Žebrovník
Chtěl bych poprosit o pomoc. Chovám doma Žebrovníka. Poslední dobou se chová zvláštně, má problém s rovnováhou dost často leží na boku a někdy se z ničeho nic začne točit kolem svoji osy. dival jsem se co by mu mohlo být a našel jsem, že tohle chování by mohla způsobovat parazitická infekce napadající nervovou soustavu, což by vysvětlovalo to točení. Moc tomuhle nerozumím a na internetu jsem taky toho moc nenašel. Chtěl bych se zeptat jak bych mu mohl pomoci v tomhle případě. Jakou medicínu/produkt byste doporučili pro léčbu žebrovníka? Nebo kontakt na nějakého experta, co se takové léčbě obojživelníků věnuje a věděl by co s tím. Budu velmi vděčný za jakoukoliv informaci. Děkuji
Starší reakce
0 16.08.2023 01:42 Miky96 – Potřebuju poradit
Vzala jsem si domů toto zvířátko od kamaráda.
Protože mu ho nechala doma slečna co u něj bydlela. Kamarád pracuje v Rakousku a nemůže se o to starat a neví ani čím to krmit ani co to je. Je to Žebrovník? Můžete mi někdo poradit čím to krmit hlavně a jak má mít akvárko a co vše potřebuje děkuji
Starší reakce
Pokud si vzpomínám správně, tak bez. Ale jsou to docela čuňátka, chce to hlídat vodu.
Měl jsi u nich filtr?nebo bez?
Já když jsem před nějakými 18 lety žebrovníky krátce choval, měl jsem je bez dna a celkem se jim dařilo, ale byla to taková nouzovka - když si tak vzpomenu na ten jejich nemotorný pohyb, skleněné dno jim celkem klouzalo. Dnes bych volil drobnější kulatý štěrk.
Ahoj...máte u žebrovníka na dně jemný písek nebo hrubší?popř chováte žebrovniky bez dna?
Starší reakce
0 29.12.2017 19:21 Tommendl – žebrovnik
Potřebuje žebrovnik v akváriu souš když tam má filtr?
Starší reakce
Určitě pohlaví v takovém věku velmi těžko. Nejlepší v době tření ( nebo alespoň když to na ně jde). Já mám už roky dobrou zkušenost s hovězím srdcem (někdy k němu přimíchám špenát ale to neradi) v sezoně čisté žížaly ( pozor čisté i zevnitř) mají rádi nitěnky ale ty zapadávají do dna. Lepší plochý kámen aby na něj dopadly hromádky. ( mě by to roztahyly ryby takže to jsem vzdal). Zazimování není nutné.
Na rovinu. to že jsem v důchodu neznamená, že mám zbytečný čas na vyhledávání něčeho, co je tak lehké vyhledat v odkazu či atlasu či specializovaném webu.
A jedno doporučení. Příště, než si něco koupíš, zvláště jedná-li so o živého tvora, nejdříve si o něm něco zjisti. Obráceně je to trochu hloupé.
Děkuji,
co mi doporučujete krmit pro rychlí růst?
Mimochodem:jeden měří 5,9 cm a 2. měří 6 cm
Lze u nich určit pohlaví?
jak je zazimovat?
Co není tady, je na jedno kliknutí jinde:
cs.wikipedia.org/…
A co se růstu týče - jako u většiny živočichů. Kvalita a dostatek krmení spojené s výborným prostředím je předpokladem rychlejšího růstu.
0 30.01.2017 17:16 Aneta Kozlová – růst
Ahojky,
mám 2 a nevím za jak dlouho vyrostou .
Za rok vyrostou o kolik ?¨
Čím mohu ovlivnit jejich rychlost růstu?
Díky
Starší reakce
Pouhým doufáním útěku mloků nezabráníš. Co takhle si raději něčím vhodným dobře přikrýt akvárium a nechat pouze malou štěrbinu kvůli přístupu vzduchu?
0 19.11.2016 22:35 Honza – Rádi utíkají POZOR!
Dostal jsem od známého 2 Žebrovníky (Waltlův) a o tři dny později mi oba utekli jednoho jsem tedy našel ale o patro níže
netuším jak se tam dostal musel spadnout ze schodů chudák... ale pořát měl dos sil na to aby mi znova utekl
A nedávno jsem dostal další 3 a hned den na to mi jeden utekl ale, pak se to uš neopakovalo a doufám že mi neutečou
Starší reakce
-bílo šedé skvrny mohou indikovat plísnové onemocnění, ale nemusí, mohou to být pigmentační změny povrchu pokožky
-foto,detailnější popis,atd
-z vámi uvedeného popisu nelze určit
0 14.11.2016 11:12 pd89 – Žebrovník - nemoc
Dobrý den, rád bych se zeptal na radu, co doporučujete. U dvou ze tří žebrovníků jsem si všiml několika málo kruhových bílošedých skvrn na těle. Že by plíseň?
Starší reakce
Teď je má v nabídce Vivarium v Mělníku.
Mk-zoo.cz je mívají. Jinak momentálně v německu bohužel
Záleží na prostoru. Na ploše OD cca 200 x 60 cm by jeden a jeden existovat mohli. Mnoho úkrytů a rostlin. Občas se neshodnou ani stejné druhy. Já bych kombinaci neriskoval. Zbytečné čekání na problém.
0 05.11.2016 17:49 sieraitaly – Žebrovník
Ahoj poradí mi někdo kde koupit žebrovníka nikde jsem zatím nenarazil nebo nějaky odkaz na chovatele nebo něco podobneho děkuji
Starší reakce
Môže žebrovník žiť s axolotlom?
Starší reakce
Nevím jaké jiné "mloky" máš na mysli, ale konkrétně u žebrovníků je jistá možnost, že by ti mohli z jezírka zdrhnout. Nejsou od přírody tak úplně vodní, jak by se mohlo zdát, i když v zajetí se na celoroční chov čistě v akváriu snadno adaptují. Když v jejich domovině přijdou vedra, žebrovníci opouští vodu a schovají se někam do děr nebo pod kámen, zkrátka až do doby rozmnožování žijí skrytým nočním životem suchozemského mloka.
Pokud by ale neměli z jezírka možnost utéct (např. hladké strmé stěny a vyšší okraj), pak by venkovní chov od jara do podzimu určitě problém nebyl, pokud by ses tedy smířil s tím, že je na dně jezírka moc neuvidíš. Chov s kapry ani jinými velkými rybami bych ale radši nedoporučoval - koi kapříci na těch 12 cm rozhodně dlouho nezůstanou
0 09.06.2016 15:33 Tom Můžu se zeptat muže být přez jaro a léto ve vodní venkovní nadrži mloci a žebrovníci.
A můžou být asi s 12cm Koi kapry. Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
Je pohodář, dokud nemá hlad. Já je mam s rybama a jsou v pohodě, ale nesmí vyhladovět
já bych i řekla, že ancitrus se s našim Jelimánem maj fakt rádi...
Mam je s rybama a pokud nemaj hlad, jsou s nima naprosto v pohodě..
Starší reakce
Shrňme si to: Žebrovník nemá rád vytápění akvária a nadměrný pohyb vody z tvého filtru mu také určitě nesvědčí. Společnost jiných druhů nemusí, natož otravného oštipovače raka. Tu bílou vápencovou drť na dně nemá rádo už vůbec nic. Patentky nejsou moc dobrá potrava pro obojživelníky, kdeco přenáší a nejspíš těch kiksů tam bude víc. Takže v souhrnu toho všeho jsou výsledkem stres a nemoci, tady nejspíš nějaká bakterióza, možná k tomu druhotné zaplísnění. Tvému mlokovi už asi není pomoci, až budeš chtít zase něco chovat, radši si o tom nejdříve něco přečti. A rozhodně nechtěj mít všechno, co se ti líbí, v jednom akváriu...
oprava, ten druhej žížalu nejed, snad mu jí velkej (co už to má za sebou)
0 02.03.2016 22:31 Kucas ahoj, dotaz z 50% ex post. žebrovník mi začal otýkat (viz foto) nevim čim, 4 měsíce v klidu. krmenej furt stejně patentkama nebo žížlama. Předevčírem sem mu dal žižalu, včera oteklej, vertikální poloha, a bílej jakoby chuchvalej (plíseň?) na tlamičce a dneska jak kdyby "lapal" po dechu a už to s nim odpoledne seklo + bílé "něco se rozlezlo:( ted sem vylovil druhýho a taky oteklej, oba jedli stejný žižaly. Nevim jestli je to tim, pač jim je dávam celou dobu co je mam, jinak všechno při starém.
PS: stejné žížaly měl i rak a ten je v pohodě
PS2: na fotkách ještě tolik oteklej není, pak byl víc, hlavně "krk" a tlamička
Starší reakce
Stojí ti to opravdu za to?
Takovéhle manévry kvůli krmení budou toho žebrovníka otravovat přinejmenším stejně, jako nenažrané žáby... Já jsem je společně měl necelý rok, protože jsem tehdy přišel o mločí akvárium (teklo), ale hned jak to bylo možné, jsem je dal zvlášť. Proč to lámat přes koleno? Nevymýšlej bizarní kombinace a jestli chceš chovat drápatky a žebrovníky, pořiď si dvě akvária. A jestli toužíš po společenském akváriu, chovej rybičky
kdybich nakrmil zebrovnika jinde tak by mohl byt s drapatkou
0 12.10.2015 21:33 AdamSlaf Asi v jak velké nádrži by se měl chovat žebrovník?
1) Není třeba je zimovat, v zimě je možné mloky krmit, jako kdykoli jindy - žížaly, malé rybky, rybí maso, menší mouční červi a podobně. Po dlouhé generace "domestikovaní" žebrovníci nemají problém se rozmnožovat bez zazimování. Například vyčištění akvária a výměna většího množství vody vyvolá páření a kladení vajíček téměř spolehlivě.
2) Kombinace drápatek a žebrovníků je lákavá, ale nepříliš vhodná. Kdysi jsem ji z nedostatku prostoru zkoušel a neklapalo to. Problém bylo hlavně krmení, i při krmení z ruky hbité dravé žáby pomalým mlokům často snadno ukradly potravu, i když byly nakrmeny jako první. A to jsem měl s žebrovníky jen prťavé samečky, tahanice o potravu s mohutnými a pažravými samicemi drápatky by mlokům jistě udělaly ze života peklo. Nehledě na to, že kůže žebrovníků obsahuje slabý toxin (člověku ovšem neškodný) a konzumace svlečených kůží žebrovníků drápatkami žábám na zdraví určitě nepřidá...
0 11.10.2015 12:18 tom – dagbn
muzu se zeptat jak pres zimu jak krmit a zimovani
snese se zebrovnik z drapatkou
Starší reakce
Jakej porod?
Jestli najdeš žížalu, tak kousek vezmi do pinzety a drž mu jí u čumáku (v akvárku, nevyndavat), měl by jí chňapnout.
Tak dnes jsem zkusil nakrmit komáříma larvama, byl to tedy porod, který trval asi hodinu a půl, ale žebrovník jich sežral asi 20. Je to hodně nebo málo??? Zítra seženu žížaly, dnes jsem zryl půlku zahrady a jak na potvoru ani jedna žížala...
Jo jo, v rybářských potřebách žížaly mívají, ale dají se najít i venku, pokud nebydlíte někde na horách. Včera pršelo, večer jsem si jich pár do zásoby nasbírala. Červama taky někdo žebrovníky krmí, u nás je žere jenom samička, samec je plive.
Žížaly by se dali možná sehnat v rybářských potřebách, nebo i možná masové červy ty mají v každých rybářských potřebách, ale k tomu se vyjádří Eva_R jestli ano či ne
.
Tak ty granulky vyhodím... Zkusím zítra někde sehnat žížaly (povede se mi to teď přes zimu?) Jinak zítra zkusím ještě ty patentky a když to bude bez úspěchu, zkusím to rybí maso..
Patentky jsou larvy pakomára, možná myslíte černé komáří larvy? Ty jsem taky kdysi zkoušela, ale jsou ještě drobnější než červené patentky, pro 10 cm žebrovníka už uvažujte o něčem větším, výživnějším. Proužek rybího masa, nebo celou malou rybičku, kousek žížaly..
Už podle toho složení vidíte, že to masové granulky zrovna nejsou. Obilí a sóju žebrovníci zrovna k životu nepotřebují. To bych jim teda nedávala vůbec..
Dnes jsem koupil i komáří larvy, tak ty zkusím zítra. Snad bude větší úspěch
Složení těch granulek je: rybí moučka, obilí, soja, kvasnice, koncentrat bílkovin, tuky, vitamíny, mořské řasy, astaxantyna, mikronutrienty, antioxidant komatibilní s EU. Jsou tam 2 druhy granulek. Jedny "prý" jsou pro bíložravce a druuhý jsou masožravý...
To už je stará písnička - prodejci chtějí prodat, o blaho zvířat jim až tak nejde. Nevím, co je to za masové granulky (je tam nějaké složení?), stejně bych je dávala jenom občas, základ je co nejvíc přirozená strava.
Ale jinak, aspoň že něco žere, on se rozjede.
Tak patentky mu asi moc nechutnají, jediné co si vzal byly 2 masové granulky, které jsem koupil na burze. Řekli mi, že žebrovníčkům chutnají a můžou se tím krmit
tak jsem hned udělal co jste mi poradila, zatím je v kýblu cca 10 minut a nic...
Žebrovníky beru do ruky a nic nevystřelují. Spíš to má jako obranu, při zmáčknutí by ta žebra vylezla, ale to nezkouším
Přidat reakci
[1] ...... 6
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 6201x