Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozmnožování Echinodorů

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Množení rostlin 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Rozmnožování Echinodorů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.03.2012 09:56 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milan666
Pleteš si pojmy z dojmy. Dnes přejmenované ech. tenellum na Helanthium tenellum se nerozmnožuje žádným oddenkem (rhizom) ale kořenovými odnožemi jako například Sagittaria nebo Vallisneria. Oddenek (rhizom) je něco jiného. Jinak pokud se to povede a rostliny vykvetou a vytvoří semena (nažky) je možné vypěstovat nové rostliny i z nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2012 09:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: milan666
Možná vám to pomůže v dalším pochopení situace. Rhizom (oddenek) není to samé jako šlahoun (výběžek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   11.03.2012 09:24 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Bavíme sa podľa názvu témy o rozmnožovaní ecinodorov nie o kvitnutí, či?
Treba už uzavrieť toto a uznať kde je pravda. Ukazovaný echinodor sa rhizomom nerozmnožuje, je to možné sná´d len u echinodora tenellus-narrow.........čo je v tom aj vystihnuté
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 22:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milan666
Je pěkné vidět květy když to jde, potom je můžeš strčit pod vodu aby z nich vyrostly rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 22:04 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Drvivá väčšina vyháňa šľahúne aj pestovaná pod vodou, stačí tak šľahúň ohnúť ku dnu a množí sa takto aj bez kvitnutia ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.03.2012 15:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milan666
Echináče nemůžeš házet do jednoho pytle. Některé vyhánějí šlahouny jeden za druhým a jsou i tací co to vůbec nedělají. Drtivá většina samozřejmě kvete emerzně. Snižovat si na dost dlouho hladinu v akváriu tak to asi každý dělat nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 14:39 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku A pak:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 14:38 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 14:37 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: usine
Fotka k příspěvku No myslím , že nemusím mať, tento takto jednoducho nepôjde. On sa množí šľahúňmi, neviem česky asi šlehoun. Tento som rozmnožoval tak, že som znížoval hladinu, a až listy čneli nad hladinou, tak vyhnal šľahún. Není to presne on ale takto som to niejako robil
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2012 22:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: uchoLV
Takhle velká rostlina rostoucí u tebe dva roky (předpokládal jsem že na jednom místě) musí mít ohromný kořenový systém. Jestli oddenek nemá tak si budeš muset ještě počkat. Je možné že jsi ho při vytrhávání mohl ulomit. To je ale jen spekulace.
Cituji. E. uruguayensis kvete jen vzácně. Množí se proto především z tkáňových kultur.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 21:42 Muž uchoLV [7] Re: usine
Žiadny rhizom som doteraz nespozoroval ani náznakom :-( (už som takto množil viem čo mám hľadať) ,korene vyrastajú priamo z listovej ružice najhrubšie môžu mať tak 2-3mm. (Presádzal som ho asi tak pred týždňom)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 20:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milan666
Máš k tomu tvrzení nějaký důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   06.03.2012 20:44 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: usine
Myslím, že konkrétne ten na obrázku asi takto nepôjde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.03.2012 17:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milan666
Je to jediný způsob jak amatérsky rozmnožit nekvetoucí echináče. Málokdo má silnou vrstvu písku, takže oddenek roste vodorovně a díky tomu může i docela úspěšně cestovat po akváriu. Za dva roky i 10 - 15 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 16:03 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: usine
Myslíš, že u echinodorov to ide? Rhizom rastie vodorovne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.03.2012 09:31 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: uchoLV
Pokud ho opravdu chceš rozmnožit tak ho vytrhni a odřízni oddenek, (rhizom) který není přímo pod rostlinou. Odstraň kořeny a shnilý konec. Zbylá část oddenku musí plavat na hladině. Po čase se na něm vytvoří několik nových rostlin. Mateční rostlinu opět zasaď příliš jí to neuškodí. Fotky tohohle postupu jsem viděl někde na internetu ale hledat to nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 08:53 Muž Yirka [9126] Re: uchoLV
Pro začátek bych ho trošku povytáhl ze substrátu. Jinak mi E. vyhání šlahouny v zimě v létě, je jim to jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2012 22:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: uchoLV
Je to Echinodorus uruguayensis. Jsou to rostliny které nerady pod vodou kvetou. A když tak jen jednou ročně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 21:45 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Však sa dočkáš! Skráť dobu svietenia na dva týždňe a zníž teplotu vody na 21-22°C
Pozor však na osádku akvária, tej sa musíš prispôsobiť.
Potom predĺžíš dobu osvetlenia a pridáš na teplote. Ty nepozoruješ prírodu?
Je to tak jednoduché, predsa na jar sa slnečný svit-deň predlžuje a otepľuje sa, že?
Predstav si, žeby boli rovnaké teploty vo všetkých ročných obdobiach ako by stromy vedeli kedy zhadzovať listy? Čo myslíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 20:09 Muž uchoLV [7] – Ako vyzerá jar?
Fotka k příspěvku Rád by som rozmnožil echinodor ??? (určenie je nad moje sily) , vo fóre sa píše ,že najlepšie šance sú na jar a v lete... lenže ako rastlinu pod umelým svetlom presvedčím ,že nastala jar (nejaké kúzlenie so svetlom asi )? Mám ho už skoro dva roky a stále nič ani rhizom ani šlahúň, rastie pekne(listy už idú cez pol metra) takže chyba je asi v tom svetle(svietim 8-12 14-22). Po zmätenom úvode sa pokúsim o jasnejšiu otázku -- Ako vyzerá jar v akváriu? Vďaka za odpovede
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 18:57 Muž Stehan [2] Re: dvorak
ten stvol (šlahun) je dosť ohybný na to aby si to miesto kde bude nova rastlinka dostal pod hladinu...sprav mu taký veľký radius a bude to v pohode...ani ho nepoškodíš ani nezlomíš a všetko bude ako má :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 18:37 Usine Re: dvorak
Musíš opatrně, ale jde to celkem dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:40 Muž dvorak [94] - Rostliny
A nezlomím ten šlahoun u Red flame? Teďka už se dotýká hladiny a mám strach, že když ho budu (ještě nevím jak :-O ) kotvit těch 10 cm :O pod hladinu, tak aby se nezlomil ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:35 Usine Re: dvorak
Ten starý klidně dej pod vodu. Nové rostliny se ti na něm utvoří dříve. Pokud nechceš květy tak 10 cm pod hladinu. Echinodorus Red flame nemá tak dlouhý šlahoun jako Echinodorus argentinensis. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: dvorak
Nevím co udělá když ho ponoříš. Já kdysi (ještě za komančů smich), když mi echinodorus dělal šlahouny, tak jsem ho nikdy nenechal vyrůst nad hladinu a moje stolitrové akváriu klidně obtočil 2x dokola. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:11 Muž dvorak [94] - Rostliny
Takže když teďka ten nový květ přichytím pod hladinu vody, tak je nějaká šance, že mi vytvoří nové rosltinky jo?
A ten "strarý" :-D - ten co už mi kvete, pokuď ho teďka přichytím pod vodu, vytvoří taky ještě rostliny, nebo už ne?

Každopádně mě teď zajmá více ten, kde mám větší šanci na nové rostlinky, tedy ten novější. Když ho třeba písavkama přichytím pod vodu, také poroste metr? Budu mít v akva metr květního stonku? :-D Bude to trvat přibližně stejně dlouho, než vytvoří nové rostlinky jako než vykvetl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:08 Usine Re: dvorak
Samozřejmě ti ten první může vytvořit nové rostliny, ale ty když nezaschnou tak budou emerzní. Pokud chceš submerzní tak musíš svol nechat v akváriu těsně pod hladinou a postupně jak porostou lístky ho strkat více pod vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: dvorak
Když je šlahoun nad hladinou, vytvoří květy. Když zůstane pod vodou, vytvoří rostlinky. Takže pokud chceš rostlinky, musíš šlahoun nějak přichytit pod hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 16:55 Muž dvorak [94] - Rostliny – echinodorusy
Zdravím, jak jsem psal 1.2.2011 o tom, že mi květ vykoukl nad hladinu, tak už je cca půl metra z akvárka venku a už má spoustu květů odkvetlých a budou další. Zajímá mě však, jestli mi tenhle květní stonek nějakým způsobem začne vytvářet nové malé Echinodorky.

Další můj dotaz: Echinodorus Red flame (v mém Nano Cube) mi vyhodil také květní stonek. Dnes večer si myslím, že se dotkne či dokonce vykoukne nad hladinu. A teď se moje dva dotazy střetávají. Mám i tento květní stonek nechat vyrůst nad hldinu aby kvetl a kvetl a kvetl .... :) nebo ho mám udržet ve vodě? -> Chci aby mi vytvořil nové malé rostlinky!

Děkuji za odpovědi a za rady! S pozdravem dvorak

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 16:06 Muž kortezhugo [983]
Fotka k příspěvku no ja som uz slahun odstranil -lebo z akvarka mam take ale AQUA-DAHO :-)
a za 3-dni vyrastol novy :)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 15:24 Usine – Re: deli
Vydrž to co nejdéle, čím větší rostlina ti naroste, tím potom po zasazení lépe poroste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 14:27 Muž kortezhugo [983] – Re: deli
ja odlamujem mensie a bez korenov...
za par dni plavania na hladine pustia korene a mozu sa zasadit
-no moznosti je viac -kludne mozes aj ako pise Yirka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 13:41 Muž Yirka [9126] – Re: deli
Je třeba vyčkat, až budou mít náležitou velikost listů i dostatek kořínků. Šlahouny s jednotlivými patry je dobře držet pod vodou. Po dosažení potřebného vzrůstu (listy cca 5-8cm) lze celý šlahoun odstřihnout, jednotlivé rostlinky vystříhat, zastřihnout i kořínky a sázet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 11:44 Muž kortezhugo [983] – Re: deli
ako chces
ale nestrihaj - daju sa pekne odlomit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 11:41 Muž deli [0] – Echinodorus
Prosím vás, echinodorus mi vyhnal šlahouny a na nich sa objavili dve nové rastlinky s dvoma korienkami. Mám ich len položiť na dno, alebo ich mám zo šlahouna odstrihnúť a zasadiť samostatne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 17:50 Usine – Re: dvorak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 17:26 Usine – Re: dvorak
Tak to co ti leze na hladinu je teprve okvětní stvol. Přirovnal bych to k vysouvací anténě. Poroste ještě poměrně dost dlouho. To co vidíš na konci je něco podobného jako klas, ale je tvořen jednotlivými přesleny, většinou dvojicí malých lístečků pod sebou. Bývá jich tak 5. Vzdálenosti mezi nimi se bude postupně zvětšovat jako by jsi vysouval anténu. Právě mezi těmi přesleny se budou (někdy) tvořit květy a potom i nové rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 15:59 paulinn
jé, mrakůůůů ..čágo ahoj oki,dík, eště nechám ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 15:47 Mrakoplash – Re: paulinn
Hojda Paulinn,

vypadají, že už by se mohly chytnout. Když je ještě nějakej čas necháš, tak se jim taky nic nestane ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 15:12 paulinn – indian
Fotka k příspěvku Ahoj, už se dá nařezat na jednotlivý rostlinky, nebo ještě nechat?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2011 14:29 Muž dvorak [94] - Rostliny – kvetení Ech. Argentinensis
Fotka k příspěvku Zdravím, 9.1.2011 jsem objevil květ Ech. Argentinensis. Dnes 1.2.2011 květ vyrostla až nad hladinu a ještě se nerozvinul. Za jak dlouho se rozvine-> vykvete??? Vytvoří se na květu taky nové rostlinky, jako na fotkách níže?

Přidávám fotku půlky květu už nad hladinou!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 22:53 Muž lubaan [61] – Re: vaclav
Že budou blízko sebe mi ani nevadí,prostě to tak narostlo,tak to nechávam.Ten nejstarší kus teda uříznu.
Díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 22:44 Usine – Re: lubaan
To záleží na tobě, jestli ti nevadí, že budeš mít rostliny poměrně dost blízko u sebe. každopádně bych ten nejstarší kus oddenku odřízl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 22:17 Muž lubaan [61] – Re: vaclav
Zdravim.
Mam Ech.Osiris a už má odenek dlouhej asi 20cm.Zhruba v polovině z původního odenku roste novej,kterej má už dýlku taky několik centimetrů.Na jeho konci je krásnej menší Osiris.Je potřeba s tim něco dělat?Nevadí,když ten odenek necham tak jak je,aby třeba nehnila ta nejstarší část?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 21:13 Usine – Re: cc355
Většina Echinodorů na oddenku, pokud je součástí mateční rostliny, dceřiné rostliny netvoří a ten se musí uříznout, zbavit ho hnijícího konce a pak se na něm na hladině(měl by plavat) vytvoří několik rostlin, které se dají oddělit, nebo prostě jen oddenek rozřezat. Jsou ale i ty co popisuješ ty. Tam stačí jen nůž a pod pískem oddenek uříznout. Pak ho můžeš opět rozřezat a nové rostliny přesadit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 20:54 Muž Březka [10] – Re: vaclav
To s tím oddenkem je zajímavej nápad. Já ho už jak prst mám. Akorát mu z něj vyrůstá více rostlin. Bylo by lepší je tam nechat všechny a nebo ostatní odřezat(odstřihnout) a nechat jen jednu aby měla více sil a až pak odříznout oddenek od matiční rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 18:46 Muž cc355 [1]
To mi povídejte :-) tak pěkný večer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 18:38 Usine – Re: cc355
Chtělo by to větší akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 18:27 Muž cc355 [1]
Děkuji za doporučení. Kreslím si plánky rozložení rostlin v akva a nemůže se dostat ke konci... nějak se mi to tam nechce vejít.:-) echy. mám celkem 3, 2 kryptokoryny, 3 Valisnérie (už víc...mají nové výhonky), a pak 3 trsy cabomby. Akva mám 60x40x30. Je tam taky bublifuk, topení a kořen. To je hlavolam...:-)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2011 17:39 Usine – Re: cc355
Pokud máš rostlinu delší dobu a vytrhneš ji bude mít mimo velkého kořenového systému i oddenek (silný kořen asi jako prst) a ten můžeš oříznou zároveň z rostlinou. Ořežeš z něho kořeny a necháš ho plavat ne hladině. Vyroste z něho několik dalších rostlin. Řezat rostlinu na polovic ti nedoporučuji, mohl by jsi o ní přijít. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6753x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/364-rozmnozovani-echinodoru-?od=101