Theodoxus danubialis - chov dunajských neritin
Dnes večer dokončím 1.kolo přeléčení výměnou 50% vody (dle návodu). Šneci zatím žijou dál, tak že tuto chemii (eSHa GDEX) zvládnou
Ještě udělám druhé kolečko, jak mi tu radil kolega "0"...
Zapomněl jsem uvést, že jsem dal 16. 6. dvacet T. danubialis do akva v emigraci, kde byly 3 formosky a jedno od začátku podvýživené tico. Všechno to žije. I sameček X. eiseni v boxe IKEA.
Čímž nikomu neříkám, že infekce neexistuje.
PoDnes jsem vyměnil vodu a rostliny dal z prořezu akvária a přidal jsem doporučované množství eSHa GDEX...uvidíme, co se podaří
Jinak ke dnešnímu dni všici živí a bez příznaků nákazy vč.té Levatky (či co to je) a jedné Piskořky z jiného zdroje...
Starší reakce
Takto pohledem se nedá odhalit, že jsou nakaženi, třeba mezi-stádiem cizopasných červů, což bych se vůbec nedivil a u jedné uhynulé ryby jsem příznaky zjistil, takže zvažuji použít přípravek, kterým bych možnou invazi zastavil. Běžná karanténa i po delší době není zárukou, že zubovci budou čistí od všeho zlého. Jestli aplikaci čehokoliv na preventivní přeléčení plži ustojí, je potřeba vyzkoušet.
Na takovou očistu by výrazně mohl pomoci preparát Praziquantel, který se používá veterinárně i k léčení ryb, jen to není levná záležitost -
search.seznam.cz/…
Tyto přípravky nemám vyzkoušeny, ale je to na větší objemy vody:
search.seznam.cz/… ;
search.seznam.cz/…
Běžně dostupná léčiva pro akvaristiku je, též alternativa, ale bude potřeba opakovat použití léčiv po 1 - 2 týdnech, aby případná později vylíhnutá vajíčka parazitů se opětně zneškodnila.
Nejsem si jist, jestli mohu/mám aplikovat zrovna na tyto divoké šneky nějakou antiparazitickou léčebnou kúru (mám doma Preventin a eSHa GDEX)? A také nevím, jestli izolace délky třeba 2měsíce pomůže v nezávadnosti...Nejsem na tyto experimenty zařízen. Moji šneci nevykazují "prozatím" žádné příznaky parazitů...
No, já dal i do nádrže, kde mi následně vyhynuly všechny paví oka i priapichthysy, těch ryb bylo několik desítek, ale nevím věrohodně, jestli to opravdu bylo následkem zavlečení něčeho nakažlivého s těmi plži, protože v jiných nádržích ryby žijí.
Edit: Pro upřesnění, několik ryb v produktivním věku uhynulo i v těch dalších nádržích, což mi přišlo podezřelé. Ony mohou být rozdíly ve vnímavosti na patogeny u jednotlivých druhů ryb, tak se katastrofa může projevit i později. Psal jsem to následně po předchozí reakci, ale nepřihlášenému se mi to nenačetlo, tak píšu přes mobil v autobusu. Z dosavadního pozorování nemohu potvrdit významnější spásání řas těmito plži v mých podmínkách. Krom toho jsem mohl vidět, že se normálka umí zanořit do písčitého dna a na písku se i obrátit, pokud spadnou na "záda".
Tak díky za info. Tak nějak jsem přemýšlel, že zítra je už přemístím.
No nic, nechám je ještě v garáži v karanténě.
Tam se jim daří. Úhyn zatím žádný.
Jen předevčírem jsem koukal, že je tam s nimi i nějakej červ (možná ho uvidíte na fotce), tak jsem ho zlikvidoval..
Co se mě týče, já je dal bez ryb a na ryby nespěchám. V boxu na balkóně s nimi sice žije jeden 7/8 let starý sameček Xenotoca eiseni a nevypadá, že by mu něco bylo, ale další ryby zatím držím stranou.
No tak to nezní zrovna moc pozitivně...dedukuji správně problémy s parazity...?
Otázka za milion zní "Do kdy čekat"...
Ano já je dal už k rybam. A radim vsem... počkejte
Rozvádět to dal nebudu. Má hloupost.
Přijel jsem dnes po víc jak týdnu z dovolené a kromě jedné nešťastnice, co vylezla mimo karanténí vázu, jsou všechny Neritiny v dobré kondici. Tzn.že s tou čistotou vody to nebude takové horké, jak se zdálo na začátku.
Chci se zeptat, jestli jste se už nekdo odvážili dát je z karantény do nádrže?
Starší reakce
Lasturnatky v tom nevidím. Myslíš jeho vajíčka, která má na ulitě?
krásny slimák p.s. to su lasturnatky s nim na fotke ?
... tmavého kusu.
Starší reakce
Dnes se konečně vrhli ve velkém na ty zařasené kořeny emerzní květiny, co ji tam od začátku mám namočenou... a poprvé skutečně koukám, jak rychle ta řasa mizí...
Teplota je dnes nějakých 20°C
Daj jsem tam dřívka vytažená z potoka, skladovaná v kýblu s vodou a bahnem. Na nich povlak musí být.
Já jsem tam dal předevčírem večer starý dřevo "Cholla kaktus" (už jednou vytažené z akva, kdy ho Krevety a Okružáci/Křižníci obrali), původně plaval, včera večer po návratu z práce byl již na dně, ale ještě jsem na něm žádnýho šneka neviděl...
Třeba až tam bude ten povlak, půjdou na něj
V boxu na balkóně mám v tuto chvíli 17,5°C (venkovní 15, možná vyleze na 18), v kouli u permanentně otevřeného okna je necelých 23 (byt si drží teplo).
V jednom kýbli na balkóně začíná prosperovat řasovo-filmový povlak. Kdyby bylo nejhůř, mohu sem nějaké theodoxusy přestěhovat.
Lezou vám na dřevo? Dal jsem jim klacíky z potoka, jednoho jsem na tom viděl, ale že by z toho byli nějak nadšení, to ne.
Včera, v tom Brněnském pekle (atm.33°C), bylo v akva 27°C...nemají s tím, zdám se, problém.
Teď je tam příjemných 23°C, jak se po bouřkách ochladilo.
Klasická pokojová teplota. Něco málo přes dvacet. Jsou na severním okně a pořád se tam větrá, takže teploty nelezou moc nahoru.
JirkaŠčobák napsal: Bylo mezi tím pár šneku s věžovitou ulitou.
Zkus pohledat Melanopsis tricarinata nebo něco toho okruhu.
Ano, ze Slovinska. Konkrétně:
Peruzzijeva
1000 Ljubljana
46.015588, 14.515374
Tak že je to už ze Slovinska?
Uvidíme, co z toho bude
Bylo mezi tím pár šneku s věžovitou ulitou.
Tak včera jsem čistil akvárium (neb mi dorazila zásilka malých Pancéřníčků) a útržky, odřezky rostlin a mechy/řasy jsem hodil do vázy se šnekama...a musím říct, že třeba na polorozpadlé listy Echinodorusu šneci hned vlítli...
Zatím žijí všichni, žádné ztráty.
Našel jsem taky 1x malého šneka jiného druhu, ale nevím zatím, co to je...asi nějaká Levatka (dle tvaru ulity). Musím počkat, až to povyroste. Já nic takového nemám doma, musel jsem to dostat od Jirky nebo to přijelo už ze Slovinska
S tím zanedbáním bych to nepřeháněl. Jsou to živočichové z proudící řeky a pod pojmem zanedbané akvárium si někdo představuje nádrž se souvislou vrstvou detritu na dně, což by mohl být pro tyto plže velký problém. Vysokou hladinu dusičnanů asi nemusí.
Edit: Rychlost, s jakou zubovci pucují plastový box, mě přinutila jednat. Vzal jsem průhledný třílitrový kbelík, napustil jej vodou, opucoval do něj nejzařasenější kámen ze želvária, přidal trochu Kristalonu, uzavřel a dal na osluněné okno. Zítra bude následovat druhý kbelík. Nakonec jsem dneska radši napustil i ten druhý. Prezervatyvně.
Tak 1x stroužek okurky mi tam po večerním vytažení spadl zpět a jeden větší šnek se na ní ráno pásl. Těžko soudit, zda jde jen o náhodu, nebo je třeba trochu tu vlákninu nechat rozložit...taky může být již na okurce vytvořený ten biofilm. Nechal jsem ji zatím tam.
Já bych je rád přemístil do menšího, 27 litrového akvária. Zatím je ale mám v "karanténě" v garáži. Byla to jediná možnost, protože bytovka je v těchto teplech pěkně vyhřátá a jako dočasná karanténa posloužila váza z Ikei.
Zatím to vypadá, že nic neuhynulo, ale uvidím zítra ráno.
To ukáže déle trvající praxe. Teď je na nějaké závěry brzo soudit a můžeme jen polemizovat.
Určitě je nechám ve skleníkových bazénech i přes zimní období, aby se jim dodržel běžný přírodní "harmonogram" a navodilo jarní rozmnožování. Jestli to půjde i bez toho, netuším.
Do chladnějšího, zanedbaného akvária by tito šneci vůbec nemuseli být nepraktičtí.
Ještě mě napadá, že asi žijí docela dlouho - podle toho, že je jejich rozmnožovací strategie postavena na jednotlivých mládětech.
Nějaký nedostatek potravy pro tyto plže nemusím vůbec řešit, řas mají k dispozici požehnaně a drží se hlavně u dna. Ony lezou i po skleněných stěnách v akváriu, ale většinou jednotlivě spolu s pískořkami a občas se v jejich společnosti ukáže i Taia naticoides.
Většina plžů je ve skleníkových nádržích, kde mají dost velký prostor a nadbytek stravy. Z dalších šnečích druhů tam s nimi mám taie, pískořky, marisy, divoké venkovní okružáky ploské a levatky + ryby, pulce, dafnie, krevetky.
Přidám dnešní foto, na němž jsou při lezení po skle v akvárku. Do toho akvária byla nalita cezená zelená voda ze zahradního rybníčku, protože se mi tam vylíhlo něco málo plůdku od perlových dánií, tak, ať ta drobotina má k dispozici mikroorganismy k ukojení hladu.
Pozoroval jsem, že lezení po písku i detritu, dá se napsat i bahně, jim nečiní žádné potíže.
Na videích z Ukrajiny, kde jsem sledoval pokusy o chov, to dopadlo dle vyjádření akvaristy, který je v přírodě sbíral a rozesílal dalším zájemcům tak, že po vypasení vhodné potravy v akváriích, nakonec ti plži uhynuli.
Pokud je na lokalitě, kde je Jirkův kamarád chytal, silnější proud, pobyt na kamenech je nutností. Na měkkém dně by byl problém s pohybem i stabilitou. Je ale zajímavé že na videu, jehož odkaz dával "0" do diskuse k prezentaci Plastového boxu, jsou zachyceni i na písku. Vzhledem k tomu, že na uvedené lokalitě se vyskytují i krevety, asi tam nebude silný pohyb vody.
Jože píše, že primárně na kamenech. V akváriu obecně pevné plochy - sklo, tuhé rostliny. Registruju je na echinodoru od 0, Jože psal anubias zanesený tmavými povlaky.
Jeden člověk popisoval lokalitu v Dunaji na rakouské straně - taky to byly kameny.
Klesání na noc nepozoruju, protože v ani jedné nádrži s nimi nemám umělé světlo.
Myslím si:
1) Nejsou a nebudou velcí. Tak by jich mělo být schopno v akváriu žit i pár desítek - pokud je tam dost biologického filmu.
2) Z mých akvárií by se jim ohledně stravy mohlo líbit akva v dětském pokoji - spousta hnědých povlaku. Na zimu je tam nastěhuju.
3) Největší šance z nás má 0.
Jestli do nádoby nepřihodit ještě i nějaké šutry..
Jestli se nepletu, tak u Jiřího v informacích od Jože bylo, že se v řece rádi pohybují po kamenech.
To stáhnutí do hloubky je možná ochrana před nočními predátory.
Okurka vylovena, ať nezahnívá a nádoba s obří dávkou hnojiva je na balkoně...dobrý nápad
Na noc se ochlazuje a stahují se ve velkém skutečně ke dnu...asi nějaké neznámé přirozené reflexy...
Já si myslím že v té řase bude asi taky ten biofilm. Prostě pozoruji že ta řasa mizí a zubovci už tak necourají po boxu. Poslední kontrola před spaním (jejich). Stáhli se hlouběji.
Myslím, že na nic jako listy, atd., nezaberou. Experimentujte a možná zjistíte, že se mýlím, ale Jože psal “biofilm” a pod tím si představuju něco, jako levatky. Biofilm, který ani není vidět. Možná hnědé povlaky by žraly.
Čímž netvrdím, že nezkusím pepanuv nápad se sklenicemi a řasou.
Ještě je nemám, ale Neritiny, stejně jako ostatní šneci, krevetky a Loriny, mi lezou na spařený lupen z kedlubny. Ne tak nadšeně, jako ostatní, ale dávají si...
Dát na osluněné okno velkou láhev s vodou,do ní hnojivo a řasy se dostaví coby dup. Mi loni nádherně na balkóně zařasil kbelík s vodou na zálivku. Je třeba zapojit mozek a vymyslit řešení.
Zásobil jsem se kameny ze Štrkoveckého jazera, mám je v kanystru a přihazuji podle potřeby. Biofilm
.
Jak jsem psal u Jiřího prezentace, po 24h si okurky ani nevšimli...fakt nevím, čím je budu krmit. Aby mně nakonec nechcípli hlady...
Třeba zařaseného mechu se taky vůbec nedotknou...
Přidat reakci
1 ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 3419x