Liapor a další substráty z pálených jílů
Žádná dvě akvária nejsou stejná a i to jak se člověk o akvárium stará, se v průběhu let mění. Takže ikdyž se mě chtělo napsat že vše bylo stejné, tak s velkou pravděpodobností nebylo. Můžeš zkusit prohlídnou prezentaci mé 54L a uvidíš jak se to v čase mění. Vždy bylo něco k řešení co mě vedlo něco dělat o trochu jinak.
Videl som úbohé korene cryptocoryne,skoro až zahnívajúce v 500L nádrži pri nesprávnej odfláknutej opatere a naopak krásny koreňový systém v ani nie 40L akvárečku.Starostlivosť a znalosť akvaristu je dosť podstatná.
Niektoré rastlinky si priam vyžadujú piesčité jemné dno a v hrubšom štrku sa im to moc nepozdáva.
Je v podstate jedno aký štrk či substrát použiješ.Nádherné rastliny sa pri správnej starostlivosti dajú dopestovať i v praobyčajnom štrku.
V substrátoch ako je liapor a pod. je lepšie prúdenie,substráty nie sú tak usadnuté ako piesok či drobný štrk.Rastlinky v takomto substráte mávajú bohatší koreňový systém.No ide aj o to aké rastlinky.Niektoré bohatý koreňový systém ani nepotrebujú vytvárať a fungujú hlavne z listov.
A bylo zařízení akvária stejné? Nemohlo to být způsobeno něčím jiným než samotným substrátem?
Já za sebe z vlastní zkušenosti musím říct že v Liaporu jsou kořenové systémy rostlin daleko bohatší než v křemičitém písku ....
Jak je to s živinami nejsem schopen odpozorovat, ale určitě pokud to někdo umí tak udělá krásné akva se zdravými rostlinami i v písku.
Otázkou však je, jestli je to díky Terramolu a jeho vlastnostem nebo díky umění daného člověka, který by to samé zvládl i při použití flexiobkladů.
0 17.03.2015 12:11 odikcz [129] Zvažoval jsem zkusit do malého akvária ten Terramol, když si ale propočítám cenu + poštu, tak v malém množství (5 litrů) není nijak velký rozdíl od flexiobkladů, kde si vyberu barvu jakou chci (radši černou, než červenou)
Moje otázka pro ty, které používají Terramol už dýl: je lepší než flexiobklady? Slyšel jsem, že by teoreticky na sebe mohl vázat přebytečné živiny, a pak je uvolňovat dle potřeb rostlinám (tak jako hnojiva v jílových kuličkách). Že by mohl být lepší pro kořeny rostlin apod. Máte někdo zkušenost? Srovnání s křemičitým pískem (např. flexiobklady)? Vím, že hodně záleží na nárocích rostlin, ale pokud to jde aspoň nějak trochu porovnat? Nebo je to ve finále úplně jedno, co se použije?
Dobrá, šoupnu je do velkýho a budu měnit polovinu vody denně
Hmm, takže prašť jak uhoď, měnit, měnit, měnit. Všechno je hrana a zhoupnout se to může velmi rychle, jseš na tenkým ledě, tak velmi lehce našlapovat.
mám je v akvárku 40x30x30 co jsem zakládal před týdnem. Ne filtr je "špinavý". Měl jsem ho týden v akvariu před měněním dna, aby nasál trochu bordýlku.
EDIT. předtím jsem je měl jen tak dvě hodiny v kyblíku a odešli dvě razborky a pancéřníček. Tak jsem je dal do akvaria a zatím se držej ostatní
Nevím, v jak "kvalitních" podmínkách je máš doposud, ale klidně bych to zarybnil hned a denně měnil polovinu vody. Jinak předpokládám, že filtr nebyl nikterak čištěn.
Řekl bych že většina mých svěřenců je narozena v zajetí, takže by si v té vodě moc nelibovali, chvílemi to vypadalo jako převalující se mračna na Jupiteru
. Mohu je tedy vpustit do akvária nyní nebo ještě den počkat ?
EDIT. Pokud bych chtěl věrnou kopii Amazonky tak bych ještě nějakej ten prach musel přidat
Ono, i když to možná zní divně, to jakou jsi měl včera vodu, jsi se hodně přiblížil domovině hodně chovaných druhů ryb, stačí mrknout na videa z jejich přirozenýho prostředí. Tu průzračnou vodu vyžadujeme my, prostě se na ně lépe kouká.
Jo tohle mi doporučil taťka, nicméně až potom co už byl oheň na střeše(respektive v akváriu). V létě za pěkného počasí by to šlo jako po másle.
Včerá jsem měl hodně nahnáno
ta barva sice vypadala zajímavě, ale neobyvatelně. Příště asi prát jemnějí a styl napouštění taky udělá hodně. Jsem moc rád, že to mám za sebou
.
Doufám, že rostliny i rybky ocení mojí obětavost :P
Jinak na to praní mám lehkou vychytávku a tou je(ne každý může realizovat) vetší síto na písek, v něm ten materiál, ne silnou vrstvu a proprat zahradní hadicí. Šlo to velmi dobře a efekt "gulášovky" jsem nepozoroval, ovšem na druhou stranu, ta špína je přeci požehnáním, vždyť víme pro koho.
Tak tak cervenou vodu jsem mel ve kbeliku, kdyz jsem to pral, a ta druha fotka, to jsem mel po napusteni. Psal jsem, ze je to pri prani jak "gulasova plevka" a ze to obsahuje dost prachu, a taky jsem si s tim pranim vyhral.
Nicemene ze Tve druhe fotky uz je videt, ze to pujde
. Akvaristika je hodne o trpelivosti.
No a zítra už to bude koukatelný i s radostným úsměvem.
Tak dnes ráno vypuštěno, zasázeny rostlinky, velmi VELMI opatrně a pozvolna napuštěno. Už se na to dá koukat bez slz v očích
To chce klid! Fakt, môžeš byť pokojný, rybám mutná voda až tak nevadí ako by sa zdalo a prejde to, sadne to. Filtráciou tomu určite pomôžeš. Používam teramol v akváriách, niektorý sa takto správa
Zasaď rostliny, vypni světlo a jdi taky spát, zítra to bude, když ne čistý, tak rozhodně čistší, vyměníš polovinu vody a dáš tam nazpět ryby a budeš každej další den měnit tu půlku vody po dobu týdne a ono si to za několik dní sedne úplně.
...já když jsem potřeboval odfiltrovat drobné nečistoty, které nezachytil biomolitan a neměl filtrační vatu(nemám ji ani těď) používám obvaz z autolékarničky - pro moje použití to stačí...nevím jestli normální vata by nepouštěla chloupky, nebo po namočení ze sebe neudělala žmolek a nebrzdila průtok ve filtru??
může být i obyčejná vata ?
Proto je důležitá příprava. Dej do filtru vatu a pravidelně čisti = pokud ti filtr otočí vodu tak 5x do hodiny, tak se toho za chvíli zbavíš, jen to bude otrava pořád dokola tu vatu prát a rozebírat filtr.
Kdybych akva zakládal, tak mě to netíží, nicméně já chtěl jenom během dvou hodin vyměnit dno a zase šlapat dál
...Kdypak zmizí ta nepříjemná antuková barva vody?...
Trpělivost, mladý muži, netřeba udržovat paniku. Ono si to sedne.
...Předpokládám, že pokud se sním bude zacházet hrubě, bude se spíš rozpadat, odírat a uvolňovat zase jemné částečky, kterých se aktuálně snažíš zbavit...
Terramol není Akadama - jen tak se nerozpadne.
zakládal jsem teď nano s terramolem a bez problémů se zákalem, propláchnuto v cedníku, hlavní fotka focena asi dvě hodiny po napuštění akva, zdá se mě ale moc lehký, vzhledem k tomu, že to bude pro krevetky tak snad žádný problém...
neunáhluj se. Výhody poznáš časem. Já v pěstírně rostlin jedu jenom s terramolem. Co jsi dal pod něj?
Asi to chtělo ještě vice proprat.Já cca 5litrů pral tak hodku po kousíčkách v cedníku dokud netekla čistá voda.
Po napuštění ještě bílý zákal,ale druhý den již čisté.
napouštěl jsem to na talířek.. hadičkou
Mám terramol ze stejného zdroje.Proprat a dát do nádrže a opatrně napouštět. Barví to pořád když se s tím štěrchá.
Podařilo se mi ho ale vyprat v cedníku,jen tak v kyblu s vodou to moc nešlo.
Druhý den po napuštění již čistá křišťálová voda.
Já třeba liapor vůbec nepral, prostě jsem ho tam mokrej naházel, natvaroval s kamenama a hadičkou dopouštěl vodu. Měl jsem to bez zákalu. Asi si natrefil na prašnější pytel.
nikdy víc.... každej tu pořád kritizuje dvoubarevnej štěrk, ale já jsem s ním byl na výsost spokojen... Nestálo to za to.
možná by bylo jednodušší dát nové dno, nalít vodu jen aby bylo dno pod vodou, zasadit kytky a pak dopustit vodu do plna a pak vypustit ryby... rybám zákal vadit nebude jak tu kdosi psal
ale zase to budou pěkné vzpomínky, Jo to když jsem jednou měnil dno
škoda..že je zrovna sobota..Snad to ryby všechny přežijou
Terramol sice nemám a nikdy jsem neměl, ale ten zákal se mi nezdá.. dával jsi první dno a pak opatrně vodu, nebo jsi napustil vodu pak do toho naházel terramol ?
K proplachování.. lehce jsi ho propláchnul, nebo jsi sním zacházel hrubě jak se štěrkem v kýblu ? Předpokládám, že pokud se sním bude zacházet hrubě, bude se spíš rozpadat, odírat a uvolňovat zase jemné částečky, kterých se aktuálně snažíš zbavit.
K jednoduchému sestavení filtru na takový zákal se mi osvědčila čerpací hlava, nasazená na uříznutou PET flašku a vtom vata. Akorát že já už jsem vatou zásoben... těžko říct, jestli to má cenu shánět pro jedno použití.
macenauer.eu/…
A "jemný" mechanický zákal by rostlinám ani rybám vadit neměl... po deštích jsou taky potoky a řeky zakalené...
ale doporučoavali jsme ho proprat. On pouští prach pořád, úplně vyprat ho nejde. Nevíří ti to filtr? Normálně by to mělo do pár hodin sednout.
V pytli to bylo. Ale opravdu důkladně jsem ho propíral. Mám ho odtud
www.bonequip.cz/… tam si ho kupoval i Designer, právě ten mi ho doporučil.
Odkud máš ten terramol? Nebyl to nějakej zbytek z pytle?
Zkus to vzít ještě přes filtrační vatu a vyměňuj i vodu.
mám, atman 201 +24x10x10 akvacit. abych pravdu řekl jsem z toho dost zoufalý a rozhořčen. Toto dno mi bylo doporučeno právě tady, jako jedno z nejlepších
Máš zapnutý filtr?
Staurogyna mi nesla, tak mam dalsi sanci ji zkusit. Nakonec vsechno je ted jine, tak mi treba zase nepujde neco, co jsem driv vytahoval vidlema
.
Dik za odpoved. Mohl bys potom casem prosim Te dát nejake postrehy do fora. At jsme zase o neco trochu chytrejsi. Tady jsem cetl spis obecne taky neco k Terramolu (respektive ze neni prohnojeny jak psal kolega). Stale by mel byt pouzit zasobni substrat.
akvarijni.blog.cz Terramol je bezesporu substrát, se kterým si může člověk pohrát.
Jen pro zajímavost: před časem jsem ho (lehce obohacený o jílové kuličky) použil jak podklad pod Flexi-písek, abych si oťukal, jak se na něj budou tvářit kytky (staurogynus a blyxa). A šlo to.
8.10.11 založeno:
rybicky.net/nadrze/13634… (složka "založení")
Za 14 dní se už poprvé stříhalo:
rybicky.net/fotogalerie.php…
A v prosinci už to bylo i trochu koukatelné:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Ergo: nebojte se Terramolu!
Dost jsem o vhodnosti Terramolu precetl a ted ho sam zkousim. Kdybych nenabyl dojmu, ze je to neco, bez ceho uz nechci byt, neporizoval bych si ho. Ja uz ho strasne moc chtel.
Ale k tomu co pisu, jsou to prvni postrehy, nemuzu vedet vic, kdyz ho mam pod vodou dva dny.
Ahoj. Takze za sebe ho muzes doporucit nebo je to jen rada (zkusenost) ze neni spatný a dá se pouzit. Rád ctu Tvoje prispevky a docela jim verim.
Doplnim dalsi zkusenosti.
Sazeni rostlin, je bez problemu, nicmene po zasazeni uz par malo rostlin se dno okamzite srovna do vodorovna. Tedy zadny svah neni prakticky mozny, alespon ne s novym a koreny nezpevnenym dnem.
Behem sazeni rostlin jdou ze dna bubliny, i po proprani je v Terramolu jeste dost vzduchu, ktery jiste bude nejaky cas unikat. Neni to ale nijak dramaticke.
Zasadit mensi rostlinu je v pohode, vlastne je to snadne, ale zasadit vetsi Echinodorus, je trosku problem, pokud uz je v akvariu voda. On totiz plave, zkratil jsem mu koreny, a na rozdil od obycejneho pisku v tom dne drzi hur, vyrazne hur. Jde to, ale chce to trosku trpelivost, zatezovat ho v korenech nebylo nakonec potreba. Ted uz vim, ze je fajn nechat par delsich korenu, ktere se zasadi na vsechny strany, a pak drzi ve dne vyrazne lepe. Az zakoreni, jiste to problem nebude.
Mel jsem obavu, ze mi pri sazeni vyplave substrat pro vodni rostliny pod Terramolem. Zbytecne, ona se jakakoli dira hned trosku sama zasypava, a kdyz je Terramolu aspon 7cm, nic se nedeje. Horsi bude vytahnout zakorenenou rostlinu, ale tam predpokladam, ze ji proste rovnou budu zkracovat koreny tak, abych ten substrat dole moc nevytahl.
Co se tyce zakalu vody, jsem prekvepen, jak cista voda je uz druhy den, specialne s ohledem na ten substrat pod tim terramolem (zase, ne dokonale kristalova, ale hodne cista).
Shrnuto, stale jsem spokojen.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x