Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čtverzubci - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Čtverzubci - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 22:54 Gimlous Re: prisavnik
Ano 4zubky mají schonost se nafukovat díky absenci žeber. Ale já osobně jsem je zatím viděl jen nafouklé z přežrání, určitě ne ze stresu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 19:50 Žena nihaso [2]
Já mám trpaslíky taky z Aquarium.cz. Mi přišli taky bez hřejicího sáčku, měli tam pěknou kosu, ale vypadali o dost lépe. Jen vykrmit je bylo třeba, už jsou fit. Snad to ti Vaši "rozplavou".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 19:47 Žena nihaso [2] Re: švíco
Mám je takhle dva měsíce. Trpaslíci jsou jasní, ti jsou nejmenší, skvrnoocasí 4 cm a zelení 6 cm. Ani jedna bitka nebyla.. Dostávají pořádně nažrat... ano
Jo a ještě jsem zapomněla na vodu. Teplota 26 stupňů, přidávám jednu polévkovou lžíci soli na 20l.
Více solit nechci, trpaslíkům by se to nelíbilo. Takto se to líbí všem zůčastněným.. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 19:03 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Ako vypada nafuknuty 4 zubec? Este nikdy som to nevidel :) Oni sa nafuknu iba ked sa boja a pri utoku? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 18:31 Gimlous Re: švíco
Fotka k příspěvku tak tohle je fakt hnus rozzureny
až je mi jich líto a hned jsem se mrknul na ty svoje a dal jim najíst
takhle vypadají spokojený a lehce přejedený samičky

co se týče té brakické vody, tak trpaslíci jsou sladkovodní čtverzubky a pro chov potřebují sladkou, nikoli slanou ani brakickou vodu
dokonce ji nepotřebují ani pro výtěr, jen jsem na jedněch zahraničních stránkách četl, že dotyčný člověk měl při léčení trpaslíků lepší výsledky v lehce slané vodě, ale to bych spíš přičetl tomu, že sůl obecně podporuje tvorbu slizu

jinak já ty svoje mám taky z Vivaria a bral jsem si je od nich ještě když je měly v karanténě a naprostá spokojenost, ale bral jsem si je osobně
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 15:56 Muž Sprachys [48] Re: karelpavel
Tak máš je v pěknym guláši, jestli to nebude i v tomhle... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 15:39 švíco Re: karelpavel
Čtevrzubec trpasličí nemá být ve slané vodě (brakické)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 15:34 Muž karelpavel [18] Re: nihaso
Tak, jak jsem vcera psal, tak mi taky pres noc jeden uhynul !!!:-( - dnes jsem byl v jine akvaristice, ne v te jak jsem je kupoval, a ptal jsem se jestly je maji taky , a nemaji - jako duvod mi na rovinu majitel akvarista ze skusenosti 30ti roku rekl ze: nema cenu to ani prodavat, ty ryby jsou doost agresivni a malo ktera prezije ( spis zadna ) - nevhodne do nasich akvarii :-| a ze musi mit bratickou vodu ( tzn.slansi ),ze pak v tom pripade odchazi zase rostlinky.
A tak mam teda jeste toho jednyho, a jsem zvedav jestly ten to prezije - zbudoval jsem mu dost husty skryse
A jak to tu ctu, ze zkusenosti nakupovani pres internet a v jakem stavu rybky dorazily - me by asi kleplo :-| , a jeste nevedet jestly se vubec v akvu chytnou :-| - snad jo !!!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 14:24 švíco Re: prisavnik
Fotka k příspěvku Takže jedna rybka by to při troše štěstí mohla přežít. Jedna je po smrti (dýchal jednou stranou žaber, propadlé bříško, zkroucená páteř, žádná koordinace. Ten co je na tom špatně je vyhublý, má zakalené jedno oko a vůbec se nehýbe a kyž, tak nekoordinovaně. Ten největší by mohl být snad OK, ale pouštět do akva se mi nechce ani jednoho. Ještě bych dodal, že stav ryb musel být špatný už před odesláním. Pochybuji že se bříško propadne běhěm 7hod nebo že se zakalí oko apod. na všem se podepsala i nízká teplota 17,5st. Pomalu je temperuji výměnou vody a již jsem objednal nové v jiném obchodě v Mělníce. Takže moje první zkušenost s kupováním rybek přes internet je hrozivá a doufám že se to zítra napraví zásilkou z Mělníka. :-(
Ještě bych se chtěl omluvit za zkomolení jména, které jsem v rozčilení napsal špatně. Dotyčný prodejce se jmenuje pan Blaško, ne Blažko. Jinak nechci útočit na jeho osobu, pouze popisuji svou zkušenost...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 14:20 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: švíco
To ma fakt mrzi :-O Preto ja si pojdem pre ne do akvaristiky aby som videl ich stav.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 14:16 švíco
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem si byl právě pro čtveráčky na nádraží. Musím říct, že pa Blažko z Aquarium.cz mě totálně zklamal. To co mi poslal jsou vyhublé, polomrtvé chudinky s křivou páteří a propadlím bříškem. myslím že jeden to bude mít do hodiny za sebou a druhý se k tomu stavu blíží taky a navíc má plesnivé oko. Třetí vypadá že by mohl při troše štěstí přežít. Do balení nedal hřejivý sáček, ikdyž jsme se tak domluvili a voda měla sotva 18st (měřeno digitálním teploměrem)....takže s panem Blažkem jsem skončil a nenechám to jen tak. rozzureny
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 08:17 švíco Re: nihaso
Mohl bych vědět jak dlouho je v téhle kombinaci máš a jak jsou jednotlivé druhy už velké? jakou máš nádrž a co salinita vody....díky moc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 07:33 Žena nihaso [2] Re: karelpavel
Mám trpasličí čtverzubce společně se zelenýma a skvrnoocasýma, snášejí se v pohodě. Krmím živýma nitěnkama, moučnými červy, umělou potravu nepřijímají. Šneky dodávám pravidelně, ale trpaslíci je nepotřebují, ti jsou pro zbytek "osádky".. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2009 21:52 Muž karelpavel [18] Re: fap
OK teda, nebudu se one zajimat a supnu je tam zpet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2009 20:02 fap Re: karelpavel
Ja bych je tam nechal, pokud se maji kam skovat, že leží je normalní oni někdy odpočivaj aji na listech rostlin, hlavně potřebujou členité akvarium a dost rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2009 19:54 Muž karelpavel [18] Re: fap
No tak jsem je dal do porodnicky, co mam volnou v aqvu. Ten jeden je jako by v poho - plave. Ale ten druhej se hned jako by polozil na muslu a lezi tam a ani se nehne - delam dobre ?
V aqvu mam: cichavce (7 cm) ,akary hnede (6 cm), pestrenec similis (3cm), tetra paraguaiska (3cm), skalara (5cm) - toto jsou s tech co nejvic vyjizdi po vsem - jsou to velky ryby na tyto trpasliky kteri maji 18mm??
Co mam teda s nema delat ? - su s teho nestastnej :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2009 19:27 fap Re: karelpavel
Mě se taky ze začátku skovával a za pár dní v poho. Ted plave po celé nadrži. Mám je s čichavcama a ti si ho ani nevšimnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2009 18:54 Muž karelpavel [18] Re: Gimlous
Tak je tam mam uz pres den. A oni jsou celej den zasiti na jednom miste a asi se boji. Poradte prosim nekdo co s nima - aby se nebali a plavaly mezi rabama? Mam jen jeste pockat? Nepojdou hladem kdyz se nestaraji o potravu? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 21:31 Gimlous Re: karelpavel
já je mám ve splečenském spolu s neonkama červenejma, ancistrusama long fin, pancéřníčkama Sterbai a se SAE. Byly i krevetky ale jakmile přibili čtveráci, tak prakticky nebyly vidět malé krevetky a velké se už nepromenádovaly. Kupoval jsem jich 5 do 130l a časem i dospělé krevetky umlátili a co nesežrali, tak zbytky dojeli ancíci.
Teď už jsou dospělí a byli tři samičky a dva samci. Dominantní samec vyhrál a ten slabší raději spáchal sebevraždu a vyskočil mi z akva. Našel jsem ho až usušeného :-(
Potřebujou dost členitý nebo zarostlý akva aby se měli před sebou kam schovávat a to i samičky mezi sebou.Teď někdy pozoruju námluvy, nevím jestli se mi do akva už vytřeli nebo ne, páč co jsem četl, tak jikry jsou průhledné a prťavé a ancíci by je určitě hned slupli.Nicméně přemýšlím o novém akva a že bych je zkusil vytřít.Ještě uvidím.

Pokud jsou v akva šneci, tak jim nedaj pokoj dokud tam jsou a to ani velkejm ampulárkám.Snůšku ampulárek zlikvidujou během jednoho dne.Moji žerou mražený komáří a pakomáří larvy a přes léto živý (sranda jak je loví :-D )
Vloček ani granulek si nevšímají, občas kousnou do granulky, ale když zjistí, že to není maso, tak už se toho ani nedotknou.
Přerůstáním zubů netrpí, takže šneci nejsou nutní, nicméně pokud jsou, tak je zábava jim je dát a hned jsou štěstnější a více se zabaví. Krom piskořek sjedí asi všechno

Někde jsem se dočetl, že při hladovění okusují ostatním rybám ploutve, u mě mají stálí přísun masa, takže žádné okusování nepozoruji.
Ostastních ryb si vůbec nevšímají jen se prohánějí mezi sebou a navečír, když se blíží čas krmení, tak se přetahují o nejlepší flek pod hladinou v proudu, kam jim připlouvají patentky.

Nevím co víc byste chtěli vědět, kdybych si vzpomněl, tak ještě písnu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 20:00 Muž karelpavel [18] čtverzubec trpasličí
Tak uz mam 2 ks č. trpasličího. Jeden se hned nekde zasil a jen malo proplaval, a ten druhej hned zacal valit sneky. Ale ted sou oba zasiti a jako by se bali. Je fakt ze po nich rybky vyjizdi (akary, cichavci a paraguaiky...) Je to normalni? Otrkaji se? Zatim je tu mam tak 5h - jsou dost malinci. :-) Cichavci maji 7 cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2009 19:14 švíco
Při brouzdání po youtube jsem narazil na dvě pěkná málo známá videa.
Tak kdo máte rádi čtverzubce, tak se mrkněte ;-)
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 15:40 Muž Kuby [0] Re: karelpavel
Mám ho krátkou dobu, ani ho nemám napsaný v seznamu ryb. Chová se dobře. Je pravda, že dvě Neonky mají lehce okousané ploutve, ale rozhodně jsem si nevšiml, že by ostatní rybky nějak napadal. Krmím ho šneky, které si pěstuji v malé nádrži. Jeho útoky na šneky jsou luxusní, nej podívaná :) . Koupil jsem ho v Mělníku ve Viváiru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 18:29 Žena Imii [46] Re: švíco
Strašně rádi se schovávají do kytek. Proto by měli mít zalesněné akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 18:06 švíco Re: fap
Já jsem měl čtverzubce zeleného....bohužel jsem se nechal prodavačkou přesvědčit, že bude malý pořád. po zjištění skutečnosti (bude mít až 17cm) jsem ho daroval a teď se těšim na trpaslíky. Na živo jsem je nikdy neviděl a o to víc jsem zvědavej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 18:00 fap Re: švíco
Jsou skvělí a jeden měl krasně modré oči. Nejlepší je když jdou po šnekovy. Ale nesmi je u toho vyrušit žadná jiná ryba, protože u jidla potřebujou klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:59 švíco Re: fap
Prvávě proto se všude píše, že se mají dávat do jednodruhové nádrže. Když do společenské, tak bych si tam dal max. jednoho a to ještě k výrazně větším rybkám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:57 švíco Re: prisavnik
To já už mám pro ně všechno nachystané, jen se nastěhovat. Už na ně čekám tři týdny :-O A samozřejmě se nemůžu dočkat. Na krevetky je taky pěknej pohled, ale nekoulejí očima jako čtveráci :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:56 fap
Kolega z práce je má a okousali mu u všech ryb ploutve (u mečovek a čichavců). Ja je taky měl a byli dost agresivní vuči jinym rybám, tak museli jit pryč, ted uvažuji že si asi pořidím jednoho, protože se mě rozmnožili šneci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:52 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: švíco
Ja snimi este pockam.Este idem nemit rastliny v AQ a nech sa to vsetko ustali.U nas ich maju po 50 sk za kus.Ale nazivo som ich tam nevidel lebo ta akvaristika je v druhom meste.Ked budem mat cas sa tam vyberem to omrknut :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:47 švíco Re: prisavnik
Mám je objednané odtud : www.aquarium.cz
Stojí 48Kč. Já počítám s tím, že pokud budu muset nějakého izolovat, tak jej buď dám známému do společenského akvaria nebo ho nabídnu v inzerátech. Jsou to vyjimečné rybky, které všude nemají a určitě si ho někdo rád vezme. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:43 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: švíco
Dajme tomu ze mi vyrastu dvaja samci ktory sa budu navzajom napadat.Automaticky jedneho musim vybrat.Ale co potom stym ktoreho som vybral?Do akvaristiky ho urcite nevezmu.Darovat ho nemam komu.Zabit ho by bola velka skoda :-O
Kolko stoji jeden kus co ides kupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:39 švíco Re: prisavnik
Já je kupuju taky naslepo. Ale jinak to asi opravdu nejde. Všude mají k dispozici jenom mladý kousky kde pohlaví prostě nepoznáš. Až se začnou napadat (třeba taky ne) tak je musíš dát včas od sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:33 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: švíco
Aj ja ich budem musiet kupit *naslepo* a vobec ma to netesi ked sa mozu navzajom zabit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:30 švíco Re: prisavnik
Já zatím bohužel nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti a tlumočím co jsem se dočetl nebo zaslechl. Ale radši bych počítal s tím, že kdykoliv na sebe můžou samci zaútočit a jeden druhého zabít. Všude se doporučuje mít jednoho samce a několik samic. Ale můžou být asi i vyjímky. Určitě by více věděl někdo kdo chová víc samců pohromadě. Já budu mít ve 20l zatím 4ks a až dospějí, tak se ukáže jestli spolu vydrží nebo jestli bude muset někdo z nich pryč. (kdyby šlo určit pohlaví, tak vezmu o jednoho méně) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:17 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: švíco
Takze ked budem mat v AQ viac samcov tak to neznamena ze budu agresivny k sebe?Jasne ze zalezi od povahy,lae tak sveobecne.
A kolko ich odporucas do 37 l AQ? Viz moja prezentacia.Ja uvazujem o 5ks.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:47 švíco Re: prisavnik
Já jsem jich objednal víc (4ks) s tím, že se časem ukáže jak se snesou a přirozeně se vyselektují. Až se objeví agresivní jedinec (většinou samec) tak půjde z akva a bude klid.
Ještě bych dodal, že do budoucna počítám s jedním párkem nebo pokud štěstí dá a ve čtveřici bude víc samic, tak nejlepší by byl jeden samec + dvě samičky. Pochybuji že by se mi poštěstilo narazit na 4ks samic nebo 4ks samců. Snad se z toho bude dát utvořit fungující komunita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:32 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: švíco
No, to je to.Ako ich rozpoznat take male.Takze ked by som v Aq viac samcov ako samic,tak by to asi nedopadlo dobre co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:24 švíco Re: prisavnik
Doporučuje se jeden samec a více samic. Ale opět to bude záležet na konkrétní povaze. Nejhorší je, že u mladých jedinců, kteří jsou většinou k dispozici k prodeji se nedá dobře rozpoznat pohlaví. Takže se rivalita projeví až za nějaký čas... Podle štěstí na pohlaví a náturu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 15:53 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Aj ja uvazujem o tychto rybach. Sa chcem opytat ci moze byt v jednej nadrzi viac samcov.Nirkde som pocul ze moze medzi nimi vladnut rivalita ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 14:10 švíco Re: Toony
Příští týden mi přijdou trpaslíci vlakem ;-) Poreferuju jak se snáší s krevetkama, ale mám takové tušení, že co trpaslík, to originál, takže záleží i na štěstí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2009 14:06 Toony Re: karelpavel
Na akva.sk mas zdarma ke stahnuti casopis akvarium. ve 3. cisle na 15. strane mas clanek o ctverzubci trpaslicim. Je tam o nem dost, aby sis udela nejakou predstavu. Taky nad nim premyslim. Souziti s krevetkama je v pohode. Vic si precti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 13:33 R Muž Silent [5949] Re: karelpavel
Čtverzubec trpasličí je nejsnášenlivější ze všech čtverzubců. Koneckonců si kvůli své velikosti nemůže moc vyskakovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 13:04 švíco Re: Imii
Měl jsem malého zeleného a ten šneka taky nejdřív z části vysál a pak jsem zbytek s ulitou rozmačknul a on to chroupal a vybíral zbytky...takže křupal o 106 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 12:13 Žena Imii [46] Re: švíco
Můj trpaslík ulity nelouskal ... vždy šneka vytáhnul (nebo se aspoň snažil).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 12:10 švíco Re: karelpavel
Pokud jich máš plné akva kde budou čtveráci, tak je do pár dní vyluxují a pak musíš vymyslet, kde šneky shánět. Ale trpaslíci na přerůstání zubů netrpí skoro vůbec, takže nejsou šneci tolik nutní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 12:04 Muž karelpavel [18] Re: Sprachys
Tak šneku mam dost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 11:57 Muž Sprachys [48] Re: karelpavel
Mam ho v malym akva, spolecensky bych ho nenazval ale s platama koralovejma a krevetkama zije v pohode... Akorat sneci nejak dosly :-D Vlocky nebo tablety jsem nezkousel... Krmim nekolikrat dene z pinzety mrazenyma nitenkama, patentkama a komarima larvama a obcas dam z pinzety sneka, ona ukousne nohu a jeste ho rozmacknu a pochutnaj si na nem vsichni. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 11:50 R Muž Silent [5949] Re: karelpavel
Čtverzubci všeobecně odmítají umělou stravu. Ideální je přísun okružáků už proto, že si drcením ulit musí obrušovat zuby. V nouzi přijímá i mražená krmiva. Jinak v prostorné nádrži se dá chovat v přítomnosti přiměřeně velkých ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 11:41 Muž karelpavel [18] – čtverzubec trpasličí
Ahoj
Chtel jsem se zeptat, jestly mate nekdo nejake zkusenosti, ze ctverzubcem trpaslicim ve spolecnem akvu ? -mam na mysli, jestly muze nadrz obyvat normalne jako ostatni rybky a jestly ho krmite stejne jako ostatni rybky ( to znamena, vlocky - granule - 1x tydne patentky/dafnie )
Klape to nekomu v pohode - da si zvyknout?
Zatim diky palec
Edit: Akvo 140L

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2008 08:00 mirielll Re: j_j
To ano, ale tyhle druhy se k nam sotva dostanou. U nas jsou vesmes zeleni a pak jeste 4 dalsi druhy, zbytek jsou carinotetraodony. A sladkovodni z nich jsou jen carinotetraodony.
Podle vlastniho pozorovani si myslim, ze vymena pul nadrze jim opravdu nesvedci. A myslim si, ze zadnym rybam. Pokud mas osmozu s nastavenim salinity, tak ano, pul nadrze v tomto pripade si myslim, ze nevadi. Ale jinak.. voda z vodovodu, jakkoli upravena... Pul nadrze je moc. No je to muj nazor.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] 7

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7631x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1645?od=201