Zraněná ryba
Vyměň část vody za čerstvou a můžeš přidat nějaký přípravek proti zaplísnění, např. acriflavin nebo eSHa 2000
Zdravím.. Pozoroval jsem jednoho rájovce a všiml jsem si že má pod břichem červený flek jenže tedko se mu to nějak zhoršilo ted to vypadá spíš jako rána. :(
Tahle ryba je asi nejvíc agresivní v akváriu takže pochybuju že by jí to způsobila jiná ryba. Chová se normálně. Spíš si myslím že se o něco zranila.. Bojím se že se ji to zrorší a bude trpět.. nevím jestli s tím něco můžu udělat.. posílám fotky i když ve špatné kvalitě
prosím radu .
Starší reakce
Přesně tak
Je předpoklad že v takové nádrži a s takovou osádkou se rychle zhorší kvalita vody a to ovlivňuje i agresivitu ryb
chyba není v rybách....
chybovala majitelka, tím, že do nádržky tak pro jednu bojovnici dala další ryby, a dostatečně se nestará jak má o svěřence
no, já se vám nechci míchat do vasi vymeny nazoru, ale spis si myslim, že za to muze ta bojovnice, ona na ne obcas tak houkne, a nejspis se jednou trefila... myslim, ze vodou to neni, protoze jak jsem tu uz napsala, tak pancernicek ma taky jen pulku tlamky a to uz mi spis nez spatna voda pripada spis na lepru
takze ja se priklanim k nazoru (zatim jen svemu) ze mu ublizila bojovnice...
a toto tema jsem zakladala hlavne proto, aby mi nekdo poradil co s nim,...
ale i tak dekuju za vsechny prispevky, protoze jsem se furu veci dozvedela a snad mi v budoucnu usnadni zivot
a pancéřničkovi ze dne na den vypadne oko z nízkýho pH?
Oba tu nádrž neznáme, ale já si myslím, že ano
Už bych se přestal zabejvat měřením a jeho vypovídací schopností a do akvárka bych napral stonovek co se tam vejde a voda bude jak má, pokud ty rostliny porostou.
fakt nechápu proč mi to tu píšeš když jsem se o tom vůbec nebavila
Takže dva testy ukazují vyšší pH ale ty budeš věřit lakmusovejm papírkům, jen proto že podporujou tvou teorii, i když z vodovodu dávají nesmyslné hodnoty? Hlavně že máš pravdu
Edit: takže kdyby tam byla dobrá filtrace a častá výměna vody tak je ta osádka a velikost nádrže v pořádku?
Proto jsem poukázal na to, že to akvárium nefunguje a hromadící se odpadní látky z vody dělají kyselinu
No ale jestli ve vodovodu naměří pH 5 když podle normy má být 6,5 - 9,5, tak to mi příjde trochu divný. Jestli blbě změří vodu z vodovodu, jak asi změří vodu z akvárka.
Nebude mít vysoké pH, protože za dva dny bude úplně dole, jak píše kolega - krmení bez kytek....není co by odebíralo odpadní látky a už vůbec ne ten fičák, co je na fotce...myslím filtr...
Tak to je O.K. Ptal jsem se proto, že když se zanedbává odkalování a ten rozkládající se bordýlek nemá kdo spotřebovat, protože tam nejsou rostliny, tak se velmi často stává, že Ph klesá i pod 6. Výměnou vody, pokud je z vodovodního řadu se nedá nic skazit, tam by rozptyl v naměřených hodnotách neměl být. U vody studniční už je to větší loterie, ale taky se mě to zdá jako chybu měření. Použil bych obyčejný kapkový test, třeba od Aquaru, nebo Rataje.
Lakmusovým papírkům bych moc nevěřila, nejsou tak citlivé, zjistí že je citrón kyselej ale v rozmezí PH 6-7 které tak bývá v akvárku ti moc podrobností neukážou.
Ty hodnoty bývají spíš orientační. A jestli jeden test ukazuje pH neutrální a druhý 7,4 a trochu víc, tak už to zas takový rozdíl není. Běžně chované rybky většinou zvládnou dost velké rozpěti, když je nechceš odchovávat. Důležitější je pro ně správně fungující akvárium aby se v něm nehromadily škodlivé látky a to jde v tak malé nádrži hůř.
Jak často je to akvárko odkalovaný?
no, 3 různé testy a 3 různé výsledky...
TEST 3in1 od DAJANY mi ukazuje krásné neutrální
BEN-TEST pH - nejvyšší měřitelná hodnota - 7,4 - spíš se mi zdá jeste tmavsí nez nabídka
obyč. Lakmusáčky mi naměřily, tak jak říkáte, něco kolem 5
asi bych se opravdu priklonila k starým ověřeným papírkům, ale to mi řekněte, co se to na trhu prodává...
jde ta hodnota upravit i bez nějaké chemie?
ale jestě mi připadá divné, ze voda z vodovodu ma stejnou barvu jako voda v AQ, a papírky nebudou prosle, protoze na mýdlo i citron reagovaly, ale po AQ i vodovodu jakoby zůstala barva stejná.. - zkoušela jsem to 2x
tak mi prosímvás reknete, jaky zaver z toho plyne??
Tak abychom si to zrekapitulovali - 9 litrů, čtyři ryby. Dvě velmi svižné, dvě poměrně líné. Všechny čtyři schopné nahradit nedostatek kyslíku v nádrži "přidýcháváním". Tak bych se tak nějak podíval na pH...odhaduji, že bude hodně moc dole. A pak bych viděl, že ten pancéřník se už na to nemohl koukat a o to oko přišel prostě tím, že plave v kyselině...Schválně, změřte to...5,8?
uz jsem ji pred hodinou dala pryc a pripravek tam ma taky... ale vypada na svuj stav fajn, dokud byla ve spolecnym, tak se mi zdalo, že hleda potravu a i na samotce se zatim netvari na umreni... uvidime, díky za rady
tohle akvárko je dost malé na další ryby, dej je to toho velkého. Sice tam budou mít pancíci dost hrubé dno, ale aspoň se budou mít kam schovat a uplavat, a nebudou tam tak sami.
Tomu chudáčkovi bych aspoň zařídila klid, aby na něj nezaútočilo nic dalšího a přidala mu tam něco proti plísním, snad se z toho vzpamatuje.
oni pancéřníčci sice můžou být odolní, ale rozhodně nejsou stavění na to aby byli po dvou kusech zavření v maličké nádrži bez úkrytů s rybou které může každou chvíli rupnout v hlavě. Je to hejnová ryba a její síla je právě v tom že je v hejnu a má kam odplavat
Někdy se takový mrchy najdou ale v tom případě je lepší ji mít samotnou...
myslela jsem, že to na svědomí spíš ta bojovnice...
Ma navíc trhlou ploutev možná měli spolu dva pancíci v noci pořádnou bitku...
oko by az tak nevadilo, ale s tlamickou to uz bude asi horsi..
0 07.05.2011 10:55 lushije – "vyklovnuté" oko
dobrý den, prosím o radu,
vedle velkého AQ (cca 200 l) mám i malinké AQ(cca 9 l) a v něm samici bojovnice, malého zlatého krunýřovce a dva albíny pancéřníčky. 6ili si spolu docela dobře, jen u jídla se proháněli.. dnes jsem si všimla, že jeden z pancéřníčků má místo jednoho oka jen díru.. asi mu ho ta potvora v noci "vyklofla".. a jak teď ještě na toho chudáka koukám, tak i na příslušné straně kus tlamičky... chtela jsem se zeptat na radu, jak by se dal zachránit, ale po zjištění úrazu tlamičky je mi celkem jasné, co za doporučení zazní... oko by se snad dalo nejak řešit, ale bez tlamky asi nepřežije, co...? bohuzel nebím, jak to má dlouho, ale vypada to docela čerstve, ale velmi ciste, ...
Tak jsem zvedavá, jestli nekdo z Vás přijde s nejakou zázracnou léčbou nebo spíš s doporučením "humánního" utracení..
každopádně vsem dekuju..
zkusim udelat fitku, ale myslim, že je to zbytecne...
Starší reakce
Nepokoušel jsi se čichouny vytřít?Takhle dokáže samec zrasovat samici pokud se nechce třít,nebo pokud se vytře a zůstane ve vytíračce se samcem to ji často ubije.Pokud máš náhradní akva tak ji vyndej dej ji zvlášť kápni acriflavin aby nezaplísnila a za 14 bude ok.
Tipnul bych si na nějakou bakteriální infekci. Peočti si tohle:
www.sera.de/…Starší reakce
kdyz vydis zes tam vysypala cele krmeni tak proc si to tak nechala? Co to je za logiku???
0 05.11.2010 15:37 Janina –
Re: xx Jéé,díky za tak rychlou odpověď!Myslíte tedy,že se mu to opravdu "provalilo" ??
To se mi zdá dost divný,až skoro nemožný,ale jak jinak by to vzniklo..byl nafouklej,a najednou tohle..zkusím to vyfotit..sakra..já stejně budu věřit..
Peřovci a jiní masožraví sumečci jsou pažraví a suché granule spolykají v ohromném množství.
Při nasáknutí zvětší suché granule svůj objem, protože nabobtnají rybám v trávicím ústrojí. Buď to ryba přežije a po několikadenní hladovce se vyprázdní a nebo uhyne. V případě protržení tkáně je šance na přežití velmi malá.
0 05.11.2010 15:19 Janina – Ošklivě nemocný péřovec
Ahoj,-nejdřív gratuluji Tomášovi,a vlastně díky němu,neztrácím naději na přežití mého péřovce..-jeho zranění ale vzniklo mou chybou,chtěla bych se i zeptat,jestli s tímto nemá někdo zkušenosti,-jednoduše mi ujela ruka při krmení granulkami,a já nána je tam nechala,místo abych je vysála,přes noc se akvárium samozřejmě neskutečným způsobem zkalilo,ucpala se filtrace,a ráno jsem našla všechny ryby lapající u hladiny po vzduchu,okamžitě jsem začla jednat,jenže už bylo pozde pro skaláry..který ale stejně nebyli moji oblíbenci,protože akorát ostatní šikanovali a furt trpěli na plísně,ale líto mi jich samozřejmě bylo..
No ale co horšího se stalo..moji největší oblíbenci,péřovci,byli všichni o.k,až na jednoho..měl šíleně nafouklé,spíš nateklé břicho,a furt se vznášel k hladině,a snažil se furt plavat dolu,další noc přežil,ale to co se mu udělalo!!-vypadá to,jak kdyby se mu to řicho provalilo,má tam normálně díru,z který visí kůže a takový bílý chuchvalce,vypadá to skoro jak nějaká nekróza,nechápu jak se mu to mohlo stát?!To mu to břicho jako prasklo?!To je blbost ne??Vypadá to opravdu velmi nechutně,je mu vidět růžovoučký maso,tak jak to měl ten chudinka na tý fotce od Tomáše..
Jsou to 3 dny,a zatim žije,ale taky jsem právě přemýšlela,zda ho radši zabít,..když ho vidim,tak je mi z toho opravdu hrozně,tim spíš,když jsem mu to způsobila jááá!!!
Ale právě tenhle článek o tom,jak Tomášovi přežil,mi dává velkou naději..
Nemáte s tímto někdo zkušenosti prosíím??
Jestli to teda někdo vůbec dočte do konce..se vykecávám,já vim..
Starší reakce
Baktopur bych tam nedával ten se dává až když je infekce jistá, dej tam eSHu 2000
Do malého akva přelovit zraněnou rybu.Bude mít klid a líp se ti bude aplikovat léčivo. Malá nádrž, menší spotřeba k dosažení potřebné koncentrace.
0 01.11.2010 13:28 roy1 Nechcem zakladať novú tému, tak skúsim tu:
Mám v akvárku 2páry gurám a jeden malý krpatý samček dohrýzol väčšiu samičku tak, že mám obavy či to prežije. Samčeka som odlovil do iného akvarka a je s ním pokoj. Guramu som liečil Baktopurom podľa návodu, aby sa do rán nedostala pleseň.
Aké máte Vy skúsenosti s liečením rýb?
Ďakujem za odpovede.
Edit: Ešte som chcel dodať, že som do vody pridal 2 lyžičky kuchynskej soli /90 litrov a zvýšil som teplotu na 26 stupňov Celzia.
Starší reakce
Starší reakce
Pokud neni hluboka tak se zahoji v druhem pripade pridat nejkou dezinfekci ktera podporuje tvorbu ochraneho slizu aby se tam nic nedostalo - napriklad Esha 2000 (ale to muzes pridat klidne pro jistotu i v tom prvnim pripade)
0 10.09.2008 20:45 Míša Můj čichavec modrý (samice) má na boku jizvu...co s tím ?
Starší reakce
Tak vám nesu zprávy o mé rybce. Peřovec žije
Teď jsem je pozoroval s baterkou v ruce při nočním krmení. Bohužel se ještě trošku světla z baterky takhle v noci bojí, narozdíl od ostatních peřovců a rybek, tak jsem se nemohl tak moc kochat jeho krásou, ale v pohodě se doplaval najíst a ještě mi ukázal, jak se mu krásně zahojily rány... jen ještě na hlavě, kde jí měl opravdu hlubokou je to trošku znát, ale jinak je to krasavec, u kterého byste taková zranění netipovali
Fotku jsem zatím bohužel neudělal... přes den bývá většinou zalezlý v kytkách a je vidět jen trošku, ale snad časem bude. Jsem very happy
Starší reakce
Jak vidím rozhodl jsi se mu dát šanci ... A dokonce ani neuvažuješ o přelovení do zvláštní nádrže a nasazení chemie (minimálně proti zaplísnění). V tom případě doporučuju nasadit TORBEN či nějaký jiný rašelinový extrakt (v doporučeném dávkování - nešetřit!). Zlepšuje hojení a má též slušný antibakteriální a antimykotický účinek.
Starší reakce
No tak zatím to vypadá dosti slibně. Přes den ho párkrát vidím přeplout z jednoho konce akva na druhej do úkrytu a v noci chodí na noční krmení s ostatníma peřovcema. Ty rány se mi taky už zdají o malinko lepší. Tak snad se povede...
Ja by som sa snažil,aby nedostal nejakú pliesen(použil by som nejaký acryflavin,alebo niečo také). Inak Clariasy(keříčkovec žabí) su potvory-lovci. Kdež to (Heteropneustes(tiež keříčkovec-ale podľa niektorých by mal mať skôr názov Pakeříčkovec) dokáže s rybami žiť úplne v pohode) To ja len aby tu niekto potom nechádzal dokopy Keříčkovce s Keříčkovcem.(Clarias s Heteropneustes).
Jak je ten kerickovec velkej kuwa??
No přiklánim se k tomu jak mi psala známá, že to mohla bejt viremie a pak si ho podal ten keříkovec.
Pravda že v přírodě by byl asi sežrán.Ale opravdu on nema zasažene žadne duležite orgány
No každopádně to má od keříčkovce žabího.. pak tam má jen gibíka, ancistrusy, k.příčnopruhé, akary hnědé, torakáty, pancéřníčky, trnovce jo a ještě jednoho asi dvoucentimetrového peřovce, kterému tam nikdo neubližuje... Vím, že takovéto složení ryb není dobré, ale jemu to prostě nevymluvím. Tak já nevím no. Možná ještě chvíli počkám a když se to o malilinko zhorší tak jdu hned na věc
lidi do toho nepleť, co jsem měl péřovce tak sumec ho běžně vcal zoubkama a péřovec měl šmouhy po sobě a vždy bez problému se z toho dostal, ale nikdy to neměl takhle do masa. Je mi to i divný že by to až takhle udělal keříčkovec, ale vše je možný.
Cloveku daji aspon analgetika,tahle ryba ma poskozenou 40%cast tela!!! V prirode by byla uz DAVNO MRTVA-predatori. Proto jsem pro rychle usmrceni toho chudacka! Toto je trápení.
mě se z toho dostal velmi podobně postižený rájovec,od kamaradky,byl na tom velmi podobně, vypadalo to děsivě, ale protože si dokázal udržet barvy(to umirajici ryba nedokáže) tak jsem ho nechala, a žije , a ten tvuj na fotce ma pekne barvy, neni bílý, v přírodě by taky umíral pomalu....Podle me nema smysl spechat s usmrcenim, to až na tom bude špatne treba i s dychanim a tak, ale když horác říká usmrtit...
Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 5219x