NO2, NO3
Nene, měření jsem prováděl před výměnou vody a aplikaci Nitrivecu. Problém jsem měl i 2x se samečkem stříbrné Molly. První se doslova udusil asi po 3 týdnech a druhý zakoupený už po týdnu. Příznaky měl nejdřív zrychleného dýchání, potom malátnost, pak se už válel u dna, třeba i na boku a žábry se mu otevíraly nepravidelně a střídavě úplně dokořán, jako když lapá po dechu :( Před týdnem to schytala jedna nově zakoupená samička pavího očka, podobný příznaky, tý už jsem to trápení ukončil. Druhá, kterou jsem zakoupil s tou uhynulou, je zas úplně ok a čilá. Je to fakt zajímavý...
Pokud jsi to NO2 měřil po použití Nitrivecu, vysvětlení by zde bylo, protože ten je na stahování NO2 jako dělanej, mletej zeolit udělá svoje.
Jinak samozřejmě ten čas to chce, tak jako tak.
Ok, tak uvidíme, zkusim tomu dát čas
Třeba pomůže i ten Nitrivec. Jsem si právě všiml, že i pancéřníčci si chvílema jedou hrábnout pro vzduch na hladinu. Spíš mě dostává, že jsem ve filtraci objevil 8 1,5 cm rybek, který tam žily totál ve tmě, v proudu a do slova ve sra*kách a bez kvalitní potravy, jsou úplně ok, v nezaběhlým 30l akva s nezaběhlou filtrací, trochu pískem na dně a třema rostlinkama, co mi vyhrabaly rybky ve větším akva a jsou v klidu a rostou jak z vody
A tady těm člověk pořád vytváří lepší a lepší podmínky a stále je to málo... Docela paradox
Podle mě se ti ta voda prostě stále houpe a nitrifikace tak není ještě pevně usazená. Měnil bych častěji. Měsíc na exterák je nic moc, tam mám odzkoušený že jsou optimální měsíce dva a to ještě prolejvám bordelem ze dna.
Nová filtrace běžela měsíc s tou původní a nijak jsem jí nespouštěl žádnými bakteriemi či něčím podobným. Výměna vody 1x za 5 dní, 30% vody, čili 30l + odkalení dna. To No2 mě překvapilo, čekal jsem zvýšenou hodnotu. Zajímavý
Jinak to CO2 Vital dávkuju vždy ráno 2 ml. Měl jsem šílený problémy s řasou a s tímto se to naprosto zklidnilo
De facto hned druhý den po aplikaci. Jinak tyhle příznaky mají ryby delší dobu, aplikace Vitalu je teď tak 14 dní.
Okrem dusitanov hrozí otrava aj amoniakom (čpavkom) - pri vyššom pH viac. Ale to by nitrifikácia nefungovala vôbec, typicky len krátko po založení akvária. A čo ten CO2 Vital? Sú pridávané správne dávky? Netreba zabúdať, že je to jed (glutaraldehyd). Pri predávkovaní môže škodiť aj priamo rybkám, aj nepriamo - zničiť baktérie a narušiť nitrifikáciu.
Jak dlouho ta fitlrace je v provozu? Předpokládám že to byla výměna a tudíž otázka, byla nějak naočkována, jelo to nějakou dobu společně, stará nová? Výměny vody jsou jak častý a kolik?
0 25.05.2015 18:43 M4ChR – Trocha rozjímání :)
Zdravím přátelé
Teď mi to hlava nebere
Vzhledem k příznakům u ryb, které pozoruju již delší dobu (občas se některá objeví u hladiny a lapá po vzduchu, zrychlené dýchání u 90% ryb, u některých i zarudlé žábry), dokonce před týdnem to už i vypadalo, že to jedna mečovka nerozdýchá... Tak jsem si dneska koupil test od Sery na No2 a výsledek je na 0. S testem jsem rovnou koupil Nitrivec, tak jsem ho pro jistotu hned aplikoval. Jde mi o to, proč mají takovéto příznaky? Čím to může být? No3 mám běžne kolem 30ti, ostatní hodnoty jako ph, dh, kh dle testů naprosto v normě. Je možné, že se ještě úplně nezaběhla nová filtrace a že mají nějaký jiný problém? Filtraci mám seskládanou odspodu: plný koš válečků pro mech. čištění, 3/4 plný koš sklokeramických kuliček Micromec a ty uzavřené jednou vrstvou biomolitanu Unibloc a vrchní koš je set biomolitanů Combibloc. Krmím 1x denně v malých dávkách, výměna vody 1x za 5 dní 30% + odkalení. Za všechny názory budu rád
Starší reakce
Světla jsem teď 2 vypnul a CO2 nechám. Dodám do vody dusičnany. Denně 3 mg/l (viz obrázek-kalkulačka z
www.rostlinna-akvaria.cz) již 3. den a stále hodnoty na nule. Ještě chvíli zkusím, případně zvýším dávku.
A díky za odpovědi
Test od Rataje na NO3 není spolehlivý, (problém je dávkovací "lžička" sypkého komponentu) narozdíl od testu na NO2 od téhož výrobce, který je vynikající.
Doporučuji pro jistotu změřit ještě jednou jiným kapkovým testem a následně řešit. Držím palce.
Jeste me to trochu hloda, pokud si budes hrat se svetlem a sycenim, tak udelej nejprve jedno nebo druhy, ne obe zaraz. Pokud bys zvysil CO2 a zaroven snizil svetlo, mohly by klesnout naroky na CO2 a dojit k presyceni. Je tu diskuse na foru o tom jak merit CO2 a jak moc sytit.
Ahoj, to osvetleni je palba, maly ryby, more rostlin. Neni divu, ze rostlinky tak hltaji NO3, fotosynteza tam vali pekne se sycenim, to si zada i vyssi naroky na ziviny a maly cistotny rybky toho zas takovy mnozstvi nedodaji, i kdyz jsou to slusna hejnicka.
KNO3 bych pouzil tak aby se zvedla koncetrace tak kolem 15 - 20, ale ne skokove, postupne, tyto rybky nejsou z nejodolnejsich a nemaj rady rychle zmeny. Srazil bych taky osvetleni ci snizil dobu sviceni a mozna zvedl syceni, to ale zalezi na kontrole jakou provadis, aby se nepresytilo, s tim osobne zkusenosti nemam, pac sam nesytim.
Predpokladajme, že rastliny naozaj môžu spotrebovať všetky dusičnany (áno, deje sa to aj u mňa, v bohato zarastenom a osvetlenom akváriu je to normálne). Ak má voda zo studne 20-25 mg/l a mení sa 1/4, tesne po výmene je vo vode cca 5 mg/l. Nepoznám Rataj test, tak neviem, či vôbec takúto nízku hodnotu rozpozná. A samozrejme, po 2 dňoch bude ešte o čosi menej. Čiže áno, je treba začať pridávať aj dusičnany. Na úvod možno jednorazovo zvýšiť o nejakých 10 mg/l a potom trebárs 1 mg/l denne.
Ahoj všem
, koupil jsem si test od Rataje na NO3, protože mi kytky i přes přidávání CO2 a PMDD bez KNO3 (spoléhal jsem na ryby) nějak nerostou... Podezření padlo na dusičnany. Zkusil jsem vodu v akva (2 dny po výměně) -dvakrát- a pořád bez fialového odstínu. Referenční roztok 50 mg/l mi normálně zfialověl a vstupní voda ze studny má 20-25 mg/l. Čili, je možné, že mi kytky opravdu všechno NO3 spotřebují tak rychle? A případně kolik KNO3 bych měl přidávat? Díky všem za rady - ta řasa mě už štve (hnědá, sinice, jelení paroh, místy i zelená :sad
Starší reakce
Záleží, aká je vstupná voda a k akej hodnote sa dusičnany blížia - ak je tých 30 mg/l ustálených (teda ak sa nameria 30 aj napr. po mesiaci), je to OK. Každé meranie by malo byť prevedené na konci cyklu údržby, tesne pred výmenou vody. Dá sa na to pozrieť aj z hľadiska spotreby:
Príklad 1: Pokiaľ má vstupná voda 10 mg/l, týždenná výmena 1/3 vody pridá do akvária z vodovodu 3,3 mg/l (a samozrejme odoberie 1/3 prítomnej hodnoty), tak aby sa hodnota ustálila na 30 mg/l, akvárium produkuje týždenne 7 mg/l dusičnanov. To je celkom dosť, bolo by vhodné pridať viac rastlín, lebo dusičnany je nutné výmenami vody odstraňovať.
Príklad 2: Pokiaľ má vstupná voda 50 mg/l, týždenná výmena 1/3 vody pridá do akvária z vodovodu 16,7 mg/l (a samozrejme odoberie 1/3 prítomnej hodnoty), tak aby sa hodnota ustálila na 30 mg/l, akvárium spotrebuje týždenne 7 mg/l dusičnanov. To je fajn bilancia.
Príklad 3: Pokiaľ má vstupná voda tiež 30 mg/l, tak je to vlastne v rovnováhe - koľko sa dusičnanov vyprodukuje, toľko rastliny aj spotrebujú.
pokud to udržíš do těch 30mg/l tak to bude v normě. Pokud ti ještě pojedou dobře rostliny, tak to bude klesat. Ale vodu měnit 1x týdně bude chtít stejně.
tak jsem prave nameril cca 30 mg/l...je to hodne na moji nadrz zde v prezentaci?
Neříkám,že je větší prase,než plata,ale umí toho taky pěkně nadělat
jinak co se týče NO3, tak zase se nesnaž ho dostat z nádrže úplne na min. úroveň, jinak se setkáme ve vlákně - nerostou mi rostlinky, pomoc
2:1 ?
0 07.08.2014 11:14 jamajcan Kapři jsou taky pěkní kaďáci.
aaa tak to pomalu vypadá na výherce (stěhování do jiného akva),ještě dam parmičce chvilku..výsledek stále neni jistý
plata, stav 2:0
1:0 tak jsem zvědav kdo se přidá
Hlasuju pro platu
Obecně mají živorodky metabolismus, který více zatěžuje vodu.
dobry den vsem,tak jsem odebral asi 11 ks zivorodek,No 3 se po pravidelne vymene vody zmensilo ale jeste to neni ono.Ted prosim o radu nebo spise o tip...ktera ryba dela vetsi bordel, jestli zivorodka plata nebo parmicka subertova ktera ma skoro 5 cm...diky
Starší reakce
hmm, na dospělé kusy je to dost. Mívám ve svých 50l nádržích i kolem 50-60 malých mečovek. Abych udržel N látky na slušné úrovni, měním vodu i co třetí den. Samozřejmě včetně odkalování. Jsou to prostě prasátka a občas mám pocit, že z nich vypadne toho víc, než pozřou
ja taky jsou tam jen proto aby meli skalari nejake vzruso
asi jo,az budu doma,snizim pocet plat,myslim ze jich je tam ted 18-20 ks...
nemusíš je dát pryč natrvalo. I když snížit jejích počet by si to zasloužilo. Kominíky tak 5ks a hodně bych snížil počet plat. Asi tak na 6ks s převahou samic.
Oni se ti živorodky společně se skalárama stíhají množit? Používám je jako živej příkrm a když něco přežije, je to malej zázrak.
kdyz chci mit zive akvarium
cim bych mohl nahradit zivorodky ke skalarum,ktere nechci davat pryc...
Tím, že snížíš počet živorodek, snížíš množství odpadu, který produkují. Hodně odpadu = nárust N látek. Klidně bych, pokud tu možnost máš, dočasně odlovil všechny živorodky. A často měnil vodu jak doporučoval Roman
nevim romane,vymenil jsem vodu a odjel na sluzebku.Manzelka to asi merit nebude
tak mam jbl cristalprofi 1501 e narvnej az po okraj,molitany,supstrat pro a to co bylo ve filtu pri koupi
Živorodka a cichlidy jsou velmi obdobní znečišťovatelé, zde se odkalování dna a výkonná, ale hlavně účinná filtrace vždycky šikne.
Co se stalo po té výměně vody?
krmim tak akorat.tim ze snizim pocet zivorodek,snizim pocet NO3?mozna bych odebral i nejakou skalaru ale to se mi moc nechce...
máš tam docela dost ryb, hlavně ty živorodky ty dusičnany dovedou zvednout, takže je možné že trochu víc krmíš, míň odkaluješ a NO3 pomalu stoupá, ale tahle hodnota je ještě v poho, aspoň pro ty tvoje ryby, já měl v akvárku přes 50 skoro půl roku, spíš by to chtělo zjistit proč stoupá a zastavit to.
Vyměň klidně polovinu a hodnotu změř, ta souvislost s tím stěhováním se zde nabízí.
vcera jsem meril takove hodnoty tak jsem hned menil 60 l vody,plus lehke protrhani rostlinek..14 dni zpatky jsem stehoval akvarium z jednoho mista na druhe...
týden
Kdy jsi naposledy měnil vodu?
hezky vecer,prave jsem v mem akva nameril testem sera 50 mg/l NO3 je to moc?
Starší reakce
asi před 14 dny jsem si koupil NO3- test od SERA v Pet Centru, byl celkem levnej 160 Kč...po otevření byly nějaké krystalky u závěru lahvičky 1 a 2 ale nevěnoval sem tomu pozornost, protože to se mi stává i u hnojiv...a testuju...první test mi ukázal naprostou absenci NO3- tak sem si vyrobil standardizační roztok KNO3 10mg/l a ukázalo to barvu podobnou 10mg/l takže jsem hned dávkoval tento roztok do 54l akvaria po 2 ml a to ob den týden, po týdnu se v akváriu projevili neskutečné změny k lepšímu, ale když dnes stanovuji NO3- ukáže mi to nesmyslnou hodnotu kolem 40mg/l kde by se tam vzali...udělám stanovení znovu..stejný výsledek...tak tam naleji destilovanou vodu a ukáže to 25 mg/l...zlatá instrumentála...nemá někdo doma MAS nebo přístup k němu?...jsem z HK a rád bych věděl kolik NO3- mám v akváriu a hlavně asik prdím na zbytečné testování a přejdu na Estimative index dám ročně víc peněz za vodu ale u mého akvária je to fakt jedno..lepší než neustále testovat kolik kde čeho takovým nepřesným svinstvem
Starší reakce
když už,tak aspoň po měsíci a to ještě s pravidelnou výměnou vody,rybky jsou choulostivější na n latky,takže si vše hlídat. Já dával neonky po 2.5měs tuším,ale každý má svůj rozum a své rozhodnutí.Po týdnu je opravdu brzo,co bych nasadil tak okružáky
když koukám na tvé akva,tak bych přidal i více kytek,třeba rychlerostoucí do začátku...
Ahoj, myslíte, že už do mého akva mohu přidat tak 6 neonek prozatím? NO2 je již téměř nemeritelne. Vizte moji prezentaci. Díky.
Starší reakce
Tak já mám např. Ostravě - Výškovicích z vodovodu necelé 4 mg/l. Kdyby byl luckyway můj soused, tak při týdenní výměně 1/3 objemu nemají dusičnany šanci nějak významně popolézt nahoru. Ale naprosto souhlasím, není to vůbec běžné a zjistila bych si na vodárně, jaká je vstupní voda.
Jinak závojnatky v 54 l akváriu, to je asi na jiné téma...
A ještě jeden dodatek - většině rostlin takhle nízké hodnoty naprosto stačí. Jsou ale výjimky, které jsou na dusík náročnější a moc dobře nepůjdou. Je jednodušší se bez nich obejít, než dusík do akvária přidávat.
Záleží jak krmí. Když krmí málo i závojnatky toho málo vyprodukují.
vhledem k tomu jakou máš osádku ryb - ty závojnatky zase tak malé nejsou a živorodky, kytek taky tolik není, bych spíš tipoval, že budeš mít špatnej test. nevím odkud si a jakou používáš vodu při výměně, ale většina vodovodní vody z řádu má u nás dusičnany někde mezi 10-30mg/l, i když určitě budou i vyjímky, ale 5-10 mi na to tvoje akvo přijde dost nereálné.
Rostlinky rostou, ras vyprodukuji jen tolik, kolik potrebuji moje oblibene Neritinky. Takze si tim nebudu zatezovat hlavu. Diky
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18870x