Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Objem filtrační hmoty

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Objem filtrační hmoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.11.2013 17:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JoKa
Mam dejme tomu akvarium 90l. V nem mam tak 70l vody. Potrebuji tu vodu protocit filtrem 2 az 3x za hodinu. Cerpadlo volim 2x tolik co potrebuji, protoze pricpanim biomolitanu se klidne dostanu na polovicni prutok. Takze 2x3x70=420, pouziju cerpadlo alespon 400l/h.

Jestlize ma protect 3x70=210l/h pres medium, tedy 210/60=3.5l/min, a to rychlosti max. 5cm/min, potrebuji minimalni povrch media (biomolitanu) 3.5dm2. Vezmu to jako plochu v hloubce filtru 2cm pod povrchem, protoze pri 3cm se tezko dopocitam neceho rozumneho, smerem do stredu filtru ta plocha silene klesa, a rika se 2 az 3cm tloustka.

Podivam se, jak by mi vnejsi rozmer vyhovel, rekneme tedy 10cm x 10cm a delku jeste nevim. Vnitrni rozmer (v hloubce 2cm pod povrchem) tedy vezmu jako 6cm x 6cm a delku dopocitam - zhruba 12cm (11.58, to snad nemusim rozepisovat).

Kdyz prictu ke vsem rozmerum v tom vnitrku 4cm, jsem na vnejsku 10x10x16cm, naprosta klasika a mel by byt pro akvarium se 70l vody O.K.

Tohle ale neznamena, ze to nebude nitrifikovat pri 2cm/min, nebo pri 15cm/min, snazim se jen dostat nejak k teoretickemu optimu, staci zhruba (ne ze budes odecitat prumer trubky z povrchu atp.), ber to spis pro predstavu, abys vedel co to chce. Kdyz pouzijes biomolitan vetsi, ony si ty bakterie najdou misto, kde se jim v tom funguje nejlepe. Kdyz pouzijes moc maly, bude tim proudit voda moc rychle a treba kolem pul metru za minutu uz podle dostupnych informaci o nitrifikaci nelze uvazovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 19:24 JoKa Re: Designer
Nehledal jsem špatně, spíš krátce... Řeším dnes spoustu věcí a navíc jsem čerstvý tatínek a v této roli se sám teprve "zabíhám" :-) (doufám, že to bude kratší než zaběhnout akvo) a akvárka tak trošku zanedbávám... Potřebuji to dnes vyměnit, tak jsem hledal rychlou odpověď...
Tu tvojí jsem asi nepochopil... To mám nějakým způsobem nový molitan nasadit a pak měřit průtok? Čím?? Asi jsem to fakt nepochopil...
Samotná hlava má průtok 320l/h a akva má 90l. Mohl by jsi, prosím prosím, to propočítat pro mě ještě jednou? Pro názornost, když mi sem ten výpočet nápíšeš, tak ho určitě pochopím a příště nebudu otravovat (názorná ukázka je lepší, než sáhodlouhé vysvětlování)...
Děkuji moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 19:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JoKa
Hledal jsi spatne, uz jsem to zde psal a dokonce to i pocital nekolikrate.

Melo by to sedet tak, aby vrchnimi 3cm vrstvy biomolitanu protekala voda rychlosti 5 az 10cm/min (pocita se to tak, jako by to byl volny prostor, nebere se v potaz zrychleni prutoku v komurkach toho molitanu, jako by tam voda tekla volne). Pochopitelne klasicka kostka ma na povrchu a smerem dovnitr ruznou rychlost pohybu vody v mediu, zrychluje se, takze tak, aby Ti to v tom rozsahu vyslo na povrchu i 3cm hluboko. Udava se, ze tak je nitrifikace nejucinnejsi. No a pak si k tomu vem klasickou poucku, ze bys mel vodu v akvariu prepumpovat 2 az 3x za hodinu a kdyz Ti to vsechno klapne, je to O.K.

Pro vypocet pochopitelne zacni opacne, zjisti nejprve jak velky povrch potrebujes pro velikost akvaria a prefiltrovani 2 az 3x za hodinu... ale to uz si urcite poradis, matematika zakladni skoly ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2013 18:36 JoKa – Objem filtrační náplně
Zdravím, potřebuji konzultaci a přesně odpovídající téma jsem tu nenašel, tak to zkusím tady... Dnes mi přišel nový biomolitan. Ten starý už mám skoro deset let a při čištění se mi skoro rozpadá pod rukama a vždycky mi zůstane kus v ruce :-). Prostě přišel čas ho vyměnit (klasická čerpací hlava)...
Koupil jsem si velký molitan, budu ho stříhat do více akvárií, takže mám v tuto chvíli možnost objem filtrační hmoty zvýšit. Samozřejmě tím nechci zaplácnout celé akva, ale jedná se o 90l rozplavávačku, kde design zas tak moc neřeším a jde mi spíš o kvalitu filtrace (speciálně u potěru a mládeže). Ten původní má 20x10x5 cm, čili nějaký litr objemu.

No a konečně dotaz, respektive dva.
1) existuje nějaké "pravidlo", respektive zásada, jaký objem biomolitanu v poměru k objemu nádrže? (mám na mysli něco jako litr hmoty na 100l vody, nebo tak něco)
2) mám nechat stejnou velikost, nebo zvýšit? Dodám, že s aktuální filtrací jsem byl spokojen, ale na druhou stranu, objemu molitanu není nikdy dost...

Co myslíte??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 18:13 Muž Horác [3942] to isamik
Vnější přepadový filtr k dvacetilitrovému akvárku? Já bych doporučil tak 200 litrů ... Mysli na zadní kolečka ... Až Tě přestane bavit to miniakvárium, tak jenom přehodíš nádrže a fertig. smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 17:56 Muž isamik [180]
To je zajimave, ani me nenapadlo ze tim zvetsim obsah vody :-D!! Me slo o filtracni hmotu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 17:51 Usine Re: isamik
Pro tebe platí čím větší tím lepší aspoň zvětšíš objem vody v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 17:43 Muž isamik [180] Re: Usine
Nooo... s objemem kolem 8% akvaria, a prutokem blizicim se 20 l/h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 17:41 Usine Re: isamik
Jak ho děláš velký? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 17:38 Muž isamik [180] Re: Usine
Myslim ze s "megafiltrem" prisel blek. Ja bych to tak nenazyval, spis bych rekl prepadovy filtr, ale ano je to do me "nadrze".
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 16:24 Usine isamik
Ten megafiltr je pro to tvoje 20 litrové akvárium? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 15:55 Sidonius Re: langosh
langosh napsal: Jako že by měl nitrifikační a denitrifikační filtr v jednom.... Právě! :) Což by zároveň vyřešilo problém, který zmiňuje Blek! ;-)

Ale abychom někoho nenaváděli k počínání s nejistým výsledkem (anaerobní filtraci) smich, přikláním se k Blekovu názoru, že pravidelná částečná výměna vody je cestou, jak zabránit rizikům, která zmiňuje. :-)

Na dusíkaté látky také výborně funguje silná převaha konzumentů (fungujících rostlin) nad producenty odpadu. Výsledkem bývá nutnost N-látky do akva ještě přidávat. ano

Zajímavé téma nakousl Blek konstatováním, že: ...Je třeba si uvědomit, že výsledkem rybího metabolismu nejsou zdaleka jen dusíkaté látky. S velkou většinou těch „ostatních“ filtr nic nenadělá..."
To stojí za diskusi, ale mám teď něco důležitého. Zkusím se k tématu vrátit... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 10:49 Muž isamik [180] Re. blek
Ano i tomu rozumim, prerybnenost take nechci resit "megafiltrem". Ten dotaz me napadl, jelikoz prave stavim prepadovy filtr, takze se silikonem v ruce sem mel nutkani se zeptat :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 10:43 blek Re: isamik
Dovolím si taky jednu poznámku:
Sebeúčinnější filtr přerybněnost akvária nevyřeší. Větší filtr samozřejmě rychleji přeměnění amoniak a NO2 na méně nebezpečný NO3, ale pokud je v systému těchto látek moc ryby trpí stejně chronickými otravami. Ty nemusí mít fatální následky, ale projevují se zvýšenou nemocností, neplodností atp. Je třeba si uvědomit, že výsledkem rybího metabolismu nejsou zdaleka jem dusíkaté látky. S velkou většinou těch „ostatních“ filtr nic nenadělá. Velmi častá výměna vody a podobné radikální zásahy jsou v akváriu dlouhodobě na škodu, Ryby i rostliny jsou trvale ve stresu, a tzv. rovnováha se vlastně nikdy nedokáže usadit a správně fungovat. Doporučuji neřešit následky přerybnění megafiltrem, ale řešit samotné přerybnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 10:40 langosh Re: isamik
Přesně tak - držet NH3/NH4+ a NO2 v neměřitelných hodnotách plus mít nějakou rezervu pro případ nenadálé události (např. uhynulá rybka...).
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 10:21 Muž isamik [180] Re: langosh
Meritkem ucelnosti predpoklad je obsah koncentrace amoniaku a NO2, jestli to spravne chapu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 10:18 langosh Re: Sidonius
Sidonius napsal: Ne všechny bakterie, které pro zjednodušení v akvaristice často označujeme jako „užitečné“, potřebují ke svému životu kyslík! :-)
A případný vznik bezkyslíkatých zón bych z tohoto důvodu viděl spíš jako přínos...

Jako že by měl nitrifikační a denitrifikační filtr v jednom.... ;-) palec

Omaezení velikosti filru samozřejmě není - ale potom už tady máme měřítko jeho účelnosti ...
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 10:09 Sidonius Re: langosh
Souhlasím s j_j a solemem, že v podstatě žádné omezení maximálního objemu filtrační hmoty neexistuje.
Podmínkou samozřejmě je, aby se jednalo o filtr vnější! (Netuším, proč oba uvažují o filtru vnitřním?! Toto "omezení" jsem z Isamikova zadání nevyčetl... ;-) )

Určení optimální velikosti závisí skutečně od zatížení akva odpadními látkami. Přitom pro velikost filtračního materiálu (ale i nastavení rychlosti průtoku vody filtrem) je podle mého názoru rozhodující koncentrace amoniaku a NO2 ve vodě opouštějící filtr.

To Maoor: souhlasím s pozitivním významem rezervy při předimenzování filtrační hmoty, méně už s tvrzením, že "bakterie potřebují nutně k životu kyslík", a že "...bude-li filtrační hmoty tolik, že bakterie na začátku všechen spotřebují ... tudíž další část hmoty bude ležet ladem..."
Ne všechny bakterie, které pro zjednodušení v akvaristice často označujeme jako „užitečné“, potřebují ke svému životu kyslík! :-)
A případný vznik bezkyslíkatých zón bych z tohoto důvodu viděl spíš jako přínos... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 07:58 maoor Re: langosh
Souhlasim. Bakterie musi byti z necoho zivy. Ale zas kdyz bude tolik filtr. hmoty ze cast bude lezet ladem, mas jistotu ze jsi udelal maximum a jeste mas rezervu. Dalsi debata muze byt vedena o spotrebe kysliku. Bakterie ho k zivotu nutne potrebuji to jiste vime, ale co kdyz je te filtr. hmoty tolik ze bakteri na zacatku vsechen spotrebuji a dal se zadny nedostane. Tudiz dalsi cast hmoty bude lezet ladem. Proto treba nekdo vklada mezi silne filtr. hmoty vzduchovani. Ale furt je lepsi cim vic hmoty tim lip. Jenom presne nevime kde lezi ta hranice za kterou je to uz zbytecne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2007 07:35 langosh Re: isamik
Záleží na "znečištění" vody - množství bakterií je totiž přímo úměrné množství odpadních látek. Např. u rostlinných AQ holandského typu by vám určitě nějaká ta nadbytečná filtrační hmota zůstala ležet ladem....
Roman X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 23:36 Sidonius Re: isamik
Já si myslím, že žádné takové omezení neexistuje.
Pravda - v rostlinné nádrži s minimem ryb může filtrace sloužit jen k rozpohybování vody, k čemuž takový filtr vlastně ani žádnou filtrační hmotu nepotřebuje. :-D
Ale ani u nádrže tohoto typu nevidím důvod, proč by nemohlo být použito sebevětších filtračních systémů. :-)
Např. něco podobného: www.eko.praguesoft.cz
Kdybyste vodu vyprodukovanou tímto zařízením nechal cirkulovat přes akva, je pak jen otázkou volby přiměřeného (minimálního!) průtoku, aby vám byly vděčné nejen ryby, ale i rostliny... :)
Nutnost přihnojování rostlin by ukázal až provoz. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 23:24 Muž j_j [18] Re: isamik
To zase záleží na "vytíženosti" akvária...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 23:19 Muž isamik [180] Re: solem
Tak dobre ne maxima, ale optima? Kde by se to dalo dohledat? Staci napovedet... , ma nadrz je prerybnena to vim. Tak bych ocenil neco univerzalnejsiho ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 23:18 solem Re: isamik
Kolik toho tam nacpeš je na tobě, omezení není, teda když s tím neomezuješ ryby, ale určitě najdeš někde optima pro svůj typ nádrže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 22:59 Muž j_j [18] Re: isamik
A kdo by tě jako omezoval? hmm Záleží na tobě, kolik filtračních hmot seš schopen strpět a tolerovat ve svém akváriu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2007 22:02 Muž isamik [180] – maximalni objem filtracni hmoty
Zdravim lidi, existuje nejake omezeni maximalniho objemu filtracni hmot v pomeru s obsahem akvaria?
Samozrejme zalezi na typu akvaria. Mozna to byl neprilis konktetni dotaz. . . ale treba se dockam konkretni odpovedi :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2592-objem-filtracni-hmoty?od=51