NO2, NO3
Záleží na okolnostech. Pokud ti rostou rostliny a řasy jsou v rozumné míře, nic neměň. Pokud rostliny strádají, můžeš NO3 zvýšit.
Mam zhruba 5-10 mg/l. Neni to malo? Menim vodu jednou tydne. 54l aqua, dve male zavojnatky,a 8 gupek, takze "hnojeni" je vice nez dostacujici. Vodu menim 1/3 1x tydne. Mam asi 30-40 piskorek na cisteni dna.
Vždy větší než 0.
A někteří lidé doporučují, aby nepřesáhly 50 mg/L (některým citlivějším druhům ryb mohou vyšší koncentrace vadit).
Jake by mely byt hodnoty NO3 pro dobry rust rostlin?
Starší reakce
Test NO2 my funguje,občas my hodnoty dost vyletí nahoru,tak mám z čím porovnávat.
O.Tom napsal: Kolik prášku znamená... špetka na špičku plastové naběračky...
Ja som si nabral do viac kelímkov rovnakú vodu a do každého dal iné množstvo prášku. Čím viac prášku, tým svetlejší výsledok... Takže ak ho dáte veľa, nameriate veľké makové. Avšak povedať koľko je správne sa nedá a tou ich odmerkou už vôbec nie. Inak ostáva to správne množstvo testovať na dodanej vzorke.
Test NO2 je v pohode
kup sera,já jsem max spokojený a schválně jsem zkoušel jeden test s no3, v akvarku jsem naměřil no3 10mg/l ,přidal jsem nitroplus na zvýšení no3 a test byl přesný,takže já můžu na no3 doporučit od sery
No, jsou to moje vůbec první NO2/3 testy. Chtěl jsem ty hodnoty přeměřit, jak mi funguje filtrace a případně proč se mi kde tvoří řasa.
No měřil jsem stím dneska celkem 6x. 1x destilku - čisté, 2x ten testovací vzorek, vyšlo to 2x jinak a stejně max tak na 30mg/l.
No a 3x akvárka, jedno vyšlo čisté a 2 vypadaly tak na 10mg/l.
Mám pocit, že ten test vykazuje akorát stav růžová/nerůžová a hodnotu vám neřeknu
s Azotanem mám úplně stejnou zkušenost, na jakoukoliv vodu kromě destilky dává stejný výsledek a to kolem 10mg/l i ten porovnávací je stejný, Azotinem jsem nikdy nic nenaměřil, respektive při záběhu to bylo lehce do růžova a později už téměř čiré, ale nevím jestli to prostě neměřilo, nebo jsem to tak měl, NO2 by se v zaběhlém akváriu nemělo téměř vyskytovat, takže buď mám vše v pořádku a měří to dobře, ale jestli by to něco změřilo, kdyby NO2 vyskočilo nahoru to nevím. Od Rataje už radši žádné testy nekupuji.
Ahoj já měla stejný problém od rataje zbarvilo se mi to podle toho jak moc prášku jsem přidala. A myslím že to není v pořádku přece od toho to jsou testy. Teď mám nové od tetry NO2 je u toho přímo lopatička a tu naberu zarovnanou a problémy už nijak nemám. Když to objednáváš najdi si příbalové obrázky na google ať víš co všechno je přibaleno a jestli to je platný kupovat. Jinak s tetrou mám dobré zkušenosti.
Já mám oba a jsem s nimi spokojený. Špetka je prostě od oka. Ani málo ani moc. Já bych řekl, že mi to měří vcelku spolehlivě.
Ahoj, používá tu někdo úspěšně tyto testy ? (Rataj Azotan NO3, Azotin NO2)
Pokud ano, mohli by jste mi říct, jak to děláte ?
Kolik prášku znamená... špetka na špičku plastové naběračky...
Pořídil jsem Azotan, Azotin mám objednaný.. a už mám zase pocit, že jsou to vyhozené peníze jako s Rataj Fe testem.
Nevyšel mi ani ten přibalený porovnávací test 50mg/l.. podle stupnice by odpovídal tak 10-20mg/l.
Starší reakce
michalt napsal: Ne. Tím překladem myslím text z odkazu...
Potom OK
A keď už je reč o konkurencii, tak súhlasím, veľa článkov tam je prostých prekladov. Prestal som tam celkom nazerať, pretože si to prečítam radšej v originále.
- doporucuji pocist - Dusik v akvariu - zvlaste pak zminku o zkracenem cyklu dusiku
maniakva.cz/…
- a nasadit do AQ plovouci kvitka, pripadne dalsi zrouty DUSIKu
Ne. Tím překladem myslím text z odkazu
www.rostlinna-akvaria.cz/…, který se objevil v jednom příspěvku ze včerejška, na který jste reagoval.
michalt napsal: Celý ten text, který se tady objevil (překlad z nějakého britského(?) fóra) se mi zdá být hodně zjednodušen.
Tým prekladom myslíte môj príspevok?
já sem to všechno hledala jen proto že si prostě myslím že hodnota na 0 je blbost
tak jsem chtěla vědět nějaké podložené důkazy.
našla jsem - Limitní hodnota dusičnanů je kupříkladu stanovena na 50 mg/l vzhledem k prevenci kojenecké methemoglobinémie (porucha funkce hemoglobinu). Může ovšem docházet k případům, kdy voda splňuje zákonem stanovené normy, nicméně vzhledem k vyššímu obsahu některých látek, jako jsou sírany, fluoridy, sodík, hořčík aj., je pro kojence méně vhodná. Aktuální kvalitu pitné vody uvádějí vodárenské společnosti na svých internetových stránkách.Do roku 2004 byl limit pro kojence činil 15 mg/l, zatímco pro zbytek populace byl stanoven nejprve na 35 mg/l a od roku 1964 na současných 50 mg/l. Ve vyhlášce z roku 2004, jež stanovuje hygienické požadavky na pitnou vodu, již tento limit zakotven není. Z hlediska současných znalostí není hranice 15 mg/l odůvodněná. Stávající norma 50 mg/l byla stanovena Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Celý ten text, který se tady objevil (překlad z nějakého britského(?) fóra) se mi zdá být hodně zjednodušen. Myslím, že už jen málokdo dnes vyznává tezi "Čím méně NO3, tím lépe." Už si snad většina akvaristů uvědomuje, že až na výjimky (dobře známé a popsané) je jistá koncentrace NO3 (řekněme 20-40 mg/l) pro živočichy bezpečná a pro rostliny prospěšná. O horní hranici bezpečné koncentrace se, pochopitelně, vedou spory.
Taky autor sám používá berličku "relativně bezpečné NO3."
Problém s NO3 je ten, že na rozdíl od NO2, N2O, CO2, CO nebo NH4 není přesně znám a spolehlivě dokázán biochemický mechanismus účinku (toxický) NO3 na ryby. U těch prvních látek víme, proč a jak zabíjejí. U NO3 to tak jednoznačně jasné není (jestli má někdo k dispozici průkaznou studii, která mě vyvede z omylu, budu za ni moc povděčný).
Takže na jedné straně tady stojí hodně zkušeností akvaristů (když jsem to hledal, dočetl jsem se o mnoha úhynech a problémech při vysokých koncentracích NO3), na druhé straně je tady hodně zpochybnění. Vždycky se dá tvrdit, že všechny ty hlášené problémy musí být kvůli něčemu jinému než jen kvůli vysoké koncentraci NO3. Dokud se nade vší pochybnost nedokáže mechanismus účinku, vždycky bude prostor pro pochybnosti.
Jak píšu tenhle příspěvek, napadá mi, že někde jsem se dočetl, že NO3 ve vodě je nebezpečné pro kojence. Zkusím najít nějaké studie na to téma, možná tyto závěry jsou důsledky nějakého obecnějšího výzkumu.
pěkný článek
také dobré si udělat svůj názor
vendy napsala: Pouze NO2 a čpavek jsou v akváriu zabijáky. Nikoliv NO3.
Toto mi pripomenulo prvotnú prezentáciu freónu, kde vraj objaviteľ demonštroval neškodnosť tohoto plynu jeho vdýchnutím. Dnes asi nikto o "neškodnosti" freónu nepochybuje.
Ale k veci. Je pravda, že NO3 nie je zabiják, ako spomenuté NO2 a NH3. Ale naozaj je to, čo hneď nezabije, neškodné? Ak sa zaujímate o vedecké štúdie, skúste sa poohliadnuť po rybároch - tam sa občas objavia informácie o tolerancii rýb k NO3. Nájdu sa tam aj také zaujímavé čísla, ako 200, či aj viac ako 2000 mg/l (zdroj nepamätám). Žiaľ, nie o, v akvaristike, bežných rybách. Ale hlavne, dočítate sa tam, že mlaď je k NO3 oveľa menej tolerantná, ako dospelé jedince, čiže tam kde dospelé prežijú, mladé nie. Myslíte, že to bude tou neškodnosťou NO3?
V akvaristike ostáva na presné čísla buď urobiť vlastnú štúdiu, alebo sa spoliehať na skúsenejších (to robím ja). Problémom je, že aj v akvaristike bude odolnosť jednotlivých druhov rôzna, a tak kým nebudeme všetci chovať len jeden druh ryby, nikto v žiadnom univerzálnom článku presné číslo neudá a ak áno, tak je vycucané z prsta. Vzhľadom na rôznorodosť druhov sa ustálila hranica 50 mg/l, ktorá je akýmsi kompromisom hornej hranice, ktorá bežným rybám neškodí (resp. nie veľmi). Horšie to už je s citlivejšími rybami a omladinou, kde je tolerancia ešte nižšie. Ako som spomenul, NO3 priamo nezabíja (ako ten freón), ale dlhodobý pobyt vo vysokých koncentráciách má za následok zhoršené zdravie rýb, a tie potom kapú na niečo iné. Prípadne kape vysnívaný poter, či mladé majú rôzne vady (čítal som, tejto súvislost, o krivení chrbtice). S ohľadom na ryby je cieľ NO3 blízko nuly, čo však aj s ohľadom na rastúci obsah dusičnanov v pitnej vode, dnes nie je až také jednoduché.
Na druhej strane sú rastlinkári. Tí potrebujú (pri dnešných intenzitách svetla a pridávaní CO2) relatívne vysoké hodnoty, aby aj v kútoch so zlým prúdením vody bola istá hodnota, aby rastlinky nestrádali, ale i tam sa odporúča hodnota okolo 30 mg/l, práve kvôli rybkám. Sám pridávam asi 1 mg/l denne vo forme hnojiva, pretože to rastlinky zožerú. Zaujímavé je i sledovať, že keď zmením krmivo (typ, nie dávku), mení sa aj hodnota NO3... Rozdiel medzi živým a vločkami je merateľný (samozrejme za týždeň, dva).
Stretol som sa však i s "chovateľom", ktorý veselo množil a predával mečúnky v nádrži, kde mi stupnica testu NO3 od Tetry nestačila... Na jeho obranu len poviem, že šlo o nevedomosť, nie o ignoranciu.
Tak jednoduché to ale není, v akváriu nejsou jen ty dobré bakterie ale i ty zlé a ty se dokáží ve starší vodě namnožit do takové míry, že vám začnou ryby marodit a to můžeš mít, pokud jde o NO2 a 3 všechno v pořádku. Proto se tak doporučuje aspoň jednou týdně vyměnit vodu za čerstvou a zmenšit jejich počet na únosnou míru kdy se ryby dokáží bránit samy. V Praze je NO3 30 a bylo i 50mg/l takže o tom to až tak není.
tady je něco co mě zajímalo
www.rostlinna-akvaria.cz/…
píše se tam hlavně : Mnoho lidí mi stále tvrdí, že dusičnany jsou škodlivé pro ryby již při 50 mg/l. Když se jich zeptám proč, nepředloží narozdíl ode mne žádnou studii. Jedinné, co od nich slyším je:
1) Tvrdí, že menší koncentrace je vždy lepší (nikdy však neřekli, jaká)
Produkce dusičnanů (NO3) je naprosto přírodní proces. Příroda se tak snaží detoxikovat a zbavovat se škodlivých látek přeměnou na relativně bezpečné dusičnany. V akváriu nejsou škodlivé dusičnany, nýbrž čpavek, který vzniká rozpadem organického odpadu v akváriu. Ten užitečné bakterie zpracovávají na méně škodlivé dusitany (NO2) a následně na relativně neškodné NO3. Pouze NO2 a čpavek jsou v akváriu zabijáky. Nikoliv NO3. Tento proces přeměny bakteriemi navíc spotřebovává velké množství kyslíku, které ke svému životu potřebují užitečné bakterie, takže jej vlastně krade rybám.
Po výměně vody se samozřejmě sníží i množství NO3, které mezitím bakterie vyprodukovaly detoxikací části odpadních látek. Akvaristé tak nabývají dojmu, že výměnou vody jsme snížili dusičnany, a tím se zlepšila kondice ryb. Ve skutečnosti jsme se však zbavili hlavně čpavku a NO2, proto ryby ožily.
Ak ukazuje test <0.3 (najmenšia možná hodnota), tak to je vlastne 0, čo viac si želať?
No a hodnota NO3 okolo 10 je tiež výborná. Teda podľa mňa nie je problém. Pekný článok o kolobehu dusíka je v časopise Akvárium č. 4:
www.klub.akva.sk/… vem raději značkové se kterýma jsou dobré zkušenosti
JBL CristalProfi e1501
nebo Eheim Professionel 3 2075
ok světlo už je domluvené příští týden bude posíleno o 56w 2x navíc a v neděli se bude zapojovat vnější filtr druid304s uv
ohledne no2 a no3 jsme ti uz psali preci v jinem vlakne,dostala jsi stejnou opoved a jinou asi nedostanes
Pokud platí to co máš v prezentaci tak katastrofické světlo 2x36w na 550litrů je hodně málo a špatný slabý filtr. Proto tak vysoké NO2 a nízké NO3. To první by mělo být na 0 a to druhé asi 20mg/l. Přidat osvětlení, vyměnit filtr za silnější a než tohle uděláš měnit vodu častěji než 1 x týdně dokud se NO2 nedostane k 0.
Ahoj potřebovala bych poradit jaké hodnoty mají být v akva?které jsou nejvhodnější pro terčáky? u No2 mají být neměřitelné? mám testy od tetry a tam mám <0.3 mg/l na žluté:
www.orchardfisheries.co.uk/… a má se ta hodnota dostat ještě níže na 0? to nevím jak by se to mělo zabarvit a také i po 15 min je hodnota stále stejná... u No3 je hodnota mezi 0 a 12.5 (světle oranž.) :
www.orchardfisheries.co.uk/…
a tato hodnota se má také držet na 0 tedy snižovat, nebo stačí nepřesáhnout hodnotu 12.5? a pokud to nechám stát delší dobu tak cca po 25 min to trochu ztmavne.to je zle?
Nemůžu najít podrobnější článek ve kterém by byly určené vhodné hodnoty a jak se dá zabránit jejím zvyšováním kromě výměny vody...nebo to moc hrotím?
Starší reakce
Kdyz tam jsou dospele ryby a rostliny, fajn je okolo 30mg/l. Alepson ja to tak provozuji, coz mi dela minimalni problem, vstupni voda mi doda okolo 25mg/l.
A kolik by se měla pohybovat hodnota v akva NO3?
Díky
Aha, to jsem zapoměl napsat. Testy jsem zkoušel na čisté vodě, t.j. z vodovodu. Zkoušel jsem je taky na čisté vodě, do které jsem přidal Sera Aquatan (který v akváriu používám). V obou případech zůstal roztok zcela průzračný. Nemůžu, samozřejmě, soudit absolutní přesnost určení koncentrace. Všechno však naznačuje, že jestli tam opravdu žádná relevantní koncentrace NO2 není, tak se taky nenaměří. Takže mám důvod domnívat se, že test není zdrojem problému.
Kup si lepší test třeba od sery.
Zkuste udělat srovnávací test s vodovodní vodou, jestli uvidíte rozdíl ve zbarvení.
Ahoj, po založení malého akvária mám malou starost o NO2. 25 l bylo založeno asi před měsícem a před 4 dny byl přidán samec Betty (jediná rybička). Nedaří se mi dostat hladinu NO2 na neměřitelnou hodnotu. Denně měním 1/3 vody. Filtr se zdá být v pořádku, rostliny rostou, šneci ani beťák nevykazují známky problémů s NO2. Jen test (Azotin od Rataje) pořád ukazuje koncentraci kolem 0,1 mg/l. V akváriu nic nehnije, rostliny nežloutnou, řasu jsem už několik týdnů nikde neviděl.
Mám pocit, že žádné akutní riziko nehrozí, jen nevím, co by taková malá latentní koncentrace mohla živočichům způsobit dlouhodobě. Dno jsem donedávna odkaloval téměř při každé výměně vody, ale pak jsem zjistil, že tím dělám víc škody, než užitku, tak teď jej nechám alespoň týden (dva?) v klidu. Tak nevím, mám ty výměny vody zvolnit? A nebo mám nastavit menší průtok filtrem? Teď udělá akvárium asi dvakrát za hodinu. Ve filtru vidím něco, co by snad mohly být kolony nitrifikačních bakterií. Jsou na biomolitanech, na keramice, na stěnách filtru. Děkuji za rady a přeji hezký den.
Starší reakce
To zní rozumně.
Starší reakce
jo jo už jich mam 5 novych za tyden,takze frci jako blazen...
Designer napsal: A pak budes muset pokracovat vyhazovanim Pistie .
rybicky.net/fotogalerie.php… V tomto případě se právě "toho" přidává, ale řeší se to těma výkonnejma pumpama dusičnanů v podobě těch plovouček, kolega má vstupní vodu okolo 50 mg/l.
Nic nehnije nekonecne dlouho, takze pokud se toho nepridava a pravidelne se to vyplachuje, vysledek byt ani jiny nemuze
.
ahaaaaaaa a i tak si myslim,ze není k zahozeni menit vodu furt pryc
romant napsal: Ale Ty máš o kapánek více NO3 a kolega měl trošku problém s NO2. Ale Ty máš o kapánek více NO3 a kolega měl trošku problém s NO2.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18870x