Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pogostemon helferi - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Pogostemon helferi - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
není, už vím kde jsem to četl, byl to nějaký výklad od Tropici proč pěstují tuhle kytku emersně - normálně roste na kamenech (submers), v období dešťů ji voda spláchne do řeky a roste jako submers, tu druhou část jsem zapoměl, proto ten pocit, že roste raději ve vlhkém prostředí, než ve vodě. Skleróza jak vyšitá stydim
btw. vítejte zpět :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:28 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Ja prave videl emerzni formu jenom na fotkach a byla dosti odlisna,ale lidi kolikrat vyfoti kde co a clovek uveri,kdyz to nema s cim srovnat.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:22 Muž Mislow [304] – Pogostemon helferi
Nedavno (asi 3 tydny) jsem tuto rostlinku take pridal do akva. Vodu mam mekkou, svetlo prumerne, pridavam v male mire kapalny CO2. Zatim stagnuje, tak cekam, co se bude dit. Je to vcelku bezne u mnoha rostlin, ze jim to nejakou dobu trva nez se chyti a zacnou rust, tak doufejme .... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Kamilstrom
Měl jsem v ruce jak emerzní, tak submerzní formu, a musím potvrdit, že jsou si hodně podobné. Hlavně ta submerzní té emerzní. :) Ale i naopak!
(Viděl jste Felixe Holzmanna v té scénce o dvojčatech? :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:10 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Kamilstrom
jo byli stejne taky me to trklo do oci a dosel jsem k zaveru, ze bylo malo vodu:-D ja nevim jestli jste to postrehli, ale vsichni resime jaky substrat, hnojivo, kolik watu, jak rozpustit CO2 a podobnych blbin a tam to roste v takove ricce:-D krasny priklad jsou tato videa www.youtube.com/… a www.youtube.com/… ( je to o přirozeném výskytu akvarijních rybek, konkrétně biotop Jižní ameriky. Viděl jsem tam skaláry vysoké, různé druhy teter (hlavně neonky), nějaké L-sumce, Ramirezky, Paví očka, Otíky a pod. Z rostlin tam byla egerie, sagataria, limnophila aatd. ENG výhodou, né však podmínkou)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:02 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Pekne koukani,me vzdy v silnejsim proudu zacne "chlupatet" :-) a nevim jestli se mi to zdalo,ale ten emerzni vypadal stejne jako submerzi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   04.12.2013 20:42 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: grunda
...mám takový pocit, že je to víc bahenní kytka, než kytka do akva...
Co zkusit gúgl? :)
Viděl jste film "Most přes řeku Kwai"?
Tahle kytka roste v bystře tekoucích vodách na kamenitém vápencovém podkladu nad a pod vodou.
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:24 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: amrtin
jen nahodim takovou myslenku pokud ma nekdo problem s mnozenim: trapila me vlaknita rasa, tak jsem si pohraval s reflektory, jedina rostlinka na ktere se to projevilo byl pogostemon, tahal se vice za svetlem a mel vetsi mezery mezi patry, tak me tak napada, za predpokladu, ze uz je zakoren, ubrat na svetle, vytahnout ho do vysky a vrsek potom odsmiknout, nasledne zase pridat na svetle, z puvodni rostliny se pusti asi 4 ,,vetve,, plus ten zasmikly vrsek..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Wendy2
spíš živoří, z toho co jsem viděl na fotkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:13 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)
mám ho v miničku bez CO2, bez hnojení a s origoš světlem ze setu (takže nic moc) a nejenže roste, ale taky se rozrůstá (KH 12, pH 7, pod pískem dennerle deponit mix)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:13 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Celiny
Jinde lide plati $6+ za stredne vzrostlou rostlinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.12.2013 19:07 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Designer
Fotka k příspěvku Ja mel jednu rostlinku od Tropicu ve 112l, 0,5W/l, CO2, 5ml PMDD denně a rostl jako blázen, troufnu si říct, rychlehi než egeria densa. Jakmile se trosku povytahnul, tak sem ho smiknul nezi listky a zasadil kousek vedle, spodni cast rychle obrazila treba i 5 vyhonky, vrchni cast pustila korinky po 2 tydnech...po dvou mesicich jsem takto osadil priblizne 1/3 dna. Rostl az tak, ze mi zacal silene vytlacovat micranthmum umbrosum a tim padem musel pryc, mel neskutecne rozrostly korenovy system... Rozdil mezi fotkama je asi 2,5 mesice
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 18:59 Muž iggy [31] - MiniakváriaRe: Designer
Fotka k příspěvku Opravdu to chce vydržet, tvrdá origo brněnská vodovodní voda bez úprav. Dnes vypadá velmi dekorativně, ale je to jen 1 měsíc co se mi líbí. Předtím zasazeno do nového čistého akva 26.5.13 - dennerle deponit mix + dennerle štěrk). Košíček byl od aqua daho. Ty růžice byly poloviční a několik jsem jich vyhodil - co nebyly na světle nechtěli kořenit a ztratili listy. Dnes když odstřihnu vršek a zasadím, tak se chytne. Pravda v mini jsem aplikoval jen asi 2x - není místo. :-D ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 18:45 Muž Robo [45] Re: Designer
Já ho měl v miničku kde šel krásně a po přesazení do většího akva mi skoro uhnil. Dokonce jsem ho i oplakal a loučil se s ním a po 2 měsících se začal dělit a rozrůstat. Podívej se do moji prezentace jak to vypadalo po založení kde je pár keříčku a na poslední fotku 2.12. kde jsou už daleko větší trsy. Roste strašně pomalu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 18:33 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
tuhle kytku je dobré dopovat CO2, jinak se jí moc nechce - mám takový pocit, že je to víc bahenní kytka, než kytka do akva. (snad mi to Johan neomlátí o hlavu, ale fakt se mi to hledat nechce)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 17:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Fotka k příspěvku Mekkou vodu zrovna nemam, a mesic uz sedi, mozna malilinko povyrostl, ale jinak se nic viditelneho nedeje. Mozna se snazi zakorenit, chodim kolem nej po spickach, cekam a doufam, mam jen ten jeden :-) .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 20:12 Žena meleri [12] - AmerikaRe: baletka
ak na teto kytce je vyhoda, ze se daji strihat ty ruzicky a sadit vedle, a rostlinka se takhle pekne mnozi. ja mam vodu tvrdou a dari se ji a cetla jsem ze celkove ma radsi vodu tvrdou..ale myslim ze to neni moc narocna kytka narozdil od jinych nizkych kytek....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 20:06 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: baletka
u mě v akva je taky měkká voda - celková tvrdost kolem 4° dH a roste, sice ji trvalo měsíc a půl než se rozjela, ale teď roste pěkně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 19:27 Muž Burik [727] - AquascapingRe: baletka
mělo by se jí dařit i v měkké vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 19:18 Žena baletka [624] Re: grunda
edit: tak jsem napsala sahodlouhou odpoved, a az po druhem precteni jsem pochopila, proc mi tu pisete o tom zakladani... Dekuji. A jeste ten druhy dotaz: muze v tom, ze se u me pog. helferi nedari, hrat roli mekka voda?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2013 19:07 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a nebo se mrkni sem, máš tam komplet návod: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 18:42 Muž Burik [727] - AquascapingRe: baletka
Koukni mi na akva a tam někde hoodně dole mezi starýma fotkama je spousta fotek z DSM metody založení.
V deníku jsou i postřehy atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 18:12 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Kamilstrom
aneb metoda ,,suchého" startu DSM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 17:19 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: baletka
Dost pestitelu,kdyz startuji nove nadrze,ale i v pestirnach,pestuji ruzne kytky(kobercovky apod.)emerzne(vypadaji casto jinak nez submerzni formy)rychleji rostou,lepe se o ne stara.Napriklad,pri startu nadrze,si do ni das vyzivny substrat,zalejes vodou tak aby bylo vse hodne vlhke,ale nebyla videt voda,vysadis kobercovky(napr.),nadrz zakryjes folii aby se vlhkost dzela uvnitr(samozdrejme pouzijes osvetleni),cas od casu je muzes rozprasovacem orosit.Downoi(Pog.helferi)ma rad svetlo a CO2,potrebuje dost casu nez zakoreni a zacne rust,je treba byt trpelivy a dat mu co potrebuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 14:15 Žena baletka [624] Re: Burik
Zdravím, mám dotaz - co to znamená, že se pěstuje na vzduchu? Kdybych ho umístila těsně pod hladinu nebo tak, aby mi vrcholky lezly, řekněme, z vody, bude se mu dařit? Moc by se mi v akva líbil, ale mé tři pokusy zatím ztroskotaly - jak zasazené ve dně, tak přivázané na kameni. Přitom v akvaristice, kde jsem je koupila, je mají navázané na šutrech a jsou to bohaté trsy, žádné oškubané chudinky... V úvodu tohoto tématu se píše o tvrdé vodě, já ji mám velmi měkkou. Může to hrát roli? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 13:57 amrtin – Re: Ciffik
Fotka k příspěvku Ta je fakt ošklivá tone :-D .A já přemýšlel,že bych postemon použil jako emerzku(až nějakou seženu),jako submerz mě prostě nejde(resp.parmičkám chutná,že jí vždycky úplně zlikvidují rozzureny ),ale tohle?To se radši budu vyžívat v tom co mám(viz fotka).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 11:00 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Burik
Potvrzuji Burikova slova, emerzní forma vypadá děsně...

rybicky.net/k/forum/221287.jpg takto např.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2013 10:57 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Ghorien
Ano,je to tak..ale emerzní forma vypadá úplně jinak.Tak abys nebyl nepříjemně překvapený,až uvidíš ten rozdíl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 10:34 Ghorien Re: grunda
takže se to pěstuje normalně navzduchu je to tak a ne ve vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Ghorien
troška hlíny, troška hnojení a vysoká vzdušná vlhkost
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 20:24 Ghorien – emerzní pěstování
Hoj chci jse zeptat jak tuto rostlinku pěstovat emerzně aby stále vytvářela nové odnože popřípadě jak jí rozmnožit v emerzní formě

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 09:43 amrtin Re: sivon
Tak tomu se fakt řiká smůla :-( ,tahle kytka (já už sem to s ní vzdal) se opravdu ze začátku těžko pěstuje.A když už se to někomu podaří,tak zase tohle tone ... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   05.10.2013 08:46 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Kamilstrom
Když máš rozrostlé mateční rostliny, tak si snadno vybereš, co chceš zasadit a jak dlouhý stonek necháš. Já koupila košíček na burze s malinkýmimi rostlinkami (už submerzní), které měly minimum kořínků. Každé "vynoření" znamenalo další poškození - je to křehká rostlinka a i když se člověk snaží s ní zacházet jemně, prostě vždy nějaký další kořínek odpadne. Ony prostě neměly šanci se rozrůst. Zbyly mi dvě rostlinky, okolo kterých teď chodím po špičkách.

Měla jsem smůlu. Už jsem měla pěkně velkou rostlinku, ale prasklo mi akvárium a při lovení ryb a dásledném pobytu v kbelíku se v podstatě všechny listy prochu poškodily. Když jsem ho pak zasadila do nového, plži se rozhodli, že je to skvěle připavená svačina. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 01:23 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: sivon
Tak to se divim,ja vzdy ustrihnu stonek a presadim jinde,kdyz spodek obrazi novymi vyhonky a on pak roste dal,tak nevim,pisek je dost tezky aby ho udrzel. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 20:50 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Kamilstrom
Dva různé - v jednom poměrně jemný písek a v druhém hrubší štěrk smíchaný s jemným pískem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:16 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: sivon
V jakem substratu ten Pogostemon mate,ze vam v tom nedrzi,ja mam substrat o neco hrubsi jako pisek a tento problem neznam! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.10.2013 13:49 Žena sivon [1694] - PlžiRe: KarlosS
Matka musí být širší, než je stonek. Vzala jsem oproti rostlince docela bytelnou. Stonek jsem omotala kouskem výplně do polštářů - mikrovlákno (lze i molitan) a jemně protáhla matkou. Pak už stačí udělat díru do dna, umístit na místo a trochu zasypat, aby matka nebyla vidět.
No a pak chodit okolo a raději se na to ani nedívat, nerejpat do dna a hlavně na to nepouštět hladového Faunuse.
:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 11:02 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: sivon
aha, to by mě nenapadlo, mám stejný problém. Ale vždyť Pog. helf. je křehký, jak přidělat matku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 20:42 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Jája
Taky už jsem s ním ztrácela trpělivost pro neustálé vyplavávání - pomohla "horácomatka". I mini rostlinka teď drží a už začíná vytvářet nové listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 18:04 Muž fido16 [631] Re: Jája
Čauky díky za názor. Ano jedná se o 150L akva do vody svítím 2x30W dost statečně :-) cca 10-11 hod. S malinkýma přestávečkama cca 1,5 hod v průběhu dne. Hnojím co2 nonstop. Ono když mi došel tak už byl hodně vytáhnutý takže jsem jej porozděloval a zasadil takže možná proto vypadá vytažený. Jinak vodní sloupec u pogostemonů je cca 25 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 10:41 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: fido16
Jinak bych řekla, že P. helferi má hlavně rád světlo. Nedávno jsem měnila osvětlení z 0,4W na 0,5W, AQ je vysoké 45cm. Při 0,4W doslova živořil,takže jsem spíš čekala, že nevydrží. Při 0.5W chytil slinu a roste. CO2 nepoužívám, přihnojuju (Easy Life ProFito a Ferro). Samozřejmě neroste tak výrazně, jako by rostl s CO2, ale i tak je vidět podstatný rozdíl v růstu. Ale i při slabém osvětlení mu žádné listy neuhnívaly tak, jak je vidět na fotce, kterou jsi vložil. Jednak je strašně vytažený, takže zřejmě by chtěl víc světla a stopro mu něco chybí. Přepokládám, že se jedná o AQ New World 150L. Opravdu tam svítíš 2x30W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 10:15 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: baletka
Nechala jsem pár řízků volně plavat v akvárku, protože nemají kořeny. Nedržely mi ve dně, i když jsem je obložila kamínky. Pogostemon kořeny vytváří dost pomalu a jsou spíš kolmo dolů, ne do stran, takže se rostlinka ve dně špatně udrží. Volně ve vodě rostou a rostou jim i kořeny. Takže i na kamenu poroste, ale není to plazivka, ale stonkovka, podle mě to nebude na kamenu vypadat dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.10.2013 03:18 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: baletka
P.Helferi ma rad krome svetla taky dost CO2 ve vode,pamatuji jak jednou psal T.Barr,ze je ukazatelem dobreho obsahu CO2 ve vode. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.10.2013 23:15 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: baletka
tak tak, zkoušet, každé akva je originál ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:11 Žena baletka [624] Re: grunda
Možná. Proudí mi to tak ke všem rostlinám - jde to vidět na bublinkách CO2, kam všude se dostanou, samozřejmě i na to se snažím myslet. A zkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.10.2013 22:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: baletka
většinou není problém ve světle, ale v distribuci živin - špatný proud. Není moc kytek "náročných" na světlo, jen je třeba jim připravit podmínky, aby i to málo, co na ně dopadá dokázaly využít
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 22:35 Žena baletka [624] Re: grunda
Soudím, že tam je málo světla, protože mi hodně stíní vysoké echináče, a taky z toho, že rostlinám obecně označovaným jako "náročné na světlo" (pogostemon, micranthemum atd) se u mě vůbec nedaří, ačkoliv hnojím a přidávám CO2. Ale, samozřejmě, nejsem extra zkušený rostlinkář, takže chybiček je tam určitě více a dohromady to dává nepříznivé podmínky rostlinám u dna. Faktorem asi bude i úhel osvitu, rampy mám v krytu, takže poměrně blízko hladině a bez reflektorů (zatím), tak u hladiny palba a řasy, dole problém. Časem to hodlám všechno vyladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 22:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: baletka
netuším, co je málo světla, u mě roste - výška akva 75 cm, rampa 35 cm nad akva, osvětlení 10 hod. denně 2x54W + 1 hod. denně 2x54W a 2x150W. Akva má cca 800 litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 22:15 Žena baletka [624] Re: grunda
To hnojím, i když nevím, jestli "solidně" ;-). Jde o to, že u dna se mu nedaří, mám tam vzhledem k výšce akva poměrně málo světla. Tak to chci zkusit blíže k hladině. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 22:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vaaclav
Hlavní je přijít na to proč vypadá tak jak vypadá. O tom žádná. ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 9703x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3973-pogostemon-helferi-pestovani?od=101