Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Piraně (Pygocentrus nattereri) - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Piraně (Pygocentrus nattereri) - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 13:21 Muž eso [0] - TetryRe: DaNiEl
Urcite by to tvoje rybky dlho neprezili.Ja mam ancitrusoch pri piranach od kedy ch mam a to uz ej dlha doba a v pohode.Ale neonky atd urcite nie....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 13:17 Muž D@n!€L [74] - Labyrintky
ahoj mam akvarium 400l a chcu si koupit pirane, ale nevim co s rybama ktrey tam byly doted. Mam krunyrovce, sumecky, pamicky,dania, tetry cerne, neonky, tery cervene, skalary, parimcky ctyrpruha a parmicky nadherne. Chcu se teda jestli by se nejak snesly, ale to asi ne ze ?? mam plono znamich akvaristu takze by nebyl problem je prodat a nejak to poreset... dik za odpovedi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 13:06 Muž eso [0] - TetryRe: petertrencin
Tak akvarium mas celkom ok pre tie 3 kusky co si chces kupit ale ako vravim najlepsie male lebo velke su uz neprevychovatelne skoro vobec.Kupis si male do tvojeho 360 l akva a podla toho ake budu velke a ako s abudu spravat uz si urcis ci kupis väcsie .Krmenie je rozne ja napustam karasky o vekosti 7 cm asi 10 kusy a maju co zrat na tyzden casto im to striedam srdcia hovädzie pečen kuracinu rybie file ale ta ziva potrava(rybky) su z casu na cas vhodne koli ich instinktu al aby mali aj "zabavu" z casu na cas.Krmym 2 krat za den a kazdy 5 den maju 2 dni dietu lebo oni su schopne sa prezrat :-) ale to uz si zistis sam ako ti to budu zrat ale tych 2 krat denne je akurat a pauzicka sem tam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 13:05 Muž kiLLt [2] Re: petertrencin
Ked su male krm kazdy den pangas,kuracie maso,popripade hovadzie srdce-to som si namlel a zamrazil na kocky a tak som im to hadzal.Zaves im kusok na nitku a nechaj im to tam pokial neuvidis ze je s toho zozrane.Su dost vyberave tak musis skusat a hlavne masitu potravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 13:00 Muž eso [0] - TetryRe: kiLLt
Mas pravdu.
Tie dusicnany to je jasne najlepsi eje poriadny esterny filter lebo pchat ruky do akvaria nie je dobry napad ked chovas pirane aj ked nemusia nic urobit podcenovat ich netreba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:55 Muž kiLLt [2] Re: eso
Vies co je to teritorialna ryba? Ryba ktora si chrani urcite teritorium a nikoho tam nepusti odhana ostatne ryby a v podstate si vkuse drzi toto jedno miesto napr niektory tlamovci.Pirana plava po amazonke vo velkych hufoch nedrzi sa jedneho miesta.Mal si to napisat tak ze je neznasanliva k ostatnym podobne velkym rybam berie ich ako konkurenciu alebo ako zradlo neonky ti lovit nebude neni to prenu zaujmava potrava.Vnutrodruhovej agresii dochadza ako som uz spominal len vtedy ak sa zvysi rapidne hladina dusicnanov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:54 petertrencin Re: eso
Ahoj, ja mám nádrž 120 x 60 x 50. Co sa tyka vybavenia, tak zatial vybavena nie je, ale pocitam ze tam dam koren, nejake kamene a rastliny. Kupit chcem 3 cm velke rybky takze budu mat priestor na zvyknutie si na nadrz. Zaujima ju ma hlavne tie bezne veci, ako napr. krmenie, kolko a cim, ci mozu byt pri nich aj rastliny, teda ci ich nenicia atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:46 Muž eso [0] - TetryRe: kiLLt
V nádrži je potřeba vytvořit mnoho úkrytů, pak se dají chovat i ve velkých skupinách

Vyjít vstříc jejich potřebě dostatečného množství úkrytů a stinných míst je jednou z podmínek úspěšného chovu. K jejich vytvoření pomohou například kořeny silných rostlin, kameny a tlumené osvětlení. I proto potřebujete velkou nádrž, o akváriu menším než 500 l vůbec neuvažujte. Ale čím větší, tím lepší, vždyť tento druh doroste velikosti 20 až 30 cm. V každém případě ale platí, že nejprve dejte dohromady stoprocentně funkční akvárium a pak se teprve shánějte po rybách."My piraně červenobřiché chováme v hejnu šesti mladých kusů v akváriu o objemu 1 200 litrů," říká ředitel pražského Mořského světa Josef Voleman a dodává: "Dostatečný prostor potřebují nejen proto, že jsou to ryby teritoriální. I při krmení potřebují kolem sebe manévrovací prostor. Teď jsou mladé, ale až povyrostou, budeme jim muset akváriumsamozřejmě ještě zvětšit. atd atd atd....

Tak ako ze nie su teritorialne !!!

hobby.idnes.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:43 Muž kiLLt [2] Re: eso
Pirana neni teritorialna ryba ale hufova. Ja som ich choval tiez. Cim vacsia nadrz tym lepsie na 6 ks by som odporucal aspon 500-600 litrove akvarium. Ked ich hodis do tej 350-ky budu plache lakave a nebudes s nich nic mat a za chvilku ta omrzeju budu len ticho lezat alebo celi den schovane niekde vzadu za korenom. Ked maju dostatok priestoru paradne plavaju kruzia a to je zazitok pocitaj aj s pravidelnou vymenou vodu ked im stupnu dusicnany budu ku sebe agresivne a hlavne si zadovaz dobry filter. A ako poslednu vec ti poradim bacha na riasu ziadny cistic pri nich nebude mat dlhu zivotnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:34 Muž eso [0] - TetryRe: petertrencin
Zdravim.Ja mam doma pirane 4 kusy uz dlhu dobu.Su to hlavne teritorialne ryby.Maju rady korene ktore su prerastane aby sa mali kam schovavat.Ale v pohode sa spravaju aj pri klasickych korenoch.A vyhovuje im rastliny typu vallisneria.Na jednu pirani sa pise ze sa pocita 200l + na kazdu dalsiu 100l.Ale to podla mna neni az tak velmi podstatne stretol som sa co mali aj ine podmienky co sa tyka velkosti akvaria a v pohode hlavne im ho zariadit aby sa mali svoje teritoria a sem tam sa niekde schovat.Su dost plache v malych poctoch najlepsie je si piranu kupit co najmensiu a vychvas si ju ako len chces ked uz si kupis starsiu piranu je ju uz tazko prevychovat je bojazliva a velmi placha.Ake mas rozmery toho akvaria? A co by si konkretne chcel vediet este o nich.

Daj si este pozor v akvaristike ked ich budes kupovat aby si si nekupil .Na odkaze co si ponechal ej galeria a je tam fotka rybicky.net/obr/ryby/max/2318.jpg to nie je vobec pirana je to Colossoma bidens tzv pirana rastlinozrava. rybicky.net/atlasryb/pirana_rostlinozrava

Colossoma bidens je dost podobna v mladosti ale v dospelosti je tmava.Moj svagor ich chova doma
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:32 Muž Sewer [99] Re: petertrencin
Mě se nelíbí, když chce někdo chovat nějakou rybu, ale pro její chov splňuje sotva minimum jejích požadavků. V atlase, na který odkazuješ píšou minimálně 4 - 6 kusů a ve 400 litrech.

"Hmm, fajn - vemu si jich to jejich minimum (6 kusů) a nádrž jim zařídim ještě menší - 350 litrů."

Zkušenosti nemám, ani žádného chovatele neznám, ale tohle bych si raději rozmyslel a pořídil větší nádrž, ve které by mohlo být i více kusů a ideální prostředí :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 12:01 petertrencin Re: petertrencin
Ahojte, chova niekto z vas piranu? Mam v umysle kupit 6 kusov pirana cervena (nattereri) rybicky.net/atlasryb/pirana_nattererova . Mam nadrz 350 litrov, kde by som ich chcel dat. Chcem sa preto opytat na realne skusenosti od ludi co ich chovaju. Kazda rada je dobra, pretoze s tymto druhom ryb, nemam vobec ziadne skusenosti. Videl som ich na dovolenke v jednej restauracii kde ich bolo 8 kusov 400 litrovom akva a bolo to naprosto krasne... dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 10:15 tttomas Re: korfo
Aahoj, a cim by si je chtel krmit? Jakym masem? Nejlepsi pro ne i pro tebe je rybi maso, protoze to tak rychle neznehodnocuje vodu. Ja osobne krmim zivama rybkama a kdyz mi dojdou tak mam spoustu zamranech, jsem rybar takze si behem sezony nacerenim dva boxy o objemu 2000 litru kazdy, ktere mam vlozene do potoka a ty mam plne rybek. A jinak si je zamrazim, mam je pro pirane, drave tlamky a zivorodky stikovite. Taky jestli mas jezirko tak si porid par karasku a na dalsi rok nebudes vedet co s nema, jak se ti premnozi. Ale jestli nemas moznost tohohle tak se i prodavaji primo mrazene rybky, ale neni to zive.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 09:10 Muž Dzira [38] - RostlinyRe: korfo
Hlad je nejlepší kuchař :-D Asi si je moc rozmlsal a tak jim nabízej dokola to co chceš ty a nic jinýho. Až budou vyhladovělý, tak pomalu začnou jist i neživou stravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 01:04 korfo – pirane
Mam pirane Pygocentrus nattereri a nechcu mi zrat mrtvu stravu. Chcu iba zive ryby, krysy a potkany. Neviem co im davat, ked nemam zivu stravu. Co by zozrali bez zivej stravy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 22:00 Muž HATED [25] - CichlidyRe: korfo
Mas svoj nazor, ja mam svoj. Ocelaty chovam uz 8 rokov, aj ked som mal pauzu lebo sa mi troska viac vody vylialo do izby. Takze bola sranda. A pirane som mal tiez a aj ja suhlasim pirane su najagresivnejsie ale nie 1 jeden kus je plachy a boji sa potrebuje cas pokial si zvikne. A ty davas ocelaty do akvarka k piranam ktore uz maju vytvorene teritiorium a to iste sa stane ak das 1 piranu k obom ocelatom, ktore sa ti prave vytreli a pri strazeni ikier, to je dost sranda. Ked sa uz ani mna neboja. :-D Tak sa maj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:38 Muž Dzira [38] - RostlinyRe: Marek
Piraně jsou ryby hejnové a ve dvou kusech se necítí dobře. Pak sou hodně plaché a trvá to, nežli si aspoň trochu zvyknou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:34 Marek – PIrane
Dobry den, ja by som sa chcel spitat. Mam zatial 2-pirane ale sa strasne bojija. Su stale zalezene a nechu ani zrat. Co mam robit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2010 08:33 korfo Re: HATED
LOL, hated co to uz ty trepes. Mali sme ocelaty 10 mesiacov. Teraz mame pirane 4, ziciam kameru a ukazem ti co pirane urobia s cichlidami. Ocelaty nikdy viac. Kto chce drave riadne ryby jednoznacne pirane, niet o com sa tu hadat... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2010 00:34 Muž HATED [25] - CichlidyRe: korfo
Mysli si co chces. Daktore pirane sa aj ryby boja. A maju ju ako zabit asi si nemal ocelaty, ked nevies co robia s rybami ktore im nevonaju. A nedju sa zozrat mlatia ich o sklo pokial neskapu. Ocelaty chovam 7 rokov mal som aj pirane. Ale nic moc.
A asi pirane tak dobre nepoznas ked sam nevies, kolko ich mozes dat do akva. Zboznujem tych co pitaju radu a potom sa hraju na mudrych.
A naozaj to niesu cychlidy. Nezabijaju kvoli potrave. Jsu to teritorialne rybi. A ziadne ocelaty niesu z Afriky. Cize ty si skutocny odbornik. :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 23:10 korfo Re: HATED
LOL, mal som cychlidy a na piranu 18cm by neutocili. Nemaju ju ako zabit. Mal som 25 cm cychlidy a dal som tam jazierkove ryby a ani ich neosrali. Cychlidy utocia iba na ryby ktore su 5 max 10 cm ryby, pretoze nemaju zuby a nemaju ju ako zabit. Cychlidy nie su bojove ryby iba zrave na ktore maju. Piranu by nezabili neverim pretoze som mal obe druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 22:12 Muž HATED [25] - CichlidyRe: korfo
Tak co zmoze 1 18 cm pirana na 3 30cm ocelaty? Oni ju tolko nyli o sklo, az padla na dno. Keby boli pirane viac bolo by to zaujimavejsie a asi aj krvave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 20:47 RAP Re: korfo
Ono záleží na tom, kdo je "nová" ryba. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2010 20:32 korfo Re: HATED
Ocelaty dali dole piranu? Mozno jednu, ale 18 cm? Neverim. LOL, ja ich ocelatmi krmim. Kupujem africke aj americke a tie nemaju ziadnu sancu. Rozoberu ocelaty na kost. Ziciam kameru od kamosa a uvidis ako skoncia ocelaty. Predtym som choval cichlidy ale je to nic oproti tymto sviniam.
Pirane su urcite vrchol dravosti. o tom niet pochyb. Krmim ich 4 mesiace ale kazdy utok je novy a brutalny, niekedy az prilis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2010 18:02 moliro Re: korfo
Zezačátku bych udělal větší hejno, aby se nebály. Postupně můžeš ubrat nebo se třeba vyselektujou samy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2010 17:00 Muž HATED [25] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Jj su to svine. Pridavam fotku mojej pirane, ktora mala 18 cm „dovoz“. Ale ocelaty ju dali dole, tak som si nieco nechal na pamiatku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 10:02 mato103 Re: korfo
Ja som mal tiez raz pirane. A potom za dva dni sa so sebov pohrali.. Tak ak chces si kup ale pozor aby neboli agresivne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 23:09 korfo Re: Pagi
Jj, presne. Tie malicke piranky nemaju problem s 15 cm rybkami. Su to dost silne prasata. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 22:44 Muž Pagi [13] - Raci, krabi, krevetkyRe: korfo
Ty malinké praňky požraly 15 cm ryby ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 22:25 korfo Re: Pagi
Som im kupil 4 rybky do jazierka. Tak 15 cm a jedna prezila pol dna... potlesk Len ta aby to tam zilo. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 22:21 Muž Pagi [13] - Raci, krabi, krevetkyRe: korfo
Tak jim nakup živorodky, at je tam živo smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 22:16 korfo Re: Pagi
Hmmm su take 10 cm. Ale v tom akvarku su dost malicke... Preto som rozmyslal kupit este dajake. Ale uz asi nic nekupim... Proste su v tom akvarku dost prehliadnutelne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 21:02 Muž Pagi [13] - Raci, krabi, krevetkyRe: korfo
jaké omg? hmm Když se ptáš, jestli přikoupit, tak logicky se dá odvodit, že si je chceš nechávat, jestli je chceš dávat pryč až vyrostou, tak si jich ted můžeš klidně koupit ještě dvacet, jestli jsou prtavoučké, to je uplně jedno...a potom by ta otázka ztrácela smysl. Takže tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 20:51 korfo Re: Pagi
OMG, Pagi citaj kolca. Malicke piranky sa stratia v takomto akvarku. Inac kolco hovoris velmi mudro a jasne si mi to odhovoril. Nechcem sa neskor zbavovat pirani, pockam si kym dorastu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 20:49 Akvalove Re: korfo
Taky bych tam další nedávala..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 19:51 Muž Pagi [13] - Raci, krabi, krevetkyRe: korfo
Nějak mi nedochází, proč, když máš deset takových ryb v takovém akva, ještě vůbec přemýšlíš o dalších ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2010 19:42 Muž Kolco [57] Re: korfo
Věřím,že v 650 litrech se deset malých prcků docela ztrácí.Takže to zvaž,s vědomím,že do budoucna budeš nucen dát část ryb zase pryč.Jinak při dobrých podmínkách rostou tihle bobani docela rychle - zhruba 1 cm za měsíc a když jim budeš do krmení přidávat betakaroten,budou mít krásně červená břicha a boky a to i v dospělosti.Ten betakaroten se dá koupit v lékárně bez předpisu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 19:19 korfo Re: Kolco
Nemam fotak. Tak sa pokusim daco dat cez mobil. Ale inac su este malicke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2010 16:19 Muž Kolco [57] Re: korfo
Tyhle piraně dorůstají okolo 30cm.Moje největší měřila po asi pěti letech 32cm a nejmenší 28cm.Měl jsem jich pět v 540 litrech a bylo to skoro málo.Podle mého názoru je 10 kusů docela pěkné hejno,takže bych další nepřidával.Navic,pokud už jsou odrostlejší může se stát,že nováčci nebudou přijati a původní mazáci je ukoušou.
Jo a hoď sem fotky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 15:59 korfo Re: JuraS
Pygocentrus nattereri
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 15:50 JuraS Re: korfo
jakých ? piraňa je tak obecný pojem jako říct mám auto....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2010 15:48 korfo – pirane
Chcel by som sa spytat kolko pirani mozem dat do 650 l akvarka? Mam ich tam zatial 10, tak ci by som mohol par kuskov este pridat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2008 19:54 SHEPIT – piraňa
Já mám priraně Naterrovy již 10 let. Dneska mně ovšem jedna umřela. Byla celá nafouklá a vůbec nežrala.
K dotaz na to zbarvení, mně se to taky stalo, že se nechtěly vybarvit. Ale přišel jsem na to, že to bylo tehdy když maj hlad. Po žrádle se do hodiny vybarvily.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2007 16:49 Muž Kolco [57] Re: piraňa
Nejatraktivněji jsou piraně zbarvené jako polovzrostlé ryby a potom zaze v období tření.Jinak jsou v dospělosti šedavé , se špinavě žlutým břichem.Opravdu pěkně rostlé ryby ale zase působí majestátním dojmem.Moje největší Serrasalmus nattereri měla 28cm,nejmenší 26 cm.V lékárně se dá koupit potravinářský betakaroten ať už přírodní,nebo synteticky vyrobený.Přimíchá se do hovězího srdce.Já jsem maso naporcoval na kousky o velikosti třešně ,kousek jsem naříznul,do řezu nasypal trochu prášku a řez přitlačil k sobě aby ho voda hned nesláchla.Moje ryby mi žraly z ruky takže vhozený kousek byl okamžitě sežrán.Dospělé ryby jsem krmil 3x týdně.Jednoho jedince mi z ničeho nic ostatní ukousaly k smrti.Choval jsem pět dospělých ryb v 540l nádrži a musím říct,že ryby i já jsme cítili,že je to velmi málo.Mnoho zdaru v chovu. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2007 13:48 pirana – zabarvení piraní
Mam 5 piraní natererových 20 cm velkých v 250 l nádrži, snáší se zatím dobře. Stáří 3 roky. Nejsou dle mého názoru moc vybarvené. Memají vůc červená břicha, jen náznak. Může někdo poradit, jak podpořit jejich zabarvení, žerou pouze hovězí srdce. Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2007 18:33 Muž kiLLt [2] Re: JURKI1313
jurki to mas ale bylinozrave pirane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2007 18:29 JURKI1313 Re: pakito
Fotka k příspěvku Skus im dat mucne cervi. Ja ich mam ties 8 mesicou stare ale, ale mam ich iba 4.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2007 21:01 filipo Re: pakito
Podívej te se na tuto ztránku snad vám pomůže www.pirane.xf.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2007 20:50 pakito – Chov pirani
Fotka k příspěvku chovam 15 pirani o stari 8 měsícu.najde jse tu nekdo kdo ty to krasne ryby take chova.bylo mi řečeno že mi jich par uhyne.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 6484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3994-pirane-pygocentrus-nattereri-chov?od=51