CO2 vs. slepá hladina
Jasně, pochopil jsem. Snad k takovému "zaprasení" u mně nedojde
. Přesto to pro mně je zase ponaučení do budoucnosti, kdybych se setkal s nějakým katastrofickým stavem. Díky.
Musím končit, tak zase někdy.
... a ještě jednou díky.
Jak jsem psal k těmto hmotám sahám až při téměř katastrofických stavech. Myslím, že běžný akvarista se bez nich obejde. Pravidelné uplatnění mají asi jen v mořských nádržích a u sladkovodních lenochů kteří na údržbu moc nedbají.
Ježiši, to je už moc. Zase něco co jsem nevěděl. Díky
. Filtrační hmoty mám habakuk a nechce se mi do ní sahat. Snad to zvládnu i bez toho
. Není to žádná tragédie. Jak jsem psal. Mastná hladina (slepá) a trochu sinice ... jinak nic. Aktivní uhlí jsem měl ze začátku (myslím že ZEO-carb), ještě ho mám někde schované. To jsem měl všechno prakticky k nule.
Těmi selektivními filtračními hmotami myslím výrobky které z vody odebírají selektivně NO2, NO3 nebo PO4 a to buď každá hmota něco z toho nebo jsou směsové které to odebírají vše. Pracují na principu iontoměničů.
Změřím. Hodnoty NO3 se mi v Kamenolomu pohybovali těsně okolo 5 mg/l, vždy po týdnu od výměny vody. Neaplikoval jsem do akva vůbec nic.
Nyní jsem v Pequeños del Amazonas na hodnotě okolo 10 mg/l, a začínal jsem na 22 mg/l. Takže uvidím večer.
... tak to jo. Ano nerovnováha tam bude. Jen musím přijít na to, jaká?
Údržbu nezanedbávám, rostlinek mám taky dost, jen musí trochu zesílit.
Děkuji Ti za tvé rady a připomínky. Budu týden měřit a ladit, kytkám se taktéž daří, rybkám jakbysmet, tak uvidím.
Těmi selektivními filtračními hmotami si myslel co?
no ja mam foskol - rataj... ale nez budes kupovat test primo na P (coz je vetsinou zbytecna investice) zmer hladinu NO3, prazska voda ma okolo 25-35 mg/L (v zari 29,1)
www.pvk.cz/…
i kdyz vlivem poskozeni potrubi a prunikem spodnich vod jsem na jihu Prahy nameril i pres 40mg/l!!! coz uz je napovazenou
Mám pocit, že sinice bují při nerovnováze dusíku a fosforu. Stálá údržba a dostatek rostlin by měl rovnováhu nastolit. Já když občas někomu dělám "první pomoc" ve zdevastované nádrži (moc dusíku nebo moc PO4) tak aplikuju do vnějších filtrů selektivní filtrační hmoty abych stabilizoval hodnoty a pak dostane majitel školení.
No právě že mně se objevila v akva sinice. Nově aplikuji PMDD a vše teprve ladím. Zatím měřím obden a k žádným extrémním výkyvům nedochází.
Já měřím u zaběhlé nádrže měsíčně jen tak orientačně. Výjimečně častěji když vidím, že se začíná objevovat ruducha.
Děkuji Ti za tip. Zkusím zatím ten test od Sera. Večer vše důkladně proměřím na vše možné a uvidím co mi z toho vyleze.
Hodnoty mám kontrolovat co den, nebo stačí nějaký delší interval?
Předem díky.
Já měřím PO4 testem Sera PO4 test. Jeho přesnost je poměrně přesná (porovnáno s laboratorním rozborem). Ovšem od kolegů jsem měl velmi dobré reference na test JBL PO4 Phosphat sensitiv Test- Set. Ten už je údajně kvalita s těmi laboratorními srovnatelná. Ovšem ty ceny
.
Fosfor jsem ještě nikdy neměřil. Mohl bys mi doporučit nějaký přípravek na jeho měření. Po včerejším měření jsem zaregistroval pokles NO3 jak říkáš. Chce to ladit
.
Vodu neodstávám a nikdy jsem s tím neměl problém, ale před 14ti dny došlo k proplachu vodovodního systému v baráku, včetně dezinfekce výměníků. Od té doby došlo k rozhozu. Možná příčina navíc je nasnadě.
vodolečbu urcite!, mam dojem ze jak ti rychle rostli rostliny tak se vyrazne snizila koncentrace NO3, cimz se nejspis zmenil pomer N:P, takze pokud mas pmdd bez NO3 a pridavku P tak nizsim davkovanim jen pribrzdis rust rostlin, vymenou vody dodas NO3 (tento parametr bych sledoval, fosfor budes mit nejspis nemeritelny)
jinak co jsem se bavil tak sposta prazaku ma tedka od konce leta problem se sinici... takze pohoda, asi neco "uteklo" na upravne Zelivka
jinak vodu odstavam v kanystrech od destilny... mensi moznost karambolu (vysplychnuti vody, napadani sejrajtu atd.) a jednou za 1/4 roku je vydesinfikuju savem
Děkuji Vám oběma za rady. Trochu víc jsem hledal a našel jsem. Je to sinice. Upustil jsem vodu, potvoru siničnou jsem důkladně otřel, slepou hladinu jsem stáhnul utěrkou (zelená nebyla ani náznakem, ale dozvěděl jsem se, že mé zlatíčko použilo můj kýbl na vytření podlahy
. Hold, to se někdy tak přihodí. Zatemňovat zatím nebudu, ale snížím dávkování PMDD z 2 ml na 1 ml a po pár dnech uvidím. Kdyžtak přistoupím k vodoléčbě a zatemnění, ale moc se mi do toho nechce, protože mi krásně jedou rostlinky.
Ještě jednou díky a hezký večer.
Dávkování CO2 je výrazný zásah, nejrychleji reagují právě řasy, měl by to být přechodný stav. Pokud máš možnost, změř obsah NO3 a P.
to vypada na sinici.... ocistit... me se zacala delat na horejsku biomolitanu, tak jsem to ocistil a pretahl tmavou folii... po tejdnu byla pric
Přesně jak píšeš, tak jsem převčírem provedl. Povlak do zelena nebyl. Ruce si myji a pořádně oplachuji, než do akva sáhnu. Akva je dobře kryté. Na tom krmivu by mohlo něco být. Po dlouhé době jsem použil tablety pro rybky dna, s kterými jsem měl už v minulosti problém ... jsem na to zapoměl jak na smrt.
Teď jsem si však všiml, že v horní části pozadí je sytě zelená, skoro hladká, na pohmat slizká potvora. Že by ta sinice?
Zkusím vyfotit a dát na příslušné forum. Fotku takové potvory jsem totiž nikde nenašel.
prechod na bombu urcite vyresi zapach, slepou hladinu bych odstranil pomoci papirove uterky a pak ji prohledl... pokud bude stazeny povlak do zelena je to jasny.... muze to byt taky prach ci neco z krmiva.... pripadne i spinave ruce
Ok, sinice by tam mohla být také, ale mastné fleky na hladině se mi jako sinice nezdají. Ze sinicí si asi poradím, i když jsem takovou mršku ještě neměl. S flekanci je to horší. Pořád si myslím, že je to produkt z kvašáku. Když jsem nedávno měnil PET láhev, která mi slouží jako počítadlo, tak voda pěkně páchla po kvasném procesu. Sinice by mohla být i podpořena tímto nechtěným plynem, nebo ne?
Mám stejný "problém", slepá hladina ovšem není bordýlek z kvašáku, ale množící se Sinice.
0 17.10.2011 17:03 HaDaS – Slepá hladina
Přimlouvám se taktéž za zveřejnění Tvých zkušeností.
Zároveň se však zeptám na něco tady k tématu, a to je slepá hladina. Provozuji "burčákový systém a začíná se mi nyní, asi po třech týdnech provozu, tvořit slepá hladina. Hodnoty držím všechny v rámci mezí. Žádné šílené výkyvy. hladina je dostatečně čeřena. Rostlinkám se daří. Bez CO2 rostlinky stagnovaly a bujela hojně řasa. Vodu vyměňuji co týden 50%. Začal jsem aplikovat PMDD 2 ml denně.
Mám dojem, že mi do akva prochází nejenom CO2, ale samozřejmě i jiné plyny přítomné kvasnému procesu. Plyn pouštím do akva přes PET láhev s 1 litrem destilované vody. Přívod je dlouhý cca 1,5 m.
Pokud bych instaloval systém pomocí tlakové láhve, vyřeším to? Nebo mi navrhnete něco jiného?
Starší reakce
zapremyslel bych o rozstrikovaci rampe... mel jsem obdobny problem... chladil jsem pres leto pomoci vetracku a v praci se nam dost prasi... takze se delala slepa hladiny a ten prach bude asi dost uzivnej pac se na nem delala taky sinice.... takze jsem pomoci uterky stahoval povlak snad 2-3x do tydne!!
co mam roztrikovaci rampu pres temer celou zadni stenu, je po slepe hladine.. jen se sinice prestehovala na horni hranu plosneho filtru....
Sinice jak vyšitá.
Oproti mě to máš o dost horší, zavedl bych vydatné čeření hladiny a vyčistil nebo částečně přechodně redukoval plovoucí rostliny, změřil obsah fosforu.
asi tam nebude moc pochyb o sinici...
Ono to fakt bude asi sinica ale ani ma to nenapadlo, žeby plávala na hladine.
Prikladám foto z hladiny povlak je trochu roztrhaný lebo som akurát kŕmil ryby ale toto čo tam vidno mám normálne na celej hladine.
Mám stejný problém. Řadu měsíců čistá hladina a po zavedení CO2 tvorba slepé hladiny. Zavedl jsem dávkování přes čistící láhev, bez úspěchu. Povlak stáhnu ubrousky a do 3 dnů je zpět. Mám podezření, že se jedná o sinici - je to vidět na nejklidnějších částech hladiny (na listech). NO3 mám kolem 20 a P 0,2 mg/l.
Vyústenie filtra mám na hladinu a keby bola prázdna tak nemám problém ale pláva mi tam trs riccie a pistia takže cez ne sa veľmi hladina nehýbe ale skúsim ten kamienok do tej druhej fľaše a preskladať inač hladinu lebo ricciu mám hneď pred vyústením filtra.
Pak je otázkou, co ten povlak tvoří.
A co rozhýbat filtrem hladinu?
Od začiatku hnojím s PMDD+KNO3 (asi pol roka) slepú hladinu som začal mať až dva dni po začatí pridávania CO2.
No to neviem ale hladinu som mal vždy peknú čistú s CO2 som znova začal pred troma dňami a hladina je z 90-tich % zanesená povlakom.
Tu flašu můžes zkusit. Buď bude špinavá ta láhev = špatný proces přidávání, anebo bude čistá a problém je v akváriu.
...ide o mastnotu z CO2 z kvasníc...
CO2 vydýchané kvasnicemi obsahuje nějakou mastnotu?!
ked som mal slepu hladinu tak som sa jej nedokazal zbavyt 1,5 roka ,niekde som cital ze je zly pomer zivin.tak som vsetko pomeral a prisiel som nato ze mam viacej po4,tak som podla toho clanku zacal pridavat viac kno3 ,a svete sa div po 3 tyzdnoch som zbadal prve vysledky.teraz momentalne asi 5 mesiacov bez slepej hladiny.
Zdravím chcem sa opýtať či nemáte niejakú radu čo mám spraviť proti slepej hladine ide o mastnotu z CO2 z kvasníc na hladine mám dosť plávajúcich rastlín takže niejako extra sa mi ju nepodarí rozvíriť ide mi skôr o niejakú radu že čo mám spraviť aby sa tá mastnota do akvária nedostávala.
Niekde som čítal že by mohol pomôcť vzduchovací kamienok do fľaše, ktorá slúži ako počítadlo bublín.
Starší reakce
filipsi napsal: A co jim nasledne brani se do vody rozpustit ...
Postřehl jsem, že se spojí do jedné velké a poté uniknou bez užitku přes povlak ven.
ale nezkoumal jsem více. Jinak souhlasím, že slepá hladina je na..nic
Martin napsal: Jo, ale jak se jí zbavit??
U mě často pomohlo vývod filtru nad hladinu, aby pořádně čeřil hladinu a čekat. Najednou zmizela, ani nevím jak.
Jo, ale jak se jí zbavit?? Ubrouskama stírat to moc dobře nejde a dělat to každejch pár hodin je blbost
mmulcr napsal: ... že se bublinky nerozpustí do vody a zůstávají na hladině... A co jim nasledne brani se do vody rozpustit, kdyz jsou pod povlakem na hladine??
Obecne - slepa hladina je spatne, je nutne s tim bojovat a zbavit se ji. Brani vymene plynu jednim i druhym smerem.
Ahoj, vzhledem k tomu, že se bublinky nerozpustí do vody a zůstávají na hladině, tak by to vadit nemělo. Mě zůstávaly pod výstuhama a v pohodě.
Počkej ale na další názory. Bublal jsem zatím jen chvíli.
0 02.12.2010 13:27 Martin – CO2 vs. Slepá hladina
Chtěl bych se zeptat, jestli by mi otrávilo rybky kdybych přidával co2(kvasnice - vzduchovací kamínek) a měl v akva slepou hladinu jestli by je to neotrávilo když to zůstane na tý hladině...
Přidat reakci
1 ...... [2]
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 3745x