Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do maxi akvária (501 - 3000 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do maxi akvária (501 - 3000 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2015 19:20 Muž MiKu [50] - TetryRe: Pepe
Já jsem to nakonec se zářivkama vyřešil tak, že jsem obě 150 cm rampy dal doprostřed, boky jsou v šeru pro relax ryb a anubiasy atp., hlavně v noci to vypadá zajímavě ...

M
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2015 19:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ludvik
Já mám jednu vlevo druhou vpravo a třetí veprostřed. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2015 19:05 Muž ludvik [1082] Re: Pepe
Podobně přemýšlel i výrobce, co dělal moji 150cm rampu. Také ho nenapadlo, že by zadní zářivka mohla být víc vlevo a přední víc vpravo a já tak nemít kraje akvária ve tmě ... Nevím proč to každý dělá symetricky a zářivky musí zařezávat jak skauti na nástupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2015 19:00 Muž Tomson [1] Re: Pepe
Vykonne led reflektory by to mely vyresit,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2015 18:00 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Pepe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2015 13:06 Pepe – 1000l akvarko
Zdravím všechny, udělali jsme si trochu radost a pořídili 1000l akva a teď řešíme co se světlem. Rozměry jsou 200x70x70 (DxŠxV) - rostlinky budou tak průměrně náročné - ve hře je buď osvětlení LED případně klasika T5 ve vlastním krytu - ale nejdelší jsem našel 150cm nebude to vypadat blbě když bude na každé straně aq cca 25cm "neosvětlených"? U LED se mi právě líbí že je můžem protáhnout až ke krajům, nicméně z diskuze o LED páscích nejsem moc nadšenej - rád bych aby to nějakou dobu vydrželo, ne abych se v tom musel každou chvíli šťourat. Spotřebu neřeším, máme to v kanclu kde se energie rozpočítává mezi x dalších nájemníků - nějaké rady? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 14:29 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Beda81
Podle toho prosvítání přes kryt bych to viděl na zářivky. Což mě v této době už přijde dost zbytečné, zvlášť, když má jít o nerostlinné akvárium a světlo tudíž bude jen pohledové. A v tomto jsou ledky super
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 11:28 Beda81 Re: jmalyska
zkus se zajet podivat do Hnevotina www.jezirkabanat.cz
maji na prodejne docela velkou nadrz
www.jezirkabanat.cz/…
metr na vysku by to mohlo mit

treba budou ochotni podiskutovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 22:22 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: jmalyska
Jednu az dve plazmove lampy ;) Hod si to do googlu.
Tady to meli v Monterey Aquarium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 21:53 Muž Surdo [35] Re: jmalyska
96W high Led akvarium 3100l 321x160x60cm

www.youtube.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 21:43 Muž jmalyska [167] – LED/zářivky
Ahoj, má někdo praktickou zkušenost s instalací a výrobou osvětlení pro akvária větších rozměrů?
Jde mi konkrétně o nasvícení akvária 2,5-3m šířky, 1m hloubky a 1m výšky. Biotop Amazonie, takže to nemusí pálit o sto šest až ke dnu plný výkon.
Potřeboval bych naťuknout kolik zářivek či jaké LED, ideálně již ukázat nějaké hotové realizace.

Prosím majitele zavařovacích sklenic (pod 500litrů objemu vody) aby se zdrželi komentářů smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 14:29 Muž ludvik [1082] Re: Barakainus
Je ti jasné, že jsem reagoval na parametry té Atlantis?

Nevím kam jsem to už psal - když si to postavíš sám, z těch nejlepších LED, nejspíš to co tvrdíš dosáhneš. A nejspíš se to i ekonomicky vyplatí. Ale jakékoliv kupované, hotové - NEEE. Svítivost na watt není vše. Ještě je tam parametr cena na watt. A cena na rok ... u našich akvárek to vylepšuje to, že svítíme dlouho a denně (na rozdíl třeba od domácností).
Snad leda to, co prodává KarloS se trochu vyplatí.

Prohlášení 2x vic světla na watt budeš muset dokázat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 13:59 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Barakainus
No já jsem takhle ochotna koupit dražší osvětlení tak aby vystačilo základní rostlinkám, jen jde opravdu o ty waty, které nemůžu navyšovat. Ty 18w mám 3 - 1800 lm jedna takže 3ks 5400 svítivost a 54w dohromady - to se dál s Philipskama nedostanu..
Mohu poprosit o celý název Zařivek T5? nevím co mám dohledávat stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 08:37 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: ludvik
No a se budu taky opakovat kdyz reknu, ze tvoje zarivka vysviti tak 1/3 do nekde, postupem casu (za 2 roky) jeji ucinnost klesne zase o nejakych 30%, a dobre LED sviti pri 54W nejakych 6700lm. Takze uz v zakladu to da nejakych 50% vic svetla nez ta zarivka. A pri zapocteni vsech dalsich ztrat ty LED spis daji klidne i 2x vic svetla na watt.

Pochopitelne, pokud Vendy nechce nic bastlit, koupi T5HO zarivek nic nezkazi, ale pokud chce co nejucinnejsi svetlo, zarivky to urcite nebudou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 16:22 Muž ludvik [1082] Re: vendy
Já se budu asi v podstatě opakovat ... moje 54W zářivka Philips má svítivost 4450lm. Spotřeba bude asi o něco větší (+předřadník), ale podle mě LED v těchto parametrech postrádá (ekonomický) smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 14:38 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Designer
Ahoj poradily mi ještě tyto zářivky -Aquatlantis Easy Led Universal 1047 mm freshwater svítivost 4519 lm při spotřebě pouhých 54W nebo Aquatlantis Easy LED Universal Freshwater 1450 mm svítivost 6258 lm při spotřebě pouhých 72W...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 16:01 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Designer
Je to všechno moc super jak jste poradily, já ale nemám kolem sebe zas až takového elektrikáře, který by to sestavil, myslela jsem že to bude jednodušší prostě objednám a doma strčim do el. max něco přišroubím.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 14:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Barakainus
Jo jo, to tak blbe vyplynulo z kontextu, jak jsem na to reagoval a bohuzel to pak adresoval Tobe, ktery pises totez. Urcite se omlouvam ze to Re: bylo na Tebe, vyvracime stejnou poveru ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 19:12 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Designer
to asi nereagujes na muj prispevek, neb nejdriv napises ze nemam pravdu a pak napise na[rosto tonsame co jsem napsal ja; tedy ze ucinnost klesa s vyssim proudem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 10:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Barakainus
Nemas pravdu. Podivej se do XLampXML.pdf, strana 5. Relative Flux vs. Current (TJ = 25 °C) v grafu svetlo narusta pomaleji, nez proud, takze pri 700mA je 100%, 2700mA pro 300%, pro trojnasobek svetla potrebujes temer ctyrnasobny proud. A ted do toho jeste vstupuje voltamperova charakteristika, takze pri 700mA se bavime o 2.9V, tedy 2W, pri 2700mA o 3.3V, tedy o 8.9W. Vykonove tedy potrebujes pro trojnasobek svetla 4.5 nasobny prikon.

Tedy cim vic proudu do Cree XM-L poustis, tim horsi mas ucinnost, mene lm/W.

Doufam ze jsem udelal tehle povere dukladou pritrz. Pokud je to jinak, prosim uved zdroj, ja cerpal z www.cree.com/… .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 03:34 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: ludvik
Svitivost roste s proudem, ale ne svitivost na watt. Tak to jde naopak dolu.

Napajet 15 LED na draty a ty nalepit na alu hranol zabere tak 2 hod max. Nasroubujes to do krytu ci polozis nad sklo (jako ja) a mas to. Kazdy to sice nezvladne, ale vetsina ma v okoli nekoho kdo aspon nekdy pajel. A to staci. Ja o eletrice nevim skoro nic, al proto mame google, ne? :)
Navic, ted se delat npajive LED, kde je zestrcis drat do zdirky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 00:12 Muž ludvik [1082] Re: Barakainus
Já koukal do datasheetu na cree.com ... tak snad to tam mají dobře. Svítivost roste plus mínus lineárně s proudem.

A k cenám asi toto: výroba doma na koleně ty propočty mění dost výrazně. Jak u LED, tak i u zářivek (i když tam asi ne tolik). Ale ruku mezi bradavky - kdo z nás na to má?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 23:58 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: ludvik
CREE XM-L urcite nemaji nejvetsi svitivost na watt kdyz jedou naplno. Prave naopak. Pri 700-1000mA maji nejakych 130 lm/W jestli si to dobre pamatuju. Max je nekde u 2500-3000mA.
Zarivky maji 80 lm/W ciste teoreticky. A to jeste jen s T5 HO. U zbytku se nepocita predradnik ci dokonce tlumivka. To ma cele skoro 30W u starsich svetel. Navic ztraty svetla do vsech stran, nutna vymena trubic po par letech... Ony ty LED vyjdou levneji at se na to divas jak chces.
Ta nejlepsi zarivkova svetla se blizi LED vic nez jsem napsal, ale to se jim blizi i cenou a casto je i prekonavaji. Takze tudy cesta taky nevede.
Me cele svetlo s 15x XM-L, cockama, dvema predradniky a nezavislem stelovanim vykonu vyslo na $200.
Na jinam akva (200L) mam jen jedny sadu (8x XM-L, celkem asi 40W) a to bylo $100. Predtim jsem mel Hagen 2x39W T5 HO, ktere taky stalo ~ $100, svitilo to min a zralo to 2x tolik. Zkosel jsem i neznackove 2x39W T5 HO, ale ty svitily o poznani slabeji byt papirove to bylo to same. Navic jim trubky odchazely vyrazne rychleji nez ten Hagen.

btw, taky mam 2x10W LED stejne co jsou v tech zahradnich reflektorech a ty sviti asi tak stejne jako CREE XG 5W provozovanych na nejakych 4W. Takze i v LED jsou strasne rozdily. Proto, pokud chce snizit spotrebu, je proste nejlepsi si koupit CREE a provozovat je na strednim napeti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 20:17 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: sux
Právě když sem to četl, tak mě vyšlo, že chce na jedné straně mít valisnerky a někde microsorku a anubiasy. Pak by to mohlo sedět, jen by použila víc reflektorů menší wattáže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 18:39 Muž sux [117] - AmerikaRe: Ičin
to jo, ale nepočítám, žetazatelka řeší světlo pro hnědovky. Ale pro zarostlé akvárium. :-P pak mi tvoje krásné ze středu osvícené black wather určitě nekoresponduje potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 16:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vendy
Rad pomuzu nejakou drobnou radou, ale doufam ze mne omluvis, delat soupisku a resit jak na jake LED ktery reflektor, co to stoji, co kde a na co upevnit a vlastne i uchladit, ted jaksi opravdu nestiham...

Verim ze Ti nekdo napise co sam pouziva, protoze to co pouzivam ja, je trosku specificke a vyslo by to pri tom co potrebujes cenove neprimerene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 15:58 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Designer
Tak to je super že to nějak půjde. Všechno mám před nosem, teď to jen dát dohromady. Měl by jsi někdy chvilku a sepsal mi to v odkazech nebo do zpráv, co mám tedy nakoupit a jak to dát dohromady? Opravdu se v el nevyznám a nemám představu co bych dala do "košíku" . Pouze mám možnost až to přijde aby mi to jeden známí sestavil.
Kdybych to šlo pošlu ti přes pc čokošku za pomoc. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 14:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vendy
Rekneme, ze pouzijes takoveto reflektory:
cz.farnell.com/…
Udelaji ti ze 70cm vysky kruh 30cm ve vzduchu, pri lomu vzduch voda o neco mene. Ten kruh si nepredstavuj jako ostre oramovany kruh, jak kdyz se sviti na jeviste, proste nebude to tak ostry kruh, prohledni si datasheet, je to tam i vyfoceno. A samozrejme existuji i s jinym vyzarovacim uhlem, v ruznem provedeni. Svetlo tak na dno dostanes ve slusne palbe i pri vyssim akvariu a celkem presne kam chces.

Do tech reflektoru potrebujes LED, takze si je vyberes a rozmistis dle potreby tak, at jich mas celkem do Tvych rekneme 60W, a nekde muzes nechat svetlo kus prekryvat, nekde nechat mezery, zkratka si s rozmyslem vyhrat, kde kolik potrebujes a podle toho rozmistit LED nad akvarium.

Zadna utopie a ani slozitosti to nejsou ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 13:57 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: vendy
Osobně svítím 50W LED reflektorem na plochu cca 220x90cm z výšky asi 110cm ode dna a přijde mě, že tam je světla poměrně hodně. Sem tam i nějaká ta rostlinka tam přežívá. Při sousetředěném svícení z menší výšky by to rostlinám muselo stačit bez problémů. A celkový projev toho světla v akváriu je skvělý a vypadá to krásně přirozeně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 12:50 Muž ludvik [1082] Re: Barakainus
Otázkou je, zda původní tazatel ušetří, resp. kolik. Čtyři zářivky o 36W při desetihodinovém svícení denně sežerou přibližně 2900,- Kč ročně (počítám 5,50/kWh).

Jestli se s KVALITNÍM LED osvětlením dostaneš na poloviční spotřebu při stejné svítivosti, máš úsporu přibližně 1400,- ročně. No a pak si stačí podělit pořizovací cenu touto cifrou ... Už u pětileté návratnosti bych se docela rozmýšlel, má-li to cenu řešit.

Zmíněná Cree XM-L má svítivost 104lm/W (a to musí jet naplno ... což málokdo provozuje). Zářivky Philips T5 HO mají okolo 82lm/W. Jasně, ty LEDky asi lépe svítí jen tam, kam člověk chce (i když zářivka s reflektorem na tom také není špatně), ale ani tak bych neřekl, že se dá dostat za rozumné peníze na dvounásobnou svítivost než zářivkami.
Pak je otázkou, zda komerční LED svítidla používají i tyto nejsvítivější LEDky, spíš bych řekl, že ne ...


A k hlavní části: viděl jsem pár fotek akvárií (styl Black water), kde byly nasvíceny jen některé části dna. Zbytek jel z toho, co "zbylo". Nevypadalo to špatně. Jenže je to styl co se nelíbí zdaleka každému.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 12:18 Muž sux [117] - AmerikaRe: haka
vypadá to dobře, ale za ty prachy bych si hodně rozmýšlel. Do mojeho krytu vyjdou LED pásky se vším všudy i instalací na 2500,- a mám tam 4x 150cm...ale řešení zajímavý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 11:57 haka Re: vendy
já dal nad akva 200*60*60 dvakrát tohle: www.akvarista.cz/… ale mám to teprv týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 08:45 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: vendy
CREE XM-L, pri 60W se z toho da dostat nejakych 8-9000lm. Kdyz jich nainstalujes tak 12. Pokud chces jen kapradi a anubiase, klidne ti ju=ich bude stacit pulka.
Ja jich mam na 420L patnact ve dvou radach a mam je stazene jen na nejakych 70-80W, ale to mam CO2 a cervene stonkovky. Pres leto jsem svitil jen jednou rampou (asi 40W) a v pohode to stacilo. I rasam se darilo ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 05:26 Muž sux [117] - AmerikaRe: vendy
Nejsem žádnej pěstitel salátu a nemám doma kompostárnu ale akvárium :) ale jsem spokojen s osvětlením blau lumina, nicméně 60w na 500l asi jenom LED. Nenapadá mě jak na to. A pokud uděláš "bodovky" bude to vypadat asi blbě...vybarvení ryb a celkový dojem bude špatný...nevím co máš za osvětlovací těleso, ale já mám možnost umístit LED pásky přímo ma místo zářivek - ideál. Držím palce s výběrem, nebo s hledáním brigády. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2014 19:34 Žena vendy [27] - Cichlidy – výběr osvětlení
Ahoj, chtěla jsem se zeptat jak vyjít vstříct základním rostlinkám a přitom si udržet elektřinu na cca 50-60w za osvětlení? Akvo má tedy délku 160x výšku 65x šířku 60. hladina je dalších 5cm a světla jsou cca 20 cm nad akva takže celková hloubka od světel je 90cm. Měla jsem tam 4x 36w a šly základní rostlinky- valisneria, microsorium, anubias. V létě kvůli financím jsme koupily 18w zářivky, které mají 1800 lm svítivost. Rostlinkám to nestačí. Moje utopie je asi taková. Svítivost vyšší než wattáž :-D což už vím, že nelze. U pejši jsem viděla akvo, kde byla uprostřed jedno světlo a pod ním microsoria a to bylo vše. Přemýšlela jsem nějak nad reflektory nebo něco podobného. když by byly třeba dva, každý v jednom rohu a svítily by nad určitý místo - nebo dané trochu ze šikma tak pod ním by se jim dařilo? Myslím třeba 30w - (2700 lm) v rohu trochu ze šikma reflektor a pod ním valisnerie. V druhém rohu další a microsoria. Do prostřed by sice skoro nedosvítil, ale mohly by tam být anubiasy. Nebo naopak. Reflektro by mohl být kousek nad krycími skly. Ale nevím, zda by nespálily listy na hladině.. Našla jsem :30W LED osvětlení má stejný světelný tok jako klasický 225W reflektor. Úhel vyzařování 120° a světelný tok až 2700 lumenů...
Myšlenkou bylo tu svítivost soustředit přímo na rostlinku...
Prosím o radu, vím že je to náročné stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 17:30 Petr – osvětlení akvária
Dobrý den, nemá prosím někdo nějaký typ kde lze sehnat výbojky pro sladkovodní akvárium ? Hledám výbojku 250W s paticí Fc2. Popřípadě obdobnou výbojku (min 150W )ale se shodnou patici - Máme sladkovodní akvárium - hloubka 1m objem 1800l. děkuji za případnou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 22:38 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: JanSysel
Jak už tu píší ostatní-pokud není cílem nějaké rostlinné akvárium, tak budou stačit tři 150W HQI, kdyby se tam ale mělo dařit i náročnějším rostlinám, tak pak už je nutné šáhnout po 250W výbojkách...Nějaký pár zářivek pro doladění barvy není od věci.

Samozřejmě že výbojky hřejí, takže zavěsit nejlépe tak 30-40cm nad hladinu. Nějaké chlazení už není podmínkou, pokud nebude vše zadeklované.

No a pokud si chcete takovéhle osvětlení postavit pod 7 tisíc, tak hodně zdaru...Aby to za něco stálo-tedy elektronické předřadníky, krycí skla, správně naohýbané reflektory a bezpečně řešená kabeláž...To budete s cenou možná i o pěkný kus výš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 21:22 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: JanSysel
www.jezirka.info/… - foto č. 31
Tohle akva je vysoké minimálně 80cm a velice pěkně v něm rostou především Limnophila sessiliflora a Vallisneria gigantea.
(Fotka je staršího data, ohromné trsy bahnatky na ní ještě nejsou.)
Zkuste si zavolat do prodejny - věřím, že vám řeknou, čím do této nádrže svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 21:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JanSysel
Pokud nechcete echt rostlinné akvárium, tak bych k výbojkám použil i zářivky. Ty by svítili po celý čas osvětlení a třeba na tři hodiny by se zapnuly i výbojky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 20:53 Muž JanSysel [0] Re: greenfish
s teplem se počítá a proto bych ke každé dal male vetrácky z pc které mám a i zdroj k nim. pak by teplo bylo foukáno od těles pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 20:48 greenfish Re: JanSysel
Mám nádrž 910 l - délka 175, výška 80, šířka 65. Nad nádrží mám vlastnoručně vyrobenou osvětlovací rampu, ve které mám 4 kusy 54 W zářivek T5. Pro rostliny to není moc. V nádrži mám V. gigantea a C. afinis. Pokud chcete, aby šly i ty rostliny, pak by to chtělo určitě víc. Asi 6 * 54W možná i 8 * 54W. S výbojkami zkušenost nemám. Trochu mám obavy z vyzařovaného tepla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 20:38 Muž JanSysel [0] Re: kraken192
akvárium je 80cm výška:( tak jak psal Haimdol použít tří z toho co dával za link. nad akváriem bude zavešen kryt z hliníku po celé délce takže by se rozmístilo to světlo poměrně dobře. myslím že by nebylo špatné ke každé dát i samostatné hodiny pro spínání postupně. nebo přidat i zářivky? třeba dvě?
jinak osvetlení bylo tady ve vláknu jmenovaným Macenauerem nabídnuto za 35.000 což je směšné. šikovné ruce a hodní akvaristé spolecně a myslím že se nedostanu nad 7000 ani za nic:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 22:03 Muž kraken192 [6] - RostlinyRe: JanSysel
Jak je to akvárko vysoké a dlouhé? Já mám výšku akvária 80 cm a používám HQI výbojky 2x70W a 1x150W, na základní rostliny to zatím stačí, teď začínám hnojit, tak snad tam půjdou i ty stonkovky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:16 R Muž Silent [5949] Re: JanSysel
Na těch 1000 litrů by měly stačit tři 150W výbojky. Doporučil bych Philips nebo Osram. www.e-light.cz/… www.e-light.cz/… vyjdou výrazně levněji než speciální výbojky a mají výborné barevné podání. Jediná nevýhoda je, že musí být v zavěšených svítidlech. Nelze je dávat přímo nad nádrž do krytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:11 Muž JanSysel [0] Re: Silent
zdravím, dokážete poradit jáké-typ označení, kolik jich použít a watáž?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:08 R Muž Silent [5949] Re: JanSysel
U takhle velké nádrže bych šel do HQI výbojek. Tedy pokud to bude dekorativní rostlinná nádrž. Pokud by se jednalo o např. Malawi tak si myslím, že by stačili zářivky T5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:03 Muž JanSysel [0] – osvetlení 1000 litru
Zdravím, chci poprosit zda někdo poradí co použít na osvětlení 1000 litrového akvaria. zda zařivky či výbojky ci něco podobného. prosím o rady jen lidičky co o tom něco ví. pro přehlednost vlákna. děkuji předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 23:37 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: hanyking
...Když si budu chtít v noci posedět u rozsvíceného akvárka tak by to se spínačkama nešlo...
Spínací hodiny jsou obvykle vybaveny přepínačem na stálé svícení. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 23:28 sokar Re: hanyking
No jo,ale toš ryba je zvyklá na určitej režim a to že místo 11 hodin světla bude mět třeba 15 je blbý.Pak na to třeba zapomeneš a to se stane na tuty a ryba bude mět světlo 24H.Jak chceš,ale časem na to přijdeš a koupíš spínací hodiny. :-| stydim hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 23:16 hanyking Re: sokar
Jo. Ráno když se probudím jim rožnu a když půjdu spát tak zhasnu. Když si budu chtít v noci posedět u rozsvíceného akvárka tak by to se spínačkama nešlo.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4183x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17303-osvetleni-do-maxi-akvaria-501-3000-l?od=101