Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Černající listy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Černající listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 21:50 Muž domik420 [1] Re: zervajs
Hnojím každý týden po výměně vody.
Děkuji za radu, určitě vyzkouším potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 21:17 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: domik420
dík za odpovědi.
hnojíš tedy jen po výměně vody, nebo jen po
"odkalování" ?
V akva máš nepoměr živin, vápník versus hořčík, doporučuje se 1 ku 4(6)...to ale nemusí vyřešit problém.
ps:navrhuji upravit hnojení,zkus přidat čistě hořčík
akvarijni-hnojivo.cz/…

chce to ale počkat, být trpělivý, pokud bude po 14dnech, třech týdnech vše při starém...zkusit upravit "jiný prvek"
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 20:57 Muž domik420 [1] Re: zervajs
Měním každý týden 1/3 vody a odkaluji jen když probíhá nějaká větší údržba a vyndávám i kořeny (jinde neni prostor pro odkalování). Vždy po vyčistění hnojím dle doporučené dávky seachem flourish a seachem iron. CO2 mám z kvasnic ve dvou 2l Pet lahví. Ryby mám co mám v prezentaci a podle mého názoru se nic nezměnilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 20:33 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: domik420
napiš jak a čím hnojíš, kolik dáváš Co2, a jak často měníš vodu ( jestli odkaluješ), co tam máš za ryby,šneky, a co jsi tedy než přišli problémy měnil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 19:45 Muž domik420 [1] Re: zervajs
Dobře děkuji. Přesto čím jiným by to mohlo být? Stejnou vodu točím už 5 let, ale tyto problémy mám cca poslední půl rok. Dočetl sem se, že to souvisí s fosforem a nebo nestabilitou CO2 :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 18:01 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: domik420
v Ostravě mám 24 mg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 17:36 Muž domik420 [1] Re: Anthrax
tak sem to našel (tepvos.cz/…) a vápníku tu máme 101 mg/l, jaká je normální koncentrace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 16:59 R Muž Anthrax [4786] Re: domik420
Ano, na stránkách vodárenské společnosti bývají tyto informace volně dostupné. Nebo je zpravidla dostaneš na vyžádání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 16:04 Muž domik420 [1] Re: vaclav
Zjistím to někde na netu? Obvykle měřím při každém druhém čištění, tzn. jednou za dva týdny. Testy mám od Sery (CO2, NO3, No2, Fe,P Gh, Ph)
A dají se hodnoty vápníku nějak snížit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2019 11:21 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
podle prezentace a měření dost "tvrdou", možná nadbytek vápníku brání příjmu dusíku, ...možná hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2019 21:14 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: domik420
U vodáren si zjisti co máš za vodu. Poznat podle listů co je rostlině je dost obtížné. Co máš za testy a jak často měníš vodu. ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2019 20:41 Muž domik420 [1] Re: vaclav
vše co mám sem změřil a aktualizoval informace u nádrže. Opravdu nevím čím to mže být :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2019 17:42 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: domik420
Máš v prezentaci měření při založení, něco aktuálnějšího by nebylo. Používáš CO2 ale o dalším hnojení se nezmiňuješ a zřejmě nastala doba že tam budeš muset začít něco sypat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2019 14:36 Muž domik420 [1]
Fotka k příspěvku Dobrý den, už nějaký ten měsíc mi černají starší listy.Vyskytuje se to takřka na všech rostlinách, ale na hygrophile je to asi nejhorší. Přikládám fotku právě zmíněné hygrophily, kde nové listy jsou pěkné, starší černají od špičky a okrajů a dole staré listy jsou černé. Porad mi s tím někdo? :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 18:03 Makina3410 Re: Kubaa
Abych se zbavila na chvíli těch řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:54 Muž Kubaa [718] Re: Makina3410
Proč je vyvařuješ ve vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2018 17:53 R Muž afc1886 [14688] Re: Makina3410
Makina3410 napsala: Všechny kameny, i ten bílý každých 14 dní vyvařuju ve vodě
Z toho vyvozuji, že by pro tebe mohlo být prospěšné pročíst pár odkazů
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:44 Makina3410 Re: afc1886
Všechny kameny, i ten bílý každých 14 dní vyvařuju ve vodě, a mám pod ním vzduchovaci kámen. Mohu se jen zeptat na druhý těch rychlo rostoucích rostlin? Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:39 R Muž afc1886 [14688] Re: Makina3410
Hlavně nedokupuj žádné rybičky, jediné co bych udělal je to zkrácení doby osvětlení, vytáhl bych ten velký kámen a místo něho nasadil nějaké rychlerostoucí rostlinky. Ještě bych prováděl častější výměnu části vody, než jednou za čtrnáct dnů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:37 Makina3410 Re: romant
Ještě jsem se dočetla, že Parmičky cernopruhe zbavují právě tuto řasu v akvariu. Nevadil by kup dvou těchto ryb do 60L akvaria?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2018 17:30 R Muž romant [27987] Re: Makina3410
Na to co vidím, tak max. 7 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:27 Makina3410 Re: romant
Jak dlouho by se tedy mělo svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2018 17:25 R Muž romant [27987] Re: Makina3410
půjdeš-li na to chemickou cestou, budeš možná sem tam slavit úspěchy, ale budeš odstraňovat následky, ale příčina problémů ti bude stále zůstávata tak budeš kupovat, kupovat, kupovat a používat, používat a používat. Jinak svítit 14 hodin denně, to dávají jenom ti největší borci, kteří přesvě vědí co dělají, tedy ve smyslu hnojení.
Edit: No neříkal jsem to, čemu tam svítit 14 hodin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:25 Makina3410 Re: romant
Fotka k příspěvku Vodu Měnín co dva týdny,a světlo mají od 8:00 do 21:00. Není ještě jiná chemie která by řasu zahubila?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 17:20 R Muž romant [27987] Re: Makina3410
Zřejmě došlo k bodu zlomu. ;-) Rozumím, žese ti naše odpovědi nelíbí, ale když ono stále není z čeho vařit. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 10:41 Makina3410
Fotka k příspěvku Mám na všech rostlinách černý povlak.. Jak se ho zbavit? Nějaká chemie nebo se zbavit rostlin a koupit nové?

Akvárium je 60ti litrové.jsou v nem jen neonky a paví očka. Mám ho už nejméně 10 let a teprve před měsícem se mi v akváriu začala tvořit černá řasa. Koupila jsem si PROTALON 707.Ale nepomohlo to. Ted to mám na všech rostlinách.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2017 09:32 patizon Re: Vojcan
Mám tento povlak tiež,aj keď už chvalabohu iba sem tam,nie je to roducha,ale druh sinice.Po dlhodobom skúšaní ako sa jej zbaviť mi pomohlo pridanie mikro a no3 až na 30mg/l.Vypadá to že jej vyhovuje viac fosforu a dlhšia doba svietenia(skrátil som na 10,5hod z 11,5)takisto som pridal co2 na 11hod .Ešte jedna poznámka,vydím to občas okusovať neritinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2017 07:31 R Muž Anthrax [4786] Re: Vojcan
Tekuté „CO2“ je sice proti řasám účinný sajrajt ale je celkem pravděpodobné, že se řasa vrátí znova, pokud se v akváriu nezmění podmínky. Takže být tebou zkouším upravit dobu nebo intenzitu svícení. Nemusí se ti to povést hned, ale pokud odstraníš příčinu vzniku řasy, tak si nemusíš lít do akvária chemikálie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2017 18:17 Muž Vojcan [0]
Děkuju. Naštěstí to nemám tak jak na těch fotkách jinak tekuté Co2 jsem začal přidávat zhruba před 4 dny a Parmičku mám objednanou a přibližně za 4 dny příjdou . Děkuju za odpověď. doufám že se ji zbavím. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2017 17:56 Muž LeRi [315] Re: Vojcan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2017 17:50 Muž Vojcan [0]
Fotka k příspěvku Ahoj jen se chci zeptat jestli už na to někdo přišel ? mám s tím taky trochu problém . Začalo to na rostlině Anubias hastifolia ale později se to rozlejzá dál i na Echinodoru . Na ohmat více klouže než ostatní části rostlin a vždy se to vyskytuje pouze na částech vodorovně k hladině/ ke světlu . Od středu nádrže , kde mám vzduchovací kameny . Mechanicky mě to nešlo odstranit . Díky za odpovědi a pomoc. ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 11:57 Muž Paxero [71] Re: anabra
14 hodin sviceni denne je opravdu hoodne, stahni to na 10 hodin.

CO2 by melo byt kontinualni - bud nonstop, nebo jen v dobe sviceni (zacit alespon o 2 hodiny drive, skoncit muzes hodinu pred zhasnutim). Bublat CO2 obden je hodne spatny napad. Bude Ti litat pH - kazdy den jine.

Pokud nemas problem s NO2 nebo NO3, tak nevidim nutne menit 1/3 az 1/2 vody 2-3x tydne. Vylevas ven nejen odpadni latky, ale take CO2, draslik a fosfor, ktere ve vodovodni vode nejsou. Az se spotrebuje hnojivo v substratu, budes muset hnojit.

Pokud nemas zakladni testy na vodu, tak si je porid. Pro zacatek staci zakladni sada: pH, KH, GH. Pokud to myslis vazne, porid i NO2 a NO3, a pripadne i dalsi, ale to uz leze do penez...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 10:57 anabra Re: Mislow
Díky. Prezentace doplněna. Mám začít míň svítit? Je to světlo, které mám v pohodě? Bohužel nemám ryby, které by řasu žraly. Já jsem ty nejvíc napadené listy ostříhala, ale to stejně problém nevyřeší, asi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 20:52 Muž Mislow [304] Re: anabra
Ahoj, je to nove akvarko, jeste to nemusi nic znamenat, muze se to i spravit samo, chtelo by to doplnit prezentaci, chybi dalsi udaje, ktere by mohly vic napovedet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 20:31 Muž Paxero [71] Re: anabra
Ano, zelene bude vlaknita rasa (Oedogonium?), to cerne bude ruducha (cerna stetickova rasa - BBA)

www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 20:17 anabra – Černající listy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím všechny a prosím o radu.
Také mi černají listy, jsou to povlaky a jdou od nich chlupy. Takže asi řasy, co?
Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 20:44 Usine Re: Werwolf14
Tak tu deku zase můžeš sundat to pomáhá na sinice nikoliv na ruduchu. Jak se jí zbavit se tu už mockrát probíralo. :-)
rybicky.net/forum/12504…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 20:11 Muž Werwolf14 [0] - Amerika – čierne listy aj koberček
Fotka k příspěvku -Ja mám túto čiernu riasu na listoch od vtedy jak som liečil krupičku, zvíšil som teplotu na 30 a o 3dni mi začali černat anubias a šlo to aj na koberček- Glossostigma elatinoides
a neviem sa jej zbaviť do teraz sad ,už som aj skúšal ostríhať postihnute listy a vždy sa objaví a koberček to oslabuje natolko že sa rozpadá a vyzerá otrasne do čierna ale dnes som skusil uplne zatmenie akva ,zakril som ho dekou a vypínam osvetlenie na 3dni uvidím čo sa stane inak neviem ako sa jej zbavím.Ak to tri dni vydržím tak myslím ,že sa jej zbavím ale asi to nevidržím.
O zatmení akva som čítal v kajetanovom blogu v súvislosti s hnedou sinicov a pomohlo no uvidím.

rozzureny
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2009 12:09 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Sid
Zkusím častější výměnu vody a zvýším i množství vyměňované vody. Zkusím odstátou vodovodní a omezím demineralizovanou - i když si nemyslím, že by byla nějak škodlivá, spíš naopak, neobsahuje žádné minerální látky. Všechny černé listy odstraním jejich ustřižením. Na omak je ten povlak kluzký, ale je pevně přirostlý k listu - vyžaduje intenzivnější tření mezi prsty, což snese pouze ten Anubias díky jeho tvrdým listům. Echinodorus by takové tření nevydržel - tam nezbyde nic jiného než počkat, případně hned na začátku odstranit postižený list. Je to těžké zjistit pravou příčinu tvorby tohoto povlaku. Vzpomínám si, jak se mi ve staré a již léta dobře udržované nádrži z ničeho-nic začala tvořit štětičková řasa. Nepomohlo nic jiného, než pravidelně mechanicky odstranit vše z dekorace. Nakonec ta řasa ustoupila sama bez jakéhokoliv chemického zásahu. Kdyby se mne dnes někdo zeptal JAK jsem ji "zlikvidoval" ani bych nevěděl co odpovědět. Snad jen častější odkalení detritu a častá výměna vody. Ale v mém případě ještě není v nově založené nádrži CO odkalovat - tak snad jedině ta častější výměna vody. Doufám jen, že mi to nezamoří veškeré rostlinstvo. Možná by pomohl i nějaký ten Ancistrus, ale díky jejich bagrování dna jsem je v této nádrži ač velmi nerad raději oželel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 09:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČUPR
Něco podobného jsem viděl na listech hnědovky. Objevilo se to v době, kdy byl do akva přidáván fosfor. Samozřejmě, že nemuselo jít o souvislost, (jak jsem i předpokládal), ale černání listů se zastavilo po "propláchnutí" akva výměnou části vody a ukončení přihnojování KH2PO4.
Kromě toho, že na omak je ten povlak kluzký - zůstávají jeho stopy na prstech?
Mohly by to být hnědé řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2009 06:54 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Sid
Ne, ne - zpočátku (po založení první dny) jsem přidával Ferrogan na doporučení odborníka přes chov ryb a velkoprodej ryb a rostlin. S tím jsem ale po pár dnech přestal, protože se mi jevilo železité usazování na listech všech rostlin. Obával jsem se, aby moje rostliny nedopadly jako růže namážené do Vřídelní vody v Karlových Varech... :-D Teď nepřidávám vůbec nic - pouze cca 1x za týden odpustím 10% vody a doplním demineralizovanou. Nové listy jsou zatím stále svěží a zelené. Uvidím, co bude dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2009 23:07 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
No fosfor by to pěkně rozjel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2009 17:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČUPR
Nepočítám s kladnou odpovědí, přesto se zeptám: nezkoušel jste přihnojovat fosforem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2009 15:58 Muž ČUPR [204] - Tetry – Černý povlak na listech
Fotka k příspěvku Mám obdobný problém jako David (zakladatel tohoto tématu). Do nově založeného akvária (cca necelý měsíc) jsem zasadil nové rostliny a ze staré (zrušené) nádrže jsem vložil Anubias již léta úspěšně pěstovaný a dobře přirostlý ke kořenu. V posledních dnech se mi na starších listech objevil černý povlak, na omak kluzký a poměrně dost přirostlý na listech. Není to štětičková řasa, ani ruducha, ale nevím, jak se toho zbavit. Poraďte mi prosím. Děkuji všem za užitečné příspěvky. Přikládám foto.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 17:54 smajlik Re: David
Na té první fotce je Samolus valerandii,je to trochu problematická rostlinka.Potřebuje dostatečně živin a hodně světla.Navíc je to bažinná rostlina a ve vodě si dlouho zvyká (troufám si tvrdit,že je koupená jako emerzní).U mě se chovala stejně (očernalé,chřadnoucí listy),ale teď konečně začala prospívat.Přičítám to mírnému přisycování CO2 a přidávání železa a velmi dobrým světelným podmínkám (120 W na 180 l vody).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 13:32 LuXy Re: kosika
to je ona!
aj mne začali najprv černať listy a potom sa z toho vykľula ruducha tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 13:31 Žena kosiska [18] Re: David
Rikas, ze je to jen povlak bez chloupku? Neco takoveho jsem mela po zalozeni akva na listech taky a slo to normalne setrit houbickou. Takze parkrat jsme listy pri odkalovani utreli a pak uz se neudelal. Misto toho mam na listech cerne chomacky a ne a ne se toho zbavit :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2007 13:27 LuXy Re: David
Jasne to je riasa a ak sa nemýlim ruducha! Hodne štastia! ja ju mám tiež a neviem sa jej zbaviť. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 13:25 Vítek Re: David
Ahoj. Taky se mi to dělá. Někde jsem se dočetl, že to může být fosforem (fosforečnany). Nadbytek ve vodě prý takhle působí. Zatím to pozoruju, ale už jsem přestal uměle hnojit a nepřekrmuju. Snad to zabere,

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 4748x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2397