Zrnitost písku
Co je přirozené je relativní pojem, skouknul jsem spoustu videí s různými biotopy a pokud jsem na nějaký písek narazil byl většinou hodně světlý.
Já mám ten tmavší, vypadá přirozeněji. Cena je věc druhá no, ale když to člověk chce
www.superzoo.cz/… tady sem ho bral.
Jsou dva druhy (Hagen), světlejší a tmavší. Ten druhý se mě opravdu líbí ale cena je skoro dvojnásobná. Když se stavěly v botance výstavy mohl jsem to porovnat.
akvarijni-pisky.heureka.cz/… To mi tak nevadí, že na povrchu budou ty větší. Vypadá fakt "po p***!"
bezva přírodní barva. Nikdy sem tak jemné neměl, tak to musím taky vyzkoušet.
Som spokojný, je to pekný piesok. Jedine, ako som už písal, by som prijal trochu menšiu frakciu. Po čase tie jemnejšie zrná zapadli hlbšie a na povrchu ostali tie okolo 2 mm, čo je viac, ako môj ideál. Keby bola možnosť 0,8-1,2 mm, bol by pre mňa dokonalý
Ahoj, koukal sem, že máš v akváriu písek Hagen 1-2mm, já ho teď vzal na zkoušku, protože se mi dost líbí. Si s ním spokojený?
Starší reakce
Tak nižší frakcí nic nepokazíš. Koukni v jak jemném materiálu koření rostliny v přírodě. Naopak, bude se ti lépe odkalovat.
Spíš pak jde o to, co vyhovuju tobě.
Ahojte, otázka začiatočníka - ako veľmi súvisí frakcia riečneho piesku s dobrým zakoreňovaním a fungovaním rastlín? Pred 2 rokmi som do akvária vybral riečny štrk frakciu 4-6mm. Čoraz viac ale rozmýšľam, že by som pri ročnej výmene vody išiel s výmenou celého dna do frakcie 2-4mm, možno ešte nižšie. Čo Vy nato priatelia? Čo zásadné by som ešte nemal podceniť?
Starší reakce
Ahoj. Podľa mňa je zrnitosť okolo 1 mm ideálna takmer po všetkých stránkach. V malom akvárku mám frakciu 0,3-0,8 mm, čo mi príde príliš jemné a vo veľkom 1,0-2,0 mm, čo už je zas dosť hrubé. Okolo toho 1 mm mi to príde ako ideál po všetkých stránkach. Zvlášť v malom akvárku je drobnejší štrk/piesok aj estetickou výhodou, keďže nádrž opticky zväčšuje.
Zdravím, dnes mi místo objednaného písku 2-4mm dorazil písek 0,8-1,2mm... je to "jen" do šnekária (12l, lowtech, kytky, šneci, 9W světlo, možná časem nějaká čudla, co se nevejde do velkého akva). Vadí hodně ta jemnost? Nesesedne si nějak, aby to vadilo rostlinkám? Ve velkém mám právě větší zrnitost a nechce se mi to vracet, protože za poštovné dám víc, než za 3kg písku. Díky za odpovědi.
Starší reakce
prach je 5 až 63 tisícin milimetra. Pancierovníky nechovám. Moje ryby, keď do toho občas hrabnú, tak to okamžite padá späť.
Čauky, myslíš 63 tisícin milimetru až 355 tisícin ? To je prach. Pancéřníčci to musí vířit jako hrom...
stačí si na skúšku nabrať z detského pieskoviska za vedierko. My máme dve za domom. Stále je to kremičitý piesok, a ten je 1,5x ťažší ako voda.
pre info:
prachové častice 0,063 – 0,005 mm
ílovité častice ‹ 0,005 mm
Díky. A to píšeš k té zrnitosti 0,063–0,355mm od Murexinu (níže)?
Přijde mi to velikostně téměř jako prach a těžko uvěřit, že se voda nekalí
Ale věřím, že je to dno pro Pancéřníčky apod.
skúšal som aj jemnejší - z kopanej hliny som si vyseparoval íl, ale to už kalilo a dlho sadalo. S pieskom problém nie je, ale samozrejme treba to na začiatku dôkladne premyť. Ak by si to nepremyl poriadne, môžeš po prvom napustení chvíľu počkať a urobiť ešte 100% výmenu vody.
Piesok sa chová obdobne ako štrk rôznej frakcie, t.j. tie najjemnejšie častice vždy časom skončia najnižšie, takže za prevádzky to už nekalí.
Při frakci 1-2 mm určitě ne. S jemnějšími nemám zkušenost, takže otázka spíš pro Václava a MichalaV. Ale asi ani tam nebude problém, když to s úspěchem používají a doporučují. Jen bude třeba víc opatrnosti při odkalování.
A není pak problém s vířením a zákalem takto jemného substrátu? Přemýšlím, co použít pro příští layout...
Při velké vrstvě bude anaerobní asi i hrubé dno. Jak já to chápu, právě díky tomu, že je dno jemné a organický materiál nezapadává do substrátu, tak se v místech, kde třeba není možné odkalovat, odehraje dekompozice na povrchu a nic tedy nezahnívá. Navíc mám akvárium plné piskořek, takže nějaké slehnutí dna nehrozí.
Jak je vidět ve zdejších prezentacích, skvěle můžou fungovat akvária jak s jemným, tak s hrubším dnem...
Měl jsem vrstvu 15-17 cm a ni nezahnívalo ale spoustu rostlin a časté odkalování. Dříve jsem měl jiný písek s většími kamínky a občas dno zahnívalo.
No a co větší vrstva. Nebývá problém se zahníváním z důvodu nedostatku kyslíku? Aby to po čase nesedlo a nedochazelo k tkz.anaerobnímu hnití (černání písku) ? Zapomněl jsem uvést ze to bude akva pro ryby. Rostliny budou hlavně Echináče. A bez CO2.
Podle mně hlavní 2 výhody:
1) Do jemného písku tolik nezapadává bordel, krmivo atd. To to má vliv obecně na lepší kvalitu vody a troufám si říct, že to vyhovuje některým rostlinám, třeba stonkovkám - lépe koření.
2) Skvěle se do něj sází, obzvlášť s pinzetou je to nesrovnatelné. Tak jemný jako Václav jsem nezkoušel, ale frakce 1-2 mm pro mně naprosto ideální.
Písek do filtrací je bez příměsí vápence a bez problémů můžeš používat k CO2 a rostliny v tom rostou dobře. Není to ale nic nového. Měl jsem dokonce ještě jemnější 0,1-0,3 a taky bez problémů pancéřníčkům se hodně líbil.
Starší reakce
Lepší je na to nemyslet.
V malém akva vypadá lépe menší, a ve větším větší.
Rostlinám vyhovují oba, rybám, šnekům .../asi/ taky ( pohledej v atlasu).
Ahoj,
chtěla bych vyměnit Volcano za něco bez ostrých hran (buď to bude čistý křemičitý písek přírodní barvy nebo černý, ještě nevím), ale nevím si rady s hrubostí...
Rozhoduji se mezi 1-2 mm a 2-4mm.
Co si myslíte že je lepší?
Děkuji za jakoukoli radu či typ
.
Starší reakce
Je to písek obalený v nějaké pryskyřici. Barvené písky jsou určené pro stavebnictví a nikdo neví co uvolňují do vody. Některé zvláště ty černé i ztrácejí barvu. Pro neonky je to prostě tě to nejlepší.
Nie je to drť na to si dávam echt bacha lebo som mala v nano a ancistrus sa mi na tom zabil ...vďaka za radu
Nechcem piesok kvôli neónkam lebo vraj bledé dno ich stresuje
Za mě jedině dobře propraný říční písek. Kdybych musel jít do jedné co máš, tak 1-3.
Obě jsou vhodné, ale já bych bral tu 1-3 mm.
EDIT- jenom ať to není drť, ta má ostré hrany
0 20.01.2019 17:51 sisa1415 Ahojte , plánujem zakladať 160l akva a budu tam tetry neónové, živorodky a z rastlín vallisneria, bacopa monnieri, hygrophila, cryptocoryne a pod. a potrebujem vedieť ktorá veľkosť zrnitosti bude vhodná z tých čo sú na obrázku . Vďaka
Starší reakce
A neplánuje se tady něco lichého? Ten filtr (jeden) nestačí na nádrž velkou tak, aby tam mohly být všechny ty ryby, se mi zdá.
Bude tam diversa exus. U závojnatek se toho až tak nebojím, ty to maximálně prohrabou tlamou při hledání jídla. Ale oskar se může rozhodnout prohnat někoho u dna a přeci jen 30cm a víc ryba už pískem asi "pěkně" hne. A také, nemohou nonstop způsobovat zakalenou, rozvířenou vodu pohybem po písku? Písek jsem nikdy neměla, tak nevím. Myslíte tedy, že ten jemný bude ok? Molitan ani předfiltr tam nebude. Děkuji
filtr může mít předfiltr, nebo se prostě nasadí někam cestou před motor molitan, který hrubé nečistoty (písek a spol) zachytí - je ale otázka, jaký filtr to je ?
0 07.04.2018 13:00 Konan – Zrnitost k velkým rybám
Zdravím,
jakou frakci písku byste doporučili do akvária k rybám ryjícím ve dně (závojnatky) a do jiného k velkým rybám žijících převážně u dna (péřovec, gibbiceps, bichir, hrotočelec + tam bude oskar)? Prostě k takovým, které ho budou pravidelně bagrovat? 1-2mm nebo 2,5-3mm? Líbí se mi ten jemnější, ale bojím se rozbití filtru. Větší velikost zrn nechci, momentálně mám u závojnatek velký nevhodný štěrk a špatně se udržuje.
Starší reakce
Ze mě by si akvaristi brát příklad moc neměli. Ale nádrž mám podrybněnou a odkaluji tak 3x do roka. A funguje to.
Zpočátku jsem měl frakci křemičitého písku až tak do 5 mm a odkalovalo se hůře, rostliny se sázely hůře, prostě jsem s tím byl méně spokojen.
Já bych se držel té frakce kolem 1mm. Detrit se do toho dostane, když odkaluju Malawi a zajedu odkalovačem do hloubky, tak z toho jde bordelu hodně. Něco na povrchu samozřejmě zůstane, ale to i v případě např. 2-4mm.
Čemu říkáš "hůř udržuje"? Já to totiž právě řeším taky, ale ne barvený písek, nýbrž čistý křemičitý.
Ptám se proto, že já na odkalování moc nedám. Myslím si že když detrit zapadne do dna, tak je to správně, že tam patří a mikrobi a kořeny rostlin se o to postarají a vyhovuje jim to.
Onehdy jsem dělal pár výlučně rostlinných malých akvárek a pořídil jsem si na to frakci 0.8-1.2 mm. Pracuje se s tím perfektně, ale právě nevím, jak by to bylo s tím zapadáváním detritu; nechci aby se mi nehezky válel na dně, to bych musel odkalovat i já.
Takže moje otázka je následující: Do jaké nejmenší frakce bude svinčík zapadat a nebude se válet po dně?
Já, na rozdíl od kolegy, bych dal tu menší zrnitost.
Sám mám již asi 8 let původní černé Flexiobklady 1-2 a stále bez jakýchkoliv problémů. Ta větší zrnitost se vždy hůře udržuje.
Hodně lidí tady si dává i ten černý. Ale byly tu i diskuze, že někteří prodejci prodávaly šmejd, který po pár letech pouštěl barvu. U firmy Rostlinná akvária bych se toho zase tolik nebál.
Psal jsem můj pohled na věc, že bych si to do akvárka nedal, i když to vypadá hezky.
Hodně lidí má ten černě nabarvený písek a hodně lidí je s tím spokojených.
Ten poslední odkaz - to vypadá v pohodě. Já mám verzi od Rataje, zrnitost 2-4 mm, ale bude to asi skoro stejné.
Já vím, že to je dneska v módě, to černé dno. Taky by se mně líbilo, ale nechci dávat do akvárka něco, co je nabarvené. Někteří taky měli špatnou zkušenost s otěrem barvy po pár letech.
Zajímavý, že ten smrad z barvy avizují jen u 2-4mm...
Prodává se i čedičová drť. Kupodivu jsem ji viděl v akvaristikách. Ale pro rostliny není to pravé.
Edit: Jak se dívám, tak pytel čedičové drtě v OBI stojí pakatel. Takže sehnat se dá i tohle, ale do akvárka bych to nedoporučil.
Pokud chceš černé dno tak nic jiného neseženeš.
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 9076x