Tvrdost vody
jen mám asi takový pocit,že rostliny pomaleji rostou a tvoří se mi na listech ruducha a pak v hustém porostu,taková ta zelená vláknitá řasa
V PMDD je NO3 pomálu a rostliny, kterých máš v akváriu docela dost to dokáží velmi rychle sežrat, postupoval bych tím dodatečným přidáváním, ale pokud není žádný problém, tak ani to co měříš nemusí bejt nějak závadné.
a ten test na NO3 jsem měřil testem od sery
Ano jedná se o rostlinné akvarium...ale to bude asi možná i tím,že tam mám málo rybiček a tu tvrdost jsem měřil testem JBL KH test
To nulový NO3 je podezřelý, pokud je měření průkazné, řešil bych přidáváním(třeba sanytru) na hodnotu někde kolem 10mg/l, tedy jedná-li se o akvárium s roslinama. Ta tvrdost KH je hodnota alkality, nebo-li tzv. "tvrdosti uhličitanové".
dělal jsem dnes testy vody v akva a vyšli mi hodnoty pH 7,5 NO3 0mg/l a KH 14°d
já si také nemohu stěžovat,zatím vše prosperuje,žádné časté úhyny nemám a rostlinám se taky relativně dobře daří...
U nás je také tvrdá voda, že se dá krájet. Nezměkčuju, prostě mám rostliny i ryby + krevetky, které mi v tom dobře vegetí. Než pořizovat osmózu, tak se raději přizpůsobím. Mám kliku, že živorodky, potažmo pávčata, jsou mé srdeční ryby.
Kytky rostou fakt hodně dobře.
já jsem před X lety vodu změkčoval ionexem, ale ten jsem měl "zadarmo" z práce, kolonu udělanou na koleně, regenerace kuchyňskou solí... a tím dělat naředění tvrdé vody na vhodnou tvrdost...
A nebo změnit osádku na ryby, jimž tvrdá voda vyhovuje.
I kdyby jsi osmózou "vyplýtval" 300 litrů týdně, tak to má nějakých 15 kubíků vody za rok a 1500Kč. To není zas taková hrůza, já dám víc jen za elektřinu pro mé 300l akvárium.
když to vezmu,tak podobnou tvrdost mám i nějak tu plus mínus...tak mi asi nezbyde nic jiného než si tu osmozu pořídit..
to se budou hodiny jen točit :P týdně měním cca 100litrů
Já měl vodu z vodovodu- DGH-22,KH-18. Děs. Nakonec jsem koupil RO a teď,když měním vodu,tak 40l z RO a 15-20l z vodovodu.Je pravda,že odpadní vody je 2-3 tolik,co čisté. Ale teď mám vodu v akva DGH-9,10st a KH 6. Jsem z Kladna,tady je voda fakt blbá.
jelikož tento rok byl slabý na dešťové přeháňky,tak té vody moc není a tu osmozu,jsem měl kdysi půjčenou
Při letošním suchu by to byl dost problém s dešťovou vodou ...
Nehledě na to, co ta voda spláchne z ovzduší.
Dá se to i jinak než tou reverzní osmozy,já ji měl kdysi půjčenou,je to fajn věcička,ale připadne mi,že je z toho větší odpad než přefiltrovaná voda
Převážně se používají jen 2 metody na změkčování vody. Obojí znamená míchat vodu co máš s jinou a to buď s vodou z reverzní osmózy a nebo s dešťovou vodou. Případně ještě si můžeš vozit vodu ze zdroje měkké vody v okolí (některé studánky), ale toto je dost pracné.
charli27 napsal: já po vás nechtěl,aby jste za mě zjišťovali tvrdost,ale spíš mi jde o to jak bojujete s tvrdostí vody,tak aby měla ideální hodnoty
Potom je fajn, když formuluješ otázku srozumitelněji
Naředit vodou z reverzní osmózy na požadovanou tvrdost.
já po vás nechtěl,aby jste za mě zjišťovali tvrdost,ale spíš mi jde o to jak bojujete s tvrdostí vody,tak aby měla ideální hodnoty
já tu tvrdost znám,ale neřeknu ti to ted z hlavy...ale jde mi to,že tu je voda hodně tvrdá a chtěl bych se vás zeptat,jak změkčujete vodu do ideální tvdosti
jak to myslíš řešit tvrdost vody? prvně musíš znát tvrdost vody, kterou používáš - najít na stránkách vodáren, nebo si nechat udělat svůj rozbor, popř. pomocí koupených testů si udělat orientační test sám /většinou hodně nepřesný/. a potom vědět jaké ryby máš nebo chceš mít... a teprve potom s těma informacema můžeš se snažit někde, třeba i tady, se ptát co s tím??
Najdi si stránky svých vodáren a u nich dohledej kvalitu vody. Skoro všechny vodárny to tam uvádějí. A pokud ne, najdi záložku kontakty a zavolej jim. Nebuď líný, nebudeme to hledat za tebe.
Ale pokud máš vodu ze studny, budeš muset si to změřit sám (nebo ještě lépe si zaplatit rozbor vody).
já když dělám test tak dám to na tác ten šutr nebo písek a poleju to octem neředěný na povrch a hned se uvidí, když to šumí nebrat.
přátelé,chtěl bych se vás zeptat jak řešíte ve zlínském kraji tvrdost vody?
Starší reakce
Starší reakce
Tak jo,kašlu na to. Budu zkoušet a zkoušet. Děkuju.
Procházíš normální fází hledání, to je normální, osobně spíš než tu vodu, bych řešil jiný druhy rostlin a třeba s valisnerkama mám já zkušenost, že v nových nádržích mě nikdy moc nejdou. Nikdy, nikomu neroste všechno co prvotně do akva zasadí, to je vývoj, bez něhož to nejde. Vyšší alkalitu nepovažuji za nic škodlivého a je třeba taktéž přihlédnout k vypovídací schopnosti toho tvého měření. Ovšem já nejsem rostlinář, spíš akvarista sedlák, kterej to moc neřeší, ostatně ani testy nemám.
Plašan asi trochu jsem. Akva mám 5měsíc,200l,ryby 10x Akara hnědá,4x SAE,2x Ancistrus. Jsou všechny mladé,asi 4 měsíční. A zatím 6 šneků Neritina. Vodu měním 2x týdně,tak 50l. Rozjely se mi řasy. Ale řeším to hlavně kvůli rostlinám. Nejdou mi. Měl jsem měsíc CO2 z kvasničáku. Nic. Spustu jsem jich už musel vyhodit,zhnědly,rozpadly se. Mám jen nenáročné,stonkovky,Echinodory a Šípatky. Ani Valisnerie nešly. Dával jsem i CO2 Vital + Bioflor,přesně podle dávkování.Světlo mám vyřešené,nejdříve jsem nalítl Sun-Glo a Flora-Glo. Obě jsou -po 14 dnech vyndané a mám normální. 840 + 965. Nevím,co mám dělat,a jak jsem vyčetl,tak takhle vysoká KH je hodně špatná pro rostlinky. Jsem z toho fakt otrávený. Asi jako moje rostlinky. Jo,ještě,měřím papírky.Tetra 6 v 1.
A proč to chceš řešit? Nějakej problém? Čím to měříš? Děláš na mě dojem tak trochu plašana, kterej rychleji koná než myslí.
Děkuju. Takže-destilovanou vodu. Jen jsem se nedočetl,jestli to vadí rostlinám. Ryby mám Jihoam.cichlidy-Akary hnědé,těm by to tedy vadit nemělo,naopak. Ale co ty rostliny? Díky moc.
0 17.07.2015 17:44 Jindráš – Vysoká KH
Zdravím všechny a prosím o radu. Mám KH 18!! V akva i ve vodovodu. GH je 18,pH je 7.8, NO3 je 5,NO2 je 0,GH je 18. Jak snížím KH a čemu takhle vysoké hlavně vadí?? Děkuju.
Starší reakce
Možné to je, resp. určitě je možné podobné hodnoty naměřit. Ona ale není ostravská jako ostravská, podle přesné lokality se hodnoty dost výrazně liší (nicméně pořád je to voda měkká):
ovak.cz/… - je tam i tel. číslo, tenhle způsob "měření" považuju u vodovodní vody za přesnější, než akvaristické testy
0 21.06.2015 18:59 Libor – GH a KH Ostrava
Zdravím, je možné, aby ostravská odstátá voda měla parametry 3 GH a 2 KH? Měřeno testy Tetra.
Starší reakce
Raději ne. (Kolik lidí, tolik možných názorů...
)
Můžete mi doporučit výrobce testu, který by měřil lépe? Používám nyní Hardin od Rataje.
...Tedy test tvrdosti mi lže?
Vypadá to tak.
Děkuji za odpověď. Jak prosím udělám referenční vzorek Ca?
Díval jsem se na údaje vodáren, zde je Ca 100 mg, naměřeno 115-120 mg, tedy to bude asi OK (jejich měření je z 29.9.2014). Jinak je tomu ale u tvrdosti, kde mají 3,1 mmol. To bude myslím krát 5,6 - tvrdost by měla být 17,36dGH? Tedy test tvrdosti mi lže?
Tak jsem chtěl dopočítat obsah Mg ve vodě. Ca 65mg odpovídá 65*0,14=9,1N=9,1dGH. Ale já jsem naměřil 6dGH, takže Mg dopočítám dost těžko. Zkusil jsem měřit přímo vodovodní vodu, Ca je 120mg, tedy 120*0,14=16,8N=16,8N. Ale změřená tvrdost je 8,5dGH... Jak je možné, že tak velký obsah Ca nekoresponduje s celkovou tvdostí? Dělám něco špatně?
Udělejte si referenční vzorek na obsah Ca, ten změřte a uvidíte, jestli je chyba ve vás nebo ve vašich testech (Ca a/nebo GH).
Pak se dá spekulovat, co s vaším problémem dál.
Ahoj všichni, prosím o názor k mému měření parametrů vody. Po založení akvária vše perfektně šlapalo několik měsíců. Pak se přestalo dařit, zabrousil jsem do přihnojování, přidávání CO2 a doplnil jsem odumřelé rostliny. Nabralo to nový směr, pár měsíců to začalo opět fungovat a jednoho dne jsem došel opět ke stejnému umírajícímu stavu. Takže jsem pročítal dál fóra a začal na rady ostatních měnit parametry vody. Momentální stav je takový - pH menší než 7,2; KH 5; P měřitelné, postupně přidávám; Fe měřitelné, postupně přidávám; GH 6; NO3 dostatek, spíše více; Ca 65mg/l. Vodovodní vodu míchám s vodou z reverzní osmózy, hnojím jednotlivě draslík, hořčík, mikroprvky a fosfor. Rostlinám se začalo opět dařit, ale po dvou týdnech pozoruji na listech nedostatky jednotlivých prvků. Tak jsem chtěl dopočítat obsah Mg ve vodě. Ca 65mg odpovídá 65*0,14=9,1N=9,1dGH. Ale já jsem naměřil 6dGH, takže Mg dopočítám dost těžko. Zkusil jsem měřit přímo vodovodní vodu, Ca je 120mg, tedy 120*0,14=16,8N=16,8N. Ale změřená tvrdost je 8,5dGH. Tady zřejmě bude celý problém, extrémní obsah Ca na parametry vody a ten zřejmě blokuje ostatní prvky. Když ale budu měnit pouze za vodu z reverzní osmózy, klesne mi celková tvdost na velmi měkkou vodu. Nebo to budu postupně dorovnávat hnojením Mg? Abych udržel tvrdost okolo 4 a více? Jak je možné, že tak velký obsah Ca nekoresponduje s celkovou tvdostí? Dělám něco špatně? Díky za názory a rady.
Starší reakce
Poohlížím se po nových rybách. V atlase se udává tvrdost vody 10 dgh já mám 15 dgh. Lze ryby ještě chovat v této vodě? Jde mi o to jak velkou odchylku si můžu dovolit od údajů v atlase aniž by to mělo nějaký negativní dopad na život obyvatel?
Starší reakce
Nič mi nebráni a tiež to spravím kedykoľvek je to potrebné. Ale nevidím dôvod teraz - mne nevadí tá vyššia tvrdosť (možno vadí rastlinám? neviem to posúdiť), len som prispel do debaty o zvyšovaní tvrdosti
A brani Ti neco obcas vymenit polovinu vody i casteji? Ja to delam, obcas se rozhodnu i v pulce tydne, nebo kdyz se mi neco nelibi. Jako bych jednou za cas obsah latek ve vode zresetoval. Kdyby nic jineho, prispiva to memu klidu, ze se neco prilis nehromadi.
Čiže hnojenie by to nemalo spôsobovať?
A čo odparovanie? Trochu som to počítal - každý týždeň sa odparí cca 7% vody (toľko vody treba doliať), to zvýši tvrdosť našej vody asi o 1°. Výmena vody tvrdosť síce zníži, ale z dlhodobého hľadiska bude stále stúpať, resp. približovať sa k určitej hodnote. Napr. pri tvrdosti vody 15°, 7% týždennom odparovaní a 1/3 týždennej výmene sa zvýši na 18,7°, pri vstupnej vode 12° sa zvýši na 14,9°, pričom už po 2 mesiacoch to bude takmer na vrchole. K tomu sa ešte pridá ten vplyv hnojenia, aj keď teda malý.
Ale na tú zmenu z RO na 28° toto vysvetlenie určite nestačí.
Kdyz nebudes chtit cilene neceho pridat vic, tak pri velkych davkach hnojiv (treba u EI) zvysis GH jednou davkou o 0.1, takze bys musel dele silene hnojit a nemenit vodu, aby to bylo podstatne, pricemz by jeste rostliny nesmely nijak podstatne odcerpavat ziviny.
Tvrdnutie vody tiež pozorujem, z 12°dKH / 15°dGH sa zvyšuje na 16°dKH / 20°dGH. Vysvetľujem si to hnojením a odparovaním vody.
Možná hloupej dotaz, ale čemu to vadí? Jinak ty papírky od Dajany nemají moc vypovídající schopnost a to ani na naznačení vývojového trendu.
Je to uplna pitomost, ale za tehle situace bych to zkusil, to uz pak clovek neveri nicemu. Cast te vody co davas do akvaria si nech ve sklenici a druhy den ji zmer.
Ano rozhodně. Z nějakého důvodu voda v akváriu vždycky ztvrdne.. Jinak používám Dajana Test 3 in pro měření.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13213x