Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pěstování akvarijních rostlin ze semen

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Pěstování akvarijních rostlin ze semen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.04.2018 10:58 Muž @ Pepan [5012] - RostlinyRe: quasimodo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2018 09:14 Muž @ quasimodo [36] – Čínské cosi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Opět semínka "akvarijních roslinek" z Číny. Když jsem to kupoval, tak na obrázku bylo cosi, co jsem si tipnul, že by mohl být pogostemon helferi (submerzní forma), ale napsáno u toho bylo cyperus alternifolius. Zaujalo mě to a byl jsem zvědav, co z toho vzejde. Takže jsem si to nechal poslat, semínka strčil do květináče a počkal co z toho vyroste. Několik rostlinek jsem strčil do akvárka, když měly první 4 listy. Všechny zašly. Pár jsem jich zkusil nechat "na suchu" - něco v květináčích a jednu zkouším pěstovat hydroponicky - ta moc neroste, ale aspoň ještě žije. Na přiloženém obrázku je, co z toho vzešlo. Mně to nepřipomíná ani šáchor, ani emerzní formu pogostemonu. Teď to dokonce vykvetlo, viz foto. Poznává v tom někdo nějakou akvarijní rostlinu?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2018 13:50 R Muž @ vaclav [8945] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
U echinodorů se semínkům říká nažky. Získat je je poměrně složité, musíš jak říká Pepan správně bzučet a opilovat a není zrovna obvyklé aby ti kvetlo více rostlin protože nevím jestli jsou samosprašné. Další věc je že ti z toho tím pádem může vylézt úplně něco jiného než by jsi čekal, takže se množí jednodušeji z dceřiných rostlin na okvětním stvolu a nebo in-vitro. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2018 12:03 Muž @ Maq [3400] Re: Pepan, vaaclav
Tohle by si měli pamatovat ti, kteří zakládají akvárko "na sucho" a mají starost, hlavně aby kytky měly dost živin. Kdepak - houbové choroby!

vaaclav: Klobouk dolů, že jsi se s tím tak páral. Byla to aspoň nějaká raritka?
Co vlastně roste ze semínek těch kultivarů a kříženců?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2018 06:36 Muž @ Pepan [5012] - RostlinyRe: vaaclav
Na druhé straně se musíš pochválit že jsi to udělal pořádně, protože kytky rostou a nemáš tam ani plíseň, ani řasu, což je obvyklý ničitel takových výsevů.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   20.03.2018 23:43 R Muž @ vaclav [8945] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bucka
Fotka k příspěvku Nevím jak bucky ale třeba echinodory tak to také není nic jednoduchého. Jednou jsem to zkoušel a nebylo to nic jednoduchého. Sterilizace sklenice, země i semínek a trvalo to 3 měsíce než z toho něco vyrostlo. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 23:36 bucka - Echinodory + stonkové rostliny
Seminek jsem mela dost, ale nic mi nevyklicilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.03.2018 20:29 Muž @ Pepan [5012] - RostlinyRe: ctibum
Ono to bude asi podobné jako u Anubiasů. O ty jsem se kdysi zajímal a nakonec jsem zjistil, že jsou cizosprašné, takže představa, že mi vykvetou dva doma, spráším je a budu mít semena, je dost zcestná, protože všechny kytky, které vlastníme, jsou množeny vegetativně a zřejmě pocházejí z pár exemplářů dovezených z přírody. U Bucek to bude podobné, takže jediná šance by možná byla, kdyby se sešly květy dvou různých odrůd, ale tam zase nemůžeme vědět, jak bude vypadat jejich potomstvo. Z čehož vyplývá, že nejschůdnější způsob, jak tyto kytky množit, je vegetativně, neboli dělením trsů. Tedy stejně jako v pěstírnách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 16:18 R Muž @ ctibum [3456] - Snažím se to nezahubit...Re: Maq
Přiznávám, že jsem se dál, než k vygooglení a zjištění, že to nějak jde, nedostal... stydim
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 16:11 Muž @ Maq [3400] Re: ctibum
Jak se opylují? Samosprášením?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 15:11 R Muž @ ctibum [3456] - Snažím se to nezahubit...Re: bucka
Já o tom uvažoval, protože mi každou chvíli kvetou, ale pak jsem od toho (zatím?) upustil. Ale našel jsem k tomu nějaké postupy na internetu, anglicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 10:03 bucka - Snažím se to nezahubit...
Ahoj.

Pestovali jste nekdo bucephalandry ze semen?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 17:31 Muž @ Cyklohentán [55] - RostlinyRe: Maq
Práve to som sa dozvedel pri pátraní na internete. Ale nie je to ničím podložené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 17:27 Muž @ Maq [3400] Re: mk79
Teď jenom aby to nebyly semenáčky třeba Hygrophila polysperma. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 17:23 Muž @ mk79 [15] Re: Cyklohentán
Cyklohentán napsal: Presne jak na tom videu hmm

Manželke sa páčia najviac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 17:22 Muž @ Cyklohentán [55] - RostlinyRe: mk79
Presne jak na tom videu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 17:21 Muž @ mk79 [15] Re: Cyklohentán
Fotka k příspěvku U mňa to vyzerá na výšku 5cm.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 17:45 Muž @ Cyklohentán [55] - RostlinyRe: mk79
Z jedného videa na YouTube vyplýva, že tieto rastliny zostanú nízke iba keď sú ešte mladé, a potom idú do výšky... Ale to ešte neznamená že všetci predávajú rovnaké semienka ;-) Ako to vyzerá u vás?
m.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 17:41 Muž @ mk79 [15] Re: Maq
Fotka k příspěvku Po dvoch týždňoch "nasucho" som ich pri pri založení
akvária vložil aj so substrátom do vody.
Zatiaľ pekne rastie, lístky sa podstatne zväčšili.
Časť, ktorú som nechal "na suchu" už stagnujú.
Musím už vybrať zrkadlovku, lebo tie fotky z mobilu sú oničom.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.01.2018 22:24 Muž @ Yirka [7656] Re: mk79
Chybí mi tam branky, lajny a dvě jedenáctičlenná hejnka rybek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 21:27 Muž @ mk79 [15] Re: Maq
Fotka k příspěvku Fotka akvária jedného zákazníka. Pozitívny feedback dala väčšina kupujúcich.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2018 23:47 Muž @ Maq [3400] Re: mk79
Zatím jen děložní lístky - může z toho být jakákoli dvouděložná rostlina. Třeba řepka olejka... :)
Podej zprávu, jak se to vyvine!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.01.2018 23:36 Muž @ mk79 [15] – Aliexpress
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Glossostigma Hemianthus Callitrichoides
Balíček za 0,65€.
www.aliexpress.com/…

Semienka so zasadil do zvyšného substrátu TETRA a prachu z RATAJ Vulcano. Zakryté fóliou, denne rosené. Prvý týždeň bez zmeny, potom začali rastlinky rásť pred očami. Som fakt zvedavý čo z toho bude keď ich dám do vody.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:08 Kaky007
Vůbec nevím jak pjestovat kytky že semen a chci si o tom něco zistiť ale na netu nic neni

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2018 13:04 Muž @ quasimodo [36] – Zkousim
Testuju taky semínka z Číny. Zkoušel jsme je ve dvou verzích - v hlíně a v písku - miniaturní květináče do poloviny ponořené do staré vody z akvária. Přikrývám to průhledným plastovým kelímkem kvůli udržení vzdušné vlhkosti.
Oboje bez problémů vyklíčilo. Na suchu z toho rostla jakási tráva a v létě se zdálo, že se jí celkem daří (teď je to slabší, zřetelně málo světla a tepla). Problém nastane při přechodu pod vodu. Když jsem přenášel vyklíčené, asi centimetrové rostlinky, tak mi je v akvárku do hodiny spásly molly a paví očka. Větší rostlinky, mezi 5-10cm prostě a jednoduše zašly. Totéž, když jsem malé rostlinky přenesl do akvária bez rybiček - po čase prostě shnijou.
Zkoušel jsem je zasadit i rovnou do akvárka, bez emerzní fáze, ale z toho nic nebylo.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 17:05 Muž @ Kevin [0] Re: Kubaa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku to nevím,je to mix rostlin z číny tady ty jsem už ze semen vypěstoval ale nedaří se mi celkově rostliny co koupím udržet,proto jsem se rozhodl vyzkoušet své rostliny ze semen vypěstovat jestli se jim bude dařit

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 16:31 Muž @ Kubaa [706] Re: Kevin
Co je to za rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 16:27 Muž @ Kevin [0] – Rostliny ze semen
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku ahoj,tak jsem nafotil jak rostlinky ze semen začínají vylízat,přemístím je do nachystané nádrže a uvidím jestli se jim bude i ve vodě dařit a nebo uhynou

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.12.2017 14:28 Muž @ antiA [175] Re: Kevin
Fotka k příspěvku Celkem mě fungující způsob.
Zavěšený košíček s vatou v akvariu (částečně ponoreny ať je vata neustále nasata) a pár semínek. Jak vyklici a rostou pomalu košík s již zakorenenyma rostlináma potápím pod hladinu. Pak rostlinu vyjmu z kosiku a sadim tak kde ji chci v akvariu mit

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2017 14:08 R Muž @ vaclav [8945] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kevin
Tak já to zatím dělal jen na vlhké vatě ale zkusil bych hlínu s pískem a plastový skleníček nebo prázdné akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 12:27 Muž @ Kevin [0] – Rostliny ze semen
Zdravím,chtěl bych se zeptat do jakého substrátu,hlíny nebo písku dát semena akvarijních rostlin?Jeden pokus jsem už dělal do rašeliny s hlínou a sem tam něco vylezlo ale hodně malé procento a z toho jen dva druhy mi po zasazení do nádrže jdou.Teď chci vyzkoušet udělat v polystyrénové desce malé květináčky (vydlabat nebo spíše pájkou vyřezat) do nich dát nějaký ten substrát (co mi tu snad někdo poradí) se semeny na polystyrén upevnit sáček jako by udělat fóliovník skrz udržení vlhkosti.Taky by šlo dát rovnou polystyren se semeny do nádrže s vodou která by měla stálou teplotu 22-25 stupňů (topítko),nechat ho na hladině a po vylezení rostlin ho dle potřeby potápět,s tím že by tam byl už i nějaký filtr a samozřejmě světlo.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 17:16 Muž @ Maq [3400] Re: NHKG
Hledej v zahradnických šopech, protiplísňové postřiky na výsevy. Je jich celkem hodně, výběr se zúží, když budeš chtít jen pidimnožství... :-)
Za bolševika se taky sypalo práškovou sírou.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 17:12 Muž @ NHKG [3142] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Maq
Jednoděložné - díky, to je to slovo na které jsem si nemohl vzpomenout. Co jsem googlil, tak jsou i jednoděložné vodní rostliny, tak tomu dám šanci. Mám truhlík s rostlinami v akváriu a na dně akvária nalitou vodu, takže vlhkosti mají dost. Se světlem to je horší. Akvárium je u severozápadního okna, ale nemám na něm umělé osvětlení.
Jak by to šlo ošetřit proti plísni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2017 16:55 Muž @ Maq [3400] Re: NHKG
Není to obyčejná tráva.
Jsou tam jednoděložné i dvouděložné rostliny.
Ošetřit proti plísním a zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. Není to beznadějné.

EDIT: A tahají se za světlem. Přidej světla (s mírou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 16:45 Muž @ NHKG [3142] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: NHKG
Fotka k příspěvku Nějak jsem zapomněl přiložit fotku. stydim
Prý mix vodních rostlin. rozzureny
@Jifi: Poslal jsem ti SZ.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 12:57 Muž @ Jifi [646] Re: NHKG
Bambusová semena? Bambus se množí nejlíp odkopnutým oddenkem.
Máš fotku těch semen a toho, co ti vyrostlo?

Edit: Jaký bambus a jak velký sháníš? Mám mrazuvzdorný, ale z oddenku roste postupně. Každý rok je vyšší a vyšší. Není hned několikametrový. Přesto si myslím, že z oddenku poroste líp než ze semen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 12:47 Muž @ NHKG [3142] - Jihoamerické Cichlidy a eLka
Tak se semeny se mi nedaří.
Přikládám fotku. Semena byly označené jako mix vodních rostlin, podle mě to vypadá na travinu, protože ze semene rostou rovnou listy tvaru trávy/obilí. Prosím o potvrzení někoho, kdo se vyzná, ať to můžu vytrhat a dát si další pokus.
To druhé asi taky bude něco co pod vodou neroste, ale tomu ještě dám čas.

Dále jsem koupil jsem bambusové semínka od dvou prodejců. Od jednoho dorazily špatně zabalené a napadené moly. Z těch nic nevzešlo. Od druhého dorazily semínka OK, ale vypadá to, že taky nic nevzejde. Už jsem okukoval bambus v Hornbachu a snad na podzim bude ve slevě.
Pokus pěstovat jehličnan taky neuspěl. Ještě mám semena označené konkrétním druhem vodní rostliny, ty vyzkouším až po zkončení současného pokusu.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 17:43 Muž @ Pepan [5012] - RostlinyRe: NHKG
NHKG napsal: Jsem zvědavý co vyroste. Taky jsem občas četl, že ze semen vyroste tráva bez ohledu na to, co člověk objednal. Jeden z prodejců je na doporučení, tak aspoň ten snad pošle jak minule to co inzeruje.
Stálo mě to celkem pár stovek a to jsem kupoval i semena bambusu a zahradních kytek. Hlavně ten bambus chci, nemůžu sehnat u nás rozumně vysoký.

Tam si určitě vybere každý:
www.bambuscentrum.cz
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 15:57 R Žena @ Turbínka [2540] Re: NHKG
Já nečetla nic jiného, hlavně u těch opticky lákavých rostlin - modré, černé růže, zajímavé orchideje, ale i u běžných druhů - v lepších případech jiná levná rostlina v horších tráva, ale většina - mrtvá semena. Otázkou je, jaká byla péče kupujícího, skladování prodejce, reálný základ, atd.
Každopádně bambus je jasný - vidíš hned co ti přišlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2017 15:49 Muž @ NHKG [3142] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Turbínka
Jsem zvědavý co vyroste. Taky jsem občas četl, že ze semen vyroste tráva bez ohledu na to, co člověk objednal. Jeden z prodejců je na doporučení, tak aspoň ten snad pošle jak minule to co inzeruje.
Stálo mě to celkem pár stovek a to jsem kupoval i semena bambusu a zahradních kytek. Hlavně ten bambus chci, nemůžu sehnat u nás rozumně vysoký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2017 14:56 R Žena @ Turbínka [2540] Re: NHKG
Nic proti Ali, bůh žehnej Ali :-D Ale když jsem četla jakýkoliv feedback o něčem co mělo býti rostlinou (růže, bonsaje, mechy, orchideje), bylo vše úplně jinak... Škoda, každopádně tvému počinu fandím palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 10:36 Muž @ NHKG [3142] - Jihoamerické Cichlidy a eLka – Pěstování akvarijních rostlin ze semen
Našel jsem na Aliexpressu semínka akvarijních rostlin, tak bych chtěl zkusit jejich pěstování ze semen. Sáček se 100 kusy semen vychází na 20÷30Kč. Takže pokud se zadaří, mohla by to být levná metoda jak získat větší množství rostlin (které nemám kam dát ;-) ).
Potřeboval bych poradit, jak na to. S emerzním pěstováním jsem zatím moc úspěšný nebyl. Díval jsem se na návody a někde radí namočit vatu, jinde květináček s hlínou do misky s vodou a posypat semeny. A jak je to s vlhkostí, nemusím je dát do prostředí s vyšší vlhkostí (například prázdné akvárium jak masožravky? ).

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 1257x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19580-pestovani-akvarijnich-rostlin-ze-semen