Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Theodoxus danubialis - chov dunajských neritin

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Theodoxus danubialis - chov dunajských neritin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.12.2021 22:43 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku 1) Pro názorné doložení efektivity spásání řasového povlaku plži druhu Theodoxus danubialis, sem vložím, nyní večer nafocený snímek dvou v akváriu narozených jedinců při jejich činorodém počínání.
2) Tady jsou obrazově zachyceni z druhé - vnitřní strany.
Jeden zubovec se, již přesunul výš, kde pod hladinou, jsou stěny a dno plastové nádržky obrostlé, jejich potravou.
3) Ulity mladých Theodoxus danubialis, i s vaječnými kapsulemi na ulitách .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.11.2019 13:08 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jeden starý kus a jeden nový. Nový je velký 4 mm.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2019 19:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: VladimirHul
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Stále se mi množí. Pomalu je odkládám do mobilní koule.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.07.2019 23:09 Muž VladimirHul [41] - ŽivorodkyRe: JirkaŠčobák
Gratuluji! Já dnes našel při údržbě asi 5mladých :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.07.2019 22:09 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mi stále ještě nosí nakladené vejce, viz foto. Se mi je nechtělo vytahovat, jsou pevně přichycené a násilné odtržení není správné dělat. Jeden plž lezl po detritu, tak jsem ho na ofocení vytáhl. Foceno dnes o půl desáté večer.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   28.06.2019 20:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Mám ...
Fotka k příspěvku ... první prokazatelný odchov! V kouli na západním okně, kde byli celou zimu! Vidím několik malých. Na dně jsou kameny.
Větší fotka je v prezentaci koule.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 22:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Je to 1 rok ...
Fotka k příspěvku ... co je mám a co vzniklo toto fórum. Za sebe říkám, že mě mrzí, že jsem dosud nedokázal 100% doložit rozmnožování. Asi se mi i rozmnožili, trochu, možná, protože snad ne všechny, co mám, jsem musel před rokem donést, ale s jistotou to nevím.

Komu z vás se ještě rozmnožili?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   15.06.2019 14:51 Muž VladimirHul [41] - Živorodky
Fotka k příspěvku Zdravím, zahlédl jsem dvě mladé neritiny které se u mě museli narodit :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 10:10 Muž VladimirHul [41] - ŽivorodkyRe: Cyklohentán
Od 19-24stupňů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 00:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: 0
Vladimír má podle mě dost rustikálni akvária, aby mu přežili. I Passnger77 má akvárium staré dost.
Za dobu, co je mám, nemám pocit, že je problém s výživou. Zaběhnuté akvárium jim poskytne obživu (už Jože psal, že se jich v normálním akva uživí desítky až několik stovek). Malá množství mi žijí i v pár litrových nádobách, pokud jsou dlouhodobě funkční a mají tam co žrát. Spíš mám z nich aktuálně pocit, že jsou to takové “šneččí retikulátky”. Hynou při teplotách nad 26, ale rozmnoží se při 24 a prosperuji při teplotách do 22. Zřejmě to u nich bude primárně o teplotě a kvalitě vody (i retikulátky ji chtějí čistou).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 23:45 0 Re: Passanger77
Pokud žijící a případně z "vajec" vylíhlí plži nebudou mít co spásat, tak na namnožení zapomeň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 09:45 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Podle Tvého popisu bych měl mít, Jirko, teoreticky ideální podmínky pro ně smich Bohužel jich ale hodně nepřežilo... Možná to vážně chtělo zajet pro nějaké šutry ze Svratky/Svitavy, aby měli co žrát, než se adaptují na AQ podmínky. Jenomže já je mám v normálním miniakváriu a nemám tam prostor, jak v IKEA boxu ;-)
Teď mi nezbývá, než věřit, že se rozmnoží sami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 07:41 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: VladimirHul
Akú máte teplotu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.02.2019 22:51 Muž VladimirHul [41] - Živorodky
Fotka k příspěvku Hlásím že dnes sem našel na zadním skle vajíčka Theodoxus danubialis,přikládám foto.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 09:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Cyklohentán
Viz začátek fóra - přítel je poslal ze Slovinska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 09:14 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: JirkaŠčobák
Odkiaľ ich máš? Ja ich viem zohnať pri Karloveskom ramene hop Určite ich vyskusam :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.01.2019 01:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: JirkaŠčobák
Hrabal jsem se německou Wikipedií a kromě poznámky, že latinský název je možné přeložit jako “boží dar v Dunaji” a informace, že se v minulosti používaly jejich ulity na výrobu šperku, jsem se dočetl, že samice klade 30 až 70 vaječných kapslí/pouzder na tvrdé podklady, včetně ulit. Takže to asi nebude, že jen na ulity.
V každé kapsli se vyvíjí jen jedno vejce, ostatní slouží jako zásobárna živin. Vývoj trvá 4 až 8 týdnu.

Ještě jsem narazil na rumunskou stránku popisující jejich chov v akváriu slo.guruanimal.ru/…
Podle ní dají teploty vody 19 až 28 (vyšší teplotní údaj zpochybňuji). Problém je čistota a množství CO2. Překročení určité úrovně CO2 netolerují. Žijí až tři roky.
Páření v přírodě probíhá při zvýšení teploty vody (asi jsem nevědomky udělal). Ideální teplota na množení je 24.
Vývoj trvá 6 až 8 týdnu. Mláďata jsou v úvodu zranitelná a ukrývají se. Jejich ulita je velmi křehká.
Preferují tvrdou vody a vápencové kameny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 19:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Vajíčka
Fotka k příspěvku T. danubialis mi znásilnili okružáka :). Mimo to kladou vajíčka na zadní sklo (na fotce vzadu).
rybicky.net/fotogalerie.php…

Lukáš Bureš mi nedávno psal, že mu kladou vajíčka různě po akváriu (kameny), nezdálo se mi, dnes to ale vidím i u sebe. Jedná se o kusy, které byly v plastovém IKEA boxu na chodbě při teplotě 17-20°C a sem jsem je přestěhoval před novým rokem. Tady je aktuálně teplota 22°C.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:23 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Zřejmě bude problém s tou teplotou...standardně je mám v bytě při ~24°C, v létě to bylo +2°...a teď se ráno dostávám na cca21°. To načasování začátkem léta, kdy jsem je od Tebe dostal, nebylo zrovna ideální...z hlediska teploty myslím. Nemám bohužel možnost ji snížit, žena a dítě vyžadují teplo domova smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:05 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Mě jich několik uhynulo v mobilním akváriu při zákalu vody (kdy se voda asi trochu zkazila), jinak mi žijí. Až na několik je všechny držím při teplotách 17-20. Těch několik má 22. Obecně mi připadají být dost stabilní. A dobře čistí skla.

Je to 7 měsícu od transportu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:02 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – chov dunajských neritin
Ahoj, u mě pořád ty dva kousky, co jediní přežili...žádná změna, bohužel. Chci se zeptat, jestli se někomu již úspěšně rozmnožily nebo je nereálné to očekávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.01.2019 17:10 Lukáš Bureš – chov dunajských neritin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak po cca 4 měsících co jsem je od Jirky obdržel(9ks),tak pořád všichni žijí.minulej týden jsem po údržbě vyměnoval vodu a nechtěne jsem ji dopustil na 20°C (normál mám 24°C, a najednou koukám že jedna nertina má na sobě vajíčka, takže budeme doufat že z toho něco bude.

Jinak nertiny vypadají moc krásně každá je originál, až si někdy říkám že to musí být jiný druh. Jsou to neuvěřitelní čističi, kameny od hnědé řasy vyčistili že kamen vypadal jako nově přidán do akva.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2018 06:34 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Mladé
U mě horší... spousta jich to přes léto nedala... důvody jsem nevypozoroval. Ale pár mladších kusů přežilo a tento týden jsem viděl jednu s vajíčky, tak snad jich bude zase víc a adaptované na AQ podmínky... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   31.10.2018 18:16 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvku Pro porovnání jsem z akvárka vylovil a na nehet palce si položil čtyři letošní mladé dunajské neritiny, co se vylíhly doma v akvárku a to o různé velikosti a vedle nich dal tři z těch, které jsem tento rok obdržel, takže je vidět ten rozdíl. Světlý předěl na ulitě těch velkých je rozhraní, v jaké velikosti byly po dovozu a o kolik následně narostly v akváriu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2018 10:58 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Psal ...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ... jsem si Jožem. Říká, že je drží v akváriu už přes rok. Mladé nepozoruje, ale to prý může být i tím, že je to společenské akva s různými potencionálními predátory, jako například Macrobrachium assamensis (hm, taky by je mohl dát jinam).

Přikládám aktuální fotky mých neritin.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2018 18:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – T. danubialis ...
... mám 3 měsice a týden a zatím skoro všechny žijí, což ale nic neznamená.
Nepřežily jen v mobilním akva, kde teplota v létě stoupala přes 30.
Dnes jsem evakuoval box IKEA z balkónu, při teplotě vody 9 a neritiny neviděl. Pak jsem zjistil, že žijí, ale jsou v substrátu nebo pod kameny. Nebylo by zlé odpozorovat, při jaké teplotě takto zalézají.
Jinde, v teplotách 21-24/5 byly a jsou opticky víceméně ok.
Zjistil jsem, že lepší, než je hodit do akvária, je přidržet je chvíli u skla. Čtyři z pěti neritin se chytí.
Vyexpedoval jsem nějaké pro Lukáše Bureše do Ústí nad Orlicí. Velmi rychle mu očistily kameny. Jsou to výborní čističi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.09.2018 23:50 Muž 0 [1718] - Obecné. – Množení v akváriu.
Fotka k příspěvku Mohu potvrdit, že se mi v akváriu s těmito zubovci, v sporadickém množství vylíhlí mladí plži objevili. Jednoho, už trochu odrostlejšího jsem dnes večer vyfotil a je na přiloženém snímku vpravo vedle mladé pískořky v částečném černém okružení. Vidět tam je pod nimi i dospělý zubovec. Fotil jsem i mládě o poloviční velikosti, jako je ta na vložené fotce, ale není to dobře rozlišitelné pro drobnou velikost.

Nevím, zda se mi rozmnožily i ve skleníkových bazénech, kde bylo vidět, že některé theodoxy uhynuly, ale i přežily. Z dalších vysazených plžů, co jsou se zubovci společně v skleníkových nádržích a namnožily se mi tam, to jsou marisy, Taia naticoides, pískořky a levatky s okružáky.

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.08.2018 12:21 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Musím říct, že po 14dnech nějaké úhyny šneků už mám (ve váze všichni přežili a karanténa byla déle jak 1m)...včera jsem vyhazoval 1x velkého, jinak tam vidím ještě alespoň jednu malou ulitu prázdnou, ale další lezou po skle a dekoracích...
Vhodil jsem tam s nima i Piskořku a ta je OK - leze po dně a občas se zahrabe...na skle jsem ji ještě neviděl, tak myslím, že ve vodě problém úplně nebude.
Občas spadnou šneci na záda a někdy se dokážou na dně sami otočit, někdy ne...pak se jim snažím pomoct, ale nemám čas to dělat pořád. Zajímavé je, že jak jsou na zádech, tak jakoby se ani kolikrát nesnažili otočit...jen tam tak odevzdaně leží...nevím, jak mohli přežít v přírodě s tímto přístupem... :-)
Teplotu držím mezi 23-25°C, odpar dolévám vodou z RO...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.08.2018 08:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Jože Vrbančič ...
Fotka k příspěvku ... dal fotku nasbíraných T. danubialis.

Trochu jsem ho přitom vyzpovídal:
V jednom akva s nimi měl dnes v 6 ráno teplotu 23,3°C v druhém 25,7. Přes zimu to bylo 15-16 a něco pod 20. Ale měl je i v několika akváriích, kde bylo nad 25. Pokud uhynuly, nebylo to kvůli teplotě, ale protože spadli na písek a nedovedli se otočit (což nepozoruju - u mě se to na velmi jemném písku v akva pod stolem II. za 1 měsíc a 10 neritin dosud nestalo). Jože je zatím má 10 měsíců (nicméně je to první léto, kdy je má v akváriu).

Jože dal tuto fotku taky na FB fórum slovinských akvaristů a jeden tam u jiného šneka z přírody zmínil karanténu alespoň jeden měsíc. Netuším, nakolik to je přesné, nicméně je to první časový údaj ohledně karantény, který u šneků z přírody vidím.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.08.2018 14:29 PeterD – 8 deň - 8l gula
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku prvé foto po 8 dňoch v novozaloženej 8 litrovej. Dno piesok a oblázky z dunaja, podtým trochu substrátu na izbove kvety, z rastliniek 2 druhy hygrophila od začiatku a ešte teraz nejake skušky..., obyvatelia dafnie v hojnom počte sa rozbehli, a niekolko kúskov cca 10 dunajských neretin od Jirku Ščobáka. Voda konštatne okolo 22-23, posledne horúce dni okolo 24. Zatial sú značne aktívne. Pri založeni štipka krmiva a dva dni dozadu štipka kvasníc pre dafnie. Neretiny si za 8 dni poradili so zelenou riasou na kameni, ktorú som zámerne nechal. (asi 5 x6 cm okruhliak) Sledujeme ďalej...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.07.2018 15:36 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Fotka k příspěvku :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 13:28 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
To jsou skvělé zprávy...
Zrovna je dnes budu přendávat...jsou přeléčené a taky ta vyšší teplota mohla pomoct, pokud byli zpočátku infikovány... Tak snad to vyjde bez úhony!
potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2018 13:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Hlásím, že mi ...
... malá skupina elegansek žije s pěti T. danubialis už osmý den bez úhynu.
Taky jsem před pěti dny přidal dva kusy potěru Qunintana atrizona do akvária pod stolem II. a taky žijí (včera jsem přidal další čtyři). Úhyny neregistroju ani ve dvou dalších nádržích, kde jsou s nimi ryby. Pozoruji dál.

Neritiny jsem nijak neléčil.

Teploty v plastovém boxu IKEA a v mobilní kouli, kde jich mám nejvíc, tyto dny létají 24-27 noc/den.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.07.2018 12:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Potvrzení, že ...
Fotka k příspěvku ... vysoké teploty jsou u T. danubialis dlouhodobě o ničem:

Včera na bratislavském akvastretku dva lidé uvedli, že je v minulosti chovali. Jeden člověk je koupil (!!!) v akvaristice ve Vrakuni. Měl je s diskusi při teplotě permanentně minimálně 28,5°C (diskusi). Do 3/4 roku mu všechny vyhynuly. Druhý je nalovil v Dunaji a měl je při teplotě 27-28. Tomu přežily jen půl roku.

Fotografický pozdrav (všechno na fotce jsou akvaristi).

P.S. Dvěma lidem z akvastretka jsem dal po šesti kusech.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2018 08:32 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Paráda... potlesk

Uvažuji, že je koncem týdne konečně přemístím do akvárka. Léčebná kůra eSHA GDEXem provedena 2x a vše se jeví zatím OK.
Ještě mám ale doma přípravek Preventin a přemýšlím o něm, jestli ho mám taky zkusit podat do vázy... Máte někdo zkušenosti s tímto přípravkem a reakcí na plže?
Tady jsem našel poznámku ke složení:
rybicky.zviratadoma.cz/…
ale nevím, co je to ta Methylenová modř a co to může udělat šnekům... Vím, že Malachitovou zeleň šneci nesnáší, ale toto neznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.07.2018 22:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – T. danubialis ...
Fotka k příspěvku ... na jemném substrátu. Zanechává za sebou cestičku.
Fotka ve větším rozlišení rybicky.net/fotogalerie.php…

P.S. AntiA mi napsal, že zkusil dát k zubovcům nové ryby a i po týdnu žijí. Zkouším dát pět T. danubialis do jedné vázy, kde žijí elegansky (mám ještě tři záložní populace). Má to i praktickou logiku - potřebuju tam vyčistit stěny a na tom skle se to zle dělá. Napíšu za týden, dva, jak to dopadlo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.07.2018 18:55 0
Fotka k příspěvku Zubovec na konci listu od Zosterella dubia. Je vidět, že má na sobě vylíhlé i neotevřené kapsule. Ony ty vajíčka kladly i v akváriu. Ta rostlina Zosterella dubia mi ve skleníku běžně kvete, tak jsem dnes v předvečer jeden nezvadlý květ vyfotil a dám to později do fóra, teď se mi vybíjí baterie v telefonu a nestihnu to udělat hned.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2018 17:54 Muž Pepan [5043] - Rostliny – Dnešní večeře pro zubovce
Fotka k příspěvku Zatím je ještě u želvíka, ale večer změní místo. Takhle zarostl od 12.7.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.07.2018 17:05 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: 0, Pepan
Díky za uklidnění, kluci!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2018 16:52 0 Re: JirkaŠčobák
Má to své příčiny, které, netřeba v podmíkách akvária řešit, tak se tím neznepokojujte. A je jedno, jestli předtím žily pod mostem, nebo mimo něj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.07.2018 16:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Sklo většinu UV záření odfiltruje. Navíc, i když žily pod mostem, žily v lokalitě, kde díky kolmějšímu dopadu slunečních paprsků je i intenzita UV záření vyšší než u nás. A i pod tím mostem určitě měly více záření než u nás v akváriu, byť je osvětleno přes sklo sluncem. Je to ale jenom moje hypotéza, která se nemusí vůbec zakládat na pravdě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 16:02 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Pepan
Fotka k příspěvku Tady mají přímé slunce min. 2 hodiny denně a světlají také (přesněji - nejnovější fotky jsou z téhle koule).
A žily pod mostem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 15:38 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Já nechci být za každou cenu za chytrého, ale jestli to zesvětlení není reakce na to, že v akváriu ten živočich dostává menší množství UV záření než v přírodě a ta tmavá barva možná je jako filtr proti tomuto záření. Já pozoruji i na Herkulínách, že nové přírůstky nejsou tak zbarvené jako ta část ulity, která se vyvinula v přírodě a podobně je to na Cipangoaludinách. Na jednu stranu je fajn, že šneci přirůstají, ale ta barvička trochu chybí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 15:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
To ano, psal. Já jen aktuálně přemýšlím, jestli to zesvětlení není náhodou špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 14:40 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
UdáloVšak jsi někde psal, že ti Jožo říkal, že jak povyrostou, tak zesvětlají...
Jinak mi už běžně lezou na ten "Cholla kaktus", jak jsem psal, že si ho ze začátku vůbec nevšímají...zřejmě narostl povlak ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.07.2018 13:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Koukněte ...
Fotka k příspěvku ... po jak tenkých listech leze!
Podobná fotka rybicky.net/fotogalerie.php…

Taky mi v jiném akváriu leze po dlouhých listech Barclaya longifolia - protože to je ale rostlina, která má listy dost vodorovně, pokud vyleze mimo vzrostlého T. danubialis na list další šnek(ci), list to stáhne ke dnu.

P.S. Přemýšlím nad zesvětlením, které se u většiny T. danubialis v mých nádržích děje. Viz rybicky.net/fotogalerie.php… Líbí se mi to, zvýrazní se jim kresba, ale netuším, zda to pro ně je dobré. Proč se tak děje? Co jim schází v potravě? Nevím.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2018 15:06 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Já jsem rozstříhal přepravní PETku a pak rukou vybral šneky. Řasu jsem vyhodil a vodu vylil. Problémy zatím nemám... palec
Až se odvážím dát je do akva, tak to bude kus po kusu bez vody z vázy, neb je tam už stejná voda a tak problém neočekávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2018 14:51 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Vybíral jsem je z té flašky odměrkou na sunar nebo co to je a vodu pak vylil. A žijí normálně. Mimochodem, ta N. horrida je bóží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.07.2018 14:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Fotky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jedna fotka z akva pod stolem II., druhá z mobilní koule, třetí z mobilního akva. Lezou i po tenkých listech Najas horrida nebo Sagittaria subulata. Řasy likvidují systematicky, dokud na místě něco je, nehnou se.

Z krátkodobého pohledu jsou to velmi odolní šneci, zvládají dokonce i aktuální teplotu 26°C v 4l mobilním akva.

Mám s nimi celkem pět ryb ve dvou nádržích, bez úhynu. Čímž ale neříkám, že karanténa není nutná.

Mimochodem, otázka: Jak jste je kdo dávali do akvária? Vylili jste je i s vodou?
Já ne. Z bandasky, ve které přišli, jsem je vybíral po jednom a dával do jiné vody (dál jsem je ale posílal v původní vodě). V té bandasce vodu stále mám, ale jen s rezervními kameny a normálními šneky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.07.2018 17:32 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Pěkná momentka
Fotka k příspěvku :-)
 

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 3415x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19612