Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Objem filtrační hmoty

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Objem filtrační hmoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 15:06 Muž Shimi [678] Re: ajajak
Těch 12 litrů je na 99% objem kanystru jako takového, objem samotných košů bude menší. Problém je, že to Tetra nikde neuvádí na rozdíl třeba od JBL.
Edit: i.otto.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 15:00 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
Eheim je velmi tichý ale také drahý a nemá tolik filtračního místa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 14:48 Muž Sha [500] Re: ajajak
Fotka k příspěvku Tabulka pro jednotlivé typy:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 14:26 Muž Lojza007 [1175] Re: ajajak
Nechci kecat, tuším 12l? V předfiltru mám PPI20 a PPI30, vnitřek filtru mám podobný, jenom víc molitanu, nahoře PPI20 nebo 30, aby nešel bordel do vrtulky, vata žádná, ucpe se moc rychle. Přiškrtit jde, ale může být hlučnější. Úplně tichý není, přenáší se z něho vibrace a zatím se mně je nepodařilo odstranit, bohužel se to přenáší i do hadic a ty se většinou někde dotýkají a rozvibrují skříňku, pokud jsou otevřený dvířka, není skoro slyšet.
Jestli Eheim třeba míň vibruje, to bohužel nedokážu říct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 13:59 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
Kolik má Tetra EX1200 Plus litrů? Vím že je velmi tichý a to by mi vyhovovalo. Předfiltr tam plánuji dát Akvacit PPI 20 ne moc jemný ani hustý. Ve filtru bude pemza. A na horu bych dal také Akvacit PPI 20 nechci vatu ta to ucpává. Dá se filtr přiškrtit. Ze začátku ho musím přiškrtit nechci mít v akváriu řeku. Jakmile akvárium zaroste pojede na plno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 13:39 Muž Lojza007 [1175] Re: ajajak
Já si myslím, že by to utáhlo i to moje - Tetra EX1200 Plus a předfiltr Sera Prefix. Navíc tam mám CO2 reaktor a UV lampu, což ještě trošku zpomaluje průtok. Předfiltr čistím tak jednou za půl roku, tady bych to viděl tak jednou za čtvrt, možná i častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 13:29 Muž ajajak [228]
Jak velký objem filtrace nebo jaký filtr s předfiltrem by jste doporučili pro akvárium 220L? 70% zarostlé a osádka převážně živorodky a Ancíci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 10:34 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
High tech akvárium na zkoušku provozuji také a peněz to sežralo spousta. Jenom 3x jsem měnil filtr který teď funguje. Bez jakékoliv údržby jenom denně stříhám rostlinky a hnojím. Ale to víš je to jenom zkouška a nevím jak dlouho to pojede. Jinak komerční doporučení jsem dávno hodil za hlavu. Hračička jsem také a hlavně teď když jsem v důchodu. Jinak provozuji low tech a jedno totál bez údržbové viz. prezentace. Obsah a velikost filtru neřeším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 10:21 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: ajajak
Víš proč? Protože nechci ruduchu a ryby potřebují klid :-D ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2022 10:05 Muž Lojza007 [1175] Re: ajajak
Ono je to jednoduchý, byť chce třeba začátečník lowtech, tak má problém se to někde dozvědět, téměř všechny videa doporučují maximální filtr, napěchovat co nejdražším médiem, ideálně dokoupit CO2 s nočním vypínáním, ať je to taky co nejdražší.
Navíc snad ve všech videích musí být kobereček a to už se nebavíme o lowtech, tam to jde hodně těžko dosáhnout a samozřejmě je z toho ještě lepší výdělek, zvlášť když začátečník bude muset vyměnit světlo tak 2-3x, ideálně vymění i filtr a několikrát média, než zjistí, že je problém ve světle nebo hnojení.
Z toho mají prostě prodejci kšeft, nikdo nedoporučí do lowtech bublifuk nebo čerpací hlavu za pár korun.
Já jsem taky ze začátku nakoupil hromadu blbostí, ale zároveň jsem chtěl hightech, jsem hračička a rád se v tom vrtám. Za "odměnu" strávím každý týden hodinu až dvě prostřihem a každou chvíli do něčeho musí vrtat a někdy je to už pěkná otrava.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 09:42 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Jenom se zeptám. Jak to že se nedržíš komerčního doporučení přefiltrovat nádrž alespoň 5x za hodinu? Jako to podávají někteří akvaristé? Jak to že nemáš na toto akvárium alespoň 10L venkovní filtr s nejmodernějšími médii na osazení užitečných bakterií? ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 08:47 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: ajajak
Fotka k příspěvku Ale tady asi vnitřní nechám. Sice je tam dost rostlin, ale taky dost ryb a hromada ancáků :-D Je tam Atman 200 a kostka biomolitanu. Přesný průtok nevím, odhaduji do 200 litrů za hodinu. Nádrž má objem 275.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 08:45 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Pořádné kostky. Pěkné. A budou bez filtru coze :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2022 08:40 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: ajajak
Fotka k příspěvku Přesně jak píšeš. Já jen čekám, až nám dojde účet za elektřinu a pak vycházím všechny filtry z okna :-D
Edit: Tady v těch kostkách, každá 125 litrů je vždy jeden bublifuk. Ale zjistil jsem, že nebublá smich Tak to půjde taky ven.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 08:16 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Dobře fungující akvárium se vždy prokazovalo tím že jelo samo nebo s minimální pomocí (filtrací) pokud to není high tech akvárium kde je nutno nějakým proudem roznést CO2. Jinak jestliže se někdo zdráhá této metodě akvaristiky tak si může z akvária udělat řeku a myslím že to půjde taky. Již jsem to viděl 200L akvárium s téměř 200L filtrem a neskutečným průtokem imitující tok :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.06.2022 07:35 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: ajajak
Nevím jestli to sem mám psát, ať NOBODY nedostane infarkt. Já mám v 360ce průtok filtrů asi 40 litrů za hodinu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 07:10 Muž ajajak [228] Re: Nobody
To perpetuum mobile jede 2 roky a 8 měsíců. Koukni na prezentaci. Ale jestli se něco stane za určitou dobu nevím, nejsem věštec. Jinak si můžeš kupovat co chceš, filtry s jakýmkoliv průtokem a objemem. Já jsem ukázal že akvárium je vlastně filtr a dobře fungující a nestojí ani korunu a divme se ani litr průtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2022 06:02 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Nobody
Nobody napsal: Máš nádrž o obsahu 250l, to znamená, že potřebuješ hodinový průtok( při dost rostlinách a menším množství ryb) asi dvojnásobek objemu nádrže - 500l/hod. Pokud protéká pomaleji, tak Ti asi přeteče filtr, nebo ne?
Proč jsi použil jen biomolit? Existuje spousta jiných velmi porézních materiálů, na kterých se velmi dobře uchycují baktérie a jsou mnohem prostupnější.
Můžeš mi prosím ty tvoje tři věty vysvětlit? Předem děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2022 23:30 Muž Nobody [-14] Re: MARTIN HORÁK
To ano, ale bez pravidelné údržby to fungovat asi nebude. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2022 23:29 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
Nikdy se nezanese... právě si vymyslel něco, co ještě nikoho jiného nenapadlo - perpetuum mobile.
Škoda cokoliv kupovat - nějaké "filtry", jsou zbytečné.
Jen si myslím, že po určité době, bez hrabání, se Ti přemění dusičnany v dusitany a potom ve čpavek, a pak sbohem rybičky a rostliny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2022 23:19 Muž Nobody [-14] Re: MartinH
Zdravím,
nějak jsem nepochopil, jak myslíš, že voda protéká pomaleji?
Máš nádrž o obsahu 250l, to znamená, že potřebuješ hodinový průtok( při dost rostlinách a menším množství ryb) asi dvojnásobek objemu nádrže - 500l/hod. Pokud protéká pomaleji, tak Ti asi přeteče filtr, nebo ne?
Proč jsi použil jen biomolit? Existuje spousta jiných velmi porézních materiálů, na kterých se velmi dobře uchycují baktérie a jsou mnohem prostupnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.06.2022 20:17 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Přesně tak, akvárium je samo od sebe filtr. Ten se nikdy nezanese. A jak to funguje? Jednoduše, více sledovat akvárium než se v něm stále hrabat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   17.06.2022 19:58 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.
Dobře zarostlá nádrž a vhodná osádka ani filtr nepotřebuje :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.06.2022 12:10 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: ajajak
Ten ucpou rostliny/řasy. Nebo vyschne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2022 07:14 Muž ajajak [228] Re: vlka
A přece je filtr který se nikdy neucpe. Samotné akvárium, či to snad filtr není?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2022 22:22 Muž vlka [3426] Re: ajajak
píšeš : ,,Přes rok to šlapalo a stejně se ucpal,, vypadá to, že jsi čekal že se nikdy neucpe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2022 21:05 Muž ajajak [228] Re: vlka
On snad někdo čeká na bezúdržbový filtr? To snad ne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.06.2022 19:56 Muž vlka [3426] Re: ajajak
A co jsi čekal od filtru, že ti pojede navždy bez čištění ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2022 07:00 Muž ajajak [228] Re: MartinH
Lepený externí filtr jsem nikdy neměl kvůli místu. Byl to můj takový sen. 220 L akvárium jsem řešil dvěma externími filtry Fluval puštěny zhruba na polovinu s předfiltry aby nebyl v akváriu výr. Přes rok to šlapalo a stejně se ucpal. Akvárium nebylo přerybněné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.06.2022 23:14 Muž MartinH [142] - L144 závojVelký externí filtr
Zdravím, ani velký externí filtr není bezúdržbový a časem se ucpe. Já mám k 250 litrovému akvárku s L-sumci cca 100 litrový skleněný filtr (další akvárko s komorami). Šel jsem metodou předfiltr 40*23*10 cm z toho nejhrubšího biomolitanu a poté 5cm tlusté pláty toho nejjemnějšího biomolitanu o rozměru 45 x 45 cm celkem 6 ks, takže s nimi voda protéká velmi pomalu. První 2 roky to v pohodě jelo bez čištění teď už musím předfiltr proprat minimálně každého půl roku a první vrstvu toho nejjemnějšího cca jednou za rok a půl. Druhou vrstvu jsem nikdy nepral a poslední polovina vrstev je jako nová, na nich nikdy žádné nitrifikační bakterie nevyrostly. Z toho plyne, že předimenzovaný filtr není úplně výhodou. Až se bude akvárko stěhovat na nové umístění do stojanu, tak tam se tam stávající filtr nevejde a po předchozích zkušenostech ho zredukuji na polovinu (slepím nový menší). Ten co mám teď tak se silnějším čerpadlem v pohodě utáhne 1000l. Nyní je cca polovina filtru nevyužita.
PS: To moje řešení nebylo o mnoho levnější jak komerční externí filtry, ale za srovnatelnou cenu bylo 2x předimensované.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 17:56 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Tohle jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 17:52 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
Jak to pojede, je už dávno vyzkoušené.
Stále jsi to nepoznal. :-(

Mám nádrž o objemu např. 300l - pod nádrž dám nádrž o objemu např. 100l - rozdělím přepážkami, dám filtrační materiály(které mohu libovolně měnit) - čerpadlo a mám vystaráno. Nebo myslíš, že ne?

Taky bych to mohl vylepšit ještě jednou nádrží, která bude ze zadní strany(2/3 výšky akva, osázené jen rostlinami) navozovat dojem velmi hustého porostu rostlin.
Pak půjde jen více méně o doplňování vody do tohoto systému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 17:44 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Uvidíme jak to pojede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 16:52 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
Vidíš, jak čteš příspěvky! Já jsem nikdy nepsal o půdním filtru. Napsal jsem pouze toto:

Domnívám se, že kombinace půdního a vnějšího filtru k tomu nevede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 16:41 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Nepochopil, půdní filtr s kombinací vnějšího tak nevím co myslíš ten půdní filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 16:37 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
Stále jsi nepochopil, já přece nebudu mít žádný substrát, který by to přicpal. Stále hovořím o filtru (vnějším filtru) s mnohem větší kapacitou, než běžné a drahé filtry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 16:25 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Nedokážu si představit že se ti substrát nějakým způsobem nepřicpe. Ale myslím že budeš první komu to pojede bez problému. Dej vědět, budu rád sledovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 16:08 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
Ten filtr, který myslím já, nebudeš potřebovat čistit ani za rok ani za dva ani za tři...
Ještě budeš mít možnost si média dát, jaká chceš bez většího zásahu, prostě podle potřeby a pojede stále stejně a bez problémů.
Nikdy jsem nehovořil o písku. Nemá možnost se ucpat, jedině, že by jsi špatně nastavil sání, ale to nehrozí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 15:41 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Dejme tomu že objem bude větší a tak nějak se to celé přicpe. Co potom s tím? Já mám filtr který čistím tak za rok, dá se vyčistit po zanesení písek? Bude to celé levnější? Toť otázka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 15:32 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
Tak určitě levněji, než spousta předražených venkovních filtrů, které nemají filtrační objem, tak velký.
Já jsem se domníval, že na to lehce přijdete, jak získat nesrovnatelně větší objem prostoru pro filtrační média.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 15:25 Muž Nobody [-14] Re: Sha
Netuším, co je hamburský filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 15:23 Muž Nobody [-14] Re: MARTIN HORÁK
Trochu zklamaní s odpovědí. Průtok čerpadla se přece dá regulovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2022 15:49 Muž Sha [500] Re: Nobody
Vy myslíte hamburský filtr a jeho různé klony? Střílím od boku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2022 15:13 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Nobody
Co znamená čerpadlo o přiměřeném průtoku? Ona snad existuje nějaká tabulka? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2022 07:09 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Nobody napsal:
Existuje mnohem jednoduší cesta a také mnohem levnější.

Přibliž trochu tu cestu :-) A jak levněji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 22:41 Muž Nobody [-14] Re: ajajak
To je zvláštní, Ty nevíš o čem to je? Trochu napovím - čerpadlo o přiměřeném průtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 05:43 Muž ajajak [228] Re: Nobody
Trochu to rozepiš ať víme více :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 00:18 Muž Nobody [-14]
smajliss napsal: Jak jsem uvadel. Tohle řešení me napadlo, kdyz jsem chtel eliminovat dvě největší nevýhody pudniho a vnějšího filtru. U vnejsich filtru je nevyhoda, ze maji malo filtracnich médii. Proto platí, ze všichni chtějí co největší filtr s co největším množství filtracnich materiálů, aby měli čistší vodu.Jak získat co největší objem filtračních médií? Domnívám se, že kombinace půdního a vnějšího filtru k tomu nevede.
Existuje mnohem jednoduší cesta a také mnohem levnější.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2013 09:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JoKa
V tom druhem odstavci mam nesrovnalost, jak jsem to daval dohromady. Na tom vnitrnim povrchu potrebuji max. 10cm/min, 5cm/min by bylo fajn na vnejsim (k trubce uprostred se rychlost zvysuje). Proto jsem volil ty dm2 stejne, jako prutok tim vnitrnim povrchem v litrech. Ale asi je to jasne, nesrovnalost vznikla snahou o srozumitelnost a prepsanim vety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 19:00 JoKa Re: Designer
Jasně, naprosto pochopil, takhle jsem si tu radu představoval... palec
Díky moc...

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2001x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2592-objem-filtracni-hmoty