Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Směrnice EU

 

NápovědaFórum » Ostatní  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Směrnice EU
Toto vlákno je určené na informování akvaristické veřejnosti o platných i
připravovaných všeobecně závazných předpisech, které mají dosah na akvaristiku a oblasti,
které se akvaristiky dotýkají a taktéž na informace o aktivitách souvisejících s
přípravou těchto předpisů.
https://www.svscr.cz/obchodovani-s-veterinarnim-zbozim/informace/zakaz-dovozu-invaznich-nepuvodnich-druhu-s-vyznamnym-dopadem-na-unii-19-7-2022/

Příspěvky mimo zaměření vlákna budou redakcí bez upozornění odstraněny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.08.2016 13:19 Muž Horác [3942] Re: Mrakoplash
cituji ze stránky invaznidruhy.nature.cz :

"Jak má postupovat soukromý chovatel nebo pěstitel, který vlastní druh, jenž je na seznamu?
V případě rostlin byly do seznamu v rámci prováděcího nařízení (zatím) zaneseny především druhy, které činí problémy zejména v jižní Evropě a v ČR, pokud nebudou projevy klimatických změn příliš rychlé, zatím nemají příliš vhodné podmínky, vymrzají apod. Regulací obchodu postupně dojde i k omezení jejich využití v zahradách a k podobným účelům. Z unijního seznamu se u nás pěstuje nejčastěji tokozelka sličná, známější jako vodní hyacint, případně zakucelky a pro akvarijní využití se prodávají i některé další druhy vodních rostlin uvedené na unijním seznamu. Tyto rostliny, které se u nás naštěstí samovolně příliš nešíří, je tak možné de facto také nechat dožít a následně již jejich výsadbu neobnovovat."
Dožít? Frajeři z EU nějak zapomněli na generativní množení stonkových rostlin :o) ... Pokud například tu Cabombu sám nezlikviduju mizernou péčí, tak ji mám na doživotí, ne? :-D ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.08.2016 11:47 R Muž Mrakoplash [1776]
Jeden z našich členů vznesl dotaz
Identifikátor požadavku:
HELPDESK-23133

Popis požadavku:
Dobrý den obracím se na vás z dotazem ohledně nové vyhlášky o zákazu chovu vybraných druhů živočichů. Na vašich webových stránkách jsem si přečetl seznam druhů a chtěl bych se zeptat na rod raků procambarus, zákaz chovu platí pouze pro vypsané druhy raků jejich geografické formy a barevné varianty jako například pro raka červeného procambarus clarkii a tuším že tam je ještě nějaký druh, nebo to mám chápat že zákaz platí pro celý rozmanitý rod procambarus, který čítá mnoho druhů rozličných raků? Také jsem se chtěl zeptat na nejasnost ohledně raka mramorovaného ve vašem seznamu uvedený jako procambarus sp. (rak mramorovaný má však vědecký název procambarus fallax, odhaduji že mnou uvedený rak p. Fallax je tedy dále legálně chovatelný a nejedná se o vámi zmiňovaného raka procambarus sp.? V čestině se stává že dva odlišné druhy nesou stejný český název, chápu že je to i v tomto případě? Děkuji za brzkou odpověď. ......




Řešení požadavku:
Dobrý den,

v tomto případě je nutné přihlédnout aktuálnímu znění prováděcího nařízení (EU) 1141/2016: eur-lex.europa.eu/…
Zde jsou uvedeny druhy Procambarus clarkii (tedy i jeho vyšlechtěné barevné varianty) a Procambarus fallax. Omezení tedy neplatí pro širokou skupinu rodu Procambarus, ale platí také pro zmiňovaného raka mramorového. V současné době ale probíhá proces novelizace zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, kde budou teprve zavedeny povinnosti pro chovatele invazních druhů z unijního seznamu, systémy kontrol apod. Prozatím tedy na Vás žádné povinnosti a omezení nespadají a probíhá pouze kontrola dovážených druhů mezi členskými státy EU. Aktuální informace jsou průběžně vyvěšovány také zde: invaznidruhy.nature.cz

S pozdravem
Odbor druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků
Ministerstvo životního prostředí

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2016 17:16 Muž janesik1xjakep [63]
To by teda zajímalo, co budu dělat s téma svýma mramorakama, chtěl jsem je prodat na burze :-D
Jo a jak mám zajistit ať dožije, ale aby se nerozmnozovali, když oni se rozmnoží sami od sebe? Myslím, že pánové v EU by měli některé věci upřesnit, anebo řešit jiné problémy či trošku jinak. A ohledně kytek radši nepíšu nic :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2016 10:27 Muž LiborSprysl [9015] Re: atzservis
No né že bych chtěl zlehčovat úsilí Petra a spol...ale obávám se, že Akva.cz nebude nikdy zahrádkáři či včelaři...Abych nedráždil Romana s politickými úvahami, spokojím se jen s konstatováním, že pro naše představitele je důležitější šmírovat obchod prostřednictvím EET místo toho, aby mu chtěli pomáhat... Důkazem budiž fakt, že podle jednoho zdroje na Ruzyni zadrželi první várku raků, kteří měli dorazit k uspokojení domácích chovatelů....A místo vychvalování chorvatského EET, kde to moc dobře nefunguje, začínají se hledat vzory pro změnu v Maďarsku, kde to celkově funguje mnohem hůř než u nás... ;-) :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.08.2016 08:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: Džouzif
No zase to s tou stěhovací inciativou tolik nemusíte přehánět, protože napřed si ty paragrafy pořádně prostudujte, abyste byl pro stěhování argumentačně silnější... nebo se více biologicky dovzdělejte... :-) Nejedná se totiž o vránu obecnou černou Corvus corone, nýbrž o vránu domácí Corvus splendens ... která tu teda od nepaměti vskutku není... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2016 20:37 Muž Džouzif [25]
No, tak to se asi přestěhuji do Švýcar a nebo nejlépe úplně někam do pryč díky věčnému diktátu. Tímto stylem za chvilku nebudeme moct mít v akvárku ani paví očka, protože nějaký chytrák si bude myslet že jsou invazivní.
Takže se asi budeme muset pomalu připravovat, že si do akvárka dáme akorát tak vodu, písek a kameny.

A to nemluvě o živočišných a rostlinných druzích, kteří jsou tady od nepaměti, třeba taková vrána. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2016 11:53 Muž Yirka [9126]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.08.2016 00:09 Muž ludvik [1082] Re: atzservis
Otázkou je, kolik lidí se je schopno to dozvědět dříve, než to EK vytvoří a pošle do EP, kde už se jen zvedá ruka ... Pokud to nějaká organizace nerozkecá pořádně dřív, je to bez šance. A na rovinu říkám, že je to bohužel dost bez šance i tak.
Každý týden je nějaký nový předpis, regulace. Možná spíš každý den. To nelze sledovat. A nejspíš to je účel ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.08.2016 23:01 atzservis
Poděkujte si hlavně sami sobě - kolik z Vás je členem AKVA.CZ, která se aspoň trochu snaží proti tomuto bojovat přes zastoupení EATA v Bruselu. AKVA.CZ nemá v celé republice ani 200 členů akvaristu (teraristu - nula členů). Proč by někdo něco řešil kvůli nějakým 200 lidem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 20:56 Muž Dejmon [64] Re: Faire42
Stejně by to nepomohlo, pořád se najde spousta tupců mezi námi, raději budu mluvit a psát slušně, ať mě nezlinčují ....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 15:54 RAP Re: kortezhugo
Jenže pak přišla neúroda, protože nikdo nelikvidoval housenky apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 12:07 Muž kortezhugo [983] ALL
To potom treba postrieľať aj vtákov - hlavne bocianov a kačky.Tie to vedia aj doniesť aj preniesť z jednej vodnej plochy do druhej.
Mne to príde ako ked dal MAO vystrieľať vrabce lebo taký vrabec dokáže zožrať kopu ryže. X-) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.08.2016 09:26 Muž LiborSprysl [9015] Re: Deathbull
No ono to tak úplně není jen o dovozcích... ono je to samozřejmě i o komerčním chovu a jeho vymezení... Je samozřejmé, že například přemnožení nutrií ve volné přírodě má lokálně devastující účinky. No tak se stane běžnou lovnou zvěří. Problém přírodních evropských veverek ve střetu s asijskými je známý dlouhá léta, i tady bych nějakou restrikci dovedl pochopit. Ovšem debaty o množení zvířat v zoologických zahradách jasně dokazují, že vyhlášku vymýšleli umělci. Viz polemika o záchovných programech, které jsou i v našich zahradách velmi časté a úspěšné.
Spíš na mne ta vyhláška působí tak, že někdo z úředníků chtěl dát najevo svou nepostradatelnost a připravil tak pro někoho následný byznys... viz jeden z našich europoslanců a jeho rodina zainteresovaná v likvidaci bolševníku... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 00:41 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2016 23:04 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Yirka
Pokud by někdo nechtěl svoje velké raky červené, rád jim poskytnu ubytování na svém talíři. Jinak je to celé aby se koza nažrala a vlk zůstal celej. O chovatele nejde a dovozci budou prodávat Cabombu sp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2016 21:11 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: RAP
Lenže vďaka voľnému pohybu osôb a tovaru v EÚ, by celá smernica stratila zmysel... Inými slovami, buď všade alebo vôbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   04.08.2016 20:32 RAP
Podle mého by se měli tyto zákazy místo celoevropsky, řešit v rámci regionů. Těžko přežije v našich podmínkách např. Ampulárie, která dokáže napáchat v jižních regionech velké škody. Úředníci v by měli používat selský rozum a vědecké poznatky. Tak hodně mi to připomíná ortodoxní zastánce víry ve Středověku!! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2016 16:57 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky
Vážení teď jsem si přečetl vysvětlení europoslance p.Poce. Opravdu to stojí za to si to přečísti.Ať víte kdo toto vše za naší republiku připustil.Viz zde: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2016 19:53 Muž Yirka [9126]
Dnes bylo dle nové směrnice na Ruzyni zadrženo na 70 raků červených.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2016 21:56 R Muž ctibum [6926] Re: MonterMonty
Jelikož jsem ještě u žádnýho profilu neviděl víc, než email nebo ICQ, tak nebudou ;-)
Ale ani trochu bych se nedivil absurditě, jako třeba blokace stránek podporující nedovolené přechovávání zavlečených druhů...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2016 21:42 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: ctibum
To bych chtěl vidět jak budou ouřadové objíždět všechny ty registrované a domáhat se likvidace , "pokud ji na profilu uvedenou mám , zapomněl jsem ji kdysi po likvidaci odmazat, pardon pane ouřado" a nazdar ... za pár let nebo desetiletí ji pak daj na zelenou listinu ohrožených druhů a zas si na ni nějakej vychcan namastí kapsy ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2016 21:11 R Muž ctibum [6926] Re: PaDa
Taky bych řekl, že to skončí kontrolami při dovozu a ČOI bude chvíli kontrolovat zookrámy a eshopy. Pak jim vymyslí jinou kravinu a neštěkne po tom pes.

Ale jestli potom úředník začne procházet profily na rybičkách a hledat chebuli, tak to bude veselý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2016 20:51 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: rak
Já bych z toho zase až tak takový drama nedělal. Třeba zabíjet bez oznámení prase se nesmí už nějakej ten pátek... Jen letošní zimu vím na jedné vsi asi o 10-ti neformálně padlejch čunících. Normální lidi si si debilní zákazy přeberou. A pokud by došlo na bonzování, tak si snad ty směrnice nakonec i zasloužíme :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2016 19:38 R Muž ctibum [6926] Re: Kata3101
Rozklikni si u stolístku dole v atlasu "Zobrazit další rostliny rodu Myriophyllum" a vyber si... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2016 19:33 Žena Kata3101 [0] - AmerikaRe: ctibum
Ještě vymysli něco na ten stolístek smich Včera jsem si ho koupila. Kéž by šlo jen o rostliny :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2016 19:28 R Muž ctibum [6926] Re: Slavko
Jelikož úředník pozná z fotky kulový a ne chebuli, tak osloví někoho z redakce s žádostí o odbornou identifikaci, no a ten řekne, že to není chebule karolínská, ale chebule vodní a je to v suchu... ;-) pivo

Ještě by mě zajímalo, od kdy se počítá "původní". Abychom neskončili u kapradí, přesličky a mamutů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.07.2016 11:56 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: rak
Najprv, ochrana pred inváznymi druhmi je dôležitá, pretože mnohí konajú nerozvážne, v našej zemepisnej šírke to (s ohľadom na tropické druhy) nie je až také horúce, ale EÚ je ako celok aj južnejšie a voľný pohyb tovaru (aj neobchodne znemožňuje kontrolu presunov medzi jednotlivými krajinami EÚ, a tak to zakázať len na juhu nedáva zmysel.Určite ste už viacerí zaznamenali také srandy, ako nepôvodné druhy spôsobili vážne problémy rôzne po svete, a to nie len ekonomické, ale i ekologické.

Druhou vecou je výber druhov a rozsah zákazu...
rak napsal: Jen mám jednu otázku co na to spolky,svazy,atd?Jedinec nezmůže nic a ty co by mohly napomoci ty mlčí.
Keď pred vyše rokom dcéra zahlásila, že chce jaštericu (Goniosaurus hananensis), tak som začal zbierať informácie tak rôzne, väčšinou na anglicky písaných stránkach. Popri tom som narazil na jedno fórum (USA, adresu už nemám), kde bolo posledných niekoľko rokov aktívne už len jediné vlákno, a to vlákno kde prichádzali upozornenia na nové obmedzenia v chove (asi) hadov -- bez diskusie okolo, len pravidelné info.

Píšem to preto, že akákoľvek občianska iniciatíva musí byť v prvom rade informovaná. Ak sa nájde niekto, kto to sleduje (my sme mali napr. svojho človeka v komisii Min. financií ohľadom formátov súborov vo verejnej správe), potom môže verejnosť informovať napr. v tomto vlákne, až potom môže akákoľvek aktivita mať úspech. Samozrejme, potom to ešte chce ľudí, ktorí, okrem žvatlania vo fóre, sú ochotní niečo robiť, a dokážu to robiť na istej úrovni, lebo búchanie po stole málokedy niekam vedie (hoc niekedy býva jedinou možnosťou).

Neviem aké sú spolky a zväzy v ČR a či sú schopné fungovať aj v prípade komunikácie s EÚ, každopádne založiť spolok vyžadovalo 3 plnoleté osoby a 1 000 Sk kolok na registráciu - (spolu)zakladal som takto dva a oba úspešne fungujú viac ako 10 rokov, pričom vrámci jedného sme komunikovali aj s orgánmi EÚ, vrátane našich europosrancov a raz sme dosiahli (v spolupráci so spolkami/združeniami iných krajín) odmietnutie medzinárodnej obchodnej dohody v európskom parlamente... (zo zdrav. dôvodoch už nie som aktívny)

Takže, dá sa dosiahnuť zmena, ale nesmie to byť hurá akcia a je to dosť práce, a nech je to zastrešené akoukoľvek organizáciou, vždy je za tým práca (aktivita) jedincov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.07.2016 11:30 R Muž romant [27987] Re: O.Tom
Ano, na tuto skutečnost budeme tak či onak reagovat a informačně tam kde bude třeba náležitý místa posilovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2016 11:17 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: O.Tom
Vážení touto směrnicí jsme pouze na začátku konce chovatelství ( pěstování rostlin).
Již je připraven další seznam a také se připravuje zahrádkářský zákon.
Zde máte nástin co nás čeká v blízké době.
zpravy.aktualne.cz/…
rozzureny
Jen mám jednu otázku co na to spolky,svazy,atd?Jedinec nezmůže nic a ty co by mohly napomoci ty mlčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   31.07.2016 11:16 Muž O.Tom [439] Re: Faire42
Možná by bylo vhodné tuto informaci o zákazu přidat ke konkrétním druhům přímo do atlasu, alespoň formou krátkého upozornění a odkazu.
Pochybuji, že bude většina akvaristů znát nějaké nařízení EU a pamatovat si seznam vybraných druhů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 20:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Horác
Tie fotky na webe si veľmi dobre odložte, ako dôkaz, že ste tie rastlinky mali už pred tým, ako smernica vstúpila do platnosti... (ak teda výnimka platí aj na rastliny) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.07.2016 20:47 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Jsi na velkém omylu české vodní rostliny jsou díky přiblblým rybářům co si dotáhly rostlynožravévé ryby typu tolstolobik a amur z velké většiny chráněné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2016 19:37 - Re: Belisana
Omyl.Vyhláška je mierená hlavne na dovozcov.Pretože práve tam prekvitá čierny obchod z ktorého banda papalášov nemá ani floka.A preto ich serú pre nás nepodstatné veci a tie podstatné ako vždy neriešia.

Ešte k smernici.Ak niekto má niečo z uvedeného napr.Cabombu,tak si ju vážte - zrejme ju dodávateľske firmy či pestovatelia vďaka tomuto vylúčia z ponuky.

Idem si ako aj romant dať orosenú odmenu.(teraz môžem,mám 3 týždne dovolenku gg) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 19:08 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: DavFM
Buzerace to je, ale nemyslím, že to bude někdo až tak hrotit, aby někoho pokutoval za to, že nějakou takovou kytku má v akvárku.
víš, kolik je akvaristů a kolik tak může být těch kontrolorů? :) smich Buďme optimisti, vyhláška je určitě namířena hlavně na to, aby někteří nezodpovědní chovatelé nevypouštěli do volné přírody to, co tam nepatří. Bohužel se to stává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 19:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: pavelbartek
Ale jo, to je správné, bojovat proti tomu, co do naší přírody nepatří. Když vidím v rybníce plavat želvu nádhernou (nebo jak se jmenuje), tak mi to vadí.
Jenže co mi vadí na tomto předpisu je to, že již držení těchto rostlin a živočichů je na pokutu. Když u sebe budu mít např. pervitin pro vlastní potřebu, pak je to OK, ale pokud budu mít v akvárku Cabombu, tak je to na pokutu až do 1. mil. kč. V tom vidím tu buzeraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.07.2016 15:47 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: DavFM
Na druhou stranu, jako "milovníkům" přírody by Nám mělo záležet na tom, aby nebyla příroda kolem nás zaplevelena zavlečenými druhy, které zde nepatří, vytlačují původní druhy, stávají se ekologickou katastrofou.... Když se podívám oknem na potok, který mám pod okny a vidím všude Křídlatkou japonskou, která vytlačuje Devětsil, rybáři chytají želvy nádherné, mývalové, psíci mývalovití, raci mramoroví a člověk by mohl pokračovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.07.2016 14:38 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Horác
Já to tedy pochopil tak, že ony organismy můžeš nechat dožít ale nesmíš je množit, prodávat, rozdávat či jinak šířit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2016 14:30 Muž Horác [3942] Re: DavFM
Kontroly barák od baráku jsem na mysli zrovna neměl :o) ... ale jak už tu někdo napsal, jde o ty z nás, kteří prezentují svá akvária na webu ... Ty všichni se vlastně dobrovolně napráskaj :o) ... Do zadele ... a já zrovna (konečně) pořídil tu Cabombu (nikdy jsem do ní nešel - nevěřil jsem si kvůli světlu) ... a teď abych ji měl někde na tajňačku ... no to se na to ... Já ty evropský byrokraty fakt nemám rád ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 14:11 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Horác
No nejsem si úplně jistý, jestli budou moci kvůli fotky Cabomby v mém akva nějací inspektoři z životního prostředí prolomit právo domovní svobody. Něco jiného je veřejně přístupné místo, ale k lidem domů se kvůli tomu nedostanou. Leda by jim nejaky státní zástupce dal příkaz k domovní prohlídce v součinnosti s policí, o tom ale silně pochybuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 13:57 Muž jeník [54] Re: Faire42
Tak si pomalu upravit prezentace... Du mazat chebuli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 13:40 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: Horác
Pokud jsem dobře pochopil, tak u kytek ano. Ale pochybuju, že to opravdu bude někdo obcházet a kontrolovat dům od domu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2016 13:32 Muž Horác [3942] Re: rak
A to jako kdo má některou z těch uvedených kytek v akvárku, tak ji musí zlikvidovat? (když ji nesmí ani držet?) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 11:24 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: rak
Pro pořádek, dovoluji si udělat menší výcuc toho, co se nás, akvaristů týká:

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 1143/2014 ze dne 22. října 2014 o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů

Kapitola II. článek 7
1. Invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na Unii se nesmějí záměrně:
a) přivážet na území Unie, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem
b) držet, a to ani v případě, že jsou drženy v oddělených prostorách
c) chovat, a to ani v případě, že jsou drženy v oddělených prostorách
d) přepravovat do, z nebo v rámci Unie, s výjimkou přepravy druhů do zařízení v souvislosti s eradikací
e) uvádět na trh
f) využívat či vyměňovat;
g) nechat rozmnožovat, pěstovat nebo kultivovat, a to ani v případě držení v oddělených prostorách
h) uvolňovat do životního prostředí


KAPITOLA VI článek 31

1. Odchylně od č l. 7 odst. 1 písm. b) a d) je vlastníkům zvířat v zájmovém chovu, která nejsou držena pro komerční účely a patří mezi invazní nepůvodní druhy zařazené na unijní seznam, povoleno mít tato zvířata v držení do konce
jejich přirozeného života, pokud jsou splněny tyto podmínky:
a) zvířata byla v držení ještě před tím, než byla zařazena na unijní seznam
b) zvířata jsou držena v oddělených prostorách a jsou zavedena veškerá vhodná opatření, aby se zaručilo, že se nemohou rozmnožovat nebo uniknout.


článek 32, odstavec 2.
Prodej nebo předání živého jedince nekomerčním uživatelům je možné po dobu jednoho roku po zařazení daného druhu na unijní seznam, a to za předpokladu, že jedinci jsou drženi a přepravováni v oddělených prostorách a jsou zavedena veškerá vhodná opatření s cílem zaručit, že není možné, aby se tito jedinci rozmnožovali nebo aby unikli.


Toto nařízení vstoupilo v platnost 1. ledna 2015


Od 3.8. 2016 včetně vstupuje v platnost seznam invazivních druhů uvedený v prováděcím nařízení komise EU 2016/1141.
Pro nás, akvaristy, jsou z tohoto seznamu relevantní tyto druhy:

rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana
rybicky.net/atlasrostlin/eichhornia_crassipes
Eriocheir sinensis
Hydrocotyle ranunculoides
rybicky.net/atlasrostlin/lagarosiphon_major
Lithobates (Rana) catesbeianus
Ludwigia grandiflora
Ludwigia peploides
rybicky.net/atlasrostlin/myriophyllum_aquaticum
rybicky.net/atlasostatnich/rak_pruhovany
Orconectes virilis
rybicky.net/atlasostatnich/rak_signalni
Perccottus glenii
rybicky.net/atlasostatnich/rak_cerveny
rybicky.net/atlasostatnich/rak_mramorovy
rybicky.net/atlasryb/strevlicka_vychodni
rybicky.net/atlasostatnich/zelva_nadherna

Pro chovatele jiných zvířat (zejména drobných savců) a pěstitele okrasných rostlin doporučuji, projít si i zbytek seznamu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2016 18:27 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky – Směrnice EU
Vážení kolegové a kolegyně chci Vás všechny informovat že od 3.8.2016 vstoupila v platnost směrnice o invazních druzích zvířat a rostlin.
Zde je celé znění:
eur-lex.europa.eu/…

Pokuty pro dovozce budou mezi 20.000 korun u fyzické osoby a jedním milionem u právnických osob.
Toto vlákno je určené na informování akvaristické veřejnosti o platných i
připravovaných všeobecně závazných předpisech, které mají dosah na akvaristiku a oblasti,
které se akvaristiky dotýkají a taktéž na informace o aktivitách souvisejících s
přípravou těchto předpisů.
https://www.svscr.cz/obchodovani-s-veterinarnim-zbozim/informace/zakaz-dovozu-invaznich-nepuvodnich-druhu-s-vyznamnym-dopadem-na-unii-19-7-2022/

Příspěvky mimo zaměření vlákna budou redakcí bez upozornění odstraněny.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Ostatní • Zobrazeno 4616x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19543-smernice-eu?od=51