Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Netradiční chovanci jezírek

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Netradiční chovanci jezírek
Jezírka a rybníčky jsou okrasou všech zahrad, nicméně v nich nemusíme chovat pouze koi kapry, ale za určitých podmínek i bezobratlé exotických zemí. Je několik raků, krevet, škeblí a šneků, které známe z akvárií, i ty je možné chovat celoročně v nevytápěném jezírku. Tato problematika je z mého pohledu velmi zajímavá ale málo diskutovaná, určitě se nás takových najde více, kdo si s chutí na toto téma popovídá, vymění si informace, popřípadě zkušenosti. Poprosil jsem o založení tématu.
LubošJedlinský
Podobná témata: Akvarijní ryby v jezírku - https://rybicky.net/forum/17742
Ryby do jezírka - https://rybicky.net/forum/7210
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 15:14 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: paulo
určitě to možný je, živorodky se běžně dají letnit v jezírku od jara do podzima, wingei s tim nemají problém a většina krevetek v pohodě zvládne i docela studenou vodu, minulý rok se v pohodě krevetky dali v jezírku držet i v prosinci, bylo teplo

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2021 13:50 Muž paulo [45] Re: LubošJedlinský
Myslíš, že když koupím krevety a endlerky a například měsíc bych je postupně zvykal na nižší teploty, že by v jezírku přes léto fungovaly? Nebo je potřeba někde sehnat obyvatele narozené v jezírku?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2021 09:34 Muž NHKG [3872] - HadohlavciRe: LubošJedlinský
LubošJedlinský napsal: ... , největší hloupost z celé skupiny vypuštěných tvorů mi přijde vysazení agresivního dravce jako je hadohlavec Ophiocephalus argus warpachowskii, který naše zimy zvládá ale nedokáže se rozmnožovat, je to velmi odolný a přizpůsobivý druh, kdyby se množit dokázal byl by to velký problém. toto vysazení proběhlo tuším někdy okolo roku 1950.
Ten druh se teď jmenuje Channa argus a dokázal by se u nás bez problému ve volné přírodě rozmnožovat. Akorát při pokusu měli tyto ryby v kádích, které díky neobvykle tuhé zimě promzly až na dno a v ledu už moc ryb nepřežije.
Vím o tom, že u nás a na Slovensku pár lidí tyto ryby už v jezírku má, nebo je shání. Taky jsem o nich uvažoval, ale jen o jednom kusu, pak by riziko zavlečení bylo nulové. Obzvláště v kombinaci s tim, že od zahrady mám nejbližší vodu přes kilometr a všechnu vodu z jezírka a akvárií nechávám vsáknout na zahradě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2021 19:40 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
on je průšvih že běžný akvarista, tím myslím někoho kdo má jedno okrasné akvárium, kde má rybky o kterých ví že má neonku, tetru, živorodku, nějakého raka, kterého kdysi koupil někde v akvaristice, něco se mu sem tam množí a tím jeho informovanost končí, nedělá to úmyslně, jen nemá až takovou potřebu číst, studovat a informovat se podrobněji o dění a chovu různých živočichů za účelem cílených odchovů, takový informovaný člověk pak samozřejmě ví o nějakém raku mramorovaném z rodu procambarus, který se tuším od roku 2016 nesmí chovat, prodávat..., často se i v tuto dobu objevují v inzerci a nabízí se, většinou není uveden ani název raka protože ho vlastník nezná, má je pro radost a tím to končí, namnoží se mu do počtu, který je už za hranicí velikosti akvária a s velkou radostí, že se mu je povedlo namnožit je nabídne v inzerátu, který začíná třeba: prodám račí miminka, druh neznám ale dorůstá se okolo 7cm a on je to právě již zmíněný rak mramorový a je nevědomky rozšiřován dál, někdo další neznalý ho koupí a celý koloběh se opakuje i když neúmyslně. proto si myslím že by registr příliš význam neměl, nemyslím si že chovatel, který se chovu věnuje by úmyslně pustil do přírody nepůvodní druh, budeme se teď bavit o raku mramorovém, když už jsem ho zmínil, naopak, hrozbou jsou právě ti co mají okrasné akvárium, někdy nevědí že rak je v přírodě hrozba, nebo nevědí že přežije zimu a pustí ho do řeky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 19:25 R Muž rak [838] - Raci, krabi, krevetkyRe: LubošJedlinský
Máš určitě částečně pravdu,ale jsou tu ryby, korýši,rostliny které dokáží u nás přežít a i se množit.Vem si např. Koljušku,americký sumeček také je nepůvodní a u nás se i množí.
Opravdu by to byla velmi dlouhá diskuze o tvorech a rostlinách co jsou nepůvodní a schopny se u nás i množit.
Když budeme všichni zodpovědní chovatelé a budeme vědět že určitý druh je schopen u nás přežít a množit a např. budeme prodávat jen jedno pohlaví aby se předešlo že se dostane k nezodpovědnému chovately.
Já osobně bych byl pro registr chovatelů kteří takové zvířata chovají, jako je to např. u CITESU.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2021 19:09 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
v minulém století se provedlo několik úmyslných introdukcí do volné přírody, ti byli prováděny oficiálními organizacemi, naštěstí téměř všechny selhali z různých důvodů, jednalo se okolo možná 20 exotických druhů, některé nedokázali dlouhodobě přežít a adaptovat se, většina však ano ale naštěstí se nedokázali množit přirozenou cestou a tak po čase zanikli, největší hloupost z celé skupiny vypuštěných tvorů mi přijde vysazení agresivního dravce jako je hadohlavec Ophiocephalus argus warpachowskii, který naše zimy zvládá ale nedokáže se rozmnožovat, je to velmi odolný a přizpůsobivý druh, kdyby se množit dokázal byl by to velký problém. toto vysazení proběhlo tuším někdy okolo roku 1950.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 19:06 R Muž rak [838] - Raci, krabi, krevetkyRe: RAP
Moji chovanci by nepřežily protože v kanalizace ústí do ústřední čističky (Praha).Dalším faktorem je že vodu kterou vylívám tak jí desinfikuji Savem a Hypermanganem jak je známo tak by toto také nepřežily.
Ono jezírko nemusí být jen u potoku (nebo jiných vodních ploch) protože např.raci dokáží velmi dlouho za určitých podmínek přežít i mimo vodu a tím vyhledávat nové stanoviště( dříve se tak vozily na trhy).A pak velice stačí aby např.sousedi měly také jezírka a máme tu ukázkovou cestu .
Nechci tu popisovat možné cesty např.takového račího moru(totální likvidátor našich raků).
Proto vždy budu proti osádkám nepůvodních živočichů a rostlin.
Stačí si vyhledat např.bolševník jak se k nám dostal a dnes je to skoro neřešitelná situace.
Myslím si že lidé co dělají např.akvaristiku by měly vše dělat aby krása z tohoto koníčka byla bez zákazu chovu korýšů,ryb, rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 18:57 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: RAP
ano jistý si sem, do kanalizace vodu nepouštím, jezírko čistím minimálně, když už tak činím vodu vypouštím na trávník, nebo s ní zalévám stromky popřípadě mrazuvzdorné exotické rostliny, které mám v blízkosti, voda v rybárně při výměně obsahu akvárií putuje do septiku a i kdybych nasál nějakou rybu nebo krevetu, což vždy kýble před vylitím kontroluji, ne z obav zavlečení druhu jinam, ale protože o ně nechci přijít, jak je známo v septiku nedokáže nic přežít déle než pár minut. přesně tak, druhy, které naši zimu zvládnou by měli mít pouze zodpovědní chovatelé, vodní plochy zabezpečené a situované tak aby nic neuniklo a pokud ano aby to nepřežilo mimo rybníček, tedy žádné napájení z přírodní vody a podobně. pak je takový chov bezpečný a může dlouhodobě dělat radost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 18:38 Muž RAP [990] Re: rak
Pokud má někdo zabezpečeny venkovní nádrže proti nechtěnému úniku do našich vod, nevidím v tom problém.
Hlupák, který má jezírko u potoka apod. nebo dokonce napájené z povrchové vody a přebytek vrací zpátky a dá si do něj nepůvodní druhy, schopné u nás přežít.... k tomu není co dodat.
Mimochodem, si si jistý, že některý z tvých chovanců nemůže při náhodném úniku do kanalizace přežít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2021 17:57 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
Ano obavy jsou na místě, některé druhy dokáží přežít ve volné přírodě, naštěstí jich je velmi málo, zahradní rybníček je však jiná věc, je uzpůsoben podmínkám danému druhu a tyto podmínky jsou upravovány během roku tak aby daný druh dokázal přežít i tak se balancuje na tenké hranici. V přírodě nejsou podmínky upravovány a jedinec co v rybníčku žije, v přírodě nedokáže přežít dlouhodobeji. Každopádně několik takových druhů, co vykazují značnou odolnost bohužel je. Nicméně je jedno jestli mám ryby, krevetky... v akváriu nebo jezírku na zahradě, tak jako tak se jedná o uzavřený prvek, který není spojen s přírodní lokalitou, často jsou od zahradního jezírka přírodní vodní zdroje velmi daleko, nevidím v tom žádné riziko, ovšem jsem striktně proti vypouštění čehokoli do přírodních lokalit.

Edit: pokud by se šlo do důsledku a měli by se chovat pouze původní druhy, v jezírkách moc obyvatel nebude, většina z nich je chráněná a bez povolení se chovat nesmějí a kapr není náš původní druh i když bych pominul a vzal ho tak, protože je chovám už několik staletí, koi kapr je šlechtěný nejen barvou, tvarem a ploutvemi a velmi snadno se introdukuje do vodních lokalit, a tam samozřejmě takový živočich nepatří, to samé karasy, ještě větší průšvih je množení, křížení a v lokalitě tak můžou dlouhodobě přežívat tito hybridi. a to bych právem nazval průšvih.

Edit2: ještě dodatečně doplním že hrozbou nejsou jen karasy a kapři ale samozřejmě barevné nebo dlouhoploutvé varianty línů, jelců, štik a dalších, ti se velmi snadno množí a kříží s původnímu rybami a tím se populace znehodnocuje, ale o tom by se dali vést dlouhé debaty a tím by se vše rozdělilo na dva tábory a to není účelem tohoto vlákna a diskuse, spíše naopak bude dobré když se diskutující vyhnou narážkám, hádkám, urážkám, pak je radost příspěvky číst a něco nového se dozvědět a tím pak diskuse dostává ten pravý smysl.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2021 16:25 R Muž rak [838] - Raci, krabi, krevetkyRe: LubošJedlinský
Můj názor je že do jezírek patří tvorové kteří jsou součástí naší přírody ( původní druhy). Jak je známo díky lidem co do jezírek začaly dávat exotické tvory tak zde máme zákaz některých zvířat a rostlin, nové nemoci např.ryb.
Opravdu chceme to dostat do té situace že některé zvířata a rostliny možná uvidíme pouze v zoo a botanických zahradách? Já o to nestojím!!! To je budu chovat v uzavřených prostorách aby se nedostaly do naší přírody a nedošlo k jejich zákazu.
Proto vždy budu proti takovým pokusům!!!! :-( :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2021 14:52 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formy
dnes jsem šel nakrmit populaci krevetek macrobrachium dayanum, které každý rok zimuji v místnosti, ta je jen velmi lehce temperována aby v ní nezamrzla voda, je to místnost přistavěná ke stodole, provedl jsem měření teploty včera večer a dnes ráno, včera měla teplotu 11 stupňů dnes ráno 7 stupňů, večer má kvůli temperování vždy vyšší teplotu, při větších nebo dlouhodobějších mrazech teplota vody klesá až k 5 stupňům ráno, je to populace, kterou každý rok vypouštím brzy z jara do 1000 litrové plastové nádrže, kde přetrvávají dle počasí do pozdního podzimu, poté je slovím a přenáším zimovat do výše zmíněné místnosti, přemýšlím že část populace vypustím do jezírka až ho z jara nebo léta dodělám a jelikož bude mít hloubku okolo 150cm, společně s aphanius mento je tam již nechám celoročně

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 22:33 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: RAP
Když budou je možné je zaslat :) bezobratlí se zatím posílat můžou než pošta zakáže i to:). Jsou moc pěkné, pro mě hezčí než ty barevné, i když mě ve spolku Rychnovských akvaristů říkají ze srandy chovatel bělic:), protože chovám jen divoký živorodky, téměř 90 druhů a lokalit a jak je známo většina z nich moc barev nemají
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 22:14 Muž RAP [990] Re: LubošJedlinský
LubošJedlinský napsal:... neocaridina denticulata v přírodním zbarvení, pro mé oči a příznivce přírodně zbarvených živočichů jsou naprosto dokonalé...
palec bydlet blíž, tak na jaře požádám o násadu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 21:20 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku foto z dneška, kdy připadlo dalších 10cm sněhu, na hladině se začíná dělat led, zítra tam udělám otvor, který udržuji tak dlouho jak jen je to možné a o víkendu provedu další měření

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   07.01.2021 20:09 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: LubošJedlinský
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD konečně jsem se dostal k těm slíbeným fotkám krevetek neocaridina denticulata v přírodním zbarvení, pro mé oči a příznivce přírodně zbarvených živočichů jsou naprosto dokonalé, focena kreveta z akvarijní populace, kterou držím v co nejchladnější vodě co dokážu, teď mají okolo 10 stupňů celsia, jsou to jedinci oddělení z populace žijící v jezírku, fungují jako záchranný chov pro případ že by se něco v rybníčku stalo, abych o ně nepřišel úplně, jakmile se venku ochladí, teplota v akváriu ještě klesne. fotky nejsou nic moc, ale ono vyfotit tak maličkého živočicha amatérskou jednookou digitální zrcadlovkou v domácích podmínkách není sranda, i tak mě ty tři fotky zabrali něco přes půl hodiny, nicméně na to aby si člověk udělal obrázek o jejich vzhledu snad postačí.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:58 R Muž afc1886 [10306] Re: 0
Tím že se nic nepoví se nikomu oči neotevřou a nikdo se tak ani nenaučí lépe vnímat dění okolo sebe. Já jsem sem dal odkaz od pana Petrusky který se tomu věnuje a věřím že má přehled.
www.natur.cuni.cz/…
A nikdo z redaktorů příspěvky OT neznačí, takže tady zůstanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:56 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: tramtra
Zaměření je obecné, vztahující se na vše a ne čistě na medůzku, která v tom figuruje pouze, jako spouštěč .

Žádná nadřazenost, cíl snahy jsem uvedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:43 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: lenkalor
Nic ve zlém, to není zacílená podstata.
##############
Ok, nikdo to pořádně neví, ale nevadí, jednou to všem "dojde" a neměly by se příspěvky promazat, ať ta problematika stále jitří přemýšlení, poněvadž s tímto tématem naprosto souvisí, což si mnozí, též neuvědomují, když se tu projednává chov netradičních chovanců a jen se snažím otevřít vám oči a naučit dokonaleji vnímat dění okolo sebe ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2021 19:36 Žena tramtra [2600] Re: 0
0 napsal:
teorii, se kterou se neztotožňuji.
...a vidíte, bylo na snadě napsat právě toto. Myslím, že nejen já, ale vícero z nás by Vám dalo za pravdu, že zrovna v případě sladkovodní medůzky, není zařazení mezi invazní druhy (tak jak negativně vnímáme toto označení) obhájeníhodné...nenašla jsem informace o tom, že by nějakým zásadním negativním způsobem ovlivňovaly život a dění v lokalitách, na kterých se u nás vyskytují.

Prostě se nemůžu zbavit dojmu (z Vašeho příspěvku v 17:01) jakési posmešnosti a nadřazenosti vůči lidem, co se vyjádřili k domněnce, že tyto medůzky jsou u nás chráněné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 19:25 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: Anthrax
Jakoby člověk nebyl součástí toho všeho.

Samozřejmě sklízí, co zaseje, ale stálý proces změn v čase a prostoru nezastaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:03 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: tramtra
Pokud se k něčemu oním stylem vymezím, tak s vědomím, že si názor umím obhájit, protože v opačné souvislosti kopíruji cizí myšlenky, kterým bez vlastní úvahy bezmezně věřím.

Příkladem je zatím ještě současný americký prezident pan Tramp, který stále věří, že vyhrál volby i za cenu zmarněných lidských životů.

Ano, odpověď znám, je to na rozsáhlejší přednášku, ale přece se nebudu sám sobě zodpovídat za teorii, se kterou se neztotožňuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 18:59 Žena lenkalor [577] Re: 0
Tak konkrétně : králíci a lišky v Austrálii, krajty na Floridě, bolševník u nás. :-)
OT je tu jiné téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2021 18:37 R Muž Anthrax [3848] Re: 0
0 napsal: Od jakého konkrétního data se vše živé, případně i neživé, protože i kameny se dokážou pohybovat, růst a množit se, včetně tedy i člověka, rozděluje na původní stálé a nepůvodní invazivní. Žádné takové datum pro určení invazivního druhu není. Tam jsou jiná kritéria. Totiž nepůvodní druh (zavlečený člověkem) ≠ automaticky invazivní druh.
Jsou druhy u kterých je to celkem jednoznačné. Ale například u té medúzky mi to přijde nepřesvědčivé. Ostatně posoudit může každý sám. www.nobanis.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 18:34 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: lenkalor
Dokument pojednává o příčinách a důsledcích, ale ne o podstatě.

Kde je vlastní logika, úsudek, konkretizace, zdůvodnění?

Na to jsem se ptal.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.01.2021 18:13 Žena tramtra [2600] Re: 0
Nikoliv. Na vaši otázku odpověď neznám. Asi od doby, co mají lidi potřebu to nějak škatulkovat... Vy ano, znáte odpověď na svoji otázku?

To OT (s poznámkou 'jestli je potřeba') bylo spíš z důvodu spamování tohoto zajímavého tématu, do teď to bylo super číst, i díky Vám.

Nechápu dost dobře, proč jste se tak naježil při použití označení 'invazivní', jako by to bylo sprosté slovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 17:55 Žena lenkalor [577] Re: 0
docplayer.cz/…
Našla jsem toto, je to dlouhé, ale je tam popsán proces úpravy právní ochrany proti invazivním druhům a pod.
Tím neříkám, že souhlasím s tím, že v rámci jednotné Evropy mají platit stejné podmínky ochrany bez ohledu na klimatické podmínky jednotlivých států.
OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 17:35 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: tramtra
Ne OT. Takováto reakce je jen snaha vyhnout se podat přímou odpověď na danou otázku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.01.2021 17:17 Žena tramtra [2600] Re: 0
(OT, jestli je potřeba) Myslím, že všechny reakce, co zde jsou, jen narovnávaly RAKovu domněnku, že medůzky jsou u nás chráněny. Víc v tom nevidím, nikde nezaznělo, že by byly samotné nebo obecně jejich výskyt nebezpečný. Nebo Vy máte z reakcí tady jiný dojem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 17:01 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: afc1886, PaDa, tramtra
Hm, takže i takové bludné balvany, které sem v glaciálu přitlačily ledovce, i úrodné spraše, co sem navály dávné větry, jsou nebezpeční přivandrovalci.

No dobře.

Vy - všichni vzdělaní učenci, mám na vás neandrtálskou otázku -

- Od jakého konkrétního data se vše živé, případně i neživé, protože i kameny se dokážou pohybovat, růst a množit se, včetně tedy i člověka, rozděluje na původní stálé a nepůvodní invazivní.

Prosím každou osobu, která se k tomu označení vyjadřovala, nebo to kterákoliv další ví, aby podala své vlastní osvícené vysvětlení. Děkuji.

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 16:00 R Muž afc1886 [10306] Re: tramtra
Je to invazivní druh. ziva.avcr.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2021 14:58 Muž PaDa [5474] - mřenky a sumciRe: LubošJedlinský
Jeden ze zmapovaných výskytů medůzky.
www.researchgate.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2021 14:16 Žena tramtra [2600] Re: rak
Jestli myslíš medůzky, taky si myslím, že nejsou chráněné, je to spíš invazivní zavlečený druh. U nás v lomu (Výkleky) jsou taky, poprvé ji tu viděli kolem roku 2008, tenkrát jich bylo pár, ale čím bývají léta teplejší, tím víc se jich objevuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 14:05 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
myslím že chráněná není, nespadá mezi původní živočichy i když je stálá desítky let, první zmínky o ní tuším jsem četl někdy okolo roku 1900?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 13:59 R Muž rak [838] - Raci, krabi, krevetkyRe: LubošJedlinský
Jen pozor na že je asi chráněná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.01.2021 12:01 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD možná že by se dala ve velmi hlubokém jezírku udržet i medúzka sladkovodní Craspedacusta sowerbii, která se v ČR vyskytuje, v akváriu je neudržitelná, já ji udržel na živu něco přes týden, potřebuje chladnější vodu, rozmnožuje se když teplota stoupne nad 20stupňů, nicméně většinou se u nás vyskytuje pouze jedno pohlaví, velmi vzácně pohlaví dvě, avšak se dokáže množit dělením ve stadiu polypu, jako polyp přečkává i studené zimy a začne se vyvíjet až když má voda vhodnou teplotu k tomuto účelu, pokud by v jezírku nebyli ryby, popřípadě jen velmi maličké ryby mohla by v chladnější hlubší vodě přežít, nicméně bych to bral spíše jako test s tím že se nejspíš nepovede ale stálo by to za zjištění, já tuto možnost nemám, mám malá a poměrně mělká jezírka, přikládám pár fotek, které jsem udělal v mém akváriu.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 07:29 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: GeXeS
Ono to v polodivoké podobě při napodobení podmínek v řece, je plně reálné.

Dokážou se úspěšně zabydlet i ve zregulovaném a vybetonovaném toku - kanálu s čistou proudící vodou a zpevněným podkladem -

- youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 02:10 Muž GeXeS [24] Re: 0
To je tedy smutné s těmi zubovci; představa, že by člověk mohl tyhle krasavce množit a doplňovat jimi přírodní populace, je lákavá...
Žábronožky i listonozi jsou parádní, já se s nimi ještě v přírodě nesetkal, snad se někdy zadaří. Díky za fotky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.01.2021 01:05 Muž 0 [1278] - Obecné.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ono se toho dá v jezírkových "loužích" chovat mnohem víc, třeba různé druhy škeblovek, lasturnatek, listonohů a sladkovodních žábronožek z mírného i teplejšího podnebního pásma.

Choval jsem víc druhů žábronožek , jarní i letní listonohy, škeblovky, vznášivky, ...... .

Přihodím starší foto žábronožek a listonoha letního.

Mám i video na YouTube.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 00:43 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: GeXeS
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku To ano a mimo dunajských i běžně prodávané neritiny.

Zkušenosti, poznatky a závěrečná vyhodnocení jsou na delší "debatu", kterou nemíním popisováním rozvádět.

Chov plžů theodoxus má svá specifika i úskalí a chovatelé, kteří to s nimi zkusili, mají z dlouhodobějšího hlediska, jen málo pozitivních výsledků.

To by mohli okomentovat ti, co je získali z té zásilky dunajských zubovců, kterou obdržel Jirka Ščobák a podělil se o ni s více zájemci.

Též, co jsem sledoval jinde v zahraničí např. s druhem T.fluviatilis, nebyl akvarijní chov trvale udržen.

Ony se mi zpočátku v akvárku s dostatkem jemných řas, kde měly z filtru čistou proudící vodu množily, jenže v následném roce nejspíš nedostatkem vyhovující potravy v zimní době, vyhynuly.

Ve skleníkových fóliových nádržích se jim nedařilo a pravděpodobně z celého onoho importu přežívají do dnešní doby pouze ty, jenž jsem vrátil tam, kam patří a mají k životu vše potřebné.

Foto: Zubovci dunajští Theodoxus danubialis.

Mimo jiných, mám do budoucna stále v plánu pokusit se získat ze Španělska plže Melanopsis tricarinata, kteří tam žijí pospolu s těmi zubovci i krevetkami .

Odkaz na foto - images.app.goo.gl/…

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2021 23:35 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: LubošJedlinský
Fotka k příspěvku HD Než toho velkého dravého blešivce, jak uvádíš Luboši, tak to radši ty mexické Hyalella azteca, viz moje foto menšího počtu jedinců nabraných z jedné chovné nádržky. Tito korýši jsou drobní, jako potrava pro jiné živočichy vhodní a v nových podmínkách se dobře naturalizují, plus snášejí i teplou stojatou vodu, oproti chladnomilným na kyslík náročnějším druhům z našich toků.

Jejich pozitivum je v požírání všemožných řas a rozkládajícího se listí i odumřelých rostlin.

V bazénech se i v přítomnosti H.azteca ty přírodní krevetky množí, takže no problem.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2021 17:31 Muž GeXeS [24] Re: 0
Tak jsem to tu ještě procházel, a vidím, že kromě Taia jste měl v rybníčku ještě i ty zubovce dunajské, ne? Jak těm se daří?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2021 15:46 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formyRe: LubošJedlinský
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku stejný rybníček jen o den dýl, tedy 6.1.2021 foceno okolo 15:30h

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2021 09:14 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formy
slávičky mnohotvárné jsou určitě užitečné v jezírku a vypadají tam velmi exoticky, kdy stejně jako slávky v moři tvoří trsy, nicméně pokud je v jezírku filtrace nedoporučoval bych je, dokáží jí ucpat a to i ve filtračním médiu. určitě velmi vhodná je krevetka atyaephyra desmarestii žije v německých řekách, možná se vyskytuje i na pár místech u nás, tím si nejsem jistý, nicméně naši zimu v hlubším jezírku zvládne, dalším zástupcem krevet by podle místa výskytu mohla být drobná krevetka s číny neocaridina zhangjiajiensis, v její domovině se v zimním období pohybuje teplota vzduchu 0-10stupňů, při troše štěstí a hlavně uvyknutí na studené zimy by to mohl být příznivý kandidát. další druhy, které jsou adaptovány na studenou vodu, tedy vodu o teplotě 4 stupně nad nulou, což jak je známo je teplota vody při silnějších mrazech cca v 100 -150cm hloubce pod ledem: vidlonožec hemimysis anomala, velký dravý blešivec dikerogammarus villosus, který hojně obsadil britské sladké vody, raci procambarus zonangulus, oronectes immunis, procambarus acutus, orconectes virilis, známý krab se severských lokalit eriocheir sinensis, ten se však nedokáže bez brakické vody rozmnožit, nicméně v umělých podmínkách ano, stejně tak jak se množí krevetka caridina japonica, kdy se jí připraví z osmotické vody a sole pro mořské akvárium voda brakická a její larvy se v ní vyvíjejí. četl jsem i článek o velkém raku z austrálie cherax dextruktor studii kdy zkoumali tento rod protože právě tento druh společně ještě s jedním obývají několik míst v teplejších oblastech jako Itálie, Španělsko, zatím všechny testované druhy tohoto rodu masivně hynuli při teplotě vody okolo 5 stupňů, zatímco cherax destruktor se v poměrně velké části testovaných jedinců dokázal aklimatizovat na teplotu vody 4 stupně a dlouhodobě v ní přežíval, každopádně při ceně těchto raků testovat kolik jich přežije z celé skupinky zimu venku, je asi bláznoství:), v britských řekách žije i docela velká krevetka, nicméně její název neznám, podobá se však velmi krevetce rodu macrobrachium, jen je více hnědá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2021 00:50 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: GeXeS
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku HD Toho jsem si nevšimnul, nebo si nevzpomínám, nenahlížím sem pravidelně.

Měl jsem slávky v akváriu, viz vložené foto a voda byla stále čistá. Někde jsem o zkušenostech v minulosti i psal a nechci se k tomu znovu vracet - vyjadřovat.

Existují dva typy - Druh se dělí na dva poddruhy:

Dreissena polymorpha polymorpha a
Dreissena polymorpha andrusovi.

To prasklé betonové jezírko stačilo vyložit polyethylénovou fólií, aby dále fungovalo.

Mám stále živé slávičky, ne však pro použití v akváriu, ale, jako filtrační doplněk v bazénech na letní odchov akvarijních ryb.

Foto: kolonie slávičky mnohotvaré.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2021 23:08 Muž GeXeS [24] Re: 0
Na použití sláviček mnohotvárných coby filtrátora v akváriu jsem se tu nedávno na fóru ptal, ale nějak to zapadlo a nikdo nezareagoval. U těch je ale taky problém vysoký invazní potenciál (který už ale asi stejně moc nemá cenu řešit, už jsou skoro všude :-().
(A jinak je to parádní vlákno; mně jako malému klukovi taťka na zahradě jezírko vybetonoval, ale bohužel po pár sezónách prasklo, tak jsme ho zrušili. Zimováníschopnou hloubku beztak nikdy nemělo, ale za ty čolky to stálo hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2021 16:09 Muž 0 [1278] - Obecné.
Zajímavý korýš i perspektivní zdroj krmiva s podobou mezi krevetkou a koretrou je vidlonožec. Existuje více druhů, co žijí nejen v oceánech, ale i sladkovodních vodách.

www.magickahlubina.cz/… ,

youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2021 14:46 Muž LubošJedlinský [514] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku z mlžů by byla vhodná i korbikula asijská Corbicula fluminea, v současné době se dá najít na několika lokalitách v ČR jako přistěhovalec, trošku připomíná mlže nalepené třeba v chorvatsku na kamenech u pobřeží moře.
pár údajů k mému rybníčku z dnešního dne, tedy 5.ledna 2021 cca 14 hodina, venku deštivo, teplota vzduchu okolo 3 stupňů celsia, teplota vody 1stupeň celsia - měřeno asi 2-3cm pod hladinou mezi úlomky ledu co ještě hojně plavou na hladině, teplota vody přibližně v 60cm pod hladinou 4 stupně celsia, až ke dnu jsem se bohužel s teploměrem nedostal kvůli kořenům a kamenům, tak abych zbytečně nevýřil dno. hádám, že teplota u dna může být něco mezi 6 a 7 stupni.
k vodní ploše patří i nějaká flora, i tady je spousta možností jak okolí jezírka a jeho mělčiny osázet něčím exotickým ale zároveň mrazuvzdorným, vypíšu sem několik druhů, které sám doma nějaký čas pěstuji na zahradě a určitě by byli zajímavým doplňkem jezírka. mělčiny jezírka by šly osázet masožravkami, sám doma pěstuji z několika mrazu odolných druhů 2 druhy a to sarracenia purpurea a sarracenia flava. na zahradě dále mám celoročně různé druhy kaktusů, opuncií, fíkovníků, stromových juk, hybridní kaki, citronečník trojlistý, banánovník mussa basjo, agave, čajovník čínský, bambusy, ty však za žádnou cenu k jezírku nelze doporučit. právě s druhým rybníčkem si chci trošku pohrát a jeho okolí osázet především banánovníky, kterých mám dost především během sezony, kdy mateční rostliny mají kolem sebe množství odnoží, mělčiny výše zmíněnými velkými masožravkami, v něm budou plavat aphanius mento a pokud se mi povede nějaký zajímavý studenovodní korýš sehnat, co neničí rostliny určitě tam příjde taky.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2021 13:16 Muž 0 [1278] - Obecné.Re: LubošJedlinský
Fotka k příspěvku HD LubošJedlinský napsal:..... mě mrzí že to upadlo v zapomění, není o toto téma zájem, a nechci aby tam byli příspěvky pouze odemě, v tom případě to ztrácí význam.

Přesně . Stejně dopadne i toto "vlákno". Ničím se nezavděčíš.

Foto škebliček druhu Dreissena polymorpha, co by se hodily, jako biofiltrace do jezírek.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2021 12:03 Muž 0 [1278] - Obecné.
Fotka k příspěvku Z jiných živočichů dávám na léto ven například tropické plže Taia naticoides, kterým se v jezírku na dostatku přirozené potravy daří a občas i porodí, nějaká mláďata.

Jsou to, již mnou vícekrát odchovaná pokolení, takže snášejí i značně studenou vodu. Víc o tom psát nemám čas, ani inspiraci.

Foto plžů Taia naticoides:

Jezírka a rybníčky jsou okrasou všech zahrad, nicméně v nich nemusíme chovat pouze koi kapry, ale za určitých podmínek i bezobratlé exotických zemí. Je několik raků, krevet, škeblí a šneků, které známe z akvárií, i ty je možné chovat celoročně v nevytápěném jezírku. Tato problematika je z mého pohledu velmi zajímavá ale málo diskutovaná, určitě se nás takových najde více, kdo si s chutí na toto téma popovídá, vymění si informace, popřípadě zkušenosti. Poprosil jsem o založení tématu.
LubošJedlinský
Podobná témata: Akvarijní ryby v jezírku - https://rybicky.net/forum/17742
Ryby do jezírka - https://rybicky.net/forum/7210

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 1673x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19660-netradicni-chovanci-jezirek