Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Permanentni test CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Výroba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Permanentni test CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 12:49 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetkyRe: Miso
já to míchat nebudu :) ale spoléhám na naši chemickou službu na hasičárně

ještě takovej detail,když budu mít hotovej roztok,nejni lepší to s tou modří namíchat vedle a pak to teprve dát do drop-checkru?a v jakym poměru by to mělo cirka bejt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 12:43 Muž Miso [470] Re: Danego Perros
idealna farba je v takomto pripade zelena pretoze urcuje pH rostoku o 4dkH v ktorom je rozspustene cca 30mg/l CO2. Zalezi vsak na tom ako presne vies namiesat roztok o 4dkH ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 12:28 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Danego Perros
presne tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 12:14 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetkyRe: Miso
talminovu tabulku jsem studoval a vychází mi z toho i co jsem se dočetl tady,že idální barva je zelená,pochopil jsem to správně?takže,když se vrátím k mé první otázce,vyrobím si 4dkH roztok,ten aplikuju do drop-chekru a přidám bromthymolovou modř a nainstaluju do akva a po čase roztok vyměním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 11:45 Muž Miso [470] Re: Danego Perros
z coho? bromthymolova modra ak ju pridas do roztoku 4dkH (cim viac pridas tym bude farba sytejsia) ma prechot z modrej do zltej prave tam kde potrebujes ak chces merat nmozstvo CO2. Niektory vyrobcovia predavaju uz komplet namiesane roztoky, iny ti daju cinidlo plus roztok 4dkH, a v najhorsom pripade iba cinidlo. (pozri si tilmannovu tabulku plus zmenu farby bromthymolové medre pri urcitom pH a pochopis)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 11:26 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetkyRe: Moucha
www.ebay.com/… jsem z toho volako celý zmatený :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 11:10 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Danego Perros
k nekterym testum to davaj.... o jake lahvicky jsi myslel
bezne testy pH jsou smesi nekolika indikatoru, tak aby se pokryl pozadovany rozsah hodnot pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 10:56 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetky
tajfun1 napsal: Kdyby si chtěl někdo vyrobit 4dkH referenční roztok ze sody na praní (Na2CO3 x 10H2O), který mi přijde lepší než z bikarbony, lépe a rychleji reaguje. Tak jsem jsem spočítal poměr následovně.(doufám, že správně, bo už je to pár let, kdy jsem z chemie maturoval :-D - ale nakonec sera test tuto koncentraci potvrdil ;) )

1,021g krystalické sody na praní rozpustíme v 0,5L destilované vody (popř. z funkční RO) a pořádně promícháme. Vznikne nám 40°dkH. Z toho vezmeme 50ml, které smícháme s 450ml destilky, pořádně zamícháme a vznikne nám 4°dkH roztok.

takže při tomto postupu si vystačíme pouze s 1L destilky :-), ale je vhodné zdůraznit, že s čím menším množstvím látek pracujeme, tím vyšší bude odchylka např. při nepřesném vážení. Pro zvýšení přesnosti lze použít jiný vhodný násobek sody a vody, kupříkladu 2,042g na 1L destilky etc...Takto nám také vznikne 40°dkH a dále pracujeme podle výše uvedeného návodu.

pokud má někdo anhydrid uhličitanu sodného (nemá mol. vody), tak stačí 0,757g na 1L destilky a vznikne 40°dkH - anhydrid lze vyrobit např. v troubě tepelným rozkladem bikarbony

gl&hf

jestli tomu dobře rozumim,tak tento roztok se naleje do drop-checkeru,ale bych něco změřil musím do toho kápnout několik kapek(nevím kolik?)bromthymolové modři(je to,to co se prodává v těch lahvičkách?),ptám se pro to,že se divím,proč k tomu většinou neprodávaj rovnou 4°dkH roztok coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.01.2013 15:48 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: vs001
výmena náplne s výmenou vody??.. obchodný trik , aby to bolo potrebné kupovať častejšie, inak nevidím dôvod tej výmeny s vodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 15:13 Muž vs001 [21] - Rostliny
používám už nějakou dobu test od JBL a bez problému, nechávám ale činidlo taky déle a když už si nejsem jistý, vytáhnu na nějakou dobu z vody ven, jestli ještě reaguje. předepsaná výměna s každou výměnou vody se mi zdá trošku šílená.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 15:13 Muž Miso [470] Re: Elffka
rozdiel 1dkH by mal spravit orientacne 5mg/l CO2 v merani, tj ked mas napr 3dkH namiesto 4dkH roztok zmeni farbu pri nizsom obsahu CO2. Ale ako uz bolo pisane, nezistis ci si to zle namiesala alebo zle meria test kH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 11:18 Žena Elffka [9] Re: tajfun1
Děkuji za odpověď:-)Ten test jsem měla úplně žlutý, nechala jsem ho stát cca 6 hodin mimo akva a pouze zezelenal, nezmodral. Takže jsem dala novou náplň, ta po hodině mimo akva zmodrala, teprve pak šel drop checker do akvárka. Teď je žluto-zelený :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 20:03 Muž tajfun1 [222] Re: Elffka
použít lze, spolehlivost bude záviset na přesnosti výroby. každopádně uvidíš tendenci, když ti to bude v akva tmavnout, tak přidáš CO2 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 18:16 Žena Elffka [9] Re: tajfun1
Je mi jasné, že je spousta možností, kde udělat chybu. Spíš mi jde o to, jestli takový roztok můžu použít a bude měřit aspoň trochu spolehlivě:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 11:32 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: atiw
ja ho používam, nevšimol som si žiadne problémy s jeho pužívaním, noa čo sa týka presnosti merania, tak je tolen orientačne nakoľkko je potrebné nameranie CO2 odhhad farebnej stupnice so zafarbeou kvapalinou, inak ja nechávam náplń dlhši jak jeden mesiac a nevidím žiadne rozdiely v kvapaline
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:12 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: atiw
Tam mal byť otáznik? Lebo ako oznamovacia veta to veľmi neoznamuje... Ak áno, tak vyzerá rovnako, len sa tam dáva, okrem činidla, aj voda z akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 20:57 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – test JBL
Jak vypadá ten test od JBL, do kterého se dává voda z akva. Já mám test JBL, v balení byly 2 lahvičky s náplní, kterou nakapu - 25 kapek do nádobky uzavřu a umístím do akva.

akvaristika-365.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 18:10 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Sid
Jistě, ale takovou váhu nemám.
Šlo mi o to, že starý test(s akvavodou) neodečítal, pokud se nenechal venku zmodrat, nebo naopak zežloutnout vydechováním... to je jedno, prostě odečítal jak má až po těchto procedurách...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 18:03 Muž tajfun1 [222] Re: Elffka
tady také záleží, jak PŘESNĚ si odměřila H2O (jestli si použila přesný odměrný válec či nějaký hrnek...také pozor na chybu měření, kdy voda "šplhá" po stěně nádoby vzhůru, ale hladina je mnohem níže) či jestli si použila úplně nový balíček jedlé sody, jelikož ona do sebe ochotně přijímá vzdušnou vlhkost, přičemž následné vážení je touto vodou zkresleno a pak to také není nejpřesnější ...a v neposlední řadě jak přesně si vážila, jakou jsi použila váhu....toto vše dohromady může způsobit určitou odchylku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 17:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: pavelbartek
...Také mi činí problém namíchat 4dKH roztok... Pro lidi jako já, co se nechtějí míchat z roztoky...
Chce to jen trochu citlivější váhy, (dnes otázka nějakých 200,- Kč, dají se využít i k jiným účelům), a správný návod. :-)
...Používám per.test od JBL, ...leje se tam místo roztoku akvarijní voda. Nevím proč, ale jak jsem jej připravil a dal do akva(samozřejmě je zelený) nikdy se jeho barva nijak nezměnila...
Nemůže to být tím, že máte v nádrži právě tolik volného CO2, že roztok "nemá potřebu" měnit (zelenou) barvu? :-)
Co kdybyste roztok před instalací nenechával zmodrat, ale naopak snížil jeho pH, (a tím ho obarvil na žluto), a pak sledoval jeho reakci po vložení do nádrže? (Když nic jiného, bude to rychlejší, než jej nechat modrat. :))
BTW: Ke snížení pH roztoku v dropčekru před jeho vložením do akvária nejlépe poslouží vzduchovací hadička ve spojení s vlastními plícemi. ;-) :-)
(9992)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 17:09 Žena Elffka [9] Re: Sid
Připravovala jsem to dle návodu, co je zde ve článcích. Ten dotaz ve vlákně o pH controlleru jse zadávala pro jistotu, do teď jsem bublala kvasnicema, takže jsem toto prakticky nikdy neřešila hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 16:28 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Sid
Také mi činí problém namíchat 4dKH roztok. Používám per.test od JBL, ano je zastaralý, leje se tam místo roztoku akvarijní voda. Nevím proč, ale jak jsem jej připravil a dal do akva(samozřejmě je zelený) nikdy se jeho barva nijak nezměnila. Jednou jsem na něj zapomenul mimo akva a on samozřejmě zmodral, dal jsem jej do akva a fungoval perfektně. Dělám to tedy takto, namíchám a nechám mimo akva zmodrat, teprve pak jej dávám do akva. Pro porovnání jsem použil Dennerle PROFI-LINE CO2 Special-indikator a oba se chovají stejně. Pro lidi jako já, co se nechtějí míchat z roztoky ty náhradní náplně od Dennerle mohu doporučit, nic se nemíchá, rovnou se to hrkne do testu a akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 15:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Elffka
Podle jakého návodu jste postupovala? Pokud si připravíte podle relevantního návodu roztok o 4 dKH, pak nemůžete věřit amatérským testům, které ukážou jinou hodnotu. ;-)
Já jsem si zkusil roztok o 4 dKH změřit třemi různými testy a každý(!) ukázal jinou hodnotu. Nejblíž se dostal test od JBL, testy od Rataje a AQUARu byly "hodně mimo"...
EDIT: Podle dotazu v tomto tématu rybicky.net/forum/15425-ph-controler-za-rozumnu-cenu usuzuji, že s tou přesností přípravy roztoku do permanentního testu CO2 to u vás nebude moc slavné... hmm
(9991)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 15:27 Žena Elffka [9] Re: tajfun1
Míchala jsem destilovanou vodu a jedlou sodu. Činidlo používám od Sery - bylo u drop checkeru. Takže se dá měření věřit ikdyž to má 3dKH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 14:36 Muž tajfun1 [222] Re: Celiny
to neni nic slozityho, pokud clovek vi, jak to funguje, tak si to udela tak, jak mu to vyhovuje. To ze si myslis, ze to musí nutne byt jen 4dKH, tak akorat prokazujes neznalost tohoto tematu...mnoho lidi pouziva 3dKH ci 5dKH roztoky uplne bez jakyhkoliv potizi...4dKH se používá hl. ve spojeni s čistou bromthymolovou modri, kde pak funguje obecné pravidlo žluta - moc CO2, modra - málo ...kazdopadne mnohem presnejsi je merit pH roztoku podle barvy a pak urcit mnozstvi CO2 dle till. tabulky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2012 14:25 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: tajfun1
ale proc to delat jednoduse podle mnohymi odzkouseneho postupu, kdyz to jde udelat slozite..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 14:24 Muž tajfun1 [222] Re: Elffka
jde o to, že kapkové testy nejsou úplně přesné, takže to klidně může mít i ty 4dKH, záleží, jak moc přesně si pracovala. Není pravda co píše Celiny, že musí mít přesně 4, jinak ti je na houby, můžeš si namíchat koncentraci jakou chceš a pak se podívat do Till. tabulky na odpovídající hodnoty. Taky nevíme, jaké jsi použila činidlo a z čeho si roztok míchala?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2012 14:02 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Elffka
je nutne mit to it presne 4 jinak je ti permanentni test na houby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:58 Žena Elffka [9] – Drop checker
Ahoj,
připravila jsem si dle návodu vodu do drop checkeru. Po změření testek KH od Sery mi vyšel výsledek 3dKH místo 4dKH. Vadí tato odchylka hodně? S jak velkou chybou bude drop checker ukazovat? Můžu to takto nechat, nebo je opravdu třeba připravit 4dKH? Po nainstalování CO2 setu je drop checker úplně žlutý a to i po ubrání množství plynu. Rybky jsou ok.

Děkuji za rady:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 20:57 Muž Miso [470] Re: atiw
Ktory dennerle myslis?
akvaland.sk/…
www.dennerle.eu/…
ak ten druhy tak je to asi jedno, ten prvy vyzera v akva lepsie, ale tazsie sa urci odtien cinidla
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 20:21 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – Dlouhodobý test na CO2, JBL, Dennerle
Který dlouhodobý test na CO2 je lepší a přesnější, ten od JBL, viz obrázek, nebo test na CO2 od Dennerle, je to taková baňka, umístěna v akva.

akvaristika-365.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2012 21:58 Muž Miso [470] Re: Sid
Mne DC zmodra skor ako stihnem vycistit skla a to je menej ako hodina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2012 16:11 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
U me dojde k zmodrani naplne asi po 60 min. po vyndani dropcheckeru z akvaria. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:55 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: tajfun1
Jj, když člověk spí, to ani nevnímá, jak čas letí. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:49 Muž tajfun1 [222] Re: Sid
rychlejší určitě, ale jednodušší nevím...stačí vyndat před spaním a ráno bude s jistotou vědět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: tajfun1
To se načeká, než test zareaguje na změnu koncentrace CO2 vyndáním z akva na vzduch. :) Jsou i jednodušší a rychlejší metody, jak zjistit, jestli test reaguje na změnu koncentrace CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:31 Muž tajfun1 [222] Re: atiw
no budes vedet, ze ten indikator funguje hmm a ze je chyba nekde jinde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:21 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tigerRe: Miso
Do testerů dávám originální náplň a CO2 pouštím z láhví.

K tématu chci ještě dodat, že ani při přistavení CO2 z láhve, kdy CO2 klesne na minimum je zelená barva v JBL testu stále ve stejném odstínu, ani nezesvětlá, natož aby šla do modra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 21:39 Muž Miso [470] Re: atiw
takze napln miesas z dvoch roztokov? ako pridavas CO2 do akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 21:27 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tigerRe: Miso
Miso:Nevím, který je novější mám ten, co je na foto, o jiném nevím. tajfun: co tím získám, když se mi venku na vzduchu zbarví do modra, potřebuji, ať mi pracuje v akváriu a ukazuje adtuální stav CO2 v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 21:22 Muž Miso [470] Re: atiw
mas ten novsi test od JBL kde uz je pridany roztok 4dHK?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 20:50 Muž tajfun1 [222] Re: atiw
tak tu nadobku vyndej z akva a nech ji na vzduchu (idealne jen tu nadrzku, bude to rychlejsi), az z toho vyprchá CO2, mela by se zbarvit do modra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 20:06 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – JBL pernament CO2 test
Mám JBL pernament CO2 test, problém je v tom, že mi neustále ukazuje stejnou hodnotu CO2 v akváriu, políčko je neustále zelené, zkoušel jsem hodně přidat CO2, pro ryby až smrtelná koncentrace, pak by se políčko mělo zabarvit do žluta, naopak jsem zastavil přísun CO2, mělo by to jít do modra, ale barva je stále stejná. Funguje to vůbec? Podobný problém mám s testem, který jsem koupil od Rataje, ten je pro změnu pořád žlutý, i když jsem prováděl pokusy, zastavil jsem CO2, měl by se obarvit do modra, pořád žlutý, to znamená max. koncentrace CO2. Mám v jednom akva test CO2 od Dennerle, je to taková baňka v objímce, u něho se barva mění dle koncentrace CO2 ve vodě. S tím jsem spokojen, myslím, že pracuje v pořádku.Jaké s tím máte zkušenosti vy?

www.aqua-shop.ru/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 20:37 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: atiw
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 20:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: atiw
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 20:30 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – CO2 JBL test a CO2 Denerle test
Zdravím, před časem jsem koupil v Hornbachu 2 výše uvedené dlouhodobé testy CO2,byl jsem s nima spokojený, ale po spotřebování indikační kapaliny nejsem schopen si tuto sehnat. Ptal jsem se v Hornbachu, neboť mi připadlo logické, že budou mít do těcht testů náhradní náplně, bylo mi řečeno, že je nemají a nikdy neměli. Čož se mi zdá být dost diletanské. Budiž. Momentálně mám oba testy k ničemu. Nevíte někdo náhodou, kde se dají tyto originální indikační kapaliny sehnat? Předem děkuji za odpověď. :-(

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2012 14:14 Muž tajfun1 [222] – výroba 4dkH
Kdyby si chtěl někdo vyrobit 4dkH referenční roztok ze sody na praní (Na2CO3 x 10H2O), který mi přijde lepší než z bikarbony, lépe a rychleji reaguje. Tak jsem jsem spočítal poměr následovně.(doufám, že správně, bo už je to pár let, kdy jsem z chemie maturoval :-D - ale nakonec sera test tuto koncentraci potvrdil ;) )

1,021g krystalické sody na praní rozpustíme v 0,5L destilované vody (popř. z funkční RO) a pořádně promícháme. Vznikne nám 40°dkH. Z toho vezmeme 50ml, které smícháme s 450ml destilky, pořádně zamícháme a vznikne nám 4°dkH roztok.

takže při tomto postupu si vystačíme pouze s 1L destilky :-), ale je vhodné zdůraznit, že s čím menším množstvím látek pracujeme, tím vyšší bude odchylka např. při nepřesném vážení. Pro zvýšení přesnosti lze použít jiný vhodný násobek sody a vody, kupříkladu 2,042g na 1L destilky etc...Takto nám také vznikne 40°dkH a dále pracujeme podle výše uvedeného návodu.

pokud má někdo anhydrid uhličitanu sodného (nemá mol. vody), tak stačí 0,757g na 1L destilky a vznikne 40°dkH - anhydrid lze vyrobit např. v troubě tepelným rozkladem bikarbony

gl&hf

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 16:26 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Vašek
Mrkni na eBay tam to mas myslim levnejsi! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2012 14:17 Muž Miso [470] Re: tajfun1
myslim ze nic ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2012 13:55 Muž tajfun1 [222] Re: Miso
a co brani tomu, abys pouzil 4dkH roztok misto vody z akva? pak uz to je mnohem presnejsi...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 15

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 22455x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1733?od=451