryb bývalo i víc a nádrž prosperovala. Při výměně filtru použit JBL Filterstart. No, mě z toho vyplývá, silou filtrace a nedostatečným pohybem hladiny to nebude. Bude to nedostatečným osídlením filtru bakteriemi v kombinaci s krmením ryb (i když myslím, že ne přehnaným). Korekt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 10:22 lap Re: Wrata
Akva 80x35x45, 110 litrů čistého. 5 parmiček pruhovaných, 10 neonek obecných, párek skalárů a jeden ancistrus. Valissneria v obou rozích, uprostřed dominantní echinodorus amazonicus. Na kořeni jávský mech a anubias var. nana.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.04.2012 09:53 R Muž romant [27977] Re: Wrata
Takto ta slepá hladina bývá popisována, třeba nápovědu hledat v této větě: Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 09:50 Muž Wrata [21] Re: lap
Co tam máš za ryby? Kolik? Kolik rostlin? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 09:48 Muž Wrata [21] Re: romant
to je jisté :)
jen je otazka jestli to není spojené ještě s dalším vlivem..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 09:31 R Muž romant [27977] Re: lap
Tu nápovědu bych hledal v té výměně filtrace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 09:20 lap Re: Wrata
Přerybněno... nemám, mám kvalitně zarybněno :-) ale ta nádrž takhle funguje už víc než dva roky. Před třemi týdny měněna filtrace a nyní se vyskytl tenhle zákal na hladině. Asi to nebude nic akutního, včera večer mi zákal přišel už menší. Vynechám dva tři dny krmení a vyměním něco vody a uvidíme. Jen bych chtěl pochopit, z jakého důvodu se zákal objevil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 19:38 Muž Wrata [21] Re: lap
me se neco jako slepa hladina, film na hladine delal,když nestihal filtr..ty mas filtr novy, mozna je to stejny pripad,ale u uzabehly nadrze by se to asi stat nemelo.. jedine snad pokud to mas prerybneny..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 17:18 lap Re: OP
Jasně, až se dostanu domů, tak mám v plánu udělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 17:16 lap Re: Wrata
Jo. Po celé délce zadní stěny je rozstřikovací rampa pod úrovní hladiny a čeří ji myslím dobře. Tak akorát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 17:08 Muž Wrata [21] Re: lap
čeříš vodou hladinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 12:49 Muž Shrimpman [36] Re: lap
Polož na hladinu papír nebo ubrousek, pokud bude zelený, asi jde o sinici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2012 11:36 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: lap
Zkus hledat výraz "slepaná haldina". Bylo toho tady napsáno docela dost.
Třeba v tohle tématu. rybicky.net/forum/6671

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 11:30 lap Re: lap
Tak po třech týdnech od nasazení nového filtru (JBL e901 namísto dosluhujícího bublifuku Aquaball), kdy jsem byl okolnostmi donucen filtry vyměnit z hodiny na hodinu, jelikož bublifuk se odebral do věčných lovišť, se mi dnes ráno v nádrži objevil na hladině jakýsi zákal. Je to něco mezi mastným a bílým flekem, který je hustší konzistence, když se ho dotknu, jako bych rozbíjel škraloup. U vývodu z rozstřikovací rampy je flek jakoby do hněda, na zbylé ploše hladiny je bílý. Co s tím.... piják a častější výměna vody? Ryby vypadají standartně, žádná úmrtí neregistruji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 10:07 lap Re: romant
Tak uběhlo pět dní od nutnosti výměny filtru a zatím vše v pořádku. První tři dny jsem nekrmil, pak jen symbolicky, aby si rybky nemyslely, že na ně úplně kašlu. Hladiny dusíkatých látek zatím stále neměřitelné. Filtr s rampou na zadní stěně je tichounký a zatím velká spokojenost. Nu uvidíme dál.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 19:48 Žena darka [520] Re: lap
vidím to na 5kg Deponit Mixu (cca 1-4 cm od přední k zadní stěně nádrže) na to vyšší vrstvu flexi (či písku) - cca 4 až 15 cm vzadu.
Flexi "sedne", takový sklon se aspoň mně nikdy nepodařilo dlouhodobě udržet hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 19:22 R Muž romant [27977] Re: lap
Ano, udělej jak píšeš a v případě nestandartního chování ryb, na naměřený hodnoty až zase tak nedej, začni s intenzivnějšíma výměnama vody, ten potenciální problém nepříjde hned, ale až po několika dnech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 19:17 lap Re: romant
Tak se situace vyřešila sama. Ráno jsem koketoval s myšlenkou zapojit ten nový filtr. Starý bublifuk jsem odpojil z elektriky, aby se mi v akva lépe operovalo a pak už se nenastartoval. Zkusil jsem snad všechny zásuvky a nic, nechytil se. Tudíž filtrační hmoty z nového JBL e901 jsem vymachál ve vodě z vymačkaných molitanů ze starého filtru, nalil JBL Filterstart a šel rovnou do provozu. Ryby vypadaly chvíli poněkud vyplesknutě (zřejmě kvůli změně proudění v akva), ale už vypadají v pohodě. Pro jistotu teď vynechám na pár dní krmení a budu měřit dusíkaté látky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 22:24 R Muž romant [27977] Re: lap
Neřekl bych že opruzuješ, ptáš se k věci a dokonce ve správným vlákně, protože dobře fungující dno je takovej další filtr v akváriu a někdy je tím hlavním filtrem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 22:21 lap Re: romant
Ano, znám a mám víceméně přečteno :-) jsou tam velmi inspirativní články. Se vším co jsi psal souhlasím - světlo postupně, hnojení do vodního sloupce až časem + častá a pravidelná výměna vody.

No uvidíme, jak jsem psal... aquascape tohoto stylu je ideální představa, ale zřejmě budu nucen ze svých nároků slevit. Tím myslím méně světla a hledat ideální poměr živin. A taky jsem smířen s tím, že nádrž po znovuzaložení nebude vypadat jako jedna z těch co jsou k vidění na mezinárodních aquascape soutěží :-)))

Jen jeden takový postřeh (možná mylný) - přijde mi, že tyhle aquascapové nádrže jsou v jakéms takéms stavu udržitelné jen po nějakou určitou dobu (rok, dva) a poté se náklady a čas strávený údržbou takové nádrže prostě stanou neúnosnými.

No, abych to uzavřel, uvidíme co z toho vyleze. Zatím tady opruzuju v různých vláknech a tématech a čerpám info. Zde jsem se původně ptal na zajetí nového filtru ve starém akva - a díky za odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2012 22:07 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: lap
při takové kombinaci 1W/l světla, CO2 z burčáku a hnojení do vodního sloupce bych se skoro vsadil, že řasy budou a nebudou ze dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 22:02 R Muž romant [27977] Re: lap
Ze začátku určitě doporučuji se vším pomalu. Prostě tam hned neprat plnej výkon watů světla a s hnojením do vodního sloupce bych taktéž nepospíchal. Častá výměna vody, to je dobrý postup. Prostě v prvních týdnech měnit vodu stylem co kdo snese a unese a posléze to ustálit na týdenní výměně 1/3 vody.
Edit: Pokud neznáš tak se začti. www.rostlinna-akvaria.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:57 lap Re: grunda
No, vidím to na 5kg Deponit Mixu (cca 1-4 cm od přední k zadní stěně nádrže) na to vyšší vrstvu flexi (či písku) - cca 4 až 15 cm vzadu. A do dna moc vrtat nechci, tam, kde nebudou vyšší rostliny či kořeny, tam bude nejspíš cuba či staurogyne. Takže kobereček :-)

Stejně z toho mám trochu vítr, z těch poměrů nepoměrů živin, co2 a světla. Študuju študuju na netu co se dá, ale praktická zkušenost zatím chybí. Světlo plánuji... no... až 1W/l (čtyři předřadníky po 24w T5), co2 prozatím burčák než našetřím časem na bombu. No a živiny do vodního sloupce... nerad bych si to komplikoval PMDD, tak možná zkusím něco ve stylu tekutých hnojiv a lá Dennerle V30, či jak se to jmenuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: lap
pokud ten výživný substrát dostatečně překryješ vrstvou flexi a nebudeš moc vrtat do dna, tak to bude ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:46 R Muž romant [27977] Re: lap
Nemyslím si, že když skombinuješ ten deponit mix s jílem, že si tím přivodíš řasy. Ty živiny se budou rostlinám uvolňovat postupně, jinými slovy budou si brát tolik kolik potřebují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:41 lap Re: romant
Já dlouho zvažoval křemičitý jemný písek... mluví pro něj hlavně cena a přirozený vzhled. Ale na druhou stranu i vzhled mě trochu odrazuje. Bývá moc světlý. Ti, co mají flexi, tak zase mají na své straně ten argument, že nad tmavým dnem vynikne barva ryb. Plánuju rasbory hengeli a párek kakadu. Celkově ten koncept nově založené nádrže měl směrovat do pokusu o aquascaping, ale přece jen celé je to velmi náročné na technologické postupy a peníze. V mém případě to bude nejspíš kompromis mezi aquascape a rostlinnou nádrží :-) Myslíš, že kdybych zkombinoval výživné dno Deponit Mix s jílem, že bych se pak potýkal s nadbytkem živin - a z toho vyplývající řasou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:27 R Muž romant [27977] Re: lap
Poslední dobou se to tady neustále kádruje co do danýho vlákna už nepatří, tak s tím já problém nemám. ;-) Nemyslím si, že Tvůj dotaz je zcela OT. Ano, flexi, často používané dno. Použil bych buď ten florapol a nebo ten deponit mix, kombinovat mě to příjde zbytečný, ale ber to jako názor člověka, který s výživovejma substrátama moc nepracuje a vyznává klasický dno z betonářskýho písku, štěrku do začátku s trochou jílu a posléze už výživa od ryb. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:18 lap Re: romant
OK. Dno plánuji černé flexi a jako zásobní substrát zamýšlím Denerle Deponit Mix + JBL Florapol. Ale to už je asi do jiného vlákna, že :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4514x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4011-rozjezd-filtrace-v-novem-akvariu