Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jelení paroh

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Jelení paroh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2020 10:35 Muž Jimmy [8] Re: QQQ001
Da sa aj mechanicky otrhat ale drzi dost silno takze na jemnejsich rastlinach by si narobil paseku.. Excel zabere ale chvilu to trva a treba ho aplikovat lokalne priamo na riasu.. Ked som mal nejaky list silno zasiahnuty tak som ho cely dal prec a bol pokoj...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2020 09:45 Muž QQQ001 [23] – Staghorn
Ahoj, mam otázku, rozjel se mi v akváriu staghorn. Udělal jsem několik zásahu a rasa se již nešíří a neroste. Ovšem na některých listech se drží. Otázka zní, když použijí napr. Fluorisch Excel, opadá rasa z listu? Jen pro jistotu nápisu, ze příčiny mam vyřešené jen chci zbytky ras na listech co nejrychleji odstranit. Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 21:57 Jarden Sk Re: paulo
To by som nerobil,zvýšením CO2 ti ešte viac padne Ph a spomalíš nitrifikáciu. Organický odpad vystrelí hore a bude to ešte horšie-spomalia rastliny. Zmeraj si hodnoty vody vymieňaj viac vody každý týždeň.Už teraz musíš mať ph poriadne dolu a ešte " dešťová míchaná s demi vodou a výluh z olšových šišek". Radšej si skontroluj či máš dosť vápnika, horčík predpokladám, že máš v PMDD. Takže tak- za mňa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 21:45 Muž paulo [58] Re: Jarden Sk
Toto je foceno před týdnem, teď je tak 3x větší přímo v proudu CO2. Nicméně je to velice zajímavá řasa. Přidal jsem CO2 a zkusím trochu omezit hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 20:24 Jarden Sk Re: paulo
Jelení paroh sa vetví a na fotke to tak vyzerá, takže je. Postup na odstránenie je velmi podobný ako na ruduchu-tak je to asi jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 20:04 Muž paulo [58]
Fotka k příspěvku Prosím vás je to jeleni paroh?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.05.2017 23:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jurka
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2017 21:12 Jurka
Taky s touto řasou pořád bojuji. Pořád se bráním tomu savu, takže to asi nakonec zkusím. Jak na to?
Roztok savo: voda; 1:20 a jak dlouho tam mám rostliny nechat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2017 22:24 Muž Lesha [2] Jeleni paroh
Tak jsem koupil hnojivo s makro prvky od Dennerle a hodnoty fosforu byli skutecne 0. Nyni po zahnojeni je fosfor na 0,33mg/K a budu fosfor udrzovat a uvidime. Robustnejsi kytky jsem vykoupal v roztoku ze savem 1:20 to jedine fungovalo na jeji zniceni a uvidime co zbytek ( Cuba, liliovnicek a java :) ). A kdyby nekdo chtel endlerky a byl z Prahy tak daruji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 08:44 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: zervan
U me kdyz se objevi tahle řasa, tak vzdycky zabere pridani fosforu. Staci fakt trochu, jednou tydne a zmizi.
Nicmene, to co uz napsal afc1886 je vice než vhodne udelat taky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2017 08:20 R Muž afc1886 [14681] Re: Lesha
Ahoj,tvůj problém bude jak osvětlení,tak osádka akvária,která je mimochodem nevhodná do tvého objemu.Když jsem se podíval na tvou prezentaci,tak jsem si všiml,že bojuješ s přemnoženými okružáky,ale špatným způsobem.Místo toho,aby jsi třeba omezil krmení,nebo sbíral odumírající listy rostlin,aby neměli velký přísun potravy,tak jsi nasadil další producenty odpadních látek 2*clea helena.K tomu jsi přidal 4 Neritiny zebra na řasu.Filtr je taky jenom takový honič vody,který má malý objem filtračního materiálu.Jestli se chceš dostat z toho začarovaného kruhu,tak se zbav nevhodných obyvatel akvária,pokračuj v té pravidelné výměně vody a na hladinu by se asi hodily plovoucí rostliny k utlumení světla.Já osobně bych vyměnil kompletní osádku akvária,nebo bych koupil o mnoho větší akvárium. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 00:03 Muž Lesha [2] – Jelení paroh
Ahoj všem potřeboval bych vaši pomoc. Začali se mi množit šíleným způsobem jelení parohy a ne a ne se jich zbavit. Je fakt že to není tak dávno co jsem změnil osvětlení, ale to od začátku mám utlumené aby skok nebyl velký. Taky se mi úspěšně mnozej Endlerky takže mám v nádrži asi 50 Prcku. Snažím se už týden měnit obden 1/3 vody ale řekl bych že se to akorát zhoršilo. Nejdřív byla na anubiasu, poté na javskem mechu, pak se přidal maligním no a teď po častějších výměnách vody je i na Vině, Liliovnicku brazilském a štěrku. Jediná jaká co odolává je limnophila. Může být problémem změna osvětlení nebo vyšší počet rybí osádky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 19:55 Muž dudak [1885] Re: Aquasky
měl jsem na mysli 100mg/l v nádrži potom co mi podle levných testů pořád vycházelo že tam mám málo a já tam pořád přidával. Až ten laboratorní mi ukázal, že mám moc a vodu z řádu 33mg/l tak pak jsem koupil na NO3 tetra test a spokojenost. Ale i při těch 100mg/l to rostlo všechno dobře, spíš rybám by to mohlo vadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 14:56 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Aquasky
to jo, limit pro pitnou vodu je 50mg/l. Dudák měl na mysli 100mg/l v nádrži. Ale i to je brutálně moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 14:26 Muž Aquasky [35] Re: dudak
tjo dudaku 100 mg/l je nějak hodně ne?...hyg. limit je 50 mg/l ale koukal jsem na tu mapičku na pvk a na nuslích máme spadat do kategorie do 30 mg/l jako 90% prahy takže když řeknu 25 mg/l nemůžu být zase tolik od pravdy...ale fakt je že je to celkem dost a voda není moc vhodná pro kojence...inu průmyslová hnojiva :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 22:21 Muž dudak [1885] Re: Aquasky
jasný ukazatel to rozhodně není, Pistia nemusí jít i z jiných důvodů, třeba velký proud vody, malý prostor mezi hladinou a krycím sklem atd. V té tabulce jsou průměrné údaje pro Prahu, což je dost zavádějící, protože do Prahy jde voda z Želivky a z Káraného a obě se dost liší. Někde se to i míchá, ale většina lidí má to anebo to druhé. Já jsem měl svoji vodovodní vodu párkrát v laborce a pod 30 neměla ani jednou. Než jsem to poprvé zjistil (a koupil si potom kvalitní kapkový test), tak jsem žil v domění, že ho mám málo a přitom tam bylo skoro 100mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 20:15 Muž Aquasky [35] Re: dudak
ok super díky, sundám led pásek a snížím dávku hnojiva za pár dní dám vědět jak jsem dopadl...víš jak kdybych byl celý týden u akva otestuju si pps pro tak abych přesně dodal co je třeba ale takhle to tipnu a pak řeším důsledky :( slečna mi ráno pohnojí ale večer stav akva nedokáže vysvětlit:( vstupní vodu nemám změřenou ale mělo by být kolem 25 mg/l podle mapy vodáren a jejich výcucu www.pvk.cz/… a s tím počítám...ale když mi nejde pistie tak je dusíku málo to je jasný ukazatel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 19:15 Muž dudak [1885] Re: Aquasky
jelení paroh je jasná známka nadbytku světla. Všechny kytky co tam máš jsou na světlo docela nenáročné, tak proč tolik svítit. Já do podobně velkého svítím cca 430 lumenu a rostlinám to plně stačí. Já bych snížil jak světlo tak hnojení minimálně na polovinu a měnil bych polovinu vody týdně než se to dá dopořádku. CO2 bych nechal, jestli máš pH 6,7 tak ho tam tolik nebude. Pražská voda v sobě už obsahuje často nad 30mg/l NO3, takže taky není důvod ho tam cpát ještě víc, ale těžko říct, když to nemáš změřený. PPS je metoda, kdy se snažíš dodat jen tolik živin, kolik rostliny potřebují a nic navíc, u tebe mi to přijde spíš jak EI. A jestli se ti nechce snižovat osvětlení, tak zkrať dobu svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 18:53 Muž Aquasky [35] Re: ŠtefanT
zelená řasa mě netrápí tu seškrábnu ze skla na kořeni je celkem hezká a všude jinde se za dva dny ztratí...když vyměním vodu a přihnojím víc ale ten paroh...ten čur***paroh mi nedá spát už sem na to lil i peroxid...pod ním povolí i ruducha ale paroh si roste dál...vím snad se to zlepší přes vánoce dám na tvou radu snížím intenzitu jen 12W 1600 lm XP-G2 a fotoperiodu snížím na 9h nechám dobublat kvasnice, přisadím pár rostlinek, udělám údržbu a uvidíme co se bude dít...do práce du už jen 22-23 tak snad se to nepoto :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 18:42 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Aquasky
no nechci tě děsit, ale pokud tomu teď dokážeš dát jen víkendy, bojím se, že to na optimální úroveň stačit nebude. Tu vláknitou řasu můžeš mechanicky zkusit sundat třeba kartáčkem na zuby, ale tím neodstraníš příčinu, jen snaha o zmírnění důsledků. V každém případě bych teď omezil svícení na absolutní minimum. Aspoň na ty dny, co jsi doma. Přes týden tak na polovic současného svícení a uvidíš co to udělá. Rostliny to vydrží, ta zelená řasa to ponese hůř
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 18:34 Muž Aquasky [35] Re: ŠtefanT
měním 1x 8l vody, njo ale železo nemůže nic udělat max. vytěsnit jiný kov ale rostliny jsou zcela zdravé a nevykazují absenci žádného prvku...nemyslím že by to byl důvod pro řasy zvláště když ve stejném poměru dávám živiny do druhého akva kde je dvojnásobný objem a po řase ani památky fotooperioda je od 9:00-19:00, jo světlo ano ale nechce se mi moc snižovat úroveň osvětlení...i když jako experiment by to mohlo stát za to :) jinak řasy jsou vždy nerovnováha...jde o to přijít jaká...já nad tím přemýšlím už pěkně dlouho...hlavně jezdím jen na víkend když odjedu řasa celkem pod kontrolou a když přijedu dycky taková tůň že bych to vylil :) ale moje slečna říká že hnojí pravidelně nepřekrmuje tak už nevím :( potřebuju to vyřešit než zase odjedu :( nemám čas na experimentování a pozorování jinak bych si s tím vyhrál :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 18:05 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Aquasky
podle mě příliš moc světla, nerovnováha živin. Už jen toho železa tam dáváš denně tolik, kolik já za tyden. Nenapsal jsi ještě, jak často měníš vodu a v jakém objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 17:41 Muž Aquasky [35]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj už jsem celkem zoufalý a potřebuji poradit. akva 30l osvětlení 6x XP-G2 cca 1600 lm 7000K + led pásek 5050 7000K 14W, teplota 27,3 pH 6,7, co2 nelze změřit protože dodávám biokvasem přes difuzor ale vypadá to že je dobře distrubuován všem rostlinám, hnojení PPS pro tedy denně dodávám 1 mg/l NO3 0,1 mg/l PO4 1,3mg K 0,2 mg/l Mg a 1 mg/l Fe, už nevím jak a řasy, osádra živočichu: dvě neritiny, cca 10 krevet 10 neonek modrých dvě paví oka. Mám zde rychle rostoucí rostliny, které prosperují a rostou velmi rychle avšak starší listy se rychle pokrývají řasou dekorace= řasa, dnes když jsem přijel tak jsem zjistil že je řasa i na sklech kde předtím nebyla. Moje prvotní hypotéza, nedostatek světla z reflektoru, navýšena intenzita osvětlení s ní přidáno i na živinách a následně jsem začal hnojit CO2 situace byla stabilizována cca 4 dny kdy došlo k nekontrolovanému bujení řas, proč? Moje druhá hypotéza, moc světla a co2 málo živin, zvýšil jsem objem dodaných živin na dvojnásobek, nastal ústup ruduchy a částečně vláknité řasy, začal bujet jelení paroh :( už nevím co dělat zkuste mi prosí poradit, na posledním snímku znázorněna cesta co2 v akváriu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 07:54 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
Designer napsal: Rozumne hnojeni a poradne zarostle akvarium rasu nedopusti samo o sobe. Mozna je to i tim, ze jsou stale nove a nove listy, ta rasa nema cas zacit prosperovat. To hnojenie možno (do toho patrí i tvrdosť vody). Ale žeby narástla v poriadne zarastenom akváriu, to sa mi nezdá, jedine že sa fakt rýchlejšie odstrihávajú napadnuté časti a nestíha byť vidieť. Inak keď sa ujme, rastie tiež rýchlo. Horšie sú tie trúbky rozstrekovacej rampy a podobne, tie odstrihnúť nemožno a nie všade sa dá zotrieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 07:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Jeleni paroh je "rasa na vypinac". Bezne kdyz vytocim ve 200l pridavne LED nad 60%, primo pod LED zacne, jak to stahnu, zase rychle skonci. Kdyz mi ted akvarium zarostlo a potrebuji to vydrzet do stredy (abych rostliny daroval), vytocil jsem to do plnych a nic se nedeje, a to ani v mistech, kde ty LED prazi primo na listy pod hladinou. Rozumne hnojeni a poradne zarostle akvarium rasu nedopusti samo o sobe. Mozna je to i tim, ze jsou stale nove a nove listy, ta rasa nema cas zacit prosperovat. CO2 mam z burcaku, zadny problem v tom neni.

2x15W zarivek nad 54l akvariem (klasickych 60x30x30), se bez vetsich hokuspokusu da provozovat tak bez reflektoru, s reflektory je to fakt uz vyssi divci, i s obycejnou odrazivou folii vylepenym krytem je to makacka na bednu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 22:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Aforte
Jelení paroh je potvora. Nám rástol v ešte menšom, hlavne nižšom akváriu 80 cm × 24 cm × 27 cm s ešte silnejším svetlom 2× 24 W s výborným reflektorom - čiže v celkovo o dosť silnejšie nasvetlenom akváriu. Nepomáhalo vôbec nič, ani skrátenie doby svietenia na nejaké 4 hodiny, glutaraldehyd (Flourish Excel a spol.) ju síce zničí, ale narastie ďalšia, výmeny vody nepomáhali, CO2 i hnojív bolo dosť, amoniak asi moc nehrozil, lebo i po odňatí všetkých rybiek paroh bujnel, boli tam len krevetky, atď. Pomohli len dve veci:

a) nechať poriadne zarásť hladinu plávajúcimi rastlinami, lenže to malo za následok zozelenanie a slabý rast pôvodne krásne červených rastlín a paroh zostával na miestach, odkiaľ rozstrekovacia rampa odtláčala plávajúce rastlinky;

b) použiť Twinstar - vtedy tak prudko táto riasa odhnívala a opadávala, až to spôsobilo menšiu pohromu v akváriu (nálevník).

Sranda je, že momentálne mám s routo riasou problém i ja vo svojom akváriu s podstatne slabším svetlom, ktoré sa snažím čo najviac zosilňovať, aby mi rástli náročnejšie rastliny. Pritom niektorí majú silnejšie svetlo a udržia to - teda bude v tom nejaký zatiaľ mne neznámy faktor, možno organický odpad, v našom prípade možno z burčiakového CO2. Alebo tvrdá voda? Neviem, už som tu v tejto diskusii o tom uvažoval, ale záver nemám.

EDIT: Riasa veľmi rada rastie aj v dierkach rozstrekovacej rampy, kde by mala byť voda najčistejšia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 22:44 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Barakainus
Dnes už na to nemám čas. Zítra ráno brzo vstávám. Od zítřka se na to pořádně vrhnu. Díky za radu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 22:41 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Aforte
Excel ji zrusi nebo proste pockat a ona zmizi. Me se vzdycky udelala v akvariich s AquaSoil na zacatku kdyz byl NH4 vysoky a za par tydnu sama zmizela. Pokud je v zajetem akva, menil bych vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 22:03 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,
poradí mi někdo jak se zbavit jeleního parohu z akvária? Jedná se o mé 54 litrové akvárium.
60x30x30 - 54l
osvětlení: 2x 15W, T8, Narva LT colourlux - 2x 865 - 10 hodin
CO2: CO2 set z rostlinných akvárií s nočním vypínáním. Zapínám hodinu před startem osvětlení. Ráno je dropchecker zelený a k večeru se vyšplhá na žlutou.
Hnojení: Hnojím jen tak na očko. Spíše ne než jo. Vodu mám jakž takž ideální. Jediný problém je nedostatek železa, které dodávám feroxe a Fe-EDDHMA. Jinak občas přidávám i K2SO4, KNO3. pH jsem měl bez CO2 7,2. Se setem to může být cca těch 7. Tvrdost nevím přesně, ale je spíše měkká než trvdá. U nás voda byla vždy nazýváná "kojeneckou".
Řasa je do bíla. a táhne se z rostliny na rostlinu. Prorůstá mi všechno. Nejhorší to je v blyxe a u dna u stonkovek. Zvažoval jsem zmenšení doby svitu a častější výměny vody. Myslíte, že by to mohlo pomoci? ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 13:35 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Ten skrátený citát z môjho príspevky môže pôsobiť mätúco - nemyslel som rozpúšťanie baktérií a ani baktérie ako dôvod zvýšenia organického odpadu. :) Myslel som to tak, že či plyn z burčiaku neobsahuje nejaké organické látky (ako etanol, nejaké organické kyseliny a podobne, proste tie "alkoholické výpary"), ktoré skončia v akváriu ako organický odpad a kvôli ktorým sa priamo v reaktore tak výrazne množia baktérie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 12:13 Marcel G Re: zervan
zervan napsal: Lenže sa v reaktore na rozpúšťanie CO2 veľmi intenzívne množia nejaké baktérie ... možno sa niektoré rozpúšťajú a tvoria organickú záťaž.To podle mě určitě není nic dobrého, ale na druhou stranu jsem nikdy nepozoroval souvislost mezi přemnožením bakterií a přemnožením řas. Za přemnožením bakterií stojí obvykle cukry, které ale na řasy žádný významný vliv podle mě nemají. Je ale možné, že by odumírající bakterie mohly přispívat ke zvýšení koncentrace rozpuštěných organických látek. Ideální by bylo nechat si udělat rozbor akvarijní vody v nějaké laborce a zaměřit se na stanovení CHSK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 12:03 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
To zdôvodnenie "protože se na netu píše" mi príde dosť odveci, ale už sa vyjadril Mrakoplash. Každopádne som sa vo svojom akváriu rozhodol pre väčšiu zmenu - znižujem KH z cca 12-14°dKH na cca 6°dKH, čo pri zachovaní úrovne dodávaného CO2 zníži aj pH z cca 7,1 na cca 6,8. To by mohlo pomôcť, držte palce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 11:48 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid, Mrakoplash
Som sa bol pozrieť na to akvárium napadnuté Jelením parohom a podľa mňa ho tam (v klasickej podobe) je už málo, asi pomohli tie opatrenia (plávajúce rastlinky sa už namnožili a pokrývajú polovicu hladiny, čas svietenia bol krátený). Lenže je tam zase príbuzný druh Ruduchy, "fúzatá" (presne ako je na planta.aquariana.cz/… - obrázok pod "2-3.02 Černá vousatá řasa - ruducha") - hlavne je napadnutý porast Micranthemum umbrosum (odporučil som vyhodiť všetky napadnuté rastlinky, je ich tam dosť, rozrastajú sa riadne), na ostatných rastlinách sa vyskytuje len miestami a ojedinele sa objavuje aj klasická štetinková ruducha.

Celkovo sa toto akvárium stále borí s rôznymi druhmi ruduchy, čo je zväčša pripisované veľkému množstvu organického odpadu (pekný článok je na prirodni-akvarium.cz/… ). Lenže to akvárium je čisté, pravidelne odsávaný detrit, rybky tam nie sú už dlhšie žiadne (len krevetky), filter je značne naddimenzovaný (EHEIM Ecco Pro 200 na cca 40 l vody). Väčšina "profíkov" pohŕdavo ohrnie nos, keď počuje zmienky o ruduche a predstaví si úplne zanedbané prerybnené akvárium s mini-filtríkom a bez pravidelnej údržby, ale toto naozaj nie je taký prípad. Dusitany a amoniak sú samozrejme nemerateľné. Nemôže nejako vadiť dodávanie CO2 z biokvasu? Hodnoty sú výborné, sú tam 2× 2 l fľaše so striedavou výmenou náplne (rovnako ako mám ja). Lenže (a opäť rovnako ako u mňa) sa v reaktore na rozpúšťanie CO2 veľmi intenzívne množia nejaké baktérie, taký biely sliz (za týždeň toľko, že bublinky sa už v dolnej polovici ledva predierajú tou želatinou) a nejako sa mi nezdá, že by sa živili práve oxidom uhličitým. Alebo sa tento sliz tvorí aj tým, čo majú CO2 bomby? Skôr sa zamýšľam, či to nie je tými ostatnými látkami v plyne z biokvasu. Veď keď si pričuchem ku fľaši, cítim všeličo :) Zákonite sa musia tieto nechcené látky dostávať aj do reaktora, možno sa niektoré rozpúšťajú a tvoria organickú záťaž. Nie je práve v tom "pes zakopaný"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 10:58 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Sid
jojo, já to chápu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 08:49 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Mrakoplash
No a to je právě ten přístup, o kterém píšu níže. :-O
"Jenže do více změn najednou lidé jdou neradi, protože se na netu píše, že se to dělat nemá."
IMO jeden z důvodů, proč se někteří nemohou i mnoho měsíců hnout z místa... :-(
Zkusí "tohle", "tohle" nezafunguje. Tak zkusí "onohle" a "onohle" taky nezafunguje, a tak se "baví" (čti: trápí) a pohoda tak nějak ne a ne přijít...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.05.2014 06:49 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Sid
Jestli ta nechuť k více změnám najednou není také tím, že pak se těžko odhaduje co bylo příčinou.
Při jednotlivých krocích si pak člověk může odvodit, co vlastně dělá špatně.
(taky to neplatí vždy a pro každého :-) )

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   26.05.2014 09:50 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zervan
Týden je akceptovatelná doba na to, aby se projevilo případné zlepšení, ale to jen za podmínky, že "optimalizujete" i ostatní "vstupy", např. světlem počínaje a třeba údržbou substrátu konče.
Pokud se změní jen to, že přestanete přihnojovat, týden na projevení změn bude asi málo...
Jenže do více změn najednou lidé jdou neradi, protože se na netu píše, že se to dělat nemá. V praxi je ale takový postup ("optimalizace všech vstupů") efektivnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 22:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Nejdriv ale vymen tu vodu, treba pulku dva az tri dny po sobe, abys vedel, ze tam neco neprebyva. Ono totiz kdyz bude cokoli chybet a ty neprihnojis, rostliny co prebyva nemaji jak spotrebovat a zustane to tam, i kdyz nebudes hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 22:05 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
No OK, týždeň je akceptovateľná doba? Svetlo by som teda vrátil na pôvodné (o čosi slabšie) a týždeň by som nehnojil vôbec (okrem CO2). Ešte som to neskúšal, tak ma to celkom zaujíma. Len aby sa nezačali prejavovať nedostatky prvkov, ako som mal nedávno problém s bórom - ale rastliny si tuším vraj vedia do zásoby čosi nabrať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2014 18:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Prestat na cas hnojit muze byt moc fajn napad, taky mi to ledacos ukazalo. A dokonce bych se pokusil akvarium vyplachnout nekolika vymenami vody den za dnem, a pak jemne prihnojil, zacal s cistym stolem. Ne vsechno meris a ono se muze neco casem nahromadit (placnu treba draslik), a jestli menis vodu pravidelne, pak uz tomu pri zachovani hnojeni jen udrzujes koncentraci na nejake hodnote, ktera nema jak slezt pod urcitou mez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 18:13 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
To nie je zlý nápad aj z iného dôvodu: Dnes som sa rozhodol pre dlho odkladaný krok - dal som preč posledné dva veľké Anubiasy barta, pretože odkedy som koncom minulého roka začal hnojiť a silnejšie svietiť, tak sa z nich stali giganty, ktoré mi nevojdú a ja ich trápim neustálym redukovaním koreňov a listov. A keď sa uvoľnilo miesto, neodolal som pokušeniu ten môj prerastený Echinodorus z prízemia konečne dať preč - presunúť hore do rohu (má ísť čoskoro novému majiteľovi, ale ešte som sa dnes s ním nedokázal rozlúčiť), vytiahol som 40 cm dlhé korene, takže mi tam spravil riadnu kalamitu (vytiahol mi zo dna časť výživného substrátu, to som rýchlo odsával, lebo to vyzeralo ako vápno a farbilo mliečne vodu, no a kompletne všetku Marsileu mi stiahol a tak už niekoľko hodín naspäť sadím). Vymenil som polovicu vody a po dokončení sadenia opäť vymením aspoň 1/3 vody, teda riadne prepláchnutie a teraz to podstatné: Domnievam sa, že pri takomto veľkom zásahu dočasne poklesne odber živín, lebo presúvané rastliny asi chvíľu nebudú fungovať, navyše vo vode budú asi nejaké tie látky z rozrytého JBL Florapol.

Ale ten jelení paroh sa množil len na starých listoch, ktoré som už otrhal, takže neočakávam problémy, ale neprišiel som zatiaľ na nič, čo by pomohlo v tom napadnutom Miminom akváriu. Som v predošlom príspevku zabudol spomenúť, že denné dávkovanie PMFE počas 1 týždňa ani u mňa nebránilo jeleniemu parohu (ostatne, to už Mima pred časom skúšala).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.05.2014 17:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zervan
Přestaňte na čas hnojit, jen měňte vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 16:16 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Vo svojom akváriu (to nie je to silne napadnuté parohom) sa mi podarilo dosiahnuť prosperujúci jelení paroh predĺžením času a zvýšením intenzity osvetlenia, svoje asi spravilo aj silné denné svetlo. Nijako som nebránil rastu, neotrhával, šlo mi o experiment. Držal som pritom vyššiu úroveň fosforečnanov (0,6 - 1,2 mg/l), takže nulové fosforečnany v tom napadnutom akváriu nehrajú rolu. Asi pôsobí divne, že som si úmyselne nechával a podporoval túto riasu, ale snažím sa takto nepriamo pomôcť tomu napadnutému akváriu.

Čo ma ale dosť zaráža - nemám vôbec silné svetlo, niektoré rastliny mi práveže dlhodobo vykazujú nedostatok: Cabomba sa veľmi ťahá za svetlom, dlhé rozostupy; Ludwigia červenie len keď je už blízko ku hladine, po zastrihnutí ozelenie; Rotala macrandra, ak nie je zrovna na špajdli tesne pod svetlom, tak odhníva; atď. Navyše sa jelení paroh neobjavoval len niekde hore pri svetle, ale i dole na listoch Samolusu, kde nebolo nejako silné svetlo. Čiže je v tom ešte nejaký iný faktor a začínam pochybovať, či v tom napadnutom akváriu pomôže aj to pokrytie hladiny plávajúcimi rastlinami :-O Nemyslím si, že by som hnojil málo, vo vode je priam nadbytok fosforečnanov a železa (cca 1 mg/l a tým pádom snáď i mikroprvkov), dostatok dusičnanov (cca 10 mg/l), CO2 teraz držím až kdesi na hornej medzi (citrónovo žltý až čisto žltý permanentný test), vápniku je veľmi veľa kvôli tej tvrdej vode, dosť je i horčíka (len vraj v blbom pomere k vápniku). Rastliny nevykazujú žiadne konkrétne príznaky nedostatku nejakého prvku.

Dnes som už v mojom akváriu odstránil listy napadnuté jelením parohom a vraciam svetlo do normálu - mal by zmiznúť (heh, no teda aspoň dúfam, nie že skončím tiež s inváziou :)), potom môžem zase niečo iné skúsiť, kým neprídem na to, čo túto riasu podporuje. Ak sa podarí, skúsim sa zamerať na pomer Ca:Mg (máme veľa Ca, tvrdú vodu) pomocou RO. Lenže to bude nadlho, najskôr ju musím kúpiť a podobne... Alebo skúsim niečoho ubrať, napr. železa a mikroprvkov? Či pridať dusičnanov?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 09:58 Muž zervan [1123] - Rostliny
Pridám aktuálne informácie v boji s touto riasou... Pri meraniach vody boli vždy dusičnany primerane nízke (cca 10 mg/l), ale fosforečnany príliš nízke (cca 0,1 mg/l). Až teraz cez víkend mi to už nedalo a preveril som zarobené "P hnojivo" (KH2PO4) - ukázalo sa, že má polovičnú koncentráciu oproti tomu, čo má mať (moja chyba - namiešal som príliš silnú koncentráciu, ktorá sa nedokázala dlhodobo uchovať a kryštalizuje), takže to vysvetľuje záhadu a tak sme zvýšili úmerne dávky. Uvidíme, čo to spraví a ak nepomôže, tak som navrhol skúsiť dočasne výdatne hnojiť plnými dávkami EI.

Čo sa svetla týka: Nepomáhalo ani 4-hodinové svietenie (skôr pôsobilo kontraproduktívne - rastliny sa začali nakláňať ku oknu, tak som navrhol nepreháňať to s obmedzovaním) a ani zakrytie svetla bielym plastom. Pred týždňom sme na burze kúpili plávajúce rastlinky (Salvinia minima, k nej ako nechcený "bonus" Lemna Minor a tiež plávania schopnú Riccia fluitans). Za ten týždeň síce nepokryli celú hladinu, ale pracuje sa na tom :)

Čiže zatiaľ bez úspechu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 19:54 Žena baletka [624] Re: Robo
Moc dekuji, ale kdyz zakryju hladinu, nedostane se mi svetlo dolu k narocnejsim rostlinam. Takze taky zacykleny problem. Ted jsem zmenila intervaly sviceni, vyrazne se to zlepsilo, ale tusim, ze na to negativne zareaguje aromatica, pogostemon, rotala atd. Hledam stale tu miru, ted pracuji i na moznosti svitit vice hodin denne mensi intenzitou a treba jen na pet hodin to napalit, coz by zrejme mohlo vyresit mnoho. Ale do te doby se chci pokusit to vyresit jinak. Zacalo to totiz uz pomalu nicit rostliny a nechtela jsem o ne prijit. Torben, samozrejme, pridavam, to s tim nema co delat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 23:22 Muž Robo [45] Re: baletka
A nebo si pořídit pistii rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes krásně zakryje hladinu. Jestli by jsi chtěla mám ji a klidně dám, protože mi roste jako plevel, ale šíleně a krásně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 21:42 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: baletka
A co takhle přidávat Torben. Obarví vodu, takže v AQ bude méně světla a ještě to prospěje prostředí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 12:06 Žena baletka [624]
Zdravím, taky řeším Staghorn - zdá se, že ať zkouším co zkouším, je to stále horší... Snažím se nedělat prudké změny, jelikož evidentně řasa se změnám přizpůsobuje snadněji, než rostlinky, takže paroh roste vesele dál a více a rostliny jsou zmatené... Má tu někdo zkušenosti s barvení zářivek? Někde v tématu o osvětlení jsem četla, že před zářivky lze dát sklo nabarvené proužky černé barvy tak, aby světlo procházelo méně. Co nabarvit přímo zářivku? Naproužkovat na černo, aby se světlo rozptýlilo? Co myslíte? PS: Hnojení zatím zkouším přidávat, akorát po posledním intenzivnějším přihnojení mi málem pošly ryby - neodhadla jsem to.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 19:38 Muž Mislow [304] Re: Designer
Naprosto souhlasim, posledni odstavec mohu potvrdit beze zbytku, presne me male akvarko ... neco mezi ... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 17:33 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
Tá fotka je dosť stará, takto vyzeral ten Echinodorus chvíľu po zasadení, ešte je na ňom vidno spodné emerzné listy. Potom začal neuveriteľne rýchlo rásť (takmer denne nový list, som nechcel tomu veriť), nové listy boli krásne červené. Momentálne už červený nejaký čas nie je a myslel som si, že to kvôli sužujúcej riase. Prekvapuje ma, že má byť červený len pri nedostatočnom hnojení a som z toho dosť sklamaný, lebo sme ho kupovali práve preto, aby bol červený. :-( A to som si pred týždňom od Mimy jeden zobral do svojho akvárka, lebo sa jej dosť množí výhonkami.

Čiže, ak som dobre pochopil, treba viac hnojiť. Tomu by zodpovedali aj tie namerané nízke hodnoty. O chvíľu tam pôjdem zmerať vodu...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 5551x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19447?od=101