Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývoj automatického monitorovacího systému

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Vývoj automatického monitorovacího systému
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 08:49 Muž Slav3k [23] Re: sasula
pravda, ta frekvence je volitelná, udělám to teda na větší frekvenci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 06:54 Muž sasula [274] Re: Slav3k
Pwm jede vetsinou na frekvenci cipu. Takze u atmelu to je 16MHz. Na 50Hz by to nebylo pwm ale stroboskop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.11.2013 22:54 Muž ludvik [1082] Re: Slav3k
50Hz je strašně málo. Víš jak blikají obyčejné zářivky? Ono se to už moc nevidí, ale je to děs. A teď si představ, že zářivka má o dost větší setrvačnost, na rozdíl od LED. Bude to šílený stroboskop.

Ale jak na to ti já neporadím ... Snad jenom, že na spektrum to vliv mít nebude. Z LED to poleze furt stejné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2013 22:02 Muž Slav3k [23]
Zdravím,

mám v plánu udělat do svého osvětlovacího krytu sekundární osvětlovací okruh, tvořený led páskem, za učelem vytvoření efektu východu západu slunce. Chtěl jsem se vás jenom zeptat, jestli to nemůže rybám nějak uškodit, když ty ledky budu řídit PWM modulací, tzn třeba se základní frekvencí 50Hz, tzn že ty ledky budou takříkajíc blikat. Nevadí to? A co vyzařované spektrum, nemůže to nějak uškodit ?

děkuji za vaše cenné náory
Slávek

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 20:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Slav3k
220V, ale dělaj se i na 12V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 16:28 Muž Slav3k [23] Re: KarlosS
Tohle je pro mě asi hodně drahé řešení no :) přípostné řešení by bylo do 1000 kč asi se vším všudy. Nejvíc by mi vyhovoval ventil s přístupnými svorkami a popisem jaké napětí na to mám připojovat aby se sepl ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 16:16 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Slav3k
nejdražší komponenta je samotná láhev, záleží za kolik ji seženeš, ale v plnírnách ti neoficiálně prodaj 2,5 kg za cca 600-1000,- Kč. Redukčák na aukru za 500-700, zpětnej ventil od 20,- dobrej Cammozzi cca 250, jehlák kvalitní Cammozi 350,, elmag ventil - kterým to celý pouštíš - jsou celkem všechny dobrý - já mám zkušenost s tímhle:
www.aquario.cz/…
a je i nejlevnější (potřebuješ ho na spínanej výstup z tvého automatu z pH modulu, no a počítadlo bublinek cca do 250,- Kč (dá se vyrobit z dětské odsávačky hlenů za 20,- Kč) a pak difuzor. Nejlepší je externí na hadici od vnějšího filtru UP Aqua D508
www.aquario.cz/…
ale někde jsem ho viděl i levněji. Celkem kolem 3000,-.
Ale je k tomu téma, tady nám to správce brzy vypne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 15:38 Muž Slav3k [23] Re: KarlosS
Takže říkáš, CO2 lahev, nakoli ktohle řešení přijde ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2013 13:46 Muž ludvik [1082] Re: Srpenec
Jenže jeden z vás mluví o dispenzoru, druhý o atomizéru a třetí o difuzoru. Hlavně, že se domluvíte :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 13:13 Muž Srpenec [43] Re: Slav3k
Ano bublám z kvasnic přes difusor a běží to krásně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 11:21 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Slav3k
:-) kvasničák ti ale nikdy konstantně nepojede. Reakce je nejdříve silná a postupně slábne a navíc je závislá na teplotě. Takže u těchto systémů nějakej jinej systém nemá smysl:-). Když to třeba na noc zavřeš, tak to buchne. Jedině to někam převádět do jiné nádoby, ale to je víc práce než užitku. Standartně se elmag. ventilem uzavírá co2 z tlakové láhve když klesne pH pod určitou mez, či v noci spínacími hodinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 11:15 Muž Slav3k [23] Re: KarlosS
Jo díky moc, mám v plánu u toho svého systému na hadičku umístit ventilek, který budu ovládat tím svým systémem ... takže by to mělo být plně pod mojí kontrolou :) takže si budu moci naprogramovat i dopředu profily "vypouštění" CO2 :)

jj vím že je to offtopic, ale bylo to pro mě výhodnější, mít věci týkající se mého projektu na jednom místě.

Díky
Slávek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 10:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Slav3k
Kvasničák keramickou patronu neprofoukne. Použij lipové dřívko, či vzduchovací kamínek a nebo - a to je nejbezpečnější - tzv. "žebřík"
www.aquario.cz/…
když se ti to nepodaří někdy zregulovat, tak při klasickém difúzoru to narvěš všechno do akva a otrávíš ryby, kdežto u žebříku se bublinky spojí v jednu velkou a ta unikne rychle k hladině. A navíc nepotřebuješ u žebříku ještě počítadlo bublinek.

Přesně tak, co nejníže ke dnu.

P.S. Jsme mimo téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 10:41 Muž Slav3k [23] Re: KarlosS
Super díky, myslíš si, že petka s kvasnicema udělá dostatečný tlak, aby ten difuzér fungoval ? :) Nebo bych musel šáhnout po CO2 lahvi ?

A ještě mě napadlo, kam je nejvhodnější difuzer umístit, třeba pod proud od filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 10:35 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Slav3k
když budeš rostlinkám přidávat co2, odmění se tí právě tím kyslíkem, čili druhá hadička netřeba ;-)
Difúzerů je hodně druhů, tady je asi největší výběr:
www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 09:56 Muž Slav3k [23]
Zdravím,

aktuálně řeším následující:
budu předělávat to velké akvárium, a budu do dna zabudovávat dvojici hadiček pro pozdější využití např možnost vzduchování a CO2

- Nevíte kde sehnat nějaký dispenzor na to CO2?
- Je dobré mít i dispenzor na ten vzduch ?

díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 08:59 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Slav3k
Myslím, že na takto položenú otázku je ťažké odpovedať. Nastaviť jednoduchý web server v podstate nie je problém. Problém nastáva, keď je potrebné tento server zabezpečiť (a teraz nemyslím heslom, ale pred napadnutím). Sám by som sa do poskytovania webhostingu asi nepustil. Najlepší začiatok (pre používateľa Windows) je VirtualBox + Linux. Mimochodom, popisujem aj emuláciu Raspberry Pi v QEMU ( slavino.sk/… ), len netuším, či QEMU funguje aj vo Windows.

HTML je triviálny značkovací jazyk, no treba sa ho i tak naučiť, tak ako všetko ostatné ;-) Avšak, pri snahe o interaktivitu je potrebné zvoliť nejaký programovací jazyk. K C-čku má asi najbližšie PHP. Sám som zvolil cestu *CGI a skripty Python + BASH, ale stále som vo fáze zvažovania (presnejšie, vo fáze prípravy krabičky). Treba si však pamätať (ak Vás to v škole nenaučili), programovací jazyk nie je náboženstvo, ale nástroj. A ako každý nástroj, i programovací jazyk je na niečo vhodnejší viac a na iné menej. Dôležitejší ako jazyk, je správne napísaný program (algoritmus). Faktom však ostáva, že učiť sa používať nový jazyk kvôli jednorázovému projektu je zbytočné...

Re: Mrakoplash: dík, opravené X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 22:15 Muž Slav3k [23] Re: slavko
pěkné :) mým plánem je udělat tam server s www stránkou se zaheslovaným přístupem a zde nastavování/vyčítání parametrů :) Takže říkáte žer to není složité jo ?

Já ale bohužel nemám zkušenosti s děláním webovek, nastavování serveru, síťařinou :-( snad jedinkrát jsem jen dělal nějaký web podle šablon v HTML ... myslíte že se to dá naučit jo ?

A jinak asi budu hodně programovat v Cčku ... ve škole to do nás hodně nalili i C++ takže s tím mám clekem dost zkušeností
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 21:36 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Slav3k
sieť a web bez problémov. S kamerou nepomôžem. Pri tom webe pozor, MySQL je u mňa pomalé ako prasa a SD kartou to nie je. Ak chcete vidieť statický web (čisté HTML generované Pythonom), tak mám testovaciu stránku na raspi.slavino.sk - stránka nemá s riadením akvárka nič spoločné. Beží to na NginX a RasPi mám doma na stole...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 21:24 Muž Slav3k [23] Re: slavko
Raspberry taky plánuju ... ale až budu realizovat ten přístup k síti, webovej server, kameru atp ... Dobře že vím že s tím děláš, možná se někdy optám na nějakou tu radu :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 20:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Slav3k
Sám pracujem na niečom podobnom, len som si postavil trochu iné ciele. Ako hlavný cieľ mám dlhodobé monitorovanie základných parametrov, vrátane zobrazovania histórie, plus nejaká prostá automatizácia.

Na rozdiel od väčšiny podobne zameraných projektov som nezvolil mikroradič, ale minipočítač - Raspberry Pi s Linuxom. Pretože k C-čku cítim (ničím neodôvodnený) odpor, zvolil som Python. Horšie je, že pri mojom tempe to potrvá ešte veľa mesiacov - no ja sa neponáhľam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 18:14 Muž Slav3k [23] Re: Designer, antonin
Díky za reakce:)

Odvahu mám, a teď i optimismus. Dřív jsem si stanovoval obrovské cíle, ale ted jsem to právě osekal na základ, který chci zpracovat kvalitně a vzhledem k tomu, že už mám nějaké zkušenosti právě s Atmelem, tak to vidím poměrně reálně :)

No co se týče arduina, vím že to asi je fajn věc, jenomže po mě škola bude požadovat embedded řešení, tedy vyrobit si desku osadit. I když je pravda že stavebnice je v tomto případě vhodná, vzhledem k častým modifikacím, které tam proběhnou a budou probíhat. Asi škole v tomto vyhovím (budu muset). ale udělám zatím ten základ i s deskou tak, aby mě později netrápilo desku vyhodit a udělat to znova s dalšími funkcemi, popř. vyvést výsupy na piny a zbytek dolepovat ve formě modulů.
V zásadě se mi tento projekt líbí taky právě proto, že tam bude hodně co zlepšovat a přidávat, takže tak nějak počítám že na magisterském projektu atmel spojím seriovou linkou s nějakým modulem typu raspberry, ten pasuju do role mastera a ten bude vykonávat všechny ty pokročilé funkce :)

V současnosti se tedy budu věnovat studiu, protožze vím, že toho ještě hodně nevím. :)
Zatím budu pracovat na tom stanovení konečných požadavků na tu regulaci a ostatní parametry, teprve potom se budu moci posunout dál

s pozdravem
Slávek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 18:10 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: Slav3k
Inspirace:
pmdd.mrp-cz.com/…
články:
Stavba chytrého akvarijního krytu: díl 1: Co vlastně od krytu chci
Stavba chytrého akvarijního krytu: díl 2: Analýza požadavků
Stavba chytrého akvarijního krytu: díl 3: Co budu potřebovat - rozpočet
Stavba chytrého akvarijního krytu: díl 4: Mikrokontrolér
Je to sice něco trochu jiného, ale jako inspirace by mohla pomoct.
PS:Fandím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 18:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Na ATMEGA hod bobek. Za 600Kc (bez DPH) muzes mit 120MHz 32 bit i s vyvojovym prostredim pro C (LPCXPRESSO omezene do 128kB) a JTAGem v cene:
cz.farnell.com/…
Do toho se musis vejit, i kdybys nechtel :-D .

Ta deska se sklada ze dvou pulek, JTAG a deska s MCU. Kdyz ji rozriznes, JTAG Ti zustane i pro volne kupovane LPC MCU a desku muzes dat do aplikace, jen ji osadis piny a mas modul. Existuje spousta verzi, v cene i kolem 400Kc: cz.farnell.com/…
Farnell Ti ji doda do druheho dne od objednani, az na stul, platba v Kc bez jakychkoli dalsich obstrukci. Ze skladu v Anglii do druheho dne, coz vetsina firem nezvlada ani po CZ.

Mrkni sem:
cz.farnell.com/…
a rychle pochopis, ze ATMEGA je uz jen strelivo do praku, protoze se ten osmibit proti dvaatricetibitu absolutne nevyplati, pro rozsahlejsi ulohy pak absolutne nevyplati.

LPCXPRESSO nainstalujes a programujes, pripichnes dodanou desku do USB a zkousis, debugujes, vidis vsechno co delas a jak delas. Snazsi cesta k vysledku za tyhle penize snad ani neni! A kupodivu to funguje, a dobre funguje.

Pravoverny Ceckar (a nerku-li sproste slovo "asemblerista"), si nad pojmem ARDUINO uplyvne, protoze mrsit Cecko muze snad jedine barbar... Korektnejsi je rict, ze je fajn pro lidi, kteri jen neco rychle potrebuji, a nechteji se tomu moc venovat, ale pro profika, kterym se stanes, to fakt neni nic, cim by se mel zabyvat. Tolik k radam ohledne ARDUINO.

AVR trapit i malinko vetsi aplikaci je ulet, dnes uz dost velky, protoze nejdrazsi je dnes prace, ceny MCU jsou nizke, osmibit se nevyplati, a co se tyce nejakych konkretnich jader, ARM (Cortex) najdes vsude mozne, stal se svetovym standardem licencovanym mnoha vyrobci. Mnohokrate se s ARM v ruzne podobe v zivote jeste setkas, a je lepsi je pouzivat, nez hoblovat vecne osmibity a divat se, jak umi jini ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 05:10 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Tony2013
to vlákno je tady :-)

rybicky.net/forum/17694
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2013 03:46 Muž Tony2013 [228] Re: Slav3k
Jestli tomu tedy rozumim vse od zakladu si chces postavit sam? Ne ze bych tomu neveril ale je to tedy hodne velka odvaha.Ono jen nejak rozumne sestavit arduino je narocny ((a ne levny)A pouzit nejaky hotovy plc o tom radsi ani nemluvim).To vlakto o arduinu tez doporucuju tam uz je to skoro vse popsany.Od stmivani po mereni ph a spinani Co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 22:27 Muž sasula [274] Re: Slav3k
zkus si procist vlakno o arduinu (arduino) i na netu je toho spousty. kvuli rozbresku a soumraku jsem si daval nad akvarko ledky. PWM krasa. kondik - rychle ale ne blik a jedem...

doporucuju to stavet na nejake vyvojove desce typu arduino k tomu se krasne pripojuji periferie a programovani jde celkem rychle. dokonce i ten web server na tom spustis, ukladani na SD kartu, displaye i tlacitka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 21:33 Muž Slav3k [23] Re:Tonny2013
Rozpočet nechávám otevřený ... budu to stavět na ukontroleru. Na nějaké atmeze, budu u toho mít 4řádkový display. Zatím je to hodně ve fázi úvah a stanovuju si parametry těch veličin co budu řešit (teplota, osvit, budu udržovat RTC). Potom si stanovím s jakou přesností jednotlivé ukony budu řešit. Podle toho budu moci vybrat součástky a sestavit komponenty atd atd ...

S tím rozpočtem, snažím se to udělat za málo peněz hodně muziky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 20:55 Muž Tony2013 [228] Re: Slav3k
Ahoj.Mohu se zeptat jaky je rozpocet?Bude nejaka centralni ridici jednotka (plc) nebo bude vse samostatne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 19:41 Muž ludvik [1082] Re: Slav3k
Minimálně dvojitý se dělají určitě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 19:33 Muž Slav3k [23] Re: Designer
No tak průměrně jsem viděl cenu tak 1000 no ... to je vcelku investice, když mám tři zářivky a ke každé bych to vlastně potřeboval zvlášť ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 16:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
Kdyz budes mit stesti, videl jsem stmivatelny predradnik i za 700Kc. Bezne cekej cenu kolem tisicovky (+/-), do 1500Kc poridis snadno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 16:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Ber to jen jako napady, kdyz uz jsi s tim prisel. Zase si tu praci nemuzes pro ucel skoly predimenzovat, tady opravdu plati radeji mene, ale lepe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 16:06 Muž ludvik [1082] Re: Slav3k
Cenu ti neřeknu, ale stmívatelné předřadníky zase taková raketa nejsou.

Úplně plynulá regulace to asi nebude, ale co tak pozoruji moje stmívání, je to na oko plynulé dost.

Automatický leštič skla by se mi hodil ;-) Robosnail ...
Slav3k napsal: ... tu už jsem dělal v rámci předmětu robotika :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 16:03 Muž Slav3k [23] Re: Designer
Díky,

co se týče té regulace, tak tam mám docela jasno. Jsem na oboru automatizační a měřící technika a tak nějak se odemně očekává precizní PSD regulace ... tedy Topítko spínané SSD relém, regulace výkonu PWM 0-100%. Zpětná vazba a řídící PSD algoritmus.

Co se týče osvětlení ... aktuálně tam mám vlastnoručně vyrobený kryt s klasickými zářivkami, i jakýmisi předřadníky a mým záměrem bylo tak nějak využít materiál který už mám. Samozřejmě jak píšeš možnost stmívat rovnou ten "primární okruh" by bylo skvělé, jenomže pokud vím (problematikou regulace výkonu zářivek jsem se nikdy nezabýval) tak regulace výkonu zářivky je problematická věc ... Kolik si myslíš že by to řešení stálo ?

Krmnou jednotku na vločkové krmivo už mám rozvrhnutou a jen ji budu dolaďovat ... tu už jsem dělal v rámci předmětu robotika :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 16:00 Muž ludvik [1082] Re: Designer
Řízení světel: nejenom možnost nastavit interval rozbřesku a soumraku (křivky), ale i možnost řídit intenzitu prostředního (plného) intervalu.
Zajímavou vlastností (on to už někdo dělá ... nevzpomenu si kdo) je ovlivňovat to i na základě roční doby - např. v létě lze svítit méně, protože přeci jenom denního světla je podstatně více. Případně kompletní simulace ročních období (a když už - tak i období dešťů).

Volně použitelných výstupů bude vždy málo :-) Ať už zmiňované CO2, nebo soustava hnojících čerpadel, či větráků.

Teploměry lze od fy Dallas - 1-Wire sběrnice (DS18B20), jsou kalibrované na půl stupně a výstup je digitální. Bude s tím méně práce. Nemluvě o tom, že lze jednoduše použít těch teploměrů poměrně velké množství.

Komunikaci doufám uvažuješ ethernet :-) a ne nějaké jiné sběsilosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 15:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Muzes to zde konzultovat i s elektroniky :-D .

Termostat res se spinanim optotriakem v nule. Kolik topit vyresis tim, ze pustis urcity pocet period a urcity pocet vynechas. Nemusis mit ani nijak velky celkovy pocet period pro cyklus, zkusenost rika, ze obycejnym rele na sitove snure od plotynkoveho varice se da uregulovat ohrev hlinikove desky na plotne +/-1°C (pochopitelne se zpetnou vazbou od teplotniho cidla). Levne a slusne teplomery jsou LM75A, ale vyber je siroky.

Rozsveceni a zhaseni by dle meho nazoru bylo slusne resit stmivatelnym zarivkovym predradnikem s rizenim 0 az 10V. Zarivky jsou stale nejpouzivanejsim osvetlenim. Vystup PWM ale neni od veci, takze muzes mit oba, staci udelat vystup PWM a za tim slusnou dolni propust s vystupem tech 0 az 10V. K LED se dnes delaji pulsni proudove zdroje s rizenim PWM, takze se zamer i na jejich rizeni. Nakonec muzes nejaky snadno dostupny i rovnou osadit pro ukazku:
gme.cz/…
Aby rozsveceni a zhaseni nebylo jen efektem, samoucelne, chtelo by to nejake sirsi moznosti nastaveni. Prikladem moznost zvolit hodne dlouhe rozsveceni a zhasinani, z duvodu, ze chces videt do akvaria cely den, nechces ale plnym vykonem svitit prikladem 14h, takze se rano a vecer sviti malo (proto ty dlouhe casy, ty do akvarka vidis, ale dlouhe sviceni nezpusobuje problemy, protoze je to rano a vecer hodne malo).

Automaticke krmitko je dle meho nazoru nejvhodnejsi pro poter, dospele ryby nakrmis snadno a i dovolenou preziji, ale nakrm poter 5x denne, kdyz jsi v praci. Takze mozna lepe neco potrebnejsiho, treba aplikace krmeni pomoci velke injekcni strikacky (na tekute krmivo) s mechanismem jejiho stlacovani (treba krokacem a sroubovici, proste pulsy rizena byreta). Zaroven bys tak vyresil i dalsi vec, automaticke hnojeni, muze byt vlastne uplne stejne, ale s vetsim objemem.

Ohledne ruzneho spinani v case, pridal bych nejaky dalsi volne pouzitelny vystup, treba pro ventil CO2 atp., s cimz souvisi, ze kdyz uz meris pH a system ma byt co k cemu, rovnou by mohl zvladat i cely CO2 kontroler. Ale i kdyby ne, jen nejaky ten vystup navic se spinanim casem uz je fajn.

Snad jsem Te malinko poinspiroval, a kdybys mel chut ci potrebu, klidne mi napis vzkaz ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2013 15:09 Muž Slav3k [23] – Vývoj automatického akvarijního systému
Zdravím,

nejprve se tu pokusím popsat celý můj záměr. Jsem studentem VUT FEKT (elektroinženýrství) a za svojí bakalářskou práci jsem si zvolil vlastní projekt a to návrh a implementace automatického systému pro udržování a monitorování životních podmínek v akváriu.

Cíle jsem si stanovil zatím menší, s tím že se budu soustředit na preciznost provedení.
Funkce:
- nastavení a regulace teploty vody (spojitá regulace namísto klasické termostatové typu vypnuto/zapnuto)
- programovatelné spínání osvětlení s efektem východu západu slunce
- krmná jednotka taktéž časově programovatelná
- tlačítka a displey jakožto interface mezi uživatelem a systémem

časem přibudou i další fuinkce:
- možnost napojení se do systému vzdáleně přes mobil/eee prohlížeč
- detekce výšky hladiny a automatické doplňování vypařené vody
- jednoduchá webkamera
- měření ostatních vlastností vody (ph, tvrdost, přítomnost případných nežádoucích látek...)
- možnost stahování měřených dat do databází, tvorba grafů, ...
- a mnoho dalšího


A teď proč to vlastně sem píšu ...
Výše popsaný systém budu dělat pro svoje akvárium 110L a součástí analýzy a návrhu bude také nutnost změřit odezvu na jednotkový skok řízení (po jaké křivce půjde ohřev vody v akva při skoku topení z 0% vkonu na 100%). No a u toho jsem si řekl že by bylo lepší rybičky evakuovat a když už se do toho pouštím, tak jsem si řekl, že bych akva překopal (už ho mám nějaké ty tři roky nebo co, tak jsem si řekl že začnu znova a lépe, nyní když už vím jaké rostlinky mi rostou jaké ne, atd ... )

A tím se dostávám k bodu č. 1: Jestli by jste mě odkázali třeba na nějaký článek jak nejlépe tu obnovu provést, například co písek jestli míchat starý a nový, co voda, jestli taky využít nějakou starou, atd atd

A bod č. 2: Součástí návrhu je stanovení si limitů parametrů, které budu chctít aby můj systém zvládal. Říkal jsem si, že to chci udělat robustní, tak abych obsáhl parametry nutné pro chov většiny běžně chovaných akvarijních živočichů.
Takový hrubý nástřel: rozsah regulovaných teplot (třeba 10-30 pokryje s klidem), jak moc si mohu dovolit, aby teplota překmitla nastevanou hodnotu třeba +-5%?, jak dlouho budu chtít, aby mohl systém vydržet bez zádahu z venčí (údržba, doplňování krmiva do zásobníků, atd atd...), jaký zvolit sekundární okruh pro efekt plynulého stmívání/ rozjasňování) Stačí LED ? Nebo je vhodnější žárovka (co se týče vyzařovaného spektra)


Časem během návrhu přijdu na spoustu dalších věcí a cítím velkou výhodu v tom, že mohu využít tuto skvělou komunitu abych všechny aspekty konzultoval s odborníky akvaristy :) Myslím že když se mi to povede, tak to bude celkem pěkné dílko :)
Tak se prosím nezlobte za rozsáhlost (možná malou úroveň) mého psaní, nejsem jazykovědec, spíš technik.

Díky s pozdravem
Slávek

PS: přidám nějaké aktual fotky a další podrobnosti ohledně mého akva (už ted si třeba vzpomínám, že nevím jeslti mám v akva optimální zrnitost písku)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1721x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19032-vyvoj-automatickeho-monitorovaciho-systemu?od=51