Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sewellia lineolata (Sevelie pruhovaná) - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Sewellia lineolata (Sevelie pruhovaná) - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2024 00:01 Žena Lucie Š. [96] Re: Roger
Moc díky za reakci. Obávám se, že tam, kde jsem jí koupila by jí asi zpátky nevzali. Ano to jsem vše četla, bohužel pozdě. Jsem si vědoma toho, že ty podmínky nejsou takové, jaké by měla mít, nechci jí nějak trápit. Mohla bych jí dát do 160l, ale tu mám v plánu rušit a měnit za větší a stěhování sem a tam by bylo ještě horší. Případně se poptám v okolí, jestli je někdo nechová a nevzal by si jí. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2024 18:26 Muž Roger [1873] Re: Beastie
Sewelie mám dlouho, nevím proč by na sebe měli být zlé, teritoriální chování je přirozené a obejde se bez následků. Při vhodném uspořádání akvária, se toto chování minimalizuje. To, že je spousta lidí má po jednom kuse bývá často tím, že více se jich v akváriu neživý přirozenou potravou (řasou) a umírají hubené a hladové. Zároveň, je to i otázka kvality vody která má být měkká, s NO3 max do 10mg/l pak jsou v celku spokojené. Pokid možno vyhnout se hnojení, NPK kapsle apod..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2024 18:23 Muž Roger [1873] Re: Lucie Š.
Nejlépe vrátit, měli by být chovány v akváriu o rozměrech dna 75x30cm v minimálním počtu 6ks (2 samci a 4 samice). Stejně tak by mělo být akvárium vybaveno plochými kameny či dřevem s řasou. Teritoriální chování je hlavně mezi samci, avšak se obejde bez následků. Pokud je akvárium vhodně zařízené, najde si každý svoje stanoviště. Hladina dusičnanů co nejnižší, nejlépe do 10mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2024 19:39 Žena Lucie Š. [96] Re: Beastie
Díky za reakci. ;-). Četla jsem, že jsou teritoriální a můžou mezi sebou bojovat. Nechám jí samotnou a snad se jí bude dařit i tak. Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2024 19:18 Žena Beastie [318] Re: Lucie Š.
Nebudu komentovat vhodnost osádky v akva ale chování sewellií. Jsou na sebe pěkně zlé, spousta lidí jí má jen v jednom kuse, roky a nevypadá to, že by to byl takový problém. radši bych měla jednu než víc a koukala, jak se ubíjí. Jen aby měla co jíst. jsou to mrchy vybíravé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2024 18:04 Žena Lucie Š. [96] – Sewellia lineolata
Ahoj, chtěla bych se poradit. Jela jsem si do akvaristiky pro Otíky na doplnění hejna. Prodavač mi tam doporučil Sewellii lineolata, ptala jsem se, jestli je vhodná do mého akva 60l kostka, no a já blbec jsem jí vzala. Normálně si všechno pročtu, vím co chci a jestli mám pro ryby vhodné podmínky. Tentokrát teda přešlap, když jsem si o této krásné rybce doma početla. Jde mi o to, jestli jí mám přikoupit aspoň jednu do páru? Jinak se zdá spokojená, ale úplně se mi jí nechce trápit samotnou, ale hejno třeba o šesti kusech jí taky nemůžu do těch litrů dopřát. Jinak obyvatelstvo je dobře sladěné, Borarasky, tři Otíci a tři Dania perlové. Jestli někdo poradí, budu moc vděčná. Díky. Lucie

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2023 19:46 Žena Beastie [318]
Přemýšlím, co sewellkám dělám špatně a obracím se proto na zkušenější. Na konci ledna jsem koupila pět sewellií, po cca měsíci hraní na schovávanou se začaly všechny ukazovat, imponovat si, primárně trávili čas na bočním skle akva (plně osvětlené), pár na zadním skle, pár na kamenech. CCA v červnu jsem si všimla, že už pár týdnů venku bývají jen tři sewellie, nenašla jsem mrtvolky, ale akva mám brutálně zaskládané kameny, vidím tak do půlky. Koupila jsem další dvě, jedna KO po třech týdnech, jasně, mohl být někde problém z aklimatizace. Další nemůžu najít už cca týden vídám jen tři. Ta co chybí není ta přikoupená, protože to byla podle šířky jasně samice a tu vídám pořád.
Obecně se mi sewellie vůbec neschovávájí, 90% času všechny jsou tři na bočním skle kde je nejvíc světla, občas na kamenech.
Úkrytů mám pár, cca tři větší tunelové systémy, pod mechem je spousta místa na schovávání. Hromady a hromady oblázků. Předpokládám, že to je taky ten důvod, proč jsem našla jen jednu mrtvolu. Nevím, jestli kamenů není moc, stejně se do té hromady žádná dospělá nedostane. Přemýšlím, jestli se jim u mě prostě nelíbí nebo jestli je něco špatně. Voda je stabilní, měním jí stále stejně přímo z vodovodu, čeření hladiny je, teploty jsou dost stabilní, nejtepleji bylo 25°. Krmím občas zeleninou, občas řasovými tabletami, akva je dostatečně zařasené, na kamenech jsou vidět cestičky po ožírání, to samé na skle je přisedlá řasa. Zbytek akva krmím mraženým, patentkami občas, artemky, dafnie, cyclops. Jednou za čas hodím nějakou tabletu jako je dennerle crustagran nebo hikari cichlid gold

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.07.2023 19:57 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: Adapad
Zrovna jsem (za jiným účelem) zalistoval v akvaristických příručkách ze 70-80. let min. století a mj. si všiml, že se na dané téma tenkrát ani zdaleka neslovíčkařilo jako dnes, víceméně (v kostce) bylo zmiňováno, že vzduchování (roz. provzdušnění, okysličení) nezajišťuje bublací kamínek ale níže kolegou zmíněný pohyb hladiny a celková cirkulace vody v nádrži. V podstatě vše, co vodu provzdušňovalo, bylo označováno souhrnným termínem "vzduchování".
Už tehdy byly kamínky pokládány za překonané a celkem nefunkční, tedy bych se (čistě pro vlastní pochopení) rád dotázal na bližší specifika - čím konkrétně vzduchujete? Aby nedošlo k chybné interpretaci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.07.2023 02:20 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Adapad
Vzduchování není nutné,pokud je zajištěn pohyb hladiny a proudění vody,aby docházelo k prokysličení (viz. proudová a filtrační čerpadla). Sevelie v přírodě, žijí v tekoucích vodách ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2023 18:31 Adapad – Sewellia
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli může být sewellia bez vzduchování ?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2022 21:42 Muž Cervik90 [0]
Tak dnes jsem objevil asi cca 5 mladých chtěl jsem je odchytit ale nejde jdou malinké

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2021 13:06 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: ola
youtu.be/… Rozdíl pohlaví je v tvaru prsních ploutví,samci navíc mají na jejich horní straně varhánkovité výrůstky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2021 13:05 Muž Hopri [475] Re: ola
Z místního atlasu:

Pohlaví:
Samci mají malé měkké vyvýšené hrbolky (plůtky – varhánky) na prvních paprscích prsní ploutve a jsou štíhlejší, dále mají hranatější prsní ploutve než samice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2021 12:35 Žena ola [31] Re: Roger
Zkusím ještě vyfotit shora. Ale až se poštěstí. ;-) A jak případně poznat kluka, kdybych jim chtěla pořídit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 15:23 Muž Roger [1873] Re: ola
Dvě samice pokud mě brýle nepletou ;-) lépe se to pozná, když se vyfotí shora ;-) ale tady to vypadá tak jak jsem psal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 18:49 Žena ola [31] – Samec X samice
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, pozná někdo prosim pohlaví? ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 10:47 Muž Roger [1873] Re: Prašan
Já už taky ne, a od té doby Sewelie drží, asi na tom něco bude.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2020 21:51 - Re: Roger
Ja sa v dne nehrabem vôbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2020 19:34 Muž Roger [1873] Re: Prašan
A jak se tomu bránit? Nebo jak to provést? Mám špatné dno? I bych tomu věřil, přijde mi to asi jako jediné logické vysvětlení jen nevím co s tím? Vím, nehrabat se ve dně, ale občas je to zapotřebí. Myslíš že to mohou mít na svědomí NPK tablety ve dně? Nechci to se Sewelkami vzdát, proto hledám řešení. Pokud ty zbylé 2 teď delší dobu udržím, tak nejspíš budu vědět kde je zakopaný pes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2020 19:07 - Re: Roger
Aj presadenie rastlinky môže uvoľniť krátkodobo z dna plyny ktoré Sewellie nemusia ľúbiť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2020 09:01 Muž Roger [1873] Re: Prašan
Ale asi na té úvaze o dnu něco bude, 14 dní jsem měnil vodu 2x týdně 3 kbelíky abych se vyhnul skokovému pH a eliminoval tím jeden z důvodů a vše bylo ok, pak jsem při výměně vody vyndal jednu kytku jelikož ji jiná zastínila a přendal na druhou stranu, odebral jeden lávový kámen pryč a druhý přendal jinam aby se tam kytka vešla a druhý den byla jedna ko. Vždycky měním vodu a dělám v akva večer tak hodinu před zhasnutím kdy už je od dětí klid, možná proto ji najdu až druhý den
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2020 08:50 Muž Roger [1873] Re: novotňák Prašan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku V životě jsem to nepoužil, krevetky si na nic nestěžují, Danie Myanmarské taky ne, okružáci, levatky všichni ok, akorát okružákáci mají bílou ulitu, amoniak mě napadl taky, ale proč by potom z těch všech padly Sevelky a ostatní ok, a jestli by to byl amoniak tak jak tomu předejít? Vím, že na pH 7,5 se může amoniak uvolnit, ale moje pH je 6,5 snad i stabilně, ale měl bych mít nízkou alkalitu (i podle testu JBL). Jak se dá vyhnout skokovému amoniaku tak aby jim neublížil a já zároveň mohl v případě potřeby vytrhnout třeba kytku?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2020 04:08 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: novotňák
- běžné, dost často se setkávám s obdobnou reakci při použití No planaria
- jde v zásadě o to, že přípravek ploštěnky účinně zlikviduje, ale problém vidím osobně v rozkladu usmrcených ploštenek, kdy rozkladem vzniká toxin, smrtelný nejen pro krevetky, ale i ryby
- samotné odkaleni, včetně výměny vody nijak nesnižuje uvedenou problematiku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2020 03:28 novotňák Re: Roger
Ahoj, kdysi jsem použil No planaria, zabil jsem si tím chovné hejno Yaoschania pachychilus. Ryby Přestaly přijímat potravu a v průběhu 14 dní uhynuly. Napadlo mě, jestli jsi někdy dříve před chovem sevelií No planaria použil, tak mohlo něco málo zůstat ve dně a teď je to zabíjí. Druhá věc je citlivost ryb na nevhodné podmínky, téměř stojatá voda nedělá rybám ,,pstruhového,, pásma dobře, dusík jim také dlouhodobě ubližuje..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 23:58 - Re: Roger
A čo skokovite amoniak,napr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 12:23 Muž Roger [1873] Re: Prašan
Znám několik akvárií kde vodopád nemají a prospívají, a to ani nedokalují a vodu mění 1x za 14 dní či 3 týdny a na můj vkus mají někteří i přerybněno, já se snažím dělat vše poctivě, proto se snažím přijít na to kde je u mě chyba, vodu mám měkkou, prý kvalitní, nízká alkalita, v dost parametrech shodnou s lenkalor ale v poslední době mi začali umírat. Tak se snažím najít problém, s Lenkou jsme došli k názoru že jim možná nedělají dobře tablety NPK ve dně, k úhynu docházelo co si matně vzpomínám vždy když jsem vytáhl nějakou zeleň a buď přesadil či omladil, společně s tím jsem ten bordel ke konci odsál a doplnil vodu tak jsem si to možná mylně spojil s výměnou vody, jestli jim tedy nevadí to co se uvolní ze dna z tablet. Nějaká skoková látka například dusičnan, NO3 občas doplňuji Sanytrem (teď už moc ne) jelikož jsem měl tolik konzumentů že přirozenou cestou nestačil. Teď mi zbyli poslední dvě tak jsem si řekl že se dna ani nedotknu a budu měnit vodu standardně a uvidím co se bude dít. Někde musí být zakopaný pes. Nepoužívám žádnou chemii, a myslím že Malý bazén nemám přerybněný, kytky prospívají a dle testů mají kyslíku dost, navíc od Lenky jsem se dozvěděl že když mají málo kyslíku začnou se zdržovat u hladiny, už to párkrát zažila když se jí například přestala otáček hladina skrze plovoučky, tak je odebrala a bylo to ok. U mě plavou kde chtějí, nemají známky ničeho, mají plné hřbety tak hlady to asi taky není, jsou normálně vybarvené a stejně se stane to co jsem psal. Nemám rád když se něco děje a já nevím co, proto se snažím možná marně na to přijít. I řasy jim pěstuji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 12:09 - Re: Roger
Rozdiel v chove v podstate nie je.Potrebujú kvalitnú mäkkú vodu,dostatok kyslíku.Ich domovom sú bystriny často vodopády.Onoho času som ich odchovával(S.lineolata).Problém súmrtím môže byť spôsobený dusíkatými látkami,nedostatkom kyslíku.Majú radi prirodzený biofilm a dobre zabehnutú nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 11:11 Muž Roger [1873] Re: Prašan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 10:07 - Re: Roger
Roger napsal: (teď nevím jak se ty tvoje přesně jmenují). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 06:35 Muž Roger [1873] Re: Prašan
Rybu znám, ale nevím proč mi ji sem postuješ? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 23:57 - Re: Roger
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 20:06 Muž Roger [1873] Re: NHKG
Možná jsou pruhované citlivější než tečkované (teď nevím jak se ty tvoje přesně jmenují). Jinak problém který jsem tu rozebíral dále přetrvává bohužel, a já hledám důvod proč to tak je, ale těžko se hledá :-O vím že jsou na určité látky hlavně z léčiv citlivé. Zkusím se teď dna nedotknout a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 20:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Roger
Nevím. Já mám ve dně jílové kuličky, nedávno jsem se v něm dost hrabal a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 19:15 Muž Roger [1873] Re: NHKG
Dostal jsem od Lenky tip, myslíš že mohou vadit NPK ve dně? Od té doby co začali padat Sevelky se totiž i hrabu ve dnu, přesazování apod... Myslíš že by to mohlo mít vliv? Koncem listopadu jsem totiž jestli si dobře pamatuji (kouknu do deníku) doplňoval NPK do dna

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 16:57 Muž Roger [1873] Re: NHKG
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tohle jsou testy zdrojové vody, pH jsem měl vždy 6,8-7, takže se nejspíše něco ve zdrojové vodě změnilo. Vodě nerozumím. Co vše může být teď ve vodě jinak taky nevím. Každopádně voda v bazénu je spíše 6,5 pH, asi si to akvárko upraví zase jinak. testy jsou Sera. Možná na to mají vliv časté deště netuším, jakou bordel to dokáže udělat s měkkou vodou a nízkou alkalitou taky netuším. Je možné že to je příčina?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 17:02 Muž Roger [1873] Re: NHKG
No, nad tím jsem taky přemýšlel. Dokonce jsem si všiml všeobecně že když vyměním 20l vody tak jsou ryby vybarvenější a spokojenější. Ale tem procesům vody jsem ještě nepřišel na kloub. Vím že ji mám měkkou, nízkou alkalitu, tak že i pár olšových šišek mi dokáže zahýbat s pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 16:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Roger
Nekolísá ti při výměně vody pH? U měkké vody je to dost pravděpodobné. Asi to bude chtít měnit méně vody a častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 16:37 Muž Roger [1873] – Sevelky v Malým bazénu
Ahoj, začali mi padat sevelky, jeden den jsou v pohodě a druhý den ko na dně. Bez známek nemoci (alespoň já žádné nevidím). Nastane to krátce po výměně vody (většinou tak w dny po). Napadají mě dvě věci, buď něco ve zdrojové vodě a nebo teplotní šok, po výměně vody klesne teplota z 24st na cca 19-20st, ale to bylo vždy a nikdy jim to nevadilo. Z 8 Sevelek zbyly 4 :-( Zdrojová voda se nejspíše změnila, má nižší pH (původně 6,8 teď pod 6,5) a NO3 bylo téměř neměřitelné a teď je pod 10mg/l. Nicméně podle mě žádná zásadní změna. Hodnoty vody dle Sera testu jsou NO3 cca 15-20mg/l, NO2=0, pH cca 6,5 a fosfor téměř 0. Nemáte někdo nápad?
Edit: Ještě dodám že mám měkkou vodu s nízkou alkalitou pokud to s tím nějak souvisí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2018 09:15 - Re: lenkalor
Vieš,že ani neviem.Nijako zvlášť som to nesledoval.No rástli dosť rýchlo.,,Rozťahovať,, sa začínajú už asi na tretí deň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2018 01:02 Žena lenkalor [580] Re: Prašan
Za jak dlouho ti mladé vyrostly do velikosti 3 cm na délku ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.04.2018 00:39 -
Zo staršej zbierky mojich videí
www.youtube.com/…
a maličké babies/vlastný odchov/
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 12:56 fishon Re: NHKG
Můžu přidat víc oblázků, ale zas se obávám že tam zapadá krmení s detritem a začne hnít, což asi taky nebude dobré prostředí po potěr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2017 12:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fishon
Nejsou to spotted, vypadají jak pruhované, akorát pohled ze předu zkresluje.
Moje spotted vypadají jinak a o žrádlo se poperou. Řasy ignorují. Máš dost úkrytů pro mladé? Možná ti je žerou dospělé ryby... Jinak mě nic nenapadá.
Teplotu by to chtělo nižší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 12:13 fishon Re: Amatértom
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Samička má jemnější vzor ale přímo spotted to asi nebude.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 11:43 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: fishon
Tohle nejspíš budou ty spotted. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 10:46 fishon Re: NHKG
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vzduchovaní mam, teplota je normálně do 24 stupňů, ale v létě se zvýší až na 28-29 stupňů.

Moje sevelie jedí hlavně řasu a tedy nejspíš i mikroorganizmy co na ní jsou, samozřejmě je normálně krmím ale spíše si s tím zpestřujou chuť než že by se na to vrhly.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2017 21:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fishon
Nešla by fotka akvária? Má se potěr kde schovat?
A nevím jak potěr, ale moje dospělé sevelie řasy moc nežerou. Takže je potřeba, aby v akváriu byl trošku "bordýlek".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2017 21:20 Muž lucasio [28] - Krabi rodu geosesarmaRe: fishon
A co teplota a provzdušnění vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2017 21:02 fishon Re: lucasio
Řasu mam, celé akvárium je zelené, pro sevelie jsem pořídil silnější světlo aby jim právě řasa nechyběla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2017 19:21 Muž lucasio [28] - Krabi rodu geosesarmaRe: fishon
A máš tam řasu? Chce to mít aspoň trochu zařasené akvárium. On se na tom dost dobře vykrmí potěr.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 5144x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18480