Keramika ve vnějším filtru
Ne, i s ohledem na cenu nejvhodnější je mít ve filtru jen molitan. Maximálně filtrační vatu na začátku.
Uhlí se používá pouze dočasně ve speciálních případech (odfiltrování léčiv a podobně). Rašelina je vhodná pouze do některých druhů nádrží a je jednodušší do akvária lít rašelinový výluh než ji cpát do filtru. Jak psal Hamildon, do akvária jedině speciální vatu do akvárií, jiné jsou pro život v akváriu nebozpečné a ani nebudou mít ten pozitivní efekt!
Filtrační vata do akvárií je z jiného materiálu než ta běžná. Normální vata se ve vodě po nějakém čase rozpadne a každopádně nejde použít...
A k těm bakteriím (breberkám), ty na začátku nejsou nikde a po nějaké době ve vodě jsou bakterie na všem a ve všem co je propustné pro vodu.
EDIT: Uhlí je po pár hodinách ve filtru vyčerpané a můžeš ho vyhodit. "selektivní filtrační hmoty, které odfiltrují amoniak, dusičnany, dusitany, fosforečnany" se vzhledem k ceně a nutnosti regenerace používají vyjímečně.
Haimdol napsal: Rašelina obohacuje vodu o již zmíněné látky a upravuje KH z vody aktivně neodebírá nic. Použití zahradnické rašeliny nedoporučuji, protože může obsahovat příměsi nežádoucích látek nebo hnojiv.
Aha, takže nejvhodnější by bylo asi použít kombinaci rašeliny a aktivního uhlí nebo té selektivní filtrační hmoty. jestli to dobře chápu.
Haimdol napsal: Rozdíl mezi akvaristickou vatou a běžnou z drogerie je mimo jiné v hustotě vláken. Zkus si to. Pokud namočíš akvaristickou vatu zůstává průchozí a dobře propouští tekutinu. Pokud namočíš běžnou vatu slepí se v nepropustný chuchvalec.
Dobře, tak propustnost je větší a píšeš mimo jiné, takže ta akvaristická obsahuje ještě nějaké ty nitrifikační breberky? Nic jiného mě nenapadá, že by mohla mít navíc.
Rašelina obohacuje vodu o již zmíněné látky a upravuje KH z vody aktivně neodebírá nic. Použití zahradnické rašeliny nedoporučuji, protože může obsahovat příměsi nežádoucích látek nebo hnojiv. Rozdíl mezi akvaristickou vatou a běžnou z drogerie je mimo jiné v hustotě vláken. Zkus si to. Pokud namočíš akvaristickou vatu zůstává průchozí a dobře propouští tekutinu. Pokud namočíš běžnou vatu slepí se v nepropustný chuchvalec.
Aha. Takže takto to je. Díky. Ten článek je fajn. Ještě jedna otázečka co si dovolím. V tom článku se píše o aktivním uhlí, které odebírá toxické látky a přebytky léčiv. Dále nějaké selektivní filtrační hmoty, které odfiltrují amoniak, dusičnany, dusitany, fosforečnany. A pak třeba rašelina, která do vody přidává vitamíny, třísloviny a nějaké huminové látky. Dá se to chápat tak, že i ta rašelina odebírá zmíněné látky? A je nějaký rozdíl mezi filtrační rašelinou a rašelinou používanou na zahradě? Mnohdy mi to totiž přijde jako obchodnické žvásty a osobně teda pro mě je rašelina jako rašelina. Teda akorát v rozdílu z čeho přírodním způsobem vznikla. Jo a ještě se tam píše o akvaristické vatě. Co obsahuje proti normální? Připouštím, že mám možná blbé dotazy, ale přece jenom, než to koupím, tak se raději zeptám.
Máme více druhů filtrační keramiky. Běžné keramické kroužky fungují víceméně jako předfiltr s biologickým účinkem. Jsou však ještě biokeramické filtrační hmoty (např.Eheim substrat pro) které se používají jako hlavní biologické médium. Mají poměrně obrovský osidlovací povrch a skvěle rozkládají N-látky na méně škodlivé. Ovšem tyto hmoty se ve filtru vkládají jako hlavní médium. Tudíž ne na začátek filtračního cyklu.
Ahoj. Uvažuji o novém vnějším filtru do mého 100l akva. Jelikož bych si rád časem pořídil větší, cca 300l akvárko, tak by to měl být filtr, který již tento objem zvládne filtrovat. Teď přímo k dotazu. Když se podívám na složení filtračních materiálů, tak složení bývá "Nejčastěji je používána kombinace keramických kroužků, polyuretanové pěny, aktivního uhlí a speciální filtrační vaty, která tvoří poslední filtrační vrstvu zachycující ty nejmenší zbytkové částice." Význam aktivního uhlí, "speciální filtrační vaty" a plyuretanové pěny celkem chápu, ale jaký význam tam mají ty keramické kroužky? Dokáže mi to někdo vysvětlit, než koupím vnější filtr za 2,5k?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 270x