Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Permanentni test CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Výroba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Permanentni test CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.01.2014 18:31 Muž daren [408]
Dneska jsem resil vyrobu 4dKH roztoku. Nevim zda to jiz nekdo nenadhodil, ale po prostudovani navodu rybicky.net/clanky/1102-vyroba-4%C2%B0dkh-roztoku-pro-permanentni-co2-test jsem zvolil postup nevyzadujici redeni ani vahy, treba nekomu prijde vhod:

1) koupite si 1l lahev destilky
2) koupite si balicek jedle sody
3) zajdete do lekarny a nechate si navazit 120 mg sody
4) sodu nasypete do destilky

(Ja si nechal navazit tedy jen 60 mg a namichal si to v pulitrovce od dobre vody; za navazeni lekarnice nic nechtela, zrejme to pojala jako opraseni znalosti prace se zaprasenym pristrojem :).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 21:46 Muž luckyway [5] Re: cezarmilan
Diky. Doufam, ze se mi to nevylije, mam dropchecker domaci vyroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:56 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Robo
Ja som chcel veľmi jemne naznačiť, že mám týchto DC od viacerých výrobcov a preto mám aj možnosť porovnávať. Nechcem sa už ale vracať k mojím názorom ;-)
Uznávam, nieje to lacná záležitosť, veľká škoda, že to nepredávajú samostatne, teda bez činidla.
Niektoré som kupoval cez ebay a niektoré som si vyrobil sám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2014 19:53 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: luckyway
Ja pridám ;-) ale len odpoveď na dotaz. JBL i SERA riedia BTM liehom, teda alkoholom. Pri vyliatí do akvária? No nemalo by sa to stávať, ale nebude z toho katastrófa. Dostane sa to z vody von pomerne rýchlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 11:58 Muž luckyway [5]
Ma nekdo predstavu, co se stane, kdyz se do aqua vyleje kapalina na mereni Co2 od firmy JBL? Nemam navod, takze nevim, co to je za kapalinu. Pokud byla tato otazka jiz zodpovezena, 0mlouvam se. ze se mi nechce cist cele vlakno. Dik za odpoved
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 11:22 Muž Robo [45] Re: cezarmilan
No jo jenže kdyby měl člověk všechny DC testovat a potom si vybrat, který je nej tak příjdeš za chvílí na buben, protože to nestojí 20kč, ale ceny se pohybují od 200 kč a třeba ten JBL jsem viděl v Hornbachu za 399kč což je nereálná cena. Ten co jsi tady ty doporučoval tuším, že to byl Blau, pokud se pletu tak mě oprav. Ten se mi taky líbí jelikož má bílé pozadí a to činidlo jde krásně rozeznat, ale problém je v tom, že u nás v akvaristikách a e-shopech ho nikde neprodávají. Jediný kde jsem ho našel tak je tady www.akvarista.cz/… jenže bohužel ten je nedostupný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 11:10 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Robo
Lepšie by bolo vyskúšať viac druhov-typov a potom porovnať, ktorý je naj... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 11:00 Muž Robo [45] Re: replikant33
Je to jak píšeš. Dá se to z toho skleněného DC krásně vylít i nalít jen je třeba přijít na to jak a nemusím s ničím třást ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 18:39 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
no ventilgumka www.rybarske-potreby-rpk.cz/… tenká gumová hadička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 18:26 Muž dome [6] - RostlinyRe: cezarmilan
V akvaristice je ta estetika sakra důležitá!i když to zde nevypadá....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 18:01 amrtin Re: replikant33
"ventilgumka"?što éto? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 17:57 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Johan
nic proti tomu ale z toho skleněniho se to da normalně vylít pivo jinak střikačka a ventilgumka rozhodně pomuže vždy potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 17:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: cezarmilan
Tie sklenené varianty sú robené pre estetiku, nič proti ním, ale keď treba meniť činidlo, tak treba tým triasť, triasť a tiasť. A nebo použít stříkačku, nasát a zase napustit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 17:48 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: prasan
Ja tvrdím (bez reklamy), že tieto sú naj používam palec
Tie sklenené varianty sú robené pre estetiku, nič proti ním, ale keď treba meniť činidlo, tak treba tým triasť, triasť a tiasť.
Tie sera-cke má penta v pet-centrách občas vo výpredaji, sú za cca 6€
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 17:27 amrtin Re: Johan
Je.Já to vím,chystám se ho odlít až budu měnit vodu(zítra).A dík za všímavost pivo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2014 17:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: amrtin
Není tam zbytečně moc roztoku? Myslím si, že by měl být do poloviny baňky, aby byl co největší povrch hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 17:02 amrtin Re: Johan
Fotka k příspěvku To je přesně on ano :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:59 - Re: replikant33
Johan to študovať nemusí. ;-) 4dKH roztok ti našejkuje na počkanie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:59 - Re: Johan
No pekné,penké.Ebay môj nepriateľ.Takže skúste lepší odkaz. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:58 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Johan
pohoda ne :) za2-3 tydny ho maš doma mezi tim naštuduješ jak se dela ta kapalina,, a pak pulku pošleš mne smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: replikant33
Co třeba za 50 kč? www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:49 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: dome
ten stoji to same ale v dolarech huusty :)

divej tady jich je nekolik vybranych okolo 200
www.ebay.com/…

www.ebay.com/…

www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:49 - Re: replikant33
cca 10€ v balení s indikátorom,no ak ho už mám doma čo ho mám vyhodiť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:46 Muž dome [6] - RostlinyRe: replikant33
u tohohle mi příjde že ta plocha styku s vodní hladinou je malá,ale jinak ve moc hezkej

na druhou stranu tady ten jena tom asi stejně a funguje.
greenleafaquariums.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2014 16:38 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: prasan
kolik ten test prosimtě stoji ? vsadim se že je milion jinych hezčich a levnejšich variant třeba
www.petrprokes.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:33 -
Fotka k příspěvku Plánujem použiť neskôr ten čo mám doma,hádam bude lepšie rozoznateľné zafarbenie.
Sera CO2 test,používate ho niekto?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2014 10:32 Marcel G Re: Johan
Johan napsal: obsah CO2 prostě závisí na hydrogenuhličitanech (a je jedno odkud pocházejí) a na pH
No, možná mi v tom někdo další (třeba Horác nebo Raviolka) udělá jasno, ale podle toho, co vím, tak obsah CO2 nezávisí na "jakýchkoli" hydrogenuhličitanech, ale právě jen a pouze na Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2 ... alespoň tedy podle toho, jak "uhličitanovou tvrdost" (KH) definuje norma pro její měření. Je tedy otázkou, zda potom ta závislost CO2-KH-pH počítá skutečně s KH (pouze vápenaté/hořečnaté hydrogenuhličitany), nebo s hydrogenuhličitany (jakýmikoli, vč. NaHCO3).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2014 10:26 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Já tomu zase rozumím tak, že pokud přidám jedlou sodu, tak tím pádem zvýším hydrogenuhličitany a je jedno čím je naměřím, jestli testem na KNK nebo na uhličitanovou tvrdost, protože pokud je naměřím, tak mám nezavádějící výsledek. Protože obsah CO2 prostě závisí na hydrogenuhličitanech (a je jedno odkud pocházejí) a na pH.
Myslím si, že akvaristovy bohatě stačí, když si změří vodu testem na KNK, tím zjistí nějakou hodnotu a pokud jí chce dosadit do vzorců na výpočet CO2, tak si musí uvědomit, že nemusel naměřit pouze hydrogenuhličitany, ale i další alkalicky reagující látky, jako např. fosforečnany...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 10:14 Marcel G Re: Johan
Johan napsal: No právě po přidání jedlé sody se můžeme na test spolehnout, protože ta nám ovlivňuje přímo hydrogenuhličitanový systém.
Podle mě hydrogenuhličitany zvýší KH jen v případě, že se následně navážou na vápník/hořčík, protože KH podle normy znamená obsah rozpuštěných vápenatých a hořečnatých hydrogenuhličitanů = Ca(HCO3)2 + Mg(HCO3)2. KH tedy neznamená jakékoli HCO3, ale jen Ca(HCO3)2, příp. Mg(HCO3)2. Takže přídavkem jedlé sody (NaHCO3) vzniknou sice hydrogenuhličitany (a dále pak třeba i H2CO3, která se částečně rozloží až na nějaké to CO2), ale pokud nepřidáme do vody nějaký další vápník/hořčík, tak se podle mě KH nezvýší (alkalita ano).

Něco jiného je, pokud přidáváme do vody CO2. Tím totiž může ve vodě docházet k rozpouštění nějakého vysráženého vápence (CaCO3), a do vody se tak dostane další vápník, který může s HCO3 zreagovat za vzniku Ca(HCO3)2 ... čímž KH stoupne. Takhle tomu alespoň rozumím já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2014 09:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
A pokud alkalitu netvoří ze 100% hydrogenuhličitany, tak budou naše výsledky nadhodnocené. Stačí třeba přidat do akvária jedlou sodu, která zvýší alkalitu, a testy už nám ukážou mnohem vyšší hodnotu tzv. "KH" (ve skutečnosti alkality), a my se pak mylně budeme domnívat, že máme ve vodě mnohem více CO2 No právě po přidání jedlé sody se můžeme na test spolehnout, protože ta nám ovlivňuje přímo hydrogenuhličitanový systém. Navíc podle toho, co jsem četl, tak běžně KH tvoří asi "jen" 80% obsahu alkality. V přírodních vodách si myslím, že KH je téměř schodné s alkalitou. To samozřejmě nemusí platiti vždy a všude a v akváriu už též ne. Ale když si člověk napustí vodu z kohoutku a nebude do ní nic lít, tak si myslím, že tam to platí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 09:47 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Marcel G
no a alfou a omegou u 99% uživatelu bude asi otrava ryb CO2 , k čemu bohate stači Dropp a řešit +- 1KH nebo 0,1PH asi ničemu nepomuže duležite bude ustalit si hladinu na přijatelné urovni pro ryby(pokud nejaké jsou) jednoduše řečeno dropp mi ukazuje mez a počitaní bublin tuto hodnotu jednoduše zopakovat popřipadě jednoduše regulovat. ale možná se pletu tak mně kdyžtak opravete
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 08:01 Marcel G Re: Kamilstrom
Kamilstrom napsal: Tabulka je pekna,ale plati jen,kdyz nemas v nadrzi nic co ti bude upravovat Ph
Ať mě když tak někdo opraví, ale myslím, že nejde ani tak o sloučeniny, co mají vliv na pH, jako spíše o sloučeniny, co mají vliv na KH (i když to spolu souvisí). KH mohou ovlivňovat kromě hydrogenuhličitanů také fosforečnany, sírany, křemičitany, boritany, amoniakální dusík, organické zásady, některé minerály, dnové sedimenty a další. Níže uvedená tabulka platí na 100%. Problém ale je, že v té tabulce je znázorněn vztah mezi CO2, pH a KH ... a jak už se tady mnohokrát probíralo, naše testy na "KH" měří ve skutečnosti alkalitu. A pokud alkalitu netvoří ze 100% hydrogenuhličitany, tak budou naše výsledky nadhodnocené. Stačí třeba přidat do akvária jedlou sodu, která zvýší alkalitu, a testy už nám ukážou mnohem vyšší hodnotu tzv. "KH" (ve skutečnosti alkality), a my se pak mylně budeme domnívat, že máme ve vodě mnohem více CO2, než tam ve skutečnosti je. Testy na zjištění samotné KH pokud vím neexistují, a laboratorní stanovení by bylo dost drahé. Proto se místo toho měří alkalita, a dokud lidi nepochopí, jak se může alkalita od KH lišit, tak v tom budou mít hokej. Navíc podle toho, co jsem četl, tak běžně KH tvoří asi "jen" 80% obsahu alkality. To znamená, že pokud budeme mít štěstí, a žádné další pufry (kromě hydrogenuhličitanů) nebudou alkalitu ovlivňovat, tak nám vyjdou výsledky o cca 20% vyšší než je skutečnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 01:19 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: replikant33
Tabulka je pekna,ale plati jen,kdyz nemas v nadrzi nic co ti bude upravovat Ph(nedostatecne vyluhovane koreny apod.),kdyz vis co vse v nadrzi mas tak se da pouzit.Dokonce ji hodne lidi zacala(opet)uprednostnovat pred DC,kvuli spozdeni DC oproti realu(cca 2 hodiny).Da se samozdrejme zmerit i "skutecne" Ph,pomoci dalsi Ph sondy,LDPE,4 dKh roztoku,ale tam je taky casova prodleva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2014 00:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Na tohle staci sklar, ktery dela laboratorni sklo. Takovychhle podivnosti se delaji spousty, ale nepsal jsem, protoze "dobrou cenu" ve zde pozadovanych intencich tezko zajistim. Kdyz si odpustim jeden mejdan, po koupi neceho za $50 mi jeste slusne zbyde :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 00:28 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
Fotka k příspěvku tady jsem narazil na takovou pěknou tabulu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: prasan
Holt se musíme spokojit s těmi z odkazu od eda77, ty jsou za pár korun..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:00 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: prasan
Ja vim,vsak jak je umyvam tak mam vypolstrovane umyvadlo!!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 19:43 - Re: Kamilstrom
No, tak cena ma dorazila. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 18:54 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Walker
jo přesne jak řikaš a na to nam drop bohatě stači :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 18:25 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: prasan
Me to tam vydrzi vice nez rok,vlastne ani nepamatuji kdy jsem ji menil(je lehce vymenitelna),ale je to drahe celkem $49. :-)

greenleafaquariums.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 18:09 Muž Walker [66] - CichlidyRe: replikant33
Právě že ani nejde o to, aby byl přesný. Drop checker (z mého pohledu) slouží hlavně pro to, abychom ryby nepředávkovali (myšleno ve vazbě na pH). Optimální hladina (koncentrace) CO2 ve vodě totiž neexistuje. Viz např. článek paní Rejlkové v časopisu Akvárium? Už si přesně nepamatuji :-).

Dávkovat CO2 je nutné tak, aby to bylo při daném složení vody a množství a druhu rostlin akorát :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 17:51 - Re: Kamilstrom
Kde si to môžem dohľadať?Kto to vyrába? Zaujmavé riešenie.Vlastne stupnica na stálo.A funguje to takto? Nebude ref.vzorka časom blednúť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2014 17:48 Muž Kamilstrom [539] - Rostliny – Pro kazdeho.
Panove,vsechny tyhle problemy,rozpoznavani barev,bile nebo jine pozadi a podobne,resi opravdove DC,jsou to krasne kousky :-),zadny problem z rozpoznavanim barev.Referencni roztok je kalibrovan na 30 mg/l CO2. :-)
cdn11.bigcommerce.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 16:24 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Robo
no ja mam ten dennerle a tam je stupnice 2,10,20,40,80,120 mg/l KH 3-14 to da docela dobřeo dečíta teda pokud není človek barvoslepej , jinak k tem testum tak co se tyče provedení je asi jedno ale co bych asi podotknul z vlastní zkušenosti že v akvariu cokoli plastového je docela na prd z hlediska udržení vzhledu a čistoty protže se to snadno poškrabe a špatně se to čistí, oroti tomu sklo je poněkud dražsí ale líp vypada a líp se čisti,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 15:21 Muž Robo [45] Re: replikant33
Není, všecko je to pouze orientační. Stačí se podívat na tu stupnici třeba u JBL kdy mají 20mg/l a pak až 50mg/l co je mezi tím je pouze odhad. Aby to bylo aspoň trochu přesné muselo byto vypadat jako teploměr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 15:08 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Walker
ja myslel že je to docela přesny zpusob mněření jedina potiž je že tyhle testy maji dlouhou setrvačnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 14:11 Muž Walker [66] - Cichlidy – Rataj CO2 test
Ahoj, asi tu budu z vyvrhela, ale koupil jsem dropchecker od RATAJE a ten je bílý. A odečítá se na něm barva OK. Je trošku úsměvné, jak se tu někteří dohadují o tom, jaký DC je lepší a jaký horší. Stejně se jedná pouze o orientační hodnotu, nedělejte z toho vědu. Problematika hnojení (včetně přidávání CO2) je stejně jako vše v akvaristice hodně individuální záležitost, na kterou by si měl akvarista trpělivým pozorováním své práce přijít sám.

Všechny dostupné CO2 DC jsou JEN orientační pomůckou.

p.s. Moje skvělá manželka mi zakoupila před pár lety kompletní set knih od AMANA. Jsou tam fota jeho akvárií vždy s podrobným popisem dávkování všeho možného. Divili byste se, jak individuální záležitost to je a jak na to těžko napasujete nějaké poučky a pravidla. Vyjma těch zcela obecných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 13:59 Eda77 Re: ludvik
Fotka k příspěvku Mě také zaujaly více ty skleněné DC a s tou barvou indikátoru jsem pěknou chvilku zápasil.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 12:23 Muž ludvik [1082] Re: Robo
Já bych neřekl, že záleží jen na pozadí, tedy na tom štítku. Ono to není moc velké, takže černé provedení toho plastu oko trochu mate a vypadá to tmavěji, než ve skutečnosti je. Otázkou je, jaká barva by byla lepší ... bílá bude mít problém přesně opačný.

Lepší jsou ty skleněné DC. Jenže tam zase pozadí není žádné ... což také zkresluje. Kromě toho mají "kontakt" s vodou hodně malý (alespoň ten můj, na rozdíl od JBL), takže reagují podstatně pomaleji.

No a teď si vyber, co je lepší :-) Skoro bych raději JBL ve skle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 20:09 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Robo
Tu na konci toho videa vidno ako to skresľuje, vedľa na stole kvapka a vnútri to isté a ten rozdiel. Takto sa to javí aj v akváriu

www.youtube.com/…
osobne však preferujem tieto, človek hneď vie na čom je
www.youtube.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 15

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 22511x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1733?od=251