Liapor a další substráty z pálených jílů
Fajn a odkud čerpáš to, že je to totéž? Jáky je zdroj informace, krom doměnky? Je to někde uvedeno? Já to nevím. Pokud je to tentýž produkt, tak kde se to dovím? Budu jen rád za informaci. Navíc bych nebral moc vážně slova obchodníka o hypermegaultra pórovitosti a vhodnosti pro bakterie.
Protože je to uplně to samé
Liapor se akorát musí vařit no ale tak stejně 50l pytel za 150kč je dobrý
Rataj doporučuje Liapor? Tak proč tu je odkaz na Profi Soil?
tak jsem si to přečetl a do filtrů jej přidám. Továrnu Lias Vintířov, která Liapor vyrábí mám za humny, mám kousek za barákem dokonce hromadu liaporu, takže je to pro mne určitě levnější médium než ten malej siporax
Pravda, pod mikroskopem jsem ho nezkoumal, ale pokud se nepletu, tak Rataj ho doporučuje právě pro jeho velkou pórovitost =>
www.rataj-spk.cz/… mám tam komory a siporax, takže je to asi zbytečný. Ale do jiných aq, kde mám vnitřní filtry jen s molitanem, bych mohl do punčošky trochu dát, ne?
Jako filtrační materiál je upřímně zbytečný, nemá zas tak vysokou pórovitost a když už ho máš v akvárku jako dno, tak samo o sobě to dno je "filtrem"...
Záleží do jakého filtru, aby ti z něj neodplaval. Ale jestli je to nějaký komorový filtr kde ho budeš mít oddělený síťkou, tak si myslím, že to bude dobrý filtrační materiál.
Naprosto přesně, o tom jsem tu už dříve psal. Jednotlivé druhy Liaporu se od sebe liší jen tou objemovou hmotností a její rozdíl je dán různými poměry větších a menších zrn.
Pro nás akvaristy je podstatné, že malá i velká zrna mají stejnou objemovou hmotnost, ale malá zrna snáz nasáknou vodu, kdežto ve velkých dýl zůstává. Časem ale také většina z nich nasákne. Plavat zůstanou jen ta, v nichž je zcela uzavřena nějaká bublinka vzduchu. Ty nepotopíme, ať se snažíme jakkoliv - museli bychom je rozbít. Vzhledem k tomu, že to je množství do 5% a vzhledem k ceně Liaporu je to množství naprosto směšné, které můžeme použít do květináče ke kytkám - budou nám vděčné.
Mohu potvrdit.Mensi zrnka nasakly v podstate ihned.Prvni prevazeni a byly dole.To ty vetsi plavaly dele ale i tak jsem je presvedcil.
Ona ta těžší varianta má jen vyšší podíl menší zrnitosti, takže vyjde vyšší oběmová hmotnost zrna, tudíž větší zrna co zůstanou nahoře budou asi stejná. Udělal jsem malý výcuc z datasheetu.
Ja mel tu lehci variantu a slo to chce to trpelivost.
Měl sem to samy. Nevzdávat a vařit pořád dokola. Utopil sem toho nakenec hodně. Jenom i po utopení se to zatím chová moc plavajícně. Nějak se to pořád hýbe při sebemenším pohybu vody..
Na pytli žádné další označení kromě zrnitosti nemám.
Podle těch příspěvků, pokud jsem dobře četl se dává do těch 50 l pytlů standardně ten lehčí. Asi jsem bohužel chytl nějaký hodně lehký no..
Mrkni se v tomto vlákně na příspěvky z 27.9.12 kde se mluví o těžší a lehčí variantě a číselném označení.
Tak jsem asi natrefil na nejake extra lehke pytle, +- 50% mi plave.
Nepomohlo ani druhe kolo.
Do vrouci vody.Pomale vareni jsem zkusil na asi 5l a nebylo to uplne dobry plavalo to tak 50/50 a pak jsem tu druhou pulku jeste prevari a bylo to ok.Voda musi varit a pak do ni nasypat suchej liapor.A pak prudce zchladit.Mel jsem dokonce dve nadoby v kterch jsem to chladil.V jedne se totiz dost ryche ohrala voda tak aby jsem zabranil tomu ze dojde studena tak jsem to mel radsi nachystany.
Po čtení zde jsem se taky nechal zlákat a koupil
Ale plave mi tak 70%... Zatím jsem dnes k večeru testnul teprve 2 hrnce...
Když jsi vařil, sypat suchy liapor do vroucí vody, nebo nasypat do hrnce liapor, zalit vodou, dát vařit a po dosažení varu nechat odstát ?
Tak presne tohle me delal ten co jsem napred namocil.Vlastne to dela do ted.Alew jak jsem psal dal jsem ho dospod.Jeste jeden poznatek ten jsem nejak zapomel.Musi to fakt vrit a hned to prendat sitkem do hodne studene vody to byl ucenek nejvetsi.Ale i tak to ledce poletuje ale ver ze jak to bude v akva tak do tydne to drzi je to sice lehky ale kupodivu to funguje.
Safra, začinám uvažovat že to co mám nechám jenom jako podklad a převařím suchý znovu. To co mám utopeny a v bečce čeká na odhodlání k akci je pořád tak pohyblivy že z toho mám obavu. Jakýkoli pohyb vody a to i pomalý znamená že kuličky liaporu letí všemy směry. Asi odsaju to nejlehčí pryč a fakt převařím další pytel bez namáčení předem..
Jeste ze me zbylo tech 10l z prvniho pytle na tu zkousku.Janak bych se trapil do ted
.Muzu zatim jen doporucit jelikoz jsem se dival na ceny rataje a Aqvaclay a muzu rict ze je to to samy akorat je s tim vic prace.Ale me prace nejak nevadila mezi tim jsem si bud dal cigaro nebo koukl na net a uteklo to jak voda.
Díky za zkušenost. Potvrdilo to mou zkušenost, že lepší je vařit suchý Liapor, než ho předem máčet a pak vařit
Tak držím palce, ať v tom kytky hezky rostou
zdravim
Tak uz muzu napsat svoje dojmy z liaporu.Koupil jsem dva pytle.Jeden jsem namocil a cekal do druheho dne co se bude dit.Kupodivu se nic nedelo.Plaval.Tak se jal vareni tim jsem dostal tak polovinu ke dnu.Druhe kolo to byla polovina z poloviny.Nu nic rekl jsem si necham to tak.Pote jsem ale vyzkousel zbytek z pytle uvarit suchej a co se nestalo tech 10l ci jsem povaril suchej tak klesl z 90%ke dnu.Z toho plynulo ze jsem se pachtil zbytecne s namacenim dopredu a mel jsem to hned uvarit suchy.Nastala sobota a jal jsem se varit druhej pytel uz suchyho.To slo jak po masle.Po uvareni celyho pytlu plavalo tak 95% mozna vic.Zase jsem neresil jelikoz uz jsem mel neco z minuliho vareni.Ne zjisteni bylo jeste takove ze ten manoceny a prevareny je stale lehci nez ten ktery jsem uvaril zasucha ten krasne nasakl a byl o poznani tezssi.Asi tyden jsem pak cekal na akvarium.liapor stale namoceny ve vanickach.Na tom jsem varil zasucha bylo videt ze se nacucava vodou musel jsem dokonce dolit aby horni vrstva byla stale pod vodou.Mezi tim jsem vybiral plavacky a promychaval obe vanicky.Jeste jsem dela pokusy se sazenim rostlin.Napustil jsem 9l akva dal ten lehci a kupodivu vse drzelo ale musel jsem to sazet pinzetou jelikoz prsty to neslo.Delala se vzdacky dira kytka vyplavala.Nastal den D dovoz Akva a zacatek pokladky dna. Napred jsem jako zaklad dal ten lehci rovnomerne po celym dne cca 4cm na to jsem dozadu a po stranach dodal ten tezsi a napustiltrosku vody jen tal aby to bylo vlhka ale stale na vzduchu.A jal se sazet Valisnerky kolem dokola a po bocich.Slo to dobre vubec jsem to necekal.Pak prisly na radu stonkovky a egeria.Ty drzely dokovce jeste lip nevim cim to.Jak bylo dosazeno tak jsem pomalu zacal napoustet a nosit vodu z mych dvou akvarii.Naposteni probihalo dobre.Musel byt maly proud vody pomalu ale jiste jsem vytahl vsechnu vodu z akvarek a vylovil rybky.Uplne vsechny co jsem mel v akvarkach.Filtr uz byl cca mesich v provozu rostliny a dekorace (koreny) taky zajety a k tomu 200l vody pekne odkalene (jako zaklad na zahnojeni).Jak sedl zakal za teplota byla stejna jak v kyblu s rybama coz bylo prakticky hned jelikoz jsem daval na teplotu bacha pri naposteni tak jsem vypustil rybky.Od nejmensich po nejvetsi.
Dnes po tydnu provozu muzu rict ze je vse ok.nektere rostliny vyplavaly ale to je spis ancikama.Ze zacatku liapor trosku poplaval ze stravy na stranu kdyz plavala nejaka vetri rybka a pancernicek se sel podivat co mu spadlo ale jak sel cas tak vse sedlo.Dokonce se me ovedlo udelat i oddelena patra pomoci bridlice.Koukam ze jsem se rozepsal nato ze to ma bejt jen zkusenost.Jestli je neco nejasne tak doplnim.
Starší reakce
zkus v betonárce u Plastimatu alias Peguform alias Cadence alias co já vim jak se to těď jmenuje
Má někdo tip na to kde koupit Liapor v Liberci?? Děkuji za info.
Já ho použil v jednom starším externím filtru, kromě substrátu EHEIM který jsem jím trošku "dosypal" jsem vyměnil polovinu keramických kroužků na mechanickou filtraci za Liapor.
Subjektivní dojem je, že se parametry vody lehce zlepšili, ovšem měřím jen kapkovými roztoky a může to být jen přání otcem myšlenky...
Nemyslel sem že bych vytahoval hnojivo ze substrátu, ale pokud budu přesazovat rostlinu a vytahnu ji i s tim substrátem pro vodni rostliny na povrch tak už ho nedostanu zpátky. Což mě trošku uniklo, takže to zas asi tak dobrý nápad nebude. Asi nechám jenom liapor a hnojivo..
sám mám pod Liaporem hnojivo Osmocote - daný dodatečně formou ledových kostiček a žádný problém s vyplaváváním...
Ahoj, vubec se toho neboj. Ja sadil do Liaporu kytky pred cca 2 mesici (kompletni vymena sterkoveho dna v zajetem akvariu). Vse stare slo ven. Akvarko cca 200l, cca 100l stare vody jsem si nechal v sudech, jinak vse "nanovo". Na dno jsem dal cca 2cm AquaBasic plus, na to 1cm toho nejjemnejsiho pisku, co jsem sehnal /na izolaci vyzivneho substratu od zbytku akva/ nakonec 6-10 cm Liaporu, vice samozrejme vzadu. Kytky mi "skaci" z akvaria, neda se to srovnat se sterkem. Vubec nehnojim, mam minimum ras (v porovnanim se starym stavem temer zadne) a vypada to moc hezky. A rekl bych, ze to ocenili i rybky, protoze jsou ted barevnejsi. Delat nove akvisko, jdu do Liaporu znova. Je to sice pakarna, ale stoji to za to...
No, Liapor je velmi dobrý substrát. Jeho obrovská výhoda je jeho nesléhavost, že se voda s živinama i detritem dostane až ke kořenům rostlin. Navíc na těch pórovitých kuličkách žije spousta bakterií, které pomáhají ten detrit zpracovat na živiny vhodné pro rostliny. Až uvidíš, jak dobře v tom rostliny koření, a to i na příklad stonkovky, budeš vědět, o čem mluvím.
No tak to je zase trošku čára přes rozpočet... Já chtěl dát pod Liapor substrát na pěstování vodních rostlin a Osmocote... Takže to budu muset trošku testnout v něčem malim co to bude dělat
Dal jsem 10 litrů, jeden sáček. Je na tom 10 cm Liaporu, ale kořeny rostlin jsou v Liaporu obrovské a včera jsem to např vytáhl na kořenech L.sessiliflora a ta nemá zrovna bůhvíjaké kořeny
Ja tam tohu chci dat jen malou vrstvu tak 1cm.Vicemene je to sterk.A na tom bude 5-10cm liaporu
No jestli jsi toho nedal moc, toho starého dna. Já dal do 240ky na celé dno tři sáčky klasického starého dna a zakryl Liaporem tak, není problém.
Jestli mohu, tak tě zkusím ještě od toho starého dna odradit. Já dal pod Liapor dozadu za přepážku 10 l Acuaclay ground staré dno od Rataje a už bych to nikdy neudělal. Zrovna včera jsem trochu protrhával a zase se mi dostaly nahoru kousky z toho starého dna a působí to jako pěst na oko a vysbírávat to ze třistalitrovky je docela nepříjemná činnost.
Ja budu tento tyden delat velky akva.A taky si nijak nelamu hlavu.Budu met 200 litru zajete vody.Rostliny a filtr.Vse uz rok funguje.Ted to bude mit pouze vetsi akva a jine dno a o 200l vic.Uz jsem to delal kdysy a vse probehlo v poradku dokonce ani rasa.Ted pouziju truch staryho dna jako zaklad a pak prijde Liapor.
Když to dáš do akvárka a nasázíš do toho rostliny, tak za měsíc za dva už budeš mít akvárko krásně zarostlé a můžeš tam dát rybky.
Tak já sem převařil druhou dávku a paráda. Mám utopeno tak 95%, zbytek se neumoudřil ani po opětovnym vaření, tak na něj dlabu a nacpu to do betonu i s dalším liaporem, takže beze strát. Nacpal sem to do bečky a tak měsíc, dva to nechám stát. Pak se uvidí...
Tak po 8 měsících mi jich z 15 litrů plave ve skleničce tak kávová lžička, uvidíme, kdo to déle vydrží
.
Neboj. Až to založíš, tak možná něco vyplave, ale za pár týdnů už vše drží.
Já když jsem to dělal, tak jsem z toho byl nešťastnej, chtěl jsem to celý vyhodit, ale naštěstí jsem odolal, vydržel, a teď jsem spokojenej.
Ale je fakt, že jsem kupoval tu těžší frakci 1-4/625 - přímo od výrobce. Po převaření zustalo na hladině tak procento, víc ne.
Ted jsem to vyzkousel a je to docela dobry.Prosle se to nesmi vyrit.Zatom to drzi jeste zkusim stonkovky.
...jak jsem to připravoval? Už jsem to tady v tom vláknu popsal, takže stačí to najít. Jinak jak píše libor - těch 10cm nad písek a pak sadit.
ten převařený liapor jsem sítkem vybral do akvárka tak, aby byl mokrý, ale aby hladina vody nebyla nad Liaporem. Pak jsem si rozvrhl, kam budu co sázet, a začal jsem od pravé strany postupně k levé. Rostliny jsem sadil pinzetou a pokaždé jsem to okolo rostliny rukou pořádně přitlačil, díky čemuž jsem tam průběžně musel dosypávat další Liapor, celkem jsem ho do té Třístovky dosypal ještě 10 litrů, do Krystlkova jen tak 0,5 litru. Až jsem měl vše zasazené, tak jsem na místo, kde nejsou rostliny, položil talíř a začal napouštět. Napouštěl jsem vzduchovací hadičkou, nikam jsem nespěchal. Vyplavaly mi pak asi 3 kryptokoryny, ty už jsem sázel za pomoci horácomatek. Dnes už se do toho sází v pohodě jakákoliv rostlina, po půl roce se to chová stejně jako jemný písek.
No teď jsem tam dával Vallisneria gigantea, a jak jsem jednu zasadil, sousedka se drala ven... nečekal jsem to, u takového macka. Ale třeba je to tím, že jsem stále začátečník
. Je fakt, že Egeria densa jsem stáhnul trs drátkem do kousku kuchyňské houbičky a bezproblémů. Ale jak psal tuším
malyLibor o mnoho lepší je připravit dno, dát pár cm vody, osázet a pak teprve dolít - asi by to šlo lépe.
a jak jsi to sely pripravoval.Je to stale moc lehky nato aby v tom neco drzelo.
Teda já vám nevím, jak to tady čtu. Já to sadil absolutně bez problémů. Žádná pinzeta, žádné nervy, nic. U několika stonkovek jsem použil horácomatky, ale jen u několika.
Sázení je na prášky, pořád to přitom leze ven, pinzeta asi bude dobrý nápad. Ale jak to jednou zasadím, tak to překvapivě drží, pandíci občas převrátí kuličku ale rostlinky jsou OK. Taky se ti ten Liapor časem zlepší, plácnu ca 3 měsíce se mi mezi kuličkami stále oběvovaly bublinky, jak šel zbytek vzduchu ven.
Přidat reakci
1 ...... [32] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x