Bublinky na hladině
Nic tam nelej...zapni filtr a čekej, zmizí to samo. Kup si testy alespoň na NO2 a ryby nevypouštěj dříve než bude na nule.
0 28.11.2010 09:35 Silurus – re:
Dík za uklidnění.Včera jsem se byl kouknout na akvárku u kolegy a překvapila mne velmi čistá až křišťálová voda.U mne mi připadá jako by měla bílou clonu.Lze použít nějakou chémii než tam šoupnu rybky?
Je to normální, voda byla ve vodovodním řádu přetlakovaná a nyní se uvolňuje "nadbytečný" plyn (vzduch).
0 28.11.2010 09:13 Těhňajs – Re: Silurus
ano, je to normální reakce, za nějaký čas normálně zmizí
0 28.11.2010 09:11 Silurus – Bublinky
Dobrý den.
Založil jsem si akvárko a po nalití vody začaly po jeho stěnách vznikat bublinky(viz.foto 2hod.po nalití).Nyní cca po 20hod.jsou tam stále.Je to běžná reakce na panelákovou vodu?
Starší reakce
0 26.11.2009 14:08 anetaaa – Re: sollik
mam pavi ocka
Jaké máš ryby? Není možné, že by to byl pokus o pěnové hnízdo?
Jo jeste jedna vec pokud mas filtr vnejsi tak doporucuju aktvni uhli ( popripade s zeolitem) a raselinu to vytahne ci snizi hladiny amoniaku,nitrit nebo nitrat. Kdo vi treba to je i tim :/. A mrazene patentky je lepsi dat do sitka na caj a proprat dost casto tam sou necistoty od vybrobce
...a hladina "stoji"? - mas tam daaky filter? alebo co?
...trochu viac po popis...ani Yirka nie je jasnovidec
0 26.11.2009 13:04 anetaaa – Re: kortezhugo
a co proti tomu mm delat?
To jsi asi jasnovidec. Proč by pár bublinek mělo být slepou hladinou? Spíš bych se zeptal kdy bylo naposledy odkalováno.
...pravdepodobne "slepa hladina" a klesol obsah O2 vo vode...
0 26.11.2009 12:36 anetaaa – bublinky na hladině
ahoj přes noc se mo udělalo pár bublinek na hladině drží se u krajů u skla rybičky (paví očka) plavou při hladině je něco špatně a když ano tak co mám dělat?
Starší reakce
Pokud je v záběhu, může to byt, stejně jako v přírodě pod splavem, vysrážené bílkoviny. Stačí sebrat z hladiny a je to.
mam podobny problem a chtel sem se jen zeptat,jestli to nemuze byt tim ze mam aq v zabehu,jinak delam vse co ste doporucili Kace...
Starší reakce
Běžně se uvádí jednou týdně asi 1/3 vody, ale dokud tam máš jen rostlinky, tak bych do toho moc nerýpala, ať se pěkně zakoření a přemění případné emersní části na submersní (listy, které rostou pod vodou).
0 16.03.2009 13:48 kostacek Chtěl bych se zaptat, jak často bude zapotřebí měnit vodu a jaké množství v akvu, o kterém jsem psal na začátku (16l).. Je potřeba vodu měnit už i teď, když ho mám osázeno a týden založeno? Nebo až tam bude něco plavat?
0 14.03.2009 17:05 PhanJan – Aky typ ziarovky do 30L akvarka ? Bude stacit 15W ?
Zdravim akvaristov, mohli, y ste prosim poradit, aky typ osvetlenia a kolo wattov ? Som v anglicku a trosku som si nie isty po com mam ist. Daylight, sunglight, fluoroscent ? ...dakujem
Děkuji!
Je to fotka z mého 112 l akviška, které jsem tu svého času prezentoval... Zaběhlé už snad bude - teď je mu právě 1,5 roku.
Toto se děje samozřejmě i díky osvětlení, ovšem dostatek světla je jen jednou z podmínek, aby kytky "bublaly".
Jinak to bublání by nemělo být smyslem péče o kytky, ale jen (nikoli nezbytným!) projevem, že se kytkám daří.
Dovolím si přidat ještě jednu fotku s hnědovkou a monosoleniem.
Václave, i to se mi stalo!
Přišel jsem takto o Hemianthus callitrichoides...
No, to je krasa Side. To je fotka ze zabehleho akvaria? Tomu bych jeste vcera neveril - opravdu s intenzivnejsim osvetlenim akvarii jsem na stiru a stale povazuji za uzasny pokrok ty setrivy zarovky. Do doby kolem pulky 90. let jsem vzdycky svitil u mensich akvarii jen 15W zarovkama a to potom bylo teprv malicky osvetleni. Doted jsem vdecnej za ty šetřivky jak tomu u nas rikame. Zrejme jsem v pripade osvetlovani nejak "zkameněl".
0 13.03.2009 23:49 Usine – Re: Sid
To se ti rostliny samy vytrhnou ze dna když je nadnáší tolik bublin.
Takto nějak to u mě vypadá, když rostlinky bublají.
Zmínku o ztrátě intenzity světla jsem, ani neuváděl, protože nedávno jsme tu o tom diskutovali a shodli se, že při normální údržbě je velmi velmi malá. To takové plovoucí rostliny to je jiná.
mi v akvárku taky kytky bublají, nejvíc asi taky to micranthemum jak říkal sid, a nejvíc u zastřihnutých nebo jinak poraněných rostlin, asi záleží hodně na intenzitě osvětlení a možná taky na přidávání CO2. Když mám zapnuté dvě zářivky tak sem tam nějaká bublinka vyjde, pokud všechny tři tak už jsou to řetízky bublinek vzdálených od sebe asi tak 3 cm a pokud přidávám CO2( což je teď už prakticky pořád) tak jdou bublinky jedna za druhou.
Tak to je pro mne docela zajímavá zpráva - s tím bubláním jsem se setkal opravdu spíše výjimečně. Ono je to asi příznačné pro mé nádrže s relativně malým osvětlením, že kytky nešumí, ale i když nešumí daří se jim dobře - záleží tedy jak píšeš na druhu rostliny.
...Tobe se takhle tvori bublinky u rostlin a akvarko Ti tak jak jsi popsal "šumí"?...
Někdy šumí, někdy nešumí...
Záleží na druhu kytek. Z některých neustále unikají miniaturní bublinky kyslíku, a to i v takovém množství, že voda v akvišku vypadá jako mlha. (Markantní např. u trsu Micranthemum micranthemoides.)
Na jiných se bublinky kyslíku drží, postupně shlukují a odpoutávají se až dosáhnou poměrně velkého objemu.
(Včera jsem dělal fotky "zabublaných" kytek...
Večer sem nějakou dám.)
0 13.03.2009 10:15 Petr2 Chem napsal: Tobe se takhle tvori bublinky u rostlin a akvarko Ti tak jak jsi popsal "šumí"?
Jasně. Pokud se do cca pěti hodin po rozsvícení nezačnou tvořit provázky bublinek, začnu ihned zkoumat, co je špatně. Obvykle nedostatek něčeho. Nebublající rostliny obvykle znamenají problém. Ale platí o rostlinném akva. Jak je to s rybičkama, to nevím. Třeba spotřebují kyslíku tolik, že se stačí rozpouštět.
Sklo sice zere svetlo, ale vyhody kryciho skla tuto nevyhodu rozhodne prevysuji. Pokud by z rostlin pod vodou sli bublinky, to by kostacek musel disponovat hodne silnym osvetlenim. S podobnymi bublinkam jsem se zatim setkal pouze u riccie, ktera je tim typicka. Tobe se takhle tvori bublinky u rostlin a akvarko Ti tak jak jsi popsal "šumí"?
0 13.03.2009 09:42 Petr2 Yirka napsal:
Krycí sklo je dobré zejména z těchto důvodů:
Problém je, že také žere světlo. Zejména pokud se neudržuje v naprosté čistotě.
Jo a co se týká bublinek, tak doufej, že se znovu objeví
Jsou totiž indikátorem toho, že se rostlinkám daří. Sice to nebudou takové ty drobné, co jsi měl všude, ale z každé rostlinky budou unikat provázky bublinek jak ze vzduchovacího kamínku ... Jinak to, že maximálně rostliny nebudou růst, v akva nefunguje. Buď rostou nebo umírají. Není nic mezi tím. Buď akva prosperuje, nebo jde po pekla.
Takže první fáze proběhla dle očekávání.
Krycí sklo je dobré zejména z těchto důvodů:
1/ zabraňuje odpařování vody
2/ zabraňuje vyskočení rybek
3/ zajišťuje vyšší stabilitu teploty vody
Svícení-musíš vypozorovat jak budou reagovat rostliny.Záleží na více aspektů, třeba kde je AQ umístěno, jak náročné jsou rostliny, jak intenzivní je světlo, jaké rybky jsou s rostlinami atd. Na první pohled se jeví pro toto období 5-6 hodin málo.
0 13.03.2009 08:47 kostacek Tak jak jsem psal na začátku diskuze, tak bubliny jsou už pryč
už zmizely a hned to vypadá líp! Ještě jedna věc - je potřeba aby bylo akvárko přikryto sklem? Zatím ho mám nezakryté!! A ještě jedna věc týkajíce se svícení - mám lampičku a svítím tak 5-6 hodin denně. Myslíte, že je to dostačující pro rostlinky? Maximálně se jim nebude dařit a nebudou růst nebo co by se mohlo stát?
0 11.03.2009 21:48 Petr2 – Re: Onys
Ne, jedno to není. Napíšeš blábol a pak že je to jedno? A pak už to ani nechceš řešit? promiň, chybu udělá každý, nikdo nejsme neomylný a každý se učíme. Ale stavět se k tomu takto, to už hlupáctví je.
Kyslík a CO2 jsou ve vodě dvě nezávislé složky. Pokud někdo CO2 dodává, tak je pravda, že při bublání rychleji mizí. Ale to jen proto, že hýbeš vodou a CO2 rychleji utíká do vzduchu. Jinak v akva, kde jsou rostliny a kde není přerybněno, vzduchování ani být nemusí. Je tam jen na ozdobu, praktický význam nemá.
Promin ale tohle nebudu komentovat, to uz se tu psalo na jinych vlaknech. Pokud mas zapojene vzduchovani v akvariu z duvodu nedostatku kysliku ve vode, je lepsi mit jej priskrceno natolik aby mohl fungovat taktez 24hodin denne. To s tim co2 neni az tak moc pravda, doporucuju procist jine vlakna.
Edit: nez ja to napisu, uz me nekdo predbehne
No to je jedno tak už to nebudem řešit.A napsal jsem jenom svuj názor i když jsem se splet
0 11.03.2009 21:39 Petr2 – Re: Onys
Onys Onys - s těmito názory bys měl jít do Bludů ... Když o něčem nic nevíš, tak to tu nepiš tak sebejistě. To, co jsi napsal, je naprostý blábol a zavádějící nesmysl.
0 11.03.2009 21:37 RAP – Re: kostacek
Ze skla a dekorace je můžeš setřít a z rostlin oklepat.
Protože jinak hrozí překyslíkování akvária a rostliny pak nemají co zpracovávat protože to vytlačí z vody CO2 a to 2-3 hodiny mě tak napadlo jako optimum podle toho jak bublam ja
Proc jen 2-3 hodiny? Mas k takovemu kroku nejaky duvod?
0 11.03.2009 15:25 kostacek – Re: Yirka
Tak to je dobrý..Bál jsem se, že to je nějaký závažnější problém!!Zkusím vodu promíchat a trošku bublinám pomoct na hladinu
Ty bublinky je v každém nově založeném akvárku normální jev. Při té tvé velikosti to bude pryč do dvou dnů. Urychlit můžeš manuálním promícháním vody.
0 11.03.2009 15:19 kostacek No mně se to zdálo divné mít filtr zapnutý jen pár hodin za den, proto jsem se radši ptal!!
Co ty bubliny všude po akvarku - je to z té neodstáté vody, co jsem tam nalil? Kdy to tak může zmizet? Nebo to může být něco jiného? Vypadá to tam celkem divně
Neblázni, bublifuk je filtr a ten jako takový musí být zapnut nonstop.
kostacek: při delším několika hodinovém vypnutí hrozí úhyn nitrifikačních bakterií.
0 11.03.2009 15:10 kostacek Tak žádnou mastnotu na hladině namám, tak to je dobrý! Tak teda jak s tím bublifukem - jak dlouho ho mít zapnutý? Jen pár hodin denně nebo klidně celý den? Je v tom nějaký problém? Co se může stát?
Pozor: bublifuk = slangový výraz internetových akvaristů pro vnitřní molitanový filtr poháněný vzduchovacím motorkem. Neplést se vzduchovacím kamínkem. Určitě nechat zapnutý neustále, vývod dát pod hladinu.
kdyz bude vyvodem nad hladinou nebude tak hlucny.
Nechej ho zapnutý.A můžeš ho dát vvvodem nad hladinu.Teď ho moc neškrť.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 7
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5486x