Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH, povlak na hladině a vápník

 

NápovědaFórum » Ostatní  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
pH, povlak na hladině a vápník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 19:18 Muž RBeil [174] Re: rybka1
Liapor mám taky a slepou hladinu jsem měl už před tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 19:17 Muž Rounce [30] Re: RBeil
No filtr mě čeří hladinu, do akva strkám čistý ruky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 19:12 Muž rybka1 [178] Re: Rounce
Ja som mal slepu hladinu pol roka a nevedel som s nou dat rady,nakoniec som to prestal riesit a zmizla sama.skus to trocha cerit nech je v pohybe alebo skimmer.ja som to mohol mat aj z liaporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 19:08 Muž RBeil [174] Re: Rounce
Víc čeřit hladinu. Nedáváš mastné ruce do akva ? Mi na slepou hladinu pomohl peroxid vodíku, ale to bylo jako bonus, použil jsem ho z jiného důvodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 18:58 Muž Rounce [30] Re: rybka1
Akva bylo založený znova ale to už budou skoro 3 měsíce co sem to udělal. Kořen by to dělat neměl měl sem ho tam už predtím a nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 18:54 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: Rounce
A nebo já mám i tu zkušenost, že to dělal kořen ( nevím dřevinu, ale byl to nějaký keř)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 18:51 Muž rybka1 [178] Re: Rounce
Cerit hladinu,je to novozalozene akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 18:48 Muž Rounce [30]
Zdravím na hladnině se mě udělal bílý povlak. Nevíte co to způsobuje připadně jak se ho zbavit ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 20:54 Muž Pepyyczek [17] Re:
zervan
jj taky jsem dal na radu pustit vzduchování a zabralo to jak řikáš ty do půl hodiny je to v pohodě a bez povlaku hop

cezarmilan
když jsem to narušil tak jsem to rozvířil ve vodě a začala to honit filtrace,ale myslím si že to šlo i ke dnu tak i k hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 20:26 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Pepyyczek
Ak to narušíš, padá niečo ku dnu? Alebo sa to vracia na hladinu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 18:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Pepyyczek
Mne sa hladina točila pekne, ale odkedy som vypol vzduchovanie vo filtri, robila sa mi často "mastná hladina". Stačilo tak na pol hodinku opäť pustiť bublinky vzduchu a bolo po probléme, na pár dní. Nakoniec som nechal najslabšie možné bublinkovanie trvalo - je to nehlučné a pomáha. Niekomu to však vraj nepomáha, takže asi je viacero možných príčin a variantov povlakov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2014 14:28 Muž acik [416] Re: Pepyyczek
jestli se nezbavíš slepé hladiny,tak poslední možnost je skimmer eheim 350 a hladina bude jak zrcadlo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 13:24 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pepyyczek
Pomůže trochu čeřit hladinu, většinou to odezní samo. Pokud ti to nedá pokoj tak jsou různé sběrače hladiny. Více se dočteš tady. rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 12:46 Muž Pepyyczek [17] Re: vaaclav
Jak se toho zbavím?Založim nádrž aby bylo vidno co tam mám za techniku a tak.Jinak co jsem tady tak pročítal tak by my mělo pomoci rozpohybovat hladinu.Řikam to správně?
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 12:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Už jsi viděl někdy biogenní odvápnění na hladině vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 09:47 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pepyyczek
Je to klasická slepá hladina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 19:41 Muž Pepyyczek [17]
Fotka k příspěvku Tady ještě jedna foto staženého povlaku prstem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 19:40 Muž Pepyyczek [17]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Takhle vypadá povlak u mě v akva začal se vytvářet včera a dneska je mnohem nepropustnější(tím myslím světelně) nevím jaké mám parametry vody.V pondělí zkusím zajet koupit nějaké testery a zkusím změřit.Jinak akva je znovu založené cca 1 měsíc.Předtím asi tak půl roku neběželo.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 11:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Petr1
...Po přidání 6g sody a 2g CaCO3, což by na 100 litrů mělo UT o 4 stupně zvednout, je naměřená UT asi 6. I když CaCO3 nebylo rozpuštěno kompletně, stejně počty nesedí...(pomiňme nepřesnost testů)...
Prolouskávat se celým vláknem nemám sílu a tak se omlouvám za daší "prázdné řeči". :-)
Nepřesnost testů bych jen tak neopomíjel: potřeboval jsem něco zjistit kolem roztoků uhličitanu("1") a hydrouhličitanu("2") sodného o 4 dKH. (Roztoky připraveny zodpovědně, věřím, že odchylka byla minimální.)
Ke změření jsem použil test DAJANA s výsledkem - "1" - 2dKH, "2" - 1dKH; test JBL s výsledkem - "1" - 5dKH, "2" - 6dKH; test AQUAR s výsledkem - "1" - 8dKH, "2" - 10dKH.
Pokud si dobře vybavuji, při smyslech jsem při tom měření byl. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 08:28 Muž kortezhugo [983] Re: Petr1
no ja ti poradim nieco lepsie ako sodu a vodny kamen
vyskusat mozes daaku mineralku...
hlavne co som pozeral? -tak niektore maju celkom dobry pomer Ca:Mg a hlavne je to uz vsetko rozpustene...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 23:45 Petr1 Re: Usine
To já vím, že chyba je u mě, když stejnou vodu má i 1/3 Prahy. Ale nemohu přijít na to, co dělám blbě.

Krib znám nazpaměť, AquaticPlant Central také, často čtu Barr Report ... a nic.

No zatím díky všem, dám vědět, zda se projevilo to CaCO3 a zvýšení alkality.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 23:14 GP Re: Petr1
jen mimochodem, to ph je mereno tim permanentnim testem jbl? nejsem si jistej, jestli to takhle funguje, pokud to tak neni a nekde jsem minul informaci o mereni, tak se omlouvam, jinak si myslim, ze vetsinu vlakna spekulujete celkem zbytecne....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   19.12.2011 23:09 Usine Re: Petr1
Máte stejnou vodu jako já, jsem ze Žižkova. Mě kytky rostou. Takže tím to asi nebude. Slepá hladina je tím horší čím hůře vám prosperuje akvárium. Bílý povlak je klasika, nic tak nenormálního. Něco děláte blbě, teď jen přijít na to co. Zapomeňte na to že rostlinám chybí Ca. Těm testům příliš věříte, nevěřte. Udělejte si prezentaci a uveďte co nejvíce informací. Potom se dá něco dělat. Takhle je to jen hádání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 22:40 Petr1 Re: Yirka
Jasně, jenže já za rok a půl vyzkoušel věci od přehnojení až po absolutní nehnojení (oboje úmyslně). Rok a půl je dost dlouhá doba, zejména když se některé věci projevují okamžitě. Tím myslím třeba během týdne. Od mého prvního příspěvku vyrostly listy u té Alternathery o cca 2 cm. A bez krabatění.

Problém vůbec není v návaznosti - problém je v tom, že je tady neblahým zvykem odpovídat na něco úplně jiného, než se lidi ptají.
Podívej, má první otázka byla, zda je nějaká vazba mezi pH, vápníkem a filmem na vodě. A ve spojení s alkalitou mne zajímalo, kam se ty dva tři stupně poděly. Rostliny jeví příznak nedostatku Ca. Vstupní voda má UT 4. Po přidání 6g sody a 2g CaCO3, což by na 100 litrů mělo UT o 4 stupně zvednout, je naměřená UT asi 6. I když CaCO3 nebylo rozpuštěno kompletně, stejně počty nesedí. A pokud je vstupní voda pH 7.2 a i při pravidelné výměně 1/4 vody týdně je v akva pH něco okolo 6, tak mne by mne zajímalo:

1. proč může nesedět výpočet a měření UT (pomiňme nepřesnost testů)
2. proč se pH nemění ani při výměně 1/4 vody, když by pufrační schopnost měla být díky alkalitě nízká a rozdíl v pH je tak velký
3. kam mizí vápník, respektive proč UT tak rychle klesá? Tedy za předpokladu, že za poklesem UT je právě odčerpání vápníku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 19:25 Muž Yirka [9126] Re: Petr1
Ne, ten v 18:44 hod. A v tom je ten problém, protože ty tam třeba vidíš návaznost na něco co bylo v poledne. Ale tak jak je to napsáno tam ta souvislost vůbec nemusí být a můžeš tím myslet cokoliv, zvláště když ta hnojiva nejsou vypsána. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 19:17 Petr1 Re: Yirka
Před chvílí myslíš dnešní poledne? Ale ok, zkusím prezentaci založit.

Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.12.2011 19:11 Muž Yirka [9126] Re: Petr1
Jenže na druhou stranu s každým příspěvkem(to možná přeháním) vypustíš nějakou novou informaci. Před chvílí třeba tu o nějakém hnojení. Pokud nezaložíš prezentaci s relevantními informacemi, kloudné rady se zkrátka nedočkáš. Za ty dlouhé příspěvky co píšeš bys ji měl dávno hotovou a vydalo by to více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 19:05 HaDaS Re: Petr1
Já osobně nevím jak ti mohu poradit, protože jsi mi pořád na mé otázky neodpověděl. Zdroj vody máme totožný, takže tam problém určitě, jak píšeš, není. Přesto k vodě vznesu ještě jeden dotaz. Nebydlíš náhodou v bytovce? Nečistily se výměníky? Nebo bydlíš-li v privátu, kdy došlo k proplachu systému? Neptám se jen tak mimochodem. Osobně jsem zažil problémy v obou, mnou uváděných případech.
Protože provozuješ akva již delší dobu, tak určitě víš, že častou výměnou vody se dá vyřešit většina problémů, kor když je vstupní voda v pořádku.
Protože jsi ale toto určitě praktikoval a nic se nezlepšilo (odmýšlím si nyní své podezření ze začátku příspěvku), tak jediný důvod může být buď ve filtraci, v něčem co do akva dodáváš, nebo v údržbě. Rostlinky ani rybky původcem tohoto všeho nejsou, pokud jsou tebou dodané informace relevantní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2011 18:57 Žena Žabka [387] Re: Petr1
Ale dotaz na čistotu kanistru nie je nezmyselný hmm stydim Predsa nikdo z nás nemá pravdepodobne krištálovú guľu, my nevieme, z čoho nalievaš, kým to nepovieš...Ale ak je čistý a nový, tým to určite nebude.. Skúsil si tú vrstvičku nasušiť a hodiť do ohňa, ako ti tu radili?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 18:44 Petr1 Re: HaDaS
Ano, ale také by někoho mohlo napadnout, že když mám akva několik let a dva roky jsem udržel podobnou nádrž, že asi budu o filtraci a odkalování něco vědět. A taky mne dost vytáčí opakování dotazů. Nezlob se, ale když napíšeš "Já jsem se zde třeba nedočetl, odkud bereš vodu." a já přitom hned na začátku napsal Vstupní voda Praha, směs Želivka/Káraný", co si asi tak mám myslet??? Když napíšu, že tam mám Fluval 205 a on se mne zeptá, jak je řešená filtrace, tak jak to mám brát??

To samé platí o velkých zásazích - jestliže akva komplet předělám, to znamená, že úplně vše vyházím, přeorám a vyčistím dno a znovu osázím, a ten problém pokračuje, asi nebude chyba ve dně nebo detritu, ne? Nechci teď rozebírat, co vše může při podobných zásazích nastat, ale nevím o tom, že by při opačných podmínkách (pokud bych si třeba nedal pozor na denitrifikační bakterie a podobně), pokračoval stejný problém.

Zjistit příčinu? Na co myslíš, že se už rok ptám a co se snažím zjistit? Akva jsem založil prakticky komplet znovu. V průběhu toho období došlo i na výměnu filtru z vnitřního na externí. Bez ohledu na to, co dělám nebo nedělám s hnojivy, je stav pořád stejný.

Píšeš, že mám změřit vodu. Co více chceš změřit? Jaký údaj ti tu chybí?

Tobě vadí mé podrážděné reakce. Hm. Mě zase vadí nesmyslné dotazy na čistotu nádoby, ze které dolévám vodu.

Odpověděl tady někdo něco vlastně ohledně prvotního dotazu? O tom, že rostlinám na 95% chybí vápník, vím. O pH také něco vím. Co jsme se ale chtěl poradit, byla vazba mezi pH a vápníkem. Ano, nedošla mi ta alkalita. Takže v tomto případě stačila rada ve smyslu "Zkus zvýšit alkalitu přes CaCO3, ne jedlou sodou". A ne nesmyslné rozebírání stavu filtračních náplní nebo čistoty kýble. Jenže, i tuto variantu, pokud je správná, jsem si musel dohledat jinde. No v každém případě děkuji za to naťuknutí ohledně alkality.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   19.12.2011 17:53 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: romant
já tě obdivuju,jak se trpělivě snažíš poradit...a skoro ti je vynadáno.. coze ,že se na to ne... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   19.12.2011 17:03 HaDaS Re: Petr1
Tohle mne docela vadí, nezlob se. Všichni se ti tady snaží nějak odpovědět, a ty místo toho podrážděně reaguješ. Víš, kdyby jsi měl založenou prezentaci, tak jak má většina lidí, kteří chtějí poradit, tak by ti nebylo pokládáno tolik otázek.
Jestliže jsi měl nádrž holandského typu, jak píšeš, tak se asi stalo něco zásadního. Ty se však neustále bráníš odpovědím.
Mně se zdá, a myslím si, že nebudu jediný, že jsi udělal nějakou zásadní změnu a nechceš si jí přiznat.
Já jsem se zde třeba nedočetl, odkud bereš vodu. Ptal jsem se v jakém stavu jsou filtrační náplně, vesměs stejná otázka jakou měl romant. Navrhoval jsem ti jednoduchý test na určení původu povlaku, když máš podezření na vápník.
Dozvěděli jsme se, že jsi dělal velké zásahy do akvária, viz výměny dna, pokusy se změnou alkality atd., aniž by jsi zjistil příčinu. To je špatně v každém oboru. Řešit důsledky a neznat příčinu.
Promiň, ale ať se na to dívám zleva či zprava, tak mi připadá, že problém bude spíše v tvé netrpělivosti. K nějaké změně došlo, ale ty místo toho aby jsi se dopátral původu této změny, tak jsi začal dělat všechno možné, jen ne to co ti tady všichni radí. Zjistit příčinu. Mi tu příčinu nezjistíme, jen tě můžeme navést tím správným směrem.
Jestli ovšem nechceš poradit a radši budeš nevrlý a tvrdošijně si trvat na svém, že se změnila voda ... tak ji "kur.." změř. To je poprvé co jsem použil sprosté slovo na těchto stránkách. Mnozí ti to určitě potvrdí.
Jestli je vstupní voda O.K., tak je problém v provozování akva. Tečka ... Konec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 16:41 Petr1 Re: romant
Kdybych změnil náplň filtru, napíšu, že se problémy nastaly po změně náplně filtru. Nezlob se, ale toto nikam nevede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 15:51 R Muž romant [27987] Re: Petr1
Jak často je čištěnej filtr? Složení filtračních hmot je stále stejný, nebo se něco měnilo, mění?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 15:43 Petr1 Re: romant
Četl jsi předchozí příspěvky???

V akva je asi 23 stupňů, je tam na 110 litrů Fluval 205 s vývodem pod hladinu, nemyslím, že by stála Akva má pravidelně hlubkově čištěné dno (ostatně asi 3 měsíce zpět proběhla komplet reorganizace), je nepřerybněné. Rozvody jsou v pohodě, nádoby jsou nové plastové kanystry.

Alkalita dříve 6, nyní 4 ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 15:36 R Muž romant [27987] Re: Petr1
Jasně, taky moc neodkaluji. Když máš podezření na vodu, tak jak se změnily parametry? To, že k té změně došlo tzv. ze dne na den, tak to by mě vycházelo na nějakej vleklejší problém který se projeví v momentě překročení určitý meze anebo třeba to co píšeš a to je změna vstupních parametrů vody. Co filtrace, jak je řešená?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 15:28 Petr1 Re: romant
Ber to tak, že nyní ve dně fakt nic není ... :-) Ostatně, u hodně zarostlých akvárií ani odkalovat nemůžeš, protože já se na dno třeba vůbec přes rostliny nedostal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 15:10 R Muž romant [27987] Re: Petr1
Tak ta zrnitost dna je větší a mohlo by docházet k nesprávnýmu rozkládání detritu. Píšeš, že odkaluješ hloubkově, ale jak jsem pochopil tak nepravidelně, což by mohlo stačit k tomu, aby se tam nahromadil ten bordýlek, který při větším množství dokáže snižovat Ph. Neber to jako bernou minci, je to jenom moje úvaha. Začal bych pravidelně týdně odkalovat a samozřejmě s tím měnit 30% vody. Ještě otázka, na rybí obyvatele. Píšeš, že akvo není přerybněný, co jsou to za ryby, který tam máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 14:59 Petr1 Re: romant
Taková ta akvaristická směs kamínků 3-8 mm. Zkoušel jsem i různé substráty, ale když to dříve rostlo, tak hustě zarostlé akva, kde nebylo vidět ani dno ani zadní stěna, rostlo i z vody. A když to pak přestalo, zkoušel jsem i DeponitMix od Dennerle a nic :-)

Ale čím dál více se utvrzuji v tom, že se muselo stát něco s vodou. Je divné, že bych měl rok normální akva, pak dva roky akva holandského typu včetně Rotal, Pogostemonu a podobně, rostliny jsem i rozdával/prodával a najednou bych nebyl schopen udržet při životě ani Limnophillu :-( Vždyť mně tam nerostou ani řasy :-(

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 13:14 R Muž romant [27987] Re: Petr1
Co tvoří dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 13:11 Petr1 Re: HaDaS
Ono v tom akva neroste vůbec nic, spíše živoří. Ale po podrobném prohledání se potvrdila má domněnka (tedy pokud bylo tvrzení v onom příspěvku správné).

V diskuzi rybicky.net/forum/4574… píše kortezhugo o Corymbose, že je to nedostatek Ca. Fotka je jak z mého akva. Já si to myslím také už dlouho, jenže ... může to být příčin více. No nadrtil jsem tam trochu toho vodního kamene, předpokládám, že akutní problém by to mohlo spravit. Pokud ano, dám nějaký zdroj vápníku do filtru a pokusím se tím dosáhnout alkalitu někde okolo 6-7, což je o 2 více, než ve vstupní vodě.
Co si o tomto postupu myslíte? Jelikož jsem už zkoušel přehnojovat i nehnojit, systit i nesytit i svítit a nesvítit a nic, je alkalita a Ca snad poslední možnost, co jsem nezkoušel. Kdysi jsem tu psal příspěvek "Proč nic neroste? Ale vůbec nic ..." bylo to jako PetrPetr, datum 27.11.2010
Od té doby se nic nezměnilo, vlastně jen k horšímu. Ale jak píši - uvidíme, co se stane po tom zvýšení alkality. Akva bývalo fakt krásné a plné rostlin, ta změna se odehrála prakticky den ze dne, což by ukazovalo na nějakou zásadní změnu vstupní vody. A pokud vím, bývala uhličitanová tvrdost přes 6, teď jsem naměřil 4. Škoda, že mne to nenapadlo dříve, už jsem to chtěl i zrušit a udělat si africké cichlidy. Tak tomu dám ještě šanci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 11:49 HaDaS Re: Sid
A kde by tedy mohl být problém původního tazatele Petr1. Já jsem se klonil k vnějším vlivům. Jaký je názor ostatních. Rostlinky vynecháme. ;-)
Napadlo mne ještě otevřít filtr a čouhnout do něj. Nebude tam číhat nějaké překvápko? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2011 19:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Žabka
Pokiaľ by si mal rastliny, ktoré pasívne okyseľujú vodu
To se mi nezdá. ;-) :) rybicky.net/forum/3614
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2011 19:24 Žena Žabka [387] Re: Petr1
Ahoj, škoda, že tu nemáš prezentáciu...Chcela som sa pozrieť, aké máš v akváriu rastliny...Možno je to blbosť, ale voda má určitú pufračnú schopnosť...Pokiaľ by si mal rastliny, ktoré pasívne okyseľujú vodu a pufračná schopnosť vody by bola narušená, pri 100 litroch hrubého (neviem, aký máš čistý), by to možno mohlo zamávať hodnotami pH...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 14:41 HaDaS Re: Petr1
Aha, tak nyní si to už dokáži představit. Představoval jsem si ten povlak jinak.
Dokázal by jsi dodat nějaké foto té krusty? Nebál by jsi si toho povlaku trochu líznout? Kyselo slaný ... pravděpodobně něco s příměsí vápníku. Jde nějaký "odlomený" kousek vyjmout. Pokud ano, umísti to nad oheň. Pokud bude plamen reagovat tak, že dostane cihlově červenou barvu, nebo se k ní blížit, bude se jednat pravděpodobně o něco s příměsí vápníku.
Toto je nejednoduší způsob, jak se něčeho dobrat. ;-)
Pak mě ještě napadá velmi tvrdá železitá voda, která dělá povlak sama o sobě. To by jsi ale poznal, když si děláš čaj nebo kafe. Povlak na hladině, jakoby polo-průsvitná krusta.
Je to střelba, ale jediné co mne zatím napadlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 10:25 Petr1 Re: HaDaS
V akva je asi 23 stupňů, je tam na 110 litrů Fluval 205 s vývodem pod hladinu, nemyslím, že by stála :-) Akva má pravidelně hlubkově čištěné dno (ostatně asi 3 měsíce zpět proběhla komplet reorganizace), je nepřerybněné. Rozvody jsou v pohodě, nádoby jsou nové plastové kanystry.

Povlak je mi jedno, neřeším ho, jen občas při výměně vody stáhnu. Spíše mne zajímá, co to je a proč rostliny jeví tak brutální známky nedostatku vápníku. A to od té doby, co se začal ve větším objevovat ten povlak. A začalo to z ničeho nic asi před rokem a půl a pokračuje bez ohledu na stav rostlin a ryb, čištění ... Prostě je jedno, zda je to znovuzaložený interiér s komplet vyčištěním, nebo 1/2 roku nečištěné. Když to začalo, přidával jsem CO2. S CO2 jsem před 3/4 rokem přestal, pokračuje to stejně. Mám podezření na změnu vodu, je pravda, že tvrdost jsem měřil asi 4 roky zpět a byla CT12/UT6. V poslední době jsem to nezkoušel.

Na myšlenku s vápníkem mne přivedla právě kombinace normálně tvrdé vstupní vody, změny pH, projevy nedostatku vápníku na rostlinách a tvorba "krusty" připomínající krustu v sudech s vápnem. Vždyť mě tam neroste ani Alternanthera :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 10:11 Petr1 Re: vaclav
Václave, bavíme se o povlaku, který má strukturu jako tenká vrstva ledu? Tedy při dotyku se rozláme na menší i větší kousky jako kry tenkého ledu. A tyto kry s ostrými hranami pak jezdí po hladině, když je naženeš do jedné části, opřou se o sebe, takže mezi nimi je čisté místo - prostě jako rozlámaný tenký zasněžený led. A když se to při odsávání zvíří, ve vodě to plave jako bílé vločky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 20:59 HaDaS Re: Petr1
Odpovím ti částečně. Forma vápníku to není. Rozpohybuj hladinu, sniž teplotu v akva. Hlavně hladinovou teplotu, která je způsobená osvětlením.
Kolísání pH? A co znečištěná nádoba z které doléváš vodu? Co rozvody vody? Nedošlo k proplachu nebo nějakému jinému zásahu? Kolísání pH přisuzuji nějakému znečištění z venku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2011 19:02 Usine Re: Petr1
Cituji:
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
:-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Ostatní • Zobrazeno 2816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17419-ph-povlak-na-hladine-a-vapnik?od=51