Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Netradiční chovanci jezírek

 

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Netradiční chovanci jezírek
Jezírka a rybníčky jsou okrasou všech zahrad, nicméně v nich nemusíme chovat pouze koi kapry, ale za určitých podmínek i bezobratlé exotických zemí. Je několik raků, krevet, škeblí a šneků, které známe z akvárií, i ty je možné chovat celoročně v nevytápěném jezírku. Tato problematika je z mého pohledu velmi zajímavá ale málo diskutovaná, určitě se nás takových najde více, kdo si s chutí na toto téma popovídá, vymění si informace, popřípadě zkušenosti. Poprosil jsem o založení tématu.
LubošJedlinský
Podobná témata: Akvarijní ryby v jezírku - https://rybicky.net/forum/17742
Ryby do jezírka - https://rybicky.net/forum/7210
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   26.11.2021 12:46 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvku na jezírku se v tuto dobu objevuje čím dál častěji led, v hlubší vodě jsem pozoroval malá hejna zlatých oryzias latipes, ty vzhledem ke své zlaté barvě pěkně svítí, bylo jich celkem asi 30. když led roztál udělal jsem opatrně síťkou na dafnie průzkum osádky, vylovil jsem několik krevetek neocaridina denticulata wild, samozřejmě obstojné množství kardinálek tanicthys albonubes, které v jezírku žijí již nekolik let, několik samců a jednu pěknou velkou samici gambusia affinis, 3ks rájovce macropodus ocellatus, pár jedinců halančíkovců aphanius mento elbistan a to i 1,5cm velký potěr také to není jejich první zima v jezírku, v síti uvízla krevetka macrobrachium dayanum, nejvíce mě potěšil nález gambusií, jsou to jedinci, které se mi nepovedlo odchytit, to že zvládají zatím tyto teploty přisuzuju tomu, že mnoho let a tím i generací je zimuji ve vodě teplé okolo 10 stupňů. množství okružáků a larvy čolků, zřejmě čolků velkých a horských, který se do jezírka dostali přirozenou cestou.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2021 16:20 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: Lojza007
pokud do jezírka není přidávána chemie, není tak sterilní, je v něm ohromné množství larev hmyzu, množí se mi tam dafnie, jak bylo výše uvedeno i spadlý drobný hmyz na hladině je potrava, tak že do jezírka hodím max jednou za měsíc když zbyde z krmení v rybárně. jezírkové rybky jsou mnohem hezčí a zdravější než ty z akvária, nepoužívám ani filtraci a jezírko nebylo ještě nikdy vyčištěné, množí se tam i dva druhy našich čolků. je tam velké množství rostlin a tak je voda čistá. určitě jsou různé druhy raků, krevet, exotických škeblí, které se dají chovat venku, plus několik málo druhů akvarijních ryb, pokud ale v jezírku budou kapři, karasy a podobně, nebude chov exotických druhů příliš fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2021 16:13 Muž Lojza007 [1204] Re: LubošJedlinský
Tak to by nám tam asi přežilo, maximální hloubka je cca 1m.
I koi kapříci přežijou bez krmení, zdědili jsme je s barákem a několik let se o ně nikdo moc nestaral, spíš vůbec se nestaral. My je samozřejmě krmíme, ale líbilo by se mně trošku rozšířit faunu, krevetky a malý rybky by byly super...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.08.2021 15:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Anthrax
Krmit je skoro nemusíš spad hmyzu na hladinu je tak velký, že je to uživí pod vodou je toho taky dost pro tak malé rybky. Někdy nalovím dafnie a přihodím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2021 15:37 R Muž Anthrax [4786] Re: LubošJedlinský
A jak je to s krmením v takovém jezírku? Jezírko sice nemám ale do budoucna o něm uvažuji. :-) Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.08.2021 15:32 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: Lojza007
v jezírku je málo vody okolo 70-80cm, nově vybudované má hloubku okolo 150cm což je mnohem stabilnější pro různé korýše a určité druhy chladnomilných akvarijních rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2021 15:14 Muž Lojza007 [1204] Re: LubošJedlinský
Můžu se zeptat, jak hluboký to jezírko je? Rád bych trochu oživil to naše, ale mám obavy, že tam naši zimu skoro nic nepřežije. Zdatní jsou kapříci, ti vydrželi úplně všechno. Krevetky a případně další malé rybky by potěšily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2021 15:02 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku po tuhé zimě kdy jsem se obával že veškerý život v jezírku utichl, byl jsem z jara překvapen, kdy se objevilo několik kardinálek čínských, značná část populace byla oslabena, také jsem zahlédl několik krevetek neocaridina denticulata wild. v loni okolo srpna jsem do jezírka vypustil jeden pár aphanius mento elbistan, mladého samečka a starou samici, okolo června jsem byl překvapen když na mě vykoukl krásně vybarvený samec v plné síle, samička vzhledem ke své kondici neměla příliš velkou šanci, do dnes jsem jí neviděl, i když vím že žije, protože se v jezírku objevuje různě velký potěr a. mento, jsem tedy rád že i tento druh založil svou popuaci. dokázal se přizpůsobit mělkému jezírku a dlouhodobým silným mrazům, kdy teplota klesala až ke 20 stupňům pod nulou. z jara jsem do rybníčku pustil několik párů oryzias latipes, bohužel ve zlaté barvě, v současnosti jich tam může být okolo 500 různě velkých kusů a to navzdory množství predátorů, letos zůstane i tento druh v jezírku, příští jaro do nově založeného hlubšího rybníčku vypustím vzácné rájovce čínské, macropodus ocellatus, který ve svém přirozeném prostředí má podobné klimatické podmínky, jako panují u nás.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   04.07.2021 14:20 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky – Tvorové v jezírkách
Nemám nic proti tvorů v jezírkách, ale všichni si uvědomte že zanášíte do naší přírody cizí element a i nemoce. Ještě dokáži pochopit letnění ryb v nějakých vanách které se na zimu vypustí . Ale dávat do jezírek korýše to je už vážně za hranou všeho.
Zeptejte se jak se k nám do volné přírody dostaly např. nepůvodní raci, ryby a nepůvodní rostliny. Chápu že se tvorům přes léto v takových nádrží velice daří, ale vše má svoje meze.
Pak tu máme zákazy chovu a pěstování zvířat a rostlin. To opravdu chcete aby se ten seznam rozšiřoval?????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2021 13:58 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formy
medaky japonské se v jezírku pěkně namnožili, mladých odhaduji na dvě stovky v různých velikostech, kadinálky se začali rovněž třít. dnes jsem byl velmi překvapen, v loni touto dobou jsem pustil do 90cm hlubokého jezírka posledního samce a velmi starou samici aphanius mento ELBISTAN, dnes samec spatřen, zdravý, krásný a plný barev, samice nenalezena, zřejmě uhynula vzhledem k jejímu věku a tím spojené horší kondici, letošní zima byla poměrně krutá, dlouhodobě se teplota pohybovala mezi 12 a 19 stupni pod nulou, nečekal jsem že by halančíkovec v tak mělkém jezírku přežil a ještě byl v tak vynikající formě, to svědčí o značné odolnosti tohoto druhu. krevetky tuto tuhou zimu moc nezvládli i když několik jich přežilo, snad to bude styčit k tomu aby se namnožili a populace fungovala dál.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 16:01 Muž Lojza007 [1204] Re: permonici
Super, děkuji za nasměrování. Zkusím něco získat u Brabce, kam občas chodíme nebo se podívám v Campusu. V záloze jsou další zahradnictví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2021 07:39 Žena permonici [316] Re: GeXeS
Vodní šneky jsem viděla v zahradnictvích,kde prodávají i vodní rostliny do jezírek. Mají lekníny v květináčích uložené ve svých jezírcích a v těch jezírcích se mnohdy nachází mraky vodních šneků. V Brně např. zahradnictví Čtyřlístek v Komíně, zahradnictví v Tuřanech, a zrovna včera jsme viděli bahenky v "potůčku" v kampusu v Bohunicích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 21:27 Muž GeXeS [67] Re: Pavla28
Na obrázku k tomu článku jsou plovatky bahenní, ale je fakt, že na řasy by asi bahnivky byly lepší. Jen to má háček - kde je sehnat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 20:04 Muž 4Sima [1897] Re: Lojza007
Dříve tu někdo psal např. o dunajských neritinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 20:00 Muž Lojza007 [1204] Jezírko
A nemáte někdo tip, jaký šneky do venkovního jezírka? Jak to vypadá, tak okružáci nezvládnou zimu, tak by se tam hodil nějaký jiný výkonný řasožrout...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 19:57 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Lojza007
Ještě existuje náš domácí druh, jmenuje se Okružák ploský. Ten běžně v naší zimě přežívá. Sám jsem ho kdysi měl i v akváriu (osobně jsem si ho odlovil z rybníčka botanické zahrady) a žil docela dlouho a byl krásný. Rád vzpomínám, jak jezdíval po hladině ulitou dolů a hrozně ho to bavilo smich
rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_plosky
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 14:57 Žena Pavla28 [210] Re: Lojza007
www.vysnenazahrada.cz/… - tady na odkaze píše paní o zkušenosti s breberkami v jezírku, píše o šnecích co dostala ke kytkám v zahradnictví, kteří přežívali zimu, tipla bych to na nějaké bahnivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2021 14:35 Muž jarovo [1695] Re: Lojza007
Zo začiatku po založení som ich zbieral na uhorku a vyhadzoval. Zhruba po dvoch rokoch som bol rád, že ich tam "pár" mám. Keď pri odsávaní, alebo prestrihu nejakého vyberiem z AQ, tak ho pekne vrátim ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 14:27 Muž Lojza007 [1204] Re: Pavla28
Problém je, že když do 1000l jezírka dám pár kousků, tak se výsledek můžu dozvědět až za několik let. Naprosto se tam ztratí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 13:58 Žena Pavla28 [210] Re: Lojza007
zkus se podívat do prezentací jezírek, a případě se zeptat přímo jich, ale nevšimla jsem si u nikoho, že by je měl v osádce, mají vydržet 10°C, myslím, že hodně bude záležet na hloubce jezírka. A taky to můžeš zkusit a pak sem dát výsledek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 13:42 Silviebaris Re: Lojza007
Myslím si,že by to nedali,ale počkej,třeba někdo zkušenějši ti poradi a vyvrátí
můj názor já to nezkoušela,ale chtěla jsem pískorky vysypat do rybniku a bylo mi řeceno,že zimu nedaj..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 13:26 Muž Lojza007 [1204] Re: Silviebaris
Nezvládli by nějak hibernovat v hloubce s kapříkama? Ti jsou tam taky celoročně. Jezírko má metr hloubku a ani letos při tuhých mrazech nepromrzlo. Sice bych je tam mohl každý rok nasadit, ale je mně jich trochu líto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2021 12:44 Silviebaris Re: Lojza007
Nezvládnou,zmrznou.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 11:28 Muž Lojza007 [1204] – Okružáci v jezírku
Myslíte, že okružáci zvládnou přežít venku v jezírku i přes zimu? Rád bych je tam nasadil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 15:14 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: paulo
určitě to možný je, živorodky se běžně dají letnit v jezírku od jara do podzima, wingei s tim nemají problém a většina krevetek v pohodě zvládne i docela studenou vodu, minulý rok se v pohodě krevetky dali v jezírku držet i v prosinci, bylo teplo

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2021 13:50 Muž paulo [58] Re: LubošJedlinský
Myslíš, že když koupím krevety a endlerky a například měsíc bych je postupně zvykal na nižší teploty, že by v jezírku přes léto fungovaly? Nebo je potřeba někde sehnat obyvatele narozené v jezírku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2021 09:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: LubošJedlinský
LubošJedlinský napsal: ... , největší hloupost z celé skupiny vypuštěných tvorů mi přijde vysazení agresivního dravce jako je hadohlavec Ophiocephalus argus warpachowskii, který naše zimy zvládá ale nedokáže se rozmnožovat, je to velmi odolný a přizpůsobivý druh, kdyby se množit dokázal byl by to velký problém. toto vysazení proběhlo tuším někdy okolo roku 1950.
Ten druh se teď jmenuje Channa argus a dokázal by se u nás bez problému ve volné přírodě rozmnožovat. Akorát při pokusu měli tyto ryby v kádích, které díky neobvykle tuhé zimě promzly až na dno a v ledu už moc ryb nepřežije.
Vím o tom, že u nás a na Slovensku pár lidí tyto ryby už v jezírku má, nebo je shání. Taky jsem o nich uvažoval, ale jen o jednom kusu, pak by riziko zavlečení bylo nulové. Obzvláště v kombinaci s tim, že od zahrady mám nejbližší vodu přes kilometr a všechnu vodu z jezírka a akvárií nechávám vsáknout na zahradě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2021 19:40 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
on je průšvih že běžný akvarista, tím myslím někoho kdo má jedno okrasné akvárium, kde má rybky o kterých ví že má neonku, tetru, živorodku, nějakého raka, kterého kdysi koupil někde v akvaristice, něco se mu sem tam množí a tím jeho informovanost končí, nedělá to úmyslně, jen nemá až takovou potřebu číst, studovat a informovat se podrobněji o dění a chovu různých živočichů za účelem cílených odchovů, takový informovaný člověk pak samozřejmě ví o nějakém raku mramorovaném z rodu procambarus, který se tuším od roku 2016 nesmí chovat, prodávat..., často se i v tuto dobu objevují v inzerci a nabízí se, většinou není uveden ani název raka protože ho vlastník nezná, má je pro radost a tím to končí, namnoží se mu do počtu, který je už za hranicí velikosti akvária a s velkou radostí, že se mu je povedlo namnožit je nabídne v inzerátu, který začíná třeba: prodám račí miminka, druh neznám ale dorůstá se okolo 7cm a on je to právě již zmíněný rak mramorový a je nevědomky rozšiřován dál, někdo další neznalý ho koupí a celý koloběh se opakuje i když neúmyslně. proto si myslím že by registr příliš význam neměl, nemyslím si že chovatel, který se chovu věnuje by úmyslně pustil do přírody nepůvodní druh, budeme se teď bavit o raku mramorovém, když už jsem ho zmínil, naopak, hrozbou jsou právě ti co mají okrasné akvárium, někdy nevědí že rak je v přírodě hrozba, nebo nevědí že přežije zimu a pustí ho do řeky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 19:25 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: LubošJedlinský
Máš určitě částečně pravdu,ale jsou tu ryby, korýši,rostliny které dokáží u nás přežít a i se množit.Vem si např. Koljušku,americký sumeček také je nepůvodní a u nás se i množí.
Opravdu by to byla velmi dlouhá diskuze o tvorech a rostlinách co jsou nepůvodní a schopny se u nás i množit.
Když budeme všichni zodpovědní chovatelé a budeme vědět že určitý druh je schopen u nás přežít a množit a např. budeme prodávat jen jedno pohlaví aby se předešlo že se dostane k nezodpovědnému chovately.
Já osobně bych byl pro registr chovatelů kteří takové zvířata chovají, jako je to např. u CITESU.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2021 19:09 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
v minulém století se provedlo několik úmyslných introdukcí do volné přírody, ti byli prováděny oficiálními organizacemi, naštěstí téměř všechny selhali z různých důvodů, jednalo se okolo možná 20 exotických druhů, některé nedokázali dlouhodobě přežít a adaptovat se, většina však ano ale naštěstí se nedokázali množit přirozenou cestou a tak po čase zanikli, největší hloupost z celé skupiny vypuštěných tvorů mi přijde vysazení agresivního dravce jako je hadohlavec Ophiocephalus argus warpachowskii, který naše zimy zvládá ale nedokáže se rozmnožovat, je to velmi odolný a přizpůsobivý druh, kdyby se množit dokázal byl by to velký problém. toto vysazení proběhlo tuším někdy okolo roku 1950.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 19:06 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: RAP
Moji chovanci by nepřežily protože v kanalizace ústí do ústřední čističky (Praha).Dalším faktorem je že vodu kterou vylívám tak jí desinfikuji Savem a Hypermanganem jak je známo tak by toto také nepřežily.
Ono jezírko nemusí být jen u potoku (nebo jiných vodních ploch) protože např.raci dokáží velmi dlouho za určitých podmínek přežít i mimo vodu a tím vyhledávat nové stanoviště( dříve se tak vozily na trhy).A pak velice stačí aby např.sousedi měly také jezírka a máme tu ukázkovou cestu .
Nechci tu popisovat možné cesty např.takového račího moru(totální likvidátor našich raků).
Proto vždy budu proti osádkám nepůvodních živočichů a rostlin.
Stačí si vyhledat např.bolševník jak se k nám dostal a dnes je to skoro neřešitelná situace.
Myslím si že lidé co dělají např.akvaristiku by měly vše dělat aby krása z tohoto koníčka byla bez zákazu chovu korýšů,ryb, rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 18:57 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: RAP
ano jistý si sem, do kanalizace vodu nepouštím, jezírko čistím minimálně, když už tak činím vodu vypouštím na trávník, nebo s ní zalévám stromky popřípadě mrazuvzdorné exotické rostliny, které mám v blízkosti, voda v rybárně při výměně obsahu akvárií putuje do septiku a i kdybych nasál nějakou rybu nebo krevetu, což vždy kýble před vylitím kontroluji, ne z obav zavlečení druhu jinam, ale protože o ně nechci přijít, jak je známo v septiku nedokáže nic přežít déle než pár minut. přesně tak, druhy, které naši zimu zvládnou by měli mít pouze zodpovědní chovatelé, vodní plochy zabezpečené a situované tak aby nic neuniklo a pokud ano aby to nepřežilo mimo rybníček, tedy žádné napájení z přírodní vody a podobně. pak je takový chov bezpečný a může dlouhodobě dělat radost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 18:38 Muž RAP [1553] Re: rak
Pokud má někdo zabezpečeny venkovní nádrže proti nechtěnému úniku do našich vod, nevidím v tom problém.
Hlupák, který má jezírko u potoka apod. nebo dokonce napájené z povrchové vody a přebytek vrací zpátky a dá si do něj nepůvodní druhy, schopné u nás přežít.... k tomu není co dodat.
Mimochodem, si si jistý, že některý z tvých chovanců nemůže při náhodném úniku do kanalizace přežít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2021 17:57 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: rak
Ano obavy jsou na místě, některé druhy dokáží přežít ve volné přírodě, naštěstí jich je velmi málo, zahradní rybníček je však jiná věc, je uzpůsoben podmínkám danému druhu a tyto podmínky jsou upravovány během roku tak aby daný druh dokázal přežít i tak se balancuje na tenké hranici. V přírodě nejsou podmínky upravovány a jedinec co v rybníčku žije, v přírodě nedokáže přežít dlouhodobeji. Každopádně několik takových druhů, co vykazují značnou odolnost bohužel je. Nicméně je jedno jestli mám ryby, krevetky... v akváriu nebo jezírku na zahradě, tak jako tak se jedná o uzavřený prvek, který není spojen s přírodní lokalitou, často jsou od zahradního jezírka přírodní vodní zdroje velmi daleko, nevidím v tom žádné riziko, ovšem jsem striktně proti vypouštění čehokoli do přírodních lokalit.

Edit: pokud by se šlo do důsledku a měli by se chovat pouze původní druhy, v jezírkách moc obyvatel nebude, většina z nich je chráněná a bez povolení se chovat nesmějí a kapr není náš původní druh i když bych pominul a vzal ho tak, protože je chovám už několik staletí, koi kapr je šlechtěný nejen barvou, tvarem a ploutvemi a velmi snadno se introdukuje do vodních lokalit, a tam samozřejmě takový živočich nepatří, to samé karasy, ještě větší průšvih je množení, křížení a v lokalitě tak můžou dlouhodobě přežívat tito hybridi. a to bych právem nazval průšvih.

Edit2: ještě dodatečně doplním že hrozbou nejsou jen karasy a kapři ale samozřejmě barevné nebo dlouhoploutvé varianty línů, jelců, štik a dalších, ti se velmi snadno množí a kříží s původnímu rybami a tím se populace znehodnocuje, ale o tom by se dali vést dlouhé debaty a tím by se vše rozdělilo na dva tábory a to není účelem tohoto vlákna a diskuse, spíše naopak bude dobré když se diskutující vyhnou narážkám, hádkám, urážkám, pak je radost příspěvky číst a něco nového se dozvědět a tím pak diskuse dostává ten pravý smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2021 16:25 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: LubošJedlinský
Můj názor je že do jezírek patří tvorové kteří jsou součástí naší přírody ( původní druhy). Jak je známo díky lidem co do jezírek začaly dávat exotické tvory tak zde máme zákaz některých zvířat a rostlin, nové nemoci např.ryb.
Opravdu chceme to dostat do té situace že některé zvířata a rostliny možná uvidíme pouze v zoo a botanických zahradách? Já o to nestojím!!! To je budu chovat v uzavřených prostorách aby se nedostaly do naší přírody a nedošlo k jejich zákazu.
Proto vždy budu proti takovým pokusům!!!! :-( :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2021 14:52 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formy
dnes jsem šel nakrmit populaci krevetek macrobrachium dayanum, které každý rok zimuji v místnosti, ta je jen velmi lehce temperována aby v ní nezamrzla voda, je to místnost přistavěná ke stodole, provedl jsem měření teploty včera večer a dnes ráno, včera měla teplotu 11 stupňů dnes ráno 7 stupňů, večer má kvůli temperování vždy vyšší teplotu, při větších nebo dlouhodobějších mrazech teplota vody klesá až k 5 stupňům ráno, je to populace, kterou každý rok vypouštím brzy z jara do 1000 litrové plastové nádrže, kde přetrvávají dle počasí do pozdního podzimu, poté je slovím a přenáším zimovat do výše zmíněné místnosti, přemýšlím že část populace vypustím do jezírka až ho z jara nebo léta dodělám a jelikož bude mít hloubku okolo 150cm, společně s aphanius mento je tam již nechám celoročně

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 22:33 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: RAP
Když budou je možné je zaslat :) bezobratlí se zatím posílat můžou než pošta zakáže i to:). Jsou moc pěkné, pro mě hezčí než ty barevné, i když mě ve spolku Rychnovských akvaristů říkají ze srandy chovatel bělic:), protože chovám jen divoký živorodky, téměř 90 druhů a lokalit a jak je známo většina z nich moc barev nemají
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 22:14 Muž RAP [1553] Re: LubošJedlinský
LubošJedlinský napsal:... neocaridina denticulata v přírodním zbarvení, pro mé oči a příznivce přírodně zbarvených živočichů jsou naprosto dokonalé...
palec bydlet blíž, tak na jaře požádám o násadu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 21:20 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku foto z dneška, kdy připadlo dalších 10cm sněhu, na hladině se začíná dělat led, zítra tam udělám otvor, který udržuji tak dlouho jak jen je to možné a o víkendu provedu další měření
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   07.01.2021 20:09 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formyRe: LubošJedlinský
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku konečně jsem se dostal k těm slíbeným fotkám krevetek neocaridina denticulata v přírodním zbarvení, pro mé oči a příznivce přírodně zbarvených živočichů jsou naprosto dokonalé, focena kreveta z akvarijní populace, kterou držím v co nejchladnější vodě co dokážu, teď mají okolo 10 stupňů celsia, jsou to jedinci oddělení z populace žijící v jezírku, fungují jako záchranný chov pro případ že by se něco v rybníčku stalo, abych o ně nepřišel úplně, jakmile se venku ochladí, teplota v akváriu ještě klesne. fotky nejsou nic moc, ale ono vyfotit tak maličkého živočicha amatérskou jednookou digitální zrcadlovkou v domácích podmínkách není sranda, i tak mě ty tři fotky zabrali něco přes půl hodiny, nicméně na to aby si člověk udělal obrázek o jejich vzhledu snad postačí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:58 R Muž afc1886 [14685] Re: 0
Tím že se nic nepoví se nikomu oči neotevřou a nikdo se tak ani nenaučí lépe vnímat dění okolo sebe. Já jsem sem dal odkaz od pana Petrusky který se tomu věnuje a věřím že má přehled.
www.natur.cuni.cz/…
A nikdo z redaktorů příspěvky OT neznačí, takže tady zůstanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:56 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: tramtra
Zaměření je obecné, vztahující se na vše a ne čistě na medůzku, která v tom figuruje pouze, jako spouštěč .

Žádná nadřazenost, cíl snahy jsem uvedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:43 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: lenkalor
Nic ve zlém, to není zacílená podstata.
##############
Ok, nikdo to pořádně neví, ale nevadí, jednou to všem "dojde" a neměly by se příspěvky promazat, ať ta problematika stále jitří přemýšlení, poněvadž s tímto tématem naprosto souvisí, což si mnozí, též neuvědomují, když se tu projednává chov netradičních chovanců a jen se snažím otevřít vám oči a naučit dokonaleji vnímat dění okolo sebe ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2021 19:36 Žena tramtra [3202] Re: 0
0 napsal:
teorii, se kterou se neztotožňuji.
...a vidíte, bylo na snadě napsat právě toto. Myslím, že nejen já, ale vícero z nás by Vám dalo za pravdu, že zrovna v případě sladkovodní medůzky, není zařazení mezi invazní druhy (tak jak negativně vnímáme toto označení) obhájeníhodné...nenašla jsem informace o tom, že by nějakým zásadním negativním způsobem ovlivňovaly život a dění v lokalitách, na kterých se u nás vyskytují.

Prostě se nemůžu zbavit dojmu (z Vašeho příspěvku v 17:01) jakési posmešnosti a nadřazenosti vůči lidem, co se vyjádřili k domněnce, že tyto medůzky jsou u nás chráněné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2021 19:25 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Anthrax
Jakoby člověk nebyl součástí toho všeho.

Samozřejmě sklízí, co zaseje, ale stálý proces změn v čase a prostoru nezastaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 19:03 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: tramtra
Pokud se k něčemu oním stylem vymezím, tak s vědomím, že si názor umím obhájit, protože v opačné souvislosti kopíruji cizí myšlenky, kterým bez vlastní úvahy bezmezně věřím.

Příkladem je zatím ještě současný americký prezident pan Tramp, který stále věří, že vyhrál volby i za cenu zmarněných lidských životů.

Ano, odpověď znám, je to na rozsáhlejší přednášku, ale přece se nebudu sám sobě zodpovídat za teorii, se kterou se neztotožňuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 18:59 Žena lenkalor [580] Re: 0
Tak konkrétně : králíci a lišky v Austrálii, krajty na Floridě, bolševník u nás. :-)
OT je tu jiné téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2021 18:37 R Muž Anthrax [4786] Re: 0
0 napsal: Od jakého konkrétního data se vše živé, případně i neživé, protože i kameny se dokážou pohybovat, růst a množit se, včetně tedy i člověka, rozděluje na původní stálé a nepůvodní invazivní. Žádné takové datum pro určení invazivního druhu není. Tam jsou jiná kritéria. Totiž nepůvodní druh (zavlečený člověkem) ≠ automaticky invazivní druh.
Jsou druhy u kterých je to celkem jednoznačné. Ale například u té medúzky mi to přijde nepřesvědčivé. Ostatně posoudit může každý sám. www.nobanis.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 18:34 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: lenkalor
Dokument pojednává o příčinách a důsledcích, ale ne o podstatě.

Kde je vlastní logika, úsudek, konkretizace, zdůvodnění?

Na to jsem se ptal.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.01.2021 18:13 Žena tramtra [3202] Re: 0
Nikoliv. Na vaši otázku odpověď neznám. Asi od doby, co mají lidi potřebu to nějak škatulkovat... Vy ano, znáte odpověď na svoji otázku?

To OT (s poznámkou 'jestli je potřeba') bylo spíš z důvodu spamování tohoto zajímavého tématu, do teď to bylo super číst, i díky Vám.

Nechápu dost dobře, proč jste se tak naježil při použití označení 'invazivní', jako by to bylo sprosté slovo.
Jezírka a rybníčky jsou okrasou všech zahrad, nicméně v nich nemusíme chovat pouze koi kapry, ale za určitých podmínek i bezobratlé exotických zemí. Je několik raků, krevet, škeblí a šneků, které známe z akvárií, i ty je možné chovat celoročně v nevytápěném jezírku. Tato problematika je z mého pohledu velmi zajímavá ale málo diskutovaná, určitě se nás takových najde více, kdo si s chutí na toto téma popovídá, vymění si informace, popřípadě zkušenosti. Poprosil jsem o založení tématu.
LubošJedlinský
Podobná témata: Akvarijní ryby v jezírku - https://rybicky.net/forum/17742
Ryby do jezírka - https://rybicky.net/forum/7210

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 2341x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19660