Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čtverzubec zelený - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Čtverzubec zelený - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 22:32 JoKa Re: Romča
12g na litr znamená koncentraci 1,012. Čtverzubec v dospělosti potřebuje 1,015, ani moji a to je mám rok na té slanosti ještě nejsou... Zajeď co nejdřív do hornbachu se zeptat kolik solí a osol stejně. Pokud bříško nezbělá, tak bych, ale nejdřív za týden osolil třeba o dvě pol. lžíce víc. Pokud bude bílé netřeba solit víc a přisolit zase až si řekne. Nezapomeň sůl míchat mimo někde v kýbli, ne přímo v akva. A ještě jeden poznatek 15 g soli na l (1,015) neznamená nutně odvážených 15g soli na litr. Zní to divně, ale každá sůl solí úplně, ale úplně jinak. Já například na cílovou koncentraci 1,012 dávám skoro 20 g na litr místo 12i, protože moje sůl solí prostě míň. Prostě bez salinometru se neobejdeš...
Okružáky omezovat v akva nemusíš, oni si je omezí sami. Pozor ale na překrmování. Já dávám jednomu na den dva větší okruřáky a druhý den kousek patentky (asi tak čtvrtka jedné kostičky čokolády, nebo půlka té mističky, ve kterých to prodávaj) a tak to pořád střídám... Když se přežerou, taky zčerná břicho, je to prostě signál, že něco je špatně... Měli by ti hladově přijít naproti ke sklu. Pokud nepřijdou, nemaj hlad a nekrmím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 22:02 Romča Re: JoKa
Aha, super, moc díky za rady. Takze pokud to spravne chapu, tak mam dat 12g soli na 1litr vody? Ancistrusy a parmicky dame do ňstatnich akvarek. Briska tmavsi maji, takze hned zitra sjedem do hornbachu se poptat jak to tam meli s tou salinitou. Nekde jsem cetla, ze mame omezit okruzaky a patentky, je to pravda? V hornbachu mi rikali, ze je krmili patentkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 21:15 JoKa Re: Romča
Tak předně, pokud chceš chovat čtverzubce, tak ve finále budeš mít úplně brakickou, skoro mořskou vodu, to znamená, že ancistrusi a parmy musí pryč, jsou na sůl citlivý, obvzláště ti ancistrusi a v takové koncentraci je zabiješ.
Sůl budeš potřebovat rozhodně mořskou bez jódu (ne kuchyňskou, i kuchyňská mořská obsahuje jód). V malých dávkách to zas tak moc nevadí, ale zase, budeš té soli dávat hromady, takže ve finále vysoká koncentrace toho jódu.
No a nakonec k té vodě. V řetězcích jsou prodáváni většinou adaptováni na sladkou vodu a přisolují fakt jen lehce. Takže bych se zeptal, na kolik soli jsou zvyklý a začal zrovna tak. Jak bude čtverzubec stárnout, bude vyžadovat zase o trochu slanější vodu a poznáš to podle toho tmavého bříška (není to signál, že je málo slaná voda, ale signál, že se mu nedaří, v mém případě právě nejčastěji slanost vody)... Pokaždé, když se objeví tmavší flek, zvednu salinitu o 0,001, teď jsem zrovna na 1,012.
Budeš potřebovat kvalitní filtraci a to hodně kvalitní, čtverzubec je prasátko. A bez salinometru se určitě neobejdeš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 20:25 Romča Re: JoKa
Po příchodu z obchodu jsem si všimla, že čtverzubci jsou místo krásně zelení tak tmaví... přidala jsem ihned sůl, ale stále se to nelepší... Byla bych moc ráda za každou radu, hlavně jakou tedy potřebují vodu. Moc děkuji
Edit: Konečně jsem tu diskuzi našla :-D Máme jich 8 ... Nejdříve jsme si koupili dva, byli krásně zelení, jak mají být... za další 3 dny jsme koupili v Hornbachu dalších 6 co jim tam zbyli a doma jsem si všimla, že mají tmavé tělíčka i bříško oproti těm, co už jsme doma měli... No a pak nám ztmavli i ti první dva. No sůl jsem dala normální mořskou co je na vaření... Nic jiného mě v tu chvíli nenapadlo. Dala jsem asi čtvrt šálku rozpustila jsem to s vodou a nalila jim to tam. Akvárium máme 120l. Máme tam pouze čtverzubce, ancistrusy a 4 parmičky černopruhé. Hledala jsem všelijaké fóra nebo rady, ale nikdy jsem se nic pořádného nedočetla. Max. toho, že na litr by mělo být cca 15g soli. Jen potřebuji vědět jakou sůl, zda klasickou kupovanou v obchodě mořskou nebo se ve zverimexu či tak kupuje nějaký roztok. Asi vám budu znít jako blbá, ale to už je jedno :-D Doma máme celkem 3 akvária. Učarovali nás s přítelem ti čtverzubci, tak hledáme pomoc jak na ně. Moc děkuji za vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2013 13:52 JoKa Re: Romča
Ahoj. Předně prozraď, kolik čtverzubců zelených máš a v jak velké nádrži jsou, kolik a čím solíš a případně jiné ryby co s nima máš... Je to ryba skutečně do brakických vod, vyžaduje čistou vodu a pečlivě vybíranou společnost, pokud vůbec nějakou... Z vlastních zkušeností můžu říct, že je to ryba náročná a rozhodně ne pro každého...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2013 07:04 Muž Yirka [9123] Re: Romča
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 20:07 Romča – Jak na brakickou vodu
Zdravím, mám dotaz, pořádně jsem se toho nikde nedočetla. Pořídili jsme si čtverzubce zelené. Musí mít tedy slanou vodu? Máme 120 l akvárium. V hornbachu, kde jsme je kupovali nám k té slanosti vody vůbec nic neřekli. Poradí mi prosím někdo? Moooc děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 12:42 Žena Nikola90 [5] - Halančíci – velikost č.zeleného v akvarijních podmínkách
Ahojda
Mám dotaz do kolika cm roste č.zelený v umělých podmínkách/v akváriích, zda do těch 17cm nebo zda je to míň?Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2013 21:18 Muž Jiri_99 [425] Re: Markéta
Pokud myslíš, že to tak bude lepší, tak to tak bude lepší.. :-D ano
Škoda že jsi tak z daleka. Hned bych se ho ujmul.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.04.2013 21:10 Markéta Re: Jiri_99
Tak jsem se ho nakonec rozhodla darovat (dala jsem sem inzerát), snad se ho někdo ujme. Nechci ho trápit, je to fakt pěkná rybka ;-)

Až budu velká holka, tak budu mít velký akva a pořídím si ho znovu :-) ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2013 19:43 Muž Jiri_99 [425] Re: Markéta
Pokud ho za dva, dejme tomu i tři měsíce opravdu dáš do devadesátky, mělo by to být v poho. I když podle mě i ta devadesátka je pro zelenáče na hraně. Ovšem Nigroviridis potřebuje brakickou vodu až téměř slanou. Pokud ho budeš mít ve sladké, bude velmi pravděpodobně dost náchylný na nemoci a nejspíš se ani nedožije vyššího věku.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2013 19:34 Markéta Re: Jiri_99
Toho trpaslíka jsem měla v plánu krmit a krmit (s tím, že by vyžral šneky a já ho pak chvilku měla na šnecích z tátova akvárka + dafnie + nitěnky atd.) smich
a pak pořídit devadesátku (myšleno cca za dva měsíce). Nevím, jestli je tenhle krasavec tam dva měsíce přežít, abych ho pak dala do tý devadesátky hmm (počítám do toho tak měsíc na zajetí akvárka)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2013 18:43 Muž Jiri_99 [425] Re: Markéta
Jo, podle fota je to sto pro zelený. Pokud jde o těch 25l, tak rybku určo vrátit. Ono i čtverák trpasličí.. Všechny šneky sežere během pár dní a co s ním pak?
Nebude lepší v tak malém akvišu ty šneky jednoduše vybrat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2013 14:18 Markéta – Čtverzubec zelený / trpasličí
Poslala jsem manžela pro čtverzubce (byla jsem se na ně raději předem podívat) a on přinesl domů asi zeleného. Měří cca 3cm, fakt nechápu, jak to mohla prodavačka poplést?! Je mi ho chudáka líto, dala jsem ho ke krevetkám - vůbec si jich nevšímá, chtěla jsem ho na šneky. Takže asi vrátit, co...to je můra ta prodavačka. tone tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 14:11 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: vlasolis
...Měl bych to (CO2) odpojit a listí vyndat?
Pokazit tím nic nemůžete, zachránit ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 13:53 Muž vlasolis [2] – dubové listí a co2
Chci se zeptat.Včera jsem do akvárka zavedl co2 a dal tam dubové listí dnes od ráno mi přijde čtverzubec nějakej divnej.Má tmavé zbarvení a drží se u dna.Hodně jsem ho nakrmil a tak může být toto jen klidová fáze po jídle ale tu jsem ještě nepozoroval.Vadí nějak čtverzubcům co2 a nebo dubové listí?Měl bych to odpojit a listí vyndat?Děkuji za odpověd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 10:01 Muž vlasolis [2] – Ve sladké vodě
Mám tohoto čtverzubce už asi rok ve sladkovodním akváriu a daří se mu velmi dobře přes to že v akvaristice vypadal jako hodinu před smrtí a prodavačka mi ho prodala za 20 korun.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2012 09:51 R Muž romant [27987] Re: dblazeks
Zkus se podívat do atlasu na nároky té zamýšlené rybí osádky a odpověď Ti z toho jistě vyjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2012 09:47 Muž dblazek [16] - Cichlidy
sehnal jsem 300L akvarium jenže jsou tam tak sami chtěl bych si tam pořídit ještě tlamovce africké a pangas dolnooký mohli by být spolu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2012 13:13 R Muž Silent [5949] Re: chytek
Dobrá poznámka. Na to jsem opomněl ano .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.04.2012 12:58 Muž chytek [26] - Ryby brakických vodRe: Silent
než si hustoměr koupíte, ověřte si, jestli stupnice bude i pro brakickou vodu - obsah solí 5 - 15 ‰

ještě jeden produkt

www.obrazky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.04.2012 23:46 R Muž Silent [5949] Re: Jiri_99
Dá se koupit hustoměr. Vyrábí ho například Sera nebo Hobby www.akvaristik.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 23:05 Muž Jiri_99 [425]
Jde hustota či salinita změřit nebo nějak odhadnout bez drahého přístroje?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.04.2012 09:24 švíco Re: dblazeks
Je to čtverzubec zelený a potřebuje plně brakickou nádrž... ideálně blížící se salinitou k mořské vodě. Viděl bych to cca na 1,015 - 1,018.
Vezmu to souhrnně co tady kdo napsal... že někdo nečetl, že se mu nemusí solit neznamená, že sežral moudro světa. takový lidi by radši neměli psát nic! Je to náročná brakická ryba co potřebuje k dlouhodobému prosperujícímu životu vodu skoro mořskou, takže i dotaz ohledně přidávání PMDD je zcela mimo, v tak slané vodě rostliny neporostou, není tedy co hnojit...
přečti o té rybě maximum, ale i tak se bojim, že ti dlouho nevydrží... je to s nimi těžké.
Tady najdeš vše potřebné... i tady na stránkách jsem toho o zelených čtverácích napsal víc než dost, stačí hledat..
www.thepufferforum.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2012 09:10 Muž dblazek [16] - CichlidyRe: Bart_29
Fotka k příspěvku Přídávám foto ale vypadá to na zeleného :(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2012 00:24 Muž Bart_29 [3] - CichlidyRe: dblazeks
Pokud jsi ho v krame koupil jako trpasliciho tak to s nejvetsi pravdepodobnosti trpaslik bude.2,5 cm je u nich normalni velikost ty moji maj 3 mozna max. 3,5 cm a dal uz nerostou.Ryba je to pomerne nenarocna kdyz se dobre staras o aq a i agresivita vuci jinejm rybam je v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 20:54 Muž Goald161 [0] Re: vlasolis
Ctverzubec je narocny jak trpaslici tak zeleny me uchynul :-( jinak rady o vetsim akva jsou urcite dobre jinak solit .... to nevim nevim nikde jsem to necetl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 18:55 Muž dblazek [16] - CichlidyRe: švíco
Děkuji mám jen 112L akvarium ale v tome jsou rybicky doufám že nějaký akvarium seženu sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 18:44 Muž vlasolis [2] – jojo
jak je to s nima a přidáváním pmdd ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 18:39 švíco Re: dblazeks
Vrátit do akvaristiky... nebo ideálně kouknout co potřebuje k životu, přisolit mu dle toho vodu a neprodleně mu pořídit větší nádrž (cca 100l a více) , kterou tedy zařídíš jako brakickou a po zajetí nádrže do ní čtverzubce umístíš...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 16:09 Muž dblazek [16] - Cichlidy – Čtverzubec zelený
Dobrý den dnes jsem si koupil čtverzubce zeleného v prodejně ho měli popsaného jako trpasličí a teď co sním? mám jen 19L akvarium a už má asi 2.5cm prosím o radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 23:57 Muž j0hny [86] Re: Mbu
Zoznam rastlin ktore preziju v brakyckej vode mam v dennicku, a az ich otestujem, dam report.
*Skor nez za par mesiacov nie. Stale niesom rozhodnuty, ci idem do brakyckeho akva, je to vyzva, ale strach robi svoje, najviac sa obavam ze bude po roku malo miesta + oslabene rastlinky a co potom s rybkami :-O ??? *
Rast je ale bud zastaveny, alebo spomaleny, takze najlepsie je aspon pol roka zabehnute a zarastene akva.
Kedze som netrpezlivy, pravdepodobne si zozeniem po mesacnom zabehu trpaslikov, a uvidim ako mi to pojde... trpasliky poputuju do mensieeho akva, a skusim troch zelenacov.
Pred kupou zelenacov zistit salinitu a akva prisposobit. Hustomer stoji par stovak.
Nielen trpaslik ale kazdy 4zubec ma inu povahu, kazdy jedinec sa chova inac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 16:29 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Mbu
Údajně se dá v brakické vodě pěstovat Cryptocoryne ciliata. Dá se celkem běžně sehnat, takže by nebyl problém odzkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 13:40 švíco Re: Mbu
On nebude problém ve změně salinity, (jak ostatně píšeš)... ale spíš jde o počáteční zvykání vůbec na nějakou sůl ve vodě. Nelze podle mě hned šoupnout nigroviridise ze sladké vody do 15g/l... proto se používá ta překapávací metoda... pak už zjevně nějaké lehké kolísání nevadí. Chce to zabránit šokové změně. Jinak carinotetraodon travancoricus je parádní rybka, ale vždycky nějaký z těch pár kusů co jsem měl a mám, okusuje ploutve a honí krevetky... takže spíš bych počítal s tím, že do společenské nádrže raději ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 13:24 Muž Mbu [1] - Ryby brakických vodRe: j0hny
Fotka k příspěvku Mozem povedať mne zil tetraodon nigroviridis aj 3roky. V brakickej vode rastu rastlinky pomaly alebo vobec, (aj ked su to brakicke rastlinky). Takze zabudni nato ze to bude akvarko holandskeho typu. Odporucam rastlinky z vlastnej skusenosti a to su:
Microsorum pteropus- v brakickej vode rastie velmi pomaly.
Anubias- vydrzi v brakickej vode ale nerastie.
Javsky mach- vydrží v brakickej vode.
Vallisneria - vydrzi v brakickej vode slabo alebo vobec nerastie.
Microsorum pteropus a anubias som mal na dreve ked uz velmi chatrali v brakickej vode tak som ich prelozil do sladkovodneho akva, kde trochu povyrastli- zosilneli a znova som ich dal do brakickeho akva. Vyhodou je jednoducha manipulacia. Aj tetraodon nigroviridis nici rastlinky okusovanim, dokaze krasne vyhryznut diery do listov.
Brakicke akva je iny level, netreba sa bat solenia, ved salinita vody v brakickej rieke neustale meni( priliv, odliv , dazd,) aj tetraodon migruje v rieke.
Nikdy som nemeral salinitu vody a vsetko bolo v poriadku a ci som dal o jednu lyzicku alebo tabletu soli viac tetraodom to neublizilo, uhynu ked su v sladkej vode.Raz za dva tyzdne som menil 1/3 vody v akva, samozrejme ze tu 1/3 som dosolil.

Tetraodon travancoricus- moze byt v spolocenskom akva, ale nikto Ti nezaruci ci budu okusavat inym rybam plutvy alebo nie. Lepsie je ich mat v druhovom akva, na zaciatok Ti odporucam skusit tychto tetraodonov.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 07:57 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: j0hny
Pokud si je pořídíte do společného akvárka, dejte vědět, jak se chovají k jiným rybám. Koketuji s myšlenkou na pořízení těchto krásných rybek, ale nevím, zda je chovat sólo, nebo k nim můžu dát i něco jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2010 23:50 Muž j0hny [86]
Oplati sa vobec uvazovat nad nigrovirdis ? Zije niekomu z vas dlhsiu dobu ? 2-3 roky ?
Ja by som v buducnosti chcel tri, mozna styri 4zubce zelene, ale tak mesiac po zabehnuti akva s inymi lahko-brakickymi rybkami, az sa rastlinky rozmnozia a overim jaku salinitu ma predajca, zacnem solit. Ale to je daleko a este neviem jake budu parametre vody v zabehnutom akva.
Hlavne mam obavu ze 120L cisteho objemu im bude s desiatimi dalsimi malymi rybkami malo.
Od zaciatku planujem brakicke akva. Vsetko zavisi od parametrov vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 10:59 švíco Re: hf
Opakuji se ale budiš:

Dlouhodobě v čistě sladkovodní nádrži chovat nelze. V dospělosti chce až mořskou vodu!
Čtverzubec zelený je jedna z hodně náročných ryb.... Tyhle ryby hodně trpí na změny podmínek. Můžou mít šok z převozu... nevhodnou stravu, na kterou nejsou zvyklí.... solit by se mělo taky nějak odborněji než jen sypat kuchyňskou sůl do vody podle oka. (musí to být mořská sůl bez jodu) na zahraničních webech se dočteš o překápavací metodě pro zvykání nového čverzubce na novou salinitu vody.... dusičnany a dusitany musí být téměř nulové... prostě to není hračka s roztomilým obličejem, ale náročnej tvor. Bohužel je vcelku dobře dostupný, ale přirovnal byh ho spíš k neakvarijním rostlinkám, které se často prodávají jako akvarijní. Je to ryba, která jde na dračku díky vzledu, ale téměř ve všech případech uhyne kvůli nevhodným podmínkám. Čtverzubec zelený je "mořská" ryba mezi sladkovodními... bohužel :-O Jo a jsou to skokani... všichni čtverzubci skášou jak žáby, kryt je potřeba!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 10:53 Muž hf [54]
Zdar,

V Nuslích jsem viděl několik pěkně vypadajících Čtverzubců zelených, už je tam mají nějakou dobu a pořád vypadají pěkně. Pomalu přemýšlím co dám do nové 300l, která bude zajetá cca v září. (černé dno, hodně kytek, kompletně otevřené bez krytu/skel, pH 6,5, teplota 26, 4-5 dH).

Je to rybka o které bych měl uvažovat nebo ne?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 1933x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17809-ctverzubec-zeleny-chov-odchov?od=51