Objem filtrační hmoty
Těch 12 litrů je na 99% objem kanystru jako takového, objem samotných košů bude menší. Problém je, že to Tetra nikde neuvádí na rozdíl třeba od JBL.
Edit:
i.otto.de/… Eheim je velmi tichý ale také drahý a nemá tolik filtračního místa.
Tabulka pro jednotlivé typy:
Nechci kecat, tuším 12l? V předfiltru mám PPI20 a PPI30, vnitřek filtru mám podobný, jenom víc molitanu, nahoře PPI20 nebo 30, aby nešel bordel do vrtulky, vata žádná, ucpe se moc rychle. Přiškrtit jde, ale může být hlučnější. Úplně tichý není, přenáší se z něho vibrace a zatím se mně je nepodařilo odstranit, bohužel se to přenáší i do hadic a ty se většinou někde dotýkají a rozvibrují skříňku, pokud jsou otevřený dvířka, není skoro slyšet.
Jestli Eheim třeba míň vibruje, to bohužel nedokážu říct.
Kolik má Tetra EX1200 Plus litrů? Vím že je velmi tichý a to by mi vyhovovalo. Předfiltr tam plánuji dát Akvacit PPI 20 ne moc jemný ani hustý. Ve filtru bude pemza. A na horu bych dal také Akvacit PPI 20 nechci vatu ta to ucpává. Dá se filtr přiškrtit. Ze začátku ho musím přiškrtit nechci mít v akváriu řeku. Jakmile akvárium zaroste pojede na plno.
Já si myslím, že by to utáhlo i to moje - Tetra EX1200 Plus a předfiltr Sera Prefix. Navíc tam mám CO2 reaktor a UV lampu, což ještě trošku zpomaluje průtok. Předfiltr čistím tak jednou za půl roku, tady bych to viděl tak jednou za čtvrt, možná i častěji.
High tech akvárium na zkoušku provozuji také a peněz to sežralo spousta. Jenom 3x jsem měnil filtr který teď funguje. Bez jakékoliv údržby jenom denně stříhám rostlinky a hnojím. Ale to víš je to jenom zkouška a nevím jak dlouho to pojede. Jinak komerční doporučení jsem dávno hodil za hlavu. Hračička jsem také a hlavně teď když jsem v důchodu. Jinak provozuji low tech a jedno totál bez údržbové viz. prezentace. Obsah a velikost filtru neřeším.
Víš proč? Protože nechci ruduchu a ryby potřebují klid
Ono je to jednoduchý, byť chce třeba začátečník lowtech, tak má problém se to někde dozvědět, téměř všechny videa doporučují maximální filtr, napěchovat co nejdražším médiem, ideálně dokoupit CO2 s nočním vypínáním, ať je to taky co nejdražší.
Navíc snad ve všech videích musí být kobereček a to už se nebavíme o lowtech, tam to jde hodně těžko dosáhnout a samozřejmě je z toho ještě lepší výdělek, zvlášť když začátečník bude muset vyměnit světlo tak 2-3x, ideálně vymění i filtr a několikrát média, než zjistí, že je problém ve světle nebo hnojení.
Z toho mají prostě prodejci kšeft, nikdo nedoporučí do lowtech bublifuk nebo čerpací hlavu za pár korun.
Já jsem taky ze začátku nakoupil hromadu blbostí, ale zároveň jsem chtěl hightech, jsem hračička a rád se v tom vrtám. Za "odměnu" strávím každý týden hodinu až dvě prostřihem a každou chvíli do něčeho musí vrtat a někdy je to už pěkná otrava.
Jenom se zeptám. Jak to že se nedržíš komerčního doporučení přefiltrovat nádrž alespoň 5x za hodinu? Jako to podávají někteří akvaristé? Jak to že nemáš na toto akvárium alespoň 10L venkovní filtr s nejmodernějšími médii na osazení užitečných bakterií?
Ale tady asi vnitřní nechám. Sice je tam dost rostlin, ale taky dost ryb a hromada ancáků
Je tam Atman 200 a kostka biomolitanu. Přesný průtok nevím, odhaduji do 200 litrů za hodinu. Nádrž má objem 275.
Pořádné kostky. Pěkné. A budou bez filtru
Přesně jak píšeš. Já jen čekám, až nám dojde účet za elektřinu a pak vycházím všechny filtry z okna
Edit: Tady v těch kostkách, každá 125 litrů je vždy jeden bublifuk. Ale zjistil jsem, že nebublá
Tak to půjde taky ven.
Dobře fungující akvárium se vždy prokazovalo tím že jelo samo nebo s minimální pomocí (filtrací) pokud to není high tech akvárium kde je nutno nějakým proudem roznést CO2. Jinak jestliže se někdo zdráhá této metodě akvaristiky tak si může z akvária udělat řeku a myslím že to půjde taky. Již jsem to viděl 200L akvárium s téměř 200L filtrem a neskutečným průtokem imitující tok
Nevím jestli to sem mám psát, ať NOBODY nedostane infarkt. Já mám v 360ce průtok filtrů asi 40 litrů za hodinu
To perpetuum mobile jede 2 roky a 8 měsíců. Koukni na prezentaci. Ale jestli se něco stane za určitou dobu nevím, nejsem věštec. Jinak si můžeš kupovat co chceš, filtry s jakýmkoliv průtokem a objemem. Já jsem ukázal že akvárium je vlastně filtr a dobře fungující a nestojí ani korunu a divme se ani litr průtoku.
Nobody napsal: Máš nádrž o obsahu 250l, to znamená, že potřebuješ hodinový průtok( při dost rostlinách a menším množství ryb) asi dvojnásobek objemu nádrže - 500l/hod. Pokud protéká pomaleji, tak Ti asi přeteče filtr, nebo ne?
Proč jsi použil jen biomolit? Existuje spousta jiných velmi porézních materiálů, na kterých se velmi dobře uchycují baktérie a jsou mnohem prostupnější.
Můžeš mi prosím ty tvoje tři věty vysvětlit? Předem děkuji.
To ano, ale bez pravidelné údržby to fungovat asi nebude.
Nikdy se nezanese... právě si vymyslel něco, co ještě nikoho jiného nenapadlo - perpetuum mobile.
Škoda cokoliv kupovat - nějaké "filtry", jsou zbytečné.
Jen si myslím, že po určité době, bez hrabání, se Ti přemění dusičnany v dusitany a potom ve čpavek, a pak sbohem rybičky a rostliny.
Zdravím,
nějak jsem nepochopil, jak myslíš, že voda protéká pomaleji?
Máš nádrž o obsahu 250l, to znamená, že potřebuješ hodinový průtok( při dost rostlinách a menším množství ryb) asi dvojnásobek objemu nádrže - 500l/hod. Pokud protéká pomaleji, tak Ti asi přeteče filtr, nebo ne?
Proč jsi použil jen biomolit? Existuje spousta jiných velmi porézních materiálů, na kterých se velmi dobře uchycují baktérie a jsou mnohem prostupnější.
Přesně tak, akvárium je samo od sebe filtr. Ten se nikdy nezanese. A jak to funguje? Jednoduše, více sledovat akvárium než se v něm stále hrabat
Ten ucpou rostliny/řasy. Nebo vyschne.
A přece je filtr který se nikdy neucpe. Samotné akvárium, či to snad filtr není?
píšeš : ,,Přes rok to šlapalo a stejně se ucpal,, vypadá to, že jsi čekal že se nikdy neucpe...
On snad někdo čeká na bezúdržbový filtr? To snad ne
A co jsi čekal od filtru, že ti pojede navždy bez čištění ?
Lepený externí filtr jsem nikdy neměl kvůli místu. Byl to můj takový sen. 220 L akvárium jsem řešil dvěma externími filtry Fluval puštěny zhruba na polovinu s předfiltry aby nebyl v akváriu výr. Přes rok to šlapalo a stejně se ucpal. Akvárium nebylo přerybněné.
Zdravím, ani velký externí filtr není bezúdržbový a časem se ucpe. Já mám k 250 litrovému akvárku s L-sumci cca 100 litrový skleněný filtr (další akvárko s komorami). Šel jsem metodou předfiltr 40*23*10 cm z toho nejhrubšího biomolitanu a poté 5cm tlusté pláty toho nejjemnějšího biomolitanu o rozměru 45 x 45 cm celkem 6 ks, takže s nimi voda protéká velmi pomalu. První 2 roky to v pohodě jelo bez čištění teď už musím předfiltr proprat minimálně každého půl roku a první vrstvu toho nejjemnějšího cca jednou za rok a půl. Druhou vrstvu jsem nikdy nepral a poslední polovina vrstev je jako nová, na nich nikdy žádné nitrifikační bakterie nevyrostly. Z toho plyne, že předimenzovaný filtr není úplně výhodou. Až se bude akvárko stěhovat na nové umístění do stojanu, tak tam se tam stávající filtr nevejde a po předchozích zkušenostech ho zredukuji na polovinu (slepím nový menší). Ten co mám teď tak se silnějším čerpadlem v pohodě utáhne 1000l. Nyní je cca polovina filtru nevyužita.
PS: To moje řešení nebylo o mnoho levnější jak komerční externí filtry, ale za srovnatelnou cenu bylo 2x předimensované.
Jak to pojede, je už dávno vyzkoušené.
Stále jsi to nepoznal.
Mám nádrž o objemu např. 300l - pod nádrž dám nádrž o objemu např. 100l - rozdělím přepážkami, dám filtrační materiály(které mohu libovolně měnit) - čerpadlo a mám vystaráno. Nebo myslíš, že ne?
Taky bych to mohl vylepšit ještě jednou nádrží, která bude ze zadní strany(2/3 výšky akva, osázené jen rostlinami) navozovat dojem velmi hustého porostu rostlin.
Pak půjde jen více méně o doplňování vody do tohoto systému.
Vidíš, jak čteš příspěvky! Já jsem nikdy nepsal o půdním filtru. Napsal jsem pouze toto:
Domnívám se, že kombinace půdního a vnějšího filtru k tomu nevede.
Nepochopil, půdní filtr s kombinací vnějšího tak nevím co myslíš ten půdní filtr
Stále jsi nepochopil, já přece nebudu mít žádný substrát, který by to přicpal. Stále hovořím o filtru (vnějším filtru) s mnohem větší kapacitou, než běžné a drahé filtry.
Nedokážu si představit že se ti substrát nějakým způsobem nepřicpe. Ale myslím že budeš první komu to pojede bez problému. Dej vědět, budu rád sledovat.
Ten filtr, který myslím já, nebudeš potřebovat čistit ani za rok ani za dva ani za tři...
Ještě budeš mít možnost si média dát, jaká chceš bez většího zásahu, prostě podle potřeby a pojede stále stejně a bez problémů.
Nikdy jsem nehovořil o písku. Nemá možnost se ucpat, jedině, že by jsi špatně nastavil sání, ale to nehrozí.
Dejme tomu že objem bude větší a tak nějak se to celé přicpe. Co potom s tím? Já mám filtr který čistím tak za rok, dá se vyčistit po zanesení písek? Bude to celé levnější? Toť otázka
Tak určitě levněji, než spousta předražených venkovních filtrů, které nemají filtrační objem, tak velký.
Já jsem se domníval, že na to lehce přijdete, jak získat nesrovnatelně větší objem prostoru pro filtrační média.
Netuším, co je hamburský filtr.
Trochu zklamaní s odpovědí. Průtok čerpadla se přece dá regulovat.
Vy myslíte hamburský filtr a jeho různé klony? Střílím od boku...
Co znamená čerpadlo o přiměřeném průtoku? Ona snad existuje nějaká tabulka?
Nobody napsal:
Existuje mnohem jednoduší cesta a také mnohem levnější.
Přibliž trochu tu cestu
A jak levněji?
To je zvláštní, Ty nevíš o čem to je? Trochu napovím - čerpadlo o přiměřeném průtoku.
Trochu to rozepiš ať víme více
Starší reakce
V tom druhem odstavci mam nesrovnalost, jak jsem to daval dohromady. Na tom vnitrnim povrchu potrebuji max. 10cm/min, 5cm/min by bylo fajn na vnejsim (k trubce uprostred se rychlost zvysuje). Proto jsem volil ty dm2 stejne, jako prutok tim vnitrnim povrchem v litrech. Ale asi je to jasne, nesrovnalost vznikla snahou o srozumitelnost a prepsanim vety.
Jasně, naprosto pochopil, takhle jsem si tu radu představoval...
Díky moc...
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2015x