Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Využití 3D tiskáren v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Využití 3D tiskáren v akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2021 19:54 Kamosh Re: Kamosh
Fotka k příspěvku . z hadice přes 90 stupňové koleno na trubku - záložka Pipe2TubeElbow
vnitřní průměr hadice, tloušťka stěny, velikost kolena, vnější průměr trubky, trubka může být kónická

Kdyby někdo chtěl na základě těchto tří modelů vyrobit STL soubor pro konkrétní rozměry a nevěděl, jak proměnné vyplnit, tak se ozvěte.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2021 17:40 Kamosh – Parametrizovatelný adaptér hadice-hadice, hadice-trubka
Fotka k příspěvku cad.onshape.com/…

Redukce modelovaná v systému onshape.com (umožňuje export do formátu STL):
. z hadici na hadici - záložka Pipe2Pipe
. z hadice na trubku - záložka Pipe2Tube

Oba modely jsou parametrizovatelné přes hodnoty proměnných (vnitřní průměr hadic, tloušťka stěny, velikost "zubů", vnější průměr trubky, trubka může být kónická).

Trošku se nudím, tak se učím modelovat v onshape.com 3D CADu (free, funkční a příjemný software a s podivem - celý na webu).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.08.2020 16:39 Muž daren [408] – houbicka na sklo pro eheim rapidcleaner
Fotka k příspěvku Pokud mamte doma skrabku eheim rapidcleaner, daji se u ni menit nastavce. Koupil jsem si k ziletce i rohovou houbicku, ale kdyz nema clovek kulate rohy akvaria coze , je uplne k prdu. Dela se i rovna, ale byla vyprodana, takze jsem si natisknul vlastni. Pro zajemce jsem to rovnou strcil na:

www.thingiverse.com/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2020 17:33 R Muž ctibum [6920] Re: ctibum
No jde mi o to, že když vypustím víc vody, tak mám k hladine 15-20 cm a to nemám moc vysoké akva. Takže by se mi hodilo, kdyby "to" bylo na hladině a stoupalo spolu s napouštěnou vodou a já u toho nemusel stát (napouštím hadicí z vodovodu).
V hlavě mám řešení víc, třeba šedou odpadní trubku s plovákem (polystyren) uvnitř, nebo jednodušší - nerez drát do kola uchycený k hraně akva (ohnutý nebo na přícucce) a polystyren s našroubovaným očkem.
Samozřejmě je to všechno docela zbytečná věc :) Řeším to polystyrenem, provázkem a maticí, která táhne polystyren proti proudu hadice, takže neujede. Ale mám rád takový udělátka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2020 16:56 Muž jiri609 [91] Re: sejvi
a nestačilo by pootočit výtok - směřovat šikmo na stěnu (aby do akva stékala voda po stěně)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2020 16:31 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: sejvi
Ono by bolo iste vhodné, aby hore-dolu jazdil len výtok, ale lievik ostal hore, aby sa tam ľahšie triafalo z vedra...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2020 14:23 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostlinyRe: ctibum
ano Přesně vím kam směřuješ, aby výtok vody byl vždy pod hladinou. Ten "komín" asi není problém nakreslit, možná časem udělám VLASTNÍ verzi. palec Kreslení zabere nejvíce času, tuto NÁLEVKU níže jsem pouze stáhnul, vytiskl a hotovo (bez práce). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.02.2020 14:06 R Muž ctibum [6920] Re: sejvi
Kdybys to pořešil tak, že by na akvárku byl uchycený "komín" nebo držák s drážkou, ve kterém by ta nálevka jezdila volně nahoru s hladinou, bylo by to geniální na druhou... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 21   27.02.2020 11:05 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostliny – NÁLEVKA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Velký pomocník při dolévání vody do akvária, odvádí vodu o 90° a zabraňuje rozvíření dna. Stačí zavěsit na roh akvária a pohodlně kýblem dolejt odstátou vodu.

Moje video ► youtu.be/…
Odkaz STL model ► www.thingiverse.com/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   31.01.2020 14:21 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostliny – Krmítko 2v1
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pro inspiraci, proč čekat několik týdnů než něco podobného dorazí z Číny. Když se to dá vytisknout během dopoledne. ano

Na 3D tiskárně jsem zblastil závěsné krmítko 2v1 s krmící šachtou a odnímatelnou mřížkou. Krevetkám už šneci nebudou užírat. palec
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   07.01.2020 16:55 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostliny – Zarážky + U rampa LED
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku 3D tiskárna se dá využít opravdu všude... X-)

- U rampa s LED páskem
- Několik zarážek, aby mi plovoucí rostlinky zůstali tam kde chci.

Více fotek u nádrže: rybicky.net/nadrze/31009
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 10:42 Muž TK [28] Re: vlka
Ahoj, můžu Ti něco vytisknout, jestli máš zdrojáky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 20:10 Muž vlka [3453] – dotázek
Hezký večer. Netiskne někdo z vás polotovary na Chihiros Doctor? Měl bych zájem.
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.10.2019 21:07 Muž daren [408] – Jemny kos na sani fitru
Fotka k příspěvku Potreboval jsem neco aby mi filtr nesal krevetky, takze jsem nastrelil vlastni (viz foto). Trochu jsem se bal, ze se to bude ucpavat, ale funguje uz nekolik tydnu prekvapive dobre. Pokud byste to nekdo shledal uzitecnym, poslu STL. Je to na klasickou 16/22 hadici. (da se to resit urcite i prizemneji, to uznavam :)

PS: A neptejte se mi, proc se ta fotka prilozila nalezato, explicitne jsem ji vorotoval ;/
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2019 17:30 Muž Troppau [20] Re: Tony2013
Tohle se mi moc líbí palec Ty originál držáky u Sinkoru, stojí za starou bačkoru ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   11.07.2019 16:39 Muž Tony2013 [228] – Sinkor
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku drzasky svetel sinkor . Ruzne barvy
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2019 20:43 Muž Tony2013 [228] – TC 420 + sinkor + chlazeni

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 15:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: antiA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 15:06 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>
Potavam 3d tiskaře. Výrobek by mel rozměry cca 360x260x200mm; 1,1kg vaha; materiál PA2200. Typ - spekani prasku.
Bližší info po mailu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 22:42 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Misak13
To bude moc pěkné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 22:33 Muž Yirka [9126] Re: Misak13
Pro některé by byly dobré také 3D rybičky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 20:28 Misak13
Ahoj. Tak sem si cca pred trictvrte rokem delal redukce na cerpaci hlavu a zatim to vypada stale funkci. Zvazuju tisk nejakejch umelejch jeskyni a schovek na ktrejch budenahore udelanej prostor na substrat a nasadim na to kvitka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.05.2018 05:53 R Muž ctibum [6920] Re: dracekvo
Tak pak prosím ukaž výsledek, to by mě zajímalo, jak dopadne... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.05.2018 04:50 Muž dracekvo [7]
Na thingiverse.com je toho po zadání hesla aquarim docela dost. To jen tak pro inspiraci, k čemu všemu se v akvaristice nechá 3d tiskárna použít. Ale tisk kýčovytých dekorací teda neuznávám :)

Já se chystám vytisknout kryt na akvárium 60x30. Bude asi lepený z dvou nebo třech částí. V prodejnách neví kolik si za ten kousek plastu říct.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.02.2018 12:22 kadlik PLA vs ABS
Ahoj,
já tisknu docela dost.
Deradace PLA bych se nebál. Za pokojové tepoty to bude v řádu let. Mam teť třeba nějaké mřížky ve kterých nechávám růst mech, po 2 měsících žádná změna. Sám jsem zvědav kdy se to rozpadne. Obecně se snáze tiskne než ABS. Lze vyrobit větší a členitější výrobek
Problémem u všech plastů je, že výtisk není téměř nikdy vodotěsný. Mezi vlákny zůstávají póry a většina věcí, i s tlustou stěnou sákne. Takže na tisknutí věcí co mají být vodotěsné použít ABS a pak ho vyhladit koupelí (lepší použít páry) acetonu. Tím se povrch slije a utěsní. Mám takto několik přepadů a nebo rozdvojek hadiček. Lze tisknout i závit pro spojení výtisku s kovem. Docela praktické.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2016 22:39 Muž Kubaa [718] Re: martinSFFS81
PLA je biodegradabilní, v akváriu asi moc dlouho nevydrží, nemá také ráda vyšší teploty (u osvětlení atd)., moc vhodná pro akvaristiku mi nepřijde. Co je špatného na ABS?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2016 16:24 Muž RBeil [174] Re: Mattes22
Nedavno jsem hledal nezavadny material do 3D tiskarny a měl by to být PET. Ten samý co se z něj dělají plastove lahve
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2016 14:27 martinSFFS81 mattes22
Ahoj mattes, na čo si došiel ? Je PLA material vhodný do akvária ku rybyčkám ? Moc by si mi pomohol...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2016 19:31 Mattes22
Chtěl bych oživit tohle téma, jelikož už jsou 3D tiskárny zase o něco dostupnější. Máte doma někdo tiskárnu? Tisknete si nějaké věci do akvárka? 3D tiskárnu vlastním a zkouším tisknout z materiálu PLA, který je z kukuřičného škrobu, takže by měl být minimálně toxický. Struny mám od firmy VIVASA ve Zlíně, která zaručuje, že tento jejich výrobek je food safe. Zajímá mě váš názor. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 14:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: sachlj
nechávám si tisknout krabičky pro své kontroléry k LED osvětlení a nyní si ji pořídil můj kamarád, zeptám se ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 11:29 sachlj
je tady stále někdo kdo má doma funkční 3D tiskárnu a nebo někde možnost 3D tisknout ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 14:11 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Rounce
funkční jo, ale jen na pár výstřelů. Ale v akvárku nejsou takové náročné podmínky, takže snad nekdy něco někdo vymyslí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 13:44 Muž Rounce [30]
Ten filtr mě napadl taky. Když už na tym lidi tisknou funkční pušky tak proč ne aji neco do akva.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2013 12:22 Muž fido16 [631] Re: ViktorX
Ta tiskárna určitě nebude špatná věc ale já osobně bych si počkal až se to ještě vylepší což nebude tak dlouho trvat :-). Nějak si ale neumím představit co bych si na tom vyráběl. Ale bylo by celkem zajímávé si třeba vyrobit vlastní filtr :-). Myslím si že časem to určitě půjde :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2013 11:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Kdyz tu original vrtulku vrazis do neceho takoveho:
www.gme.cz/…
mas hotovou formu a muzes si jich odlit treba kamion.
Ja sice pouzival pro vyrobu formy jinou hmotu (uz jsem ji prodvat nenasel), ale verim, ze to bude totez. Je az neuveritelne, jak to obrysuje i ty nejjemnejsi detaily. Kdyz ma originalni dil nejaky otrep atp., vysledek po odliti jej bude mit do detailu stejny. A protoze je to pruzne, dava to vetsi sanci odlevat i veci, ktere by jinak sly odlevat jen na nekolik casti.

Ruznych hmot pro odlevani najdes spousty, mnohdy vystacis i s obycejnymi epoxydy, ovsem mivaji ten problem, ze musis resit vycucnuti bublinek pri odlevani.

Kdyz budes chtit neco opravdu kvalitniho, a jeste snadno pouzitelneho, pak:
www.axson.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 20:41 Muž sasula [274] Re: ViktorX
urcite dala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 16:47 Muž ViktorX [474] Re: AcidBurnCZ
Když jsem viděl ty atrapy min, www.osel.cz/… , asi by se na tom dala vytisknout i náhradní vrtulka na Fluval, co mně stála 200,- :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2013 19:50 AcidBurnCZ
3D tiskárna se dá sehnat už od 15000. Cena neni tak velká když to porovnám s novým Galaxy S4.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.08.2013 13:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Spiike
Link uz jsem daval, a zdaleka ne jen plexi:
www.idilna.cz/…

Videl jsem i veci vyrezane zde: www.obzorpraha.cz/…
Na plexi existuji specialni lepidla, casto Ti lepidlo prodaji tam, kde rezes, staci si rict.

Ohledne rucni vyroby, vytiskni predlohu na papir, ten poradne namaz kancelarskym bilym lepidlem a prilep na plexi. Pak rezes a vrtas presne podle predlohy, chce to jen cit a nebyt zbrkly. Jemnosti doladis pilnikem a kdyz to pak vezmes ziletkovym nozem kolmo k materialu, proste to oskrabnes, je to plexi cire i v rezu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 13:05 Muž Spiike [63] Re: Designer
Tak nad plexi sem taky přemýšlel ale asi s nim neumím pracovat pač to vždy dopadlo děsně. Lepit plexi mi nikdy nedrželo takže mam asi špatný postup. A ani tady v okolí nevím o nikom kdo má laser aby mi mohl něco nařezat. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 12:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Spiike
Ale jo, s obojim (vcetne te akvaristiky) prichazim do styku, ale nakonec i pro mne je vyhodnejsi si namalovat dily z plexi, nechat riznout na zakazku laserem dily a slepit. A kdyz jde o jeden kousek, lupenkovka, vrtacka, pilnik, nakonec sabr, plexi jde obrabet slusne, zalezi ale take jake a samozrejme i na rukach (aspon jedna by mela byt prava).

Nakonec muj filtr v 54l akvariu obsahuje celkem 10 slepenych dilu z plexi (jestli pocitam dobre).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 12:49 Muž Spiike [63] Re: Vachi
No dobře uznávám že zas tak rozšířené nejsou. Ale třeba zrovna Bastl typu reprap mi přijde jako zajímavá hračka. Protože už sem se párkrát setkal s tím ze jsem potřeboval něco konkrétního co nikde neprodávají nebo ne tak úplně podle mích představ. A tohle by to to mohlo teoreticky vyřešit. Tak sem spíš myslel jestli tu není někdo kdo se zajímá o 3D tisk a akvaristiku a něco už nezkoušel. Toť vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 12:02 Vachi Re: Spiike
Než budou rozšířené do běžných domácností si ještě počkáme. Přeci jen tomu brání cena a taky kdo by doma naplno využil 3D tiskárnu ;-)
Navíc se "tiskne" z nějakého plastu, který bude nejspíš v akva plavat takže na nějaký jeskyňky a dekoracu můžeš zapomenout :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.08.2013 11:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Yirka
Chtel jsem napsat totez, ale nejak dosla sila to komentovat. Mozna tak nejake ty pokusy s nanasenim vrstev plastu, prikladem RepRap a podobne bastly, to obcas doma nekdo ma, ale ono to k nicemu rozumnemu neni. Profi vyroba prototypu, to uz jsme nekde jinde, ale jinak nez jako predsin seriove vyroby, ci draheho spec. kusu, se to tezko vyplati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.08.2013 11:48 Muž Yirka [9126] Re: Spiike
Dovoluji si velmi vážně pochybovat o rozšíření 3D tiskáren v běžných domácnostech.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 10:28 Muž Spiike [63] – Využití 3D tiskáren v akvaristice
Aloha lidi,

Zajímalo by mě jestli tu náhodou není někdo kdo si vyrábí sám různé vychytávky do akvária na 3D tiskárně. Vzhledem k tomu jak začínají být rozšířené i do běžných domácností. palec

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2386x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18925-vyuziti-3d-tiskaren-v-akvaristice