Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přerušované svícení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Přerušované svícení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 20:37 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Socrates
Já svítím teď v režimu 4:30-4:00-4:30, tzn.přes poledne 4h pauza a mám s tím ty nejlepší výsledky...vláknitá zelená řasa zmizela a tak dobře mi AQ ještě asi nefungovalo palec
U AQ bez sycení CO² pauza smysl asi má... Ale délka osvitu je jen jeden parametr, neméně důležitá je intenzita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 17:25 Anďaska Re: Socrates
Já bych tu dobu sviceni prodlužovala postupně. Zatím 9-10 hodin celkově a uvidíš jak to půjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 14:29 Muž Socrates [298] - Raci, krabi, krevetky – Doba svícení
Ahoj.
Zatím svítím přerušovaně, cca 7,5 hodin denně. 2,5 hod kolem poledne a pak 5 hod večer.
Mám v plánu to změnit na nepřerušované svícení od cca 10:00 do 21:00 hod. Myslíte, že by to bylo v pohodě nebo je to moc?
Akvárko ještě není dostatečně zarostlé a CO2 nepoužívám.
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 00:20 Dante Re: Marcelko
Mám to také tak nastavené, a je to tak správně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 07:45 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Takze mam posunut cas zapnutia svietenia od 12 do 22 hod. alebo ako to mam nastavit?
CO2 mam nastavit na aky cas zapnutia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 16:20 jamajcan Re: Maq
To s Tebou musím jednou souhlasit. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.10.2018 15:59 Maq Re: Marcelko
Přestávka ve svícení se dělá v akváriích, kde rostliny během dne spotřebují všechen volný CO2. To se pak projevuje tzv. biogenním odvápněním, kdy rostliny čerpají HCO3- a na jejich listech z toho vzniká nehezká krusta z kalcitu.
Takže když sytíš CO2, k nedostatku CO2 by nemělo dojít.
Proč je denní přestávka podle mého soudu nevhodná (s výjimkou výše popsané situace)?
Protože při vypnutí světla přes den rostliny stejně nejdou "spát". Nadále asimilují, i když méně intenzivně, berou to jako "zataženo". Pak se jim svítí večer, a v součtu se často dostaneme třeba na 14 hodin světla.
I když krátký tropický den trvá cca 12 hodin, vesměs se v praxi nakonec ukáže, že nejlepší je svítit zhruba 8 až 10 hodin denně. A většinou nejde posunout začátek třeba na poledne, protože rostliny se samy probudí ráno při rozednění. Na mnohých se to dá poznat podle polohy listů. A naopak večer jdou mnohé spát, i když se jim svítí. Takže v tuto roční dobu moje rostliny jdou po sedmé spát, já to na nich poznám, a vadí mně to.
Že by jim to škodilo, to netvrdím. Ale prodlužování fotoperiody určitě prospívá mnohým řasám. Získávají oproti rostlinám výhodu, protože jim delší fotoperioda zřejmě vyhovuje. To zjistili mnozí akvaristé, když na víkend odjeli a zapomněli světlo rozsvícené (nebo se porouchal spínač). V neděli večer pak našli v akváriu výrazně víc řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 14:13 Muž PeCh [77] Re: Marcelko
Ak by malo svietenie zodpovedať prirodzeným podmienkam v trópoch, tak by malo zodpovedať 12 hodinám, ideálne od 6:00 do 18:00. Ideálne s tým, že tam bude postupné rozsvecovanie a zhasínanie (a inak pokiaľ je akvárium v temnej miestnosti bez okien, tak je jedno, či tých 12 hodín by bolo v noci alebo cez deň). V reáli asi málokto bude takto svietiť. Sám tak nesvietim.

Čo sa týka CO2 a svietenia, tak sýtenie CO2 je zbytočné (dokonca nevhodné) v čase keď sa nesvieti (presnejšie keď u rastlín neprebieha fotosyntéza, ktorá by CO2 spracovávala). Z toho mi vyplýva, že pokiaľ nedokážeme regulovať CO2, tak ho nemáme ani používať. Hlavne ak máme veľa rýb (aby sa neotrávili CO2).

Toľko za mňa. A počkajme, čo napíše Maq, predsa len má viacej skúseností a vedomostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 13:54 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Ano pouzivam CO2 z flase. Preco je prestavka v svieteni pri pouziti CO2 zla?
Pri tej prestavke vychadza celkova doba svietenia 10 hod. Mam nechat tych 10 hod. a posunut cas zapnutia svietenia od 12 do 22 hod. alebo ako to mam nastavit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 13:21 Muž PeCh [77] Re: Maq
Zdá sa mi, že táto prestávka nie je z nijakej reálnej potreby akvária, ale čisto pre potreby domácnosti = aby bolo akvárium osvietené vtedy, keď je niekto z domácnosti doma. Osobne svietim dosť podobne. Beriem to tak, že to nie je správne, ale radšej svietim večer, keď som doma, ako cez obed, keď doma nikto nie je. Preto by som si chcel do budúcnosti urobiť nejaké monitorovanie a riadenie akvária cez arduino, kde by som menil dobu, intenzitu a farbu svietenia a prispôsoboval k tomu aj dávkovanie CO2.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 12:40 Maq Re: Marcelko
Když sytíš CO2, tak je ta přestávka nanic, vyloženě špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2018 10:11 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Ja svietim od 9:00 do 13:00 hod. a potom od 16:00 do 22:00 hod.
Je to vhodny interval alebo ho mam zmenit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2017 12:35 R Muž afc1886 [14704] Re: Jitka66
Není nic lepšího, než koupit druhé, vždyť stojí jen pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:32 Žena Jitka66 [8] Re: afc1886
Hodiny mám. Ale potřebuji je ještě někde jinde....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:31 Žena Jitka66 [8] Re: NHKG
Vzduchování zapnu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:25 R Muž afc1886 [14704] Re: Jitka66
Tři dny není tak dlouhá doba,ale proč nemáš spínací hodiny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jitka66
Bez problému. 3 dny ti akorát neporostou kytky. A pokud máš, zapni vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:15 Žena Jitka66 [8] – bez světla
Zdravím. Může nastat nějaký problém, když nechám akvárium 3 dny bez světla (bude pouze denní světlo od okna)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2015 09:31 Muž dudak [1885] Re: karci17, vaaclav
poučovat Františka o stmívání LED je trochu jako nosit dříví do lesa ;-)
Václave já reagoval na Františkovu větu " To aby byly rostliny na koukání je až vedlejší smysl"
Jinak souhlasím s tím že přerušované svícení je nepřirozené, nevidím v tom moc užitek, ale zároveň nevidím, že by to jak rostlinám tak rybám vyloženě škodilo. A tímto bych své příspěvky v tomto tématu uzavřel, než se to strhne v opravdu nesmyslnou diskuzi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2015 08:50 karci17 Re: RoFr
RoFr, vsimol som si ten jemny "utok" na Designera a stmievance, no pripada mi zbytocny :) Ved prog. stmievace maju moznost ZRUSENIA poledniho prerusenia svitenia ako je komu libo. Jednoducho ON-OFF, takze je na kazdom ako mu to vyhovuje :) V to problem nevidim. Dalej nie kazdy ma moznost dvihat rampu atd. Pri LED svetle nastavis intenzitu rano silnejsiu postupne nabiehajucu cez obed na poledni pauzu nastavis 25-30% silu svitu znova postupne a nasimulujes oblaky, ktore zatienuju slnko a potom znova postupne zosilis a vecer postupne zoslabis. V prirode je mala sanca konstantnej sily svitu do vody :) Myslim, ze skor nastavis realnejsie podmienky a bez stresu pre rastliny aj ryby. Moja skusenost je, ze aj rast rias obmedzis ked najdes vhodne doby a pritom mas svietenie skoro cely den a mozes sa kochat pohladom (Aj pri tych 30% je to viditelne a neuspis ryby ci rast rastlin). Nieco ine su ziarivky, ked mozes akurat tak vypinat 1-2 ziarivky a nechat svietit jednu alebo ziadnu a nastolit tmu v akva na 2 hodiny.Tie skoky asi ani rybam moc neprospeju.

Ale to hlavne je, ze stale mas moznost NEPOUZIVAT tuto moznost poledni pauzy (nebavime sa o uplnom vypnuti osvetlenia cez obed na 1-2 hodiny, ktore ja nepovazujem za vhodne) ked ti nevyhovuje ale stale ti OSTAVA moznost postupneho usvitu a zapadu, co neodskriepis, ze je to dobra vec. Asi by si mal zvazit to, ze je lepsie si precitat co to z manualu ku tym stmievacom skor ako to odsudis.
Pre mna je moznost programovania prijemny " pozitivny pokrok techniky " dnesnej doby.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2015 08:09 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dudak
Řeč není ani tak o rybách jako spíše o rostlinách. Srovnávat umělé osvětlení s přírodním nejde. Průměrné denní světlo v jakékoliv podobě je podstatně silnější než to v akváriích. Mám akvárium na chodbě kde není jiná technika než filtr. Přes zimu rostliny rostou pomalu ale jakmile se začne prodlužovat dem začínají růst. Do akvária přímé slunce příliš nesvítí protože všude okolo jsou vysoké domy a já jsem v přízemí, ale i to stačí aby se nastartoval bujný růst rostlin, samozřejmě tak jako v přírodě jsou u toho i řasy. Rostliny rostou rychleji a jsou větší a barevnější než v akváriu kde do nich cpu všechno možné aby k něčemu vypadaly. Hlavně na jemnolistých stonkovkách je poznat že stahují svoje listy k sobě když den končí a dělat jim stabilně noc 2 x za den je nepřirozené a mě se nezdá že by to bylo pro ně něco užitečného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2015 23:57 Muž dudak [1885] Re: RoFr
Když tak čtu tuto, dle mého nesmyslnou diskuzi, nemohu si nevzpomenout na své začátky, kdy se rybám i rostlinám svítilo pouze v době krmení a když se chtěl člověk na akvárko podívat. I v té době jsem odchovával několik druhů živorodých i jikernatých ryb a žádnou újmu jsem na nich nepozoroval. Během dne stačilo denní světlo od okna. A myslím, že toto světlo stačí rybám i dnes, když se podíváte čím třeba svítí akvaristé nad nádržemi bez rostlin - třeba s cichlidami z Malawi, nebo v některých chovnách zářivkami na stropě, tak se otázka nějaké pauzy stává bezpředmětnou. Navíc většina dnešních akvaristů nemá prostor pro odchovy a tak provozuje jednu větší společenskou/rostlinnou nádrž, ve které na vizuálním efektu záleží a třeba jednu dvě nádre menší, pro občasný odchov. Rostlinná akvária bych rozhodně nestavěl bokem jako nějaký extrém, protože, když se podíváte kolik lidí dnes používá CO2 - a každou takovou nádrž bych označil za rostlinnou- je jich pomalu víc než těch druhých a to nemluvím o rostlinných nádržích bez CO2. Většina ryb si dle mého na tyto pro ně nepřirozené podmínky bez problému zvykne, vždyť už to že je zavíráme do akvárií je určitě větší zásah do jejich přirozenosti. Přerušovaně svítím pouze v jedné nádrži a důvodem je to, že chci ryby vidět ráno i večer, navíc jsem v ní i odchovával a chtěl jsem mít možnost krmit několikrát denně. Dobu osvitu bych považoval za důležitou třeba u importů, které se snažíte vytřít, tam by to roli mít mohlo, ale rostlinám a rybám po několik generací odchovávaných v zajetí to podle mě navadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 22:06 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: RoFr
Nie som z tých, čo sa tu rozpisujú. V skratke vám poviem, že svietenie v jednom kuse je úplne neprírodzené. Práve tu sú rastliny znásilňované a vystavené nasilnému svieteniu.
Píšete, že rastlina si sama vie nájsť miesto, kde jej to vyhovuje. V prírode áno, ale v akváriu "musí" byť tam, kde ju majiteľ akvária umiestní. O rybách nehovoriac, tým ostáva jedna možnosť a to sú opäť rastliny, ktoré im tak poskytnú úkryt.
Nakoniec, zvyčajne tam kde máme akvárium nikdy nemáme cez deň úplnu tmu. No a v prírode nesvieti slnko na jednom mieste, pretože sa točíme okolo neho. Tým teda nastáva prírodzená svetelná pauza. Nehovoriac o stromoch (ako je tu už spomínané) a samozrejme zmeny počasia robia tiež svoje. Zmena dĺžky dní v našom zemepisnom pásme, atď. Ak by sme hovorili a polohe okolo rovníka, už by to bolo diskutabilné...
Niekoľko rokov svietím z pauzou a nepozorujem nič, čo by tomu vadilo. Viem, vietnamci a marihuana, hmm, oni potrebujú čo najkratšie vegetačné obdobie u rastlín, teda rýchlo a veľa, to už je však zase o niečom inom. Nakoniec semienka majú z rastlín domestikovaných a vypestovaných týmto spôsobom. Sú to "brojlere" medzi rastlinami ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.04.2015 20:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: RoFr
Mnoho běžných rostlin při krátkém dnu, nebo naopak i při dlouhém, vyrůstá z akvária. Mnohé listy jsou při krátkém dnu prostě jiné, než při dlouhém. A co se týká intenzity světla, tak také. Jinak nejsnáze se pod vodou pěstují rostliny, které v přírodě příliš pod vodou nerostou. Naopak ty v přírodě submersní se pěstují většinou hodně těžko. Takže bych to znásilňováním nenazýval.

Vámi naznačené druhy rostlin odpovídají ne plně submersním druhům rostlin znásilňovaným pro trvalý růst pod vodou. Tak schválně, které máte na mysli? ;-) Průměrným akvaristům, kteří chtějí „přerušovaně svítit“ bych chtěl, při této příležitosti, připomenout, aby se třeba zajímali o to jak se rostliny adaptují na změnu světelné intensity. Myslím tím dobu, kterou rostliny potřebují na adaptaci, obnovení fotosyntézy, při střídání světelné intenzity. Doteď jsem měl za to, že je to v rámci sekund. Budu rád, pokud mě přesvědčíte o opaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 15:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RoFr
Nad zatocinou se sklani poradny husty strom, kolem je les. Rano jde do tune svetlo, pak ho ubyva jak stromy stini, vecer jde do vody zase svetlo. Pres den tam neni uplna tma, stejne jako ve vetsine bytu ve dne.

Nedelam nic jineho, nez ze simuluji svetlo v takove zatocine, velice zhruba, ale co je v akvariu presne jako v prirode? A svete div se, ani takova zatocina nebude mrtva ci plna samych postizenych zivocichu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.04.2015 15:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: RoFr
No, to mi nedá.
Příliš velká světelná intenzita zářivek? To je dost relativní. Píšete o přirozenosti, ale přirozenost by byla, kdyby se svítilo tak 2-3 W na litr (při použití zářivek). Což lze, není problém. Jde to dokonce i bez řas... V přírodě by pod běžně osvětleným akváriem skoro nic pod vodou nerostlo. Celé akvárium je nepřirozené, jeho nestálost, často nedostatek živin a pěstování organismů, kterým se často v přírodě daří v odlišních podmínkách. Přerušované svícení není nic nepřirozeného. Pokud to je pravidelné, tak se ničemu nic nezpůsobuje. Bioritmy už jsou stejně u háklivějších druhů narušené. Ne vše má v přírodě striktině 12 hodin světla a tmy. Kombinujete snad v akváriu organismy ze stejných zeměpisných šířek a ze stejných biotopů, aby se jim mohly v průběhu roku navozovat různé bioritmy?
A co když potřebujete kvůli kytkám dlouhý den? To mám svítit 16 hodin? Proč, když stačí rozsvítit ráno a pak až večer pro stejný efekt. A co když tam jsou rostliny, které potřebují vyšší intenzitu světla a zároveň potřebuji dlouho svítit?
Chtělo by to trošku pokory a zapřemýšlet, než dělat jen soudy, jak všichni blbnou. hmm

Jinak já v současnosti svítím 7:00-7:20, 11:45-12:35, 17:00-22:00 :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 14:15 Muž TomasV [5] - vybrané druhy ryb a rostlinRe: odikcz
A já si bláhově myslel, že to spíš bude vadit rostlinám, takže OK :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 13:56 Muž odikcz [114] Re: TomasV
To mi zrovna přijde jako nevhodné řešení ... pokud máš jen rostliny, tak je jim to jedno, ale ryby by měli mít svůj pravidelný řád a né svítit v týdnu jinak než o víkendu ... to je můj názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 13:49 Muž TomasV [5] - vybrané druhy ryb a rostlinRe: Blluma
Já ráno vstanu a do 15 minut jdu z baráku.. světlo zapíná v 11 h a vypíná v 22, mám digitální hodiny a o víkendu svítím od devíti, abych mohl koukat dřív.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 13:28 Blluma Re: odikcz
no ten víkend je nanic, to je fakt. Já můžu klidně rozsvítit jednu zářivku zvlášť a pak přidat 2 další, ale svítit od 6 do cca 20:00 až 21:00, to je 14-15 hodin a to mě už přijde dlouhý. Nejde mě o šetření, ale když ráno chodím zhruba tu 1h kolem akva, tak mě mrzí že je v něm tma a pak svítí, když do něj nikdo nekouká.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 12:26 Muž odikcz [114] Re: Blluma
Nad přerušovanym svícením jsem ze stejného důvodu taky uvažoval. Pak ale na ryby neuvidíš přes den o víkendu (já je mám konkrétně v tmavém koutě a když nesvítím, tak není vůbec světlo).
Nakonec proto zkouším alternativu: mám dvě světla = jedním svítím 14 hodin denně a druhé přidávam uprostřed dne na 6 hodin. Tak uvidím, co na to řeknou rostlinky a ryby to snad bude méně stresovat ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 12:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Blluma
Rostlinam to nevadi, taky to mam tak, abych na to videl rano a vecer, protoze jinak bych svitil tak 15h a to uz je opravdu trosku moc. Navic ono zhruba 1000Kc rocne za elektriku sice neni zadna silena rana, ale proc to davat navic, kdyz to neni treba (pisu o svych 100W do svetla a rozdilu 5h sviceni, u Tebe to bude zhruba polovina).

Samozrejme je rozdil mezi hi-tech a low-tech, u low-tech se dela pauza, aby se aspon trosku nahromadilo CO2, ale o to tady nejde, klidne delej pauzu i s CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 10:18 Muž NASREDDIN [1383] Re: Blluma
Polední přerušení svícení není nic neobvyklého, někdy je dokonce i žádoucí.
Uvidíš co na to "řeknou" rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 09:50 Blluma
Zdravím,

měl bych dotaz na přerušované svícení. CO2 nonstop, středně zarostlé, čistý objem cca 100l, osvětlení 3x18W (Osram 2x865, 1x840). Protože vstávám v 6 a chystám se do práce, nebylo by špatný mít rozsvícený akvárium. Byl by problém, kdybych svítil od 6 do 10, pak do 15 zhasnuto, a od 15 do 21 svetlo. Proste by byla pauza 5 hodin (kdy neni nikdo doma).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 18:04 Muž Bošek [53] Re: odikcz
Já osobně nejsem pro přerušování světla, ale když už, tak bych teda koupil LED pásek,
ten se vejde všude a tím bych svítil celou dobu a hlavním světlem svítil v cyklech podle potřeby (chuti).
Myslím, že blikání z nuly na sto procent stresuje každýho živočicha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 17:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: odikcz
Dle mého je nejlepší svítit přerušovaně. Já to praktikuju tak, že přerušovaně svítím slabým světlem a občas do slabého světla přidám silnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 15:07 Muž odikcz [114] Re: MonterMonty
Vím že kdybych svítil naplno všim, tak je 15h moc, proto jsem říkal, že tak dlouho by jelo jen jedno světlo - protože jsem zas nechtěl, aby tam v pauzách měli úplnou tmu ... nevim jestli jedna či druhá varianta nebude rybám nebo kytkám vadit.

Ještě mě napadlo svítit zářivkama přerušovaně a přes den (15h) tam přidat jen nějaký slabý LED světlo, ale už teď tam není moc místa a nechce mi moc kupovat další světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 11:20 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
15 hodin na začátek je strašně moc , doporučuje se začít právě na těch cca osmi a postupně třeba po 14 dnech přidávat po půl hodce , takže si to rozvrhni nějak podle sebe jak bejváš doma,na dva 4 hodinové cykly a pak přidávej , všeobecně kytkám stačí 12 hodin denně , vic ani v přírodě nemívají , pustil bych to naplno a podle toho jak se to bude vyvíjet si pohrál třeba s výškou světel a doplnováním hnojiva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 08:51 Muž odikcz [114] Re: MonterMonty
Já mam akvárium za skříní, a tak když zhasnu, je tam docela tma i přes den. Tak nevím, zda je pro rybky, kytky, ... lepší svítit naplno a přerušovaně (abych si je užil ráno i večer), nebo od rána do večera (15h) jen napůl a jen na pár hodin (8h) zapnout i druhé světlo.
PS: Reflektory dodám podle toho, jak (ne)bude kytkám stačit světlo. Aktuálně se tam ale nevejdou, takže bych to musel předělat. CO2 bych se rád vyhnul, nepotřebuju sbírat kytky každý týden po kýblech (proto tam taky nechci cpát silnější světlo ani svítit vším celý den = 15h)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 21:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
do cca podobného akva svítím taky 2x18W . 15cm nad hladinou bez odrazových reflektorů a bez CO2 a hnojení se to neobejde i s celkem nenáročnými rostlinami 8-13 16-22 , kytky s tím nemaj problém , ovšem na krajích akvária je díky délkám trubic skoro tma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 21:12 Muž odikcz [114]
Ještě mě napadlo, je lepší (pro rystlinky, kytky, ...):
1) svítit přerušovaně vším najednou například 7-11, a pak 16-21
2) svítit jedním světlem 7-22 a 11-19 přidat druhé
nerad bych experimetoval a blikal na rybičkama, pokud už to má někdo vyzkušeno

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 21:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: odikcz
Ryby behem prestavky normalne funguji, ona pres den v bezne mistnosti uplna tma neni. Pokud by byla, asi bych nechal neco malinko svitit, ale nikdy jsem tu potrebu nemel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 20:25 Muž kofejn [963] Re: odikcz
Svítím v 3h od půl dvanácté, 4h pauza a 5h z večera v podstatě od začátku a je to OK. Ze začátku to bylo jen 5h a při problémech s řasou jsem taky ubíral polední svícení až na pouhých 5h večer. Taky nebublám CO2, ale přihnojuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 20:15 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
nebude , většina akvaristů svítí přerušovaně , včetně mě , bez problémů roste vše - samo s ohledem na intenzitu světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 20:07 Muž odikcz [114] Re: romant
Časovač umí asi 10x změnit stav, takže to je v pohodě. Jen si říkám jestli to nebude vadit rybám. Přeci jen to tak bude den co den už napořád ... nevim jak budou zvládat to kdy maj odpočívat a kdy bejt aktivní nebo jestli jim je to úplně jedno :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 19:07 R Muž romant [27987] Re: odikcz
A v čem je problém, normálka ráno budeš svítit 4 hodiny a až příjdeš domů tak dalších třeba 4-5 hodin, hlavně ať je to každej den stejný a rosvěcení a zhasínání se děje ve stejný čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2015 18:51 Muž odikcz [114]
Máte někdo dlouhodobé zkušenosti, jak reagují kytky a hlavně ryby na přerušované svícení? Chci založit nové 100 litrové low-tech akvárium bez CO2. Celková doba osvětlení tak 9 hodin denně, ale chtěl bych, aby svítilo část ráno (přes den doma nejsem, tak může být zhasnuto) a zbytek večer.

Druhá varianta by byla použít slabší osvětlení a svítit delší dobu (15h), ale tam se bojím, že budou rostliny u dna strádat.

PS: Akvárium bude v tmavém koutě za skříní, takže přes den žádné denní světlo navíc = pokud zhasnu, bude tma.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 11:21 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
...nektere (rostliny) zareaguji i na parminutove rozsviceni behem noci...
Myslím, že stačí mnohem, mnohem kratší ozáření (modrým světlem). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 11:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Amras
Akvarium se da osvetlovat i svetlem, ktere blika na radove stovkach Hz (oko to nevidi), a rostliny pod tim dokazi rust. Prikladem jsou akvaria osvetlena LED s rizenim jasu pomoci PWM. On kdyz po obloze popluje clenitejsi mrak, urcite blikani to vyvola taky, stejne jako kdyz na hladine reky poplave ruzne smeti. Prave tak se muze v lete pri bource na par hodin snizit intenzita osvetleni vylozene radove.

Co se tyce ruznych pauz a dob sviceni, mohou na to ruzne rostliny reagovat ruzne. Nektere vykvetou pri prodlouzeni dne, nektere pri zkraceni, nektere zareaguji i na parminutove rozsviceni behem noci. Cetl jsem o tom dost dlouhe pojednani, ze by mi to bylo detailne jasne, tak to ani nahodou, nicmene rostliny na pauzy ve sviceni reaguji a na zmeny doby sviceni taktez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 10:52 Muž jmalyska [167] Re: cezarmilan
Mám stejný názor :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5539x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3915-prerusovane-sviceni?od=51