Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do maxi akvária (501 - 3000 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Osvětlení do maxi akvária (501 - 3000 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 23:13 sokar Re: hanyking
Ty si budeš sám vypínat a zapínat světlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 23:11 hanyking Re: sokar
Já tam koupím 150cm. Už jsem se díval. Můžu objednat kryt kde budou 2X 80W NEBO KRYT 2x 58W. Myslím, že 2X 58w bude stačit.
Místo spínaček tam musím nějak instalovat vypínač.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 20:45 sokar Re: hanyking
Ahoj,

foto nemám,ale je to jednoduchý.
Prostě koupíš jedno těleso s celkem 2 ks zářivek 120cm dlouhých i s krytem.Vemeš drát a napojíš to.Pak to připojíš na spínací hodiny pod akvárkem a spínací hodiny připojíš do zásuvky.

Jedná 120 cm zářivka má 36W, takže celý těleso 72W.

Seženeš to v každým elektro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 10:34 hanyking Re: sokar
Rostliny tam nebudou. Je tedy lepší si dát kryt 150cm? Jde o to, že ta rampa atman má vypínače a nypadá pěkně. Ani ale nevím kolik vatů mají ty zářivky 120cm. Nejsem technický typ tak pro mě bude problém na klasickej kryt instalovat vypínače. Můžeš poslat foto jak to máš řešené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 09:16 sokar Re: hanyking
Kup si klasickou zářivku na svícení v místnostech na šířku akvária i s ochraným krytem a hotovo.Pokud nechceš kytky tak to bude stačit.Já mám 72 W na 3500L a 70W na 1300L a naprosto v pohodě. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 01:12 Muž BarbarOSA [6] Re: hanyking
Kedze tam nebudu rastliny nepotrebujes nejake reaktory vymyslat nad akva..
Ked 150cm dlhu rampu tak bud -
hagen glo
www.akvaobchod.sk/…
alebo vodotesne osvetlenie nad akva
www.akvaobchod.sk/…

Staci si vybrat..
Je mnozstvo ramp nad akva, sice az takej dlzky aby to drzalo na krajnych sklach asi nie, ale vybrat sa da z mnozstva vyrobkov..
Podla toho kolko mozes utratit zato penazi..
Drzim palce..

Edit: Este dodatok..

Za dalsie by som chcel dodat, ze predava sa to ako terarkove osvetlenie, ale vela akvaristov to pouziva, aj ja..
Tie vodotesne su drahsie sam to mozes vidiet na odkaze vyssie..
Treba len hladat a najde sa toho viac, teda myslim rampu na 150cm ziarivky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 00:56 Muž j0hny [86] Re: hanyking
Na 1000 litrov bude malo aj 2 kusy 145cm 80w trubic. Aj 4 kusy budu pre vecsinu rastlin malo.
Treba napisat co v tom bude zit.
Ono moc nevadi osvetlit len 3/4 ci polovicu akva, ked v tmaavsej casti nebudu rastlinky, resp. nenarocne na svetlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 00:44 hanyking – Osvětlení akvária 1000 litrů.
Fotka k příspěvku Mám akvárium 175cm dlouhé a 85cm vysoké. Osvětlaní chci jen světelnou rampu. V akvaristice mají rampu atman na zářivky 2X 120 cm. Bude to stačit? Atman 150cm nemůžu sehnat. Už se to prodává jen jako osvětlení terárií. Jako další možnost vidím koupit v elektru světelnou rampu na 2X 150 cm. Rostliny mít nebudu. Takže otázka bude stačit na tu nádrž světelný kryt atman na 2X 120cm zářivky? Nebo kde by bylo možné ještě sehnat atman 150 cm dlouhý?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2009 10:26 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: protein007
Ustupovat s rozměry nádrže?To už mi přijde jako trochu nesmysl, když někdo chce takhle velkou nádrž, musí počítat s tím že náklady na provoz či pořízení budou vyšší, je to jako s autem...A o problematice prosvítit 70cm vodního sloupce by se dalo též polemizovat, se změnou barevného spektra světla s přibývající hloubkou se dá jedině souhlasit...Ale u větších nádrží je zase snažší usměrnit záření zdroje a využít tak efektivněji jeho záření,vliv venkovního světla roste a tím pádem přestává platit ošemetné pravidlo přepočtů W/litr a člověk se dostává do silně individuálních situací.
Dosti důležitým faktem je i to, že člověk nesmí zapomínat na potřebu údržby nádrže, tudíž bezproblémový přístup, což není zrovna komfortní v případě že na vrchu velké nádrže leží rampy s trubicemi, které je nutno při každé manipulaci posouvat a ohýbat se přes či do nějakého krytu, kdy je znát každý nepříjemný centimetr navíc...U mě v takový okamžik hrají prim závěsná tělesa využívající výbojky a T5 trubice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2009 09:52 Muž kortezhugo [983] Re: protein007
...s tou hlbkov mas sice pravdu ale X-) doporucam precitat tento clanok...
www.rataj-spk.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2009 04:48 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: schusto
A nechcel by si radsej dlhsie a nizsie akvarium, povedzme okolo 60cm? Zaprve uz samotne sklo ta vyjde lacnejsie (pri rovnakom objeme), a zadruhe to presvietis normalnymi T5/T8kami. Okrem ineho cele osvetlenie schovas do krytu, a tiez usetris na elektrine, tak 1/3 az 1/2 ;-) Aj by som prilozil link, ako klesa efektivita osvetlenia s vyskou vodneho stlpca, ale neviem ho teraz najst. Na 70cm stlpec vody to vychadza asi tak, ze na dne je cca. 10x menej svetla ako na hladine...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 22:36 schusto Re: Isamik
urcite nieco pestre a nenarocne...nemam v zaujme tam chovat discusy napr...nieco okolo neoniek,tetry,panciernicek,skalare. hlavne v ramci znasatelnych druhov.a hodne rastlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 22:19 Štěpán Re: Schusto
3x150W HQI by mohlo stačit... Výbojky Osram HCI powerball, Philips CDM jsou taky dobré. Ideálně s elektronickými předřadníky. Světlo bílé (942).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 22:10 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: mildas
Co je stávající osvětlení?Pokud nebude nádrž osazená kapradinami, anubiasy, nějakou kryptokorynou a mechem tak zářivky nejspíš stačit nebudou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 21:56 Muž mildas [12] - Rostliny
ahoj známý se na mne obrátl s prozbou zdali mu jeho cichlidové akvárium přestavím na něco barevnějšího, chtěl by společenské. rozměry jsou 200x70x70 má to cenu se stávajcím trubicovým osvětlením?? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 21:33 Muž isamik [180] Re: schusto
Zalezi na tom co budes chtit mit v akvarku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 21:31 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: schusto
Pozri si cast Nadrze, filter na maxi akvaria ;-) Taku hlbku osvetlis poriadne len vybojkami, pretoze ziarivky dokazu osvetlit len max. 60cm vody (resp. dokazu aj viac, ale uplne zanedbatelne). Ale ak tam budes chovat cichlidy, staci ti osvetlenie ziarivkami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 21:23 schusto – Osvetlenie na 1600 L akva 250x80x80
Rady a tipy ake osvetlenie pouzit na akva s rozmermi 250 x 80 x 80. Pravdepodobne cez HQI vybojky alebo? Pravdepodobne robene na mieru. Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2009 10:05 Štěpán Re: xbzuk
Tři 150W výbojky by na tohle akvárium měly stačit, snižovat akvárium jenom z praktických důvodů - 70 cm by mohlo být vhodnější. Zářivky jsou vhodné jenom pokud je budeš spínat dřív/později než výbojky a napodobovat tak rozednívání a stmívání, z hlediska kvality světla nejsou potřeba - MH výbojky mají světlo kvalitnější.

Osvětlení výbojkami lze pořídit NĚKOLIKANÁSOBNĚ levněji než nákupem luxusního svítidla giesemann.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2009 07:21 V Re: xbzuk
Prosvítit jde všechno, ale musíš to taky zaplatit. Investičně i provozně. A navíc: ty jseš Saxana? Takhle hluboký akvárko bych teda nechtěl udržovat. Snížil bych to na 50 cm. 760 l je taky pěkný bazén. Nebo na 60 cm pokud to chceš na terče.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2009 23:00 Muž Killer [133] - SumciRe: xbzuk
hele pokud to akvárko ještě neni hotový, tak si ho udělej s menší vejškou.. mam 86 cm a je to uplně napytel..musel bych tam dát k tomu malou elektrárnu aby to prosvítilo tak jak je třeba..sniž to tak na 60..budu teď dělat 612 l s výškou 60 a reálná výška vodního sloupce bude asi 50, abych dobře prosvítil..ale pokud tam nechceš kytky, tak ti to může bejt jedno..ikdyž zase nevíš do budoucnosti jak změníš postoj..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 22:42 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: xbzuk
na těch 190cm délky akvaria bych si troufl použít tak tři výbojky po 150W aby bylo zajištěné osvětlení celé plochy dna a k tomu doplnit podobným způsobem T5 trubice, aby tedy byla možnost nějaké regulace intenzity osvětlení a doladění barvy světla v případě potřeby, opět s ohledem na délku akvaria použít asi 80W, včetně patic by to mělo přesně vyjít kolem těch 190cm délky...pak si troufám říci, že v i tak hlubokém akvariu poroste vše...a jak už jsem níže odkazoval, pokud nejde tolik o finance a jde hlavně o funkčnost,vzhled a kvalitu provedení, volil bych komplet závesně svítidlo od Geisemannu(nově je teď k nám dováží krom p. Macenauera i Rataj), i jako inspirace pro případné domací kutění, i když v případě takovédle techniky už se pak člověk s cenou nedostane o moc níže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 22:01 xbzuk Re: vóťa87
Kolik bys mi tam doporučil těch výbojek? Už jsem o tom něco slyšel, ale vůbec nevím
kolik jich tam dát a popřípadě s kolikati T5 nakombinovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 21:59 xbzuk Re: isamik
Zatím mám doma jen 200l akvárko a tam to se zářivkama ještě celkem jde, ale
bojím se té výšky, aby se mi tam dobře dařilo rostlinkám. Zatím nemám vybrané
druhy rostlinek, protože nevím jestli v této hloubce si můžu dovolit i nějaké
náročnější na světlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 21:57 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: xbzuk
Pokud hodláš pěstovat náročné roslinky, tak bych ubral něco z výšky akvaria, páč údržba je v takovémdle případě fakt mizerná zálěžitost...jinak prosvítit pujde buď T5 trubicemi nebo výbojkami, nejlíp jejich kombinací, pro pozvolnější rozsvěcení a možnost regulace...pokud nejsou rozhodující finance, tak bych se podíval po Geismannu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 21:53 Muž isamik [180] Re: xbzuk
A jakych rostlinek? Pri takove velikosti akvarka uz by si o tom neco mel vedet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 21:51 xbzuk – osvětlení akvária 1200l
Můžete mi poradit jaké by bylo vhodné osvětlení pro akvárium o rozměrech
délka 190cm x šířka80cm x výška80cm? Prosvítí zářivky tuto výšku akvária
tak, aby byl dobrý růst rostlinek? Dík

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [4]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4183x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17303-osvetleni-do-maxi-akvaria-501-3000-l?od=151