Výběr plžů
To je Filopaludina martensi, asijská příbuzná našich bahenek - se správným názvem se už dá dohledat spousta informací
Netroufám si hádat. Zkusmo jsem googlil, ta Ampule by to být mohla, ale nenašel jsem takhle špičatou. Bahenka je zase ok tvarem, ale barvu jsem nenašel bílou. Obojí ovšem neznamená, že to tak nemůže být. Škoda, že jí nevidíme do obličeje...
Nezbývá, než čekat na Godota a Sivon, jsou dnes spolu
A co takhle bahenka živorodá?
Hezké, ale počkal bych na Sivon. To je místní šnekoložka.
Mně taky velmi zajímá, co je to vlastně za šneka /paní říkala, že ampulárka, bohužel již vím, že se jí nedá moc věřit/ a popisek je bílý šnek. Nejlepší bude ho jít vyfotit. Zůstaňte (do odpoledne) na příjmu.
Škoda že bez fotky. Velmi by mě zajímala.
A je to skutečně ampulárka? Protože ty ulitu moc špičatou nemají.
Informace pro šnekumilovné brňáky: Ve zverimexu na rohu ulic PalackéhoxHusitská mají bílé špičaté ampulárie (pod poněkud matoucím názvem "bílý šnek").
Starší reakce
NO! Myslím,že jsem to už u Tebe v prezentaci
zahlédla a proto je na burze (nuceně) přehlédla. Škoda,pěkný šneček...
Naopak taková tyloška, to je jiný kytkový "predátor":
Tak ani jednoho nemám.
Možu se zeptat,kteří jdou po kytkách?
Naše 2 velké brotie jsou milí a neškodní šneci, rostliny nežerou (na rozdíl od jiných expertů). Noří své dlouhé "čumáky" do substrátu nebo rejdí po skle. Chutnají jim všechny šnečí dobroty: mrkev, brambora, špenát, kopřivy, dubové listí i zelené granule.
Mám povícero Brotií a poškozování rostlin v nádržích s nimi nepozoruji a to tam mám i křehčí kytky.
Môže sa Brotia kŕmiť na zdravých rastlinách ? A je schopná požierať riasy a čistiť tak čiastočne akvárium alebo je len dekoratívnym slimáčikom ?
Počítala jsem s nějakou takovouto odpovědí.
No,přinesla jsem 4 a to bude konečný stav.
Osobně si myslím, že vypovídací schopnost odpovědí z kategorie "výhled měsíční předpovědi počasí" může být i silně zavádějící a to jenom onen odhad, protože zaklínadlo originality každé jedné nádrže je zde velmi silným argumentem. Když už jsem nakousl ty poučky, tak bych se řídil tou z kategorie "méně znamená více", tedy jak s mmnožstvím plžů, tak s přísunem žrádla, ale jinak když to nezkusíš, nevíš že to nejde a ony získané zkušenosti budou nepřenosné.
Dá se nějak odhadnout, kolik plžů (tedy těch větších,záměrně chovaných), může (se) "uživit" v akva? Mám stále strach, zda mám dost řas pro řasomilce. V mém 190 l mám Ampulariu (tu hodnou!) a Neritinu a ještě pokukuju po dalších...
Dokrmuju spirulinou, kopřivou,zeleninou,ale to né každý řasomilec rád...
Starší reakce
Řekl bych, že ampulárka dost kadí, takže bych byl opatrný, podle toho, co tam máš za ryby, abys to pak ukočíroval. A neritina potřebuje řasy...
Do 54l každopádně max jeden kus té nebo té.
Co takhle místo toho hrst okružáků a/nebo piskořek...?
To jednoznačně záleží od toho, co od konkrétního plže očekáváš.
Když si celkově zjistíš, jaké mají požadavky na prostředí, kvalitu vody, vhodné zdroje potravy a individuální projevy i působnost v akváriu, tak usoudíš naprosto přesně, který z vypsaných druhů se do určené nádrže hodí i bez potřeby odborné rady.
Možná se použít nedá žádný z těch dvou uvedených.
A nebylo by lepší si skutečně udělat tu prezentaci? Zkušené oko dokáže z několika fotek zjistit mnohem více informací než ze stránkového psaného elaborátu. Chceš aby Ti lidi poradili, ale informace aby z Tebe tahali jak z chlupaté deky. Zdá se Ti to normální? Přitom bys měl být vděčný za snahu Ti pomoct, protože se jedná o lidi, kteří radí bez postranního úmyslu Ti něco prodat.
54l rok staré společenské akva, 10 rybek, krevetky
Nemas zalozenou prezentaci, takze aby to nekomu stalo za namahu odpovedet napis vic informaci, typu jak mas velky akvarko, jak dlouho zalozeny ...
0 19.02.2017 13:14 miky – plži
Chtěl bych poradit co do akva, ampullarii nebo neritinu?
Starší reakce
Safra! Tak já uvidím,no. Hned jí dám dnešní příděl.
Krmila jsem je denně a stejně "ve volném čase" ožíraly rostliny.
Tak jsem dostala od otce Ampulariu australis - tedy pevně doufám, že je to ona! A i když jste mě tu od ní zrazovali, že jestli ju moc chcu, tak až za měsíc..ale od otce jsem si ju prostě nemohla nevzít...
Už chroupe okurek, koupila jsem i tablety s řasou a musím říct, že stihla "ojet" část kamenů a skla a vypadalo, že má i co ohlodávat.
Jak často jí tedy mám něco podstrčit?
Starší reakce
A jak často se má přikrmovat? Plánuju si Ampulariu a. pořídit....
Nené, to není pravda... rostliny jsou až ve druhém či třetím patře jídelníčku... v prvním jsou cukety, okurky, pampeliška, kopřivy (dokonce i sušené), řasy (štětka), a pak teprve končně rostliny v akváriu... Pokud toto dodržíte, můžete mít i tyto pašandy v nádrži...
Už jsem to psala v jiném tématu - prostě si představ ulitu špičkou nahoru -špička coby vrchol kopce - a silnici na ten vrchol vedoucí - tak vypadá ta "hodná" ampulárie.
Dik za ten odkaz.
Nez jsem se podivala na ty webpwky, tak jsem si to malovala tak, ze skouknu svoje stary fotky, a budu vedet... ale tohle z nich nevykoukam
tak aspon doma odlovim ampularky co mam, a podivam se jim na zoubek, ktera to je
skoda, ze mi komp nepodporuje javu (nebo kyho vyra, proste 3D model mi to nechce ukazat), ten 3d model by mohl byt zajimavej.
To je pravda, ale tu si naštěstí nikdo nesplete díky tvaru ulity. Ale plž je to nádherný
Žluté jsou obě, nebo respektive jedinci obou druhů mohou mít různé zbarvení.
applesnail.net
Pod odkazem "Species" (menu vlevo nahoře) je obrázek rozdílů mezi jednotlivými druhy ampulárií.
Takže tvoje "dnešní" žlutá může být klidně jiný druh (nejspíše tedy P.canaliculata) než ta předešlá žlutá.
Vzdycky sem mela ty zluty.
Těch Ampulárií je více druhů, ale nejběžnější je Pomacea bridgesi (Ampularia australis) a Pomacea canaliculata (Ampularia canaliculata). Ta druhá je chodící kyselina.
P.S. V závorce jsou synonyma.
Někdo tu někde napsal, že jsou dvě formy (druhy?) ampulárie a jedna je na rostliny vysazenější, než druhá.
1 25.01.2017 11:09 Bella [1047] - Rostliny Par vseobecnych plzovitych postrehu:
- neritiny mi ohlodavaly anubias s prisedlou zelenou kulatou rasou (takovy ty klasicky tecky) tak zanicene se stachanovskym nasazenim, ze to prodraly az na pletivo.
- nejmin "poruchovy" neritiny byly obycejny zebry (hnedo-cerno pruhaty), jak to melo vzorecek (tygr, cibule...), tak mi prislo, ze je to min "zitelny", nebo jak to mam rict.
- donedavna bych se prala za to, ze ampularka rostliny nezere (mela jsem x rostlin, x ampularek), ze se pusti do rostliny, ktera jde do kytek, a z toho je ten mytus, ze zere rostliny. Ehm, musim to poupravit. U me okousava hygrophilu polyspermu, ktery se dari a roste jak plevel, a okousava mladsi listy (ale ne uplne mlady). Pritom krmim pestre, ostatni sneci jsou limitovany helenou (nebo helenama), znatelne jich jako potravni konkurence ubylo, akva 300litru, zarostlej spodek, takze se tam moc odkalovat neda (vlastne vubec), a je tam tim padem dost zapadlych rostlinnych zbytku, a vubec siroka paleta jak se zradelne realizovat, ale vono ne. Nastesti mam po vetsinu casu dzungli hustou tak, ze by se dala krajet, takze skody videt nejsou.
Mimo vodu byla pomerne imrvere, ale drzela se nad hladinou nebo na rantlu akvarka nebo lozila po krycich sklech, nebo mezi zarivkama.
Poprvy kdyz zdrhla z akvarka - najit ji trvalo 4 dny - na topici podlaze! a rozdychala to (asi mela jako pripravu na sucho/vedro ten survivalistickej trenink v akvarku mezi zarivkama).
Podruhy jsem ji nasla po 3 mesicich - a to uz opravdu nerozdychala.
Se mi ji povedlo vyblejsknout, kdyz jsem odendala krmici zaklopku, abych nakrmila rybany - chystala se zdrhnout, takticky maskovana listem.
Mám stejnou zkušenost, tři neritiny byly (jsou) úplně v pohodě a jednu jsem každý den sundavala z krytu, aby neuschla, až se jí nakonec podařilo utéct z akvária dírou jen o málo větší, než byl průměr její ulity. Bohužel se zatoulala dost daleko po koberci na místo, kde nebyla vidět
Aha, takže pokud chce být někdo cestovatel, kryt mu v tom nezabrání. A 3 m - to bych teda nečekala! Jak dlouho tak vydrží na suchu?
"nemám ale ještě zakrytí, fakt mohou vylézt?" - v jednu chvili jsem v akvarku mela 2 clinthony a 3 neritiny (+ nejaky ty ampularky, piskorky, levatky, okruzaky a kruzniky). Je to 300litru, takze nejaka rasa se vzdycky najde. I pres to jedna neritina vytrvale a urputne zdrhala (i pres to ze akvarko bylo zdanlive dobre utesneny - kryci skla, dreveny kryt, zaklopka na krmnym otvoru, olepeny vyvody a privody hadic - tudy myslim nakonec zdrhla), az se ji to nakonec stalo osudnym. Od te doby akvarkem proslo behem tech cca 8mi let par neritin navic. Zdrhal jenom tenhle jeden kus. Pokud se ti stane, ze by ti zdrhnul - chce to vetsi radius pri hledani - vzdusnou carou jsem ho nasla 3m od akvarka, plazil se po dlazbe s fachajicim podlahovym topenim (bylo to v zime), a verim, ze to nebral rovne. A pokud pouzil tu dirku o ktery si myslim, tak musel jeste obchazet cely akvi, a ta 300litrovka je tak trochu mensi vana...
Hnědá řasa se v nově založených nádrží dělá často a časem odezní. Pokud ne zkusil bych to později z otíky.
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy Většinou jsou to jiné druhy takto pojmenované ale svou práci odvedou.
Už nezakrývám. Na skle trocha řasy je, jak jsem psala - do teď jsem odstraňovala ručně. Tak to teď nechám. Jinak jsem tu četla,že se dá pořídit i nějaké řasové tabletové krmivo. Je pro tyto druhy vhodné? Já se raději na vše zeptám, přeci jen první akva.
Zdravím pěkně - a zároveň ráda poprosím o radu. Mám už cca měsíc 20litrové nano akvárium. Původně v něm žila jedna neritina a jedna ampulárie, před týdnem jsem na radu zde na fóru přestěhovala ampulárku do samostatné nádrže (protože do dvacítky plánuji bettu). V akváriu je několik rostlin, které - zdá se - prosperují (a těch pár neprosperujících, nebo sežraných ampulárií, bylo postupně vyměněno), nicméně objevuje se mi např. hnědá řasa. Říkám si, zda by nebylo vhodné dát do akvária ještě nějakého dalšího šneka, "na údržbu", ale opravdu ráda bych se vyhnula tomu, aby se mi přemnožili. Máte nějaký tip?
Předem díky.
Neritina bude žrát, jen, pokud je tam prachová řasa, zelené fleky na skle nebo velmi krátká zelená. Primárně na to ale můžeš nasadit okružáky. Levatky se hodí asi nejvíce.
K akvárku obecně. Můžeš přestat zakrývat levou stěnu - rostlinám to nebude vadit. A díky slunci můžeš vlevo dát něco (třeba hodné velký echinodorus), co vyroste nad hladinu.
Článek určitě přečtu. Děkuji. Jen podotýkám,že akvárko je napuštěné přes 3,5 let (+dekorace v něm) - byl v něm axlík, který bohužel uhynul.. Každopádně nějaká ta řasa by se určitě našla..do těď jsem odstraňovala ručně. I tak nemám dávat šneky?
Nic nekupuj. Ampulárii vůbec ne, zbývající dva až tehdy, když je reálně budeš potřebovat - mít pro ně dostatek řas, což nebude dřív, než za měsíc.
Potřebuješ šneky, co jsou zadarmo: Levatky a kružníky. Okružáky taky později, až budeš mít trochu řas a první rozpadlé listy. Přečti si:
scobak.blog.sme.sk/…
P.S. Pokud ti neritina vyleze, tak proto, že nemá co žrát.
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 4535x