Přerušované svícení
Nevím sice, jak to vaše akvárium vypadá, ale co vám brání místo 5-2-5 svítit 12 hodin v kuse, abyste mohl krmit ráno i večer za světla?
Tahle mezera se dělá proto aby se ti v akváriu doplnilo CO2 které rostliny spotřebují a měla by být asi 4 hodiny aby to mělo nějaký účinek. Pokud ale nemáš vyloženě prales tak to nemá moc význam.
Ničemu tím nepomůžeš ani neuškodíš, ale pokud nemáš stmívač tak na rozsvícení za tmy bacha, alespoň rozsviť velké světlo v místnosti ať ryby nemají šok a stres, pokud máš stmívač s rozedníváním a stmíváním pak je to ok
0 25.01.2021 12:13 Honza96 – Svícení s pauzou
Ahoj,
Tady:
www.rostlinna-akvaria.cz/… jsem se dočetl, že je možné svítit v akváriu 5 hodin, pak 2 hodiny nesvítit a pak zas 5 hodin svítit. Mám 54l akvárium s jedním osvětlením T8 15W. Chtěl bych se zeptat, jestli mám někdo s tímto způsobem zkušenosti. Mě by se to hodilo, protože bych mohl krmit ryby ráno i večer za světla.
Starší reakce
Pokud nepoužíváš CO2 tak se tenhle fígl na jeho obnovu v akváriu používá.
Starší reakce
Stejně jako v jeho případě pauza ve svícení.
Ahoj. Chci se (možná blbě) zeptat zkušenějších - dávkuju CO2 z lahve. Svítím 8-13 a pak 16-21. Je vhodné v polední pauze (13-16) vypnout CO2 nebo ho nechat běžet? Ráno spouštím 1 hod před světlem a vypínám 2 hodiny pred zhasnutím (v 19). Diky za poučení...
Starší reakce
Já to mám 7-12 a pak 16-21.
Starší reakce
V mé prezentaci K pronajmutí jsem testnul PH a CO2 ráno před rozsvícením ( "nedopuji CO2"), vyšlo 5-6mg/l ,PH 7,1.
Před polední pauzou nebývám doma, před ukončením ( pauzy)3h 25m, jsem naměřil 7,2 a 5-6mg/l CO2,večer před zhasnutím (svítím ale na 50-60%) jsem naměřil PH 7,7 a CO2 2-3 mg/l.
Pauza 3,5h je v této testované prezentaci dostačující, zkusím ( až budu víkend doma) dvou hodinovou...
=konec hlášení=
Starší reakce
Po desáté mám zavřené všechny. Tak jsem změnil nastavení 9-13 světlo, 13-16 pauza a 16-22 světlo. Jsem zvědavej, co to během měsíce udělá. Díky za vše všem zúčastněným.
Rostliny si časem zvyknou na tvoje nastavení já vypínám světlo v půlnoci a to se také některé rostliny zavírají.
Taky s tím teď laboruji, většinou se píše 3-4h pauza tak to tak beru a uvidím, 2h je prý málo. Každopádně pauza by ničemu v našem případě vadit neměla, měla by být spíše ku prospěchu
chystám se na to, buď to udělej jak radí Václav, a nic nezkoumej, nebo investuj do testu na CO2 (200-300 peněz) a pohraj si s tím
...možná někoho napadne "jiný fígl"
Někde zase tvrdí, že by neměla být pauza delší jak dvě hodiny.... To si asi nevyberu... Jinak při pohledu na rostliny se po desáté hodině zavírají, takže z logiky nemá cenu pak svítit... Plus si myslím že když budu svítit od rána, tak se nebudou rostliny točit za venkovním světlem z akva....
Myslím že to máš načtené dobře a ty 4 hodiny pauzy se všude uvádí jako optimum.
Napadá tě, jak to lechce změřit? Nebo jak, aby to bylo relativně přesné?
bylo by zajímavé testnout kdy v tvém akva dochází k největšímu poklesu CO2, a chvíli před tím zhasnout na dvě ( tři ) hodiny a zase tesnout kdy dojde k navýšení CO2 ( ty časy někdo testnul na svém akva) takže nezbývá než si to upravit podle svého
je to jednoduché
v našich akváriích může dojít k vyčerpání CO2 ( kór u těch co "nedopují") a u těch co pouští málo ( šetřílci
) se stav v pauze obnoví.
Rostlinám to náramně chutná ! Vlastně sem tam je zataženo i v přírodě, někdy jsou mraky i týdny...rostlinám takové pauzy prospívají
Nechápu, proč přerušovaně svítit? Copak venku je přes poledne taky pár hodin tma? Koukni na listy rostlin, co dělají ráno, když se rozední, ať svítíš nebo ne a koukni na ně večer, když se setmí, ať svítíš nebo ne.
Ahoj, prosil bych o radu ohledně přerušení doby svícení. U stromu momentálně svítím jak mám v prezentaci 14-23. Vzhledem k tomu, že zatím nepoužívám CO2 hnojení kde z logiky věci přerušení smysl nemá, zvažuji že přejdu na režim s přerušením a prodloužím celkovou dobu osvitu na 10h (stejně jsem ji chtěl prodloužit). Z řas mám v akváriu v malé míře jen cladophoru, takže myslím že z hlediska řas to bude ok. Co mě ale vede k přerušení? Na rostlinách je jasně patrné, že jakmile je venku světlo, velmi jasně se naklání ke sklu a tím pádem ke světlu. Proto bych svítil už od 8 od rána do 12. Potom mi zůstane v rezervě ještě 6h na svícení odpoledne. To by bylo 16-22h. Doufám že by se rostliny přestaly naklánět za venkovním světlem, třeba by to pomohlo růstu (nějaký vliv na množství co2 v akvariu)? Prosím tímto o radu, jak to teda udělat od vás zkušených akvaristů. Díky moc.
Starší reakce
V podstatě souhlasím...akorát dle mého je zásadní, v kolik začne přicházet světlo do AQ, tzn. intenzívnější venkovní (sluneční zdroj) nebo z lampy. Od toho se počítá ten ~12h cyklus a déle to není ono, neb se kytky zavřou. Proto mám cyklus mezi 8:00-21:00 s tou přestávkou a koreluje to zhruba s denní dobou. Kdybych začal v 5h, kdy vstávám, tak by se dle mého stonkovky zavřely při příchodu z práce a to bych si moc neužil.
PS: mimochodem teď se mi Limnophila zavírá na konci mého cyklu (tzn.po 13h) a z toho usuzuji, že to mám nastaveno správně...
Netvrdím, že mám pravdu, ale já jsem vypozoroval toto:
Od jara do podzimu se rostliny probudí s denním světlem rozptýleným všude po bytě. Nezáleží jestli svítím - jsou prostě vzhůru a naklánějí se za světlem.
Po deseti, max. dvanácti hodinách jdou rostliny krátkého dne (tropické) spat. A to i tehdy, když na ně svítím. Dá se poznat, že spí - nejnápadněji na stonkovkách, které "sevřou" listy. Nerad svítím a hledím na spící rostliny.
Podle mne nemáme moc možností, jak manipulovat s délkou jejich dne. To bychom museli mít akvária v místnostech zcela bez denního světla.
Svícení shora zvýší intenzitu osvětlení a jeho směr. Takže se kytky nenaklánějí k přednímu sklu. A s lepším světlem samozřejmě intenzivněji asimilují. Ale stejně jen tehdy, kdy chtějí.
Mám rozednívání od 6,00 jen na cca 20%
od 8,00 stmívání, to už je venko normálně světlo a nejde AQ znovu do tmy
Jen spínačky nejsou ono, to souhlas.
To mi připadá ideální, jen bohužel nemám to stmívání a vstávám dost brzy, tak ty ryby nechcu škokovat přechodem tma/plné světlo...
Já svítím ráno, abych se podíval na ryby když jdeme do práce a aby se nám lépe vstávalo
A pak odpoledne kdy se vracíme, až do doby kdy tak nějak chodíme spát, samozřejmě je to přibližné.
Celková doba svícení cca 10hod + postupné stmívání.
Aj keď prerušované svietenie má svoju logiku, praktický dopad je ťažko pozorovateľný, takže podľa mňa bezvýznamný. Skúšal som obidva spôsoby osvetľovania a žiadny rozdiel v raste rastlín (ani rias) som nepostrehol.
Jak pro koho. Vždyť jsem o tom psal o pár příspěvků níže.
A je lepsi prerusivane svitit max teda tech 10h nebo svitit v kuse 10h?
Delší svícení než tech x hodin neumí rostliny využít. Respektive ne tak efektivně jako řasy. To je asi všechno. Pokud tomu tak u tebe není, tak nemáš důvod nic měnit.
Tak my jsme doma tak nejak porad.. pracujem napul z domova oba.
No ja vidim,ze asi pohoda-nevim co by mohlo vzniknout za problem,kdyz tak svitim
Jestli to je problém musíš vidět ty sama
Já bych tak dlouho nesvítil. Obzvlášť v relativně nové nádrži.
Svícení na etapy má smysl pokud máš hodně rostlin a málo ryb. Čili když hrozí nedostatek CO
2. V běžných akvárií nemá valný praktický význam (můj názor). Leda když se někdo chce kochat akvárkem ráno a pak třeba večer.
A na co mezitím svítit, když nikdo není doma a zbytečné sponzorovat ČEZ.
Většina z nás udělala postupem času tu zkušenost, že řasy (především) se nejlíp zvládají při osvětlení max. 10 hodin denně.
0 09.04.2019 21:21 Maya [30] Porad tu ctu, jsk svitite na etapy atd
Svitim od 8do 22h -v obou akvach- to je problem? Proc?
dekuji
Ps zatim si nikdo nestezije
Starší reakce
S tím sem samozřejmě počítal pracovna je bez oken a navíc on téměř nepracuje (doufám že to nečte
) takže vytvořit umělou noc problém není. Spíš jsem řešil co na to mikroorganismy (bakterie, řasy, sinice...) ve vodě kterým se může období dne a noci střídat dost nepravidelně.
Myslím, že to bude pro kytky dost nepřirozená situace. Budeš svítit dlouho do noci (pokud chceš doplňovat deficit kyslíku) a ty kytky (fotosyntéza) budou pokračovat i přes den díky dennímu světlu. Nevím, co na to kytky, co řasy, co ryby? Všechno asi potřebuje nějakou pauzu.
ellienka napsala: Tak nějak nevím, kdo nebo co chcípe?
Komentuju to co vidím za rostliny. Vzhledem k tomu jak je máš na těch třech fotkách rozdílné, tak je asi měníš. Z toho jsem usoudil, že se jim u tebe asi moc nedaří.
Řasy nemusí být jen z přebytku světla. Spíš to máš tak trochu překombinovaný. Já bych se nebál to spojit do jednoho intervalu. Klidně třeba i postupně přidat. Při tomhle světle to nemůže být problém. Ale hlavně pod to světlo bych nasadil kytky. Někde v koutě ti moc neporostou.
Hodnotit změny svícení během jednoho dne je trochu předčasné. Počkej co to udělá dlouhodobě...
V jednom akváriu by byly ryby (malé) a v druhé polovině krevety. Já řeším to že pokud budou akvária svítit střídavě budou fotosyntetizující rostliny z jedné poloviny dorovnávat noční deficit kyslíku z poloviny druhé. Ale asi je jednodušší vzduchovat
jen mě to napadlo.
Stejné podmínky pro různé druhy ryb a rostlin, stejné bakterie, nemoci.. Uměla bych si představit 1 akvárko s 1 vybavením, nebo 2 akva se 2 vybaveními oddělená třeba tapetou? Nebo nějakou deskou. Tím si nebudou svítit navzájem.
Měl bych otázku (asi jsem nezvolil nejvhodnější téma). U kamaráda teď řešíme akvárium které bude skrz příčku v kuchyni ( polovina akvária v jídelně a polovina v pracovně) a mě napadlo jestli by byl problém kdyby každá polovina svítila v opačnou dobu ( vzhledem k nedávným diskuzím mi přijde že by to mohlo být prospěšné) abych byl přesný byly by to v podstatě 2 akvária se společnou vodou ale bez možnosti migrace živočichů z jednoho do druhého. Vidí v tom někdo nějaký zásadní problém? Nebo jen samá pozitiva a sociální jistoty.
No a jinak jsem dnes tedy zrušila 1x přestávku ve svícení a kytky už se zase začínají koukat nahoru. Takže problém vyřešen, děkuji za rady
Tak nějak nevím, kdo nebo co chcípe?
No dělej jak myslíš. Ale přijde mi že hledáš problém kde není. Výměnu hnojiva zkusit můžeš ale myslím si, že to podle mě nepomůže. Celkem dost tuhle teplotu kolem 30 stupňů ještě zvládá. Podle mě chcípají z jiných důvodů. Spíš bych to viděl na problém s tím světlem. Máš ho slabé a navíc osvětluje akvárko dost nerovnoměrně. Uprostřed kde nemáš kytky ale kořen je světla hodně a v krajích málo.. Alespoň to tak vypadá z fotky.
Terčům ta tma vyhovuje, na kytky je tam stejně horko. Řešením je asi ještě volit jen kytky se kterými problém nemám např. Echinodorus bleheri a hygrophilla costata, případně i anubias a hnojit jen do země kuličky PMDD a přestat hnojit vodu. Stejně tam kvůli terčům mám min. dusíku. Ten mi případně regulují plovoučky Limnobium, ale moc ho na ně nezbývá.
Ano, pokud počítám 50l na 1 terče, tak je tam jeden navíc. Mám 4ks, jeden výrazně narostl a prospívá . Počítám s tím, že jak budou růst, proběhne přírodní výběr. Neonky půjdou všechny pryč, do chladna ke kytkám do jiného akva.
Máš tam tak hrozně málo rostlin, to se pak nediv že ti bují řasy. A dost slabé světlo. To pak musíš počítat s tím že se rostliny potáhnou za světlem.
K filtraci tam nemáš uvedeno nic. Takže těžko říct.....
Ty dvě pauzy ve svícení moc nechápu. Minimálně bych ty první dva intervaly spojil do jednoho. Stejně v tomhle případě nemá přerušované svícení smyl. A přidal bych na době svícení. Ale stejně hlavní je podle mě v tomto případě intenzita. Takže si myslím, že ani nějaké čachry se dobou svícení moc nepomohou.
Edit: Další věc je, že se nedá říct že tvá osádka patří do 120 litrů vody...
Svítím přerušovaně 9-11, 13-15, 17-21. Bohužel mi ale kytky (hlavně rotala rotundifolia a hemianthus micranthemoides) jdou za denním světlem, vytahují se do strany. Světlo mám slabé LED 10W, je to u terčovců, rostlin střídmě, hnojení Seachem flourish, výměna vody 1/3 týdně. Krátká zelená řasa mizí a roste vlaknitá. Mám zkrátit interval mezi svíceními? Prodloužit dobu svícení? Místnost kde je akva je světlá, na jih. V zimě slunce dosviti i 3.5m od okna.
Já Ti věřím, a díky za vyčerpávající popis situace.
Překvapil mě zejména ten úpadek zelené vláknité. A i jinak... to přerušení je nepřirozené. Význam pro bilanci CO2 chápu, ale... prostě se divím.
Ahoj,
tak máš pravdu, že parazitní světlo je velmi důležitá složka (myšleno obecně). Já to mám ale tak, že AQ je na protilehlé straně než mé (jižní) okno a tudíž teď (v době, kdy je Slunce nízko) mám přes sluneční den zatáhlé textilní žaluzie a tak se ho tam moc nedostane. Když je pod mrakem, tak ani nezatahuji...to je stejnak šero (podobně jak se žaluziemi při sluníčku). No a pár hodin svícení umělým stropním světlem také není nějaké zásadní...tak že si myslím, že to parazitní je u mě minimální...skoro až zanedbatelné.
Světlo ale teda nemám na 100%...jak nakonec uvádím i v prezentaci:
"svítím 9h denně v režimu bílá 55% + color mix 100%"
A Ty tomu nevěříš, že to funguje?
Vážně?
A kolik se tam dostane denního světla?
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5559x